Raad schoorvoetend akkoord met bouw van 2-kamerflats Leidse koren geloven in de redding van het Gew. Orkest Subsidie voor Veilig Verkeer Twijfel aan nut 'Kerkplein' van Babel weer in actie VRIJDAG 1 SEPTEMBER Zoeterwoadse muziekleerlingen geweigerd bij Rijnakkoord ZOETERWOUDE Met nogal wat tegenpruttelen heeft de Zoeterwoudse raad gisteravond de bouw van 42 twee kamerflatjes (premie-huur-sector) in het bestemmingsplan Westeinde geaccepteerd. De flatjes, speciaal ontworpen voor bejaarden (de benedenverdieping) alleenstaanden en hele kleine gezinnen, zullen f 225,huur gaan doen. De raad, die niet helemaal de noodzaak van deze twee kamer flatjes zag, drong er bij B. en W. op aan de onderste woon laag helemaal op de begane grond te claimen voor de bejaarden en lichamelijk gehandicapten. Maar voor burgemeester Detmers zijn raad zover had, had hij zich duchtig boos moeten maken. Raadslid Everstijn <KVP) had bezwaren tegen iedere flat in deze toch al wat volle woonwijk. Wat blifjt er over van het streven naar meer groen vroeg hij zich af. .Bo vendien als dit project voor de wo ningbouwvereniging niet interessant is wat moeten we er mee aan. Ik zou wel akkoord kunnen gaan met de bouw van eengezinswoningen". Burgemeester Detmers herinnerde de raad er aan dat op het bewuste stuk grond in Westeinde altijd al flatbouw was gepland, daar hadden ze zelf mee ingestemd. „De woning^ bouwvereniging heeft de kans ge had een plan te maken. Omdat het plan, dat de sympathie van de raad had, niet door mocht gaan, een flat in 5 woonlagen haalde niet de goed keuring van de betreffende instan ties niet, heeft men de grond reso luut teruggegeven. „Ik vindt het ge woon niet fair," viel burgemeester Detmers een beetje boos uit. „De grond heeft nu zeven Jaar braak ge legen en wij zijn dolblij dat we nu iemand hebben gevonden die er wil bouwen". Behoefte KVP-er Van der Post vroeg zich evenals Hulsbos (Prot.Chr. Groep) en nog verscheidene andere raads leden of Zoeterwoude wel behoefte had aan dergelijke flatjes. „Kan er misschien een kamertje bij gemaakt worden, dan wordt het object veel aantrekkelijker? Wethouder De Jong dacht dat er wel degelijk behoefte was aan twee-kamerflatjes. Hij verzekerde dat B. en W. zouden pro beren zoveel mogelijk flatjes voor Zoeterwoudenaren te krijgen. Sies, Vrije Lijst, de exoe:t als net om ge meentelijke financiën gaat en zijn Prot. Chr. collega Eugelkens wilden flatjes duurder maken. Sies zag r in 1 Vt kamer flatjes vcbr |50,- per maand. gngelkens wilde bovendien wel precies zien hoeveel inwoners Zoeterwoude werkelijk belang- ^lling hadden voor devgelijke flat- Burgemeester Detmers vond het reëel een dergelijk onderzoek stellen. Er zijn erg veel mer»- J die pas „trek" krijgen als ze het 5 wezenlij kt zien. Dmdat uiteindelijk bleek dat ook bejaarden uit grotere woningen in flatjes zouden kunnen trek- wilde Sies er wel wat doorstro- zien. raad ging, op Van der Ploeg f uiteindelijk akkoord met de de twee-kamerflats. Ook de Zoeterwoudse verkeerssi tuatie is bijna in iedere raads vergadering aan de orde. Wethouder Duindam deed nog eens een beroep op alle automobilisten die van de Zuidbuurtseweg gebruik maken toch rekening te houden met de kinderen van de Openbare school. Na het sluiten van de raadsver gadering, de overige punten had den geen noemenswaardige discussie opgeleverd, kreeg het publiek weer de gelegenheid vragen te stellen. „Op het sportcomplex Haasbroek staan prachtige borden met Baat. niet als dankmaar