Vixon zou Lon Nol willen laten vallen „OMDAT IK OP MUN KAMER ZIT WEET IK NIETS..." oor George Meany wordt de VS nu nog bepaald door perhoudingen van vlak na de Tweede Wereldoorlog AKBOND EN POLITIEK IN DE VS (I) VS vernietigden rijst oogst met insecten Mantrouwen gen ankbiljetten FRANSE CP LOS VAN DE USSR Pachman gaat in het Westen wonen Vervolg van Pagina 1: HrtHVi liitfïSDAG 5 SEPTEMBER 1972 fi.NO! (AFP) Twee Amerikaanse vliegtuigen hebben in de maand juli boven de provincie Quang Ngai duizenden insecten uitgewor pen, zo meldt het persbureau van het Zmdvletnamese Bevrijdings front, Giaiphong. >lgens het persbureau werden de insecten door twee toestellen van het type Caribou op 27 juli uitgeworpen boven de plaatsen Son Thanh, Son Rin, Son Trung, Son Lang, Son Mung en Son Thong. toestellen wierpen houders uit gevuld met strengen doorzichtige draden uit elk waarvan tientallen insecten kwamen. De insecten zijn groen van Meur en lijken op de "Sau Keo" welke naam niet te vertalen is en die veel schade aanrichten aan de rijst, i het dorp Dan, dat tot Son Lang behoort, is tweederde van de rijstoogst door de insecten verwoest. ZORICH (AFP) Edith Ir ving, de vrouw van de Ameri kaanse schrijver Clifford Irving die maandag bij haar aankomst per vliegtuig in Zllrich werd gearresteerd, zal tot nader or der ingesloten blijven. Mevrouw Irving wordt be schuldigd van medeplichtig heid aan oplichting van de Amerikaanse uitgeverij Mc Graw-Hill voor een bedrag van 650.000 dollar door een valse biografie van Howard Hughes, de Amerikaanse zakenman en miljardair, geschreven door haar echtgenoot. Het geld werd op een Zwitserse bank gestort. De twee kinderen van de Ir- vings, vier en twee Jaar oud, zijn met hun moeder uit New York in Zürich aangekomen en hangende haar detentie bij vrienden ondergebracht. Clif ford Irving zit een gevangenis straf van twee en een half Jaar in de Verenigde Staten uit. EKING (AFP) Het voormalige Cambodjaanse staatshoofd b ins Norodom Sihanoek, heeft tegenover journalisten, onder set e de correspondenten van AFP in Peking, verklaard, dat vol- nns de Chinese premier Tsjoe En-lai de regering der VS "wel- 1 ast" bereid is, het bewind van maarschalk Lon Nol niet JJJj ïger te steunen. olgens Sihanoek is Tsjoe En-lai, voortdurend voeling houdt met ins speciale raadgever, Henry singer, van mening dat de Ame- lanse regering meer en meer over naar de opvatting van senator Mansfield dat het in het be- van de VS is, de steun aan het 'ind in Pnom Penh te staken, ijoe En-lai ziet op het ogenblik s Sihanoek twee mogelijkhe- t.a.v. Indo-China: of de oorlog ligt in de komende maanden, het- voor de Amerikaanse verkiezin- hetzij erna, of de oorlog duurt_ vier Jaar. menwerking )j4inds de blokkade van Noord- tnam is er volgens prins Siha- I k een groeiende „samenwerking" f staan tussen de Sowjet-ünie, Chi- >n Vietnam wat het vervoer aan- |t van wapens en materieel. -4 RUSSEL Hardnekkige geruch- dat er in Vlaanderen valse bil- mm en van 100 frank zouden oircu- !h zijn door de Beligsche nationale 1m ik ontzenuwd. Het misverstand te zijn ontstaan omdat er sinds !n, t bankbiljetten in omloop waren Ha omen met een handtekening die 5te schilde van die op de vroegere bil- iif van dit raadsel bleek eenvoudig. Anderhalf jaar gele verd de gouverneur van de Bel- bh bank, Anoiaux, in zijn functie ""[evolgd door de heer Vandeputte. de lopende serie van 100-frank- letten uitgeput was werden er <re biljetten aangemaakt die Afsprekend de handtekening van nieuwe gouverneur dragen. Er zou