„Drugskoning" Pauksch in Limburg gearresteerd Mr. W. Aantjes (ARP) wil geen herstel vijfpartijenkabinet ÏECTOR MAGNIFICUS S'EIi I) SPREKEN BELET ongen ekent urging iieisje Groningse wethouders afgetreden Voor miljoenen aan preludine gevonden Gunstig voor mosselteelt WIERINGS PLAN TEGEN DICHT SLIBBENHAVEN Vragen over academische ziekenhuizen ISDAG 5 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND PAGINA T SCHAESBERG Na jaren lange intensieve speuracties van de Zweedse, Nederlandse, Duit se en Belgische politie heeft de districtsrecherche van de rijks politie in Nuth de 33-jarige ko- Een grote voorraad preludine en capsu les werd in beslag genomen. ning der preludine-smokkel Karl Reinhard Pauksch gearresteerd. Bij Pauksch handlanger, de 51- jarige H.P. uit Schaesberg wer den twintigduizend preludineta- bletten gevonden. Bij zijn zoon, de 24-jarige Theo P., die eveneens in Schaes berg woont, kon de politie be slag leggen op enkele duizenden gevulde en vele honderdduizen den lege capsules, alsmede tien tallen kilo's preludinepoeder die op de zwarte markt een waar de van miljoenen guldens ver tegenwoordigen. Vijftig manschappen van de rijkspolitie en vier rechter commissarissen namen aan deze bliksemactie deel. In de dozen, waarin de grondstoffen werden verpakt, ontdekte de politie adressen die wellicht zullen lei den tot vele kontaktpersonen in deze organisatie. De zaak kwam aan het rollen toen donderdag 24 augustus de 30-Jarige Billy P. werd gear resteerd in 't Belgische plaatsje Maaseik. Billy P., die enige tijd geleden zijn Nederlandse woning in Schinveld voor een veiliger heenkomen in Spanje had ge ruild, bezocht in Maaseik een restaurant toen hij door de Bel gische politie werd gearres teerd. Ook hij werd door Inter pol wegens preludinehandel ge zocht. Onmiddellijk na zijn arresta tie verzocht de Duitse Justitie om zijn uitlevering. Tevens diende zü bij de Nederlandse ju stitie het verzoek tot huiszoeking in bij een achttal adressen in de oostelijke mijnstreek. Drie van deze adressen leverde het jaren lange gehoopte resultaat. De Zweedse politie heeft inmid dels om uitlevering van Pauksch gevraagd. Omdat in de woning waarin hij werd gearresteerd geen preludine werd gevonden, zal zijn onwettig verblijf in Ne derland met ten hoogste zes maanden gevangenisstraf kun nen worden bestraft. Eerst na een gevangenisstraf van twaalf maanden kan de Nederlandse Justitie tot uitlevering overgaan. Karl Reinhard Pauksch Of zij hiervoor de nodige bewij zen in handen zal krijgen blijft voorlopig de vraag. Men schat dat Pauksch vanaf 1966 tot he den ruim 55 miljoen gulden aan deze smokkel heeft verdiend. Vader en zoon P. uit Schaes berg kunnen nu de wet op in- en uitvoer van geneesmid delen in Juni dit jaar in wer king is getreden rekenen op maximum zes jaar gevangenis straf. Ook de Nederlanders An no M. en Robbie van L. zagen afgelopen vrijdag hun gevange nisstraf in de Zweedse straf gevangenis weer met drie jaar verlengd wegens nieuw bewijs materiaal DEN OEVER (ANP) De gemeente Wieringen heeft een plan bedacht waarvan zij twee belangrijke voor delen verwacht: er zal een eind ko men aan het dichtslibben van de vaarroute door de Waddenzee naar de vissershaven van Den Oever en naar de sluizen in de afsluitdijk, de mogelijkheid zal ontstaan dat na de afsluiting van de Oosterschelde de nieuwe mosselverwaterplaatsen bij Wieringen komen in plaats van bij Texel. Het plan beoogt, in de Waddenzee een zogenaamde overslagdijk van dertig kilometer lengte te bouwen die met de noordkust van Wieringen ongeveer een driehoek zal vormen. Doordat die dijk