Verbeten strijd om Wankel-motor Capri op vele punten verbeterd T i igheids- nog geen je auto impressii Toyota komt met nieuwe serie Mark II NU OOK CITROEN GS MET STERKER MOTOR: 1220 cc Audi 100 coupé (automaat) AUTO SEPTEMBER. 1972 er om geld te ma- t andersom is van de heer L. P. hoofdingenieur van otors België en één e G.M.-werkers, die »len van de wereld eggehaald om aan leidsauto" te dokte- ypt'js dat „veiligheidsau- at vals begrip. Het gegarandeerde vei- iie auto. Als we dan lenken aan de ver van 25 augustus bi] daar personenauto's schroot werden ge- het geweld van egreuzen, dan reali- ms hoe betrekkelijk „veilig" is. Mis- een tank of een sn die kolossale zonder al teveel i kunnen weer- zouden dan de Tfeheidsauto's zijn. L'tfi we weer terug op waarmee we be- jgJnders gezegd: hoe jauto is (of wordt) wat de automobi- en en hoeveel hij - betalen. Goed, er in de pu- ïie te constateren, irikant, die het een jin geleden over de wilde proberen, na aan ten gronde, het gelukkig niet autorijdend publiek voor het idee van i's. Maar zijn open- "loch nog niet verder portemonnee dik is. zijn we in zuiver haarwater beland. "";r kunnen regerin- i hun eisen aan au- n als de automobi- reid blijkt voor die Jen? P dingen hebben tekingen op dit ge- istotelijk bewezen: worden zwaarder Hoeveel precies ld nu nog zeggen, eeft nog een z.g. RA ito op de lopende Van zetten. Ook Ge- fZI ors niet. En dit 'en rijf ter wereld ver- gelukkige omstan- ïehele ontwikkeling id te kunnen ne- restigingen over de werden kopstukken en aan dit project 4iiuters konden voor berekeningen wor- naar hartelust, en dollar heeft het tost. Het resultaat prototypen, dat ibolische bedrag van lar aan de Ameri- Ing werd overgedra- zoveel als ze maar gaan sollen. Die nu of het lijvige boek- sen, dat zij tevoren ld, wel nauwkeurig itors windt er voi der Ardoullie geen aan sommige is niet voldaan, is hem, ook niet voldaan, omdat die de realiteit vielen, cht duidelijk, dat rnnse regering nu Iter in de wijn zal Maar buiten dat vast, dat General die onderzoekingen ervaringen heeft ^n, die wellicht in modeljaren reeds kan afwerpen, s Amerika. Hoe Europa, waar de elal lichter en klei- waar de voorzie- Jescherming van de 1] botsingen tot be- heden veel ingrij- gen hebben? daar geen autofa- la grootte ook maar iduw van General an. Die dus -Jedrag l^an uittrek- izelfae aantal men- 4 Jmaken. Toch wer- ■scheidene Europese aan de zg.. veilig- Mercedes, Volkswa- Noodgedwongen het echter anders Zij hebben de [j] elkaar gestoken en •nderling verdeeld, naar de vraag welk fi gunstigste resulta ten. Dat van Ge- waar men zich eft toegelegd op de en kolossale wagen er lengte, die meer weegt en een van bijna zes liter Pk)? Of dat van u fabrikanten, waar ij ch specialist op be telen kan gaan waar men bij uit- i. an gegevens mis- directe verbetering einere) auto's kan ;Q de tijd kan het 'en, temeer omdat 'gd vele beslis te in het politieke •nien te liggen, „j KOOS POST General Motors de grootste auto producent ter wereld gaat be ginnen met de produktie van de Wankel-motor, het geesteskind van de Duitse ingenieur Felix Wankel. Men verwacht dat de G.M.-motor over een jaar of twee zal worden gebruikt voor de Che vrolet Vega. Als teminste de ont wikkeling van de motor gunstig verloopt. De ontwikkeling bij G.M. dan wel te verstaan. Want talrijke autofa- brieken over de hele wereld heb ben al dik betaald voor de licen tie van deze motor. In de produk tie liggen de Japanners, met name de fabriek waar de Mazda's van daan komen, ver voorop. Het Amerikaanse maandblad Fortune heeft er kortgeleden een uitge breid artikel aan gewijd. De strijd om de Wankel-motor is zo spec taculair. dat het blad er wel brood in zag. Mazda richt name lijk de grootst mogelijke aandacht op Amerika. Dit jaar verwacht men daar een verkoop van 60.000 wa gens met Wankel-motor. Een ver dubbeling ten opzichte van vorig jaar. Naar Amerikanse maatstaven geme ten een bijna te verwaarlozen aantal, maar het is symptoma tisch. Bovendien heeft Toyo Ko- gyo Ltd. kortgeleden langs de neus weg laten