MILJARDENDANS OM STRA AL JAGE RORDER Veel kritiek op spaarloon soft machine rijnstreekhal Vrouw wijst man aan als huurmoordenaar Spoorloos meisje gewurgd in sloot teruggevonden C Hoogleraar staatsrecht: Breng kabinet ten val HOUDSTER VAN BEJAARDENOORD STRENG BESTRAFT Prins Hugo gewond bij parachute springen Bikkelharde concurrentiestrijd LOONGRENS ZIEKENFONDS Problemen Utrechtse hartchirurgie naar een goede oplossing f 20.900.- alphen aan den rijn VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1972 DEN HAAG Drie buitenlandse vliegtuigfabrieken zijn in een bikkelharde concurrentiestrijd gewikkeld met als inzet een vette order van de Nederlandse luchtmacht voor rond honderd straaljagers. Het gaat om vervanging, uiter lijk in 1977, van onze Starfighters die dan hun beste tijd hebben gehad. Geschatte kostenéén tot anderhalf miljard gulden. Minister van Defensie De Koeter en zijn voorganger Den Toom hebben met generaal-majoor Stokla ohef-in koper" van de koninklijke lucht macht, verschillende vliegtuigfabrie ken bezocht, Drie types zijn nu over gebleven die als nieuwe jager in aanmerking komen: de Amerikaan se Nortrop P-530 Cobra, De Zweedse Saab JA-37 Viggen en de Franse Mirage F-l van Dassault. Vóór 2 oktober worden de definitie ve offertes van de fabrieken ver wacht. In de loop van volgend Jaar kan dan een beslissing vallen, hoe wel een regeringswisseling roet in het eten kan gooien; de huidige op positiepartijen hebben zich tegen vervanging van de Starfighters ver klaard. Ook als alles volgens het door de luchtmachtstaf uitgestippelde pro gramma gaat, valt nog niet te voor spellen welke van de drie fabrieken de mi ij ardendans zal winnen. Elk van de drie toestellen is een huive ringwekkend staaltje van technisch vernuft. Natuurlijk zijn er pluspun ten te noemen. De doorslag zal echter ongetwijfeld geven welke fabriek de Nederlandse Industrie krachtig kan inschakelen bij de bouw van de jagers, even tueel aangevuld met tegenorder in andere sectoren van het bedrijfsle ven. Tal van Nederlandse bedrijven hebben dringend orders nodig die de werkgelegenheid opvijzelen. Daar naast spelen politieke motieven een grote rol; wij hebben lang tegen Amerika aangeleund, is het nu niet tijd om eens met het neutrale Zwe den in zee te gaan of te proberen Frankrijk weer in de NAVO te trekken? Eén aspect lichten wij er op deze pagina uit. Kan Zweden zijn poli tieke neutraliteit combineren met de levering van straaaljagers aan een NAVO-land UTRECHT (ANP) Om uit de ln Utrecht te komen heeft de me- moeilijkheden rond de hartchirurgie dische faculteit voorgesteld dat van- Mit het Anthoniusziekenhuis in Utrecht een kandidaat wordt ge bloemd voor de vervulling van een buitengewoon hoogleraarschap hart chirurgie. Op die manier zouden het aca demisch ziekenhuis en de medische faculteit vorm kunnen geven aan de samenwerking tussen beide zie kenhuizen. Patiënten van hartspecia listen uit het Anthoniusziekenhuis en uit het Academisch Ziekenhuis worden in deze opzet geopereerd door het chirurgisch team uit het Antho niusziekenhuis. Dit is gisteravond meegedeeld door |de Vereniging van Hartpatiënten |in Breda en bevestigd door een Iwoordvoerder van de rijksuniversi- Iteit in Utrecht. Deze zei er echter fwel bij dat de faculteitsvergadering nog over dit voorstel moet beslissen. Bedoeling van het voorstel is vol gens de woordvoerder dat de univer siteit door deze tijdelijke voorziening de gelegenheid krijgt de ontwikke lingen rondom de erkenning van het specialisme thoraxchirurgie af te wachten en mede op basis daar van te komen tot definitieve benoe ming van een hoogleraar in de va cature-prof dr. J. Wieberdink. Deze oplossing betekent ook dat de kansen van de Eindhovense Hart chirurg dr. P. J. van der Schaar die door een conflict met de directie van het Eindhovens binnenzieken- huis sinds 1 Juli vrijwel niet meer kan opereren tot bijna nul zijn gereduceerd. De woordvoerder van de universiteit: ,De faculteit is erg bang om met een benoeming van dr Van der Schaar een tweede Wieber- dink-affaire in huis te halen". UTRECHT (ANP) De zieken fondsraad heeft de regering gisteren