de stroming in de vaarroute bevordert wordt verdere dlchtsllbbing daarvan tegengegaan. Aan de Wieringse kant van de dijk ontstaat een afgesloten watervlakte vaai 2600 heotare. Inp laats van deze droog te malen wil men er de mos selverwaterplaatsen in onderbren gen en verder een natuurreservaat van maken, zodat geen milieuvervui lende industrie de mosselcultuur kan schaden. Uitvoering van dit plan zal het op deltahoogte brengen van de huidige, elf km lange Waddenzeedijk van Wieringen overbodig maken. Het plan van de gemeente Wierin gen is bedoeld als alternatief op een schetsplan, dat bij Rijkswaterstaat nog in voorbereiding is. Bijzonder heden over dat schetsplan werden niet meegedeeld. De kosten van het Wieringse plan zijn niet bekend. tONINGEN (ANP) In Gro ts het academisch jaar giste- aiet officieel geopend. Nadat de r magnificus dr. A. Wattel on- r twintig minuten had gespro- werd hem door ongeveer 120 eeuwende studenten het verder belet, waarop hij de bij een- it in de aula van het academie- 0ÉI nw voor gesloten verklaarde, studenten hadden daarvoor de van dr. Watteil voortdurend on- SEDA (ANP) De 15-jarige lts- frg A S uit Hilvarenbeek heeft sen bekend de 13-jarige Lili Too- uit dezelfde plaats door wurging het leven te hebben gebracht. Hij de met het meisje te hebben Volgens de rijkspolitie in Bre- vas de ruzie de aanleiding voor vurgpartij. In verband met de derjarigheid van de verdachte fe de politie niet meer gegevens 'deze zaak verstrekken. Donder- »1 de Jongeman voor de officier Justitie in Breda worden voor- meisje werd sinds zondag 27 fetus vermist. Donderdag 31 au ks werd haar lichaam aangetrof- la een greppel nabij Hilvaren- De Nederlandse hockey ddsrechter Bob Davidzon, die op de lijst van internationale igefers stond, is gepromoveerd tot «eerste categorie". Onze land- tot Ronald B. Wouters is be- tot international scheids - derbroken met gescandeerd geklap en geroep "boycot, boycot".. Bij de binnenkomst van de stoet hoogleraren had Thewis Wits, de voorzitter van de Groninger Studen ten Bond de rector luidkeels uitge nodigd tot een discussie na afloop van de bijeenkomst. Toen de rector hier niet op reageerde en gewoon door ging met zijn rede, beletten de studenten hem het spreken. Hij ver klaarde zich na afloop niet langer bereid tot een discussie met, wat hij noemde, het mes op tafel. Hij waar schuwde de studenten dat hij geen enkele belemmerende maatregel zou nemen van tevoren, maar dat elke verstoring van de orde bij het openen van het academisch jaar voor hun rekening zou komen. De heer Wattel noemde het pro test van de studenten een volstrekt eenzijdig en ondemocratische han delswijze. Zoivel in Groningen als in Rotterdam verschenen studenten in shirtjes met het opschrift Boycot 1000 gulden ..Hoe men ook over de f 1000 mag denken", sprak rector magnificus prof. dr. C. J. van der Weijden gister middag In het groot auditorium van de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam, „de wet is op democratische wijze tot stand geko men". Hij richtte zich speciaal tot twee studenten in rode shirt waarop stond: boycot f1000, die op het po dium waren verschenen met een lang spandoek met gelijke tekst. De ope ningsplechtigheid gold ook voor de medische faculteit te Rotterdam. „Het is geen gewoonte van deze plaats een rede uit te spreken, terwijl er anderen op het podium staan. Ik ver zoek u dan ook weg te gaan", zei de Utt de zaal steeg applaus op. De studenten waren er bij gaan zitten. Toen kwamen twee andere studenten uti de zaal, trokken het doek uit han den van de demonstranten en brach ten het naar