)e bruiloft kwijnend [N DE WINKEL VAN SINKEL. Pieter de feestneus: "Geen meer... J SEPTEMBER 1972 "Wees welkom bruid en bruide gom En dat op de maat van "Eikenhout is eikenhout, eiken hout is eikenhout" Zo en niet an ders hoorde het ooit. Maar zo is het nog maar zelden. Want hoe gaat het nu? "Gelegenheid om het bruidspaar te feliciteren be staat van 17.00 u. tot 18.30 u. zaal x. van het restaurant y". Hand jes schudden, 'n kusje voor de bruid, cadeau afgeven (met een plakkertje er op van wie het is), twee consumpties per persoon en wat zoutjes". In intieme kring wordt er daarna door het bruidspaar nog even ge tafeld en dan is het 22.00 u. en begint de huwelijksreis. "De bruiloft" is kwijnend. Zo'n feest, waarvoor men in de buurt een zaaltje afhuurde, dat ver sierd werd met slingers, waar een schildje opgehangen werd met de tekst "Hulde aan het Bruidspaar" en waar de jonggehuwden niet eerder binnenschreden voordat alle bruiloftsgasten aanwezig wa ren, hun twee rondjes koffie reeds achter de rug hadden en het welkomstlied gerepeteerd. Een feest, dat op zijn vroegst 's nachts om twee uur afgelopen mocht zijn. Waar het bruidspaar toch al niet te fris na een dag vol emoties, dan ook gemangeld uit diende te komen. Een feest, dat ook wel eens fors uit de hand placht te lopen. Een "groene bruiloft" noemde men zo'n huwelijksfeest hij wordt nauwelijks nog volgens de traditie gevierd. De "koperen bruiloft" (121/2 jaar getrouwd) is helemaal in het niet verdwenen. Voor een "zilveren bruiloft" (25 jaar) wil men nog wel eens een zaaltje afhuren, alsook voor de "gouden bruiloft" (50 jaar). De "diamanten bruiloft" is altijd al een voornamelijk binnenskamer- feest geweest in verband met de broosheid der jubilerende echte lieden. "De Bruiloft" is goeddeels ver vangen door recepties, etentjes onder elkaar en uitstapjes: soms huurt men een autobus daarvoor af. Door Aad WagenaaT f onderzoek, waarvan de resultaten begin dit jaar ge- V 2d werden (het werd verricht door Makrotest N.V., in ^-king met de Felicitatiedienst)bleek dat slechts 7 pro- ee|de jonggehuwden in deze tijd geen receptie geeft. In ji de tien gevallen wordt die receptie buitenshuis ge- (Tweederde van de bruidsparep gaat op huwelijksreis (buitenland, |oedjes, toeters, serpentine en confetti, alsmede vruch- fen het huren van een zaaltje blijft er dan natuurlijk meer over. in feestartikelen merkt ïrkst. J. Bokstein in Den t Het Nederlandse feest- helemaal veranderd. Te- /Ofl is een verjaardag vaak ,alve bruiloft. De echte ""waar wij nog een leveren, reren feesten. Dan willen 1 vaak iets voor hun ou- bp die ouders d'r manier, in een zaaltje. En dan Dr de liedjes en de hoed- ar de winkel. Maar de in- lendat gaat niet meer. „Meneer, weet u wel dat Ig bogen al flink boven de Eden zit, houden ze het gezien'. ik het soms niet', zegt die schildjes met Hulde kiidspaar' verkoop ik bij '.'lagen ineens meer dan ooit vroe ger. En: Als Je ziet wat de mensen te genwoordig voor een kinderver J aars - partijtje uitgeven, dan moet Je wel constateren dat het niet in het geld zit. Tachtig hoedjes leveren voor een bruiloft, daar schrik je van. Maar vijftig hoedjes voor een kin derfeest is een zaak van alledag'. In Rotterdam is Frans Moret (42) de grote feestartikelenhandelaar. Hij vertegenwoordigt de derde ge neratie in een bedrijf, dat meer dan 80 jaar oud is. ,Voor de oorlog was het zo dat de zaak opgebeld werd met een boodschap van ,Ik heb een bruiloft van vijftig mensen. Ik kom de spullen straks wel opha len. Dan wist je precies wat je alle maal bij elkaar moest halen. Vijftig hoedjes, vijfentwintig