LEIDSCH DAGBLAD EIS ISRAËL: STOP DE SPELEN Va moordaanslag Palestij nse terroristen in Olympisch dorp vandaag Studenten bezetten Academie-zaal Irene naar ziekenhuis Directeur Philips in Argentinië ontvoerd 100% SCHEERWOL JERSEY 14.95 buct ^ÏUeuws- Jpgericht I maart 1860 DINSDAG 5 SEPTEMBER 1972 No. 33804 Directeur: G. Koopman jjoofdredacteur: Han Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (bij vooruitbetaling)giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Lelden - TeL: 25041, Redactie: 21507 Na-bezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat. 18 uur) 1UNCHEN (Reuter, AP, DPA, AFP, UPI) Het lot van een onbekend aantal iraëliërs en de Olympische Spelen ligt in handen van een groepje Palestijnse guer- illastrijders. De Palestijnen drongen vanochtend vroeg het Olympische dorp bij Mün- lien binnen en bezette de Israëlische appartementen. Eén of twee Israëliërs werden aarbij gedood. Een aantal andere Israëliërs wist te ontkomen. De rest werd door r Palestijnen gegijzeld. Zij eisen o.a. vrijlating van guerrillastrijders in Israël. De iraëlische regering heeft staking van de Olympische spelen gevraagd. een eerste ultimatum om ïur afliep verlengden de Pa- sijnen het uiterste tijdstip dat op n eisen moest zijn ingegaan tot X) uur. De Westduitse politie stel- pogingen in het werk om dat tot )0 uur verlengd te krijgen. Onder de guerrillastrijders, die d\ slestijnse commando's vrijgelaten ensen te zien zou zich ook de Ja- inner Okamoto bevinden. Okamoto ffd onlangs veroordeeld tot levens- or zijn aandeel in het bloed- i Lod. De overvallers in München willen k vliegtuigen waarmee zij in drie oepen kunnen vertrekken naar een •abisch land. Daar zouden de gtfze- oor de vrijgelaten guerrilla- rijders uit Israël worden moeten ge- fld. Volgens onbevestigde berichten dden de Arabieren gedreigd elksi r een gijzelaar te zullen do a, tot aan hun eisen gevolg is ge- Er is gemeld dat verschil- ïde gijzelaars gewond zijn. De mmando's zouden weigeren de ge- te behandelen. De Westduitse veiligheidsdienst zou sedert enkele dagen over een lijst namen van Arabieren die bij komst in West-Duitsland aan- chtig in het oog moesten worden houden hebben beschikt. Vernomen lat deze lijst ca. dertig namen bevatten die vertrouwelijk aan de itse autoriteiten zou zijn verstrekt, grenspolitie en douane hebben irop hun controle verscherpt. OGGETUIGE Voorzover bekend was er vanoch- 'A slechts één ooggetuige van de ran de Palestijnen in het ?mpisch dorp. De man die rond il vijf na afloop van zijn werk het rp verliet verklaarde tegenover de twee groepjes van vier of vijf ver het hek hebben te zien ringen. „We hebben het toen niet stig opgenomen", verklaarde een Mal. „We dachten dat het atle- waren die omdat zij te laat wa- op die manier wilden binnenko- Volgens aanhoudende be tten hadden de Palestijnen aan- akelijk twintig Israëlische gij- bars in hun macht. Een zevental hebben weten te ontkomen. Eén hen zou naar de Zuidkoreaanse legatie hebben kunnen vluchten. VERLEG In Tel Aviv, in Bonn en Mun- kwam onmiddellijk intensief erleg tot stand het als inzet het ortgaan van de Olympische Spe- Het eerste resultaat was de Is- tlische eis tot staking van de Spe- Waarnemers in Tel Aviv ach- het niet mogelijk dat de Israë- rs in zouden gaan op de eisen van Palestijnen. Dit gezien haar hou- tg in het verleden, let eerste tijdstip van een Pales- s ultimatum verstreek zon- dat iets gebeurde. Om twaalf urn wies hield iedereen in München laadem in. Daarvoor had de West- iltse televisie zijn rechtstreekse uit ingen van de gebeurtenissen ge- akt. Men wilde niet dat Palestijn- guerrillastrijders door de televisie de hoogte worden gebracht van handelingen van de politie, ciie !t pantserwagens posities rond het bouw innam. De Westduitse regering bood de festijnen een onbeperkt geldbe- or de vrijlating van de Is- diërs. De Beierse regering stelde de Israëliërs te ruilen voor in- rs van Beieren. Op beide eisen agen de Palestijen niet in. OR MAAL programma van de Olympi- be Spelen werd na de eerste ge iten over de incidenten niet on tbroken. De eerste nummers, kano paardesport, gingen normaal van "t. De Nederlandse Mieke Jaapies atste zich daarbij nog voor de ale van de K 1. De