nergens is een prullebak te vinden zou daar wat aan te doen zijn," vroeg Van der Geest. Burgemeester Detmers be loofde dat daar iets aan gedaan zou worden en dankte voor de opmerk zaamheid. Mevrouw Zaalberg sneed een bij zonder moeilijk punt aan: het mu- ziek-onderwijs. „Waarom worden de Zoeterwoudse kinderen bij Rijnak koord (Leiderdorp) geweigerd. Met deze opmerking liep zij wel vooruit op de nota, die de raad in de vol gende vergadering gaat behandelen, maar toch wilde verscheidene raads leden daar wel wat op zeggen. Sies: Vier maanden geleden stelde Rijn- akkoord ons het ultimatum volledig deelnemen of helemaal niets. Om dat dit een uiterst kostbare zaak is, —ieder Jaar gaat het de gemeente meer kosten wilden B. en w. de muziekschool per 1 oktober de be slissing meedelen. Dat de leerlingen uit Zoeterwoude nu pertinent worden geweigerd noemde wethouder Duindam „hoogst onelegant". Ook hij had verwacht dat Rijnakkoord zich tot 1 oktober aan de oude regeling zou houden. CO VS vergadert maandagavond LEIDEN De C.O.V.S. afd. Lei den en Omstreken houdt op maan dag om 8 uur in het clubgebouw van de VTL aan de Vliet in Leiden de Jaarvergadering. Er zullen diver se jaarverslagen aan de orde komen. Bij de bestuursverkiezing zijn Van Britsum, Vlasveld en van den Ak ker aftreden maar herkiesbaar. Het bestuur stelt M. Slierings voor als kandidaat voor het secretariaat. LEIDEN De 28-jarige student medicijnen uit Leiden Hein Rijven is weer terug uit Spits bergen. Samen met zijn tweelingbroer Loek, Fred van Olphen en Hein Doeksen verzamelde hij daar een schat aan gegevens en filmmateriaal over de flora en fauna van het noordelijke deel van dit pooleiland. De expeditie heeft twee voettochten van elk 30 kilometer gemaakt vanuit een basiskamp in de Noorse nederzetting Longyearbyen. Ze hebben als eersten een oost-west-tocht door het cen trale gebied gemaakt. Als hun belangrijkste ornithologische waarneming zien de expeditieleden hun bestudering van de ivoormeeuw, waarvan ze de de grootste ooit ge vonden kolonie ontdekten. Op een tocht naar het centrale bergland van Spitsbergen hebben de vier de nog zelden bedwongen Neiotontop (1.717 meterbeklommen, het hoogste punt van het in 1596 door Willem Barentsz ontdekte pooleiland. De expeditie heeft voorts ren diertellingen verricht voor het Forstzoölogisches Insti- tut in Freiburg en vogels geringd voor het Vogelmuseum in Stavanger. Op de foto v.l.n.r. Fred van Olphen, Hein Doeksen, Loek en Hein Rijven. LEIDERDORP Het verbond voor Veilig Verkeer, Leiderdorp/ Zoeterwoude HR, heeft voor zijn activiteiten in 1972 een subsidie ge vraagd van f 1.460 dit stemt over een met het geraamde tekort. Een subsidie van f 1.460 is echter niet relevant, omdat volgens de jaarreke ning 1971 van de vereniging een voordelig saldo aanwezig is van f 217.21. Daarom menen B. en W. dat een subsidiebedrag van f 1.250 vol doende is. ZOETERWOUDE Na twee In 1971 is een Bomenstichting op- maanden van „uiterlijke rust" opent i gericht. Deze stichting is gevestigd Babel vanavond weer de poorten. in Zeist. Zij bevordert het behoud Vanavond treedt een „streetband" op van oude bomen als solitairen. Ook met Schotse en Ierse muziek. De adviseert voormelde stichting ge- Jongerengroep van Babel geeft za- meentelijke instellingen en andere terdagavond een cabaret en zondag overheidsorganen. Bestuursleden tijdens de open dag kan iedereen van deze stichting hielden lezingen kennis komen maken en inschrijven I voor gemeenteraadsfracties, studen- voor nieuwe cursussen. Het hele ten en Jeugdgroepen om meer be- weekeinde is er een foto- en macra- kendheid aan deze stichting te ge- mé-expositie. 