'Snelrecht' voor rehnakers Maatschappelijke kosten auto innen via heffingen van Regering wil elke maand trekking van staatsloterij De Romeinen in Nederland Kamerlid De Jong werkt aan brede centrumpartij Gevangenisstraffen van tien dagen tot drie maanden Ziekenhuizen doen met de moeten samen apparatuur ,Naardermeer" dreigt rnstig te vervuilen Integrale verheers- en vervoersstudie DINSDAG 29 AUGUSTUS 1972 ROTTERDAM (ANP) Zeventien rellenmakers in de \frikaanderwijk in Rotterdam zijn gistermiddag voor de >olitierechter verschenen. Ze liepen veroordelingen op, die radeerden van 10 dagen tot 3 maanden gevangenisstraf, -en van de Turken, die eveneens van openlijke geweld- ileging werd verdacht, werd door mr. A. R. Jolles vrijge sproken, omdat de tenlastelegging niet geheel juist was. )e officier van Justitie, mr. J. Hage, had in alle gevallen itrengere straffen geëist. De meest ongelukkige, die voor het erdachtenbankje verscheen, was de -jarige tuindersknecht J. L.. Even- de andere verdachten had hij op augustus met stenen naar de po- ie gegooid. Daarvoor was hij dan ok gepakt. Doordat tijdens het ver oor het televisieprogramma van VRO's Televizier over de rellen nog werd afgedraaid, kwam de offi- van Justitie erachter dat hij nog op zijn kerfstok had. Op het eeld zag men de Jongeman bezig iet het stichten van een brandje in Wapenstraat. Dat nam mr. Hage hem ernstig walijk en eiste tegen de tuinders- oecht, die al gedeprimeerd was door et verlies van zijn meisje aan een urkse werknemer, de maximum- ;raf: zes maanden. De verzachtende ostandigheden, die door de verdedi- werden aangevoerd, brachten de raf uiteindelijk,,terug tot vijf maan- irvan twee voorwaardelijk. Een moeilijk geval bleek de ten- ïlegging aan de 24-jarige chauf- C. F..de V., die verdacht werd poging tot doodslag. Tijdens de ïlusten was hij met zijn auto weg reden, terwijl een groep agenten vagen stond. Het werd een ridisch steekspel tussen de officier Justitie en de raadsman van de rdachte. Mr. Hage meende, dat het optreden de chauffeur ernstige gevolgen Ld kunnen hebben. De verdediger fhtte een poging tot doodslag ech- niet bewezen. „Het was stom van om weg te rijden", gaf de chauf- r als verklaring, „maar ik was [odsbang dat de agenten me in el— r zouden slaan. Ik wilde dus niet de auto komen en dacht: weg- De eis luidde: drie maanden, uitspraak werd een week uitge- feld. [enen gooien meeste rellenschoppers kregen straf voor het gooien met stenen de politie, voor het opruien van bevolking, brandstichting en voor Idere gewelddaden. Iedereen be nde vlot, behalve drie Turken die hetzelfde terechtstonden. Een- I rig bleven zij ontkennen stenen te bben gegooid. De verklaring van enkele agenten, als getuigen optraden, konden hun categorische ontkenning :ts veranderen. De officier van stitie, die bereid was tot een mil- 'wee doden Vliegtuig van Verocarto erongelukt AMSTERDAM (ANP) Aerocarto eft uit Bolivia bericht ontvangen twee van haar vliegers daar do- ijk zijn verongelukt met een twee- torige Cessna-402. .Iet zijn J. E. van Gilst (32) uit "derkerk a.d. IJssel, die op 1 mei J9 in dienst trad van Aerocarto, en vlieger van niet-Nederlandse tonaliteit, die als kortverbander a de maatschappij was verbonden. 6de slachtoffers laten vrouw en [deren achter, ''bver plaats, tijd en toedracht van ongeval zijn nog geen bijzonder- bekend. gjPe twee vliegers maakten deel uit een Aerocarto-team van vijf dat voor carteringsopdrachten rUrende een half Jaar in Bolivia tationeerd is. De heer Van Gilst iveerde op 25 augustus in La Paz, i collega was daar al enkele maan- dere eis omdat de Turkse bevolking het slachtoffer van de onlusten geweest, hechtte niettemin meer ge loof aan de getuigen. Hij eiste vier weken. De politierechter maakte er drie van. Alleen de 31-jarige pijpfit- ter R. B. werd vrijgesproken. Mr. Hage had de rellenmakers in twee groepen gedeeld: buurtbewoners en mensen uit andere delen van Rot