JHILI OP DE RAND VAN EEN BURGEROORLOG Kijkgeld f 108.- Weinig hoop op spoedige vrede in Nrd.-Ierland Niet alleen de gevangenen in Engeland betogen maar ook de gevangenbewaarders IjdND BREIDT ZIJN VISSERIJGRENZEN UIT OMT ER WEER EEN KABELJAUWOORLOG? Thioe zou bestand mogelijk achten Enige lichtpuntje: gesprek Pressie van Parijs op Bern voor aan koop van Milans Oeganda uitgewezen Aziaten mishandeld TOIJDAC 1 1972 BUITENLAND PAGINA 9 KJAVIK (Reuter, UPI) nieuwe visserij grens van jd is vandaag van it geworden, waardoor •nlandse vissersschepen binnen de 50 mijl van de .andse kust mogen vissen. Jndanks dit verbod schijnen toch nog tussen de 70 en 100 xitenlandse vissersschepen in .it gebied aan het werk te zijn. Ongeveer 65 daarvan zijn Brits en een aantal andere Westduit sers, aldus functionarissen van de kustwacht. De drie IJslandse kanonneer boten waren op patrouillevaart toen het verbod te middernacht in de nacht van donderdag op vrijdag van kracht werd. Bevoegdheid Premier Johannesson zei gis teravond in een radiotoespraak dat de kanonneerboten de be voegdheid hebben de vissers schepen die in overtreding zijn aan te houden, maar hij yei tegelijk met nadruk dat IJs land bereid is tot besprekingen om het geschil te regelen. IJslandse functionarissen vinden het niet waarschijnlijk dat er de eerste dagen schepen zullen worden aangehouden. Britse functionarissen in Lon den zeiden dat Engeland niet zal doen waardoor de toestand wordt verscherpt. Engeland zal zich strikt houden aan letter en geest van de uitspraak van het internationale gerechtshof in Den Haag. Dat had op 17 augustus als interim-maatregel bepaald dat IJsland zijn visse rij grens voorlopig niet mocht uitbreiden en dat Engeland zijn Jaarlijkse vangst in die wateren zou terugbrengen van 185.000 ton tot 170.000 ton. Registratie verwijderd om identificatie te voorkomen wanneer zij door de kanonneerboten worden benaderd. Zij zeggen zich niet van de nieuwe visserij grens te zullen aantrekken, zelfs als dat tot een nieuwe "kabeljauwoor log" leidt. Deze begon in 1958 toen IJsland zijn visserij grens verlegde van vier naar twaalf mijl en Engeland zijn vissers schepen door de marine liet be schermen. De "oorlog" duurde drie Jaren. SANTIAGO (Reuter) Chili staat op de rand van een bur geroorlog, nadat ongeregeldheden in alle delen van het land elkaar met steeds grotere snelheid opvolgen. De Chileense politie moest giste ren het beleg slaan om het hoofd bureau van president Allendes so cialistische partij in de Zuidchileen- bad Conception waar zich naar awwtting tweehonderd militante so cialisten hadden verschanst. Het beleg volgde op hevige gevechten van de politie met tegenstanders van Al- lende waarbij een politieman werd gedood en twee werden gwond. Volgens de politie bezette de groep militante marxisten het hoofdbureau nadat ze had geschoten op een bus waarin politiemannen naar geveohts haarden in Conception werden ge bracht. De politie beantwoordde et vuur en trof twee linkse demon stranten. Zij werden gewond. ADVERTENTIE Nog eens zeven liepen verwondingen op en werden gearresteerd na een vergeefse poging om door het poli- tiekordon hen te breken. Staat van beleg In Conception werd woensdag- vond de staat van beleg afkondig d en werd militair gezag ingesteld, nadat gewelddadigheden hadden plaatsgehad naar aanleiding van een verbod op een anti-Allende vergade ring van tegenstanders van de re gering. De goeverneur van de provincie Conception, de communist Vladimir Chavez, had het verbod uitgevaar- India en Nagaland De Indiase regering heeft gisteren het acht Jaar geleden gesloten bestand met de afscheidingsbeweging van de noord oostelijke deelstaat Nagaland opge zegd. Waarnemers verwachten nu ac ties die een definitief eind moeten maken aan het bestaan van de on dergrondse separatistische beweging, die onafhankelijkheid voor Nagaland eist. Het bestand werd in 1964 afge