weten, dat Mazda in 1975 kan voldoen aan de wet telijke eisen op het gebied van de luchtverontreiniging. En de grote Amerikaanse automobielconcerns hebben juist om uitstel gevraagd. omdat ze tegen die tijd nog niet gereed zijn. Wellicht is het mede daardoor, dat General Motors aangekondigd heeft met de motor van ir. Felix Wankel snel van start te gaan. Deze krachtbron verschilt van de conventionele automotor vooral door de geringere omvang en ge wicht en het veel kleinere aantal bewegende delen. De motor maakt gebruik van driehoekige zuigers, die rondom een as draaien. Het effect voor de bestuurder is het ontbreken van motorlawaai en het grotere acceleratievermogen. Het vlaggeschip van N.S.U. de Ro 80 is uitgerust met een Wankel motor. Mazda heeft al enkele mo dellen ervan voorzien. De ervarin gen zijn gunstig. En nu ook Ge neral Motor ermee gaat beginnen, zullen de anderen wel niet ach terblijven. In Engeland wordt er lang aan gesleuteld. Daimler Benz in Stuttgart schijnt reeds volgend jaar de eerste serie auto's met een motor volgens het principe van ir. Felix Wankel op de markt te willen brengen. Deze fabriek test al geruime tijd deze motor. Felix Wankel zelf is ervan over tuigd, dat zijn motoren pas aan het begin van een wereldwijde carrière staan. Binnenkort wil hij de autobielwereld nog een uitvin ding presenteren: een schone Wankel-dieselmotor, die in tegen stelling tot de wat tragere zui ger-dieselmotoren snel rijden mo gelijk zal maken. Op het ogenblik loopt op proefbanken in Lindau aan het Bodenmeer het rototype van deze lichtgewicht motor, die in vakkringen met spanning tege moet wordt gezien. Ook zonder deze uitvinding zal Fe lix Wankel niet van de honger omkomen. Zijn uitvinding is aan vrijwel alle grote automerken ver kocht, maar de thans 70-Jarige technicus heeft daar zelf niet op gewacht. Hij heeft met zijn vroe gere partner Ernest Hutzenlaub zijn uitvinding vroeger al voor dertig miljoen dollar verkocht aan een Britse holdingmaatschappij, die er zich nu dik voor laat beta len Toch is lang niet iedereen overtuigd van het succes van Wankels prin cipe. „Het zal een van de onge looflijkste hersenschimmen blijken te zijn, waarmee de internationale automobielindustrie ooit te maken heeft gekregen", zei Alan Loof- bourrow, hoofdingenieur van Chrysler nog niet zo lang terug. Hij vermoedde wel. dat de motor in een aantal Amerikaanse wa gens zou komen". Maar hij zal er zeker niet lang in blijven", zo verzekerde hij. ,De Wankelmotor werkt op de ver beelding van het publiek, de nieu wigheid is het grootste pluspunt. Maar hij heeft flinke nadelen. Het benzineverbruik is vijf tot vijftien procent, groter en het is in wezen een vuile motor. Dit in tegenstelling tot de fantasieën en mythen in de Verenigde Staten, waarin hij als een schone motor wordt voorgesteld. Dat is gewoon niet waar PAGINA n Van het moment af, dat Citroën zijn GS op de markt bracht, heeft de roep op een versie met een sterkere motor geklonken. Aanvankelijk leek het erop, dat de Franse fabriek deze roep onbeant woord zou laten. Toen de presi dent-directeur de trofee voor deze „Auto van het jaar" in HU ton-Am sterdam in ontvangst nam, ver klaarde hij nog eens met nadruk, dat de GS goed was zoals hij was. Autojournalisten en berijders van de GS bleven echter met hem van mening verschillen. „Jammer, dat er in die overigens zo aantrekkelijke auto geen venijniger krachtbron zit", zo bleven zij stel len. Tenslotte ie de fabriek toch be zweken voor al ide opmerkingen. Er is nu een GS met een 1220 cc mo tor gekomen naast de reeds be staande uitvoering met 1015 cc. Deze grotere cilinderinhoud is be reikt door vergroting van slag en boring. Het vermogen is opgevoerd van 55,5 DIN-pk naar 60, waardoor ook de maximum snelheid tot even over de 150 km per uur is gekomen. De nieuwe 1220 cc motor heeft de zelfde constructie als de 1015 cc. het is een luchtgekoelde vlakke 4 cilinder met twee bovenliggende nokkenassen. Speciale aandacht werd ook besteed aan de geluidsiso latie en afwerking. Bovendien vindt men een nieuwe model