thans een nieuwe verstand houding bestaan tussen de Sow jet- Unie en China voor het vervoer over land. Het aantal transporten per trein is toegenomen. Thans worden zelfs voor Vietnam bestemde raket ten per spoor tot de Vietnamese grens vervoerd, aldus Sihanoek. Prins Sihanoek gaf toe, dat de blok kade van Noord-Vietnam en de bom bardementen de ontvangst van wa pens en materieel in Indo-China vertragen, „maar wij ontvangen ge noeg wapens en munitie om de strijd tot de overwinning te kunnen voort zetten". Volgens Sihanoek is er sedert de massale bombardementen op Viet nam een nieuw netwerk van aanvoer wegen aangelegd, dat niet getroffen kan worden door bombardementen. Nieuwe buisleidingen bijvoorbeeld, die China met Vietnam verbinden en die tot aan Cambodja lopen, zijn naar Sihanoek verklaart, eveneens niet te treffen. Sceptisch De leiders van de delegaties van Noord-Vietnam en de Voorlopige Re volutionaire Regering van Zuid-Viet- nam naar het vredesoverleg in Pa rijs staan sceptisch ten aanzien van de mogelijkheid, dat er voor de pre sidentsverkiezingen in de VS een bestand in Vietnam tot stand komt op basis van een verdeling van Zuid- Vietnam. Xoean Thuy en mevrouw Thi Binh zeiden dit in Parijs op een receptie ter gelegenheid van de na tionale feestdag van Noord-Vietnam, toen hun om commentaar werd ge vraagd op een desbetreffend bericht van het Amerikaanse weekblad .Newsweek". Beiden verzekerden dat er geen bestand kan worden berei ktvoordat er een zowel politieke als militaire regeling in Vietnam is getroffen. Me vrouw Binh verklaarde dat het doel van de strijdkrachten van de VRR blijft „Zuid-Vietnam van de agressie te bevrijden" en dat de oorlog zal voortduren zolang die Amerikaanse militaire interventie voortduurt. (Door onze correspondent) PARIJS Een erg stekelige briefwisseling tussen de Franse socialistenleider Francois Mitter rand en de Sowjetrussische ambas sadeur in Parijs, Pjotr Abrassimov over Tsjecho-Slowakije en de posi- Door Frank Onnen tie van de Joden in Rusland is voor Mitterrand reden geweest af te zien van de reis, die hij vol gende maand op uitnodiging van 't Kremlin naar Moskou zou onder nemen. Trouwens, ook de Russische am bassadeur had Mitterrand al niet Staking in Rome Uit protest te gen het bevriezen van de prijzen zijn de kleiine levensmiddelenbedrij ven in Rome gisteren met een reeds sta kingen begonnen. De slagers heb ben besloten de gehele week gesloten te blijven en de groentewinkels zul len pas woensdag weer open gaan. kruidenierszaken bleven gisteroch tend dicht. De middenstand zal woensdag besluiten of nog verder gestaakt zal worden. De supermark ten nemen niet aan de actie deel. Merkwaardig oponthoud Zon dag is op het centraal station van Rome Stazione Termini een express trein 25 minuen te laat ver trokken omdat een poes de rails had uitgekozen om haar jonge nter wereld te brengen. De conducteur van de trein zou zondagavond de laatste portieren sluiten toen hij zag dat een poes onder de wagen van de posterijen op de rails lag met een pasgeboren jong poesje naast zich. Een klein half uur later had Rome er vier poezen bij. onduidelijk te verstaan gegeven, dat zijn regering in verband met het anti-Sowjetisme waarvan hij hem betichtte, nu nauwelijks meer prijs stelde op zijn komst. In een lange brief, die maandag ook in de Franse pers verscheen, verwierp de Russische diplomaat alle kritiek die Mitterrand zich op het Kremlin had veroorloofd als uitingen van onkunde en kwaad aardigheid. De Russische militaire interven tie in