kondigd nadat guerrillastrijders in het heuvelige dichtbeboste Nagaland al tien Jaar strijd hadden gevoerd tegen de Indiase regeringstroepen. Honger in Port Moresby Kin deren in Port Moresby, hoofdstad van het Australische mandaatgebied Papoea-Nieuw Guinea, lijden hon ger omdat hun ouders niet genoeg verdienen om hun eten te geven. Dit heeft mej. Josephone Abaijah, par lementslid van Nieuw-Guinea en voormalig hoofd van het Instituut voor onderricht in gezondheidszorg, verklaard voor een raad in Por# Mo resby, die het minimumloon op het Australische deel van het eiland moet vaststellen. Plan minister Engels DEN HAAG (ANP) Minister Engels van CRM heeft een wetsontwerp opgesteld dat voorziet In een verhoging van het luister- en kijkgeld van 75 gulden thans tot 108 gulden (een stijging van 44 procent). A Als de ministerraad instemt met het voorstel van. minister Engels zal het wetsontwerp aan de Raad van State worden voorgelegd. Na een eventuele goedkeuring door deze instantie wordt het stuk aan het parlement aangeboden. De door de bewindsman voorgestelde verhoging zou voor twee jaar moeten gelden: 1973 en 1974. Tot dusver gold de beleidslijn dat de omroepbijdrage voor een periode van vier jaar onveranderlijk werd vastgesteld. digd en tegelijkertijd aan aanhangers van Allende toestemming gegeven 'n vergadering te beleggen. Presi dent Allende heeft verklaard, dat hij ontzet is over veronderstellingen dat Chili op de rand van een bur geroorlog staat. Een dergelijke oor log, „die wij zouden winnen omdat wij hem zouden moeten winnen", zou Chili generaties lang een toegetakeld uiterlijk geven en de Chileense eco nomie en menselijke verhoudingen vernietigen. SAIGON (APP) Premier Son Ngoc-thanh van Cambodja die in Saigon een onderhoud met de Zuid- vietnamese president Nguogen Van- thioe heeft gehad, heeft verklaard, dat de oorlog in Indo-China op zijn eind loopt en dat men binnenkort 'n bestand kan verwachten. President Ngoejen Van-thioe, zo zei hij kort voor zijn vertrek uit Saigon, heeft mij verteld dat hij op korte termijn een bestand verwacht. "Ik deel de ze verwachting en ben het met de Zuidvietnamese president eens dat dit bestand voor heel Indo-China moet gelden'. Noord-Vietnam heeft gisteren op nieuw verklaard dat "de enige be lemmering voor het herstel van de vrede de Amerikaanse koppigheid is waarmee de VS de regering van Ngoejen Thioe blijft steunen en het Amerikaanse neo-kolonialisme op legt aan Zuid-Vietnam". Het hoofd van de delegatie van het bevrijdingsfront mevrouw Noe- Jen Thi-bin zei dat niemand van Nixon eiste dat hij een communisti sche bewind aan Zuid-Vietnam zou opleggen. "De VS hebben geen en kel recht om welke soort regering dan ook op te leggen aan Zuid-Viet nam", zei zij. BARNWELL Het lichaam van Prins William van Gloucester, de neef van Koningin Elizabeth van Engeland, die deze week met zijn vliegtuig neerstortte, is gisteren in een kapel in Barnwell opgebaard. Bewoners van de stad werden daarna in de gelegenheid gesteld de dode de laatste eer te bewijzen. Vanochtend werd de dode overgebracht naar Windsor. Overval Onbekenden hebben gisteren bij Offenacn, W. Duitsland een overval gepleegd op een geld transportauto. Zij schoten de be stuurder dood en maakten zich met 1,8 miljoen mark uit te voeren. De gepantserde auto, eigendom van een onderneming in Offenach, die zich bezighoudt met geldtransporten, ver dween op weg naar Frankfort, waar voor bijna twee miljoen aan bank biljetten bij een bank moest worden afgeleverd. BERN (DPA) Het hoofd van de afdeling bewapening van het Zwitserse ministerie van Defensie, Heiner Schulthess, heeft zijn ont slag ingediend. Met zijn aftreden heeft de al zes jaar durende strijd over de aanschaf van nieuwe vlieg tuigen voor de Zwitserse luchtmacht een spectaculair hoogtepunt be reikt, In zijn ontslagbrief betreurt hij de voortdurende vertraging bij het kiezen van het type vliegtuig