,opermcus opent na 00 jaar een nieuwe isie op de kosmos UPUNCTUUR: flauwekul, suggestie of }g onbegrepen effectieve pijn-blokkade? )AG 2 SEPTEMBER 1972 basis Kaap Kennedy is op 21 augustus j.l. de meest liceerde en zeer zware astronomische satelliet gelanceerd. De onbemande kunstmaan moet met ide precisie en duidelijkheid objecten waarnemen in i Melkwegstelsel en in de verste diepten van het gebieden van het spectrum waarin op aarde geen ningen kunnen worden gedaan. an kunnen wij met behulp lie telescopen, de „gewo ld ikijkers, en radio-anten- beperkt electromagnetische stra- alle kosmische objecten ons daaruit een beeld het heelal. De atmos- 0,lfcdert het tot de aarde gróót deel aj a de straling en laat voornamelijk door wat wij het „zichtbare" licht noemen en straling in bepaalde de len van de radio-golflengten. Dui zenden Jaren hebben de mensen op aarde alleen kennis kunnen nemen van het haalal door middel van de straling in het golfgebied van het zichtbare licht. Dat gaf een verte kend beeld; het is enigszins verge lijkbaar met een situatie, dat wij op aarde in onze directe omgeving alleen rode dingen zouden kunnen zien, niet groene of blauwe. De he mel zou dan donker zijn, behalve bij een gloedrode zonsondergang. Bomen en planten zouden we niet of nauwelijks onderscheiden. Van zelfsprekend zouden we dan en ge heel verkeerd beeld van onze direc te omgeving krijgen. Pas tijdens en direct na de laatste wereldoorlog werd ontdekt, dat kos mische objecten ook straling in het gebied van de radio-golven uitzen den. Een pionier op dit terrein was de huidige Leidse hoogleraar prof. dr. H. C. v. d. Hulst. De radio- astronomie heeft daarna een grote vlucht gevonden en ons land heeft daarin een grote rol gespeeld. Dwingelo was destijds de meest geavanceerde astronomische radiote lescoop ter wereld, en nog maar kort geleden werd de radio-synthe se-telescoop in Westerbork in ge bruik genomen, toen ook al een in strument met ongeëvenaarde mo gelijkheden. De waarnemingen van objecten in het heelal in het golfgebied van de radiostraling hebben de astronomen een veel duidelijker beeld gegeven van de samenstelling en ook de ontwikkelingsprocessen in het heel- all. De ruimtevaart heeft al Jaren gel den nieuwe kansen geboden, de raadselen van de kosmos te ont sluieren. Het bleek al spoedig nadat de eerste onbemande kunstmanen in de ruimte kwamen, dat kosmi- ANGSTROM ENGTE -M -13 -12 -II ^-10 -9 -8 -7 TE.RS 10 10 10 10 10 10 10 10 zichtbaar centimeter meter kilometer i i I 4 -5 -4 -3 -2 -I O I 2 3 Jj 5 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 RÖNTGEN CAMMA ULTRA- yiOLET. licht INFRAROOD radio ♦-4 fm EN tv am fRBl leze tekening blijkt duidelijk, hoe weinig wij tot voor O kelijk kort nog maar konden waarnemen van de kosmos: die heel smalle strook van het "zichtbare" licht, als een j,.g balk getekend in het zeer brede spectrum van electro- itische straling lopend van kosmische en gamma-straling het gebied van de zeer lange radio-golven en eigenlijk rder. Dat geeft uiteraard een volkomen vertekend beeld et heelal. Pas in de laatste kwart eeuw hebben radio- yen ook straling van kosmische objecten geregistreerd rage gebied van de radio-golvenwaarvoor slechts bepaalde za van het radiospectrum vanaf de aarde waarneembaar 142 mdat de rest wordt geabsorbeerd door de atmosfeer. De "Copernicus" gaat thans straling waarnemen in de gebieden van het ultraviolet en de röntgen-golflengte, die alleen buiten de aardse dampkring kunnen worden geregistreerd omdat zij door die atmosfeer worden ingevangen of verstrooid. Er staan ook al ruimtevoertuigen op de tekentafels, om ook in de andere gebieden van het gehele spectrum nauwkeurige waarnemingen omtrent richting, intensiteit, spectografische eigenschappen en polarisatie van straling vast te leggen. Slechts wanneer het heelal-beeld in het gehele electromagnetische spectrum bekend is. kunnen de