EIDSCH DAGBLAD LLLE NEGEN GIJZELAARS DOOD Israel verbitterd ij vuurgevecht op vliegveld Furstenfeldbruck Afschuw in Nederlands kamp vandaag (9«J KLERKS LEIDDE VROUW ACTIE? „SPELEN GAAN DOOR Schoten in hoofdstad utoriteiten hielden erichten lang vast iOOG ROEP OM VERGELDING LEIDSCH DAGBLAD Brundage Bij bankoverval Equipe verdeeld over doorgaan of niet tëums ericht 1 maart 1860 WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1972 No. 33805 ïteur: G. Koopman dredacteur: Han Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singed 1, Leiden - TeL: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat. 18 uur) 4CHEN (DPA, AP, Reuter, AFP) De Palestijnse val op de Israëlische ploeg bij de Olympische Spelen nnacht in een drama geëindigd. Bij een poging van de tduitse politie om de Israëliërs te bevrijden vonden en personen, onder wie alle gijzelaars de dood. Een ieman kwam bij het vuurgevecht om het leven. Bij de val in het Olympisch dorp waren al twee Israëliërs geschoten. Het aantal slachtoffers kwam daarmee op ntien. Drie Palestijnse guerrillastrijders werden door olitie overmeesterd. 'alestijnen waren gisteravond et hun gijzelaars in twee hef- 'vliegituigen naar de NAVO- sis Fürsbenfeldtoruck, veertig /er van München gebracht, itond een Boeing 727 van de nsa gereed die hen volgens ingen van de Westduitse au- en naar het land van hun Egypte) zou brengen. •pschutters •r de Boeing hielden zich ech- ïerpschutters van de politie die het vuur openden toen abieren het verkeersvliegtuig eerden. De terroristen wierpen lellijk handgranten in de he rs met de gijzelaars en door- Literfles ERKS jonge dubbele GRAANJENEVER 10,90 NU 9,95 AMSTEL BIER lÜPjes, geen 11,76, NU 8,95 ïalve liters geen 14,20, NU 10,95 Natuurlijk alléén bij: J JTERIJ -WIJNHANDEL tnedylaan 7 - Tel. 42836 rüdingsplein 19 - Tel. 33561 Leiden Z.W. Bilt verwacht van heden-tot lavond droog en vrij zonnig nacht en ochtend plaatse- st. Weinig wind. Minimum- aturen ongeveer 7 graden, aan zee enkele graden Maxima morgen van 18 gra- het waddengebied tot rond len elders. (opgemaakt om 12.20 uur) 7 SEPTEMBER 6.01 uur; onder: 19.13 uur. op: 5.44 uur; onder: 18.43 uur. aber te Katwijk te 2.53 en 15.17 agwater te 11.11 en 23.28 uur. zeefden de toestellen met him ma chinepistolen. Ze vuurden ook schoten af op de verkeerstoren waar door deze onklaar raakte en alle verbindingen verbroken werden. In het vuurgevecht werden vijf Palestdinen en een politieman ge dood. Drie Arabieren werden door de politie overmeesterd. Pas laat in de nacht maakten de Westduitse autoriteiten de afschuwe lijke gebeurtenissen op Fürstenfeld bruck bekend. Daarvoor was er voortdurend sprake geweest van de bevrijding van de Israëlische gijze laars. Regeringswoordvoerder Ahlers bevestigde **dat zelfs. In Israël werd vannochtend pas op gruwelijke wij ze de domper gezet op de aanvanke lijke feestvreugde, waarbij vice- premier Allon en premier Golda Meir elkaar zelfs met cognac hadden toegedronken. De reactie was er een van diepe smart. BEIROET (AFP, ANP) De Li banese krant "Al Moharrer", die goede contacten onderhoud met het Palestijnse verzet, en "Al Jaryda" hebben vanochtend met grote kop pen gemeld dat mevrouw Elissar Antoen Saada 'de kampioene van de operatie-München" is. De kranten publiceerden in een communiqué van de "Syrische Volkspartij" volgens welk "de doch ter van kameraad Antoen Saada en weduwe van de martelaar Foead Sjamali de operatie van München heeft geleid". Foead Assad Sjama li was een der leiders van de Pa lestijnse guerrilla-organisatie Fatach. Op 5 augustus maakte de organisatie bekend dat hij op 36-Ja rige leeftijd was "gestorven op het slagveld in Europa. Hij voerde be langrijke missies uit, leed aan kan ker maar had "herhaalde malen de raad in de wind geslagen zich rus tig te houden met net oog op zijn fysieke zwakte" aldus de ver klaring van El-Fatach destijds. La ter werd bekend dat hij in Genève was overleden. Het vliegveld. Fürstenfeldbruck, waarop het drama zich had afgespeeld, was vanochtend nog hermetisch afgesloten. De fotografen moesten met telelenzen werken, om de volledig uitge brande helikopter van de Westduitse grenspolitie in beeld te krijgen. In dit toestel kwam een aantal Israëlische gijzelaars om het leven, toen een van de terroristen zich met een handgra naat van het leven beroofde. