LEIDSCH DAGBLAD AMERIKANEN VRIJ m Huis ter Duin toch tegen de vlakte vandaag Kloos fel tegen Engels HANOI MAAKT BEKEND LEIDSCH DAGBLAD Wiegel gaat trouwen BRONS ONGE STUURDE TWEE Tekort openbaar vervoer niet uit schatkist putten Stuyt wil verbod voor ondergrondse lozingen Opgericht I maart 11 ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 No. 33802 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: Han Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers t 0,35 Witte Singel 1, Lelden - TeL: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat. 18 uur) HONGKONG (Reuter) Het Noordvietnamese mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft vanmorgen bekend gemaakt dat drie Amerikaanse krijgsgevangen officieren zullen worden vrijgelaten. OLIE DUURDER ROTTERDAM Olie wordt maa ig duurder. De prijzen gaan met cent per 100 liter omhoog. Dit geldt gasolie, dunne stookolie, huisbrand 1 en 2. Een woordvoerder van het mini sterie van Buitenlandse Zaken in Washington zei dat de vrijlating als een volkomen verrassing was geko men, maar wilde verder geen com mentaar geven. Enkele uren eerder had de persse cretaris van senator Kennedy ver gaard dat zeer spoedig enige Ameri kaanse krij gsgevanenen door Hanoi zouden worden vrijgelaten. 28-jarige Gartley was op 17 augustus 1968 neergeschoten, nadat zijn F-4-B vliegtuig boven de pro vincie Nghe An s 'n Hopg voorhoofd, pientere igen, eisen vakbekwaam geslepen glazen, eisen 'n professioneel montuurl Maatwerk. Intelligent doordacht, 'nv. d. Wiel-advies staat daar borg voorl d. Wiel weet er het fijne vanvan brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. WOOG WEER Droog en in het algemeen zonnig Zwakke tot matige noordoos- Ujke wind. Minimumtemperaturen igeveer 7 graden maar vlak aan ongeveer 12 graden. Maxima wgen rond 19 graden. 3 SEPTEMBER op: 5.55 uur; onder: 19.23 uur. aan op: 0.28 uur; onder: 17.27 uur. oogwater te Katwijk te 11.28 uur, igwater te 6.46 en 19.27 uur. (4/9 logwater te 0.10 en 12.55 uur, laag ster te 8.18 en 21.54 uur). De 27-jarige Charles van de Coral Sea was op 30 december 1971 in Ha Tinh gevangen genomen. Majoor Eli as 34, was op 20 april 1972 boven Quang Binh neergeschoten. Het 'algemene politieke departe ment van het Vietnamese Volksleger aldus het persbureau van Hanoi, be sloot tot de vry lating in het kader van humane en clemente beleid van de regering en als gevolg van de ver zoeken om amnestie voor de Ameri kaans vliegers, die in Noord-Vietnam resp. 17 augustus 1968. 30 december 1971 en 20 april 1972 gevangen waren genomen. Noord-Vietnam heeft voor het laatst een Amerikaanse krijgsgevan gene losgelaten op 5 augustus 1969. Dat was een kapitein van de Ame rikaanse luchtmacht. Noord-Vietnam heeft tot nog toe negen Amerikaanse krijgsgevangenen vrijgelaten. De Vietkong liet er in het totaal 23 vrij. vrij. In afwachting van een bekendma king van de regeling in Hanoi wei' gerden Amerikaanse functionarissen zich aan veronderstellingen te gen waarom Noord-Vietnam juist op dit moment Amerikanen vry zou laten. De regering-Nixon heeft her- haaldelijk verklaard dat de Noord vietnamese regering in haar poli tieke spel met de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen rekening zou zouden Voor Indiërs Nederlandse paspoorten misbruikt AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse recherche heeft de berichten bevestigd dat Ne derlandse paspoorten van Su rinaamse rijksgenoten misbruikt worden om Indiërs uit Afrika of zuidoost Azië per schip Enge land binnen te smokkelen. Men voegt er evenwel onmiddeIli.il aan toe dat het niet