aad had het moeilijk met de gedeeltelijke erfpacht [lijschoolhouder van 83 gaf les in onverzekerde auto Posthof is en sociaal creatief centrum Hele PAK stemde tegen WD in discussie LEZERS SCHRIJVEN VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER ,Paar pilsies' DINSDAG 5 SEPTEMBER 1972 LEIDEN LEIDEN De gedeeltelijke erfpacht in Leiden is er door. De raad besloot gisteravond akkoord te gaan met het voor stel, dat B. en W. over deze veelomstreden kwestie had den gedaan. Dat betekent, dat grond in de stadsuitbreidin gen Morskwartier, Merenwijk, Stevenhofjespolder, Meer burg en Koepolder in Zuid-West) in erfpacht moet als die grond bestemd is voor woningwetbouw. Verkoop in deze zelfde gebieden is algemene regel voor de grond die be stemd is voor vestiging van openbare en bijzondere ge bouwen verplicht voor grond waarop niet-woningwetbouw moet komen. Op de voor Industrie bestemde i gronden in de uitbreidingsgebieden kan in overeenstemming met de mogelijkheden verkoop of erfpacht worden toegepast. Voor de gronden buiten deze gebieden geldt, dat men bij voorkeur erfpacht hanteert. Wanneer de gemeente ernstig ge schaad zal blijken te worden, is er een mogelijkheid om onder deze re geling uit te komen. B. en W. zul len op korte termijn algemene voorwaarden op tafel brengen voor erfpacht en verkoop van grond. Het opmerkelijke resultaat van dat praten was, dat het PAK dat al tijd al vóór erfpacht was, tenslotte tegenstemde, terwijl de overige par tijen, waar aanvankelijk nogal wat bezwaren bestonden, nu vóór ble ken. De oorzaak van dit gebrek aan éénstemmigheid: de inhoud van 't begrip "stadsuitbreidingen". Met name het feit, dat wethouder Kret bij die gebieden ook het Morskwar tier wilde trekken, lokte de nodige discussie uit. PAK-leider In t Veld merkte op, dat het hem nooit was gebleken, dat de wethouder ook dit stuk Lei den als uitbreidingsgebied wilde zien. Het voordeel, dat het zou heb-"' ben om dat niet te doen, was dat de grond als deel van een uit breidingsgebied gedeeltelijk zou moeten worden verkocht, terwijl zij onder de kop "overige gebieden" bij voorkeur in erfpacht zou moe ten. Schrappen Een aanvullend voorstel van In 't Veld om de Mors van het lijstje uitbreidingsgebieden te schrappen, werd niet aangenomen. Wethouder Kret voelde duidelijk niet veel voor een al te drastisch doorvoeren van de erfpacht. „We moeten realist blijven", merkte hij terloops op. "Ik heb al herhaaldelijk me maakt, dat een woningbouwplan de mist in ging doordat er geen finan ciers gevonden konden worden, ter wijl de bouwer al met een plan in zijn zak rondliep". Hij verwees daarbij o.m. naar een publicatie van de Nationale Woning raad, waarin werd gezegd, dat "men er nog niet was". Als voorbeeld van de problemen die erfpacht kan op roepen noemde hij verder het feit, dat de woningbouwvereniging "Ons Doel" niet veel op heeft met erf pacht in de Merenwijk, waar zij wil gaan bouwen, en de problemen die er zijn rond de bouw van een parkeergarage in de Ir. Driesen straat, die ook hun oorzaak vinden in de erfpachtkwestie. Hij zegde wel toe zich eerlijk te zullen beijve ren voor het doorvoeren van erf pacht in de gevallen waarin (Jat mogelijk blijkt.. "Dat gebeurt trou wens al", voegde hij daaraan toe. Achterdeur De wethouder betreurde het dat men niet tot éénstemmigheid kon komen. "We moeten wel oppassen, dat we het gepraat de erfpacht niet door de voordeur naar buiten zetten het daarna door de achterdeur r binnen te laten", vond hij. "Het hanteren van het besluit zal m moeilijke zaak blijven. We kun- m echter niet iedere keer weer rer de erfpacht aan de gang blij- De overige fracties vertoonden slechts kleine onderlinge verschillen in opvatting, met uitzondering van de PSP. Gerkema stemde voor deze partij tegen, omdat hij van mening zich anders in principe uit te spreken tegen erfpacht. KVP-er Cornelissens bond een ge leidelijke overgang naar een erf pachtsysteem de meest geschikte oplossing. WD-raadslid Wiebenga, stelde zich iets terughoudender op: hij legde nog even de nadruk op gevallen waarin grote bezwaren te gen de erfpacht zouden rijzen. In