KEIZER RECORD OP 1500 METER Olympisch scorebord ZO GAAT DAT IN 'T WILDE WESTEN Een hoogspringster van zestien fANJE ZEILERS DDENMOTERS Goolagong in Forest Hills uitgeschakeld .DANK U WEL HERR BUNDESKANZLER' 5 SEPTEMBER 1972 MÜNCHEN Drie Nederlandse atletes mogen woensdag weer terugkomen, Wilma van Gooi liep vrij gemakkelijk door de eerste twee ronden op de 200 meter en heeft zich geplaatst voor de halve finale. Gistermorgen ging het allemaal niet zo soepel, maar 's middags deed Wilma het veel beter en haar tijd van 23,2 is zeker niet de slechtste. HJa Keizer en Bernie Bo- der opgaf. Ben mentaliteit, die nogal xem plaatsten zich voor de halve fi nale van de 1500 meter en vooral IIja Keizer leverde een uitstekende tijd af: 2.08.0, een Nederlands re cord. Het leverde haar desondanks maar een derde plaats op in de se rie. Maar in deze serie liep dan ook de Russin Bragina, die haar eigen wereldrecord (4.060) verbeterde en braciht op 4.060. Vijf loopsters ble ven hier onder de 4.10. Bernie Boxem startte in de vijfde serie en zij werd eveneens derde, maar haar tijd was aanzienlijk min der snel: 4.13.8. Twee andere Nederlandse atletes hebben de Olympische Spelen ach ter de rug. Trudy Ruth, werd in de halve finale van de 400 meter met behoorlijke achterstand op de rest van het veld achtste in 53 se conden. Toch was ze niet teleurge steld: „Ik heb mijn uitzending waar gemaakt, want ik ben in de halve finales gekomen. En dat Neder landse record, dat heeft me goed ge daan, daarom was ik misschien niet zo geïnspireerd". En dat was dan ook de reden dat ze na de eerste 200 meter, die enorm snel werden afgelegd, het maar ver- ia Iel 'HILKSEE De Neder- ers hebben na de rust- sprong omhoog kunnen ihoff/ Korver (FD) en Kurpershoek (Tempest) kletjin de middenmoot, Finn- Douze kwam niet eens zo ilerfjorde waren de wind aan de orde van -tordat bovendien de wind llEdurende de wedstrijden ■'ren er weer talrijke ver gt! sultaten. Drie van de zes ploi gisteren waren nog niet tofiafgevlagd. 'scl-of Donald Cohen (VS) |Pken, Jorg Bruder (Braz) Urs en Wilkens (Ier.) bij Meiges (Soling) en 'he'jlFinn.) hadden al eerder Rodney Pattison stelde eel oud praktisch veilig met pjffl iagoverwinning. 2'ce uze zeilde bij de Finnjol- voortdurend aan de staart [eld en eindigde als 26e, en klassering op een aan- in de eindrang- voor hem een praktische leid is geworden. Korver verspeelden de klassementen, maar s niets. Zij bleven, na plaats, negende. Staar- \chermer chermd SN De beschermer van sche amateurgedachte, de - nu afgetreden IOC- Avery Brundage, wordt oor een typische beroeps- i-Jarige politie-inspecteur Reich er ter uit Reutlingen. stap volgt hij de grijze van het amateurisme, ge- uur per dag, want „Ave- :e wordt als een kostba- beschouwd". Manfred Rei- schouwt zijn taak niet als bijzondere", maar wel zal Hoop van de Olympische toneer hij weer is terugge zet Zuidduitse stadje Reut- 5gen: „De tijd met Avery zal ik niet snel vergeten". tjes en Kurpershoek kwamen tot een zelfde resultaat, maar verloren na drukkelijk terrein op de kopgroep. Het klassement bij de Tempests wordt aangevoerd door Warren (Brit.), die als zesde finishte en de Rus Mankin, gisteren achtste in de vijfde wedstrijd. FOREST HILLS De Ameri kaanse Pamela Teeguarden, pas te rug te vinden op de 18e plaats van de Amerikaanse