buiten. Enkele tiental len mensen verlieten toen de zaal. Voor de plechtigheid begon, hadden ongeveer tien studenten met demon stratie-Shirt een pamflet uitgegeven waarin werd geprotesteerd tegen de f 1000. DEN HAAG (ANP) —Het Twee de-kamerlid De Gaay Fortman (PPR) heeft minister Van Veen (Onderwijs) gevraagd de kamer in te lichten over de te verwachten ex ploitatietekorten bij doorvoering van het plan voor een nieuw Academisch ziekenhuis van duizend bedden te Amsterdam. Ook vraagt hij, of de nieuwe Academische ziekenhuizen te Leiden en Utrecht in voldoende mate bezet zullen worden indien daar eveneens een capaciteit van duizend bedden wordt gevestigd. In een toelichting op schriftelijke vragen stelt het kamerlid dat oud minister De Brauw de beslissings datum voor de bouw van de drie nieuwe ziekenhuizen gesteld had op 1 september. Hij informeert of de beslissing nog Voor de komende ver kiezingen kan worden tegemoet ge zien. Warschau en Bonn Polen en West-Duitsland zijn van plan over een dag of tien volledige diplomatie ke betrekkingen aan te knopen, sa menvallend met het bezoek van de Poolse minister van Buitenlandse Za ken Olszowski aan Bonn. Warschau en Bonn hebben thans alleen maar handelsbetrekkingen. Het bezoek van Olszowski aan de bondsrepubliek be gint waarschijnlijk op 13 september. Q In het voormalige Amsterdamse Lurelei-theater dat vanaf 15 septem ber Theater Klein-Belevue zal he ten, heeft Phonogram het cabaret repertoire gepresenteerd voor het nieuwe seizoen. Langspeelplaten van Wim Sonneveld, Cornells Vreeswijk, Lenny Kuhr, Farce Majeure en van het KRO-radioprogramma „Cursief' werden door Mies Bouwman over handigd aan de meeste van de aan de platen medewerkende artiesten. Als nieuwtje werd verteld dat Wim Sonneveld na zijn vakantie in mei volgend jaar een film gaat opnemen in Zuid-Frankrijk met een buiten landse regisseur. Vrouw met staaf neer geslagen GRONINGEN De Groningse re cherche heeft binnen drie minuten de identiteit vastgesteld van een man die gisternacht een huis in de Van Sijsenstraat is binnen gedrongen en de bewoonster, een 25-jarige vrouw, met een ijzeren staaf ernstig heeft gewond en heeft betast. In de slaapkamer van de vrouw vond de recherche een vingerafdruk van de dader, die na zijn daad ge vlucht was. De Groningse politie be schikte al over eenzelfde vingeraf druk omdat de man enkele Jaren ge leden wegens een vermogensdelict was gearresteerd. Het bleek een 23- jarige verkoper uit Groningen te zijn. De recherche vond de man op zijn woonadres. GRONINGEN (ANP) Het con flict binnen het college van B. en W. van de gemeente Groningen is in de nacht van mean dag op dinsdag tot een uitbarsting gekomen. Twee wet houders van de confessionele combi natie, drs. F. H. van Meijefeldt en mejuffrouw mr. A. C. C. Nijhoff, tra den af nadat "n tegen wethouder drs. M. J. van den Berg (PvdA) gerichte motie door de gemeenteraad met 22 tegen 14 stemmen was verworpen. De motie was ingediend door GPV- er B. Hamming en mr. E. IJspeert AR-CHU-KVP)PvdA, CPN, D'66 en PSP stemden tegen. De wethouders Von Meijenfeld en mejuffrouw Nij hoff, die in een persoonlijke verkla ring al hadden gesteld niet meer met wethouder Van den Berg te kunnen samenwerken, trokken uit de verwer ping van de motie de politieke con sequentie en traden af. Men ver wacht dat de derde confessionele wethouder, P. G. van Delden, die we gens vakantie afwezig is, hun voor beeld zal volgen, waarmee dan het college tot halve sterkte zal zijn teruggebracht. PvdA-wethouder heeft zijn beslissing over het al dan niet aanblijven voorlopig opgeschort. „Niet langzaam, maar