keer twee zoekvlaggen, vier maal vijftig lied jes, welkomstlied, mutsenlied. drink lied en afscheidslied noem maar op'. .WIJ hebben nog steeds 480 verschil lende liedjes In de collectie, maar ik moet zeggen dat er daar ook bij zijn voor iemand, die veertig jaar bij een baas is of zelfs voor nonnen, die tien Jaar iin het klooster zitten. Grootvader had een eigen drukkerij, zodoende'. Iemand, die nog steeds heftig ge looft in het instituut .Bruiloft' is de 62-jarige Amsterdammer Piet Dam. Hiet Van Dam, de Feestneus', zoals hij zichzelf noemt, dreef tot voor kort een feestartikelenhandel op de Rozengracht in de Jordaan. Hij heeft zich thans teruggetrokken op Purmerend, vanwaar hij Amsterdam maar dan alleen voor bruiloften bedient. .Als de oudere mens de gangmaker maar is!' roept Piet de Feestneus uit. ,De ouders van het bruidspaar moeten rond de 50 zijn, liefst nog wat ouder. Die weten wat een feest van acht tot twee is....' Als de orga nisatie van de huwelijksceremonie van zo'n jaar of 25, weet Ik, dat ik er niet aan te pas kom....' Oorzaak van het, ook door hem niet te ontkennen, teruglopen van de ouderwetse huwelijksviering is: Het gebrek aan muzikanten. En dan vooral de accordeonisten. Dat zi'jn immers de beweeglijke arties ten. Je hebt in zo'n muzikant ie mand nodig, die het feest versiert. Maar dait slag kunstenaars loopt te gen de zeventig. Opvolgers zijn er niet'. Piet Dam weet alles van ,Het Pro tocol' van zo'n bruiloft. .Kijk', schetst hij, ,we zijn in de zaal. Dan is alleen de familie er; het bruidspaar zelf nog niet, dat is dus anders als op een receptie. We drinken koffie en dan maken we een leuke openingspolonaise met z'n allen, dat is voor de stemming. Dan deel ik de bogen uit, die een dame en heer samen delen, dat zijn stok ken met slingers er omheen en bloemen erin. Daarna repeteren we het welkomstlied .Welkom bruid en bruidspaar...' op de wijs van het Limburgse volkslied of we doen het op de wjjs van Lily Mariene .Welkom jeugdig bruidspaar zingen wjj tot u En dan komt het bruids paar en loopt onder de erepoorten door met traantjes in de ogen. Dat is voor mij altijd een succes, als dat goed is". Hou, dan zijn er bij die inhuldiging ook altijd twee kinderen, die met zo'n leuk mandje niet confetti lo pen. Ondertussen zet ik twee stoe len klaar en als het bruidspaar daar op zit, moeten we het Hang zullen ze leven' zingen. Ondertussen haal ik die bogen weer terug, want dat is geen kóóp- maar huurwerk. Direct daarna laat ik de felicitatie- polonaiise inzetten: .Komaan nu da mes en heren, Wij gaan nu excerce- ren...' u weet wel. En dan krijgt ie dereen even de gelegenheid om handjes en kusjes te geven. Daarna kamt er een borreltje, de eerste consumptie. Dan brengen we een toastje uit: Hn we heffen het glas, Ja Ja, en dan gaan we proosten jaja...' .Ziet u, op dit moment is de kop van het feest eraf. Als dan de stemming er nog niet is, is het geen echte bruiloft.' Piet Dam weet echter dat het feest thans nog lang niet geslaagd is. Hou wordt het een zaak van de goede muzikant. Die moet niet de hele avondjes walsjes gaan draaien op zijn harmonika, maar hij moet er ook af en toe een stepmobieltje in gooien en zo mogelijk een paar leuke voordraohtjes doen als de fa milie daar zelf niet mee komt. Een Stepmobieltje? Dat is een vakterm bij ons voor een fikse polonaise. Ja, daar hebben we ook liedjes voor. Maar wacht!' .Eerst', vertelt Piet de Feestneus, .krijgen we natuurlijk de wals van het bruidspaar. Daarbij hebben alle omstanders een rol serpentine, waar het echtpaar zich helemaal ln vast draait. En