ranglijst, heeft gis teren in Forest Hills voor een enor me verrassing gezorgd door de 21- jarige Australische favoriete Evonne Goolagong in de derde ronde da mesenkelspel van het toernooi om de open Amerikaanse titels te ver slaan met 75, 61. De Austra lische was als tweede geplaatst. Ook voor Betty Stöve kwam het einde in de derde ronde, waarin de Rotterdamse met 36, 57 verloor van de Russische Olga Morozova. De als zevende geplaatste Tom Okker leed een teleurstellende ne derlaag tegen de 20-Jarige Ameri kaan Roscoe Tanner: 4—6, 6—3, 5— 7,3—6. Verrassend was voorts de uitscha keling van de geplaatste spelers John Newcombe en Mauel Orantes. afsteekt tegen de prestatie van bij voorbeeld een meisje als Ulrike Meyfahrt. Misschien had Trudy Ruth kunnen proberen om gisteren wéér een Nederlands record te ves tigen of de finale te halen, maar dat schijn Je van een Nederland se atlete, die immers pas een Jaar op de 400 meter loopt, niet te mogen verwachten. Valeri Borsov dubbele sprintzege Ria Ahlers begon goed bij het hoogspringen, haalde de 1.66, 1.71 en 1.76 gemakkelijk, maar struikel de over 1.79 meter. Ook haar pres tatie is zeker niet geweldig te noe men, maar het pleit tenminste voor haar dat ze behoorlijk de pest in had en zelfs voor trainer Jaap Noor denbos na afloop onvindbaar was. Zwemmen 1500 meter vrije slag heren: goud: Burton (VS) 15.52,58 (wereldrecord) silver: Windeatt (Aus) 15.58,48, brons: North way (VS) 16.09,25. 200 m rugslag dames: goud: Me lissa Belote (VS) 2.19,19 (wereldre cord), zilver: Susie Atwood (VS) 2.20,38, brons Donna Marie Gurr (Can) 2.23,32, 6. Enith Brigitte, (Ned) 2.23,70 (evenaring Ned. record). 200 m vlinderslag dames: goud: Karen Moe (VS) 2.15,57 (wereldre cord), zilver: Lynn Colella (VS) 2.16,34, brons: Ellie Daniel (VS) 2.16,74. 4 x 100 m wisselslag heren esta fette: goud: Ver. Staten 3.48,16 (we reldrecord), zilver: Oost Duitsland 3.52,12 (Eur. ree.), brons: Canada 3.52,26. Atletiek 200 m heren: goud: Borsov (SU) 20,00 (Eur. ree), zilver: Black (VS) 20,19, brons Mennea (It) 20,30. H inks tapsp ringen: goud: Sanejev (SU) 17,35 m, zilver: drehmel (DDR) 17,31, brons: Prudencio (Braz) 17,05. 3000 meter steeple: goud: Keino (Kenia) 8.23,6, zilver: Jopcho (Ke nia) 8.24,6, brons: Kantenen (Fin) 8.24,8. Hoogspringen dames: goud Ulrike Meyfarth (Did) 1,92 (ev. wereldrec.), MUNCHEN De Duitse krant Die Welt weet te melden dat de Nobelprijswinnaar en ex-lager huislid Philip Noel-Baker (80 Jr) in München is. Hij was in 1912 (60 Jr geleden) de laatste atleet die niet voor zijn land maar als privé-persoon op de Olympische Spelen (in Stockholm) uit kwam. Dat moeten mooie tijden zijn geweest. Hij werd zesde ov de 1500 meter en liep in de kleu ren van de Cambridge Univer sity. In 1920 won Philip Noel- Baker (zijn naam staat in de annalen als Philip Baker) een zilveren medaille op de 1500 meter, in een tijd van 4.02.4, sec. Dat was toch nog altijd vier se conden sneller dan het wereld record dat de Russin Ludmilla Bragina gisteren met 4.06.5 sec. vestigde. Philip Baker vertelde iets heel belangrijks. De meest geciteerde Olympische uitspraak van Ba ron De Coubertin, de stichter van de moderne Olympische Spelen: „Het belangrijkste is niet te winnen, maar deel te nemen" (een goeie week geleden door een Afrikaanse politicus „vervalst" tot: „Het belangrijk ste is niet te winnen, maar goed te strijden, en via strijd te over winnen"), blijkt helemaal niet van De Coubertin afkomstig te zijn. Ze is afkomstig van de bis schop van Pennsylvania in een preek in de Londense St. Paul's kathedraal in 1908 Zo schonk een Amerikaan dus via een preek in Engeland aan de wereld een van haar bekend ste citaten. Het doet wat denken aan een ruilhandeltje, want het was geloof ik in 1946 dat de En gelse ex-premier Winston Churchill in een toespraak in Amerika (en zich evenmin als, Door Nico Scheepmaker die Amerikaanse bisschop ervan bewust dat hij tussen neus en lippen iets „creeërde") de wereld het begrip van "IJzeren Gor dijn" schonk. Het was dat ijzeren gordijn dat Valeri Borzov belette zijn 2de persconferentie te houden nadat de eerste hem niet had belet zijn tweede gouden medail le te winnen. Hij weigerde te komen, omdat de vragen hem de vorige keer niet hadden aange staan. Tja, jongen, zo gaat dat in het wilde westen, die journa listen vragen maar raak. Dat ben Je thuis natuurlijk niet ge wend. Ik vond overigens dat hij zich er „onderkoeld", heel aardig doorheen sloeg. Bovendien had hij dit keer eigenlijk meer reden om te komen dan de eerste keer, omdat hij nu behalve de 200 meter ook „definitief" voor het gevoel van de wereld dec.100 me ter had gewonnen. De Ameri kanen Blake, Burton en Smith waren nu inmiddels wel op tijd aan de start gekomen, alleen kwamen ze nog steeds niet op tijd aan de finish overigens was speerwerper Lus is (zilveren me daille) minder gereserveerd, erg aardig en hartelijk op de pers conferentie, maar hij komt dan ook niet uit Moskou maar uit Riga, daar praat men wat „los ser uit de heup". Maar over het algemeen valt 't toch wel op dat de winnaars van achter het ijzeren gordijn (USSR, DDR, etc.) op zo'n persconferen tie hoffelijk zijn, altijd correct, maar toch ook een beetje de houding hebben van kinderen die geleerd hebben dat Je al tijd met twee woorden moet spreken en nooit de mond open moet doen voordat Je wat ge vraagd wordt. Ten dele zal dat te wijten zijn aan het feit dat zij zulke, vaak directe en per soonlijke, soms provocerende vragen niet gewend zijn, ten de le ook aan de landaard resp. mi. lieu-aard. De Fin Lasse Viren (winnaar van de 10.000 meter) was tenslotte ook geen grote ini tiatiefrijke prater MÜNCHEN Ulrike Meyfahrt. Zestien jaar, een tiener nog, die maandagmorgen opgewekt opstaat om aan haar Olym pische dag te beginnen. Wat kan haar gebeuren. Misschien, als alles goed gaat, komt ze bij de eerste vijf hoogspringsters ter wereld. En dat zal al heel wat zijn. Ilona Gusenbauer, de we reldrecordhoudster en Yordanka Blagoeva, die zullen het wel gaan maken, bedenkt de 1.84 meter lange Duitse op weg naar het Olympische stadion. Twee uur is het, als de 23 hoog springsters, die de limiet van 1.76 meter hebben gehaald, het midden veld van het stadion betreden. Ulri ke Meyfahrt die onlangs het Duits record op 1.85 meter heeft gebracht begint zoals ze had afgesproken met haar trainer dr. Herbert Hopf (in 1957 jeugdkampioen polsstok hoog springen) op 1.71 meter. De eerste sprong van 1.66 meter laat ze lopen, dat haalt ze toch wel. En daarna begin ook Ulrike Meyfahrt, 1.71, 1.76, 1.79, 1.82 en 1.85 meter. Het gaat gemakkelijk. Zeven hoogspringsters nog zijn er over, als