NIXON PRAAT MET BUNKER OVER THIOE DE EERSTE DAG DAT JE IN JE GEZICHT WERD GESPUWD DAT ERGSTE.. Talkpoeder doodde 20 zuigelingen Peking nodigt Taiwans tafeltennissers uit Gesprek met Japanse premier verschoven DINSDAG 29 AUGUSTUS 1972 (Door o correspondent) BELFAST Luitenant Ro derick Coleman heeft al in vijf maanden geen druppel bier meer geproefd e n hij krijgt langzamerhand duidelijk de pest in. Iedere nacht sluipt hij Door Rudolph Bakker op bezoek in Ulster met zijn patrouille van acht man door de duistere achter tuinen en langs de verla ten straten van Belfast op zoek naar scherpschutters en bom menmakers. De ene keer is het alleen maar het kraken van een deur die de acht en de lui tenant plotseling stokstijf stil doen staan, een andere keer probeert een snelrijdende auto volgeladen met IRA-n ze tegen een muur dood rijden. Dan is de lucht ver vuld van gepaf en achter de ramen be-vegen de gordijnen van in hun slaap gestoorde burgers. De luitenant is al vijf maan den in Belfast, terwijl de offi ciële termijn vier maanden be draagt. Want de legerleiding heeft uitgemaakt dat soldaten die langer dan vier maanden achter elkaar van achteren worden beschoten en van voren worden uitgescholden en in het gezicht gespuwd, behoefte heb ben aan verandering van lucht." En daarbij kan al die tijd nie mand een druppel drinken, want overdag is het slapen ge blazen en wie onder invloed van alcohol de nachtpatrouille ingaat solliciteert er regelrecht naar om door onoplettendheid in de val van de dood te trap pen. Het hoofdkwartier van de Het hoofdkwartier van de King's Unit, waartoe luitenant Coleman behoort ligt in een uitgesproken katholiek gebied in Belfast: op de hoek van Springfield Road en Falls Road. Wie er naar binnen wil passeert slagbomen, een hut van zandzakken met een sol daat die door een gat naar bui ten loert, veiligheidsofficieren en grote stalen deuren. Toch ontplofte binnen het gebouw niet zo lang geleden een IRA- bom. De 20-jarige soldaat John Boorhroyd vertelt me hoe hij met zijn vriend op weg was naar de kantine toen de bom ontplofte. Hij zelf was een paar minuten bewusteloos, maar -de vriend werd een klei ne honderd meter weggeslin gerd. Ze vonden zijn lijk in de keuken. De commandant van de "Unit" is major Smith. Aan zijn muur hangt een lijst van de slachtoffers in de afgelopen vier maanden. Er zijn vijf do den bij. Als ik uit Belfast in Londen terug ben lees ik dat een zesde soldaat van de King's Unit het leven heeft gelaten: hij liep op een booby-trap. Een andere soldaat verloor bei de benen, en een derde een been. De King's Unit is het meest getroffen van alle Brit se eenheden. Ze ligt dan ook in het gevaarlijkste gebied. Uit het raam van de majoor kijk je recht in een straat van ferven te katholieke pafiers. Er is gaas voor het raam ge spannen. Wekenlang schoot er iemand om de hoek van zijn voordeur op het raam van de majoor, maar hij raakte nooit. Daarna hield het om-de-hoek- schieten op. Toch weet niemand wat er uit de lucht zal komen vallen, iedere dag bijna sneu velden er soldaten door verbor gen schutters, en het maakt de atmosfeer wat benauwend. Het Britse leger bestaat uit sluitend uit beroeps-personeel. Wie hier geüniformeerd rond loopt is dan ook soMaafc uit vrije keuze. Van de vier militairen die ik vragen kan stellen is er echter geen die uit enige natio nale overtuig'ng voor de dienst heeft getekend. Ze zochten bij na allemaal werk, of zc wilden geen kantoor jaan. En niemand was er op verdacht dat dit het alternatief zou kunnen wor den voor de gehate kantoor- knik. Alle vier militairen vonden de bevolking vriendelijk. De el lende kwam pas in de confron tatie met grotere groepen katholieken, omdat die naar men meende voor elkaar niet wilden onderdoen in een vertoon van agressiviteit. „De eerste dag dat je in het gezicht