Jeans aan winnende hand aken van goede 'contra-reclame' is moeilijk PALET DECOMMISSIE IN NIEUWE VORM Beroemde vrouwen in broek wmmis 2 SEPTEMBER 1972 PAGINA 19 Mies Bouwman Anneke Goudsmit Sophia Loren ei la aties op Jeans Op één punt is de emancipatie van de vrouw reeds volledig: op het gebied van de kleding, en speciaal waar het de lange broek betreft. Werden er zo n acht jaar geleden nog schampere opmer kingen gemaakt tegen e envrouw in broek en verboden verscheidene personeelschefs het dragen hiervan tijdens de werkuren Het is op dit moment duidelijk dat de vrouw als broekdraagster volkomen is geaccepteerd. Cijfers broekpak van Esterel voor de winter '72 Trouwens de cijfers bewijzen het namelijk dat in de leeftijdsgroepen van vijftien Jaar en ouder de vrou welijke jeansdragers 58 procent voor hun rekening nemen. De jeans is trouwens toch duidelijk in opmars en bezig de traditionele broeken zo niet te verdringen, dan toch ten minste ernstige concurrentie aan te doen. Uit een onderzoek dat Levi Strauss door de Nederlandse Stichting voor Statistiek naar vrije tijdskleding en met name naar jeans liet instellen (onder 3500 huisvrouwen en alleen staanden) bleek: dat van onze tota le bevolking 38 procent dagelijks of Door Jos Hagers bijna dagelijks Jeans draagt, 39 procent op zijn minst enkele dagen per week en 17 procent enige dagen per maand (wat zou kunnen bete kenen dat ongeveer 17 procent van de kopers en koopsters van Jeans deze vooral in het weekend aan trekken. Leeftijd In maar liefst 41 procent van alle gezinnen draagt één of meer ge zinsleden regelmatig Jeans. De leef tijd van jean-dragers geeft ook in teressante verdelingen te zien. De jongste leeftijdsgroepen zijn het sterkst vertegenwoordigd 39 procent van de jongens en meisjes tot 14 Jaar draagt deze broeken regelma tig, 36 procent van de jeans-markt ligt in de groep van 15-24 Jaar, maar liefst een kwart van de regel matige jeans-dragers is ouder dan 25 jaar. Dat de vrouw als Jean- draagster de man heeft overvleugeld bleek ook. In 1969 en 1970 werd 40 procent van alle corduroy-Jeans door vrouwen gekocht en 60 procent door mannen terwijl de cijfers nu 58 procent vrouwen en 42 procent mannen zijn. Het kenmerk van een Jean is het „jukstuk" aan de achterkant. Hier door blijft de broek, zonder af te zakken, op de heupen hangen. Wer den deze jukstukken in het begin slechts in spijkerbroeken en ruige denim (een soort canvas) jeans ge bruikt, het bleek al spoedig dat het zelfde jukstuk het ook deed in cor duroy, peau de peche en andere stoffen, waardoor deze pantalons niet alleen vrijetijdskleding bleven maar geschikt voor iedere gelegen heid. De eerste Jukstukbroeken wer- 'den gedragen door Amerikaanse cowboys, gouddelvers en mijnwer kers. Waarvoor Levi Strauss de spijker broek ontwierp. Levi Strauss was rond 1850 vanuit Beieren naar Amerika geëmigreerd. In Californlë bemerkte hij dat de gouddelvers be hoefte hadden aan werkbroeken die niet snel sleten. Van tentlinnen, dat hij mee had gebracht, liet hij op zijn aanwijzingen spijkerbroeken maken. Later verving Levi Strauss het canvasachtige tentlinnen door soepelere stof namelijk serge de Ni- mes waarvan de Amerikanen „de nim" maakten. Nu wordt uit een ontzaglijke hoeveelheden stoffen Jeans gemaakt. De jean is nog steeds in opmars. Een doel heeft zij reeds bereikt, namelijk dat de vrouw als broekdraagster volkomen is geëmancipeerd. Jackie Onassis Prinses Ann Vierkante tomaten uit Californië Onderzoekers van de Universiteit van Californië zijn erin geslaagd „vierkante" tomaten te kweken, die gemakkelijk machinaal oogstbaar zijn door een apparaat dat zich be weegt langs de takken van de to matenplant. De vruchten vallen ln een vierkante pijp. Als nadeel van gewone tomaten wordt genoemd hun wisselvallige vormen, kneuzin gen, de verschillende dagen waarop de vruchten rijp zijn en het feit dat ze zo stevig aan de plant vast zitten dat machinaal oogsten nau welijks doenlijk is. De vierkante to maten zijn vleziger (harder) en minder sappig dan de gebruikelijke. De kwekers verwachten een goede afzet van hun vierkante produkt. Overigens schijnt met het kweken van vierkante tomaten niet