'Flora' beschikt nu over een demontabel koelhuis Het leven in Brazilië is niet zo goed Kwekers en exporteurs tegemoet komen De vicaris van Breda opent Huize Elisabeth Nico Rinkel wint de ronde van Noord wijk Redelijke aanvoer gezouten haring Lezers schrijven VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1972 RIJNSBURG Arie Lindhout <59, reeds 27 jaar werkzaam bij de Rijnsburgse bloemenveiling „Flora" en van 1958 af chef van de koelhuizen) staat, gekleed in een werkpak en met een hoed op het hoofd te kijken naar Flora's nieuwe aanwinst. Het demonta bele koelhuis met een vierduizend kubieke meter koelruimte, dat in recordtijd is gebouwd op het par keerterrein achter het veiling complex aan de Floralaan. Lind hout is erg blij met deze nieuw bouw. Het tekort aan koelruimte was nijpend. Er zijn reeds bollen opgeslagen in de cellen van het Leidse slachthuis en van Varke- visser aan de Zuidstraat in Kat wijk aan Zee. Deze koelruimte buiten Rijnsburg blijft „Flora" echter huren. Op het .Flora'-ter rein beschikt men thans over een dikke elfduizend kubieke meter, alleen om de bollen te koelen. Door Cees Combee Foto Jan Holvast in mei kwam het "Flora"-bestuur tot de conclusie, dat er snel een nieuw koelhuis moest worden ge bouwd. De vraag naar koelruimte was namelijk groter dan het aanbod. Er kleefden echter verschillende problemen aan het realiseren van het plan: Demontabel De bouw zou alleen verantwoord zijn als in de laatste helft van augus tus het koelhuis ingebruik zou kun nen worden genomen. Dit in verband met het opslaan van de bollen, die voor de kerstdagen in bloei moeten worden getrokken en in deze koel huizen een deel van de preparatie ondergaan. Het koelhuis moest demontabel zijn, omdat "Flora" Dlannen heeft de velling naar elders te verplaatsen men heeft het oog laten vallen op Voorhout, maar de raad heeft, in afwachting van een rapport van de commissie uit de Bollenstreekge meenten etc. nog geen beslissing ge nomen en men dan deze nieuwe aanwinst met betrekkelijk weinig kosten zo naar het nieuwe complex kon overbrengen. De koelruimte zou na het koelen van de bloembollen dienst moeten kunnen doen als weekeinde-koelruim te voor met bloemen geladen vracht auto's, zodat de exporteurs de zater dags gekochte handel niet meer eerst in een koelcel behoefden op te slaan en dan in de nacht van zondag op maandag laden in de auto's, maar dat dan direct na de koop zouden kunnen doen. Niek Hemmes, algemeen vertegen woordiger van het "Flora"-bestuur: "Dat was een niet gering pakket van voorwaarden, waaraan de leveran cier moest voldoen. Veldhoen N.V. uit Twello durfde het met haar Fe- nox Coldstore Panels Systeembouw aan. Dit systeem bestaat uit elemen ten, welke rechtstreeas aan de bui tenzijde aan de bijgeleverde staal constructie gemonteerd kunnen wor den. Deze panelen werden kant en klaar in de Twellose fabriek ge maakt en zijn toen naar hier ge transporteerd. In Juni zijn we met de bouw begonnen en nu is het koel huis nagenoeg gereed. Het bestuur, de kwekers en de exporteurs zijn erg gelukkig met deze zoveelste nieuwbouw" Met vrachtauto's Over dit nieuwe koelgebouw gaat nu ook Arie Lindhout de scepter zwaaien. Hij heeft dan heel wat na te lopen. Het belangrijkste van de nieuwbouw noemt hij het feit, dat dit koelhuis na de bollenperiode ge bruikt kan worden voor vrachtauto's met bloemen. Voornamelijk in het weekeinde. Hij zegt: "Tot nu toe moesten de exporteurs naar Duitsland hun op za terdagmorgen gekochte bloemen van af de veilingkarren in de cellen op slaan en daarna in de nacht van zon dag op maandag er weer uithalen om ln de vrachtauto'! te laden. Dat hoeft nu niet meer. Ze gaan direct in de auto's en deze worden met ge opende luiken in het nieuwe koelhuis gezet. Daardoor worden ze niet al leen de bloemen, maar ook de wa gen gekoeld. In de zomermaanden kwam