Computer Borzov onbedreigd naar sprintzege BRUTALE KLAAS BALK VERRAST Volop drama 's tijdens a tletiekwedstrijden „OP DE EERSTE PLAA TS EEN RUSSISCHE TRIOMF' lipan faalt Jeer bij judo -Bosman ioor Brit ewipt Duitsers struikelen over Oeganda Roodenburg - D.C.G. NIET ALLE GOUD VOORJAPAN ATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 iien Jan Bosman, Neder- tweede judoka in actie, zal oor de bronzen medaille kun- rgee en nem eigenlijk oegedacht. De Nederlandse ju- rd in zijn poule uitgescüa- omdat zijn overwinnaar er in slaagde zich te plaatsen de finale was er voor Jan Bos- geen troostronde. a eerste twee partijen had de landse halfzwaargewicnt geen >eite met zijn tegenstan- Lioanees en een man van lippijnen maakten respectieve- eên minuut en dertig secon- met de mat. Bosmans tegenstander was de Engelsman Woolsey een goede judo zijn Russiscne tegenstander k had uitgeschakeld, had overigens in zijn eerste Japanner verslagen. Op- geen Japanner in het verloop van deze judostrijd ,oude" Japanners, zoals man die door Anton werd verslagen, pijn hun uit het toernooi te Iwijnen. „Ruska", aldus Ka- „is nog een voorbeeld van td die alles voor zijn sport wil De Japanners kunnen dat leer opbrengen". ontboezeming van de Japan- eed hter niets af aan de t van de Engelsman Woolsey Mij tussen hem en BosmaD [op een redelijk niveau. Beide p ontliepen elkaar niet veel kht. Coach Luiten meende op [gegeven ogenblik duidelijk lel voor zijn pupil te zien. Dat aarschijnlijk ook wel zo, maar larschuwing, een regel die pas fc van kracht is, wegens de- judo, deed dat voordeeltje gaan. verwinning van de Engelsman o het Nederlandse kamp dan ;h ontvangen. „Alsof -et defensief optrad", merkte J ïurgestelde Bosman op. Chef ie Methorst vond het zelfs eeDpmerlijke beslissing. ha!' iine5 begraven Sir Francis ster, aviateur en zeezeiler, is wider grote belangstelling e gedragen In Shirwell in j|{hire, waar hij als zoon van de predikant geboren was. h terug De Israëlische - .lister Sjapira ,die op 11 Juni Jgftefeuille van Justitie terug- op verzoek van premier Gol- t op zijn post terugkeren. trad destijds af naar aan- van felle kritiek op de wijze onderzoek naar onregelmatig- het staatsoliebedryf behan- MÜNCHEN Computer Borzov heeft volledig beantwoord aan de wensen van zijn programmeur Petrimov. De 22-jarige Rus is de eerste Europese sprinter sinds Armin Hary, die het warte geweld van Amerika op ondubbelzinnige wijze heeft gebroken. Borzov, in 1966 ontdekt als schooljongen en sinds dien stelselmatig wetenschappelijk begeleid, sprintte gisteren 'ui l i s,econden ™ar een onbedreigde zege. haag uit de start blokken komend wist hij zichzelf reeds na een eerste krachtige oas zeker van goud, zoals hij zelf later zei. MÜNCHEN In het Olympische hockeytoernooi gebeuren de vreemd ste dingen, al doet Nederland daa* tot nu toe gelukkig niet aan mea Zo moest in de andere groep wereldkampioen Pakistan donderdag de volle winst afstaan aan Europees kampioen West-Duitsland, gisteren gingen de gastha ■elf ging De enige overgebleven Amerikaan. Robert Taylor, had geen schijn van kans, laat staan de oudgediende Lennox Miller (Jamaica), die vier jaar geleden in Mexico nog zilver veroverde. Borsov was sterk, onge naakbaar en wilde niets weten van ie onnozele Amerikaanse fout, die Sddy Hart en Roy Robinson een medaille kostte: „Het is algemeen bekend, dat een Olympisch winnaar de snelste atleet ter wereld is", liet de Rus weten. En: „Mijn zege is op de eerste plaats een Russische triomf, op de tweede plaats een triomf van mijn trainer, het is ten derde een zege voor al degenen, die me in Rusland gesteund hebben en tenslotte is het ook een beetje mijn persoonlijke succes". Die woorden, in een weloverwogen automatisme geuit, harmoniëren volmaakt met de van heeft echter dui- wijze, waarop Borzov voorbereid is aan sneIheid gewonnen en op zijn Olympische kampioenschap. 