terdam, die volgens hem alleen maar op rellen uit waren. Gezien de sociale achtergronden toonde hij enig begrip voor de eerste groep. Met de andere had hij geen genade. Behalve de Tur ken waren de mensen, die gisteren terecht stonden, allen afkomstig uit andere delen van Rotterdam. Voetbalclubs in Dordrecht discrimineren de Turken DORDRECHT (ANP) In de gemeenteraad van Dordrecht is een vorm van discriminatie van Turkse arbeiders gehekeld. Veertien Turken hebben namelijk getracht lid te worden van een Dordtse voetbalver eniging, maar geen van de dlubs heeft hen geaccepteerd. Dit iis voor de Dordtse „Stichting opvang en be geleiding van buitenlandse werkne mers aanleiding vandaag een adver tentie te plaatsen in de in Dordrecht verschijnende dagbladen, waarin „wegens teleurstelling" een beroep wordt gedaan om de Turken als le den te aanvaarden. Volgens het be stuur van de stichting is de adver tentie bedoeld als ,een stuk kei harde confrontatie met de problemen waarmee de stichting worstelt". Brezjnew op oogstreis Par tijleider Brezjnew, die in de Sowjet- Unie de graangebieden bereist om te tonen dat Moskou zich ongerust maakt over de oogst van dit jaar, is gisteren aangekomen in de Siberi sche stad Krasnojarsk. Hij was zijn reis begonnen in Kazachstan en ging toen naar het gebied van Altia, nu geoogst wordt. Op de foto: tijdens een van de besprekingen: v.l.n.r. dhr, T. H. Jansen (Dem. Midden Partij dhr. II. Middel <Dem. Midden Partij), dhr. De Jong (lijsttrekker Dem. Midden Partij), dhr. Tj. Pathuis 'Dem. Midden Partij), dhr. D. T. Niekus (Dem. Midden Partij), dhr. G. Walter (Ac- tiegr. Zelfstandigen) en dhr. Den Bleker (Dem. Midden Partij) UTRECHT (ANP) Het Twee- ?-kamerlid Jac de Jong, destijds !gesplitst van de Middenstandspar- en sindsdien een eenmansfractie vormend, is bezig een aantal kleine rechte partijen te bundelen tot één democratische middenpartij. Op een bijeenkomst gisteravond in Utrecht vertelde hij dat hij eerder op de dag gesprekken had gevoerd met de Be jaarden Partijen en gisteravond met functionarissen van Binding Rechts. Na afloop van dit gesprek deelde De Jong mee, dat de besprekingen „positief" waren verlopen. „Binding rechts" moet zijn leden echter nog raadplegen over het voornemen op te gaan in de ..democratische midden partij" van de heer De Jong. De „Algemene bejaardenpartij Neder land" besluit deze week over deel neming. Als bejaardenpartij en Binding Rechts definitief besluiten op te gaan in de nieuwe organisatie dan zal deze deelnemen aan de verkie zingen op 29 november. De heer De Jong is volgens zijn eigen zeggen gevraagd als lijsttrek ker te fungeren. De Jong stelt wel voorwaarden: bij Binding Rechts moet het rechts eruit en bij de be jaarden moet he tprofessioneler, lie ver een niet bejaarde deskundige dan een bejaarde niet-deskundige in de democratische Middenpartij. De heer De Jong sprak op uitnodi ging van het initiatief-comité „po litieke inspraak zelfstandigen" voor een groep van ruim dertig bestuurs leden van diverse vakorganisaties van middenstanders en zelfstandige ondernemers. Zij kregen van het kamerlid te horen, dat hij er geen zin meer in heeft de belangen van de zelfstan digen op het Binnenhof te behar- UTRECHT (ANP) De Unie van Ziekenfondsen vindt dat het hoog tijd wordt dat de minister artikel 18 van de wet ziekenhuisvoorzieningen werking stelt. Dit artikel bepaalt, dat ziekenhuizen niet zonder toestem ming kostbare apparatuur mogen aanschaffen. Tot dusver zijn van de wet alleen de artikelen die de bouw van ziekenhuizen betreffen van kracht geworden. De heer H. J. Anbeek, voorzitter in de unie, zegt in het blad van zijn ziekenfondsorganisatie dat bij voorbeeld gestreefd moet worden naar onafhankelijke laboratoria die diensten verrichten voor meer dan :n ziekenhuis. Volgens hem kan alleen door con centratie worden bereikt, dat ook de specialisten die aan de kleinere zie kenhuizen verbonden zijn de be schikking krijgen over uitgebreide betrouwbare laboratoriumgege- •{AARDEN (ANP) Het Naarder, j >r, het oudste natuurmonument Nederland, wordt met vervuiling (jzelfs totale vernietiging bedreigd op een weiland van veehouder J. Beuker in de omgeving van het i wel is ontdekt, waaruit ern- vervuild water opborrelt. 