het namelijk voor, dat de uit de koelcellen gehaalde bloemen in een warme wagen moesten wor den geladen. Bepaald niet bevorder lijk voor de kwaliteit. Van dat pro bleem is men nu af. Bovendien be spaart het vele uren. Nu behoeven die Duitsland-rijders niet meer zo vroeg in de nacht aan de slag". "Flora" kan niet minder dan een 175.000 kisten in de koelhuizen op slaan: koelhuis 1934 14.000), koel huis 1950 (19.000), koelhuis 1960, (38.000), koelhuis 1966 (43.000) en koelhuis 1972 (64.000). Uit deze opgave blijkt, dat het bestuur van HILLEGOM Morgen omstreeks 5 uur vindt de opening plaats van „Huize Elisabeth" aan de Maria- straat. na een Eucharistieviering voor genodigden die om vier uur be gint. De meeste zusters die dit huis bewonen (dat zullen er binnenkort meer dan twintig zijn) zijn afkom stig van het Elisabeth Ziekenhuis, eertijds aan de Hooigracht te Lei den. Nu de verhuizing naar Leider dorp nadert en door de gewijzigde omstandigheden, thans heeft het een ledenbestuur, ontstond behoefte aan een behuizing van gepensioneerde zusters. Vorig jaar november kwam 1 de bouwvergunning binnen, In Huize Elisabeth zijn nu 22 kamers, twee huiskamers, voorzienin gen als badkamers en doucheruim ten. werkkasten en dat alles gegroe peerd om een binnenplaats, waarop de kamers uitkomen Naar het hoger gedeelte van het Josephhuis is een langzaam oplopende gang. Een pad naast dit nabuurgelegen St. Josph- huis leidt naar „Huize Elisabeth". Architectenbureau Kuitems-Sytsma - Oosterbaan verzorgde de architectuur, de plaatselijke bedrijven Van Braam SchilderwerkK alkers bouwbe drijf), Langeler (sanitaire voor zieningen) en Schoonderbeek (elec- triciteitswerken) en de firma Offrin- ga uit Nieuw-Vennep werkten aan deze grandioze verbouwing mee. Er is een aparte naai-, strijk-, knut- selkamer, een juweel van een was kamer, een efficiënte keuken. Bin nenshuis zijn drempels vermeden in verband met het gebruik van in validenwagent j es. Monseigneur Theeuwls. Vicaris van Breda, gaat „Huize Elisabeth" za terdagmiddag omstreeks 5 uur ope- te zijn gegaan in een feestelijke Eucharistieviering. Het rusthuis voor bejaarden zusters res sorteert onder de Congregatie van de Franciscanessen van Elisabeth va Breda. Huisarts is dr. J. van 't West einde en hoofd van dit wonderscho ne huis is zuster Bafctista van den Brink. Zondag 3 september staat het huis tussen 4 en 5 uur open voor iedere meelevende en belangstellen de. Bloemschikken op de Floriade AMSTERDAM Mevröuw O. J. Samkalden zal zondagavond om ze ven uur in het RAI Congrescentrum in aanwezigheid van de burgemees ter van Amsterdam, dr. I. Samkal den. de prijsuitreiking verrichten voor het Nationaal Kampioenschap Bloemschikken voor Amateurs. De wedstrijden worden zaterdag 2 sep tember gehouden in de Amstelhal van de Floriade. Het publiek kan de bloemstukken van 230 amateurs be zichtigen vanaf zaterdagmiddag 17 uur tot zondagavond 20 uur. De bloemschikwedstrijden voor amateurs worden jaarlijks georgani seerd door het Algemeen Verbond van Volktuindersvereenigingen in Nederland en de Koninklijke Neder- landsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, met mede werking van de Vereniging de Neder landse Bloemisterij. De deelnemers mogen geen beroepsopleiding heb ben gevolgd op het gebied van bloemschikken. Na selectiewedstrij den in het hele land, waaraan duizen den liefhebbers hebben deelgenomen, vindt de finale dit jaar op de Floria de plaats. de Rijnsburgse bloemenveiling tot nü toe vijfmaal een koelhuis heeft laten bouwen. Daar is heel wat geld in geïnvesteerd. Het nieuwe is 60 meter lang, 13,50 meter breed en 5 meter hoog en het is onderverdeeld in acht afzonderlijke cellen, goed voor elk 8000 Flora-bakken met bloembollen. In verband met het in- en uitrijden van vrachtauto's zijn Markus-schuif deuren toegepast van 4 meter hoog en 3,50 