5®on dat door derde te finis- Een uitgebreide groep fysiologen hen. Althans, dat leek zo. Jaap heeft een tiental jaren geleden in I NoOTdenbos, de coach, was er van Rusland de volmaakte 100 meter- overtuigd, maar hij werd spoedig SDrinter op papier gezet. Alle eigen- jvan 2Ün zekerheid beroofd. Wilma schappen van de model atleet wa- Y85, ,vi^de geworden op éénhon- ren bekend. Restte slechts de moei- |darc^ seconde van Valdes en lijke taak een Jongeling te vinden, Kharkova. Noordenbos ging onmid- die volledig paste in dat ideaal- dellijk om de finish-foto vragen en beeld. De schuchtere, 16-jarige j ^on daarop een verschil van bijna Borzov bleek vooralsnog de enige tien centimeter constateren. Rus. Psychologen bewerkten zijn minder goede eigenschappen zo Wilma was van de kaart. Stilletjes lang, tot een perfecte machine was liep ze uit op een van de bijvelden. gefabriceerd. Valeri Borzov loopt, Treurig, dat haar slechte start uit- Wilma van Gooi dramatisch af op de 100 meter dames. Nadat gij in de series een verdienstelijke derde plaats had be reikt, zij het ondanks een zwakke start, werd de kwarteindstrijd een deerlijke deceptie. Iris Davis, Amerikaanse, was onbereikbaar de Rotterdamse, en zelfs de Duitse Elfgard Schittenhelm bleek al bi. de start een grote voorsprong geno men te hebben, maar Ljudmilla Zharkova, een Jonge Russische, die dit jaar weinig heeft laten zien, eD de Cubaanse Carmen Valdes leken bereikbaar, hoewel ze op de 80 me- terlijn duidelijk voor lagen. Dramatisch denkt en spreekt nu overeenkomstig de technische planning: „In de fi nale heb ik voluit gelopen, dat is negentig procent van mijn kun nen", zei hij tot stomme verbazing van Amerikaanse geïnteresseerden. ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 uur Sportpark Noord. eindelijk de doorslag heeft gegeven: „Ja, in de serie was dat ook al zo, het is eigenlijk altijd zo. Ik heb van de winter meer met gewichten getraind en toch lukt het nog niet. En ik was nog wel optimistisch, vanwege de serie-indeling. Het was alleen niet prettig, dat ik baan ze ven had. Ik kon niets zien van de anderen. Ik kon ook niet beoordelen •of ik bij de eerste vier zat, er zat totaal geen licht tussen". Wilma's kansen liggen en lagen steeds op de 200 meter, op die af stand zal het waarschijnlijk beter gaan. De Rus Bortzov snelt als eerste over de finish in de finale 100 m. Tweede werd de Amerikaan Taylor (derde van links) en derde de Jamaicaan Miller (geheel links). MÜNCHEN Het Olympisch atle- tiektoernooi heeft tot nu toe meer drama's dan topprestaties opgele verd. Waren het op de eerste dap de Amerikaanse sprinters, die in tranen uitbarstten, gasteren is er heel wat oogvocht van andere atle ten bijgekomen. Het begon al vroeg in de morgen met het polsstokhoogspringen. De Zweed Kjell Isaksson. die dit jaar korte tijd wereldrecordhouder is ge weest met 5.60 meter, wilde in zijn eerste wedstrijd na de nationale kampioenschappen, waarin hij een ernstige blessure opliep, in één maal de vijf meter overmeesteren. Hi> was vol zelfvertrouwen. De kwalifi catiehoogte van 5.10 leek hem een Deuleschil Het pakte anders uit. Techisch zeer onvolmaakt springend ging Isaksson onstellend