grote lijnen steunde hij echter het voorstel van B. en W. Het college zal nu op korte termijn algemene voorwaarden opstellen om de erf pacht en verkoop van grond te re gelen. LEIDEN De raadszaal bood gisteravond vanaf onze plaats een geheel nieuwe aanblik. De twee lege VVD-zetels waren allebei weer gevuld. Pieter Taffijn was er de vorige week ook al, maatr dit keer zag hij er iets anders uit dan vorige week, toen Hans Melkert hem charmantnoemde. De eerste VVD-er die ik tot nog toe zonder stropdas of vlindertje heb gezien. Integendeelonder het bruine corduroy school een modieus geel T-shirt. Het is natuurlijk wat voorbarig om aan dit uiterlijk feno meen al te veel conclusies te verbinden. Maar toch: ook PAK- lelder In 't Veld constateerde gisteren een progressiviteit bij de liberalen die hij tot nu toe kennelijk niet voor mogelijk had gehouden. Hij schilderde de VVD tenminste eerst als een vrouw, die zich uit de veters van haar keurslijf „ontrijgt", en later ging hij op dit duidelijke teken in door op te merken dat de fractie voor de PvdA zelfs een aantrekkelijke coalitie partner zou kunnen worden, als de „lijn-Wiebenga" zou blij ven heersen. Helemaal zeker van zijn liefde voor de liberalen was In 't Veld echter ook weer niet, want iets eerder had hij Wiebenga nog verweten dat hij meer zag in de eveneens liberale sena tor Van Riel, die toch wel iets ouder is. Vrolijkheid troef in de raad van gisteravond, hebt u in middels begrepen. Toch is het wel opvallend hoe de WD zich de laatste tijd ontwikkelt. Men vliegt wel niet onmiddelijk in de armen van het PAK dat zal ook wel niet zo gauw gebeuren maar met name Wiebenga treedt steeds meer in discussie. En dat kan lijkt me alleen maar nuttig worden. De zwijgende onverzettelijkheid, waarvan men de „oude" VVD vaak be tichtte, lijkt er wat af te gaan. Wie bedenkt dat zwijgen on der politici nu niet diirekt altijd goud is zo komt men in elk geval niét tot elkaar zou deze ontwikkeling als gunstig kunnen zien. Overigens verkeerde de WD gisteren natuurlijk wel een beetje in vrolijke stemming, omdat fractielid De Jong jarig was, en omdat de fractie door de komst van kolonel b.d. Wes- sels weer voltallig is. BERT VAN DOMMELEN Teleurstelling Behalve de erfpacht kwamen er gisteravond nog twee zaken vrij uit gebreid aan de orde. PvdA-raadslid mevrouw Kerling opende het "bal" door een motie in te dienen waarin zij opmerkte "diep teleurgesteld" te zijn over de wijze waarop het college de stads vernieuwing ter hand heeft geno men. Ten tijde van de begrotings behandeling had zij gevraagd om de instelling van een speciale dienst voor stadsvernieuwing en sane ring. Het college zag als beste op lossing een omvorming van de dienst gemeentewerken. "Maar het mi'J i l de daar is nog niets van terechtgeko men", aldus mevrouw Kerling. Zij diende daarop een voorstel in, waar in zij het beleid van wethouder Kret in deze zaak "teleurstellend" noemde, en verbond daaraan een vijftal punten die zouden moeten worden uitgewerkt. De wethouder wist haar ervan te overtuigen, dat aan al deze punten wordt gewerkt, maar "pikte het niet", dat het PvdA-raadslid zijn beleid laakte. Waarop mevrouw Kerling de teleurstelling indikte, zodat wethouder Kret de rest van haar voorstel kon deelde op een vraag Kerling overigens mee dat de drie jonge stedebouwkundigen die voor één jaar waren aangetrokken voor lopig blijven. Wethouder Ham van Volkshuisves ting en Openbare Werken meldde, dat het college berust in de uit spraak van d'e commissie voor de beroepsschriften over de kwestie Gijzenij. (De gemeente moest te rugkomen op haar besluit om de vergunning van dit bedrijf om een schroothoop te hebben in te trekken omdat er een procedurefout was gemaakt. De firma heeft inmiddels beterschap beloofd, aldus wethou der Ham. Het nieuwe Leidse raadslid kolonel b.d. Th. H. Wessels, de tweede nieuwe VVD-er in twee toe ken, was de raadszaal nog niet in of hij had de lachers al op zijn hand. Hij had wat moeite om zijri plaats te vindenen zijn toot hulpeloze zoeken werkte duidelijk op de lachspieren. Hier wordt hij geïnstalleerd door