eremonie werd aanfluiting OLYMPISCH SCOREBORD IIja en Bernie bereiken eindstrijd 1500 meter Russin Bragina favoriet voor titel me wereldrecords „Fischer is een zeldzaam exemplaar „Independiente lomp en onhandig HEN Hij stoorde zich aan de vragen, die maar aan- je nijdige Vince Matthews (24): „Het was géén slecht We hebben ons niet gerealiseerd, dat wij met elkaar te praten. Ik wil dat ook wel eens terugzien op de je. De mensen zijn hier bevooroordeeld. Die verwach- ms een demonstratie en dan maken ze dat er ook van". meter-race in Miinchen aar Vince Matthews tij- ïldiging landgenoot Wav- (zilver) op het hoogste terwijl de vlaggen opkro- et Amerikaanse volkslied ilympisch stadion galmde, remonie als het ware aan Ier #ln nverseerden af en toe, zich in de hals of pluk- tn snor. Het publiek joel- twee, achteloos de me- le vinger windend, in de onderdoken, was er een ^geboren? Voor zover dat mogelijk is na de re voltooiing van de Spelen. De Duitse toe die even luidruchtig rea-' drie dagen terug, sno- het luchtje van sensatie derscheid hews wilde, na aanvan- jeringen, dan toch de recht zetten. Over het an Wayne Collett, die op n was, op het ere-po- t was zo gepland. Wij weeën, John (Smith) en i) zijn de beste vier 400 s ter wereld. We hebben /aak Onderling verslagen, ens ons geen onderscheid sen ons vieren. Het ligt n de vorm van de dag rt. Als John bijvoorbeeld geworden, had hij mij De finish van de 400 m he ren. Vince Maltheios blijft zijn landgenoot Wayne Collett en d>e Keniaan Sang vrij gemakkelijk voor. ireldrecordhouder op de staakte na nog geen ter het gevecht met zijn ienblessure. Het scheelde n zekere medaille, it Tommy Smith balde in met John Carlos, de eken van sympathie met anthers. Later werden de ïrhaald na de 4 x 400 van die vier was Vince De gouden loper: „Dat me nog zeer goed alle- wij nu ook die intentie had, waren er echter be ren geweest om te pro- o kan je wel overal iets eken. Mensen die dat ai er ook in pornografie en in Alice in Wonder - zich steeds meer erger- scepcis jegens zijn uit- itond ik tijdens de cere- mijn handen nonchalant Dat ben ik me dan St. Ik was wel zéér moe. maar vijf minuten mo- zen. Ze hebben niet ge- we voldoende waren uit- verwensing vergrendelde derwerp. Was nog slechts bereid wat persoonlijke details te ventileren. „Ik woon in Brooklyn. Dat is aan de oostkust. Daar worden de atleten enorm achtergesteld bij die van de westkust. Er zijn bijna geen wed strijden. Ik moest herhaaldelijk in het weekend op en neer vliegen naar Los Angeles om in het ritme te blijven. Amerika zou nog veel sterker zfjn in de atletiek als het een goed programma opbouwde voor de oostkust" Milburn Gisteren, in het toch week volgelo pen stadion, bemachtigde de VS- ploeg- niettemin twee gouden schij ven. Vóór Vince Matthews scheerde Rod Milbourn (22) strak als een vogel over de 110 meter horden. Hij was de eerste triomferende atleet na de gruwelijke moordpartij van dinsdag. „Ik heb niet geslapen. Tot van nacht drie uur ben ik opgebeld. Hebben mensen mij afgeraden nog mee te doen. Mijn moeder was dodelijk bezorgd over mij geweest. Volgende keer la ten moeders, denk ik, hun kinderen niet meer naar de Spelen vertrek ken. Wat is gebeurd, was een angstdroom. Het heeft mij negatief beïnvloed. Maar het is geen pro bleem voor mij geweest om te zul- len starten. Nee, we hebben er bin nen de groep ook niet over gedis cussieerd. Ik wilde hier persé goud winnen om voetbalprof te worden Aldus de bezoedeling van Brunda- ge's ideaal over reine Spelen. Rod Milburn, de scheiding recht door het midden van zijn uitstaan de haardos, was bijna voortijdig van de springplank naar een gou den toekomst gevallen. Op de Olympictrials