de lat op 1.88 meter wordt gelegd. Yordanka Blagoeva rolt er zonder moeite over heen. Als Ulrike direkt na haar aan de beurt is, gaat ze eerst even onder de lat staan. Een beetje vertrouwd raken met de hoogte, die ze immers nog nooit heeft overwonnen, maar het gaat gemakkelijk. Een Duits record. Samen met de Bulgaarse moet ze daarna wel even wachten, want de vijf andere deelneemsters hebben aanmerkelijk meer moeite met deze hoogte. Alleen wereldrecordhoudster llona Gusenbauer, die de gehele Doot Ria Racké middag nog niet makkelijk heeft gesprongen en zelfs voor 1.71 meter al twee sprongen nodig had, slaagt er dan toch nog in zich voor „de finale" te plaatsen. Vier uur zijn de hoogspringsters nu al bezig. En Ulrike Meyfahrt heeft in die vier uur maar zesmaal ge sprongen; dat is een hele zit. Op 1.90 meter ligt de lat nu. De drie overgebleven zijn al zeker van een medaille, maar om het goud moet nog worden gestreden. Yordanka Blagoeva maakt haar eerste fout en ook Ulrike flopt niet goed. Hona Gusenbauer heeft de kans, maar ook zij faalt. De Bul gaarse mi§t ook voor de tweede maal. En dan komt Ulrike weer. Zestigduizend toeschouwers scande ren haar naam. Ze houdt de han den voor haar oren en loopt dan naar haar plaats. Nu houden alle zestigduizend de adem ln. Ulrike beent met krachtige passen richting lat en flopt er overheen. Ze huppelt even van plezier, 1.90 meter, even aring van het Olympisch record. Gusenbauer en Blagoeva mogen het dan nog wel proberen, voorlopig heeft Ulrike het toch maar gehaald. Voor de Bulgaarse eindigt deze dag verdrietig. Ze haalt het, loopt terug naar haar plaats en in die tussen tijd presteert de lat het om er toch nog af te vallen. Yordanka is ver slagen door een Duitse tiener, die de lat rustig op 1.92 meter laat leg gen, de hoogte van het wereldrecord dat in het bezit is van de Oosten rijkse Gusenbauer. Zonder een spoor van nervositeit gaat Urike weer klaarstaan voor haar sprong. Ditmaal komt ze niet helemaal goed uit en halverwege haar aanloop houdt ze er mee op. Wie verwacht nu nog dat het lukt. De medaille al binnen en die 1.90 meter is ook niet mis, maar Ulrike wil toch dat wereldrecord. En als ze even later weer aanzet, is haar aanloop nog even krachtig als vfjf- uur daarvoor, toen het hoogsprin gen begon. Ilona Gusenbauer, toch al mismoe dig, moet even later ook nog haar wereldrecord met iemand delen, want Ulrike h&alt het. Nog is de sfeer gespannen, want even later licht 1.94 meter op het scorebord. „Waarom zal ik het niet proberen, alles gaat toch goed", maar nu is het toch duidelijk dat ook Ulrike Meyfahrt moe is geworden. Want die hoogte, een decimeter boven haar hoofd, kan ze niet overwinnen. En daarna rolt de zestienjarige scholiere in een maalstroom van gebeurtenissen. Ceremonie, doping- Ulrike Meyfahrtlach van triomf controle, persconferentie en een te levisie-interview. Ze vindt het alle maal wel grappig. Als het televisie- interview is afgelopen, wordt er haar een grote bos rode rozen in de arm gedrukt. „Met de felicitaties van de Bundeskauzler". Ulrike Mayfahrt draait zich om, kijkt in de camera en zegt: „Dank U wel Herr Bun- deskanzler". Ulrike Meyfahrt, een Olympisch kampioene van zestien jaar. zilver: Jordanka Blagojeva (Buig) 1,88 m, brons: Ilona Gusenbauer (Oost) 1,88 m, 16, Ria Ahlers (Ned) 1.79 