dat de verouderde Britse Venoms van de luchtmacht moet vervangen. Schulthess vindt ook dat de regering in Bern krachtiger had moeten op treden tegen de kritiek die van verschillende kanten op de gevolgde procedure is geuit. Begin augustus heeft het minis terie van Defensie de aankoop van 60 Amerikaanse A-7g Corsairs aan bevolen, maar de regering heeft haar besluit tot dusver steeds uit gesteld, kennelijk vanwege interne meningsverschillen. In de Zwitser se publicitietsmedia, in een memo randum van de Franse regering en in een ongewoon scherp interview van de Franse vliegtuigfrabrikant Marcel Dassault is beweerd bij de Zwitserse proefneming de Amerikaanse "Corsai" bevoordeeld is boven het Franse gevechtsvlieg tuig "Milan". De order voor de vliegtuigen, waar een bedrag van rond 1.3 Zwitserse francs (ruim een miljard gulden) mee gemoeid is, geldt in Bern als een belangrijke politieke kwestie. Frankrijk had Zwitserland duide lijk te kennen gegeven dat het bij het besluit over de vliegtuigaan koop een tegenprestatie van Bern verwacht. Te in ruil voor de Franse steun aan de Zwitsers bij de on derhandelingen over het assocoatie- akkoord met de EEG. Functionaris sen in Bern hebben berichten over deze Franse pressie kennelijk opzet telijk uit laten lekken naar de Zwitserse kranten menen dat het, langdurige kabinetsberaad niet meer gaat over een keuze tussen de typen, maar over de formulering van een afwijzends brief aan Pa rijs. (Van onze correspondent) LONDEN Het is nu ongeveer vier weken geleden dat de Britse regering het sein gaf tot de actie „motorman" in Noord-Ierland, die tot doel had een eind te maken aan de katholieke „no-go"-gebie- den in Belfast en Londonderry. Met deze actie hoopten de Britten de verzetshaarden van het provi sionele IRA grotendeels te kunnen uitroeien. Maar in de maand die op de actie volgde zijn op zijn minst 50 burgers en militairen ge dood door explosieven, door kogels van scherpschutters en onder de handen van doodgewone krankzin nigen die van de gelegenheid ge bruik maken om er ongestraft op los te schieten. Door Rudolph Bakker De schade aan particuliere eigen dommen als gevolg van het opbla zen van huizen, café's, hotels, pak huizen, garages en wat niet al, is enorm. Het provisionele IRA werd dus duidelijk niet doeltref fend genoeg aangevallen. Dit be tekent in feite dat het katholieke bevolkingsdeel van Noord-Ierland nog niet voldoende overtuigd is van de Britse goede trouw ten op zichte van haar eisen. De Britse minister voor Noord- Ierland William Whitelaw heeft nu tegen eind september een confe rentie uitgeschreven waaraan alle in het Stormont het opgeheven Noordierse parlement gekozen vertegenwoordigers aan de ronde tafel zouden moeten gaan zitten. Op deze conferentie zullen om. de plannen worden besproken die door de bevolking op verzoek van minister Whitelaw voor 8 septem ber zullen zijn ingediend. Er zijn intussen al duizenden brieven in het hoofdkwartier van minister Whitelaw binnengekomen. Verdienste Dat het plan van de conferentie bijna is gelukt, is al een grote ver dienste van Whitelaw. Het gaat er echter nog om de kleinste maar verreweg de belangrijkste groep de finitief tot het gesprek over te ha len: dat is de sociaal-democra tische LabourpartiJ. Het is een par tij van voornamelijk katholieken (dus in principe met het IRA ver bonden), die vorig Jaar uit het Stormont getreden zijn toen de toenmalige premier Faulkner met de internering van katholieke mannen begon die er van ver dacht werden deel van het IRA uit te maken. De partij wil zich echter alleen op de conferentie laten vertegenwoor digen als eerst de laatstgeïnter- neerden zijn vrijgelaten. Hierover komen ze ook begin september in Londen met premier Heath praten die dan door minister Whitelaw zal worden gesecondeerd. Dat de SDLP leden bereid zijn met pre mier Heath te praten is echter al een ontwikkeling, die in een eer der stadium