Jongerencentrum 'Troef' is net'Peyton Place' BRAZILIE-WEEK IN LEIDEN De onderwereld siddert voor sportier aar/rover hoofdman Leo Spelen Leidse raad naar 'nlöastop de nieuwe oogst. Koffieteut bessenjenever JV Vanavond gaan de deuren open LEIDENAARS BANG VOOR WRAAKOEFENING Huurprijs Stiafschop Lezers schrijven X VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1972 ADVERTENTIE LEIDEN Het protest tegen de onmenselijke omstandigheden waar in de „gewone" Braziliaan moet le ven van zijn militaire regering laait de komende weken weer hoog op. Brazilië viert begin september zijn honderdvijftigjarige onafhankelijk- heidsfeest en dat houdt in dat over al schitterende feesten, vrolijke car navalsoptochten en glanzende cock tailparty's worden gehouden. Die mEÉfcen de schrille tegenstelling tus sen rijk en arm nog schrijnender. Amnesty International, de Katho lieke Werkende Jongeren, de WIZA (Werkgroep Indianen Zuid Ameri ka) en CLAT Nederland willen de Nederlandse bevolking stevig met hun neus op de feiten drukken en houden daarom een Braziliëweek. Be halve een landelijk programma, waarin radioprogramma's, bezoeken aan de Braziliaanse ambassade en gesprekken met de in Brazilië geves tigde Nederlandse bedrijven zijn op genomen, zijn er ook speciaal plaat selijke programma's opgesteld. In Leiden begint de Brazilië week met een kraam op de Waren markt, waar alle informatie over Brazilië te krijgen is. Dat is mor gen. Zondagmorgen zal in verschil lende Leidse kerken ëen brief wor den voorgelezen die een Braziliaan se pater vanuit en gevangenis, heeft geschreven. Dinsdagavond wordt ln gebouw Contact in Voorhout een film ge draaid met daaropvolgend een discus sie over Latijns-Amerika. Tegelijker tijd wordt in buurt- en clubhui zen informatie verstrekt. Woensdag 6 september wordt 's avonds ln Troef aan de Hogewoerd een film van Jan Glissenaar en Peter Pen- Daar wij vernomen hebben, dat koffiehuis Posthof in moeilijkhede komt te verkeren, zijn wij in de pen geklommen. Wij zouden zeer getroffen zijn, indien zou blijken, dat het voor de heren Wijsman geen zin meer heeft om de zaak open te houden. Eerlijk gezegd komt hierbij een brok egoïsme; nl.: wij zouden de ze koffietent, die wij zelf regelma tig bezoeken en met ons vele an deren, niet graag willen missen Wij hebben daarom een handte keningenactie op touw gezet en 't resultaat zal t.z.t. aan B. en W. wo den toegezonden, om hen te wijzen op de noodzaak van een spoedige afwikkeling van deze dringende zaak. CORS RODENBURG, OEGST- GEEST GERT-JAN EIKELENBOOM. WARMOND HENNY DUBBELDEMAN LEI DEN naerts gedraaid. Deze twee mannen hebben jaren door het verre en mid den Oosten getrokken, hebben daar films gemaakt. Sinds 1962 maken zij reportages over Latijns Amerika, De dag erna, donderdag 7 septem ber, wordt eveneens een film van Glissenaar en Pennaaerts gedraaid, in het Volkshuis. Glissenaar zal daar bij zelf aanwezig zijn om toelichting te geven en te discussiëren. Herv. Jeugdraad in gebouw „De Goede Herder" LEIDEN Met ingang van deze maand wordt het wijkcentrum van de hervormde Molenwijk onderge bracht in het gebouw Rehoboth aan het Rapenburg. Nu daardoor het ge bouw „De Goede Herder" aan de Oude Vest vrijkomt zal dit betrok ken worden door de Leidse Hervorm de Jeugdraad, die gehuisvest was in de Jan Vossensteeg. Tot jeugdwerkleider van de Re gionale Hervormde Jeugdraad is de heer P. J. Dierk (Samuel de Zee hof 1) benoemd. De heer Dierk zal ds. C. H. Bijl assisteren bij het jeugdvormingswerk in de hervorm de gemeenten van Leiden, Oegst- geest, Voorschoten en Leiderdorp, Hoogl. Kerk voor 3 oktoberdienst LEIDEN Nu de Pieterskerk volgens de bepalingen van de over dracht aan het rijk „onttrokken moet zijn aan