dan plaatsen we alle da mes tegen de bruidegom en alle he ren bilj de bruid en die trekken die twee dan weer los. Dat is dan ook weer gebeurd en zo rolt het dan...' Hou komt er een fase,' gaat Dam verder, .waarin moet blijken of de familie zelf een beetje initiatief heeft. Je mag nu verwachten, na de tweede consumptie, dat er iemand opstaat, die in dichtvorm vertelt hoe de twee Jongelui aan elkaar ge komen zijn. Met hier en daar een knipoog natuurlijk. Dan komt er een stoelendansje of zo, weer een polonaise waarin op het fluitsignaal iedereen een andere partner kiest. De zaak moet gemixt worden, de mensen mogen niet op een kluitje blijven zitten. Daar dienen ook de .zoekvlaggen' voor, die al vroeg op de avond worden uitgedeeld. Van ieder soort vlag twee gelijken, een voor een dame en een voor een heer. En op een gegeven moment moet men dan bij elkaar de corres ponderend® vlag gaan zoeken. Dan heb je wett een koppel gevormd en de mensen Uit elkaar getrokken'. Heeft Piest- Dam het idee dat ,De hij nog gevierd .and gebonden is? Zowel de behoorlijke er als de eenvoudige daar heb ik aan ge- sjiek hotel als rond met de Bruiloft', wordt, ,Hee hooi midd< bom leverd. En America in lopen toeters'. Ziet Piet ruggang Helaas. Over een jaar de huidige generatie trouwen. En daar log niet met erebogen bij aankomen. En Stuff lever ik nou eenmaal ijlet. Ik kan hoogstens een ludiek .toetertje met franje aan ze kwijt'.J« Ja, Piet Dam zijns ondanks: het Is en wordt nog meer een lauwe bedoening op De Belangrijkste Dag in Zijn of Haar Leven. Geen hoe- perdepoep of koekies bij de thee meer. Geeji polonaises meer of hu moristisch® schetsen voor twee da mes en ee heer. Er voor ia de plaats ls er het glas goedkope Aerry met een zoutje. En een wittöbo od in Torremolinos. jünton Sinkel, eigenlijk Mlchlel ïaar Anton was zijn .oepnaam, uit het stadje Clop- aenburg in het Keurvorstendom nover, kwam in 1821 als fnarskramer in garen en band met het pak op de rug in ons lij vestigde zich in een klein kinkeltje in Amsterdam aan de Nieuwendijk en begon daar zijn r'Affaire in Wollen, Catoenen en feijden Manufacturen", ter plaat- tee waar nu de Cineac is. (Vrij spoedig kon hij zijn zaak Uitbreiden, zodat hij binnen 10 jaar in Amsterdam al vier "win dels van Sinkel" had, o.a. in de Kalverstraat. De eigenaar van dit apotheker, bedong in akte van verkoop de voorwaar- dat hij de alléén-leverancier worden van "drop en pillen", ziet dus dat deze twee re- !els uit het versje niet zinledig :els handel breidde zich zó en-bit, dat hij niet alleeD manufac- maar ook reumafciek-de- en matrassen, ondergoed as het systeem Kneipp (dat hevig in de mode was) ook pijpen, stroopjes (ook Ivan de apotheker') snoepgoed, öa zelfs wijnen ging verkopen, eodat zijn zaken toen reeds fei telijk kleine warenhuizen waren. Noor deze filialen liet hij zijn broers Hermann en Joseph uit ICloppenburg overkomen. Binnen 10 Jaar had hij ook fi lialen in LEIDEN, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Leeuwar den! Maar "lappen" was niet genoeg. Hij begon in deze sector, als éérste in ons land, confectie te verkopen, waartoe hij een "cou peur de première classe", de 22- Jarige Adolph Wilhelm Krasna- polsky uit het dorp Peine, even eens in Hannover, engageerde. Dat was nieuws: de dames kon den in verscheidene maten nu zó maar kant-en-klaar hun Ja ponnen en verdere kledingstuk ken in „de winkel (s) van Sin kel" kopen! Oók in de filialen bulten Am sterdam. dus oók in Leiden, waar hij op 21 mei 1829 aan de Breestraat, dóórlopend naar de Botermarkt, het grote pand kocht ,waar in later