af. Hij miste keer op keer. Het duel met Bob Seagren zal uitblijven. En nog een an dere medaille-kandidaat verdween met zijn polsstok van het toneel: de Amerikaan Steve Smith, eerder dit Jaar goed voor 5.50 meter. Uit woede over zijn falen wierp hij de laar de Jury en zijn polsstok in de richting van de fotografen. Op de 400 meter horden stapte Christian Rudolph op de rand van de binnenbaan, waardoor hij ter val kwam, op nog geen dertig meter de finish. De Oostduitser sleep te in zijn val Dieter Bünter mee, een favoriet van het Duitse publiek. Bünter wilde kwaad worden, maar bedacht zich en troostte de „zekere" finalist Rudolph. De Amerikaanse De Duitsers Biittner en Rudolph vallen tijdens de 400 m horden. hegemonie op de horden wordt be dreigd door de Oegandees John Akii Bua, die zijn serie in 49.25 als snel ste won. Het volgende slachtoffer was Mike Boit. De Keniaan liep een verrassend sterke halve finale op de 800 meter, kwam met 1.45.4 zelfs dichtbij het wereldrecord (1.44.3) maar bleek na de start te snel van zijn baan te zijn afgeweken. HU werd gediskwalificeerd Later kwam de Jury, na een protest van Keniase zijde, op haar beslissing terug zodat Boit toch in de finale zal starten. Wereldrecordhouder Kerry o'Brie' en Kazimier Miranda sneuvelden op de 3000 meter steeple-chase. De Au traliër kwam zeer vervelend terecht, omdat hij bij een horde ten val kwam. Eerder had hij 'n schoen verloren. De Pool Kazimier overkwam hetzelfde, maar hij had 'n brancard nodig omdat hijzelf niet meer vooruit kon ko men. Op de steeple-chase zal deson danks in de finale een wereldrecord gelopen worden, het is alleen nog'niet zeker of de Finnen dan wel de Keni- anen daarvoor zorg zullen dragen. De winnaar van Mexico, Amos Biwott bracht 8.23,8 op de klokken en de dit Jaar excellerende Fin Ta- pio Kantanen kwam tot 8.24.8. Tenlsotte werd Madeline Mannin- Olympisch kampioene op de 800 meter in Mexico, door eigen schul uitgeschakeld. Een gebrek aan con tact met het Europese continu heeft de Amerikaanse parten ge speeld. Zij ging veel te hard van stapel en forceerde zich op de laat ste meters. Hildegard Falck liet de sterkste in druk achter, maar met zoveel onge lukjes na twee dagen is er weinig met zekerheid te voorspellen ove' de verdeling van de medailles. De wind is bovendien zo wisselvallig dat er met name op de technische nummers sprake is van ongelijk strijd. .onderuit" door tegen een van de figuranten, Oeganda, niet verder te komen dan een gelijkspel van 1L De Duitsers waren na de triomf op de Pakistani zó in de wolken, dat zij buiten hun schoenen lopend van trots tegen Oeganda in het veld kwamen. Krause, de man met eenzelfde „wonderstick" als Ties Krulz^ scoorde na tien minuten 10, waar na trainer Werner Delmes opmerk te: „Nu nog één en het is gepiept". Maar het „piepte" aan de andere kant. In de 26ste minuut maakte Kuldip Singh door een fout van Peter voor de Afrikanen gelijk. Drie treffers van de Duitsers werden daarna door de scheidsrechters af gekeurd. Zelfs tien Duitse strafcor- waren niet genoeg om de te genstanders op de knieën te krij gen. Het bleef 11. Een extra waarschuwing is deze Duitse misrekening voor Nederland, dat vandaag eveneens 'n zwak land tegenover zich krijgt: Mexico. MÜNCHEN De voorspelling in trainer Endo is niet uitgeko- en. Weliswaar waren de Japanse turners op de laatste avond weer een klasse apart Nakayama won de ringen, Kato op de brug en Tsukuhara aan het rek en daarnaast veroverden de Japanners nog vier zilveren en vijf bronzen medailles maar de drie