TIES KRUIZE SLAAT WEER DRIE KEER TOE Hardstikke tevreden" Wielerploeg moet brons: inleveren NAM DEMONT VERBODEN MIDDELEN? Hockeyteam verslaat Australië met 3-2 VERDELING MEDAILLES L.F.C.-Ter Leede Koerstips Uw Kunstgebit DINSDAG 5 SEPTEMBER V> De „vaste" man van ons hockey team die de beslissende wedstrijd te gen Australië niet meemaakte was frêle Wouter Leefers van HGC uit Den Haag. Coach van Grimbergen had het in deze „gespierde" strijd tegen de vooral fysiek sterke Au straliërs beter gevonden, deze sub tiele speler, zoals hij het uitdrukte, langs de lijn te houden. De veel har dere André Bolhuis, de Utrechtse tandarts kwam voor hem in de plaats. Hetgeen waarschijnlijk in derdaad wel een verstandig besluit is geweest. Leefers heeft bovendien tot nu toe al genoeg van zijn Jonge krachten gevergd in dit zware toer nooi. En hij zal wqarschijnlijk in de laatste fase opnieuw worden inge zet. Leefers straalde er na afloop niet minder om. „Ik ben hartstikke te vreden", Juichte de donkere Hage naar. „We zijn met achttien man naar Münohen gekomen en zitten met achttien man by de laatste vier". De vreugde van rechtshalf Thys Kaanders werd enigszins getemperd doore en zwaar omzwachtelde pols. Vlak voor rust was hy het slachtof fer geworden van een „snyer" door 'n Australiër hetgeen hem enige tijd bui ten gevecht had gesteld. Na rust kwam hij, na de „koude spuit" van dokter De Jongste echter toch weer in het veld. „Ik denk wel dat ik even naar het ziekenhuis moest om er naar te laten kijken". Waarom de stoere Paul Litjens voor deze „knokwedstrijd" niet was uitverko ren, daarvoor had Van Grimbergen de plausibele verklaring: „In de wed strijd tegen Mexico heeft hij tegen beide benen een klap gehad. Er viel gewoon niet aan te denken hem op te stellen". Nederland heeft nu twee dagen rust om zich voor te bereiden op de zware halve finales. Donderdagoch tend moet het aantreden tegen West-Duitsland, dat als nummer 1 is geëindigd in de andere groep: A. In de andere halve finale ontmoe ten India en Pakistan elkaar. MÜNCHEN „Ik ga nu vanavond echt wel eeu biertje drin ken in de stad", beloofde Maarten Sikking zichzelf toen dan eindelijk het verlossende tijdsein was gevallen en het Neder landse hockeyteam veilig was voor de laatste vier. Het toe- tertje dat aangaf dat de tijd voorbij was moet de oranjemannen als een klaroenstoot in de oren hebben geklonken. De altijd nogal gereserveerde captain Nico Spits viel zijn medespelers om de hals en midden op het leegstromende veld lag in zijn eentje een speler op zijn rug. Het was Pieter Weemers, die als aan het einde van een marathon in elkaar was gezegen en voor een moment al het houvast had verloren. Twintig jaar moeten we teruggaan, naar Helsinki, om het hockeyteam zover te vinden in het Olympisch gebeuren. Ne derland veroverde toen zilver, onder andere met Roepie Kruize de vader van Ties, die er ook nu steeds weer bij is om zijn ne gentienjarige zoon te bewonderen als topscorer van dit toernooi met het ongekende aantal van zeventien treffers. Ook de bikkelharde Australiërs heb ben het geweld van de „geblokte" Hagenaar uiteindelijk niet kunnen bedwingen. Drie keer kogelde hij raak op deze voor Nederland zo stralende dag, op een der bijvelden van het Olympisch centrum, in de nog zomers warme zon. Nederland sloot de moeilijke voorronde af met een professioneel gespeelde wed strijd, precies zoals iedereen het zich maar had kunnen De opdoffer van de vorige dag, die de Britten hadden uitgedeeld bleek meer aan de oppervlakte te zijn ge bleven dan men hier van iemand in het oranje shirt mag verwachten. De formidabele voorbereiding, con ditioneel en met de vele oefenwed strijden tegen grote tegenstanders bleek nu zijn vruchten af te wer pen. Hoewel de vrees iedereen naar de keel greep, dat het net weer als vorig jaar bij het wereldkampioen schap in Barcelona zou gaan, toen Nederland Juist naast de laatste ronden greep. Coach Ab van Grim bergen lachte echter fijntjes onder zijn materiale astraonautenpet. „Ik heb het altijd gezegd, dat het uit eindelijke doel Mtinchen