PENDELVERKEER VRAAGT OFFER Blijf waakzaam voor wetsontwerp abortus Hervormde synode op de korrel in fel pamflet U kunt zoveel méér doen met onze bank Raiffeisenbank m Boerenleenbank ZWARTE LIJST ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 DEN HAAO (ANP) Hoewel het gevaar hopenlijk is gewe ken dat het regeringsontwerp over de abortuswet wordt, moe ten we toch op onze hoede blij ven, aldus prof. mr. C. Bronk- horst, hoogleraar strafrecht aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg, in het Nederlandse Ju ristenblad. „De vrouwen die in nood zijn geraakt en de medici die deze vrouwen willen hel pen. mogen niet worden afge schrikt door een stigmatiserende regeling als de onderhavige, die bovendien de vrucht Is van een soort politieke koehandel". Het ontwerp brengt, volgens prof. Bronkhorst. met zijn ge compliceerde regeling geen ver- etering. Zijn bezwaar geldt niet zozeer de voorgeschreven forma liteiten op zichzelf, of de merk waardige strafbaarheid van de arts na een vroegere waarschu- wining van de inspecteur („hoe wel dit alles op Juridische en an dere gronden zeker geen winst betekent") maar vooral dat door de voorgestelde regeling het leed van vele ongewenst zwangere vrouwen en ongewenste kinde ren zal toenemen. De procedure zal weerstand oproepen en het risico vergroten dat men zich wenst tot onbevoegde aborteurs. Het uitgangspunt van het on derwerp, afweging van het wel zijn van de ongewenst zwange re vrouw tegen het belang van het leven van de ongeboren vrucht, vindt prof. Bronkhorst principieel onjuist. Het gaat om een noodsituatie, waarin de be langen van vrouw en ongeboren kind niet zijn te scheiden zodat, het dilemma van het regerings ontwerp irreëel is. „Uitermate kwetsend voor de betrokken vrouwen vindt hij de uitspraak In de memorie van toelichting op het ontwerp, dat een beslissingsrecht van de vrouw die haar zwangerschap als ongewenst ervaart te minder aanvaardbaar is, omdat zij par tij is in een belangenconflict en tegelijkertijd bij uitsluiting van leder ander, feitelijk hoedster van het ongeboren kind dat zij draagt". Volgens prof. Bronkhorst impliceert deze uit spraak „dat de vrouw die een abortus provocatus laat verrich ten in strijd handelt met haar taak als feitelijk hoedster van het ongeboren leven en dat de vrucht beschermd moet worden tegen de gewetenloze egoïstische vrouwen die er niet voor terug schrikken weerloos menselijk le ven aan hun belangen op te of feren". In hetzelfde blad schrijft de arts-advocaat dr. mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven dat het regeringsontwerp twee achilles hielen heeft, die niet alleen d<- kans op aanvaarding door de Staten-Generaal gering ma ken. maar bovendien de kans op succesvolle in- en uitvoering uitsluiten". De ene achilleshiel is volgens hem dat het onwaarschijnlijk is dat de rechtspraak in de toe komst niet het bewijs zal eisen dat de vrucht ten tijde van hei afbreken van de zwangerschap heeft geleefd. De tweede is. dat de waarborgen voor het onbe kend blijven van de identitei van de behandelde vrouw onvol doende zullen blijven om de art' zijn beroepsgeheim en de con sequenties daarvan te doen op geven. ADVERTENTIE Zorcehneer... Kiezen uit wel 8 spaarvormen bijvoorbeeld. Maar ook een op maat gesneden verzekering afsluiten, of een hypotheek, een Persoonlijke Lening of financiering. Of een vakantiereis boeken, buitenlands geld kopen, een safeloket huren. Om maar wat te noemen. Want bij de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank kunt u terecht voor alles waar u een bank voor nodig hebt. In uw zakelijke en gewone leven. Dus ook voor deskundige effektenbehartiging. En een moderne Privé- rekening voor de ontvangst van uw salaris, pensioen en andera inkomsten. Met kosteloze verzorging van al uw betalingen en gebruik van