meter breed. Voor de algehele coördinatie van de bouw, het ontwerpen van de be- tonbodem etc. werd het Oegstgeester architectenbureau Kraan en Mark slag geschakeld. Dit bureau heeft ook de laatste nieuwbouw en uitbrei ding van het veilingcomplex ontwor pen. Zephyr uit Zoetermeer verzorg de, zoals gebruikelijk, ae koelinstal laties met bijbehorende apparatuur. Aan de gehele voorbant is een luifel met vrijdragende uitkraging van on geveer zes jmeter breed gemonteerd. Arie Lindhout tot slot: "Het is mijn taak te zorgen voor de in- en uitleg van de "kisten met bollen, 't regelen van de temperatuur en het nalopen van de partijen m alle koel cellen, die we thans ingebruik heb ben. De eerste bollen zijn nu al bin nen. We koelen, al naar gelang de wijze waarop de kweker ze wil trek ken, zogenaamde negen- en vijfgra den tulpen .De duur is respectieve lijk 6 tot 7 weken en 9 tot 13 weken. In oktober komen de tulpen, die ge remd moeten worden. Die gaan op 2 graden. Een boeiende bezigheid, dat werk in die koelhuizen. Er hangt na melijk van dat koelen veel af, want de kweker wil graag een sterke en fraaie tulp aan de veiling brengen. Daar staan de Rijnsourgse trekkers bekend". De nieuwe demontabele koelcellen van de Rijns burgse bloemenveiling "Flora" zijn nog loei niet helemaal gereed, maar wel in gebruik. KATWIJK Er was deze week een redelijke aanvoer van gezouten haring. De aanvoer van groene ha ring is praktisch afgelopen, alleen zaterdag groene haring prijs er van waf per ka. De vangst va nog 190 kant aan de afslag. De niet hoog f 90-f 100 an de haringspanners was aanmerkelijk lager. Dit als ge volg dat deze schepen niet meer ir de 6-12 mijlszone mochten vissen. Zo vingen de vier spannen van de Wi- con M. Parlevliet-combihatie deze week in totaal 600 k en 1500 kisten verse haring, terwijl vorige week het 4-voudige aan verse haring werd aangevoerd, 't Is ook nog een kwes tie van zoeken. In ieder geval zijn ze zwaar gedupeerd door deze Britse maatregel. In de week van 14 t.m. 19 au gustus bedroeg de aanvoer van gezouten haring 3465 ka te Sche- veningen. 9654 ka te Katwijk en 1883 ka te Vlaardingen en geen aanvoer te IJmuiden. Vanaf begin teelt t.m.t. 19 augustus bedroeg de totale aan voer te Scheveningen 29.985 ka (v.j. 22.899» ka te Katwijk 59.630 ka) v.J. 47.050 ka. te Vlaaringen 17.825 ka «v.j. 24.524 ka en te IJmuiden 496 ka «v.j. 150 ka) Totaal 106996 ka. v.J 94.623 ka. De export is ook aardig op dreef Zo werd in de periode van 31 Juli t.m .12 augutus vanuit Scheveningen 1917 vaten (van 100 kg netto geïn- porteerd Katwijk 4678 vtn Vlaardin gen 594 vtn en IJmuiden 18 vtn Totaal 7207 vtn (v.j. 2680 vtn). De uitvoer van gerookte haring onder rijkscertificaat bedroeg 23.352 kg net to (v.j. 18.565 kg). Er is een regelmatige import van verse en bevoren haring uit Dene marken. terwijl Frankrijk wat ma kreel leverde. NOOORDWIJK Na spannende en aantrekkelijke strijd leverde dc ronde van Noordwijk, gistermiddag door de Ren- en Toervereniging De Bollenstreek in samenwerking met de Oranjevereniging Noordwijk- Binnen in het kader van de na jaarsfeesten verreden, een verdiende overwinning op voor Nico Rinkel uit Aalsmeer. Hij ontsnapte in de slot fase van de strijd uit een tien man sterke kopgroep en bleef volledig buiten schot. De Amsterdammer Co Moritz ging nog wel achter Rinkel aan, maar kreeg hem niet meer te pakken. De veelbelovende Haarlem mer Jo Brink was de snelste nieu weling. Ondanks een lekke band in de laatste ronde, wist hij toch nog op de zege beslag te leggen. Voor deze ronde van Noordwijk verschenen 45 amateurs, 2 veteranen en 8 nieuwelingen aan het vertrek. Zij gingen weliswaar gezamenlijk van start, maar de Jongste lichting kon met zestien ronden minder vol staan. Van de deelnemende nieu welingen streed Jo Brink steeds op het voorplan en deed niets voor de met een