de eredienst," zal ook de traditionele 3 oktoberdienst er niet in kunnen plaatsvinden. Deze dienst wordt nu gehouden in de Hooglandse Kerk. VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste keuze De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN. Uw Juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 18L Coebergh "X LEIDEN Vanavond, morgen, maandag en dinsdag zet „Troef" de deuren wijd open voor iedere jongere vanaf 1 7 jaar, die wil weten wat het vormingscentrum te bieden heeft. De avonden beginnen om 8 uur en in verschillende ruimten presenteren de bestaande en toekomstige groepen zich tot ongeveer half 1 2. Men kan inschrijven voor één nog telkens bedreigd", verklaarde Cockle W. aan de rechtbankpresi dent mr. Berkhout. „Maar toch niet door Van L., want die zit in de kast", wist de rechter. „Door zijn handlongers', zei Cockie. De 32-jarige onderaannemer stond samen met loswerkman Maarten W. (26) terecht voor enige vermogens- misdrijven en in verband met een nachtelijke schietpartij in Leiden, waarbij een aantal kogels was afge vuurd op de karakteleraar en twee van diens handlangers. Cookie en Maarten bekenden gister dat zij de daders zijn geweest, maar zij hielden hardnekkig vol al leen maar in de lucht te hebben geschoten. Toch is een kogelinslag gevonden op een hoogte van 1.40 meter in een muur naast de auto van Leo van L. Schietbalpennen De twee reeds eerder veroordeelde Leidenaars vertelden de rechtbank dat zij uit pure angst voor Leo van L. en diens trawanten een paar sohietbailpennen hadden gekocht in een kroegje te Rotterdam. In de nacht van 4 op 5 maart los ten zij tot drie keer toe schoten op Van L.s auto. De laatste aan slag pleegden zij voor het hol van de leeuw: het politiebureau aan de Sonneveldstraat, waarheen Leo van L. zich had begeven om aangifte te doen van poging tot moord. Officier van justitie mr. Van der Bruggen had gisteren poging tot doodslag tenlastegelgd, maar ook hiervoor bleek het bewijs onvol doende. Hij baseerde zijn eis ten slotte op openlijke geweldpleging en verboden vuurwapenbezit. Cockie W. stond buitendien terecht voor flessentrekkerij omdat hij zon der betaling ten minste twee kleu- rentelevisie's heeft „gekocht" waar van de opbrengst grotendeels was bestemd voor Leo van L. Maarten W. placht op te treden als doorver koper. Hij moest zich verantwoor den wetens heling. Op de achtergronden van de zaak werd niet diep ingegaan. De recht bank was precies op de hoogte om dat de zaak tegen Leo van L. en enkele van diens medewerkers nog niet lang geleden is behandeld. „Wij weten dat u hebt gehandeld onder pressie van Leo van L, zei de president, die eveneens op de hoogte bleek van het feit dat Van L. niet alleen beschikte over 'n bijna onmenselijke lichaamskracht, maar ook over een flobertbuks en een vervaarlijk samouraizwaard. Cookie en Maarten vertelden de rechtbank dat Van L. zijn formida bele vuisten gebruikte tegen ieder die zich durfde te verzetten. Niet alleen in zijn sportschoo aan de Maredijk terroriseerde hij zijn dis cipelen. Hij ging ook op huisbezoek Cockie W.: .Met een man of vijf kwam hij s nachts telkens aan mijn deur om me te bedreigen I" Maarten W.: „Ik moest voor hem uit mijn eigen huis vluchten". Een reclaseringsambtenaar van het Leger des Heils was van Maartens vlucht toevallig getuige geweest. Ook hij was op huisbezoek gekomen zij het mét heilzame bedoelingen toen hij tot zijn stomme verba zing zag hoe Maarten in de dakgoot achterna werd gezeten door de tie rende Leo van L. Officier van Justitie mr. Van der Bruggen eiste gisteren tegen elk der verdachten in totaal acht maanden gevangenisstraf mt aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Dat is dezelfde