een eind te zijn gekomen aan de ont wikkeling in deze richting. Zo zou den ook vierkante appels en sinaas appels gekweekt kunnen worden (gemakkelijk inpakken) en cilindri sche bananen Zowel de werkende vrouw als de drukke huisvrouw moeten wel eens onverwacht snel een warme maal tijd klaarmaken. Met de onder staande menu's kunt u in 20 A 30 minuten, als het ware „per expres- trein" een warme maaltijd op tafel zetten. De menu's kunnen aange vuld worden met kant-en-klaar soep uit blik, op smaak gebracht met wat verse tuinkruiden. Ook een kant-en-klaar toetje, zoals yoghurt, vla. pudding of ijs met verse vruch ten, vraagt geen extra werk. Hier een snelrecept. Kaasfondue Speciaal: 300 g ge raspte belegen Goudse kaas, 150 g ham, 100 g champignons, 2 pakjes kant-en-klare witte rouxsaus, 1 teentje knoflook, peterselie, 2 stok broden. Maak van de pakjes witte rouxsaus een saus volgens de ge bruiksaanwijzing. Maak het teentje knoflook schoon en snijd of knijp het fijn, roer dit door de saus. Maak de champignons schoon, was ze en snijd ze in plakjes. Roer ze door de saus en roer de blokjes ham door de saus. Maak de fondue op smaak af met peper en gewassen en kleingesneden peterselie. Geef er stokbrood bij en een frisse toma ten-paprikasla. Gezondheids kussen Onder de naam Mercurius gezond heidskussen brengt Gaarthuis (Wij- he) in september nieuwe hoofdkus sens in de handel. De kussens zijn gevuld met diolen fill capilair en heeft opvallend goede eigenschap pen. De holle polyestervezel zorgt er voor dat het kussen veerkrachtig blijft, stofvrij (anti-allergisch) en licht van gewicht. Het kussen kan eventueel worden gewassen. Het formaat is 60x70 in wit, pastel rose, pastel aqua en geel. De prijs van dit kussen: f 17,50. ADVERTENTIE compacta3 van LEWENSTEIN klein, licht, handig, en ó-zo-kompleet Liz Taylor L. WESTERDUIN MAARSMANSTEEG 8 LEIOEN TEL. 01710-20685 lekst voor een adverten- rijdt in ten full-size it de jaren 1965 tot '69, V-8, of een Camaro uit dan bent u in ernstig auto's zijn gebouwd met het motorblok. Als u motor verschuift, kan elereren, terwijl tegelijk ichtiging weg valt. Het is het starten en het bochten. Als u in een uto's rijdt, ga dan naar Iet-garage maar lang- tentie is opgesteld in lij wordt daar aan de ngeboden door nijdige d0 agroepen, die strijden scb beid in de reclame. De verwerkt in radio- en Hij wordt daar in ge- de filmster Burt Lan- dusver hebben alle omroepfirma's, die deze atentie" kregen aange- geweigerd. van deze en (Qtra-advertenties laten makkelijk afwijzen. Zij fl maatschappelijke be- Q voor hun streven te interesseren. Enkele omroepmaat- schappijen, bijvoorbeeld, die de con traspot hadden geweigerd, kregen prompt daarop een brief van de di recteur van de Amerikaanse Consu mentenbond, waarin deze zich met zijn hele organisatie achter de spots opstelde. Het publiek, aldus de brief, heeft er recht op om tegen argumenten te horen op commercië le boodschappen. Weerwerk En daar hebben we een punt waar om het de laatste tijd niet alleen in de Verenigde Staten draait. Steeds meer wordt overal de roep gehoord om weerwerk tegen commerciële boodschappen, en ook om een posi tieve beïnvloeding ervan. En zo langzamerhand wordt die roep wat serieuzer genomen. Hiervan getuigt bijvoorbeeld al het feit dat ik het relaas over de activiteiten in Ame rika gedeeltelijk kan ontlenen aan een objectieve weergave ervan in het Nederlandse reclamevakblad Adriadne. Nog maar kort geleden beperkte dit blad zich slechts tot een snerend commentaar, toen e tenorganisatie pleitte voor praktische informatie In adverten ties inplaats van oncontroleerbare aanprijzingen. Beweging Overal is de zaak in beweging. Zo heeft het ministerscomité van de Raad van Europa dit voorjaar be sloten om in de zeventien aangeslo ten landen een aantal maatregelen te nemen, die begon consumenten te beschermen tegen misleidende reclame. Het moet mogelijk zijn, zo werd ge steld. dat niet slechts de adverteer der, maar ook de advertentiebu reaus en advertent emedla (kranten, t.v.. enz.) kunnen worden vervolgd wanneer zij willens en wetens de wettelijke bepalingen omtrent mis leidende reclame hebben overtreden. De