derailleur rijdende ama teurs onder. Toen zich dan ook reeds ln de vierde ronde een kopgroep van dertien man vormde met de streek- favorieten Piet Drost. Hans Stee kers, Rhett van Trigt en plaatse lijk favoriet Leo v.d. Berg. was Brink er bij. De dertien aanvoer ders bleven zon twintig ronden voorop en moesten zich toen weer gewonnen geven. Er vormde zich in de tweede koershelft een nieuw kopgroepje met Van Trigt, Leo v.d. Berg, Hoogendoorn, Vermeulen en Rinkel, waarbij zich ook weer Brink als enige nieuweling aansloot. Hij scheen zonder slag of stoot op de zege in zijn categorie beslag te gaan leggen, maar kreeg helaas kort het ingaan van de laatste ronde met een lekke band te kampen. Brink fietste toch door en lui de aangemoedigd door het talrijke publiek er waren zo'n 2.000 kij kers wist hij zijn naaste belager Bas Langeveld op afstand te hou den. De amateurs moesten na de fi nish van de nieuwelingen nog zes tien ronden rijden en daarin den de koplopers achterhaald door Van der Horst, Jongkind, Wesse- lius, De Vos en Moritz. Meteen na de hergroepering sprong Rinkel leen weg en bleef ondanks f felle jacht van Moritz buiten schot. Amsterdam, 3. R. van Trigt. Hille- gom, 4. J. v.d. Horst, Haarlem, 5. P. de Vos. Rijsenhout, 6. L. v.d. Berg. Noordwijk, 7. N. Vermeulen. Am sterdam, 8. A. Jongkind. Aalsmeer. 9. C. Hoogendoorn, Zwanenburg, 10. G. Wesselius, Oude Wetering. 11. P. Drost, Lisse, 12. J. Zomer, Zwa nenburg. 13. Th. Noy. Osdorp, 14 Hans van Leeuwen, Haarlem. 15. K. v.d. Knaap, De Kwakel, Rhett van Trigt kwam in het bezit van de leidersprijs. Nieuwelingen: 1. J. Brink, Haar lem, 2. B. Langeveld, Lisse, 3. H. Kuiper. Haarlem. Brink kwam ook in het bezit van de leidersprijs. Uit de herfst- en wintercollectie van boutique-couturehuis Maison Kuiper de voor deze winter favoriete tailleurs met speciale kragen. Links een pak van rood-zwarte tweed en rechts een pakje m modieus grijs. Brazilië viert begin september haar 150-jarige onafhankelijkheid. Het militaire regiem wil hieraan veel aandacht besteden. Er zullen luis terrijke aktiviteiten plaats' vinden, variërend van militaire parades tot carnavalsfeesten, cocktailparties en officiële recepties. Dit alles moet dan duidelijk ma ken. hoe goed het leven in Brazilië is. Uit andere informatie is echter wel duidelijk, dat het werkelijke Bra zilië een land is. dat zich kenmerkt door een regiem, wat velen van de ouderen in Nederland niet onbekend is. Vervolgingen en gruwelijke mar telingen van politieke tegenstanders zijn dat regiem niet onbekend. Een land ook, dat weliswaar een sterke economische groei kent. maar waarvan het grootste gedeelte van de «bevolking niet profiteert. In Bra zilië wordt de kloof tussen de rijke elite en de arme massa's steeds groter De „onafhankelijkheid" van Bra zilië mag men ook met vele korrels zout nemen. Brazilië is een satelliet van de USA en wordt bezet door vele partikuliere ondernemingen, die vrij mandaat krijgen om te doen wat ze willen: veel winsten maken over de ruggen van de arbeiders heen. Uit informaties van de v*ije La tijns- Amerikaanse vakorganisaties blijkt het volgende. De Verenigde Staten delegeren aan Brazilië een deel van hun macht en kontrole over het kontinent. De eerste landen die door de VS kontrole eisen zijn „De Verenigde Staten moeten de op komst van plaatselijke politieke lei ders in strategische gebieden stimu leren, zodat deze het noord-Ameri kaanse leiderschap als vervangers op zich kunnen nemen". Dit idee is niet nieuw. Al onder Truman for muleerde zijn Minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson de theo- Bolivia en Uruguay. Het hoofd van de militaire regering van Brazilië, Garrastazü Medici, bezocht in de cember de Verenigde Staten. De ze uitnodiging door Nixon aan zijn Braziliaanse collega kan alleen wor den begrepen in het kader van het Amerikaanse