burgemees ter Vis. (Foto Jan Holvast) Ik ben exbediende van de onder- mers van het koffiehuis Posthof aan de Rijnsburgerweg. Daar ik nogal eens als patiënt voor controle in het Academisch Ziekenhuis moet zijn, heb ik met leedwezen de gedwongen noodtoestand van dit koffiehuis met aandacht bekeken. Het deed mij echt pijn, dat dit koffiehuis in zo'n benarde positie is gedreven. Ik heb in de Jaren 1945 t/m 1950 mijn belevenis meegemaakt en dit koffiehuis altijd bestempeld als een koffiehuis voor de gezelligheid. So ciale problemen werden besproken door de bezoekers uit alle rangen van ons volk. Deze discussies wer den bijgewoond door leerlingen van de middelbare scholen, die daar zijn gevestigd. Misschien zijn deze leer lingen nu dokter, advocaat of domi nee of misschien wel minister, wie weet. Laat deze mensen hun mening geven over Posthof. Tot vandaag de dag hebben de leerlingen van de scholen contact met mensen en meningen uit alle lagen van ons volk. Daar is lering uit te halen voor deze toekomstige leidinggevende figuren om een me ning te horen van een bloemenkoop- man, een chauffeur, een wegwer- De gewelfzaal van het Academiegebouw was gisteren en vandaag het centrum van de boycot acties van de Leidse Studentenbond. In een roerige vergadering werd het college van bestuur, dat net die middag in de Pieterskerk bij de opening van het academische jaar aanwezig was, aangevallen. Ondanks de vele concessies die al gedaan zijn blijft de LSB vechten tegen de dui zend-guldenwet. Daar worden meningen niet onder stoelen of banken gestoken. Koffietent Posthof is het voorpor taal van de studentensoos maar met dit verschil dat daar ook een Jongen van de arbeidsklasse zijn cl- dertje of kopje koffie consumeert. Dit is niet gewoon een koffietent, maar een sociaal centrum waar da gelijks problemen worden besproken uit onze maatschappij. ker, een ijscoman en noem maar op. Dit koffiehuis mag niet weg en moet op de kortst mogelijke manier van zijn barricades worden ontlast. Dit koffiehuis is zowel creatief als sociaal gezien niet weg te denken. J. ANIBA Celebesstraat 18 Leiden. Historische documenten liggen niet voor het opscheppen, maar Als u gewoon naar uw boekhandelaar stapt, kunt u er wel een In handen krijgen. Want daar is de uitgave van het boek .DE LEIDSE HOFJES" verkrijgbaar. Dit historisch document Is In een kleine oplage uitgegeven door het Leldsch Dagblad en bevat foto's van alle hofjes met een beschouwing over elk hofje. Dat zijn er 35 in totaal Over al die 35 hofjes schreef de heer R. J. Spruit: duidelijke teksten, die uitvoerig informatie geven over de geschiedenis van een stuk lokaal verleden. Een verleden met een romantisch tintje. Zoekt u een geschenk Geef een boek. geef een historisch document, een bedrag van f 15.— is waarachtig niet veel voor een historisch geschenk. LEIDEN - van de zitting i rechter, mr. J. de gisteren Voor het klapstuk m de Leidse kanton- I. van Dijke, zorg- 83-jarige rijschool houder uit Leiden. Hij stond te recht, omdat hij les gaf in een auto waarop geen W.A.-verzekering Mep, en die van een ongeldig kenteken was voorzien. "Ik had geen geld om een verze kering te betalen", reageerde de bejaarde verdachte laconiek op de tenlastelegging. "Dan had U niet mogen rijden en zeker geen rijlessen mogen geven", wees de rechter hem terecht. "Ik geef allang geen les meer. Toen ik werd aangehoden gaf ik toevallig een lesje aan de dochter van een kennis", verzekerde ver dachte de rechter. Deze vond deze "toevalligheid" on geloofwaardig. Zo ook de officier. Zij vond de overtreding zeer ernstig en eiste al lereerst de vernietiging van rijks wege van de inbeslaggenomen auto, die niet in zo'n "beste staat" ver keerde. In verband hiermede, be perkte zij t.a.v. de geldboete haar eis tot tweemaal f 50 subs. 10 da gen. Nadat hij verdachtes verzoek tot teruggave van de auto had afgewe zen ("Ik wil U niet in de verleiding brengen er weer mee te gaan rij den") vonniste de rechter conform. "Ik kan die boete moeilijk be talen", aldus verdachtes laatste woord. "Als U niet betaalt, zult U de 10 dagen uiteindelijk moeten gaan "zit