2 ie veehouder, die vlakbij het meer 9 int, heeft Rijkswaterstaat, de vis- j-inspectie en de werkgroep "Mi- 9 beheer Naarden" ,er bij gehaald, eigenaresse, "natuurmonu- iten", is op de hoogte gesteld, water is onderzocht door chemici 8 biologen van de universiteit van echt, die hoge concentraties ko- chroom en zink aantroffen, die maal zo hoog zijn als voor de 1 toelaatbaar is. Omdat het weiland afwatert op sloten die uitkomen op het Naarder- meer, bestaat het gevaar dat het hele meer wordt verontreinigd. De plas "veertig morgen" is al bijna bereikt. Opzichter J. Slijkerman zou dan ook het liefst zien dat deze sloten wor den afgesloten. Enkele moerasplan- ten in de buurt van de sloten zijn al uitgestorven, aldus de heer Slijker- Het is niet bekend wie de vervuiler is, maar men verdenkt de afvalstort- plaats "De Lepelaar" van de chemi sche fabriek Naarden en de emaille- fabriek "Langeat". Bovendien wordt in een deel van Naarden op open water rioolwater vens. Bovendien hebben de sterk ge automatiseerde' laboratoria behoefte aan hoog gespecialiseerd technisch personeel, een behoefte, waaraan niet zal kunnen worden voldaan als een te grote versnippering op treedt. De heer Anbeek gelooft niet erg in de bereidheid om op vrijwil lige basis tot samenwerking tussen de ziekenhuizen te komen. Hij illustreert zijn betoog met de M 12-installatie die van een bloed monster automatisch twaalf bepa lingen maakt. De apparatuur kost drie-en-een-half tot vier ton en moet, gezien de snel voort schrij dende ontwikkeling op dit gebied, in enkele jaren worden afgeschreven. De kosten per bloedmonster bedra gen ongeveer f 14 nog afgezien van de verdere kosten van ruimte en personeel. Om rendabel te zijn moet de M 12 minstens 50 bloedmonsters per dag verwerken, maar zijn capa citeit is belangrijk groter. Vol gens de heer Anbeek is er dan ook reden om aan te nemen dat deze apparatuur in de ziekenhuizen die er gebruik van maken niet vol bezet is. tigen als er niet wat me fut komt in de kringen dernemers zelf. CBS onderzoekt kosten van waterzuivering DEN HAAG (ANP) Om een eind te maken aan de waterveront reiniging door afbreekbare stoffen is een investering van 7,6 tot 10 miljard gulden nodig. Daarnaast brengt deze investering jaarlijks een bedrag van 1 tot 1,35 miljard aan kosten met zich mee. Dit blijkt uit een berekening van het Centraal bu reau voor de Statistiek, dait een on derzoek instelt naar de verande ringen in het leefmilieu in Neder land. Huishoudelijk afvalwater, indu strieel afvalwater (waaronder de landbouw) en de grensoverschrijden de rivieren, vormen de voornaamste bron van deze. soort vervuiling. In de bedragen is de laatste categorie niet doorberekend, het CBS heeft de ra mingen uitgevoerd op basis van sta tistisch materiaal uit de periode 1950-1970. Octasjileider gedood Een lei der van de extremistische Kroati sche O'estasji-beweging is vorige week met zijn vrouw en dochtertje in Italië doodgeschoten door andere Oestasji's, zo meldt het Joegosla vische persbureau Tan joeg. De man zou bevelhebber van dé Oestaji's in een deèl van West-Duitsland zijn geweest. Hij zou in Stuttgart een restaurant gedreven hebben dat diende om leden te recruteren voor de Oestaji, een beweging die afscheiding van Kroatië van Joego slavië voorstaat, DEN HAAG (ANP) Het ligt in het voornemen het aantal loterijen van de. Staatsloterij uit te breiden van zes tot ten hoogste 12 per Jaar. Een voorstel daartoe is gistermiddag bij de Tweede Kamer ingediend. Bij aanvaarding van dit ontwerp tot wijziging van de wet op de kansspe len reeds aangekondigd in de „prioriteiten-lijst" van het