"Mijn pro test lis m'n stem" Cohen over f 1000-wet C. Jongejan weg bij NZH Leiden vroeger en nu(3 7) ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 LEIDEN Reconstructie Ververstraat kan beginnen LEIDEN Maandag as. begin de reconstructie van de Ververstraac Een ploeg van circa zes straatma^ kers gaat er in een periode van drie weken een drastische verandering aanbrengen. In najaar en voorjaar zal de beplanting pas kunnen wor den aangevuld. Nog in juli is het plan met de omwonenden voor de laatste keer kri tisch doorgenomen. Daarbij werd men het eens over een aantal verbete ringen. Zo wordt het aantal parkeer plaatsen beperkt tot 15 en zijn er ruim 20 in de omringende straten gepland, o.m. bij de ingang van de Ververstraat aan de Oude Heren gracht. He project dat voor de helft wordt gesubsidieerd door het minis terie van CRM, omvat voorts het maken van een speelterrein waar eerder doorgaand verkeer was. Verder zullen de straatstenen voor de hui zen door tegels worden vervangen. Pas in het plantseizen komend na- Jaar en voorjaar zal de afronding plaats hebber door verfijning vau beplanting en het aanbrengen van bomen. Een tekening van de nieuwe situa tie zal worden getoond in het ge meentelijk informatiecentrum (stad- -huis). KLOKKEN Friese staart en StoelJ es. Zaanse- en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden LEIDEN Voor vandaag een stukje Oudt Ley den, dat maar moei lijk valt in te passen in de huidige situatie. De rechtérfoto dateert dan ook uit het einde van de vorig eeuw en richt onze aandacht op het huidige drukke verkeersknooppunt hij de De Gijselaarshank, ge zien in de richting Noordeinde. Het was in een tijd, dat .Motel et pension Plaats Roijaal" voor vele hinnen- en buitenlandse gasten een békend overnachtsverblijf was. Op de hoek van het Noordeinde en het Rapenburg was destijds de broodbakkerij van de heer Schnei der gevestigd, met daaraan grenzend, maar dan gaan wij in onze her innering slechts terug tot 1956 de muziekschool van de heer Van Wouw. Het is nu bijna zestig jaar geleden om precies te zijn op 20 de cember 1913 dat de broodbakkerij onder slopershanden viel en dat de Leidsche Maatschappij vari Verzekeringen op het Leven er een voor die dagen modern pand liet bouwen. Een pand. waarin sedert 1938 het huidige assurantiebedrijf van de heer lm Noomen is onder gebracht en waaraan in later jaren de muziekschool van de heer- Van Wouw en het pand Rapenburg 3 het antiquariaat van mej. Wiersma) wérden toegevoegd. Het enige dat aan het hoekpand al die jaren ongewijzigd is gebleven is de vestiging van de sigarenzaak, in 1913 in handen van de heer Jung en later overgenomen en gemo derniseerd door de héér v. d. Burg. Dat er in de afgelopen zestig jaar gelukkigveel is veranderd, blijkt uit het bestek en de voorwaarden van „het afbreken en weder opbouwen van het perceel hoek Rapenburg en Noordeinde te Lei den". Daarin lezen wij o.a. dat het uurloon van een timmerman, metselaar en steenhouwer was vastgesteld op 28 cent en van een schilder en loodgieter op 26 cent „Plaats Roijaal" slechts de bovengevels op foto Jan Holvast geven nog een aanknopingspunt is in de loop der jaren nog al eens van bestemming veranderd. Joop Crama opende er onlangs een bloemenmagazijntérwijl het belendende pand. in de kelders waar van eertijds een miner aalwater fabriek en een bierhundel waren ge vestigd. nu al tientallen jaren huisvesting biedt aan de universitaire boekhandel van J. Ginsberg. In 1910 is het Kort Rapenburg in verband met de aanleg van een baan voor de elektrische tram ook reeds verleden tijd 9V%9'. wulfd Gaan ivij enkele eeuwen in de historie terug dan blijkt, dat in 1450 werd besloten om de Noorderpoort, staande aan het einde van de Breestraatte slopen. De in dat jaar bij de stad getrokken buitenweg, waaraan het Noordeinde zijn naam ontleent, eindigde in een