fundamentele vraagstukken omtrent herkomst, structuur, mechanisme en toekomst van de kosmos worden op gelost. sche objecten ook bv straling uit zenden in het golfgebied van het ultraviolet en in het röntgengebied. Beide soorten straling worden door de atmosfeer tegengehouden of nauwelijks doorgelaten, zodat op de aarde waarnemingen in die golfge- bieden ondoenlijk zijn. Daarom zijn in de afgelopen Jaren herhaaldelijk sondeerraketten en satellieten gelanceerd met instru menten, die Juist deze soorten stra ling moesten registreren. Slechts op die manier zouden we, om in een al gebruikte vergelijking te spreken, ook groen en blauw in onze omgeving kunnen gaan zien en de wereld om ons heen echt kunnen gaan begrij pen. De nieuwe Amerikaanse OAO-C is de meest perfect geoutilleerde satel liet voor dit onderzoek, die tot dus ver in de ruimte is gebracht. De OAO-C is na de geslaagde lan cering herdoopt in „Copernicus" ter ere van de Poolse astronoom, die binnenkort 500 Jaar geleden werd geboren en als de grondlegger voor de moderne sterrenkunde wordt be schouwd. De OAO-C (de letters dn het eerste deel staan voor Orbiting Astronomi cal Observatory) weegt 2200 kg en heeft een lengte van drie meter. Het gevaarte is in een baan om de aarde gebracht door een atlas-Cen- taur-raket .De baan is cirkelvormig op een hoogte van 740 kilometer. De instrumenten worden pas dezer dagen, wanneer de satelliet geheel gestabiliseerd is worden ingescha keld. Aan boord van Copernicus bevindt zich o.m. een grote telescoop met een diameter van 82 centimeter, de grootste die ooit in in de ruimte werd gebracht. Deze telescoop be vindt zich in het midden van de kunstmaan, waarvan de lengte be paald werd door de lengte van deze sterrenkijker. De telescoopspiegel, die van normaal materiaal vervaar digd 160 kg zou hebben gewogen weeg dank zij toepassing van nieuw ontwikkelde technieken slechts 47 kg. Deze voornaamste kijker kan met ongelooflijke precisie op een be paald object worden gericht en ge richt gehouden: vergelijkbaar met een mensenhoofd op 500 km af stand! Deze kijker is voor het regi streren van de ultraviolette straling, niet alleen uit zeer ver afgelegen kosmische bronnen maar ook bv van de zon, de dichtstbijzijnde ster. Voorts zijn er nog drie kleinere .„samenwerkende" telescopen aan boord die vervaardigd zijn op aan wijzing van de Universiteit van Londen. Zij houden zich bezig met de registratie van röntgenstraling die door kosmische ojbecten wordt uitgezonden. Deze röntgenstraling, die ook alleen buiten de atmosfeer duidelijk is waar te nemen en loca- liseren, vormt de laatste jaren een groot vraagteken in de heelal-be- schouwingen van de astronomen. Er zijn tot dusver meer dan 200 bron nen van deze straling aan de hemel gelocaliserd, maar zij schijnen niet in andere golflengtegebieden waar neembaar te zijn. Men wil er wel eens wat meer over weten, omdat dan een beter inzicht kan worden verkregen in de constructie, het mechanisme en de geschiedenis van de kosmos. Uiteindelijk kunnen daardoor ook „aards» II Zo wentelt de Copernicus I om de aarde met uitgesprei- I de vleugels met zonnecellen. In de lengte-as bevinden II zich de telescopen. worden gediend, b.v. op het gebied van de energie-voorziening. De Copernicus is de laatste van vier tot dusver ontwikkelde Ameri kaanse satellieten, waarvan het in strumentarium ingericht is op dit wetenschappelijk onderzoek. De eerste OAO werd op 8 april 1966 gelanceerd. Het instrumentarium liet het drie dagen later afweten. OAO-2 ging op 7 december 1968 de ruimte in. Deze satelliet was bijzon der succesvol. De Juiste baan werd bereikt, de instrumenten werkten en er werd op aarde een schat aan ge gevens ontvangen, die nog steeds bewerking zijn. Deze OAO, die veel langer werkzaam bleef (en nog is) dan men had verwacht, heeft meer dan 10.000 waarnemingen gedaan van 1500 objecten aan de sterrenhe mel. Mede hierdoor zijn