werd ge spuwd en je niets terug mocht doen was de ergste, daarna deed je of je het niet merkte", aldus de veel gehoorde mening. En bijna iedereen is ervan over tuigd dat het merendeel van de schutters en de bommengooiers aan IRA-kant individuen zijn die in een andere situatie bank overvallen zouden hebben ge pleegd of roofmoorden. Niemand onderschatte ech ter de intellectuele capaciteiten van de leiders, die waarschijn lijk uitsluitende bevelen geven en nooit helpen bij de uitvoe ring ervan. Luitenant Coleman arresteerde bü zijn nachtelijke patrouilles twee keer dezelf de man. Het was een psycho paat die uit een opvoedingsge sticht was weggelopen. Tenslot te werd hij in de gevangenis ge stopt en sindsdien werd hij niet meer gesignaleerd. Het meest geëmotioneerd was de 21-jarige soldaat Jones uit Lancashire. Hij rijdt de hele dag in een gepantserde wagen met een geschutskoepeltje rond en als er geschoten wordt kijkt hij alleen via een periscoop naar buiten. Kogels tegen de wand klinken als stenen, maar je kunt od een mijn lopen en een van deze wagens werd door de jeugd omgegooid. Ze lag toen machteloos als een schildpad op zijn rug en de chauffeur liet onder de steniging het leven. „Al onze doden zijn voor niets," mompelt Jones opgewonden. En hij herhaalt het als hij tenslot te de deur uit schuift: voor niets, voor nieJs". Hij vindt dat het Brits» leger maar naar huis moet gaan cn de strijden de partijen aan hun lot overla ten. Toch vertelt Jone» dat naar zijn mening de meerderheid van de bevo'kng blij is dat de soldaten 40.000 in getal er zijn. En dat geldt ook voor de katholieken. Majoor Smith brengt me tot de slagboom en de hut van zandzakken. De chauffeur die me heeft gebracht Ls aan de overkant van de straat in zijn auto in slaap gevallen. Hij was bang om er te blijven staan, maar hij hseft zich kennelijk vermand. Als ik dichterbij kom zie ik dat zijn hoofd terzijde tegen de ruit is gezakt. Ik ver stijf een fract'e van een secon de en het schiet door me heen: hij is toch niet dood dat is het soort angst wat je in Belfast overvalt. Na thuiskomst drinken we samen een „pint" bier. Ar me Roderick Coleman zal daar nog even mee moeten wachten. PARIJS In noordoost-Frankrijk, vooral in de streek van Charlevil- le, zijn 20 kinderen overleden doof het gebruik van een talkpoeder bekend onder de naam van Mor- hange. Een rechter van onder zoek in Pontoise heeft een aan klacht ingediend en aan de poli tie bevel gegeven dat alle talkpoe der van dit merk in warenhuizen, kruidei ierswinkels en apotheken bes kg moeten worden geno- :n. Uer radio en televisie zijn viuismoeders gewaarschuwd him kinderen niet met deze talk te poederen. oor rank Onnen onderzoek in laboratoria heeft uitgewezen dat de talk een be standdeel bevat onder de naam hexachloropheen, dat ge vaarlijk kan wórden bij te grote hoeveelheden en vermengd is met alcohol en vetten, waardoor het tot onder de huid doordringt en krampen en zenuwaandoeningen kan veroorzaken. Alle om het le ven gekomen kinderen vertoon den dezelfde verschijnselen met n dodelijk coma als einde, vele kanten wordt er in Frank rijk op aangedrongen dat ook schoonheidsmiddelen voortaan voorzien zullen worden van een label waarop de samenstelling ver- e meld staat, zoals dat ver plicht is bij alle medicamenten, firma Morhange heeft verklaard 1 dat in haar fabriek het basispro- dukt wordt gemaakt waarna het een andere onderneming "Setico" verder wordt verwerkt en verpakt. "Analyses van de door geproduceerde concentratie toont aan dat het niet de oorzaak vergiftiging kan zijn. Inci dentele vergissingen kunnen al leen zijn gemaakt in een later stadium van de produktie door toevoeging van een ander produkt een beperkt aantal zen dingen", aldus de firma Mor hange. Clifford Irving it straf uit LEWISBURO (UPI) De Ame- :aanse schrijver