dashboard, luxueuzer interieur enz. Natuurlijk moet men voor dat alles ook meer betalen: kost de 1015 cc GS nu f. 9360 (break 420 gulden meer), de 1220 cc GS komt op f 9915 (ook voor deze break 420 gulden meer). Als men net als wij geregeld in steeds andere auto's rijdt, dan be staat er het gevaar, dat men op een gegeven moment zó enthousiast over een wagen kan worden, dat men met een mond vol tanden komt te staan, wanneer met daarna een nog fijnere uitvoering van dat type tegenkomt. Nog niet zo heel lang geleden hebben wij op deze plaats uitvoerig de loftrompet ge stoken op de Audi 100. Wij vonden dat een heerlijk comfortabele wagen en hadden slechts kritiek op enkele details. Maar nu hebben wij een weekje gereden in de Audi 100 cou pé, nog wel een automatische ver snelling. En dat ging allemaal net nog even prettiger, comfortabeler en soepeler. Toegegeven, men moet er ook flink wat voor neertellen. Een „gewone" coupé komt al op 18.880 gulden Voor een automatische versnelling komt daar dan nog eens 1500 gul den bij. Een respectabel bedrag dus. Maar men krijgt wel waar voor het vele geld. Natuurlijk is de ruimte achterin enigszins beperkt. Dat is nu een maal de tol, die men voor een sie- lijke coupé moet betalen. We heb ben het eens zo horen uitdrukken: „Men betaalt duizenden guldens meer voor twee zitplaatsen minder". Dat is bij de Audi wat overdreven. Ook achterin kan men nog vrij re delijk zitten, maar men zit met het hoofd dicht bij het plafond. Nu is dat in dit geval niet zo vreselijk, want de vering is dermate goed, dat men niet angstig behoeft te zijn voor onverwachte hobbels in het wegdek. Maar voorin zit men als een vorst. Meesterlijk gevormde stoelen, die de bestuurder ook naar opzij voldoende steun geven. De in stap is een beetje aan de lage kant maar als men eenmaal is gezeten kan men het zich niet beter wen- Deze fauteuils zijn natuurlijk in vele standen verstelbaar tot in lig- stand toe. Even vanzelfsprekend vinden wij bij deze auto, dat er verder alles „d'r - op - en - er - aan" zit. Ook een toerenteller, die ons het ideale van een automatische versnelling nog eens kon bewijzen. Er zijn nog altijd mensen, die geen automaat wensen, omdat dat niet „sportief" zou zijn. Maar als men eenmaal het gemak van zo'n „zelf doener" heeft geproefd, zal men het plezier ervan zeker moeten toege ven. Men kan de handen aan het stuur houden, de bak doet intussen het werk feilloos. Zo punctueel kan geen automobilist het doen. Zelfs de beste is niet in staat de naald van de toerenteller bij het schakelen zo rustig te houden als de automaat doet. Een kleine trilling in de wa gen is alles wat men bemerkt. Toch heeft de automaat enkele na delen. Eén kleine: de acceleratietij den zijn over het algemeen een fractie ongunstiger dan bij handge- schakelde auto's. Maar of we zo'n Audi coupé in 7,3 of 7,9 sec. op 80 kilometer snelheid kunnen krijgen zal ons een zorg zijn. Een groter bezwaar is echter de meerprijs, die men ervoor moet betalen. Bij deze Audi Coupé anderhalf duizend gul den. Bij andere merken ligt dat wellicht wat gunstiger (bij DAF is het ingecalculeerd), maar het blijft toch altijd nog een bedrag, waar velen met moeite overheen komen. Vandaar, dat er in Europa zoveel minder automaten rijden dan b.v. in Amerika waar het overgrote deel van het autopark ermee is uitge rust. Jammer, het zou de veiligheid ten goede komen. Nu even terug naar deze Audi in het bijzonder. De 1871 cc vier cilin der motor van 112 DIN-pk deed zijn werk zeker in de lagere re gionen vrijwel geluidloos. Het bleek ook geen dure krachtbron, want een benzineverbruik, dat ge middeld boven de 1 op 9 schommel de. kan toch geen reden tot klagen geven. De wegligging was uitste kend, slechts bij zeer hoge snelhe den (men kan in de buurt van de 180 km per uur komen) was er sprake van enige windgevoeligheid. Ook in snel genomen bochten lever de de wagen geen enkele moeilijk heid op. De remmen bleken tegen het geweld, dat men onder deze motorkap kan ontwikkelen, uitstekend opge wassen. Zo zouden we nog even doorgaan met het