gemakkelijke betaalcheques. Of voor automa tisch sparen (om zeker te zijn dat het gebeurt.) Alle bank diensten. Onder één dak, bij maar liefst 3000 vestigingen. Dus altijd en overal dicht bij u in de buurt. Om u te dienen— de bank voor iedereen 3000 vestigingen Niet voor iedereen loopt de wekker 's morgens pas om zeven of later af. Dat bleek vorige week vrijdag weer eens Terwijl het overgrote deel van Nederland zich nog wen telde in de warmte van het bed, werden op rijksweg 16 nabij Breda dertien mensenlevens geplet tussen het staaJ van de volijverige autoindustrie. Zes uur in de ochtend. De dag was nog nauwelijks ontwaakt. Voor wie zich pas later bewust wordt van het dagelijks bestaan een onmogelijke tijd voor een dergelijk gruwelijke ramp. Toch stamelden ooggetuigen, die de dood wisten te ontlopen, over een druk vracht- en pendelverkeer. Opstaan kan vroeger dan U denkt. Een aantal Nederlanders moet ken nelijk ook eerder op. Dat zijn de pendelaars, bouwvakkers en haven arbeiders vooral, die geen werk naast de deur kunpen vinden. Om dat er in de eigen stad geen werk gelegenheid was of omdat er elders voor hun arbeid beter werd en vaak nog wordt betaald. Er wordt nogal wat gependeld in Nederland, al ontbreken precieze en vooral actuele cijfers. Buiten de vele grensarbeiders, die in alle vroegte België en vooral Duitsland binnen wippen, concentreert het pendelverkeer in Nederland zich op de Randstad Holland. Per jaar, zo mag men uit gegevens van het ministerie van sociale za ken concluderen, kruisen zeker zo'n 165000 man voor het werk door Neerlands dichtbevolkte westen. De auto en meer nog het busje zijn het favoriete vervoersmiddel van de in groepsverband reizende pende laars. De rijkspolitie kan ze Je zo aanwij zen. 's Morgens zitten de pendelaars nog voor het forenzenspitsuur - ze ven uur, wanneer de alleen reizende en meer geschoolde werknemer zich naar zijn baas spoedt - op de weg. „En dan vooral vanuit west-Bra bant richting Rotterdam, het meest intensieve pendelverkeer van Neder land", aldus de rijkspolitie. De pendelaar naar de Rotterdamse havens gaat erg vroeg van huis. Hij werkt bovendien vaak in onregel matige diensten. Zijn gezin is er niet altijd even gelukkig mee. „De korte pendel is geen probleem", er vaart J. E. van Boeijen, burgemees ter van Tholen, een van de grootste leveranciers van pendelaars, „maar de lange, die naar Rotterdam wèl. De mannen zijn lang van huis. Dat bevordert de harmonie in de gezin- Papa heeft weinig tijd voor huis ei. haard, nog minder voor de he omringende gemeenschap. „Hi werkt vaak op onmogelijke tijden weet burgemeester Van Boeijen „waardoor hij niet kan functionere in de gemeenschap. Verenigingsle ven is er voor hem niet bij. Hi raakt geisoleerd. Zijn woonplaats is niet meer dan een slaapplaats". Het is de vraag of de pendelaai daarom maalt. Vooral de oudere ar beiders weten al zoveel jaar nie< beter, zijn zo vergroeid met het hr venwerk, dat de geringe omscholing die de arbeid dichter bij hui vraagt, hen al teveel is. Dan maar wat eerder op. Het la waai en het gehobbel van het busje gehuurd of gekocht met zes, zeve maten, zijn zo vertrouwd, dat on derweg ook nog wel kan worden g slapen. De bestuurder, niet minde: slaperig of vermoeid, blijft wc wakker. Een nogal riskant vervoer ook al kent de pendelaar de weg o zijn duim. De Rijkspolitie vindt desondanks dat het pendelverkeer zich niet in ne gatieve zin onderscheidt van het overige verkeer. „Eén man rijdt en de rest slaapt", geeft zij toe. „maa met hun gezonde verstand hebben de pendelaars echt wel de besi chauffeur uitgekozen. Wij zijn hui veriger voor de man, die zich wat verslapen heeft en die de verloren tijd even denkt in te halen dan voor de constante rijdende pendel- bestuurder". Een chauffeur, die echter een one venredig grote verantwoordelijkheid