presi- at van het IOC verklaarde voor 1 begin van de vergadering waar beslissing over het al of niet door 'O van de spelen moest vallen: m gaan door. De voorzit- lustig weer Bilt verwacht van vanavond tot genavond: wolkenvelden, maar son en op de meeste atsen droog. Merendeels zwakke W uit noordelijke richtingen. Mini- itemperaturen van 13 graden aan tot ongeveer 9 graden in het bin- Hand, maxima morgen rond 18 ziin grote ontsteltenis over de "stui tende aanslag" op de Israëlische ploeg in München geuit. Brandt ging persoonlijk naar München om de lei ding van de onderhandelingen op zich te nemen. Brandt deed voor zijn vertrek een dringend beroep op alle Arabische staten alles te deen wat in hun v - - - mogen ligt om de vrijlating te ver krijgen van de Israëlische gijzeucuus die in het Olympisch dorp door Ara bische guerrillastrijders worden ge- vangengehouden. „De hele wereld verwacht dat u uw invloed zult doen gelden", aldus Brandt in zijn boodschap. Arabische diplomatieke waarne mers in Beiroet zijn van oordeel dat Syrië het meest waarschijnlijk doel is van Israëlische vergeldingsacties na het gebeurde in München. De Pa lestijnen hebben het grootste deel van hun verzet de laatste tiid in Svrië geconcentreerd, sinds zij door Koning Hoessein uit Jordanië werden, gezet. Zie ook pagina 2 en 9. toien. .(Opgemaakt om 12.40 uur). De trainer van de Israëli sche geioichtheffers Mosje Weinberg, die bij de Ara bische aanslag op de Israë lische -ploeg is doodgescho ten, ter van het Westduitse organisatie comité, Willy Daume zei: Het IOC en het organisatiecomité zullen be wijzen dat de vredesgedachte het zal winnen van het fanatisme van po litieke. sinistere moordenaars". DODE In het Olympische dorp werd ver nomen dat een van de gedode Is raëliërs een trainer Mosje Weinberg zou zyn. Weinberg is getrouwd en heeft een zoontje van twee maanden. Weinberg, die over drie weken 33 Jaar zou zijn geworden, moet van ochtend als eerste hebben begrepen dat het om een terroristische actie van de Arabieren ging. Hij wierp zich tegen de deur en blokkeerde de ze De invallers schoten daarop door de deur. Het optreden van Weinberg gaf de helft van de aanwezige Is raëliërs de gelegenheid het gebouw via een andere uitgang te verlaten. Bij de ontsnapten zijn o.a. de Is raëlische chef de mission. In het Olympische dorp staat een chirur genteam klaar om eventuele gewon den te verzorgen. i De Israëlische pers heeft fel gerea- geerd op de aanval van de Palestij nen. De bladen schrijven dat de or ganisatoren van de spelen zeker ge- i deeltelijk verantwoordelijk zijn voor 4^, de aanslag. In een telegram aan de premier van Israël, mevrouw Golda Meir, heeft Bondskanselier Willy Brandt Niet geïdentificeerde be woners van het gedeelte van het Olympische dorp, waar de Israëlische gijze laars worden vastgehouden door de Arabische terroris ten, vluchten over de da ken naar de vrijheid. In hetzelfde gebouw als van de Israëliërs warren de teams van Hongkong en Uruguay ondergebracht. 18 PAGINA'S Karl Reinhard Pauksch, de „grote man" achter de massale smokkel van pepmiddelen, is gearresteerd samen met enkele handlangers. Preludinetabletten tot een waarde van vele miljoenen guldens zijn in beslag genomen. Toch zal het moeilijk worden voor de justitie om het bewijs te leveren dat deze pepmiddelen inderdaad naar Zwe den zjjn gesmokkeld. Voorlopig kan men Pauksch alleen vast houden omdat hij illegaal ons land is binnengekomen. Een feit waar voor maximaal zes maanden ge vangenisstraf kan worden gegeven PAGINA 7 Mark Spitz, dt zwemmer, jxe kko&i medailles P-srwc.». speciale bewaking gekregen. Na een persconferentie werd hij onder politiegéleide naar een hotel in het centrum van München. LEIDEN Niet tevreden met het antwoord dat het college van bestuur op hun ultimatieve eisen heeft gegeven hebben ongeveer ze ventig leden van de Leidse Studen- tenbond gistermiddag de gewelfzaa) van het Academiegebouw bezet. Een twaalftal studenten trok met span doeken ook naar de Pieterskerk waar de plechtigheid ter gelegen heid van de opening van het aca demisch Jaar Juist was afgelopen De studenten zijn in de gewelt- zaal begonnen met wat zij noe men een permanente vergadering Gisteren hebben ze tot