bekend is hoe vaak de opzet reeds gelukt is. De politie weet slechts dat vorige maand drie Indiase pas sagiers per boot uit Oostende in Dover arriveerden. Deze drie legitimeerden zich met een ver valste Nederlands paspoort. De Britse immigratie contro leurs kregen echter argwaan en hoewel de drie Hindoe- stanie volhielden dat zij allang de Nederlandse nationaliteit be zaten," vielen zij spoedig door de mand. Zij werden op dezelfde boot naar België teruggezonden. Wij hebben de indruk dat er met dit groepje illegale reizi gers een Nederlander meereisde, die tot taak had de drie pas poorten weer mee terug te bren gen naar Nederland. Daar kon den zij dan weer opnieuw ge bruikt worden voor andere In diërs, die eveneens naar Enge- landen wilden, aldus een zegs man van de politie. Van de ver valsers zelf is tot nog toe nog geen spoor gevonden. Een glimlachende Bobby Fischer worcbt gelukgewenst door jeugdige fans na het werldkampioenschap schaken in Rey javik. behalen van NOORDWIJK AAN ZEE De besprekingen over het behoud grand hotel "Huis ter Duin" Noordwijk aan Zee verlopen moeizaam. Hoewel de beslissing reeds Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 19 sept. 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hok|e zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. HOOGEVEEN - Wat al enige tfjd een stevig gerucht ging heeft de 18-jarige Jacqueline („Pien") Frede^ riks uit Hoogeveen als zeker beves tigd: zij gaat trouwen met Bans Wiegel (32). De WD-fractievoorzitter, één var Neerlands meest begeerde vrijgezel len zal zeker niet te lang meei wachten met het huwelijk. Hi heeft zijn huis aan de Amsterdamse Bloemgracht al te koop aangeboden Men mag aannemen, dat er door de beiden een nieuwe woning annex zaak in Amsterdam zal worden ge zocht. Jacqueline: „Ook als Ik getrouwd ben, wil ik bRjven werkena. We zyn van plan een wijnhandel in Amsterdam te beginnen". Jacqueline is de jongste uit het Hoogeveense gezin Frederiks. Haar moeder is weduwe en eigenaresse van een wijnhandel en slijterij Hans Wiegel is een oude huisvriend van de familie. Jacqueline: „We kennen hem al een Jaar of vijf". Ze heeft de middelbare school in Hoogeveen gevolgd en is op het ogenblik thuis. „Een beetje helpen in de zaak". MÜNCHEN (AP) De Neder landers Roel Luynenburg en Ruud Stokvis zyn als derde geëindigd in de finale 2 zonder stuurman. De gou den medaihe was voor de oostduitser Brietzke en Mager en de zilveren voor de Zwitsers Bachmann en Fischer. vorige week zaterdag zou vallen is nu nog niets bekend. De onderhan delende partyen Torenhoed, E.M.S. en Slavenburg bewaren angstvallig het stilzwijgen. In door gaans welingelichte kringen beweert men, dat "Huis ter Duin" geen lan ger leven is beschoren en dat Zwolsman het terrein vóór 31 de cember schoon moet opleveren. Het boeiende plan van de 83-jarige Rotterdamse bankier Slavenburg een trouwe gast van het 85 Jaar oude hotel zou schipbreuk heb ben geleden, omdat de aangezochte financiers niet bereid zyn geld te steken in een object, dat geen ren dement oplevert. Zwolsman zou wel graag zien dat het plan-Slavenburg gestalte krijgt. Een Jaar of twee geleden heeft hy "Huis ter Duin" aan Torenhoed, een dochteronderneming van Pakhoed, verkocht. Een bedrag van f3 miljoen zou daarmee gemoeid zyn geweest met de voorwaarde, dat het terrein ontdaan van alle gebouwen door Zwolsman voor 31 december 1972 zou worden opgeleverd. Dat afbreken van de gebouwen le vert de nodige financiële problemen op. Er zou door Zwolsman voor deze sloop een fors bedrag moeten wor den neergeteld. Naar verluidt 500.000 tot 