Tsjecho-Slowakije moest als de gewaardeerde hulp der socia listische nabuurlanden worden verstaan om een revanche van de klassevijanden te voorkomen. En de Joden werd in de Sowjet-Unie natuurlijk geen haarbreed in de weg gelegd. Al eerder was Mitter rand in de officiële Tsjechische pers met de bekende titel van "stinkende adder" vereerd, die maar niet ophield zijn anti-com munistisch gif te spuiten. Dat Mitterrand voor de volgen de maand de vóormalige leiders van de "Praagse lente" naar Pa rijs had geïnviteerd, verklaart voor een deel zeker wel het uiter mate felle offensief dat nu vanuit Moskou en Praag op hem geopend Is. Maar voor een ander en nog groter deel schuilt de oorzaak toch in het feit, dat de Russen zich nu zorgen beginnen te maken over de ontwikkeling die ook de Franse communisten momenteel doormaken. Met het ondertekenen van een gemeenschappelijk regeer akkoord door de communisten en de socialisten is het ontdooiiings- proces van het Franse stalinisme nu toch duidelijk ingezet. Daardoor kan Moskou op de on voorwaardelijke gehoorzaamheid van zijn geloofsgenoten in Frankrijk niet meer rekenen. Veelzeggend is dan ook dat het communistische partijblad l'Hu- manité de uitlatingen van de Sow- ambassadeur hele- Frangois Mitterrand maal niet voor zijn rekening heeft genomen en, in tegendeel zelfs zijn afkeuring van de Russische inval in Tsjecho-Slowakije dezer dagen nog eens nadrukkelijk herhaalde. KOBLENZ (AFP) De Tsjecho- slowaakse schaakgrootmeester Ludek Pachman zal zich over een maand of twee met zijn gezin in het Wes ten vestigen. In een vraaggesprek met het in Koblenz verschijnende blad „Rheinische Zeitung" zei Pach man dat de regering in Praag hem toestemming heeft verleend om te emigreren. Hij verklaarde voorts dat hij hoofdredacteur is geworden van een schaaktijdschrift dat in Ham burg wordt uitgegeven en dat hij van plan is zich met zijn gezin te Solingen in de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen te vestigen. Pachman wil ook binnenkort in Nederland een simultaanpartij spe len. De tsjechoslowaakse schaak grootmeester werd in mei te Praag tot twee Jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens contra-revolutionaire activiteit. Men liet hem echter spoe dig vrij waarna hij in een zieken huis werd opgenomen. (Van onze speciale verslaggever) MUNCHEN Het Olympisch Dorp dat al enkele weken 't toneel van veel vrolijkheid en jeugd is kreeg vanochtend ploteehng een geladen sfeer toen de politie er bin nentrok. De toegangspoorten, die normaal voor publiek geopend zijn werden gesloten. Het Libanese team nam onmiddellijk voorzorgsmaatre gelen. Geen enkel lid van dit team ging nog alleen uit. De Libanezen, wier land een aantal Palestijnse ba ses herbergt, verplaatsten zich al leen nog maar in groepjes van drie. Ze hebben hun identiteiteplaatsjes afgedaan. Hcmkong Aanvankelijk heerste grote ver warring over de ploegen van Hong- Kong en Uruguay die in hetzelf de gebouw wonen als de Israëliërs. Het was aanvankelijk niet bekend of de Palestij nen per vergissing le den van deze ploegen zouden heb ben gegijzeld. Later vertelde een official van de Uruguayse ploeg hoe de Palestij nen te werk waren gegaan. Luis Friedman: „De werd in het dorp wakker van schoten. Toen ik het gebouw wilde verla ten werd ik tegengehouden door drie mannen die hun gezicht met as zwart hadden gemaakt. De man nen hadden volgens Friedman twee kistjes bij zich. Misschien zaten daar explosieven in. Een van de mannen is met Fried man naar zijn kamer teruggegaan. Hij gaf de