straf cüe is opgelegd aan Leo van L. Verdediger mr. Van der Pluijm vond dan ook dat de verhouding zoek was. Hij benadrukte nogmaals dat de twee Leidenaars slachtoffer zijn geworden van de terreurmetho des van de sportleraar en dat de schietpartij alleen maar een panie kerige en naïeve poging is geweest om hiertegen verzet te bicden. Von nis 14 september. van die groepen. Ook is het mogelijk zelf een nieuwe groep te vormen. Door Sybe Stamm Als u de krant van 29 augus tus goed gelezen hebt, dan hebt u ook 't stuk gelezen, waar boven staat: "Raad praat over huurhar- monisatie". In 't laatste stukje staat vermeld dat wij binnenkort een formulier krijgen van "Ons Belang" waarin de nieuwe huur prijs wordt medegedeeld. Als de huurder er mee akkoord gaat, moet hij dit formulier tekenen. Dan gaan ze naar de minister en die stelt een percentage voor de huurverhoging vast. 't Kan mee vallen, maar 't zal in de meeste gevallen wel tegenvallen, maar als je iets tekent, ben je al Je rechten kwijt, dus leden huur ders. tekent niet te gauw. Als Je eenmaal getekend heb. kun Je niet meer terug. MEVROUW GEUKE, J. W. Frisostraat 3. Leiden, Wijk comité Plan-Noord. LEIDEN De kinderen van de derde klas van de Mamix- school stonden gistermiddag bij de Oudevestkerk om een ere- boog te maken voor hun juf'. Het huwelijk van Theresia Mandi en Hans Ouwerkerk werd hier kerkelijk bevestigd. (Foto Jan Holvast) Pleiter wilde hiermee de sinistere reputatie illustreren van de Leidse karateleraar en roverhoofdman die onlangs voor zijn aandeel in een grootscheepse serie inbraken, dief stallen en flessentrekkerijen voor acht maanden naar de gevangenis werd gestuurd. Maar de Leidse on derwereld siddert nog steeds voor hem. „Mijn vrouw en kinderen worden Heel droog kun je zeggen: Troef is een vormingscentrum voor wer kende jongeren tussen 17 en 25 Jaar uit Leiden en omgeving. En wat is nu eigenlijk een vormings centrum? Daar bestaan duizend en-een-definities voor. De jongeren van Troef zeggen het ze: Troef is 'n centrum waar jonge mensen elkaar op verschillende manieren kunnen ontmoeten. Als Je n.l. als Jongere in Je eentje rond loopt in deze wereld zie je een maatschappij waar bar weinig van deugt en die ook bar weinig rekening met Jou houdt. Je voelt je dan vaak erg machteloos. De mensen in Troef geloven dat je met die machteloze gevoelens en met je eigen ideeën niet alleen rond moet blijven lopen. En o aar om is Troef er. Je kunt er in de soos zo maar gezellig gaan praten. Je kunt ook mee gaan doen aan creativiteit en projectiegroepen. Dan zui je ontdekken dat je meer mogelijkhe- den hebt dan je zelf ooit gedacht had. Je zult nu wel begrijpen dat Tsoef veel meer is dan "een tent voor langharige Jongeren, die daar zitten te kletsen, tc drinken en te roken". Mensen die dat zeggen zijn nooit in Troef geweest, en dat is jammer, want in Troef is het ont zettend gezellig: Troef is net Pey ton Place met de groepen als bewo ners en de soos als de zondagse kerkdienst. Wat gebeurt er? Om te beginnen is er een aantal doe-groepen: creativiteit (Je fanta sie uitleven in allerlei materialen zoals leer, klei, batikuen, pottenbak ken enz), experimenteel toneel (je gedachten en gevoelens uitbeelden en komen tot goede communicatie); films (speelfilms en documentaires maken; technieken leren); yoga. Er is ook een donkere kamer waarvan je gebruik kunt maken. Verder zijn er project- en werkgroepen die zich met politieke en maatschappelijke zaken bezig houden. Zo is er de werkgroep huisvesting werkende Jongeren tdeze Jongeren bekijken de woonsituatie van de werkende jongeren in Leiden)de werkgroep milieubeheer (dit is een nieuw idee; we gaan met de groep bij het beleid van het centrum. In het proces