geadviseerd, de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering per 1 Januari 1973 met 11,17 procent te verhogen van f 18.800 tot f20500. Deze verhoging is gebaseerd op het gemiddelde van de loon- en prijs stijging ln de periode Juli 1971 juli 1972. De raad zag geen aan leiding voor een extra aanpassing van het loongrensbedrag. De personeelsraad van de Neder landse Spoorwegen had voor 1973 'n extra verhoging van de loongrens tot f. 25.000 voorgesteld. Dit onder meer in verband met de omzetting van wisselvallig loon (toeslagen) in vast loon waardoor meer werknemers boven de loongrens komen. De zie kenfondsraad vond echter dat deze tendens, die zich bij NS na 1 Januari 1972 inderdaad duidelijk heeft voor gedaan, landelijk gezien geen nieuwe ontwikkeling betekent. De raad verwacht dat dit ver schijnsel zich zal blijven voordoen. Hij tekent hier bovendien bij aan, dat de verwerking van toeslagen in vast loon ook gevolgen heeft voor de vaststelling van het loonindexcijfer waarop de loongrens mede is geba seerd. Marokkaan laat zich na eis van trap vallen HAARLEM (ANP) Na afloop van de rechtszaak tegen hem. heeft een Marokkaan zich dinsdag in het gebouw van de rechtbank te Haar lem van de trap laten vallen. Hij liep wonden aan gezicht, armen en benen op. In een ziekenhuis wer den 16 hechtingen aangebracht. De 33-jarige Marokkaanse bank werker M.B.A. moest terechtstaan omdat hij ervan werd verdacht 17 juni een landgenoot met een kapot bierglas te hebben bewerkt. De of ficier had een half Jaar met aftrek tegen hem geëist. Uitspraak 14 sep tember. ADVERTENTIE Philips batterijen noemen ze ook wel langspeel-batterijen.Elbee's dus. HILVARENBEEK De 13-Jari- ge scholiere Lily Tooten uit Hilva renbeek, die sinds zondagmiddag werd vermist blijkt te zijn gewurgd. Haar lichaam dat tal van sporen van geweld vertoonde werd gister middag in een droge sloot, bedenkt met takken en bladeren, gevonden op het voormalige landgoed Westrlk bij de afslag naar het recreatie park „De Beekse Bergen". Nadat Lily Tooten zondag had ge zwommen in het recreatieoord heeft zij haar natte zwemkleding afgege ven aan de portier. Daarna is zij weggegaan op de fiets, 's Middags had men haar nog alleen zien fiet sen op de weg Hilvarenbeek-Tilburg. Sindsdien was zij spoorloos. Gistermiddag werd haar fiets ge vonden langs deze weg. Hij stond op slot met het sleuteltje er nog in De Rijkspolitie begon na deze vondst onmiddellijk met een grootscheepse zoekactie, waarbij ook militairen werden ingeschakeld. Enkele uren later werd het verborgen lichaam van het meisje gevonden. Op enkele meters van de sloot lagen haar slip pers. Het vermoorde meisje zat in de eerste klas van de mavo in Hilvaren- beek en zag er ouder uit dan haar Jaren deden vermoeden. Majoor K. de Maat, stafofficier van de recherche ln het district Breda, zei gisteravond in Hilvaren- beek dat de politie nog niet kan zeggen wanneer het misdrijf is ge- pleegd. Het vermoeden is dat het zondag is gebeurd. Dr. Zeldenrust heeft geconstateerd dat er geweld is gebruikt. Op hoofd De vermoorde Lily Tooten en gelaat van het slachtoffer zijn hiervan sporen aangetroffen. Moge lijk heeft de dader een stomp voor werp gebruikt. De politie is het vermiste meisje op het spoor gekomen door een tip van een man uit Tilburg, die zich naar aanleiding van berichten pas donderdagmorgen met de politie in verbinding stelde. De Tilburger had de fiets reeds maandag zien staan. Een opname van Prinses Beatrix gemaakt tijdens de rond gang door de Grote of Martinikerk in Groningen, die na de restauratie officieel werd geopend. ADVERTENTIE Laatst vertelde iemand dat'ie Philips batterijen m de grens over had gesmokkeld. In een zaklantaarn. EINDHOVEN (ANP) De 44-ja- rige gescheiden vrouw Sophia B heeft de 31-jarige Belg P.J.D. uit Lommed (België) aangewezen als de moordenaar van Frits Am ting (49) die zondag met vijf schoten in het hoofd in een auto bij Eersel (NB> werd gevonden. De Belg ontkent ech ter. DEN HAAG (ANP) "Op staatsrechterlijke gronden zou het gecontinueerde kabinet Biesheuvel eigenlijk door de Ka mer ten val moeten worden gebracht", meent