ten", zo luidde het rechterlijk be scheid. Gokautomaat Een 42-jarige koopman uit Noord- wijk stond voor de kantonrechter, omdat hij samen met een vriend in een Noordwijks café een gok automaat had geëxploiteerd. Desge vraagd moest hij toegeven, dat de exploitatie voor hem en zijn vriend compagnon nogal winstgevend was uitgevallen. "U wist toch wel, dat u aldoende de wet overtrad?" in formeerde de kantonrechter nadruk kelijk. "Ja edelachtbare. Ik ben er dan ook mee opgehouden, want an ders zou ik iedere dag op de bon gaan", aldus verdachtes bescheid. Temeer, omdat verdachte (reeds eerder voor een soortgelijke overtre ding veroordeeld) opzettelijk de wet overtrad, eiste "mevrouw de offi cier", mej. mr. A. Heiwig, een ge voelige correctie t.w. een geldboete van f 1000 subs. 2 maand en de ver beurdverklaring van het in beslag genomen gokapparaat. "Wat een bedrag. Dat is gewoon een klap in m'n gezicht", zo rea- geerd de duidelijk zichtbaar ge schrokken verdachte. Omdat verdachte door de ver beurdverklaring ook de waarde van de automaat zal t/erepelen, von niste de kantonrechter hem met 'n geldboete van f 1000 waarvan f900,- voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Hij legde ook de ver beurdverklaring in zijn vonnis vast. De niet verschenen compagnon werd conform de eis bij verstek veroordeeld tot een boete van f 1000 subs, een maand. Te laat "Ik zag haar pas toen het te laat was", aldus verklaarde een 26-Jari ge vertegenwoordiger uit Sassen- heim de reden, waarom hij in de avond van de 15de april j.l. op een zebra-pad in Noordwijk een bejaar de voetgangster had aangereden. "Uw onoplettendheid had wel nare gevolgen. Want de voetgangster liep een bekkenfractuur en een hersen schudding op en is hiervan nog steeds niet geheel genezen", zo rea geerde de kantonrechter scherp op verdachtes "excuus". "Voetgangers moeten op de aan gegeven oversteekplaatsen toch veilig over kunnen steken", memo reerde de officier in haar requisi toir, dat resulteerde in een eis van f 150 subs. 15 dagen en een voor waardelijke ontzegging der rijbe voegdheid voor de tijd van 3 maan den met een proeftijd van 2 Jaar. De kantonrechter liet de voorwaar delijke ontzegging ditmaal nog ach terwege. Wel stelde hij de boete op f 250 subs. 25 dagen. Black-out Tegen een 30-Jarige verkoopleider uit Den Haag eiste de officier een onvoorwaardelijke hechtenisstraf voor de tijd van één week. Hij dankte deze gevoelige eis aan 't feit, dat hij destijds in Alkemade zijn auto had laten besturen door zijn 13-Jarig zoontje. "U was bij uw aanhouding kennelijk in staat van dronkenschap", kon de kantonrech ter uit het proces-verbaal putten. "Ja edelachtbare, ik had een soort van "black-out", aldus verdachte. Waarop de rechter prompt repli- ceerd: "Maar dan laat men toch 'n kind niet sturen. Dat is bijzonder onverantwoordelijk en levensgevaar lijk". Verdachte protesteerde tegen de geëiste vrijheidsstraf. De kan- tonrechter wees het protest radlkaal van de hand. "Wees maar blij, dat u niet voor de Haagse politierech ter moest verschijnen, want dan had u hoogstwaarschijnlijk heel wat meer gekregen", deelde hl) ver- dachte nog mede, alvorens conform te vonnissen. Een 36-Jarige timmerman uit Leiden had volgens zijn medede ling aan de Haagse politierechter ,,'n paar pilsies" op, doch dit waren er meer' dan genoeg, om vast te stellen, dat hij onder invloed van drank ver keerde toen hij met de door hem bestuurde auto in Warmond over de Herenweg reed. Na een min of meer frontale aanrijding, botste de tim merman met zijn auto tegen een muurtje. De bestuurder van de aangereden auto reed door en dat zou de tim merman eveneens hebben gedaan. Door de aanrijding zou hij wat uit de koers zijn geraakt, maar de offi cier van Justitie meende reden te hebben om aan te nemen, dat het wel vanwege de „pilsies" zou zijn en eiste daarom twee weken gevange nisstraf en 9 maanden Intrekking rijbewijs waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Het vonnis werd tien dagen gevangenisstraf en intrekken van het rijbewijs conform de eis.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3