700.000 gulden. Over wat er op het "Huis ter Duin"-terein gaat komen biykt geen overeenstemming te bestaan tussen het Noordwykse gemeentebestuur en Torenhoed. Een aanvankeiyk plan van appartementen met een klein hotel van zestien etages schynt schipbreuk te heben geleden en ook met negen verdiepingen kon niet akkoord worden gegaan. De match van de eeuw is afgelo pen. De 29-jarige Amerikaanse grootmeester Robert Fischer werd gisteren in Reykjavik wereldkam pioen schaken. De Rus Boris Spasski, titelhouder tot dan toe, deelde de wedstrijdleiding giste ren telefonisch mee dat hü de 21ste party gewonnen gaf. Hierdoor kwam Fischer op de benodigde 12 Ya punt. Daarmee werd de Amerikaan de eerste niet-Rus die dit wereldkampioenschap bezit sinds onze landgenoot prof. Euwe hem in 1937 aan Aljechin verloor. Spasski was overigens op het mo ment dat Fischer tot kampioen werd gekroond niet aanwezig het geen door sommigen werd uitge legd als een anti-gebaar voor de maandenlange beledigingen en ver nederingen die hy van de Ame- kaan heeft moeten slikken. De wereldkampioen dammen, onze landgenoot Ton Sybrands, maakte onlangs een reis naar Reykjavik om Fischer gade te slaan. Zijn kük op de nieuwe wereldkampioen - Fischer was het toen nog niet - op. PAGINA 15 i De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, Mohammed Moerad Ghaleb, brengt deze maand een bezoek aan Bonn PAGINA 9 i De Jeans, heel vroeger ook wel spijkerbroeken genoemd, zyn in PAGINA 191 Udink geen lijsttrekker DEN HAAG (ANP) Minister drs. B. J. Udink zal bij de komende Tweede Kamerverkiezingen niet op de kandidatenlijst van de CHU voor komen. De minister van Volkshuis vesting heeft dit gisteren aan het be stuur van de CHU meegedeeld. Aanwijzing van fractievoorzit ter drs. Tilanus als lijstaanvoerder heeft de volledige instemming van drs. Udink. Aan het slot van zijn brief zegt de minister dat hij in beginsel bereid is het land en de CHU in een andere openbare functie te dienen, als een beroep op hem zou worden gedaan. Kath. Vervoerdersorganisatie ROTTERDAM Onverschillig hoe de samenstelling van een nieu- regering zal zijn voor de Katho lieke vervoerders-organisatie is ei blijft het onaanvaardbaar, dat de katatrofaal stygende tekorten het openbaar vervoer uit de schat kist geput zullen kunnen worden. Dat heeft de voorzitter van de Katholie ke vervoersorganisatie, de heer A. J. M. van Rooyen, gisteren gezegd op DEN HAAG Minister Stuyt van Volksgezondheid meent, dat de toekomstige wettelijke regeling inzake ondergrondse diepe afvallozingen zal moeten uitgaan van een algemeen verbod met ontheffingsmogelijkheid. Dit antwoordt hij op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Terlouw (D'66) en Stoffelen (PvdA). Alleen indien onderzoek heeft aangetoond, dat er op geen enkele wijze nu of in de toekomst risico's kunnen worden verwacht, zal in uitzonderingsgevallen van de ontheffings mogelijkheid gebruik kunnen worden gemaakt. Minister Stuyt deelde verder mee. dat het moglijk is brak water met een zoutgehalte tot omstreeks 2000 mg chloride per liter in de toekomst als grondstof voor de bereiding van gebruikswater te gebruiken. „Gebrek aan mggegraat,, HILVERSUM (ANP) - De Vara- voorzitter A. M. Kloos heeft gister avond op de vergadering van de verenigingsraad ernstige kritiek ge leverd op het beleid van het kabi net Biesheuvel en in het byzonder op dat van minister P. Engels van C.R.M. „Hy toonde geen ruggegraat tegen over enkele andersdenkenden in de regeringsfracties, die dreigden stampy te maken, als de minister de Evangelische Omroep niet zou erkennen als