prof. mr. M. C. Burkens, hoogleraar staats recht in Rotterdam. Hij schrijft dit in het Jongste nummer van het Nederlands juristenblad. De teruggave van de formatieop dracht aan de koningin met de mededeling dat het oude kabi net thans als vier-partijenkabi- net tot de vervroegde verkie zingen zou blijven door regeren kan prof. Burkens staatsrech telijk niet plaatsen. "Het kabinet-Biesheuvel heeft eenvoudigweg de feitelijke grondslag van de formatie van 6 Juli vorig Jaar verlaten", stelt hij. "Dat is constitutioneel een ongehoord feit". De formatie opdracht van toen luidde: vor ming van een parlementair ka binet dat geacht mag worden te steunen op de meerderheid in "Ministers hebben de plicht de grondslag waarop zij deel gin gen uitmaken van het kabinet, te handhaven". Prof. Burkens constateert dat het partijpolitie ke veld in Nederland sinds 1966 in heftige beroering is. Deze in stabiliteit in het partijpolitieke veld werkt door in het beleids veld waar regering en staten-ge- neraal opereren. "Terwijl gaandeweg schreeu wende behoefte ontstaat aan een stabiel lange - termijnbeleid, waardoor maatschappelijke ont wikkelingen kunnen worden ge stuurd en begeleid, wordt 't uit zicht op verwezenlijking daar van steeds schimmiger". Een "sterke man" kan dit niet oplossen, verwacht prof. Bur kens. Een beleid wordt niet in een politiek luchtledig gevoerd, ook niet door sterke mannen. Beleidsbeslissingen moeten in algemene zin door de burgers worden aanvaard de beslissingen moeten zijn "gelegitimeerd" door de verkiezingsuitslag. Maar voor de duurzaamheid en sa menhang van het beleid is no dig, dat de verkiezingsuitslag 'n legitimatie van niet al te kor te duur biedt. Er moet een stuk regeerkrediet zijn waarop kan worden geteerd. Misschien zou den veranderingen in het kies stelsel deze gewenste situatie dichterbij kunnen brengen. UTRECHT De kantonreohter in Utrecht heeft de houdster van het bejaardenoord Daran in Zeist voor de van vijf jaar het recht ontzegd een bejaardentehuis te houden. De houdster kreeg deze straf omdat zij de in 1969 door Gedeputeerde Staten van Utrecht gegeven aanwij zingen voor het overgrote deel niet had opgevolgd. De straf is de maximale voor dit soort overtredingen. De vrouw mag bovendien in die vijf Jaar geen deel uitmaken van een bestuur van een bejaardenoord. Ook kreeg zij dui zend gulden boete. De aanwijzigingen die de houdster ne geerde hadden betrekking op het personeel, de bezetting van de ka mers door de vijftien inwonende bejaarden, de brandveiligheid, het inrichten van een recreatiekamer, 't aanstellen van een medisch adviseur etc De vrouw werd in 1969 verboden gebruik te maken van de zolderver dieping in het huis voor het huis vesten van bejaarden. Zij ging daar tegen vergeefs ln beroep. Desondanks voerde zij de voorschriften niet uit. De advocate van de houdster pleit te voor ontslag van rechtvervolging wegens 't ontbreken van schuld. De oficier van Justitie antwoordde daar op dat sinds de zaak aanhangig is gemaakt, weer een proces-verbaal te gen de vrouw is opgemaakt. Dit maal wegens overtreding van de ver ordening prijaentoezlcht bejaarden oorden. DEN HAAG (ANP) De PvdA- tweede-kamerfractie is tegen be handeling vóór de verkiezingen van het regeringsvoorstel voor de fiscale begeleiding van het spaarloon, „Het is een tamelijk controversieel onderwerp", aldus de inbreng van de fractie in het voorlopig verslag. Het controver siële ziet de PvdA vooral ln de reeds voorgestelde intrekking van de algemene prem.iespaa.rwet, bij de belastingheffing en bij de voorwaarden om over het spaar loon te beschikken. De andere kamerfracties hebben ook kritiek: KVP, ARP en CHU wil len de algemene premiespaarwet voorlopig nog handhaven, de VVD vindt het niet Juist, dat de werkge vers de belasting over het spaarloon moet betalen, DS'70 vindt het uni forme belastingtarief irreëel en D'66 heeft veel bedenkingen tegen het feit, dat de werknemers weinig in spraak krijgen in het beheer van het spaarloon. Bijna alle fracties willen het spaarloon eventueel laten gebruiken voor de financiering van de eigen woning. Het voorstel houdt in, dat als werknemers