Uruguezen opdracht in hun kamers te bliijven. Nadat de Palestijnen de identiteit van de atleten uit Uruguay en Hongkong hadden vastgesteld mochten deze het gebouw uit. Maar toen vroegen de Olympische offi cials weer of zij niet wilden weg gaan. T elefoon Journalisten trachtten vanochtend na het bekend worden van de Pa lestijnse aanval telefonisch contact te krijgen met de Israëlische ploeg. Een lid van de Israëlische ploeg beantwoordde de telefoon. „Ik kan u niets zeggen", zei hij. „Ik zit hier vast. Wij zijn met z'n beiden. Tot dusverre heb ik nog geen Palestijnen gezien. Mijn met gezel en ik wilden vanmorgen uit gaan, maar de veiligheidsdienst be val ons in onze kamer te blijven, omdat het gevaarlijk was uit te gaan. „Ik weet niet wat er bul ten aan de hand te. Het enige wat ik weet is, dat het gevaarlijk is uit te gaan". Hij weigerde zijn naam te noe men. omdat hij vreesde daardoor zichzelf en andere Israëliërs in het gebouw in gevaar te kunnen bren gen. „Ik zou u best willen vertellen wat er aan de hand is", zei hij, „maar omdat lk op mijn kamer moet blijven weet ik niets". Een journalist, die erin slaagde 't dorp binnen te komen, zag op de tweede verdieping van het Israë lische gebouw een man in rode pul- lover en grijze broek met een ma chinepistool in zijn armen. Voor ht gebouw lazen dorpsbur gemeester Walter Troger en zijn vervanger zijn document voor aan een donkerharige man in een beige pak. Het was een heldere zonnige mor gen maar de atmosfeer ongelooflijk gespannen. De Amerikaanse vakbonden hebben zich traditioneel altijd ingezet voor de democratische -partij- kandidaten. Dit jaar heeft George Meany, de president van de grote AFL-CIO-bond, voor het eerst ge weigerd zijn zegen te geven aan de Democratische kandidaat voor het Witte Huis. George McGovern. Onze correspondent in Washington, mr. H. L. Leffelaar, geeft in een serie van drie artikelen een over zicht van de achtergronden van dit conflict, die belang wekkender zijn dan een persoonlijke veteen die zelfs een nieuw tijdperk kunnen inluiden voor de vakbondsbeweging in de Verenigde Staten. (Door onze correspondent) WASHINGTON Het afgelopen abour day-weekeinde (traditio- eel een nationale vrije maandag) m) 'erden Amerikanen getrakteerd P het fenomeen van twee vak bondsleiders die elkaar bestreden 0 ver de integriteit van senator ar teorge McGovern, en een Repu- 1 likeinse president die met een endentieuze nationale toespraak robeerde in het troebele water ay t, Defoor 'enk Leffelaar ^an onderling verdeelde vakbonden en vissen. Het was niet alleen het «ken dat de verkiezingscampagne n ernst was begonnen, maar be- angwekkender, dat fundamente el le veranderingen op til zijn in de i8| tructuur van de Amerikaanse vak- George Meany, de grimmige en «nservatieve leider van de mach- fiee AFL-Ciobond (Amerikan Fe- ration of Labour-Committee for dustrial Organisation), zei in "n *1 elevlsievraaggesprek: "Eerlijk gezegd, wanneer ik lees wat Geor ge McGovern van plan is, dan kom ik tot de conclusie dat hij een verdediger van de communistische wereld is geworden". Nog geen uur later werd Leo nard Woodcock, de nog Jonge pre sident van de bond van arbeiders in de automobielindustrie (United Auto Workers), naar een reactie daarop gevraagd. Hij zei: "Om te proberen te zeggen dat George McGovern met zijn militaire staat van dienst en zijn Amerikanisme een verdediger is van de commu nistische wereld, is iets dat mijn verbeelding te boven gaat". President Nixon, als opportune strateeg, die zich nog steeds niet