draagt. Bij regen, mist of gladheid dienst hij zich te beheersen, ook a moeten zijn snurkende vrienden en hij net als alle andere dagen om zes uur op het werk zijn. Niemand, die hem aanmoedigt de snelheidsmeter terug te laten lopen. De verleiding van het „plankgas" b Ihsh BSÉI groot, want in de haven kost elke minuut minder werken geld. „Dan moeten er maar een paar kwartjes bij inschieten", vindt de rijkspolitie „pendelaars moeten zich be wust worden van hun verantwoor delij Klieid". In pendelkringen wordt gelukkig hard aan die bewustwording ge werkt. Zo zegt L. Bogers, stuwer eerste klas en lid van de onderne mingsraad Stichting Samenwerken de Havenbedrijven: „Dat vervoer met die kleine busjes is niet goed. Liever een grote bus met een be roepschauffeur. En als ze toch met zeven, acht man rijden, dan een chauffeur, die de drie, vier uur voor hij achter het stuur klimt niet meer heeft gewerkt. Een voorstel daarover is in de maak". Misschien dat in het voorstel ook het onderhoud van de busjes kan worden betrokken. Zo werden bij een niet lang geleden gehouden controle door de Haagse verkeerspo litie vijf pendelbusjes met elk acht man aangehouden. De passagiers waren niet verzekerd zij zaten op kistjes of op de grond en de bestuurders bleken alleen in het bezit van een fotocopie van het kentekenbewijs. „Het materiaal van de busjes is over het algemeen goed", weet de rijkspolitie, „maar veel tijd voor reparaties hebben de pendelaars natuurlijk niet. Intensie ve controle blijft daarom noodzake lijke. De pendelaars hoeven maar naar het verhoudingsgewijs grote aantal ongelukken met hun busjes te kij ken om daar blij mee te zijn. Want één ding is zeker: de dood staat net zo vroeg op als de pendelaar. 't Pendelverkeer op de weg heeft de laatste jaren opmerkelijk vee* slachtoffers geëist. Sinds 1965 von den bij ongelukken met busjes tweeënveertig arbeiders de dood. Drieënveertig man werden gewond. Hieronder de zwarte lijst: 14 APRIL 1965. Busje met bouw vakkers rijdt het Overijssels Kanaal in: drie doden. 9 7 augustus 1965. Busje met ar beiders botst op rijksweg 43 bij de kruising Terwispel tegen een auto: drie doden en acht gewonden. 12 augustus 1966. Busje met ar beiders botst op de provinciale weg bij Westzaan frontaal tegen een vrachtauto: twee doden. 21 september 1966. Na een bot sing met een vrachtauto rijdt een busje met arbeiders bij Dungen het kanaal in: vijf doden en vier ge wonden. 9 29 september 1967. Bij dichte mist op rijksweg 18 ter hoogte van Nieuwerkerk haalt een truck met oplegger een landbouwtrekker met aanhangwagen in. De truck ramt frontaal een busje met arbeiders: drie doden en zeven gewonden. 9 23 oktober 1967. Op de provincia le weg Hedel Rossum even onder Kerkdriel knallen een auto en een busje met arbeiders frontaal op el kaar: één dode en zeven gewonden. 9 4 januari 1968. In oegstgeest rijdt een busje met arbeiders het water in: twee doden. 9 18 maart 1968. Op rjjksweg 4A btf Leidschendam rijdt een bestelauto met acht inzittenden de berm in: één dode en zeven gewonden. 26 maart 1968. Busje met arbei ders rijdt tegen een pijler van de Moerdijkbrug op: vijf doden en drie gewonden. 9 26 maart 1968. Busje met arbei ders rijdt tegen een pijler van de Moerdijkbrug op: vijf doden en drie gewonden. 17 SEPTEMBER 1968. Busje met beiders rijdt op weg naar het werk in Almelo tegen een boom: drie do den en vier gewonden. 