dubbele poort, t.w. de Witte/Haagpoort, die in 1863 werd afge broken. De voormalige Wittepoortkazetne herinnert nog aan die tijd SAM PLATTEEL LEIDEN "Het is heel goed mogelijk, dat de eerste jaarsstudenten zich in deze tijd eenzamer voelen aan de universiteit, omdat de stu dieprogramma's veel compac ter zijn dan vroeger. De eer stejaarsstudent moet veel presteren, zodat er weinig tijd overblijft voor gezelligheid. Als de studies straks in vier jaar moeten worden afge werkt wordt dat nog sterker. De beginnende student heeft die vrije tijd echt wel nodig om zich thuis te gaan voelen in een gemeenschap. Ik heb dan ook veel waardering voor de manier waarop veel studenten het klaar spelen zich thuis te voelen in Lei den. Een stad als Leiden heeft maar beperkte aanra- kinsvlakken met de univer siteit, voornamelijk in het culturele en sociale leven. Ik geloof dat de grote tegenstel ling die vroeger bestond tus sen de Leidse burgerij en de studenten, die wederzijdse minachtingniet meer be staat. De Leidenaars worden zich bewust van hun achter stand en verwachten iets van de studenten. Ik vind het prijzenswaardigzoals som mige studenten zich het lot van de burgers aantrekken" Bedachtzaam formuleert hij zijn antwoorden: prof. dr. A. E. Cohen (58) voor de stu diejaren '72-'73 en '73- 74 be noemd tot rector magnificus van de Leidse universiteit. Daarvoor werkte hij aan het Rijksinstituut voor oorlogs documentatie. Hij heeft, in 1932 en de daaropvolgende jaren, zelf in Leiden gestudeerd, is zich ook goed bewust van de ver schillen die tussen de twee tijdperken bestaan: "De groep waarmee ik mijn stu die begon was zeven man groot. Onderling bestond wel contact, maar met vele hoog leraren had je dat nauwe lijks. De hoogleraar hield zich bezig met de wetenschap en die studenten vond hij een lastige bijzaak. Het hoger on derwijs is nu meer gericht op het onderwijs dan op de wetenschap. Het aantal eer- stej aarsgeschiedenisstuden ten dat in september gaat studeren bedraagt bijna hon derd, maar ik geloof dat ik met elk van mijn studenten meer contact heb dan ikzelf vroeger met mijn hooglera ren had. Je geeft meer lei dingi. Ik vind het belangrijk dat mijn studenten weten hoe ik denk over middel eeuwse geschiedenis." Collegegeld Een van de zaken waar de nieuwe rector al direct met de neus wordt opgeduwd is de "duizendguldenwet"Hoe zijn zijn gedachten daarover? "De Brauw heeft, voor hij vertrok, een hoop op stapel gezet. Regels waarmee ive moeten zien te werken. Als lid van de universiteitsraad heb ik destijds tegen het voorstel van De Brauw tot verhoging van het college geld gestemd. Die wet is, al hoewel onder sterke drang, op democratische wijze aan genomen door het parlement. Of ik daar nu voor of tegen ben doet er niet toe. Ik heb twee keer de ambtseed afge legd dat ik trouw zou zijn aan de koningin en aan de wet. Het is mijn plicht om de wet uit te voeren. Op het ogenblik kan dat gewoon nog niet omdat de wet te ondui delijk is. Het geheel lijkt niet uit voerbaar en daarom heeft het college van bestuur be sloten om de hele inschrij ving en uitgifte van college kaarten uit te stellen tot er meer duidelijkheid is. Ik weet dat deze wet voor veel mensen moeilijkheden ople vert. Een van mijn eigen stu denten zal waarschijnlijk niet verder kunnen studeren door die verhoging. Mijn mening is, dat protes ten bij de huidige regering en Tweede Kamer, niet bu ten. Het enige protest dat kans van slagen heeft is de verkiezing die straks wordt gehouden. Dan kunnen we met onze stem protesteren. De kunnen onze stem uit brengen op die politieke par tij die toezegt de ivet te wil len intrekken. Studentenpro testen proberen we zoveel mogelijk te voorkomen door onnodige samenkomsten als inschrijving en afhalen van collegekaarten niet te hou den. De inschrijving ging in Leiden overigens al jaren per post. De collegekaarten