kabinet- Biesheuvel wordt het mogelijk, maandelijks een loterij te houden. De toelichting op het wetsontwerp noemt de nu voorgestelde uitbrei ding van het aantal loterijen „niet alleen mogelijk, maar ook wenselijk. „Een uitbreiding van het aantal jaarlijkse loterijen komt tegemoet aan de bij het publiek bestaande wensen." aldus de toelichting. Verhoging van de inkomsten van de staat uit hoofde van de staatslote rij is in de huidige budgettaire om standigheden uiteraard welkom, al dus de toelichting. De vereenvoudigingen zullen er o.m. toe leiden dat de periode, waar binnen een loterij wordt voorbereid, gehouden en afgewikkeld, wordt te ruggebracht van 56 dagen tot 28 da gen. Hiertoe zal het tijdstip, waar binnen de trekkingen worden ge houden. worden verkort van 15 da gen tot acht dagen. Verder wordt voorgesteld om over te gaan tot af schaffing van de mogelijkheid om „klassikaal" te spelen en zal het voorschrift, dat elk lot uit vijf „be wijzen van aandeel" moet bestaan worden ingetrokken. In het kader van de vereenvoudigingen zal ook de mogelijkheid om reeds terstond dus nog voordat de derde trekking heeft plaats gevonden de bij de eerste en tweede trekking uitgelote prijzen uitbetaald te krijgen niet gehandhaafd kunnen worden. Uit de toelichting blijkt nog, dat de huidige verkoopprijs van f 25,- per geheel lot zal worden gehandhaafd, ook bij de vervanging van de hui dige tweemaandelijkse loterijen door loterijen die in principe maandelijks worden gehouden. Het is de bedoe ling om zoveel mogelijk op een vasta dag van de maand met een loterij te beginnen. De omzet van de staatsloterij en de daaruit voortvloeiende inkomsten voor het rijk vertonen in de laatste jaren een stijgende lijn. Bedroeg de opbrengst in 1964 nog 2,7 miljoen gulden, voor 1972 wordt naar schatting een opbrengst verwacht van zestig miljoen gulden. Berekend wordt, dat indien reeds dit Jaar elke maand een loterij zou zijn gehou den de opbrengst dit Jaar ruim 80 miljoen zou hebben bedragen. Nieuwe uitgaven Wat weten wij nu eigenlijk van de invloed der Romeinen op de Lage Landen gedurende de eerste eeuwen na Christus? Anders gezegd: hoe is, op grond van de nieuwste vondsten, de stand van onze kennis over Ro meins Nederland? Dr. W. A. van Es, directeur van de Rijksdienst Oudheidkundig Bode monderzoek in Amersfoort, geeft een duidelijk antwoord op deze vra gen in zijn zojuist verschenen boek De Romeinen in Nederland, uitgave Fibula-Van Dieshoeck, Bussum (f27,50). Ter vermijding van mis verstand: het gaat hier niet om een geschiedenis van Nederland in de Romeinse tijd, maar om een be schrijving van .Romeins Neder land", waarbij de nadruk uiteraard valt op het zuidelijk gedeelte van ons land. Wat dit laatste betreft, ook het „noorden" komt goed aan zijn trekken. Wie bijv. iets wil we ten over de vestigingsplaats van de Nederlandse stammen ten tijde van Caesar of van Augustus, vindt in dit royaal met foto's, tekeningen en plattegronden geïllustreerde boek enige kaartjes, die hem wegwijs maken. Hetzelfde geldt voor tiental len vondsten ten noorden van de grote rivieren (Rijswijk, Nehalennia enz.), herkomst en rol van de Bata ven en Cananefaten, de grote we gen (met plaatsen als Katwijk, Val kenburg, Roomburg, Alphen, Zwam- merdam enz.) en dergelijke, ook al ligt dan het zwaartepunt op de in- valsroute der Romeinen in het zui delijke deel van ons land. De na men der hoofdstukken geven een goed inzicht in wat dit boek te bie den heeft: Het keizerrijk op de achtergrond. De landschappelijke achtergrond, Nederland en d# Ro meinse buitenlandse politiek, De militaire nederzettingen, De burger lijke nederzettingen, Romanisatie, „Vrij Nederland" (na 47 n, Chr.), Dr. Van Es heeft op een overzichte lijke en vaak boeiende wijze een enorme hoeveelheid gegevens in dit boek verwerkt, met niet minder dan 460 verwijzingen in een register achterin. Zo beschrijft hij in „Da burgerlijke nederzettingen" achter