in Eugene finishte hij maar net als (noodzakelijke) derde. „Ik was niet fit. Ik had me er niet naar behóren op kunnen voorberei den". Een drietal weken eerder was hem een som geld ontstolen. Daags daarop kon hij zich amper op tijd redden uit zün brandende flat Wielrennen De uitslag van de wegwedstrijd is: 1. en Olympisch kampioen Hennie Kuiper (Ned.) 182,4 km in 4 uur 14 minuten en 37 seconden (gem. 42,980 km/u); op 27 seconden: 2.Sef- ton (Aus); 3. Huelamo (Spa): 4. Bidle (N-Zeel); op 30 seconden: 5. Bayton (Brit); op 36 seconden: 6. Edwards (Brit); 7. Trott (Did); 8. Francesco Moser (It); op 48 secon den: 9. Samaca (Col); 10. Sarabia (Mex); 11. Piet van Katwijk (Ned); 12. Ce es Priem (Ned); 13. Maertens (Belg); 14. Humenberger Oost); 15. Ovion (Fra); 16. Elorriaga (Sp); 17. Milsett (Noor); 18. Prchal (Tsjech); 19. Hubschmid (Zwits); 20. Schmid (Zwit); 25. Fedor den Hertog (Ned). Paardesport Dressuur, equipes: goud: Sovjet Unie 5095 pnt.; zilver: West-Duite land 5083; brons: Zweden 4849. Atletiek 400 m. heren: goud: Matthews (VS) 44.66; zilver: Collett (VS) 44,80; brons: Sang (Ken) 44.92. 110 m. horden: goud: Milburn (VS) 13,24 (ev. wereldrecord); zilver: Drut (Fr.) 1334; brons: Hill (VS) 13,48. Kogelslingeren: goud: Bondartsjoek (SU) 75,50 m.; zilver: Sachse (DDR) 74.96; brons: Sjmelewski (SU) 74,04. 200 m. dames: goud: Rena/te Ste- cher (DDR) 22,40; zilver: Raeiene Boyle (Aus) 22,45; brons: Irena Sze- winska (Pol) 22.74. 400 m. dames: goud: Monika Zehrt (DDR) 51,08; zilver: Rita Wilden (Did) 51,21; brons: Kathy Hammond (VS) 51.64. Kogelstoten dames: goud: Nadezda Tsjisjjova (SU) 21,03 (wereldrecord); zilver: Margitta Gummel (DDR) 20,22; brons: IvankaChristova (Buig) 1935 meter. Tienkamp Tienkamp: Tussenstand na vijf on derdelen: 1. Kirst (DDR) 4364 pun ten (100 meter: 11,12, vér: 7.59, kogel: 16,09, hoog: 2,10, 400 meter: 48,90» 2. Avilov (SU) 4345 (11,00, 7,68, 1436. 2,12. 48,50)3. Janczenko (Pol) 4266 (10,64, 733. 14,45, 2,04, 49,10); 4. Skow- ronek (Pol) 4240 (10,78, 7,42, 1434, 1,98, 48,10); 5. Gabbett (Brit) 4182 (10,65, 7,19, 13,59, 1,86, 46,10). Goud: Sow jet Unie; zilver: Japan; brons: Noord-Korea. De dames van de Sowjet Unie versloegen in definale Japan met 15—11, 4—15, 15—11, 9—15. IS—11. Basketbal De ploeg van de Verenigde Staten heeft zioh geplaatst voor de finale basketbal door een overwinning van 6838 op Italië. De finale gaat nu tussen de VS en de Sowjet Unie. Ita lië en Cuba zullen strijden op de bronzen medaille. IAMüf Vreemd gedroegen Matthews en Collett zich op het erepodium. Naar het Amerikaanse volks lied luisterden zij niet, naar de vlag keken zij niet. De bejaarde Amerikaanse officials Ferris en Roby zijn zeer duidelijk ontsteld. MÜNCHEN De Russisch'e laatbloeister Ludmilla Bragina stevent af op goud van de 1500 meter dames. Er geldt slechts één maar: „Dat iemand haar kan bijhouden en op het laatste moment voorbijglipt. Maar ik zou niet weten wie dat moet zijn", aldus de Nederlandse coach Cees Koppelaar. Hockeyprosramma De Russln. dle gisteren al weer haar wereldrecord afsleep, heeft ook Hans Keizer met ont- J L O zag vervuld. De echtgenote en trainer van Ilja Keizer: „Ze kan zo verschrikkelijk hard door gaan. Ze zakt maar niet af. Hoewel je eigenlijk niet weet of ze nog over een eindsprint be- schikt. Tot op heden hoefde ze die gewoon niet te gebruiken". HEREN: Tweede klasse A Dordrecht Rapid; Rijswijk DAMES: Eerste klasse BDHC HGC; Kieviten Laren; HBS Gooische; Amsterdam SCHC. Tweede klasse B Togo AllianceHudlto HDM; Roomburg Zandvoort; RBC HHIJC. EN Twee nieuwe we en twee evenaringen wa- 'st van de zesde olympi- etiekdag. De Russinnen Bregina op de 1500 m Nadesja Tsjisjova kogel- 13 