laat in de avond vergaderd, vanavond om hall negen wordt de vergadering ver volgd. Overigens heeft het bestuur van de universiteit wel rekening gehouden met de bezetting. Het bu reau inlichtingen en inschrijvingen dat eigenlijk is gevestigd in het ge bouw aan de Stationsweg, een noga) kwetsbare plaats mdat er vele uni versitaire diensten met hun admi nistratie zetelen, is gisteren ijlings overgeplaatst naar de gewelfzaal van het academiegebouw. Volgens een communique gebeurde dat om de studenten beter van dienst te zijn bij het verstrekken van inlich tingen. Toen de bezetters kwamen verdwenen de ambtenaren met hun weinige papieren' In een maandagmiddag uitgegeven communique zegt de LSB dat het college van bestuur al belangrijke consessies heeft gedaan door 't door de bond georganiseerde verzet tegen de duizend-guldenwet. Tijdens de vergadering werd gisteravond het voorste] besproken om de boycot meer inhoud te geven door het bu reau van de universiteit te bezetten. Een vertegenwoordiger van het college verklaarde dat in zo*n geval onmiddellijk politiehulp zou worden gevraagd. In een motie die daarna werd aangenomen spreken de bezetters hun afkeer uit over de intimida- diepogingen van het college van be stuur. Het Inroepen van politiehulp bij een bezetting van het bureau aan de Stationsweg, ondanks de ver zekering van de LSB dat „have en goed" geëerbiedigd zullen worden, ts niet in overeenstemming met de af spraak. De LSB verzoek de univer siteitsraad die uitspraak af te keu- Volgens de LSB hebben tot nu toe 1050 personen de duizend gulden vrijwillig betaald, 1250 mensen heb ben het geld via beurzen of specia le regelingen betaald. Er studeren in Leiden ongeveer 13.000 studen ten. DEN HAAG (ANP) Prinses Irene die zoals bekend in november haar tweede kind verwacht is in ver band met een complicatie vanochtend veiligheidshalve opgenomen in het Radboudziekenhuis in Nijmegen. Na observatie is gebleken, dat er goede hoop is, dat de verwachting zich in positieve zin zal ontwikkelen. BUENOS AIRES (EFE) De pre sident-directeur van Philips Argen tinië, de Nederlander Van der Panne, is vanochtend in Lomas de San Isidro in de omgeving van Buenos Aires ontvoerd. Dit meldt het officiële Ar gentijnse persbureau „Telam". Ver dere gegevens ontbreken nog. Het aarzelen van het Internatio naal Olympisch Comité over al of niet voortzetten van de Spelen, ondanks de rampzalige gebeurtenissen van vanmorgen, verdient de grootst mogelijke afkeuring. Er is maar één be sluit acceptabel: onmiddellijk ophouden. Te bewijzen valt het natuurlijk niet, maar als er Amerikanen of Russen slachtoffers van po litieke moorden in het Olym pisch dorp zouden zijn geweest, was men waarschijnlijk wel onmiddellijk gestopt. Hardleerse lieden als Avery Brun- dage zullen wellicht nog aan de Olympische gedachte-fictie vasthouden. Sport en politiek hebben immers niets met el kaar te maken? Als er ooit nog Spelen in 1976 zullen zijn, dan wel graag achter hoge beton nen muren, met prikkeldraad NAJAARSKLEUREN 140 cm. breed A VAN DAM MODESTOFFEN BOTERMARKT 10, LEIDEN HAARLEMMERSTR. 99, LEIDEN (Adv.) A. W. Sijthoff te Leiden geeft uit: Strooi- avonden. novellen voor jon gelieden, door R. Koopmans Van Boekeren, Gebonden f 1,90. Eilieve, ga niet onbe raden te werkt Wees voor al ixtorzichtig in het geven van boeken! Op het gebied der kinderliteratuur loopt zoo verbazend veel kaf on der het koren. En de indruk ken, die zoogenaamde kin- der-romannetjes teioeeg- brengen op het jeugdig ge moed, kunnen vaak in late- ren leeftijd zulke nadeelige gevolgen hebben On der onze kinderdichters komt aan Goeverneur de voorrang toe; maar wal hij vermag in poëzie, heeft Koopmans van Boekeren bewezen in proza te kunnen. Lees de .fruimenbrij",J)e trommel met bolussen" kortom lees al die verhalen, zoo los en boeiend geschreven, zoo na tuurlijk van voorstelling en zoo rijk aan nuttige leering. Vandaag 50 jaar geleden: In Klein Azië blijven de Turken over de geheele li nie vooruittrekken, de Grieksche troepen trekken zonder strijden terug, op hun weg steden en dorpen verbrandend. Duizenden Christen-vluchtelingen na deren Smyrna. De toestand is hoogst ernstig.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1