verwaardigt om senator Geor ge McGovern bij name te noemen omdat hem dat "te veel eer zou bewijzen" had het in zijn Labour Day-toespraak over "arbeids ethiek" en de "fysiek van de so ciale voorzieningen (welfare)". Keus Met zijn flair voor pompeus mo ralisme zei de president: "We wor den dit jaar voor de keus geplaatst tussen de "arbeidsethiek" die het karakter van dit land gevormd heeft, en de nieuwe "welfare- ethiek" die dat karakter kan on dermijnen". Hij legde uit dat de arbeidsethiek leert dat "alles dat waarde heeft in het leven inspan ning en opoffering heeft gevergd". De "welfare-ethiek" daarentegen was een makkelijke manier om aangenaam te leven met behulp van regeringsliefdadigheid. Het was duidelijk dat hij senator McGovern en diens voorstellen voor één verruiming van de socia le voorzieningen hierbij op het oog had als de grote ondermijner van het nationale karakter (wat dat dan ook mag wezen). Ame rikaanse presidentsverkiezingen hebben de ontmoedigende neiging, niet om kiezers in te lichten, maar Juist om hun nuchterheid en redelijkheid te tarten, en presi dent Nixon is daar onbetwist Olympisch kampioep in. Maar, samen genomen met de uitspraken van de vakbondsleiders Woodcock en Meany, is de vraag wat de president met zijn retoriek hoopt te bereiken, en waarom er in de vakbondsbewegingen een scheu ring dreigt te ontstaan over een Democraat, die de rijken minder rijk wil maken, ruimere sociale voorzieningen wil treffen, de min derheidsgroepen meer aan hun trekken wil laten komen - ideeën die de „kleine man" alleen maar kunnen aanspreken. Geld George Meany's oppositie tegen McGovern stamt uit de tijd dat McGovern geld nodig had voor zijn campagne in Zuid-Dakota voor de Senaat. McGovern had toen 30.000 dollar op korte termijn nodig en vroeg de AFL-CIO-bond om hulp. Binnen enkele uren had Meany het geld bijeengebracht. Toen McGo vern niet lang daarna echter een rede hield in de Senaat die Meany als ongunstig voor de vakbond be schouwde, besloot Meany dat Mc Govern onbetrouwbaar was en dat de vakbond niet op hem kon reke nen. Deze persoonlijke animositeit ligt echter maar gedeeltelijk ten grondslag aan het grotere conflict tussen Meany en de Democrati sche partij, want dat conflict wordt bepaald door de politieke en socia le stroomversnelling waarin de Amerikaanse samenleving in de afgelopen jaren is geraakt. De Amerikaanse samenleving an no 1972 is George Meany's wereld. Voor Meany, de voormalige loodgie ter, die het tot president van de grootste vakbond bracht, bestaat de wereld nög in de verhoudingen van vlak na de Tweede Wereldoor log, toen de gezags- en machtever houdingen in land en partij duide lijk bepaald waren, en de vak bondsbeweging zich nog moest in vechten om in die machtsverhou dingen een rol te spelen. Voorbij Meany, met andere woorden, is voorbij gestreefd aan wat er in de afgelopen tien jaar in de Verenigde Staten is gebeurd en waardoor, na de politieke watersoheiding van 1968 in de Democratische partij, het mogelijk kon zijn dat de vak bonden en zulke partij-coryfeeën als de burgemeester van Chicago, Richard Daley, aan het laatste partijcongres in Miami niet te pas kwamen. Dat is een gedeeltelijke verkla ring voor het feit dat drie op de vijf bij zijn vakbond aangesloten ar beiders zich niet kunnen vereni gen met de politieke visie van George Meany, en waarom 71 pro cent van hen zegt dat het veto van hun president over McGovern hen koud laat. Richard Milhous Nixon pompeus moralisme

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9