C-omroep. Hy oefende ook niet de minste druk uit op zyn collega's om het wetsontwerp tot ratificatie van het verdrag van Straatsburg, dat het optreden van de piratenzenders onmogelijk moet maken, in de Kamers te doen be handelen. Gelukkig is hy wel bezweken voor de druk uit Hilversum om de zendtijduitbreiding op Hilversum 3 toe te staan, waardoor de concur rentiestrijd met de piratenzenders tenminste met gelyke wapens kan worden gestreden", aldus Kloos. Ook verweet hy de bewindsman, de beslissing over de verhoging van de omroepbydrage steeds uitgesteld te hebben. Kloos vroeg zich naar aanleiding van het donderdag door minister Engels ingediende wetsontwerp tot verhoging van de omroepbydrage af of het nog wel door dit parlement zal worden behandeld. De Vara-opvatting is, dat dit wetsontwerp tot de urgente zaken moet worden gerekend, omdat de rechtszekerheid en scoiale positie van 5000 mensen op het spel staat en de progrommaplanning niet in het gedrang mag komen. Het is een vooruitgang, dat van de vierjaar lijkse verhoging, die met veel te grote schokwerking gepaard ging, wordt overgestapt op een twee jaar- lykse verhoging. Van 75 naar 108 gulden ïykt veel. maar men moet bedenken, dat door het huidige fi nancieringssysteem de uitgaven in 1972 al op f90,— per kyken lagen, die door reservevorming ln 1969 en 1970 betaald kunnen worden. De 108i gulden laten geen bokkesprongen toe en nauweiyks ruimte voor enige zendtyduitbreiding, tenzy men ver schraling van kwaliteit en meer her haling van goede programma's zou invoeren. Dat laatste is zeker de mooite van het overwegen waard, aldus Kloos. CTBU l/QKXtUU/n^O INTERIEURVERZORGING CP'JNÖBURGZI MEER KEU5 IN 1 PASSENDE OMGEVING de ledenvergadering van de organisa tie. Hij sprak ook over activiteiten die enerzijds afbreuk doen aan de de goede naam van het beroepsver voer en anderzijds een utopisch ka rakter dragen o.m. van actiegroepen, geleid door enkele chauffeursvrou wen, die "als ware Kenau's hun slappe JufferhondJes-ega's oproepen tot verzet en hun fiolen met bran dende verwijten neerwerpen op de hoofden van de baatzuchtige, schul dige, keiharde werkgevers in het be- roepsgoederenvervoer". Hij spoorde de leden aan zich te houden aan de wettelijke bepalingen lie van de cao. leuws- De Chineesche regeering houdt zich druk bezig met het versterken der hoofdstad tegen eventueele vijandelijke aanvallen. Te Tientsin is we derom een stoomboot uit Eu ropa aangekomen, die zes reusachtige Krupp's kanon nen heeft aangebracht, waarmee het groote leger tusschen Tientsin en Taku, wordt voorzien. Ook in de marine worden goede vorde ringen gemaakt. Gedurende een storm is eene stoomboot, welke tus schen New-York en Provi dence vaartmet een ander schip in aanvaring geko men. Het laatstgenoemde vaartuig is gezonken. Zestig menschen hebben bij deze ramp het leven verloren. Vandaag 50 jaar geleden: Hoewel de Leidsche burgemeester jhr. mr N. C. de Gijselaar te kennen had gegeven, dat hij zijn 12\2- jarig ambtsjubileum het liefst onopgemerkt zou zien voorbijgaan, toas de geheele stad vandaag in vlaggentooi gestoken. De gezamenlij ke ambtenaren schonken hem vanochtend een zilveren inktkoker en een levensgroot portret en in de avonduren werd hem een serenade ge bracht. Ondanks een harden regen trokken de stedelijke vereenigingen met haar ba nieren en met lampions door de stad en in de gracht van het Rapenburg voeren talrij ke geillumineerde bootjes. De burgemeester toonde zich zichtbaar ontroerd door al deze en dergelijke blijken van spontane sympathie.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1