'ven. In de toekomst zal bij de sanering van de oude dorpskern een roep kunnen worden gedaan op Bomenstichting om van advies dienen voor het behoud van de a; wezige groenvoorzieningen. Ook zal bij de uitbreiding van de gemeente de stichting kunnen worden betrok ken bij nieuwe aan te leggen groenvoorzieningen. B. en W zijn daarom van mening, dat de aktivi- teiten van de Bomenstichting stimulans verdienen. Zy stellen de raad voor de stichting een jaarlijkse subsidie van f 25. te verlenen. Modeshow V en D LEIDEN De nieuwe wintermo de van V. en D. zal zaterdagmiddag, door Marjolein Brier dansend wor den getoond. De show begint om twee Tekort van ongeveer twee ton verwacht Burgerlijke Stand van Leiden Ma*k C*P "C A en A. Tisseur; 7 dorus Henrlo51! G. J. C. Koek; Daniël Bernardus zn v: L. M. van Roon en J. M. Strijk; Jochem Gijsbert zn v: J W, Bredewout en A. C. OliJ; Daniël Albertus zn v: D. A. de Best en M. van Egmond; Pieter Rogier zn v: L. J. M. Prins en M. -t t» Oosterlaan: Gijsbertus Cc/rn-elis OVERLEDEN N. Schotanus (70) man: - Twijfel is in Bk yning (72) man: C. Devilee (44) echt- gen. van W. J. Koree: T. ToultJhoff (77) man; E, R. P. Abels (45) ech'ügen. van Oegstgeest beleefde gisteren ie eerste officiële koopavond. Het winkelcentrum Lange Voort trok redelijke belang stelling. Op een enkele na waren alle zaken geopend. Het winkelend publiek werd aangenaam verrast doordat leuk geklede winkelmeisjes met gulle hand anjers aan boden. Een ander en heel wat minder aantrekkelijk beeld vertoonde het oude centrum. In de De Kempenaerstraat en omgeving waren de mees te zaken gesloten, zodat de winkeliers die wel hun deu ren hadden opengezet slechts enkele klanten zagen bin nenkomen. (Foto Jan Holvast) BENTHUIZEN Benthuizen gerezen aan het nut een „verkeersrem" in de lange Dorps straat: een halve lus voor de kerk van de gereformeerde gemeente. De wegverlegging. aangeduid met de weise naam „Kerkplein", maakt on derdeel uit van het ontwerp-bestem- mingsplan voor de Dorpsstraat en omgeving. Ir. Zandvoort gaf toe dat het Kerkplein slechts een overblijf sel was van een veel grotere wijzi ging. Hij leek er niet veel bezwaar meer tegen te hebben om de lus in de Dorpsstraat nu maar helemaal van de plankaart te schrappen. De bedoeling van de verlegde weg is het doorgaande verkeer uit de Dorpsstraat te weren. Uiteraard kan de „flessehals" in de Dorpsstraat slechts effectief zijn als eerst de om- leidingsweg helemaal klaar is. Een der aanwezigen vreesde, dat de boch ten rond het Kerkplein meer lawaai en meer uitlaatgas zouden veroorza ken omdat er dan veel geschakeld moet worden, maar ir. Zandvoort was van mening, dat de voordelen veel groter zouden zijn, doordat veel minder auto's door de Dorpsstraat zullen rijden. Toch wilde hij nog wel een andere suggestie uit de zaal ern stig in overweging nemen. n.l. het in stellen van een circuit met éénrich tingsverkeer, in plaats van een fles sehals bij het Kerkplein. Met betrekking cot het aanleggen van het resterende stuk omleidings- weg deelde burgemeester Keijzer mee. dat de grondaankopen daar voor in een van de eerstvolgende raadsvergaderingen aan de orde kun nen komen. Het hangt dan van de financiële mogelijkheden af hoe snel met de aanleg begonnen kan wor den. Een woordvoerder van de gerefor meerde gemeente gaf uitdrukking