m) zorgden voor de ifeldrecords. Renate Ste- Qaast het goud op de 100 ook dat op de 200 meter en de Amerikaanse hor tod Milburn zorgden voor les. De tijden van Rena- en Milburn zouden eigen- i echte wereldrecords op ijst moeten worden bijge- Benate Stecher's 22.40 se- D objectief bekeken snel- tijd van de Chinese Chi twee jaar geleden even- Bnchen 22.4 liep. Datzelfde Milburns tijd op de 110 ten (13,24 sec). Immers de tonners bestaande wereld records werden met de hand opge nomen terwijl de tijden van Mün- chen elektronisch "geklokt" wor den, wat voor de atleet een nadeel van tweetiende seconde betekent. De zes gouden medailles, die giste ren "beschikbaar" waren, werden gelijkelijk verdeeld over Rusland Oost-Duitsland en de Verenigde Sta ten. De Russen veroverden eerste plaatsen bij het kogelslingeren en het kogelstoten dames, de Oostduit sers triomfeerden bij de dames op de 200 en 400 meter terwijl de Ame rikanen op de 110 meter horden en de 400 meter mensen voor de hoog ste trede van het platform leverden. Hoe geweldig de 400 m dames sinds Mexico vooruit is gegaan, blijkt wel uit het feit dat zes van de acht finalistes van München snel ler liepen dan Colette Besson, die vier Jaar geleden in 52.0 seconden Olympisch kampioene werd. In de 1500 meter-finale zijn ook Ilja Keizer en Bernie Boxem opge nomen. Zi j gingen qua tijd als achtste en negende <van de tien) over. Maar op Ludmilla Bragina en de Oostduitse Karin Burneleit na, lijkt de rest aan elkaar gewaagd. Hans Keizer: „Na de series had ik nog hoop op een medaille voor Ilja. Maar nu. na die toestanden, reken Overdacht Berny Boxem had haar halve fi nale 1500 m van tevoren helemaal overdacht. „Ik wilde zo snel moge lijk uit het gedrang bij de start weg zijn. Het beste wat Je dan kunt doen is direct de kop nemen. Ik wist dat Bragina na uiterlijk 300 meter toch de leiding zou overnemen en dan wil. de ik achter haar aan gaan". Het strijdplan van de Enschedese kwam precies uit. „Toen ik zelf de eerste 300 m in 45 seconden had aan getrokken wist ik dat 't 'n goede tijd moest worden. Ik had tenslotte twee mogelijkheden. Ik kon bij de eerste vier komen of behoren tot de twee loopsters met de snelste verliezers tijden". Berny Boxem behoorde tot de laatste groep. Zij volgde Loedmil- la Bragina. ik maar nergens meer op". Routine Volgens haar man draaide Ilja Kei zer zuiver op haar routine mee. „Ze heeft zich geen moment kunnen concentreren. Constant spookte het drama door haar hoofd. Zij is er kapot van. Zij heeft tijdens het uitlopen gehuild". Waarom heeft zij zich dan niet te ruggetrokken? "Dat moet Je als gehéél doen uit piëteitsgevoel met de slachtoffers Maar als éénling heeft het geen zin. Het zegt niemand iets als naamlozen vertrekken Wat heeft ons afzeggen voor Melbourne uitgehaald? Trouwens, Je zou dan constant moeten wijken voor het kwaad. Maar ja, er zal wel een hoop kritiek zijn op Ilja. Maar voor mij heeft ze een juizte keuze ge daan. Alle Vietnam-demonstraties hebben immers ook niets aan de oorlog daar gewijzigd". Terwijl Ilja Keizer en Bernie Boxem, zoals het NOC zich had ge wenst, hun taak normaal afrondden op de Spelen, bekwamen Wilma van Gooi en Jos Hermens thuis van de afschuwwekkende indrukken. KNAU-chef d'equipe Koomen: gei den irriteerden het nog wel het meest, dat het leven hier doodge moedereerd verder ging. Dat konden ze niet verwerken. Daarom wilden ze direkt naar huis. Wilma keek vanuit haar flat in het vrouwen- dorp pal neer op het militaire ge doe. Ze is daardoor volledig van de kook geraakt. En Jos weigerde nog zijn kame uit te komen". Hockey TroosttoernootGr. Brlttannië Spanje 20; Australië—Maleisië 2—1: KeniaArgentinië 10 na verl.); Oegandar—Mexico 