collectief maximaal twee procent van hun loon (tot aan de premiegrens sociale verzekeringen) per Jaar sparen, de werkgever een heffing van 15 procent belasting over het totale spaarloon moet be talen. Het gespaarde bedrag kan aan de werknemer uitgekeerd wor den tien Jaar na het begin van zijn spaaractiviteitenHij mag er over beschikken na beëindiging van de dienstbetrekking, na overlijden, bij emigratie, bij ernstige arbeidsonge schiktheid en bij het bereiken van de zestigjarige leeftijd. Algemeen leeft in de Tweede Ka mer de gedachte, dat het bevorde ren van sparen een goede gedachte is. „Spaarloon levert een belangrijke bijdrage aan de vorming van duur zaam persoonlijk bezit", aldus de drie christelijke fracties. Zij be treuren het evenwel, dat het voor stel alleen betrekking heeft op werk nemers, en dan nog alleen op die genen, die vallen onder een colec- tieve regeling als een cao. KVP. ARP en CHU zouden lie ver een ander systeem van belas tingheffing zien, namelijk geen uni form tarief van vijftien procent, maar een van 10 procent voor de laagstbetaalden en een van 20 pro cent voor de hoger betaalden. DS'70 heeft deze gedachte in haar inbreng verder uitgewerkt door er op te wij zen, dat als 15 procent betaald wordt over het spaarloon van de laagstbe taalden, er meer in de schatkist vloeit dan wanneer het normale be lastingtarief zou zijn toegepast. ,.Het is irreëel am via deze wet de werk gever meer belasting te laten beta len dan de werknemer aan loonbe lasting verschuldigd zou ztfn,' al dus DS'70. De WD-fraotie brengt als be langrijkste bezwaar naar voren dat niet de loontrekkende, maar de werkgever, de belasting moet dra gen. Tegen een heffing op het ogen blik van de blokkering zou de frac tie weinig bezwaar maken. De PvdA geeft eigenlijk de voor keur aan verbeteringen van de pen sioenregelingen, die volgens haar zowel tot een meer stabiele vermo gensvorming als tot een effectieve inkomensnivellering bijdragen. De vrouw heeft de rijkspolitie ook gezegd hoe veel geld zij voor de huurmoord over had. De grootte van het bedrag wil de politie nog niet noemen. De vrouw vertelde het geld te hebben geleend onder voorwend sel dat zij de aanleg van een elek triciteitskabel moest betalen. In de- moordzaak zijn tot dusver vijf personen gearresteerd. Twee van hen de 29-jarige LB en de 32-jarige me- w L. beiden uit Eersel, zijn gis teravond op vrije voeten gesteld. Sophia verklaarde de politie dat de moord dicht bij haar bungalow waar zij Amting niet meer wilde ontvangen heeft gepleegd. Zij zegt dat zij tijdens de schietpartij za terdagavond niet thuis was. Zil verbleef al enige tijd elders in Eer sel, terwijl de bungalow werd be woond door mevr. L en LB. Amting was dikwijls in de buurt van de bungalow die erg eenzaam ligt om te kijken of Sophia B er al in woonde. De dader heeft zijn slachtoffer er vermoedelijk toe ge bracht naar de bungalow te rijden. Beiden zijn zaterdag op de dag van de moord te Eersel in een wo ning gezien. Volgens de politie heeft de moor denaar Amting in de auto of via het geopende portierraampje vijf scho ten in het hoofd gejaagd. De wagen kwam in het bos tot stilstand. Het lijk van Amting werd zondagochtend ontdekt. De rijkspoli tie arresteerde toen drie personen ln de bungalow: de bewoners B. en L. en de 58-jarige Nederlander FJ. die ook in Lommei woont. Deze zei dat hij voor een handeltje naar de bun galow was gekomen. Op een an dere plaats in het dorp werd de eigenaresse van de bungalow mevr. S.B. aangehouden. Den Haag De echtgenoot van prinses Irene, prins Karei Hngo, is gisteren bij het trainen voor de kampioenschappen parachutesprin gen gewond geraakt. Hij beschadigde een rugwervel. De prins is opgenomen in het Protes tants-christelijk ziekenhuis de Lich tenberg in Amersfoort. Zijn toe stand wordt niet ernstig genoemd. ADVERTENTIE zaterdag 9 september a.s. met alquin en z(Jn wonderland show. Aanvang 20.15 uur. Kaarten verkrijgbaar b(j Reisbureau Europa, Van Boetzelaer- straat 7 en bü het bureau van de Kulturele Raad, Rijnkade 1L Tel. bestellen (01720) 7499L 8,en cJp 6,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7