Clifford Irving eft zich ter beschikking van de lerale autoriteiten gesteld om te finnen aan het uitzitten van tw*e een half Jaar gevangenisstraf wv>- ns fraude rond een valse biogra- van de miljardair Howard Hu- es. I Nadat hij zioh bij de politie had __tneld werd Irving overgebracht ar de bij Lewisburg in Pennsyl- aia gelegen Allenwood Farm, a zogenoemde _open" federale aigevangems >e .vhrijver zei dat hij „vermoeid gedeprimeerd" was. Hij hoopte in gevangenis te mogen schrijven.Jk doen wat ik kan en wat ik mag "en", zei hij. Over tien maan- komt Irving voor het eerst in jj nmerking voor vrijlating op ere- j ord. Hij zei dat hij vooral droevig II temd was over „wat er gebeurt. t mijn kinderen en zou kunnen >euren met mijn vrouw in itseriand". Uit een eerste onderzoek is gebleken dat "Morhange" niet op de Ne derlandse markt verkrijgbaar is. zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid gistermiddag Een diepgaand onderzoek wordt thans ingesteld. Aan het Franse ministerie van Volksgezondheid is gevraagd nadere informatie te ver strekken. 2 weken geleden heeft 't Nederlands tijdschrift voor genees kunde in het algemeen gewaar schuwd tegen het gebruik van talk als babypoeder. Bij inade ming van grote hoeveelheden, bij voorbeeld als de baby bij ongeluk de bus te pakken krijgt en ermee gaat spelen, kunnen ademhalings moeilijkheden ontstaan met dode lijke afloop. Maar deze waarschuwing staat los van de gebeurtenissen in Frank rijk. Nader Hexachlorofeen als ontsmettings middel kwam eind vorig jaar in de publiciteit door een actie van de Amerikaanse voorvechter van consumentenbelangen Ralph Na der. Hij protesteerde tegen de on gecontroleerde toepassing van de ze stof in zeep, deodorant en an dere cosmetica, aangezien bij dier proeven was komen vast te staan dat hexachlorofeen hersenletsel en beschadiging van het zenuwstelsel kon veroorzaken. Dit veroorzaakt een versneld ingrijpen van het Amerikaanse bureau voor vor- dings- en geneesmiddelen (FDAh dat in Januari van dit Jaar be sloot dat produkten met meer dan 0.75 procent hexachlorofeen alleen nog maar op recept mochten wor den verstrekt. De FDA had de eerste aanwijzingen al drie jaar in. Hexachlorofeen wordt in Nederland in de medische praktijk op grote schaal, zij het natuurlijk onder gecrontroleerde omstandigheden, gebruikt en van schadelijke bij werkingen was daarbij niet ge bleken. Toepassing van de (waar onder ook babypoeder) is in ons land volgens het Cosmeticabesluit 1968 niet verboden. Een in Ne derland verkrijgbaar talkpoeder met hexachlorofeen bevat 0.25 procent, dus ruimschoots min der dan de Amerikaanse norm. Bij het ongeluk in Frankrijk moet een aanzienlijk grote hoeveelheid zijn toegevoegd. NEW YORK Inhakend op het „feest van sportverloede ring en vrede" dat op het ogenblik in München wordt opge voerd hebben de gemeentelijke autoriteiten van New York een campagne afgekondigd tegen de straatvervuiling. Oud- discuswerper Richard Ryan stak de fik in een vuilnisvat voor het stadhuis van New York. Burgemeester John Lindsay kijkt toe. PUERTO RICO VS KOLONIE NEW YORK (AP) Een uit 22 leden bestaande speciale com missie van de Verenigde Naties heeft Puerto Rico geplaatst op de lijst van gebieden die vallen 'onder VN- verklaring tegen het kolonialisme. Puerto Rico, aldus de commissie, is een Amerikaanse kolonie die recht heeft op onafhankelijkheid. De stemming in de commissie was 12 voor, 0 tegen en 10 onthoudin- Bij het debat over de kwestie in de commissie hadden met name de Sowjet-Unie, China en Cuba, ver klaard dat de verkiezingen op Puer to Rico plaatsvonden in een sfeer van militaire bezetting en niet de ware gevoelens van de bevolking tot uitdrukking brachten. Tijdens het laatste referendum, in 1967, luidde de uitslag dat van de bewoners van het eiland 425.081 stemden voor