overige eerste plaat sen waren voor Europeanen. De Rus Andrianov hield bij de vrije oefe ningen Nakayama en Kasamatsu achter zich (resp. 19,175, 19,125 en 19,025 pnt). Zijn landgenoot Klimen- ko, bleef bij de paardvoltige Kato en Kenmotsu de baas (resp. 19,125, 19,000 en 18,950 pnt). Voor de groot ste verrassing zorgde echter de Oostduitser Klaus Koste, die bij de paardsprong de hoogste puntenwaar dering kreeg. Hij werd eerste met 18.850 pnt voor Klimenko (18.825), Andrianov (18.800), Kenmotsu en Kato (beiden 18.550). Köste was de eerste Oostduitse turner, die een Olympische medaille kreeg omge hangen. Het absolute hoogtepunt van deze laatste turnavond was het rekzwaai- en van de 25-Jarige Tsukuhara. Evenals in de twaalfkamp sprong hij af met een „geschroefde" dub bele salto en zag zijn optreden we derom beloond met 9,90 pnt. Even eens adembenemend waren de pres taties van Sawao Kato op de brug die ondanks een elleboogblessure 9,80 pnt. verdiende. MÜNCHEN Die Klaas Balk, die deze week al zo frank en vrij verklaarde, dat hij ongetwijfeld binnen zeer korte tijd prof zou worden, die zou het bij de beroepsrenners wel eens kunnen gaan maken. Niet precies zoals Arie van Vliet dat gisteravond wel érg voorbarig voorspel, „hij heeft het in zich om de nieuwe Post te worden, omdat hij van alles kan op de piste" maar toch wel zodanig, dat hij zich in het kleine wereldje van de broodrijders op de baan een vrij behoorlijke positie zou kun nen verschaffen. Balk is vooral brutaal, van niemandNadat Balk zich via een Jamaïcaan bang, redelijk zelfverzekerd. Van de 51 sprinters, die aan het Olympi sche toernooi deelnemen, is hij qua snelheid niet zomaar bij de eerste acht te rangschikken. Maar van daag start Klaas Balk wel degelijk bij dat selecte groepje, in de kwart finales. Klaas maar Balk wint hier voor de Fransman Quintyn een serie, zal worden gediskwalificeerd. De gezien zijn vele nationale ti tels en dito successenrelatief nop vrij Jonge (22) coureur uit Badhoe vedorp, sterk op de weg, all-round baanrenner, gaat nogal tumultueus door dit toernooi. Hij had er vijf ritten voor nodig om bij de laatste acht te komen, terwijl een man als Daniel Moreion dat op z'n dooie ge mak in drie ritten deed. De series en herkansingen waarin Balk start te, waren bovendien steeds van een bijzonder soort: er gebeurde altijd wel iets, dat niet met puur en rechtstreeks sprinten had te maken. In de eerste serie lag Balk in ge wonnen positie, toen de Tsjech Vackar tegen zijn achterwiel reed. Brutale Balk smeet onmiddellijk de armen omhoog bij wijze van pro test. Vas Vliet „Stom. Wie protesteert er nou als je gewonnen ligt?" Een protest, dat bovendien geen kans van slagen had. Maleisiër door zijn eerste herkansing had heengewerkt, stuitte hij op de gerenommeerde Fransman Gerard Quintyn en de Argentijn Reybaud. Bij het ingaan van het laatste rechte eind lag de Nederlan der in geslaagde positie, omdat hij „buitenom" moest komen en daar voor zou hij bepaald de snelheid niet meer hebben kunnen opbren gen. Balk koos kordaat en brutaal de kortste weg, dook onder de witte lijn en sprintte op het verboden baangedeelte koeltjes naar de zege. Wat uiteraard diskwalificatie tot gevolg had. Maar met een herkan sing meer of minder zit klaas Balk niet in, zodat hij door gewoon hard van kop te vertrekken eerst even de Pool Kocot ging verlaan om zich in de achtste finales te plaatsen. Daar ontmoette hij de Rus Kravtsov en de Pool Bek, van wie de laatste zo vriendelijk was al na het vertrek onderuit te gaan en Balk in