aan de grote zorg ki die kring ont staan door het plan-Dorp. Die zorg heeft vooral betrekicing op het feit, dat bij de aanleg van het Kerkplein de straat veel dichter langs het kerkgebouw komt te lopen. Bezwaar lijk werd verder gevonden, dat de groenstrook achter de kerk groten deels plaats zou moeten maken voor parkeerplaatsen. In de kring van dit kerkgenootschap zou men liever ge zien hebben dat de weg achterom de kerk heen gevoerd werd, zoals vroe ger is overwogen. Uit de gesprekken bleek nog dat er misschien een mogelijkheid ge vonden kan worden om de molen in zijn oude glorie te herstellen. Er zou iemand zijn, die dat op zich wil ne men en wethouder Rensink gaat daarover praten. Blijkt restauratie te duur dan zal de mo'.en in de toe komst gesloopt moeten worden. Op het gebied var. de boerderij Zegwaard moeten volgens het plan ruim 60 woningwet- en premiewo ningen komen. Een der aanwezigen wees er op, dat de huizen die er nu staan, door de eigenaars opgeknapt worden en dat er zich ook een be drijf heeft gevestigd. Als dat allemaal moet verdwijen, draait de gemeen schap voor de kosten op. De burge meester zei dat het met Juist zou zijn huiseigenaren te beletten hun eigendom op te knappen, zolang niet valt te zeggen wanneer de ge meente dat eigendom nodig heeft. Wat het bedrijf betreft, ligt de zaak anders. Daar worden volgens de gemeente verschillende bepa lingen overtreden, doordat er zonder vergunning wordt gewerkt. LANCIA NU ITOLA B.Y. WASSENAAR Na de door Leonard Lang is de naam Lan cia Import Nederland gewijzigd in Itola b.v. Itola b.v. blijft gevestigd te Was senaar, Rijksstraatweg 338 Kreatlef Sent Disco-avond 8 (Breestraat 66) j Oegstgeest (Geversstraat 65) Socië- i teit voor kamerbewoners en alleen- I staanden 8 uur nam. Leiderdorp (Fred. Hendrlikplant- I soen 25) Gespreksavond Baha'l 8.15 Koningskerk Ruilclub 7.3010 uur Morsweg 10 Spreekuur Adviesraad Zaterdag Kreatief Sentrum (Breestraat 66) rom melmarkt 1 uur nam., integratlefeest 8 uur nam. Breestraat 19 Scleteit Twentwel (v. kamerbewoners en alleenstaanden) 9- 12 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden 8 nam. Doopsgezinde kerk Zevendedags-ad- Bij Molen De Valk Postzegelmarkt -5 uur nam. Het Mierennest (Morsweg 59) Kof- Zondag alleenstaan- ,en) 9—12 uur nam. Oegstgeest (Geverstraat 65) Socië- elt voor kamerbewoners en alleen staanden 11 uur voorm.2 uur nam: en 8—12 uur nam. Doktersdiensten Tot zaterdagmorgen tien uur raad plege men de eigen huisarts, daarna tot zondagnacht twaalf uur uitslui tend voor spoedgevallen de dokterste lefoon 22222. Leiderdorp Dokter Van 't Woud, 30070 (wijkzuster Cortslaan 34, tel. S. v.d. Leer, 23109). Oegstgeest Dokter J. holtz, Wilhelminapark 2, tel. 51390 (wijkzuster Bollemeijer, Wielwaallaan 14. Leiderdorp, tel. 44204 b.gg. 54500). Voorschoten Dokter W. van Dam, Prof. Asserlaan 26, tel. 3960 (wijkver pleging Gezondheidscentrum, Wijn- Dorpsstraat 45, tel. 2220. Apothekers De avond- nacht- en zondagsdienst wordt waargenomen door de Haven apotheek. Haven 18 en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66. iOS-dienst SOS-Telefonische Hulpdienst nr (01710) 25202 Voo? alle die tn moei lijkheden verkereD bereikbaar elke Release Hulpverleningsdienst Release: Nleu. -9 Rijn 20a. tel 24r" J- ij dag 20—22 uur; derdag ook 15—18 Gezinsverzorging Aanvragen hulp oejuarden en lang durig zieken en gezinsverzorging Mora singe) 8 tel 24800 910 uur voorm. Wetswinkeltje lerdag 79 uur nam, ttMjraag a uur voorm 1 