handhaving van de huidige Gemenest status met de Verenigde Staten, 273.315 voor op name in de Verenigde Staten als staat en 4205 voor onafhankelijk heid. De Verenigde Staten hebben in 1968 Puerto Rico in bezit genomen na de Spaans-Amerikaanse oorlog. De bevolking van Puerto Rico is 2,7 miljoen. SAN CLEMENTE (Reuter, AP) President Nixon zal donderdag in Hawai uiterst belangrijke besprekingen voeren met de Amerikaanse ambassadeur in Saigon Elsworth Bun ker. Het tapgesprek met de nieuwe Japanse premier Tanaka is daarvoor uitgesteld. Nixon zal wel zoals aanvankelijk de bedoeling was Tanaka morgenavond begroeten, maar pas met hem confereren na zijn ontmoeting met Elsworth Bun ker. Nixon wordt vergezeld door een uiterst zware delegatie van adviseurs onder wie Kissinger, minister van Buitenlandse Zaken Rogers, twee van diens onder-ministrs Alexis John son en Marshall Green en de ambassadeur in Tokio Robert Ingersol. In Saigon verwacht men dat de besprekineen tussen Nixon en Bunker in de eerste plaats zullen gaan over de algemene toestand in Zuid-Vietnam. Daarnaast denkt men dat speciale aandacht zal worden geschonken aan de positie van president Thioe. Noord-Viet- nam en het Bevrijdingsfront heb ben vooruitgang bij het vredes overleg in Parijs afhankelijk ge steld van het vertrek van Thioe. Met het oog op zijn verkiezings campagne kan Nixon deze vooruit gang goed gebruiken en men ver onderstelt dat de Amerikaanse pre sident bereid zou zijn tot concessies op dit punt. Terug Een woordvoerder van het Witte Huis. Ronald Ziegler, heeft in ie der geval al bekend gemaakt dat Nixon voor zijn vertrek naar Hawai verdere troepenterugtrek kingen bekend zal maken. Ziegler verklaarde naar aanlei ding van uitlatingen van Laird die de voorwaarden van president Ni xon voor het beëindigen van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam en de blokkade der Noordvietnamese havens leken te verzachten, dat in het officiële Amerikaanse standpunt geen wijzi ging is gekomen. Mijnenveger Het bericht dat een Chinese mij nenveger erin is geslaagd de blok kade van Haifong te doorbreken heeft in Saigon veel opschudding veroorzaakt. Amerikaanse militaire kringen lieten doorschemeren dat mogelijk nieuwe mijnen gelegd zul len worden om alle in- en uit gaand scheepvaartverkeer bij de haven van Haifong onmogelijk te maken. Op een vraag hierover ant woordde een Amerikaanse woord voerder: „Het doel van de blokka de is te belemmeren dat schepen de haven bereiken, nietwaar. Trek uw eigen conclusies". Amerikaanse verkenningsvlieg tuigen hebben de Chinese mijnen veger ongeveer een week geleden in de haven ontdekt. Volgens zegs lieden van het Amerikaanse opper bevel in Saigon moet de mijnen veger zijn uitgerust met uiterst geperfectioneerde apparatuur om de haven te kunnen binnenvaren zonder de mijnen, die daar op 9 mei zijn gelegd, tot ontploffing te brengen. Ze sluiten niet uit dat de ze mijnenveger in staat is mijnen onschadelijk te maken zonder ze tot ontploffing te brengen. Controle De nieuwsstroom uit Laos is op nieuw onder controle gebracht van de Amerikaanse ambassade in Vientiane. Een woordvoerder ver telde dat het embargo gold totdat opheldering is verkregen over de vooruitgang van het offensief vaD neutralistische troepen in het noordoosten van het land. Eerder was gemeld dat neutralistische troepen een offensief hadden inge zet om de Vlakte der Kruiken te veroveren. Aangenomen kan wor den dat het offensief weinig suc cesvol is geweest. De berichten dat de troepen van het regime Thioe de Ke Son-val- lei in het noordoosten van Zuid- Vietnam zouden hebben veroverd blijken evenmin op waarheid te be rusten. Troepen van het Bevrij dingsfront hebben het hoofdkwar tier van de Zuidvletnamezen nog vast in handen. De toegang tot Da Nang, de op een na grootste stad van het land