politieke beleid t.a.v. Latijns-Amerika. Henry Kissinger, die een grote invloed heeft uitgeoe fend op de formulering van dit be leid, verklaarde in zijn studie „Het Amerikaanse Buitenlandse Beleid": rie, dat er sleutellanden waren waar op de Noord-Amerikaanse hulp zich moest kunnen konsentreren, zodat deze landen een staoiliserende rol zouden kunnen spelen. Op het ogenblik zijn de VS gedwongen hun absolute controle over de „vrije" we reld op te geven en te delen met haar bondgenoten, mede als gevolg de noodzaak zich terug te trek ken uit Zuid-Oost Azië, de val van de dollar, die haar devaluatie verbergt, alswel door de sociale krisis in eigen land. Deze breuk met 'n hegemonie- se macht in het verleden doet zich in het bijzonder gevoelen in Latijns- Amerika, waar de opkomst van een socialistische regering in Chili en van anti imperialistische militaire regiems en het ontstaan van het ver drag tussen de Andes-landen, een duidelijk gevaar inhouden voor de Amerikaanse belangen aan die kant van de Stille Oceaan. Aan de Atlan tische kant wordt Uruguay beroert door de efficiënte guerilla beweging van de Tupamaros, terwijl in Argen tinië tenminste vijf stedelijke gueril la organisaties de broosheid van het generaalsregiem aldaar trachten aan te tonen, een regiem dat ge dwongen wordt meer concessies te doen dan het voorwendt. Vandaar dat de VS afwachten. Strafexpedities zoals vroeger naar Guatemala, Cu ba en de Dominicaanse republiek worden niet gehouden. Daarbij komt dat de VS niet meer over vol- doeijfie middelen beschikken om twee drie of vele Vietnams te beheersen. De helden zijn vermoeid (en onder de drugs) en daarom is het gemak kelijker de verantwoordelijkheid hier voor aan Braizlië over te doen. «grootsta land van Zuid-Amerika ho ge economische groei, het belangrijk ste militaire potentieel, verleent steu aan rechtse belangengroepen in al le buurlanden en spekuleert op twis ten en tegenstellingen aldaar). Is du een geprivileerde satelliet" van de V.S. Vandaar ook dat het mogelijk is dat Brazilië en andere Zuid-Amerikaan se landen tijdelijk de 10 pet. in- voerbelasting van noord Amerikaan se industrie producten n:ei hoeven te betalen. Interview in het tijd schrift Veja 28-7-71: „De V.S. zijn het moe om het leiderschap in L.A. uit te voeren, wij zijn inmiddels klaar om het met nen te delen. Van de andere kant. net verlies van de invloed van de VS in Latijns Ame rika kwam veel sneller dan voorzien. Daarom is het belangrijk voor hen om de verantwoordelijkheid op dit gebied over te dragen" Er zijn dan een hele serie veldwachterstaken op te nemen welke reeds door Bra zilië in Bolivia en Uruguay zijn uitgevoerd. De militai-e uitgaven in 1971 zijn 16 pet. van het budget, dat Brazilië oorlogstuig maakt dat voor de VS in Vietnam wordt ge bruikt. Het is belangrijk, dat tijdens de week van 1 tot 7 september op grote schaal in Nederland aandacht wordt geschonken aan het andere Brazilië. De volgende organisaties gaan daarom een alternatieve Bra zilië week organiseren: Amnesty In ternational- Clat Nederland - KWJ - Braz. Informatie-front WIZA enz. Er zal o.a. een kaarten- en handte keningenactie worden gehouden, verzending van brieven en telegram men aan de ambassades van Brazi lië en de President van Brazilië zal plaats vinden. De Vredeswerkgroep Katwijk heeft zich met deze aktie solidair verklaard. Meer informatie zal door ons over Brazilië ln de i „Vredesweek" worden gegeven. Betoon uw sympathie nu met dit andere Brazilië door uw handteke ning te plaatsen op u.lsten waarop geprotesteerd wordt tegen de gruwe lijke manier van martelen van men sen welke om hun sociale en poli tieke overtuiging gevangen zitten. Dit tekenen kan gebeuren vanmid dag en morgen de aele dag in de Wereldwinkel Badscraat 28 .te Kat wijk. WERELDWINKEL,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4