zijn val mee te nemen. Geen ernstige beschadigingen en eerder een brokje inspiratie voor Klaas Balk, die hei in de herhaling maar weer eens op een bijna volle ronde sprinten liet aankomen en van kop af won Durvers Frans Mahn oordeelde: „Balk groeit gewoon in zo'n toernooi. Heb je overigens gezien, dat de durver hier de beste kansen hebben. Wie er een lange sprint van durft te maken, die slaagt meestal. Op deze piste is de koppositie vaak de voor deligste". Wat Peter van Doorn die men taal eigenlijk precies het ongekeerde van Balk is tenslotte ook maar in de praktijk bracht. Als winnaar van zijn eerste, gemakkelijke rit. sneuvelde de krachtrijder in de tweede serie zeer eenvoudig tegen de Deen Pedersen en de Westduit ser Berckmann. In de tweede her kansing was de tegenstand van in- fereieure aard, maar in de achtste finales werd Van Doorn weer een voudig weggereden door Moreion er Nils Fredborg, omdat hij zich In het tactische spel wenste te men gen, en daarin is Van Doorn be paald niet sterk. Zodat hij nog eens twee kracht sprints op de manier van zijn voor ganger Loevesijn nodig had om Balk naar de laatste acht te verge zellen. Waar het Oranje-duo verder weinig kansen zal vinden, want de tegenstand bestaat uit Moreion, de imposante Rus Phakadze, de Oost duitser Geschke, de Italiaan Mari no, de vinnige Australiër Nicholsin die net zo brutaal en keihard is als zijn voorgangers Sid Patterson, Ron Baensch en Gordon Johnson, en de Tsjech Vackar. Een aantal van die lieden is te kloppen, dat wel. Want de eerste positie blijft, zoals Mah' dat al vaststelde, een „gouden plek" te zijn in deze sprints. Maar dan moet Je er wél zijn als de sprint in het midden van de laatste bocht ir z'n volle geweld is losgebarsten. Niettemin is de prestatie van de twee Nederlanders toch wel opmer kelijk, in ogenschouw genomen, dat een aantal springvedetten niet tot die kwartfinales is doorgedron gen: Quintyn, de sterke TJech Kuci- rek, de dito Russische vertegen woordigers Kravtsov, de Italiaan Cardi en de Denen Pedersen en Fredborg. Bliksemstart Bij de achtervolgers reed Knud Knudsen weer doodgewoon hard door en dat was zelfs te veel voor Xavier Kurmann, de gerenommeerde jachtrijder, die door Oskar Plattner maandenlang op dit toernooi was voorbereid en die bovendien kan bogen op het bezit van twee re genboogtruien en twee wereldre cords (over vijf en tien kilometer individueel) De Zwitser: „Tegen die Noor was niet te rijden. Ik probeerde het met een bliksemstart. Dat wil op deze baan wel eens succes brengen, want Je kijkt je tegenstander snel in de rug en dan kun Je Je op hem rege len. Maar ik kwam lang niet dicht genoeg bij Knudsen. En toen hij na drie ronden eenaal goed op gang was, kon ik er niets meer tegen doen". Die uitleg raakte Knudsen overigens helemaal niet: „Ik reed zo hard mogelijk en ik was in goede vorm", luidde zijn eenvoudige commentaar op een zege die de wielerwereld volkomen verraste en die de coa ches en technici" in verlegenheid bracht. Want de wegrenner Knudsen trad met deze topprestatie op de baan alle „stellingen" met voeten. Veertig arrestaties Veertig per sonen zijn de afgelopen dagen door de Spaanse politie gearresteerd in ver band met een vuurgevecht waarbij dinsdag jj. in het Baskische stadje Galdacano een politieman de dood vond. De agent had iemand aange houden die hij ervan verdacht lid te zijn van de Baskische afscheidings beweging Etax en werd vervolgens door drie andere leden van de orga nisatie aangevallen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13