zou zijn en niet het wereldkampioenschap. Het systeem klikte gisteren tegen de Britten dan wel niet" bekende de coach nogmaals „maar het zelfver trouwen ik wist het was niet geschaad". En aanvoerder Nico Spits beaamde -*at later: „Het hoogste wat Je ha len kunt is een Olympische plak" wist de s/steemanalist heel zeker. „Er mogen dan Europese of wereld kampioenschapper zyn", als t Je ver brengt in een Olympisch toernooi is dat een ongelooflijke prestatie. Wat die Engelsen gisteren hadden, pres- goud zilver brons Sowje»t-Unie 26 21 16 Ver. Staten 25 25 21 Oost-Duitsland 16 14 18 Japan 12 6 8 West-Duitsland 8 6 9 Australië 5 6 2 Italië 5 3 6 Polen 4 3 2 Zweden 4 3 2 Bulgarye 3 7 1 Gr 1. Brittannië 3 3 4 Hohgarye 2 7 11 Noorwegen 2 1 Tsj.-Slowakije 1 3 2 Frankryk 1 1 5 Kenia 1 1 1 Nieuw Zeeland 1 1 Füand 1 2 Noord-Korea 1 2 Nederland 1 1 Denemarken 1 Oeganda 1 Canada 2 2 Zwitserland 2 Mongolië 2 Roemenië 1 3 Oostenryk 1 2 Iran 1 1 Argentinië 1 België 1 Columbia 1 Libanon 1 Zuid-Korea 1 Turkye 1 Brazilië 2 Ethiopië 1 Jamaica 1 Cuba 1 Door Piet Kienhuis Storm Nico Spits stelde het allemaal net zo vanzelfsprekend vast zoals hij de Australische storm, die vooral vlak na rust op z'n hevigst woedde (het geen van 3—1 tot 32 leidde) had bedaard, met zijn griezelig rustige, maar oh zo vakkundige "opvang". Bart Taminlau, assistent-stopper daarover: „Nico kan in de gekste situaties nog rustig een mannetje omspelen en dan wegwerken, maar dat durf ik niet. En kan ik mis schien ook niet. Ik neem geen risico en push de ballen meteen weg". Hetgeen hij overigens een keer ver zuimde, waardoor de stand, nog geen vier minuten na rust uiterst riskant van 3—1 naar 3—2 ging. Taminiau had echter een aanvaard bare verklaring: "Die veent stond meters buitenspel, maar er werd niet geloten. Zoiets doe ik natuur lijk nooit meer". Op dat moment werd er dichtbij de achterlijn wat gewriemeld met uiteindelijk een voorzet, waaruit Ronald Riley van enkele meters afstand hoog achter Sikking kogelde. Sikking, die daarop overigens eveneens verweer had: „Die maakte geheid shoot". Het liep echter allemaal nog met een flinke sisser af. Waarschijnlijk hoofdzakelijk door good-old Frans Spits op de rechtervleugel, die aJs enige in die benarde situatie de aanval gaande hield. Hij rushte en goochelde als in zijn beste Jaren, waarbij hij zijn bekende „theater" van onderuit te gaan zodra hij bin nen de 22 meter-lijn was en er geen gat meer in zag, niet vergat. „Dat hoort er nu eenmaal allemaal bij", sprak onze vleugelman bezwe rend, terwijl zijn ogen nog vuur spuwden. En „Fransje" kreeg inderdaad Zijn strafcorner, maar de dappere Au stralische goalie Paul Daering wierp plotseling een nieuw wapen in de strijd als tegengif tegen Kruise's Kick Thole baant zich een weg door de Australische verdediging. „wonderstick". Hij rende zodra de corner werd genomen, in volle breedte zijn doel uit .naar de rand van de cirkel. Een vermetele actie, die echter succes had. Kruize kan- jerde tegen hem aan en bij de vol gende strafcorner naast. Bij de laatste korte corner schoof Kruise de bal listig naar Jeroen Sweers, doch om onnaspeurlijke redenen werd er gefloten. Strafcorner Het vroege doelpunt waarop Van Grimbergen in alle stilte had ge hoopt, was inderdaad na negen mi nuten al gekomen. André Bolhuis werd bij een lange corner van de bal afgezet, hetgeen een strafcorner opleverde. Ties Kruize „oefende" nog even de slag in de vrije ruimte en kogelde Nederland toen via een tegenstander hoog naar 10. "Je hebt dan kans, dat de gespannen heid verdwijnt", had Van Grimber gen mij 's morgens op zijn balkon in het Olympische dorp voorspeld. En hij kreeg gelijk, want daarna brandde zijn ploeg los in wervelen de combinaties, die het Australische potentieel beslissend doorkruiste. Het was dan ook niet te verwonde ren dat nog geen zes minuten later Nederland trots naar 20 klom. De aanleiding daartoe lag helemaal bij de zijlijn. Kaanders werd na een passje van Frans Spits gehaakt en de Belgische arbiter Schittecatte wees naar de helft van de achter lijn: strafcorner. Weer via de stick van een tegenstander ketste Krui se's kogel in het net: 2—0. Een rustgevende stand, die stopper Glencorss drie minuten voor de pauze vernietigde, eveneens via een strafcorner. (21). Toch kon met een veilig gevoel worden gedraaid toen nog net voor tijd de „boom stam" van Kruise uit een lange corner van Thole opnieuw vonniste: 3—1. En toen de „rebound" en die druk van de wanhopige attackerende Au straliërs nadien. Enfin, we hebben dat spannende hoofdstuk al verteld. Nederland had n u eenmaal zijn zinnen gezet op die laatste vier en ADVERTENTIE WOENSDAG 8 UUR N.M. Terrein Boshuizerkade. het worstelde zich nog fier naar binnen. Als een man, fanatiek, onwrikbaar. De hulde voor deze vol harding, voor deze schone volein ding van de eerste fase zal nie mand onze vertegenwoordigers wil len onthouden. Wat er verder ook gebeurt. Na fout teamarts DUINDIGT, 6 SEPTEMBER - 2.30 u. Karinprüs: Knight Pioneer, Karin Buitenzorg, Joyce Hollandia, Kime- lak - Keen Speedprijs: King West- landia, Idyile O, Kitty G, Kahinga - Kinley's SpeedprijsJodney B, Kenau, Karola van Altena, Jokke brok - Jonkerprjjs: Letino Quick, Larry Six, Lou Hagheweyde,, Laguna Star - Gouden Droomprijs: Jock, Eggerik, Artois, Patati Patata - Jofferprüs: Loeki Dartel, Lies, Lum- mie Rodney, Lady - Kapitein Scotch prijs: Hazleton B, Hartin Gerda, Daimler, Fabiola Kitty - Boxberger Boyprijs: Tuscan Pride, Farsteps, Yvancka - Kahingaprys: John Are- ta, Jacky Spencer, Hannie Judson W, Indien - Korjakprijs: Intrepid Giri, Ilona Carbonari, Isidore, Hellen Carbonari. MÜNCHEN Een ernstige fout van teamarts A. Rozijn is er de oorzaak van, dat Aad van den Hoek na de ploegentijdrit op de weg over 100 km bij de doping controle als „positief" uit de bus is gekomen. De FIAC, de amateurorganisa- tie in de UCI, besloot daarop gis teravond Van den Hoek te dis kwalificeren. Volgens reglement wordt nu de gehele ploeg uit de uitslag geno men en zal Nederland de bron zen medailles moeten inleveren. Van den Hoek is bovendien met ingang van 5 september voor een maand geschorst. De derde plaats in de ploegentijdrit zal onbezet blijven. Chef de mission Bram Leeuwen hoek was uiterst verbaasd, toen hij tegen middernacht officieus van de ze beslissing hoorde. „Dit is geheel tegen mijn informaties in en die had ik niet van de eerste de beste. Ik geloof er geen snars van. Het zou toch te gek worden als een or ganisatie als de FIAC zou kunnen beslissen over het teruggeven van medailles. Dat is naar mijn mening een zaak van het IOC". Druppels Wat heeft dokter Rozijn misdaan? De avond voor de ploegentijdrit heeft hij aan Van den Hoek, die last had van draaierigheid en een licht gevoel had in zijn hoofd 15 druppels coramine gegeven. De vol gende ochtend, vlak voor de wed strijd, kreeg de Dirkslander er nog eens 10. Later, toen da uitslag van de dopingcontrole bekend werd, toen Van den Hoek als „positief" te boek was gesteld, realiseerde dokter Ro zijn zich welke blunder hij had ge maakt. Deze sportarts, die al jaren in de wielrennerij meeloopt en als lid van het medische team van het NOC ook mee is geweest naar Sap poro, had verzuimd de lijst van verboden stimulerende middelen van het IOC na te gaan. Daarop staat coramine onder de groep „miketha- miden". Op de UCI-iyst komen deze niet voor. In een officieel communiqué ver klaart de Nederlandse chef de mis sion, de heer Van Leeuwenhoek: „Ik ben er volkomen van over tuigd dat in deze zaak gehandeld is op medische indicatie en dat er be slist geen sprake is van een geval van bewuste doping in de zin van prestatie-verbetering met ongeoor loofde middelen. Dokter Rozijn betreurt het i UdjtMA Dokter Ab Rozijn blunder fout te hebben gemaakt, te i omdat nu een sportman aanspi lijk wordt gesteld voor een waaraan hij zelf onschuldig is". Kalm Joop Middelink, de getelst wegcoach, die vier Jaar geleder Mexico bijna het goud van de p gentijdrit kwijt raakte omdat wel gewraakte toegediende stof niet op de lijst van het IOC v I kwam bleef kalm. "Na die afl I in Mexico is dit erg beroerd o gekomen. Juist nu