geheel nieuwe inzichten ontstaan over sterren, sterrenstelsels en de kos mos. Bovendien heeft dit ruimte observatorium kometen bestudeerd en in mei van dit Jaar het ontstaan van een supernova geconstateerd. Dat is het exploderen van een ster waardoor deze miljoenen malen meer licht uitstraalt dan de zon. De derde OAO werd een misluk king. De kap over de satelliet die de fijngevoelige instrumenten moest beschermen tegen de beproevingen van de lancering, werd niet in de ruimte afgeworpen waardoor de kostbare apparatuur terugviel ln de atmosfeer en verbrandde. Wetenschap en technologie door P. Bok Chinese methode van pijnstilling door op bepaalde plaatsen naalden in het lichaam van een patiënt te brengen waarna zonder verdere ver doving kan worden geopereerd. De studie wordt uitgevoerd in ver schillende Amerikaanse ziekenhui zen, niet alleen door artsen maar ook door narcotiseurs die uit hoofde van hun werk grote belangstelling hebben voor deze „concurrerende" methode van pijnbestrijding. De laatste paar maanden zijn al tien tallen operaties uitgevoerd waarbij acupunctuur het enige of voor naamste verdovingsmiddel is ge weest, bijvoorbeeld bij hernia-ope raties. bij schouderfracturen en ook wel bij bevallingen. Chinese chirurgen zouden sinds 1966 al meer dan 400.000 operaties met behulp van acupunctuur hebben uitgevoerd in een nieuwe toepas singstechniek van de 5000 Jaar ou den Chinese kunst. Volgens de Chi nese ervaringen werkt acupunctuur niet in ongeveer tien procent van de gevallen, maar dat is dan tevo ren of in het eerste stadium merk baar, zodat tot andere pijnstilling- stechnieken zoals algehele narcose kan worden besloten. Maar de Chinezen hebben thans ook verklaard ontdekt te hebben dat men door slechts één naald op de juiste wijze te plaatsen in het oor of het gezicht van een patiënt de pijn kan wegnemen van een opera tie waar ook in het lichaam, zoals in de borstkas en zelfs bij het lich ten van de schedel. De reactie van de westerse medici loopt uiteen van „volkomen waanzin" tot „een prachtige, opwindende techniek met grote toekomstmogelijkheden". Het is niet onmogelijk dat het groot scheepse Amerikaanse onderzoek op korté termijn tot resultaten zal lei denen dat het ene of het andere kamp zijn mening zal moeten her- Dr. Saul Heller, hoofdinspecteur van de volksgezondheid in de staat Een oude Chinese prent waarop de plaatsen staan af gebeeld, waar naalden in het lichaam moeten worden ge stoken om bepaalde pijnstil lende effecten elders in het lichaam te bewerkstelligen. De tekening is ontleend aan de Winkler Prins. New York verwacht dat, bij een po- sitiefantwoord, binnen twee tot vijf jaar voldoende bekend zal zijn om eventueel medici in de techniek van de acupunctuur op te leiden. Er zal een aantal principiële vragen moe ten worden opgelost: Werkt het werkelijk en bij welk soort patiënten? O Zijn er tot dusver onbekende nevenverschijnselen en ongewen ste gevolgen achteraf? O Is psychologische voorbereiding noodzakelijk omdat de patiënt bij deze pijnstillingstechniek het be wustzijn behoudt en een operatie bewust hoewel pijnloos onder gaat? O Kunnen sommige chronische pij nen door acupunctuur tijdelijk of zelfs blijvend worden verlicht? 9 Is de kritiek van hypnotiseurs juist die zeggen „Wij kunnen even veel door hypnose bereiken" en die ook wel beweren dat de werking op hypnotische suggestie berust? Hoe is het eigenlijk mogelijk dat een paar naalden, die op bepaalde plaatsen niet erg diep in de huid worden gestoken, het wonder kun nen voltrekken dat pijn geblokkeerd wordt? Chinese doktoren f hebben verklaard, het antwoord jt ip die vraag schuldig te moeten® olijven. Zij begrijpen het mechanisme niet maar hebben zich alleen bekwaamd in de toepassing. Overigens moet worden opgemerkt, dat ook bij wes terse medici het hele pijnmechanis- me nog lang niet geheel wordt be grepen, maar dat ook zij technieken hanteren om