zul len nu ook worden toege stuurd. Zo verklein je de kans op al te hardhandige studentenprotesten" Openbaarheid "Waar ik, in m'n komende ambtsperiode, bijzonder voor zal ijveren, is de openbaar heid. De leden van de uni versitaire gemeenschap moe ten weten wat zich binnen de universiteit afspeelt. Ik wil ernaar streven enkele tijdingenzalen in te richten, waar iedereen alle relevante informatie kan krijgen. Op die manier kun je de ont wikkeling van allerlei zaken op de voet volgen. Ook de mensen die straks in de uni versiteitsraad en faculteits raden gaan zitten kun je op goed op de hoog- te brengen van wat zich af speelt. Een ander aspect waarmee we te maken krij gen is de steeds snellere groei van het aantal studenten, terwijl het personeel, wegens de bezuinigingen, niet mag groeien. Dat houdt in dat het personeel meer moet aan kunnen. Daar moeten we. in de toekomst, bij sollicitaties op letten. De wet universitaire be- stuurhervorming heeft al ja ren mijn belangstelling. Nu de wet in de hoogste regio nen is doorgevoerd wil ik me gaan inzetten voor het totstandkomen van vakgroe pen. Vroeger had je de hoog leraar, die ver boven zijn staf stond. Hij besliste wat op zijn afdeling gebeurde en de staf gehoorzaamde. Die situatie is gelukkig al jaren veranderd. De hoogleraar moet in de toekomst samen met zijn staf het beleid op de afdeling be palen. Hij is weliswaar het centrum van de leiding, maar staat er niet boven. Vroeger was de leiding dui delijk hiërarchisch, nu moet die coöperatief worden. In veel gevallen is dat al zo. En. wat ik als een erg be langrijke taak zie. we moeten regelmatig de resultaten van de genomen maatregelen na gaan. De mogelijkheid dat de dinaen, die we als goed zien, verkeerd gaan blijft bestaan en dat moeten we weten". Door Ronny Vink Foto Jan Holvast I LEIDEN Tien Leidse NZH-jaren waren voor de heer C. Jongejan, I chef van het vervoersdiistrict van j deze maatschappij - ..geef ruimte aan het openbaar vervoer" - voldoende I om zich in de Leidse regio van een populaire en vooraanstaande plaats j te verzekeren. Wie daaraan nog ge- j twijfeld moóht hebben, had de gister- I middag „In den Vergulden Turk" druk bezochte en geanimeerde „Jon- gej an-receptie" moeten bijwonen. Een paar honderd receptieganeers deden dit en hadden bij dit afscheidsfeest, tevens de mogelijkheid om kennis te maken met zijn opvolger, de heer J G. van der Sluys. Zoals bekend gaat de heer Jongejan zich in de toekomst inzetten als planologisch stafmede werker bij het bureau van de coör- dlnaator bussector van het NS-con- cern in Utrecht, waardoor zijn regio- l vervoerscapaciteiten een meer lande lijk karakter krijgen. Onder de zeer velen, die de heer Jongejan deze middag in zijn nieuwe functie veel geluk toewensten - en ook met een geschenk dit afscheid van Lelden onderstreepten - waren o.a. vertegenwoordigers van de N.S., de rijks- en gemeentepolitie, tal van dochterondernemingen, de KNVTO, de Commissie Vervoersvergunningen. Prov Waterstaat en vakantieorgani saties. Uit de Leidse regio kwamen i Dollekamp, waren ook tal van staf- afgevaardigden van de Kamer van leden van deze maatschappij aan we - Koophandel, vele burgemeesters het zië- Gelet op zijn kerkelijke funetie - Rijnsburgs Bloemencorso en de Drie de heer Jongejan is kerkvoogd van Octobervereeniging naar de receptie I de Leidse Hervormde Gemeente gaven ook vele kerkvoogden, o.w de Met de directie van de NZH. mr. J president-kerkvoogd, de heer M P. Ballegooyen de Jong en mr. W. H. j Struys, ds. A. J. Lamping, voorzitter van de centrale kerkeraad van dear gemeente en predikanten van hun belangstelling voor dit afscheid blijk. Op de foto (Jan Holvast) neemt de wethouder van het Verkeer, de heer Kret. afscheid van de heer Jongejan. Rechts zijn opvolger, de heer Van der Sluys.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3