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve p- Ik word abonnee per 22 sept. 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. laam: idres: ilaats: |ironummer: fok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder Jostzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer ï14. Lelden. JERUZALEM De nieuwslezers van de Israëlische radio hebben van morgen het nieuws met gebroken stem voorgelezen. De doorgaans vro lijke ontbijtmuziek van de staatsra dio was vervangen door Beethovens Marche Funèbre. En terwijl de meeste Israëliërs nog dachten dat de gijzelaars veilig en wel waren het nieuws was te laat voor de ochtendbladen, riepen commentatoren al om represailles. Vele Israëliërs zijn er thans van overtuigd, dat die wraakneming in de een of andere vorm zal komen. „Oorlog tot het bittere einde te gen deze moordorganisaties, van him leden, aanhangers en koeriers, waar zij zich ook mogen bevinden", schrijft het dagblad Davar. „Wat Israël betreft is dit een oor logshandeling niet slechts door leden van terreurorganisaties maar ook door die Arabische landen welker openlijke steun aan de moord zuchtige terroristen deze handeling mogelijk gemaakt, hebben". „Zij dragen daarvoor de directe verantwoordelijkheid. Indien zij thans de terreurbases binnen hun grenzen niet liquideren, zal Israël de ze taak op zich nemen" aldus Da- var. Het dagblad vertegenwoordigt de vakbondsbeweging, die de Arbei derspartij van mevrouw Meir in be langrijke mate steun verleent. Het dagblad Al Hamishmar geeft de Duitse gastheren van de Olympi sche Spelen een deel van de schuld. In een artikel, dat geschreven werd voordat de moordaanslagen op de luchthaven bekend geworden waren, zegt het blad: „de verantwoordelijk heid berust bij de Duitse gastheren vande Olympische Spelen, die de volledige verantwoordelijkheid voor de veiligheid van de Israëlische sport lieden op zich genomen hebben. Zij hebben schandelijk gefaald". Voor het begin van een spoedzit ting van het kabinet doelde de mi nister van Binnenlandse Zaken, Jo seph Burg, daarop toen hij zei dat een uitvoerig gemeenschappelijk Duits-Israëlisch onderzoek over de ramp in München moest wordt inge steld. "In het vervolg zullen wij wellicht niet meer spreken over Dachau bij München maar over München bij Dachau", aldus minis ter Burg. Volgens berichten uit de Libanon zal Israël haar represaille-acties dit maal op Syrië richten. Dit bericht hangt kennelijk samen met de toe nemende activiteiten van Palestijn se guerrilla's langs de Syrisch- Is raëlische grens. De radiostations van de Palestijn se organisaties in Damascus, Bag dad, Caïro, en Tripoli spraken in jubeltoon over de moord In Mün chen. De Egyptiscbe bladen al Ah- ram en Al Akhabar besteden in hun redactionele commentaren vooral aandacht aan de Israëlische misda den tegen de Arabieren en noemen in het bijzonder de brand in de Ak- sa-moskee in 1969. Voor goed auto-onderhoud NIEUWE RIJN 49 LEIDEN MÜNCHEN (AP.DPA) De voor zatter van het Internationaal Olym pisch Comité, de Amerikaan Avery Brundage heeft vanochtend tijdens een indrukwekkende herdenkings dienst in het Olympisch stadion ge zegd dat de Spelen moeten doorgaan. Onder applaus verklaarde de 84- jarige Amerikaan „Wij kunnen niet toestaan dat een handvol terroristen deze kern van internationale samen werking en goodwill, die