m. Schermen Sabelequipes: goud: Italië, zilver: Sowjet-Unie, brons: Hongarije Torenspringen Heren: Goud: Diboasi (It) 504,13 punten, zilver: Rydze (VS) 480,75, brans: Cagnotto (It) 475,83. Gewichtheffen Zwaargewicht: goud: Talts (SU) 580 kg, zilver: Kraitsjev (Buig) 562,5, brons: Gützner (DDR) 555. Jido Lichtgewicht: goud: Kawaguchl (Japan), zilver: Bakhaavaa <Mong>. brons: Ik Kim(N-Korea) en Mou- nier (Fr). Wielrennen Ploegachtervolging: goud West- Duitsland, zilver: Oost-Duitsland, broos: Groot Brittannië. Tandem goud: Semenets/Tsjelo- walnikov (SU), zilver: Geschke/ Otto (DDR), brons: Bek/Kocot (Poi). Waterpolo De uitslagen van de laatste wed strijden in de finalepoule: Sow jet Unie—Hongarije 3—3, Ver. Staten Italië 65, Zuid SlavlëWest Duits land 54. Eindstand in de finalepoule: Sovjet Unie zilver: Hongarije brons: Ver. Staten W Duitsland Zuidslavië Italië 5 3 3 0 8 23—16 5 3 2 0 8 23—18 5 2 2 1 6 24—23 5 0 3 2 3 15—18 5 1 1 3 3 20—24 5 0 2 3 2 21—26 Groep B (7e tot 12e plaats) Nederland Spanje 7—5 (0—1, 3—0, 2—2, 2—2); Cuba Bulgarije 44; Roemenië Australië 53. Eindstan groep B: Nederland 5 Roemenië 5 5 2 0 3 4 5 0 2 3 2 5 0 14 1 Cuba Spanje Bulgarije Australië Hockey Uitslagen groep A: West-Duitsland Fr Maleisië Argentinië Eindstand groep A: 9 29—20 7 24—23 24—19 W.-Duits land 7 6 1 0 13 175 Pakistan 7 5 1 1 11 17—6 Maleisië 7 4 1 2 9 9—7 Spanje 7 2 4 1 8 9—8 België 7 2 1 4 5 8-14 Frankrijk 7 2 0 5 4 6-13 Argentinië 7 0 3 4 3 4—9 Oeganda 7 0 3 4 3 6-14 West-Duitsland en Pakistan gaan over naar de halve finales. Uitslagen groep B: Nederland Australië 3—2; Kenia Mexico 2—1; India Nieuw-Zee- land 32; Groot Brittannië Po len 21. Eindstand groep B: India Nederland Gr. Brittannië Australië N. Zeeland Polen Kenia Mexico 2 0 12 25—8 1 1 11 20-9 1 2 9 15-10 2 2 8 17—8 3 2 7 17-11 2 3 6 12-12 1 5 3 8-17 0 7 0 1-40 India en Nederland gaan over naar de halve-finales. Hierin speelt India tegen Pakistan, de nummer twee in groep A, en Nederland tegen West- Duitsland, de winnaar in groep A. Zeilen Vijfde race: Flying Dutchman: 1. Pattisson (Brit); 2. Pajot (DLD)3. Libor (DLD)10. Imhoff (Ned). Soling: 1. Meiges (VS); 2. Stig Wennerström (Zwe) 3. Oakeley (Brit) Tempest: 1. Wilkins (Ier); 2. Lun- de (Noor)3. Raudaschl (Oost)10. Staartjes (Ned). Drakenklasse1. Cohan (VS); 2. Watson (N. Zeeland); 3. Cuneo (Aus). Star: 1. Bruder (Braz); 2. Holt (VS); 3. Correia (Port), Finnjollen: 1. Schroder (DDR); 2 Vejvoda (SU); 3. Pelaschier (It); 26. Do uze (Ned). HOESTDH4NK MUNCHEN De 21-Jarige basket balspeler van Porto Rico, Miguel Coll, is door de FIBA, de interna tionale basketbalfederatle. voor de duur van de Olympische Spelen ge schorst. Coll is betrapt bij de do- pingscontrole na de wedstrijd tegen Zuidslavië, die door Porto Rico met 79-74 is gewonnen. Bij een nieuwe overtreding van het dopingreglement zal de ploeg van Poito Rico direct worden uitgesloten. De wedstrijden die nu gespeeld zijn blijven gehand haafd. Deze beslissing maakt de weg vrij voor het schema van de halve finales, wereldkampioen Zuid slavië is uitgeschakeld. Na afloop van de mededeling va de FIBA over deze kwestie maakte de leiding van Porto Rico bekend dat Miguel Coll een middel tegen de hoest had inge nomen, waarin amfetamine gezeten zou hebben.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11