van democratisering, zo als dit het afgelopen jaar op gang is gekomen, lijkt een belangrijke fase in zicht. De bedoeling is om binnen twee of drie maanden tot een nieuwe beleidsstructuur te ko men, waarbinnen sr grote invloed aan de deelnemers toegekend zal worden. Als je Je bij Troef betrok ken voelt, kan je natuurlijk volop mee-democratiseren Gaat dat allemaal voor niets? Jammer genoeg niet! Dat Leiden in last is, wordt ook in de Troefkas duidelijk gevoeld. Daarom zijn we genoodzaakt f 10 per maand te vra- gen voor 1 avond per week. Laat je I daar toch maar niet door afschrik- ken, maar kom eens kijken op j Troef, Hogewoerd 57, Leiden. Jammer, dat Nederland weinig gouden plakken te incasseren zal krijgen. Toen ik in de krant las, dat de koopavond toch doorgaat in Lei den. dacht ik meteen, jammer, dat er in Mtinchen geen spelletje pes ten aan vast zit. Zou dit het ge val zijn dan waren wij verzekerd van een gouden plak, als wij een afvaardiging uit de Leidse Ge meenteraad hadden gezonden. Hoe Is het mogelijk dat in weerwil van de bezwaren van de werkgevers en werknemers toch de kogel door de kerk is en toch gewoon open on donderdagavond Nu wij in Parijs geconfronteerd worden met omkoperij van hoge functionarissen, mogen wij toch wel blij zijn dat wij zo'n stel eer lijk, Öoven de partijen staande Leidse bewindslieden hebben. Een dooddoener was de laatste zinsnede: de beloning van het per soneel is een kwestie tussen werk gevers en werknemers. Wij wassen onze handen in onschuld, vliegen jullie elkaar maar in de haren. Nu de Breestraat nog dicht timmeren en de chaos is compleet. Toch niet aardig van President Amin om de Aziaten de nek om te draaien. Je kunt het beter in ei gen stad je eigen mensen doen. Calimero zou zeggen: 'Dit is niet eerlijk. Oh Nee! Met dank. A. J. van TIENEN, Wagnerplein 66. Leiden Gaarne zou ik commentaar wil len geven op het overigens leuke voetbalverslag van de wedstrijd SpartaUtrecht van de hand van Rob Vente. Deze schrijft o.a. "en eigenlijk had de score nog hoger kunnen zijn. Als arbiter Boosten b.v. een strafschop had gegeven. En als aan Vain Staveren.... enz. enz. Bij enig nadenken zal Vente toe moeten geven dat dit niet kan. Als de strafschop wel was gege ven, dan had de wedstrijd een heel ander verloop gekregen, met een waarschijnlijk geheel andere uit slag, hoger of lager. J. ROTMAN, oranjekade 15, Voorschoten. samen kijken hoe we dit het beste aan kunnen pakken^de werkgroep Leidse politiek (deze gioep gaat zich bezighouden met het politieke spel in Leiden, waarbij ze ook gaan kij ken hoe je daar a's gewone burger nnu het best in mee kan snelen) een aantal mensen willen zich gaan trainen in het discussiëren en ten slotte komt er een groep die muziek gaat beluisteren en bespreken. Aangezien de meeste nrojekten gericht zijn op aspecten van de samenleving, is het niet verwonder lijk dat een bepaald project na we ken of maandenlange discussies (met informaties) - uitmondt in een goed geplande actie. Gelukkig maar. anders blijft elke discussie een vrijblijvend gekeuvel. Tijd en geld Als Je met één g^oep mee wilt doen, kost het Je één avond per week. Me kunt natuurlijk altijd vrijdagavond even op de soos bin nenvallen, waar je andere Troevers, ook niet-Troevers ontmoet. Je kunt daar in dat gezellige afeertje je problemen en Je kwade buien lek ker afreageren. M^ar: Je kunt zoveel tijd in Troef steken als je zelf wil. Je kunt er al tijd met je ideeën terecht. Want in Troef vind je mensen met wie je Je ideeën vorm kunt geven. Iets waar- in de maatschappij weinig its is. Troef is een centrum vóór van Jonge mensen. Steeds meer deelnemers voelen zich betrokken

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3