van het drama van de laatste jaren nog onmogelijk werd geacht. Wanneer voordeel van politieke vooruitgang opweegt tegen risico van de vrijlating van de nog zo'n 250 geènterneerden het ri sico is dat ze zich meteen bij het IRA zullen voegen zal de Brit se regering de gok wel wagen. Minister Whitelaw is deze week van een korte vakantie achter zijn bureau in Belfast teruggekeerd. In die periode schitterde de brutali teit van het IRA des te duidelij ker naarmate het optreden haar door de legerbewaking moeilijker werd gemaakt. De politieke conferentie van eind september zal nog worden vooraf gegaan door een onvoorstelbaar ge discussieer van de zijde van LONDEN De onrust in de Britse gevangenissen heeft zich gisteren uitgebreid, zodat er nu ruim 350 gedetineerden in elf in richtingen bij betrokken zijn. Door Rudolph Bakker De gevangenen blijven ook elders protesteren tegen de omstandighe den waaronder ze leven moeten op daken en binnenplaatsen en in cel len. Een woordvoerder van "Be houd van de rechten van gevange nen" de vakbond van de gede tineerden verklaarde dat de vijf dagen geleden begonnen acties on middellijk zouden ophouden als 't ministerie van Binnenlandse Zaken in Londen de "vakbond" zou er kennen en zou instemmen met her vorming van het gevangeniswezen. De vakbond heeft al gedreigd met een driedaagse landelijke ge- vangenenstaking als het ministerie geen concrete toezeggingen doet. De moeilijkheden ontstonden door een rel ln de Albany-gevangenis op Wight, toen de inwoners ln hun cel len opgesloten werden nadat een ontsnappingspoging aan het licht gekomen was. Onder de gevangenissen waaraan de onrust zich heeft meegedeeld zijn die van Dartmoor in Zuidwest- Engeland en Huil ln het noordoos ten. Hier zitten Engelands gevaar lijkste misdadigers opgesloten. De onrust heeft twee oorzaken die in de praktijk niet altijd uit elkaar te houden zijn. Allereerst is er de vraag of de zwaarste misdadigers bij elkaar dienen te worden opge sloten in een speciaal bewaakt ge bouw. dan wel dat ze te midden van de minder zware gevallen moe ten worden opgenomen. Er was enige Jaren geleden al een rapport vrijgegeven waarin een speciaal gebouwde bijzondere gevangenis voor de zware Jongens werd gepro pageerd. Het voorstel werd echter door de regering niet overgenomen, mede op voorstel van de staf van het criminologisch instituut aan de universiteit van Cambridge. Het is waar dat in de Britse ge vangenissen zware gevallen, die vrijelijk opgaan in de wereld van de mindere broeders, de rest kun nen aanzetten tot agressie. Ook de regering heeft echter erkend dat de onlusten lang niet altijd uitbraken op die plaatsen waar zware Jon gens zijn opgesloten. In die gevan genisseri blijkt Juist het duidelijkst de andere oorzaak van deopwindlng onder de gevangenen. Het zijn veeleer de al lang achterhaalde omstandigheden waaronder de ge straften moeten leven. De meeste gevangenissen voldoen niet meer aan de eisen die voortspruiten uit onze moderne opvattingen over wat opsluiten betekent. Niet alleen de gevangenen protes teren, ook de gevangenbewaarders doen dat. Er is gebrek aan bewa kend personeel en men houdt de strijd tegen de ontevredenheid en de sit-ins van de gevangenen niet meer voL De gevangenbewaarders hebben nu een ultimatum gesteld. Als er voor 18 september geen maatregelen genomen worden^ te gen de gevangenen die zogenaamd in staking gaan, dan zullen de be wakers op hun beurt gaan staken. Dat betekent voor de gevangenen, dat ze het grootste deel van de dag in hun cel moeten blijven, geen brieven en geen bezoek meer ont vangen en niet naar de televisie kunnen kijken of werk kunnen ver richten. De bewakers gaan van het stand punt uit dat de zware gevallen de oorzaak van de onrust zijn. De "vakbond" van de gevangenen die voor een deel wordt geleid door stu denten van universiteit van Cam bridge, hpeft deze uitspraak ech ter op goede gronden