pijn te stillen: plaat selijk of door algehele narcose. Maar men is toch in het westen over het algemeen minder bereid technieken toe te passen die niet volledig be grepen worden. Chinezen zeggen de theorie te heb ben, dat de naalden werken door twaalf paar „meridianen" of kana len, welke naar bepaalde inwendige organen leiden en dat de de stimu latie door de naalden „een gezond evenwicht bevordert van de levens sappen". Maar onder de beste microscopen zijn geen meridianen te vinden Een vrij sterk verbreide opvatting onder westerse medici is, dat de werking van acupunctuur geheel op suggestie berust, uitsluitend door de overtuiging dat iemand zich inspant om de pijn te verlichten. Acupunctuur heeft in China vooral de laatste decennia een grote vlucht genomen toen de doktoren er toe overgingen de naalden langzaam te draaien, waardoor de pijnblokkade effectiever werd. Het bleek echter, dat hetzelfde effect bereikt werd door het moeizame draaien te ver vangen door zwakke elektrische stroomstootjes d<x>r de naalden. Een theorie van de al genoemde dr. Man, psychiater en directeur van een onderzoekcentrum van het Northvoille State Hospital en dr. Calvin H. Chen, lector in de pshy- chiatrie aan de Wayne State Uni versity in Detroit en Chinees van geboorte, is de volgende. De naalden die door zenuwen aan het oppervlak worden geplaatst sti muleren twee soorten zenuwweefsel. Door de grotere weefsels lopen im pulsen welke te maken hebben met gewaarwordingen als koude, warm, glas, kleverig etc. De pijnsignalen lopen slechts door de fijnere Weef sels. Door de grovere weefsels lopen de signalen sneller dan door de fij nere. De snelle, signalen arriveren het eerst bij het ruggemerg en blokkeren als het waren de toegang voor de fijnere. De effectiviteit van acupunctuur zou dan ook inderdaad vergroot worden door draaien of electrische stimulatie van de naal- In Amerikais acupunc tuur de laatste tijd zo i?i het centrum van de belangstel ling komen te staan, dat Newsweek er een belangrijk deel van een nummer aan wijdde, op de frontpagina deze suggestieve foto een pa tiënt met naalden in het ge zicht toonde. in China waar hij geboren is. Vervolgens steekt Man naal den in het gezicht van zijn vrouw even voordat een tand arts zonder verdere verdoving twee van haar kiezen trekt.' Mevrouw Man houdt nog steeds van dokter Man ACUPUNCTUUR: flauwekul, sugge stie of werkelijk een doeltreffende „pijnblokkade"? In Amerika zijn talloze artsen begonnen met een grootscheepse evaluatie van de oude den, omdat het aantal signalen dan wordt vergroot en de „opstopping" verergert. Een tweede „flessehals" waar de tot nog doorgeglipte pijn signalen opgevangen worden zou het deel van de hersenen zijn, waar de pijn wordt geregistreerd. Een aantal Amerikaanse anesthesis ten heeft verklaard, wel iets in deze theorie te zien, maar anderen halen er hun schouders over op en vinden het flauwekul. Hoewel er zeer goede narcose-tech- nieken bestaan en uitstekende mid delen tot gedeeltelijke verdoving en pijnstilling, zou acupunctuur wanneer deze techniek Inderdaad doeltreffend en ongevaarlijk is in vele gevallen bijzonder nuttig kun nen zijn. Te denken is bv aan de verlichting van chronische pijnen zonder schadelijke permanente toe diening van pijnstillers maar ook in gevallen, waarin narcose ongewenst of gevaarlijk voor de patiënt is. Er zijn ontelbare gevallen, waarin me dici niet tot een eigenlijk gewenste operatie overgaan uit vrees voor de gevolgen van een narcose! Er zijn talloze patiënten, die neveneffecten ondervinden van pijnstillers in het algemeen. 521- 5 van wetenschappe- dewjanstratie steekt dr. an uit Northville in (USA) twee naalden nen en laat daarna snijwond in zijn lin- maken. De wond ?uw i lang en 1 cm diep. Leva irdt met zeven hech- loten. Man zegt dat s van gevoeld heeft. iND! de techniek geleerd >uwe

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17