gevormd wordt door de Olympische beweging, zou vernietigen. We moeten onze po gingen voortzetten om de Spelen zui ver en eerlijk te houden". Brundage zei dat vandaag een rouwdag zal zijn. Volgens latere berichten zouden de wedstrijden vanmiddag om vier uur weer beginnen. Brundage vertolkte daarmee het het standpunt van het dagelijks be stuur dat al voor de bijeenkomst waaraan 60.000 mensen deelnamen, was ingenomen. Het besluit van het bestuur moest nog worden voorgelegd aan de voltallige vergadering van alle leden van het Internationaal Olym pisch Comité. Die vergadering zou na afloop van de herdenkingsplech tigheid worden gehouden. In Israël is men behalve over de dood van de gijzelaars ook diep ge schokt over het besluit van het be stuur van het IOC. Nog maar een delegatie, die van de Philippijnen, heeft op last van president Marco6 de Spelen verlaten. Het besluit werd genomen naar aanleiding van de dood van de Israëliërs. Ook enkele Arabische landen zouden dergelijke plannen koesteren. AMSTERDAM (ANP) By een bankoverval in Amsterdam-Zuid en een daarop volgende achtervolging van de overvallers is het rond het middaguur volgens eerste berichten op het Valeriusplein bij de Koingin- neweg tot een schietparty gekomen met de politie. Minstens twee Italianen liepen ver wondingen op. Zij werden naar een ziekenhuis gebracht. De een was ge wond aan het been, de ander aan het hoofd. Ook de andere overvallers, op één na, konden terstond worden ingerekend en werden naar hoofdbureau gebracht. Bovendien werd een meisje gearresteerd, dat oj straat stond en mogelijk met de da ders was geassocieerd. Nader wordt gemeld, dat de bende van twee auto' gebruik maakte. MÜNCHEN/LEIDEN (ANP) Er is nog geen beslissing genomen otf de Nederlandse Olympische ploeg verder zal deelnemen aan de Spelen. De voorzitter van het Nederlands Olym pisch CSoimité, Kees Kerdel, zei dat die beslissing in de vooravond zal vallen, omstreeks zes uur. „De sport mensen hebben dan eveneens afstand kunnen nemen van het recente ge beuren", aldus Kerdel. Afschuw over de bestiale moord- party op het vliegveld Fürstenfeld bruck heerste woensdagmorgen in de Nederlandse kamp. Voor de meeste Nederlanders kwamen de onstellende dodencyfers als een af- schuwelijke nachtmerrie over. Chef de mission Bram Leeuwenhoek rea geerde: "Dit is afschuwelyk. Wat er nu gebeurd is maakt het in het menselyk vlak onmogelijk de spe len voort te zetten. De reactie van hockeyspeler Nico Spits op de tragische gebeurtenis sen: "Nu kun Je niet anders doen dan naar huis gaan. Zelfs als het IOC zegt, dat de spelen doorgaan zal het NOC misschien wel beslui ten om weg te gaan. De Jongens wilen niet meer. Het is zo schanda lig wat hier gebeurd is". Judoreus Wim Ruska: "Ik zou het abnormaal vinden als de spelen zouden doorgaan. Zoiets ergs vang Je niet op met alleen een rouw dienst. Dit is onmenselijk". Er waren er ook, die de daad sterk veroordeelden, maar anders rea geerden. De chef d'equipe van de schutters, David Zoetmulder: Stop zetten van de spelen betekent, dat elke kleine groep in het vervolg iedere beschaafde manifestatie plat kan leggen. Stop zetten van de spe len zou ongekende chantagemoge- ïykheden openen voor de toekomst". Vanmorgen zou de NOS in Hil versum in een vergadering met programmaleiders de vraag bespre ken of de reportages uit München zullen moeten worden voortgezet als de Olympische Spelen doorgaan. Bij het nemen van een beslissing zal de vraag betrokken worden of het Internationaal Comité de Spe len inderdaad wil laten doorgaan en wat het Nederlands Olympisch Comité doet. Het Nederlandse kabinet is diep geschokt door de verdere ontwikke ling van het drama. Premier Bies heuvel heeft een telegram verzon den aan zijn Israëlische ambtgenote, mevrouw Golda Meir, waarin hij medeleven betuigt en spreekt van „Olympische