wordt daarmee nog steeds bedreigd. Dienstplicht in VS wordt afgeschaft SAN CLEMENTE (DPA) In de Verenigde Staten zullen vamaf Juli volgend jaar geen dienstplichtigen meer onder de wapenen worden ge roepen. President Nixon gaf gisteren in 'n gesprek met minister van De fensie Meivin Laird zijn goedkeuring voor de plannen van het Pentagon voor een strijdmacht die geheel uit vrijwilligers bestaat. In een verkla ring van het Witte Huis in San Cle mente zegt Nixon dat uit de erva ring van de afelopen drie Jaar is ge bleken dat zich voldoende vrijwil ligers melden om de in vredes tijd benodigde sterkte van de strijdkrachten te verzekeren. De ef fectieve opheffing van de dienst plicht komt meer dan 30 jaar na dat zij in de Tweede Wereldoorlog werd ingevoerd. Na afloop van het gesprek met Nixon zei Laird dat de bekendma king de herverkiezingskansen van Ni xon groter zouden maken omdat hij hiermee een groot deel van de Jeugd achter zich zou krijgen. Het administratieve apparaat voor de dienstplicht zal in stand worden gehouden voor het geval de pre sident de dienstplicht opnieuw moet invoeren in het geval een noodtoestand of als zich niet voldoende vrijwilligers zouden mel den. TOKIO HONGKONG (AFP. AP) China heeft Taiwan (Formosa) uitgenodigd deel te nemen aan de Aziatische tafeltenniskampioen schappen, die van 3 tot 13 septem ber in Peking worden gehouden Waarnemers spreken van een nieu we fase in Pekings "pingpong-di- plomatie". Het is zeer twijfelachtig of Tai wan de invitatie zal aanvaarden, want als het een afvaardiging wil zenden, moet dat onder de naam "ploeg van de provincie Taiwan van de Chinese Volksrepubliek". Niettemin is het de eerste keer, dat Peking een groep "nationalis tische Chinezen" heeft uigenodigd voor een bezoek aan het vaste land. De uitnodiging is gisteren op voor stel van Peking goedgekeurd door het bestuur van de Aziatische Ta- feltennisbond lATTU). In het be stuur hebben naast China zitting Noord-Korea, Singapore en Japan Het besluit is omgeroepen door ra dio Peking. De Chinese premier Tsjoe En-lai heeft volgaas het Japanse persbu reau Kyodo de Attu in mei JJ. per soonlijk gevraagd, de mogelij kneid van een uitnodiging aan Taiwan te bestuderen. Waarnemers zien de uitnodiging als een "proefballon" met het oog op een eventuele regeling var de kwestie-Taiwan door middel van rechtstreekse onderhandelin gen tussen de communistische en nationalistische leiders. Het ge baar van Peking berekent volgens hen in ieder geval dat China de kwestie liever "met zachtheid" aanpakt dan met geweld. De ATTU is vorig jaar in Peking opgericht als concurrent van de Aziatische Tafeltennisfederatie. waarvan Tai wan deel uitmaakt. Er hebben de laatste tijd diverse oerichten (voor het merendeel afkomstig uit "welingelichte krin gen") gecirculeerd volgens welke China contact met Taiwan zou willen opnemen ter bespreking van de voorwaarden van opneming van het eiland in de Volksrepubliek. De uitnodiging van de tafeltennis ploeg vormt het eerste concrete element ter ondersteuning van de ze berichten. China heeft het tafeltennis al eer der gebruikt als inleiding tot be langrijke politieke stappen van daar de naam "pingpong-diploma tie". Vorig Jaar nodigde China aan het slot van de wereldkampioen schappen tafeltennis in Japan de tafeltennissers van de Verenigde Staten uit voor een bezoek. Daar mee werd een dooi in de betrek kingen ingeluid die in februari J.l. culmineerde in nresiden* Nixons bezoek aan China. De secretaris-generaal van de ta- feltennisbond van Taiwan, Lo Sjoel Joean, heeft al verklaard dat hij niets afweet van een Chinese uit nodiging. Het zou volgens hem overigens "absoluut onmogelijk" zijn dat Taiwan een ploeg naar Peking stuurt. Taiwan is geen lid van de ATTU, zo voegde hij eraan toe.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9