Jaren Has- selman en Pander gevestigd was! Maar nu even een zijsprong. Krasnapolsky bleef slechts enke le Jaren "coupeur de première classe". Hij schakelde over op "restaurateur". HIJ raakte be vriend met August Volmer, ook een Duitser, die kelner was in "Het Nieuwe Poolsche Koffij- huis" aan de Amsterdamse War moesstraat. Samen pachtten zij in 1866 deze toen verlopen zaak van de eigenaar Loots. Dit "koffijhuis" kwam door de twee Jonge energieke firmanten snel tot bloei en twee Jaren later waren zij er de eigenaars van. In de winkel van Sinkel Is alles te koop Hoeden en petten En dames-corsetten En drop om te snoepen En pillen om te... Meteen werd toen de naam ver anderd in "Krasnapolsky", het "Grand-Hotel" dat nu wereldver maardheid heeft! Tot zover Kras- Verder over Sinkel. HIJ kocht dus het pand Breestraat 146 doorlopend naar het dubbelpand Botermarkt, nu nr. 22 en een poortje in de Boter steeg (nu Mosterdsteeg), behorend bij het pand aan de Botermarkt. Bij deze koop was echter de be paling opgenomen dat dit poor tje zou worden gesloopt De koop prijzen waren: (Breestraat) f 8000.- (Botermarkt) f 6000,- en (poortje) f 300 Dit Leid se filiaal bereikte een grote bloei, waardoor er een noodzakelijke uitbreiding en wel aan de Botermarkt moest plaats hebben. Sinkel kocht toen in 1832 het pand Botermarkt nu nr. 21 van de erfgenamen van de boekhan delaar Pieter Hendrik Trap, die kort tevoren was overleden. Dus grenzend aan zijn eerder ge kocht pand. Maar reeds na 1% Jaar was "de winkel van Sinkel" alwéér te klein. Het gelukte hem nu een uitbreiding aan de Breeestraat te kunnen entameren. Hij kocht op 22 februari 1834 het aangrenzende pand voor f 2451,70. Maar de omzet blééf stijgen en stijgen, waardoor hij op 5 mei 1843 een vijfde pand kocht en wel Breestraat nr. 252 (nu 148). Het Leidse filiaal werd daardoor zelfs groter dan de stamzaak! Hoe kwam het toch dat zijn succes in Lelden zo'n fenomenale groei nam tegenover dat van voornamelijk Den Haag? Wel, omdat de verkoop zó ge moedelijk was dat huisvrouwen uit alle standen graag naar "de winkel (s) van Sinkel" gingen, zelfs uit de wijde omtrek van de Sleutelstad. Zo waren de zaken op marktda gen, wanneer de boerinnen méé kwamen "kazen" stampvol. Men werd rustig en gemoedelijk be diend, een gedragslijn door Sin kel, die een scherpziend oog had op de menselijke zwakheid en IJ delheid en op de mentaliteit van de Leidenaars, aan zijn personeel streng was voorgeschreven. Zo gaf hij voor de stamzaak en elk filiaal richtlijnen uit voor het behandelen van de clientèle, die stipt moesten worden opge Fries is an ti 'Hollander" uwarden niet maar vooral iet de klanten r oud op 22 a het (toen voorgeschre- n kwam van nard, die de Dcht aan zijn Grilnert, ook ffalre tot 20 de Leidse na totale volgd. Immers, ders geaard dan en moest er in alleen "Hollands' de "memmetael" gesproken worden Sinkel stierf 62 Januari 1848, wa door de overhel ven) patent op i zijn zoon Anton Leidse zaken ver winkelchef G een Duitser. Deze dreef de april 1871, toen "winkel van Sii-__. uitverkoop (advertentie ln het LD. van 22 ma»ft 1871) werd gesloten. Alles werd tegen «n ver be neden de fabrit kocht, zodat moeders ongeke den halen! Grünert zette zaakje op, dat kocht aan d Schnabel, die g naam "voorheen nert" plaatste, amen vooral de éérste I die ln Jaar ee kregen. Zo verdween dan Sinkel" uit Leidei een eenvoudige Marskramer ln garen en band zijn rug, ons lancflwa: stapt. DOLF SCHNAAR goede f^|m hadden ge- een klein in 1892 ver- ïidenaar A. achter zijn Gril-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13