van de hand gewezen. In ieder geval moet er iets ge beuren, hoewel de regering een door vriend en vijand erkende ver standelijke politiek voert, die erop uit is geen van de partijen op stang te Jagen. De sit-ins van de gevangenen werden dan ook on danks een herhaalde oproep van de bewakers aan het ministerie van Justitie niet ontbonden. Noordierse politici. Dat steekt schril af bij de gruwelijke noodtoe stand die er in het gebied heerst. En dan begint het praten, een kunst die de Ieren buitengewoon beheersen. Intussen gaat het ver spillen van onschuldige mensen levens door. Wat er na de confe rentie moet gebeuren weet nie mand. Op een positieve afloop va» nauwelijks te rekenen. Mislukt Men beweert overigens dat mi nister Whitelaw erop hoopt dat de conferentie mislukt. HU kan dan met des te meer recht van spreken zijn eigen initiatieven nemen. De macht berust immers in feite al bij het provisionele IRA, die vanuit de Ierse Republiek opereert en in de laatse maar belangrijkste plaats bij de bevolking zelf, omdat die de doelterffendste middelen bezit om het IRA te bestrijden, namelijk door haar geen bescherming meer te verlenen. Daar moet het nu in do eerste plaats van komen. De huidige uitputtingstoestand van de bevolking is dan ook voor minister Whitelaw één van de po sitiefste factoren ln de strijd tegen de niet meer naar rede luisterende IRA. Al met al geen rooskleurige voor uitzichten voor een man als mi nister Whitelaw, wiens geduld be roepshalve geen grenzen behoort te kennen. LONDEN (DPA) In Londen groeit de bezorgdheid over de be handeling van de Aziaten, die Oeganda moeten verlaten. Een tien tal Aziaten die donderdag op de Lon- dense luchthaven Heathrow aankwa men meldden gevallen van bruut optreden van Afrikaanse autoritei ten tegen de Aziaten. Gewapende po- litie-agenten zouden Aziatische vrou wen zonder enige reden mishandeld hebben en mannen met lange haren of baarden zonden gedwongen zijn zich te laten "scheren" met glas scherven. Ook zouden er paspoorten zijn verscheurd. Alle Aziaten vertelden dat al hun geld was afgenomen voor ze in het vliegtuig stapten. Intussen wordt in Engeland druk overlegd en voorbereidingen getrof fen voor de spreiding van de uitge wezen Aziaten over het land. Het stadsbestuur van Leicester heeft al laten weten dat deze stad geen Azia ten meer kan opnemen. Leicester heeft al de grootste concentratie Oostafrikaanse Aziaten ln Engeland. In Londen willen markt-arbei ders volgende week opnieuw demon-, streren tegen de toevloed van Azia ten. Ze vinden dat men de Aziaten geen werk kan bezorgen als er ln Engeland bijna een miljoen werklo zen zijn. Tartaartje Hawaï: 4 tartaartjes, 4 schijven ananas, 4 rode kersen of franse vruchten, 50 g boter of mar garine, peper, zout peterselie. Be strooi de tartaartjes met peper en zout. Verwarm de margarine ln een koekepan, tot die lichtbruin kleurt. Bak hierin de tartaartjes snel bruin en bijna gaar. Haal ze uit de koe kepan en leg ze op een schotel. Bak nu de schijven ananas lichtbruin aan beide zijden en leg deze op de tartaartjes. Maak de Jus af met de vruchtensiroop. Garneer de tartaar tjes met de kersen en peterselie* Geef bij dit vleesgerecht aardappel puree uit een pakje en diepvries* groente. In het RAl-gebouw in Amster dam wordt van dinsdag 17 tot en met woensdag 25 oktober de Effi ciency Beurs gehouden, een mani festatie op het gebied van kantoor machines, kantoormeubelen, kan tooruitrusting, reproduktieappara- tuur en Informatica. Regering en partij één In Zaï re, het voormalige Kongo-Kinsjasa ivoordien Belgisch Kongo) zullen de regering en het partijbestuur van de Revolutionaire Volksbeweging (MP iR) worden opgeheven en vervangen Idoor één* nationale uitvoerende raad. I Hiertoe is besloten tijdens een bij eenkomst van het politieke bureau van de MPR, de enige politieke par- 1 tij van Zaire,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9