boetes moeten zo hoog zijn, dat zij een afschrikwekkend karakter hebben. Nu moeten we wel eventjes met onze benen aan de grond blijven, als we zulke krachtige taal lezen. Want wat zijn er bijvoorbeeld in Nederland voor wettelijke bepalin gen? Geen. Er is niets. Theoretisch kan men de misleider voor de rech ter dagen. Maar dan moet men wel bewijzen dat men door zijn reclame schade heeft geleden- In Nederland bestaat voor deze din gen slechts een codecommissie voor het reclamewezen, die aan adver teerders op z'n ergst dringend kan verzoeken hun fatsoen te houden. En zelfs d&t kan die commissie al leen maar doen als hij een klacht uit het publiek heeft ontvangen. Nou, en wie weet waar die commis sie zit, mag z'n vinger opsteken. Zodoende krijgt de commissie maar zo'n tien klachten per Jaar .Voorna melijk van consumentenorganisaties die eens een grief doorgeven. Of van concurrenten van de adverteer der. Sinds kort heeft de commissie een nieuwe samenstelling. Nu zitten ook Consumentenbond en Consumenten Contact Orgaan er in. Deze nieuwe commissie gaat doeltreffender wer ken, zo is aangekondigd. Voorzitter is mr. N. Bolkestein, tot voor kort president van het Amsterdamse ge rechtshof. Voor wie over reclame iets te klagen heeft: het adres is Co decommissie voor de Reclame, N.Z. Voorburgwal 288, Amsterdam. Echte doelgerichte actie tegen mis leidende reclame zien we in Neder land (nog) niet. Onlangs was er nog de actie van de Rooie Vrouwen. Goed bedoeld, maar niet zo best omlijnd. Ze hadden gelijk, toen ze zeiden dat vrouwspersonen in de te levisiereclame ofwel uit een roman van Mahler ofwel regelrecht uit een eendekooi kwamen gestapt. Doch hun contra-t.v.spots in sa menwerking met de AVRO leken nergens op. Bij een puur duur af- wasborsteltje te horen krijgen dat een afwasmachine ook niet Je-dat Is, of tijdens een robbertje vrijen in het bos te horen betogen dat gewo ne groene zeep Je oksels zo lekker oplucht, daar steekt een mens nou ook niet zo veel van op. Doelgericht Wèl doel gericht was de reclame beoordeling die het Consumenten Contact Orgaan (CCO) een aantal maanden lang in zijn voorlichtings blad Koopkracht gaf. Hierin werden advertenties uit telkens weer andere branches onder de loep genomen. Bijvoorbeeld in de meubelbranche een grote advertentie van Van der Meer. Daarin stond „een magnifieke zithoek", bestaande uit twee fau teuils en een driezitsbank, aange prezen. Informatie die volgens het CCO ontbrak, was de afmetingen van de bank en de fauteuils. En die moet de consument toch wel heb ben, voordat hij besluit het bankstel in de winkel te gaan bekijken (Kan het in onze kamer? Kan de deur nog open?) Zo was er bijvoorbeeld ook een ad vertentie van meubelbedrijf Kcrn- hout. over een slaapkamer: „Let speciaal op het smalle toiletmeubel, dat u overal kunt plaatsen". Maar nergens stond hoe groot of hoe klein dat toiletmeubel dan eigenlijk wel was. Na een reeks van dergelijke beoor delingen bestempelde het CCO de kruideniersbranche als de in vele gevallen duidelijkste adverteerder. Met in de advertenties van moderne bedrijven veel aanduidingen van aantallen, gewichten en inhoud. Zo dat de consument weet wat hij komt kopen. Ook al lokte deze activiteit van het CCO driftbuien uit in de reclame- vakpers, de aanpak van de Neder landse consumentenvoorvechters kan toch alleen maar zeer mild worden genoemd als we hem verge lijken met wat er momenteel in Amerika gaande Ls. Daarvan tenslotte nog het volgende staaltje: „De populairste middeltjes tegen hoofdpijn zijn Excedrin, En>- pirin, Anacin, Cope, Vanquish, Buf- ferin en Bayer. Maar als u de waarheid weet, zal het u moeite kosten die tabletten te blijven slik ken". Dan volgen de conclusies uit een recent rapport van de Ameri kaanse medische raad, die erop neerkomen dat die speciale pijnstil lers niet beter werken dan aspirine. En, voegt de advertentie eraan toe* vraag dan ook om gewone aspirine, want de officiële van Bayer zijn niet effectiever dan andere. Do merk-pijnstillers kosten wèl ze« maal zo duur". ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jooge BREESTRAAT 10Ba-lr2 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19