Spelen in een geest van vrede, maar die overvallen zijn door de geest van haat en terro risme". Minister De Koster, die rich thans in München bevindt, woonde van ochtend de rouwplechtigheid by. De Nederlandse regering ziet het niet als haar taak invloed uit te oefenen op een beslissing van het Nederlands Olympisch Comité over het al of niet terugnemen van de Nederlandse ploeg uit de Olym pische Spelen. "Dat kan niet, daar toe hebben wy geen bevoegdheid, 't is geen regeringsploeg, die is uit. gezonden", zo heeft de met de sportzaken belaste staatssecretaris van CRM Vonhoff gisteren ver klaard. In een telegram aan de minister president doen de joodse kerkge nootschappen in Nederland „diep geschokt door het onmenseiyk ge beuren in München" een dringend beroep op de regering de Neder landse deelnemers aan de Olympi sche Spelen onmiddeliyk terug te roepen. Met karabynen gewapende politie mannen bewaken de residentie van de ambassadeur van de Verenigde Arabische Republiek in de Haagse Surinamestraat. Hetzelfde geldt voor het Duitse consulaat en-Israëlische bezittingen in Amsterdam. Tegen half negen besloot de rege ring in overleg met de Jarige prins Claus de vlaggen in regeringsge bouwen niet uit te steken. In alle gemeenten werd het besluit overgenomen. Ook van trams en stadsbussen verdwenen langzamer hand de vlaggetjes. Aan veel hui zen en particuliere gebouwen hangt de vlag halfstok. Prinses Beatrix en Prins Claus Claus hebben besloten om niet zoals ln hun voornemen lag van 7 tot 11 september naar München te gaan voor een bezoek aan de Olympische Spelen. Horecakoning Jo Bayings is eens als smidsknecht begonnen. Hü loopt nu tegen de aow-leeftijd aan. Hy zegt, dat hy het alle maal best zou willen overdoen. „Maar alleen als ik myn eigen zoontje was". PAGINA 19 KLM-hofmeester Alexander Curly maakt liedjes in de lucht. PAGINA 5 Voor de ontvoerde directeur van Philips in Argentinië wordt een losgeld van ongeveer anderhalf miljoen gulden geëist. PAGINA 7 Vanzelfsprekend geven wü ook el ders uitgebreide aandacht aan de gruweiyke gebeurtenissen in Mün chen. Naast een aantal beschou wingen geven wy ook een flink aantal beelden van de aanloop tot dit bloedige drama. PAGINA'S 8-2 Wat de kwaaltjes by Ajax betreft: het is dokter Rolink niet tegen gevallen. PAGINA 11 Vandaag honderd jaar gele den stond in de krant: Te Rotterdam is de nieu we cellulaire gevangenis aan den Bergweg-Hieuwen Sin gel in gebruik gesteld en reeds door de eerste bewo ners betrokken. De cellen zijn ruim van lucht en licht voorzien, sommige vensters echter met matglas; verder is er gaslicht, lezenaar, boe- kenrek. privaat, vuilnisbak, stoel, ijzeren krib met stroomatras en kussen met deken en laken, terwijl de cellen met warmte lei ders zijn voorzien. Het is 'n grootsch gebouw, dat ruimte bevat voor 320 gevangenen Het geheel is omgeven door een hoogen muur waar boven niets dan de kerk en de woningen voor de beamb ten te zien zijn. Gisteren is te 's-Graven- hage in een lokaal in de Lombardstraat voor het eerst een openbare zitting van het congres van de in ternationale" gehouden. Op eerdere zittingen werden geen journalisten en belang stellenden toegelaten, omdat de hangende geschillen tus- schen de afgevaardigden on derling nog niet in het reine waren gébracht. Vandaag 50 jaar geleden: Koningin Wilhelmina is gistermiddag te Kopenhagen aangekomen, waar zij o.a. be groet werd door koning Chri- stiaan. De Deensche bla den heetten ae Koningin hartelijk welkom met artike len, waarvan sornige in de N ederlandsche taal waren geschreven. Een geneeskundig onder zoek der schoolbevolking in Karlsruhe toont aan, dat van de 4000 kinderen er bijna tweeduizend lijden aan scro- tulose, algemeene lichaams- zioakte of bloedarmoede ten gevolge van ondervoeding

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1