10 februari 1969. Treinen rammen een busje met arbeiders bij Heken- dorp: zeven doden. nemen een kled- n de Hervormde handelwijze van op de korrel. Zij verontrust", want ,Om haar de bureaucratie, synode en plaat- onmetelijk groot In een fel pamflet ne vijftig leden va Kerk de werk- en de generale synode zijn „verdrietig ac synode is in heen verdikt zich De afstand tussen selijke gemeente geworden". De synode liet toe zo schrijven zij, dat de werkers van het werelddia- konaat werden afgestoten. „Zij wil de de financiële transactie tussen „Den Haag" en de Gereformeerde Bond niet afkeuren". (De Bondsge- meenten zullen weer aan de alge mene kas gaan bijdragen in ruil voor subsidies voor jeugd- en vor mingsorganisaties van de Bond Ned.). „De synode gedoogde een benoe mingsprocedure voor een nieuwe se cretaris-generaal, waardoor de lei ding der kerk voor de tweede keer in één Jaar voor de kerkelijke rech ter werd gedaagd. Zij verzuimde zich ondubbelzinnig uit te spreken tegen een reorganisatie van de top. Zij sprak verhullend-religieus waar zij hard-zakelijk had moeten spre ken. En zij sprak meedogenloos hard, waar zij christelijk-zakelijke aandacht had moeten opbrengen". Met deze geharnaste taal leidt het geschrift een reeks vragen in. die uitlopen op. „Beseffen kerkeraden en kerkvoog dijen wat zij doen als zij klakkeloos en woordeloos bijdragen overmaken naar Den Haag? Dat is even onver antwoordelijk als een uit partij schap voortvloeiende weigerachtige houding (Daarmee wordt de met synodale subsidie beloonde sabotage van de algemene kas door de Gere formeerde Bond bedoeld - red.) Be seffen predikanten wat zij doen als zij de gemeente vragen om geld voor de paascollecte. de oudejaars- collecte, de generale kas?" (Daaruit worden de toporganen en functio narissen van de kerk betaald -' red.) „Beseft de gemeente dat zij door haar giften, die ook bestemd zijn voor het werk van de synode en van het moderamen der synode, medeveranowtordelijk is voor het geen synode en moderamen doen? Hoe geeft een gemeentelid uiting aan die medeverantwoordelijkheid, die niet over draagbaar is? Of neemt de gemeente de synode niet meer ernstig?" De werkwijze van de synode en haar plaats in de kerk is voorwerp van een kritische beschouwing door de Utrechtse predikant dr. J. van der Werf. Hij begint met een citaat uit 1960: „Overal in de kerk zijn die God gedankt hebben stuk reformatie en die thans vereenzamen ln een periode van restauratie". Dat citaat is van dr. J. M. de Jong, later rector van het hervormd semi narie. wiens dood indertijd (en nu nog) door sommigen in verband ge bracht is met wrijving met de ker kelijke leiding. Het verhaal van ds. Van der Werf is een pleidooi voor vernieuwingen! „Het lijkt nu het moment te zijn, om te breken met de synodale werkwijze zoals die de laatste Jaren ontwikkeld is. De kerk dient zich opnieuw te bezinnen op de vraag of een dergelijke frequentie van syno devergaderingen nodig is; of we werkelijk behoefte hebben aan een zo uitgebreide synodale apparatuur; in hoeverre de kerkorde niet een keurslijf aan het worden is dat een werkelijk vernieuwing van de kerk in de weg staat" „De post van secretaris-generaal kan voorlopig opengehouden wor den", aldus het schrift, „tot er meerdere klaarheid is ontstaan over de vraag of een dergelijk post wer kelijk noodzakelijk is en in over eenstemming met de reformatori sche traditie". Het lijkt aanbevelingswaardig om de synode voorlopig eenmaal per Jaar samen te roepen om absoluut noodzakelijke organisatorische zaken te regelen". „Alle accent moet vallen op de op bouw van de plaatselijke gemeen ten. Waar het blijkt dat de classi cal!. (regionale) vergaderingen om allerlei redenen vaak niet of zeer onvoldoende functioneren, kan er meer en meer ruimte gemaakt wor den voor het werk van de provin ciale kerkvergaderingen die als pro vinciale synoden zouden moeten op treden". Een deel van het geschrift gaat over de verwikkelingen rondom het hervormde werelddiakonaat. De be richtgeving over deze affaire wordt bred uit onze krant geciteerd. Het vlugschrift Is verkrijgbaar (voor twintig cent plus de porto) bij de Werkgroep „Om de Kerk", postbus 14144, Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7