uur nam. .dres: Leidse Volkshuls Apothekers- ijk 33. Dienstencentrum voor 65-plussers Algemene Informaties (910 uur), foordeindsplein 2B, Tel. 40483. Mors- :wartler. WIJkinformatie 910 uur); clubs hulpdienst. Dijkstraat 2a Tel. **•--- Wilklnformatie (9— Ipdienst. Gerecht 10. Tel. 43503. De Kool Wijklnformatie (9 10 uur); clubs, hulpdienst Driftstraat 49a Tel. 49726. Zeeheldenwijk Diverse telefoonnummers (910 uur): 43754 30897, 20176. Meerburg Diverse 34639, 23231, 20788, 44256, 41796. LEIDEN Het bericht dat het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Hol land met opheffing wordt bedreigd heeft de Leidse koren die zich gere geld bij hun Jaaruitvoeringen door dit orkest laten begeleiden wel ver ontrust maar voorlopig nog niet in een panieksituatie gebracht. Over het algemeen is er bij deze koren de hoop dat de financiële moeilijkheden, waarin het orkest verkeert, tot een oplossing zullen worden gebracht. Wanneer het Ge westelijk Orkest inc'erdaad wordt ontbonden zijn koren zoals "Con Amore" en „Alma Mater" aangewe zen op andere orkesten waarvoor echter in de meeste gevallen meer betaald moet worden naD voor het vanuit Delft opererende orkest. Bij „Con Amore" gelooft men niet dat door de dreiging van een eventuele opheffing van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland het op 24 okto ber' a.s. te geven jubileumconcert, waarop Benjamin Brittens Sint Ni- colaaskantate zal worden uitgevoerd, gevaar loopt. De begeleiding van de- ze kooruitvoering door het Gewes- JAN PASVEER (Con Amcrre) orkest is contractueel vastge- geen paniek— legd en men heeft er bij dit koor alle vertrouwen in dat de lopende contracten in elk geval door de or keststichting zullen worden nageko men. Bovendien hebben „Con Amo re" en zijn dirigent Jan Pasveer zulke prettige contacten met de or kestleden dat naar de mening van sommige Leidse koorleden de Delftse musici ongeacht de situatie waarin zij verkeren in oktober in de Stadsgehoorzaal zullen spelen. Het uiteenvallen van het Gewes telijk Orkest betekent ook een strop voor de Commissie Esthetische Vor ming Schooljeugd, die dit orkest elk seizoen een concert laat verzorgen voor de leerlingen van ae Leidse la gere scholen. Het Gewestelijk Orkest wordt be halve door de provincie door tal van Zuldhollgndse gemeenten gesubsidi eerd. Wat deze subsidiëring betreft wordt er van ie zijde van de Cul turele Raad Leiden op gewezen dat deze gemeente dit 'aar een bedrag van f 16.000.- voor het In moeilijkhe den verkerende orkest heeft uitge trokken. In 1970 bedroeg het sub- Volgens de voorzitter van de orkest stichting, ir. S. F. J. van Royen, zijn de financiële moeilijkheden ontstaan doordat de subsidiebedra gen sterk zyn achter gebleven by de minimumsalarissen, die voor orkest musici van toepassing zijn. Bedroeg het tekort op de begroting van de orkeststichting in 1970 „slechts" f 8.000,- voor 1973 wordt het tekort op f 200.000,- ge raamd. Ir. Van Royen hoopt het orkest voorlopig van de ondergang te kunnen redden door „ergens een be drag vandaan te kunnen halen" en „renteloos iets van de vakbonden te kunnen lenen". Bovendien zal het bestuur van de orkeststichting er bij minister Engels van CRM op aan dringen om in het schrikbarende te kort bij te springen. „Wanneer er geen hulp komt opdagen betekent dat niet alleen voor het orkest maar ook voor alle koren die door dit or kest worden begeleid een ramp", al dus de orkestvoorzitter.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2