eenvolgens de stad, resp. als Ju* ridisch begrip en als nederzettings- vorm, dorp en gehucht, villa en tempels. Kortom, een belangwek kend, op de nieuwste gegevens ge baseerd overzicht van een interes sante periode uitde oude geschie denis van ons land. En daarmee is Van Dishoecks Fibula-reeks een van de activiteiten van de Neder landse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis, voor Jongeren tussen 12 en 23 jaar, postbus 378, Utrecht uitgebreid met een even instructieve als lezenswaardige' uit gave. Eerder verschenen boeken in deze reeks beschrijven: Brittenburg, Middeleeuwse kastelen in Neder land, Nederland in de Bronstijd en Archeologie en monument. RL Het personenautopark groeit volgens de integrale verkeers- en vervoers studie van thans 3 min tot 4,6 min in 1980, 6 min in 1990 en 7,5 min in 2000. Door middel van een heffingensys teem zou het mogelijk zijn de auto- gebruiker te confronteren met de door hem veroorzaakte maatschap pelijke kosten. In het westen van het land zou voor het gebruik van de infrastructuur een hogere vergoeding gerechtvaardigd kunnen zijn. Een be langrijk deel van de maatschappe lijke kosten worden door het auto verkeer in het spitsuur- veroorzaakt. Een mogelijke heffing zou dus een z.g. congestieheffing kunnen zijn, die kunnen worde:p door het gebruik van elektronische appa ratuur in de auto en/of elektronische apparatuur in de weg. Omdat de in voering van deze apparatuur gerui me tijd in beslag neemt, zooi op korte termijn kunnen worden gestart met een vignettensysteem. Daarbij wordt gedacht aan vignetten voor gebruik van wegen in de Randstad voor ge bruik van stedelijke infrastructuur en voor het gebruik van wegen in het spitsuur. Het zouden maand-, week- of dagvignetten kunnen zijn. De laatste twee verkrijgbaar bij benzine stations. Om dit systeem aan zijn doel te laten beantwoorden, met na me wat de juiste hoogte van de hef fingen in de daarvoor in aanmerking komende gebieden en op bepaalde tijdstippen betreft, zal evenwel nog nader onderzoek nodig zijn. Een additioneel heffingensysteem zou volgens het rapport kunnen wor den gevonden in de introductie van een depositosum, te betalen door autobezitters bij aanschaf van een auto. Deze som zou worden terugbe taald bij inlevering van een bewijs van vernietiging. Voordelen van dit systeem zijn: de overheid krijgt de beschikking over een omvangrijk be drag ter financiering van infrastruc tuur, de groei van het autopark zou worden vertraagd. En de kneusjes en autowrakken zouden verdwijnen, al dus het rapport, dat dit voordelen vindt uit oogpunt van verkeersveilig heid en milieubescherming. Door de arbeidsplaatsen en woon plaatsen dichter bij elkaar en ten dele anders te situeren zou de verkeers omvang aanzienlijk kunnen worden beperkt en zouden tegelijkertijd de kosten voor infrastructurele voorzie ningen kunnen worden verminderd. Een dergelijke wijziging in de struc tuur van de Randstad is evenwel slechts mogelijk indien de ruimtelijke structuur van de steden hierop mede is afgestemd. Zo zou bij het opstellen van ste delijke structuurplannen kunnen worden gestreefd naar een zo kort mogelijk maken van de afstanden in het woon-werkverkeer, onder meer door hogere bebouwingsdichtheden. Dit stelt echter hoge eisen aan het woon- en leefklimaat in de betrokken gebieden, wil een en ander niet lei den tot aanzienlijke vervoersstromen in de weekeinden in de vorm van een vlucht uit de woning naar recreatie gebieden of tweede woningen. Een andere aanbeveling is, dat gelijktij dig met het opstellen van een struc tuurplan voor een stad, agglomeratie of stadgewest een hiermee constistent verkeers- en vervoersplan, met een parkeerplan als onderdeel zou moeten worden vervaardigd. In dit vervoer plan zullen op een uit sociaal* economisch oogpunt optimale wijze het openbare en particuliere verkeer moeten worden geïntegreerd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7