wel zeker gaat Groningen naar de onbestuur- bearheid toe", zo zei burgemeester Buiter van Groningen tijdens een interpellatie in de gemeenteraad. Het ere-doctoraat in de rechtsgeleerdheid aan prof. mr. Notoha- midjojom, rector aan de christelijke universiteit Satija Watyana in Slatiga (Indonesië) is gisterochtend aan de Vrije Universiteit in Am sterdam in een besloten zitting van de senaat uitgereikt. Aanvan kelijk was het de bedoeling dat dit zou geschieden in de laatste openbare zitting van de senaat, die maandagmiddag zou worden ge houden. Het besluit de uitreiking op een ander uur en op een andere plaats te doen geschieden is, aldus een communiqué van het bureau voorlichting van de VU, genomen „omdat met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid moest worden aangenomen dat de studen tenraad aan de Vrije Universiteit de uitreiking in een openbare zitting zou verstoren. Mede gelet op de precaire gezondheidstoestand van prof. Notohamidjojom nam men daarom Tiet besluit tot uitrei king in een besloten zitting". ALKMAAR (ANP) Mr. W. Aan tjes, voorzitter van de ARP-tweede- kamerfractie heeft het gisteravond hoogst onwaarschijnlijk genoemd, dat na de komende tweede-kamerverkie zingen het vijf -partij enkabinet her steld wordt. „De vetkiezingen zijn noodzakelijk geworden door de breuk, die DS70 met de andere vier regeringspartijen heeft veroorzaakt. Hoe zou de kiezer het moeten begrijpen, als na de ver kiezingen de oude coalitie weer zou worden hersteld?", aldus mr. Aantjes. Hij sprak op een verkiezingsbijeen komst in Alkmaar, georganiseerd door de groepering van de samen werkende christelijke partijen. Mor gen wordt in Alkmaar een neuwe ge meenteraad gekozen, in verband met uitbreiding van de gemeente. Mr. Aantjes stelde zich op tegen uitlatin gen, vorige week vrijdag gedaan, van de liberale fractievoorzitter H. Wie gel, die gezegd had te hopen op her stel van de coalitie. De anti-revolutionaire fractievoor zitter zei van oordeel te zijn, dat er een fundamenteel verschil van in zicht was gebleken met DS'70 over het te voeren loon- en prijsbeleid. „Waar staat de WD eigenlijk aan de vooravond van het beslissende over leg met het bedrijfsleven over een sociaal contract", zo vroeg mr. Aan tjes naar aanleiding van de opmer kingen van zijn collega Wiegel. Mr. Aantjes sprak zijn sterke voor keur uit voor een parlementair meer derheidskabinet. „De houding, welke de PvdA de laatste dagen aanneemt, maakt de kans daarop niet groter. De onzekerheid van de PvdA komt voort uit interne spanningen en uit verschil van maling met D'66". Volgens mr. Aantjes komt alleen een combinatie van KVP, ARP en CHU in aanmer king voor het vormen van een min derheidskabinet. Drs. A. D. W. Tilanus, fractievoor zitter van de CHU in de Tweede Kamer, sprak de wens uit dat de drie confessionelen toch een party zullen gaan vormen. Na de verkiezingen van 29 november, zo zei hy, zullen de drie partyen om de tafel gaan zitten. Dan zal bekeken worden in hoeverre als een fractie in de Tweede Kamer kan worden opgetreden. Eevenals zyn collega Aantjes toonde hy zich een tegenstander van de po larisatiegedachte van de linkse com binatie. Hy zed gelukkig te zyn dat deze partijen daar zelf op terugko men. „Politieke roddelpraat beneden het niveau van de WD voor de heer Wiegel er de baas werd". Zo heeft PvdA-voorzltter André van der Louw gisteravond in Alkmaar de uitspraak van de WD-fractieleider Wiegel van vorige week gekarakteriseerd als zou den er geruchten bestaan over ge heime besper kingen tussen KVP en PvdA.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7