41. Handbal Troost toernooi: DenemarkenTu nesië 29—21; Ver. StatenSpanje 2220; NoorwegenJapan 1917; PolenIJsland 2017). Boris Spasski: REYKJAVIK Boris Spasski is volgens zijn eigen verklaring op „elk tijdstip, elke plaats en onder alle omstandigheden" bereid een revan che te spelen tegen de man, die hem de wereldtitel schaken afhandig maakte: de Amerikaan Robert Fi scher. Spasski vertrok gisteren met zijn echtgenote Larissa uit Reykja vik naar Kopenhagen waar hij tot zondag zal blijven alvorens naar Moskou terug te reizen. Spasski zei verder: „Fischer maakt als schaker bepaalde fouten. Ik zal daar niet verder op ingaan, want we spelen nog wel eens tegen elkaar". Spasski meende dat hij Fischer en zijn gedragingen wel begreep. „Fischer is een kunstenaar, maar hij is een zeldzaam exemplaar in de wereld van vandaag. Ik mag hem wel en ik geloof dat ik hem begrijp". Woensdagavond ontving Spasski van zijn overwinnaar een afscheids- boodschap en een camera. Fischer, die in de loop van volgende week uit Reykjavik vertrekt, verklaarde gis teren voor de IJslandse televisie blij te zijn, dat hij „de Russen in de strijd om de wereldtitel schaken heeft „verpletterd". „Ik heb niets tegen Boris Spasski, het is een fijne vent, maar ik ben blij dat ik de titel van de Russen heb afgenomen omdat zij 't schaken heel lang als hun pri- vé-eigendom hebben beschouwd. Met hun saaie methoden en him saaie wedstrijden in een saai land, wareD zij bezig het schaken te vermoorden", aldus de Amerikaan. Volgens zijn zeggen zou er heel wat geld beschik baar moeten komen om hem er toe te brengen opnieuw tegen Spasski uit te komen. Argentijnse pers: BUENOS AIRES De in Buenos Aires verschijnende Argentijnse dagbladen hebben over de gehele li nie weinis waardering voor de eerste wedstrijd tussen AJax en Indepen diente om de wereldbeker. „Het was bijzonder matig", aldus het blad „Clarin". dat het verder betreurt dat Independiente zijn toevlucht vrij wel uitsluitend heeft moeten eoeken tot harde methode. De "Cronica" spreekt van: "een ruwe eerste helft". De krant consta teert dat de wedstrijd dan misschien geëindigd mag zijn in een gelijkspel, maar dat er toch duidelijk één win naar is aan te wijzen: AJax. „Een ernstige defensiefout", aldus de Cro nica, is Independiente duur komen te staan. De ploeg is er niet meer overheen gekomen". De Engelstalige Buenos Aires He rald spreekt van: „Een oninteressan te wedstrijd". En net blad vervolgt: ..Het spel van Independiente deed lomp en onhandig aan. De Neder landers waren steeds iets eerder bij de bal". Geheel negatief ln zijn commen taar is „La Prensa". dat onder de kop: .Een lange reeks onvolmaakt heden". beide ploegen verwijt afbre kend voetbal te hebben gespeeld. „De schuld ligt in eerste aanleg bij In dependiente", aldus La Prensa. De toonaangevende "La Nacion" de grootste krant van de Argentijnse hoofdstad, betreurt de matige kwa liteit van de wedstrijd: „Voor ploe gen van deze klasse van beschamend niveau". De na een half uur uitgevallen Johan Cruyff komt er ln de Ar gentijnse pers uitstekend af. „La Na- cion": hoewel hfj maar korte tijd speelde werd het duidelijk dat deze speler van uitzonderlijke klasse ls. Ook Barry Hulstioff, Horst Blan kenburg en Gerrie Mühren oogstten waardering ILJA KEIZER huilde Jan Spetgens heeft bedankt voor de Ronde van de Toekomat, die van 13 tot en met 24 september wordt gehouden. In zijn plaats zal nu de Limburger Ben Koken ultko- Golf - Een Nederlands team bestaande uit Jan Dorresteln en Simon van den Berg. heeft tljdena een Internationaal golftoernool voor landenploegen In Cannes met 1—3 verloren van Frankrijk.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15