opsommen van goed ver zorgde finesses, maar dan zouden we na onze gunstige impressie met de normale 100 in herhalingen vallen. Een tot in details uitstekend verzorgde auto. Alles bij elkaar kunnen we wel zeg gen, dat we een bijzonder plezierig (rij)weekje hebben gehad met deze 100 coupé, die vooral op de lange afstand alles te bieden heeft, wat men van een auto maar kan ver wachten. Snelheid, rust en comfort. Waarmee we overigens niet willen zeggen, dat men er in het drukkere stadsverkeer niet mee uit de weg zou kunnen. Ook goed, dat niet, maar we vinden deze auto nu een maal geschapen voor het grotere werk. De Ford Capri 1973 ziet er nog het zelfde uit als zijn voorgangers, maar men heeft er nogal wat ver anderingen in aangebracht. Ford heeft het netjes voor ons uitgeteld: precies 151 wijzigingen. De meeste op verzoek van pers en pubilek. Drieënhalf jaar geleden werd de Capri uitgebracht. Iedereen was re delijk enthousiast. Dat wilde echter niet zeggen, dat er geen kritiek was. Bezwaren tegen onderdelen. Fords technici hebben een verza- mellijst aangelegd van al die kriti sche noten. Het bleek nog een flink lijstje te zijn. Daaruit destilleerden de nu aangebrachte verbeteringen. Zo werd er gedokterd aan vering en schokbrekers, opdat 'n betere weg ligging zou worden verkregen. In de noordelijke dreven van Drente heb- Toyota heeft de lijn wat verstevigd met een nieuwe Mark II. Een ty pisch produkt van deze tijd: lange neus, oplopende carrosserielijn, fast back en rechte achtersteven. Met (typisch in de lijn van Toyota) een achterlichtcombinatie over de volle breedte van de auto. De wagen is voorzien van een 2000 cc motor, die 113 pk levert, wat goed is voor een topsnelheid van 165 km. Het be hoeft nauwelijks betoog, dat deze Mark II werd bijzonder uitgerust met alleerlei aantrekkelijkheden, zoals verstelbare hoofdsteunen, mo quette vloerbedekking, in de koffer ruimte een te verwijderen box voor klein gereedschap, radio (stan daard) met uitspringende antenne, slot op dashboardkastje er nog meer van dergelijke prettige details. Gelijk met de sedan, die 12% mille kost, is er een hardtop versie van uitgebracht. Een uitgesproken spor tieve wagen om te zien. Natuurlijk wat meer luxe, zoals raamstijlen, die met de zijruiten verdwijnen. Voor deze hardtop moet men 13 mille neertellen (op één gulden na). Dan is er ook nog een vijfdeurs stationwagen leverbaar, ook met een twee liter motor. Een lange laadvloer 186 cm) ontstaat door met één handbeweging de rugleu ning van de achterbank naar voren te klappen. Ook deze stationswagen komt bijna op 13 mille. ben wij dat er Inderdaad flink wat ls verbeterd. Het is en blijft 'n starre achteras met alle beweeglijkheid van dien, maar ten opzichte van de „ou de" Capri heeft men 'n stap voor waarts gedaan. Ook in andere za ken heeft men de les der ervaring ter harte genomen. Het instrumen tenbord op het veranderde dash board is beslist overzichtelijker, de stoelen geven meer steun, de been ruimte voor de achterpassagiers is wat royaler gemaakt, de koplampen zijn groter geworden, er kwam een handschoenenkastje, dat eerst ont brak, de wielen werden verbreed, er zit een bakje op de middenconsole, het stuurwiel heeft nog slechts twee spaken, de ruitenwisser kreeg twee snelheden, de asbak is beter bereik baar geworden en nog wat meer details. Het aantal varianten werd gehalveerd tot vier: L, XL, GT en GLX. Men kan keuze maken uit zes motoren: 1,3 lt 4 cilinder in lijn, 1,6 lt. 4 cilinder in lijn (met één of twee venturi's), en verder de 6 ci linders 2,3 lt, 2,6 en 3,0 liter. Variërend van 59 tot 125 Din-pk. Alle Capri's 1973 hebben op de mo torkap een uitstulping ten gerieve van de vele autobezitters, die de nodige uitrusting ter verkrijging van een grotere prestatie van de motor wensen aan te brengen. Sinds de eerste verschijning van de Capri in maart 1969 zijn er meer dan 800.000 exemplaren van ver kocht. En het ziet er wel naar uit, dat Ford met deze wagen nog lang niet aan het einde van zijn Latijn is.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17