dachten we t< alle risico's verzekerd te zijn on onze eigen wielerarts meeging, dacht, dat het niet meer gebei kon. Ik heb, sinds ik ben inget een paar bijzonder moeilijke di I gehad". De vier renners ook Van Hoek wist van niets zijn gis middag door Arie van Vliet op hoogte gebracht. Van Vliet: was een moeilijke taak. Ik hac liever stuk voor stuk een klap in het gezicht gegeven". De rem die er niet aan willen, dat medailles kwijt zullen (Priem: "Ik vreet hem liever,, dan dat ik hem inlever"), gaven! hun mening. uii meiiuig. Fedor den Hertog: "Aad is schuldig en dus is de hele ploeg I schuldig. Wij zullen ze woensdag, ten zien wat fietsen is". Cees Priem: "Ik vind het berfl vooral voor Aad. Hij heeft de l} ste tijd toch al zoveel pech gel met valpartijen. Dat het nou f precies weer wielrennen moet zijn' Hennie Kuiper: "We zijn 1 paar maanden bezig geweest de training. Het was al een afkr per toen in de wedstrijd die sp sprong en Van den Hoek afviel, nu dit nog. Ik kan meevoelen de leiding. Ik vind het geen echt pinggeval". Aad van den Hoek: "Ik voel belabberd". Rancune ten opzit van dokter Rozijn zegt hij nletü hebben. 'Iedereen kan fouten ken". ADVERTENTIE voelt U de gehele dag niet^ Geen vrees meer, dal de gebitsplafc van het gehemelte loslaat. Dentofiir het nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder - 's morgens een weinig op c j, plaat gestrooid - houdt het gebit gehele dag onwrikbaar op zijn plaal Geen onaangename smaak. Dentof 5 verschaft U een gevoel van zekerhei(] bij het eten, lachen, spreken en niezei U vergeet, dat U een kunstgebit heef|o Verkrijgbaar in discrete, neutrale plo%j; tic flacons, prijs f. 2,67 bij apotheke u en drogisterijen. Goud van jonge Amerikaan ernstig in gevaar MÜNCHEN Vergeefs poogden de Amerikanen een do- pingbeschuldiging tegen hun zestienjarige zwemmer Rick De- mont te camoufleren. Manager Ken Tred way: „Wat ik nu ver tel is allemaal officieus. Rick Demont lijdt al enige jaren aan astma. Hij neemt daar medicijnen voor in, die efedrinebestand- delen bevatten. Dat was ons al voor het vertrek bekend. Van middag is na een discussie met onze ploegartsen besloten Rick Demont terug te trekken voor de 1500 meter". Maar die vage verklaring werd niet geslikt. Rick Demont, troef voor het goud op de 1500 meter, was im mers eerder op de 400 meter vrije slag als winnaar gefinisht. Daarna hij opgeroepen voor de controle op verboden middelen. Leden van de medische commissie werden ontbo den om zich uit te spreken over de geheimzinnige gang van zaken rond de Amerikaan. Hoewel het niet ex pliciet werd toegegeven, viel uit het voorgelezen epistel wel op te maken, betrapt. Het uitvoerende comité van het IOC zal vandaag het vonnis moeten vellen: het goud van de 400 meter terugeisen of vrijspraak voor een Jongen, die vanwege een slepen de kwaal aan medicijnen is ge bonden. Coach Pieter smekend in het doorratelende spervuur van vragen: „Stop hiermee alsjeblieft. Hoe meer er wordt gezegd, hoe slechter dat is voor het goud van Rick Demont op de 400 meter". In dien Rick Demont als winnaar wordt dat Rick Demont op heterdaad Is geroyeerd, komt het goud toe i Australiër Brad Cooper. Vandaar 't verwoede gevecht van de Ameri kanen om eerherstel voor Rick De mont. Die overigens op de 1500 me ter vrij soepel als favoriet werd vervangen doorz ijn landgenoot Mi ke Burton, met zijn 25 jaar de veteraan van de ploeg. „Ze noemen me de old-man", zei Burton, die ook in Mexico als beste stayer werd ge kroond. „Waarom ik het zo lang volhoudt? Na Mexico moest ik nog twee Jaar verder studeren op de uni versiteit. Toen dacht ik, nou dit resterende twee Jaar naar Milnchen kom ik ook nog wel door. Het was alleen zaak al die snelle Jonge Jongens bij te houden". Dat hij nog niet versleten blijkt, getuigde zijn wereldrecord, die in goud oplichtte. ,,'s-middags zei ik tegen mijn vrouw, dat een tijd tussen de 16.50 en 16.55 voldoende moest zijn. Dat lukt me wel, stelde ik haar gerust". Een troostende hand op de schouder Rick Demont.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 10