„Tv-journaal maken is mannenwerk" ...e/7 a/steren 1 Overal? de postgiro 11.11. Wl'Mlll.Ul Frits Thors bij afscheid: Concertgebouworkest gaat op reis Consumentenbond gaat een reisgids uitgeven (jfBfllljgggraËmia) 100 DINSDAG 29 AUGUSTUS 1972 Friits Thors, heeft na IV2 jaar jouraaallezen op tv genoeg van z'n werk. H3j wil weg van het scherm. In de eerste plaats om dat hij minder avondwerk wil doen en ten tweede omdat hij er zich te oud voor gaat voelen. De 63-farige nieuwslezer, die veelvuldig wordt opgebeld door kijkers die nog steeds twijfelen of zijn witte haar echt is, is van mening dat hij zijn werk als nieuwsbr enger af moet staan aan een jonger iemand. Alleen inci denteel zal hij nog eens als jour naallezer optreden Thors: „Je moet er op het Juiste moment mee stoppen nu gaat het nog goed maar ik wil gewoon niet doorgaan tot ik begin af te take len". Eerst wilde Thors vorig jaar al een punt achter zijn journaal carrière zetten maar tekende uitein delijk toch nog een jaar bij. Op 26 september zet hij er definitief een punt achter. Dan is „ome Frits met de narigheid van de wereld", zo noemt hij zichzelf, voor het laatst te zien. Dit tot groot genoegen van me vrouw Thors, die zo langzamerhand genoeg krijgt van het vele avonden alleen zitten in de echtelijke wo ning in Hilversum, landelijk gelegen tussen de dennen. De familie Thors woont er al twintig jaar. Hij zegt: „Twintig jaar geleden was zoiets nog betaalbaar. Kom d'r nu maar eens om". De grote tuin die bij het huis hoort wordt door de nieuwslezer goed on derhouden. Tuinieren is een van zijn hobby's. De afgelopen week is de tuin er een beetje bij in gescho ten. Ik heb dagwerk om alle jour nalisten te woord te staan en dan alle mensen die opbellen. Bovendien krijg ik stapels brieven van kijkers en die moet ik ook beantwoorden. Ik heb het maar druk hoor met m'n afscheid. Nu realiseer je je ei genlijk pas dat je voor de mensen thuis een soort ouwe bekende bent". Dat bekend zijn ervaart Thors niet altijd als prettig: „Op straat zeggen volkomen onbekenden me gedag. Daarom schijn ik op straat nogal nors te kijken. Zegt m'n vrouw: „Toe joh, kijk eens wat aardiger. Het zijn jeklanten". In het zwem bad in Hilversum kan ik niet ko men of het is van: „Meneer Thors kunt u me zeggen hoe het weer morgen is?" Alsof ik zelf de weers verwachting in elkaar draai". IN DE PUNTJES Thors is enigszins schor van al het praten. Net als op het scherm ziet hij er op de dag van dit gesprek tot in de puntjes verzorgd uit. Dit. thuis-keurig-in-het-pak schijnt tol. een uitzondering te horen. „In m'n vrije tijd zie ik er volgens m'n vrouw uit als een tor. Heerlijk in een trui. en makkelijke broek. Maar vandaag moet ik netjes zijn want een van de grote damesbladen komt een fotoreportage van mij en mijn gezin maken. Ze boffen want mijn dochter, schoonzoon en kleinzoon Govert legeren hier juist". „Geweldig hoor zo'n kleinkind heb ben. Hij is nu bijna twee. Binnen kort gaan m'n dochter en haar man waarschijnlijk voor enkele Ja ren naar Bali. Ik heb helaas maar een dochter en dan komt zoiets wel hard aan. Ik had graag meer kin deren gehad maar ik ben altijd free-lance geweest en dat is een onzeker bestaan en daar moet ,1e bil het stichten van een gezin reke ning mee houden". Thors heeft het niet zo op fotogra fen. Volgens hem is hij totaal niet fotogeniek. Hij geeft liever foto's mee. die door een kennis zijn ge maakt. Fotografen vindt hij vaak een storende factor. Thors heeft er eigenlijk spijt van dat hij het da mesblad plaatjes maken wel heeft toegestaan. Is hij ij del? „Ik geloof van niet. Al die belangstelling rond mijn per soon is wat overdreven maar ook wel leuk. Een beetje publiciteit komt goed van pas nu ik me met andere dingen ga bezighouden. Ik heb een aanbieding gehad voor re- clamewerk. Voorts wil ik m'n stem gebruiken voor hoorspelen, schoolra dio of voor het inspreken van films". ..Of ik reclame wil doen weet ik nog niet. het sluit de weg naar ra dio en tv zo definitief af. Dan zou het wel een bijzonder aantrekkelijke aanbieding moeten zijn. Een spotje waar ik achter kan staan en niets iets stoms over kunstgebitten of waspoeders". In huize Thors zie Je geen tv staan, die staat ergens op de eerste ver dieping verdekt opgesteld. Thors: „Wij kijken niet veel tv. Afschuwe lijk die gezinnen waar de buis om zeven uur aangaat en na het laat ste nieuws pas uit. Mijn vrouw kijkt graag naar „Peyton Place", gaat zij naar boven en blijf ik be neden klassieke platen draaien want daar houdt zij weer niet van. Na Peyton Place ruilen we. Ik vind ..De familie Ashton" bijvoorbeeld een geweldige serie. Naar actualiteiten rubrieken kijk ik niet veel. Dat ein deloze, vruchteloze gezeur telkens over dezelfde onderwerpen". ZENUWENGEDOE Hoe ziet zijn dag eruit 's avonds het Journaal presenteert? „Ik zorg dat ik op de hoogte ben van de gebeurtenissen in binnen- en buitenland. Ik lees dus veel kranten. Om half vijf ben ik in de studio dan nemen we de onderwer pen van die avond door. Een Jour naal maken is een zenuwengedoe. Alles gaat life, er kan zoveel mis gaan. Dat maakt het journaal voor mij aantrekkelijk. Tegenwoordig is alles ingeblikt, daar is geen kunst aan. Na het tweede Journaal, om acht uur is het dan verder rond hangen in de studio. Je kunt niet weg want er kan altijd iets bijzon ders gebeuren". Frits Thors is van mening dat het nieuws presenteren op tv niets k voor vrouwen., Hij zegt: „Ik vind dat niet bij elkaar horen; het har de nieuws en een vrouw. Een vrouw moet er voor mij op tv leuk uitzien en ook iets aardigs te vertellen hebben. Alleen bij bepaalde onder werpen zoals flitsen van een mode show vind ik een damesstem pretti ger. Nee een tv-journaal maken blijft voor mij mannenwerk". Solo-optreden van Obrastzow in Oegstgeest DEN HAAG (ANP) Het staats- poppentheater van Sergej W. Obrastzow uit Moskou maakt vol gende maand een toernee door ons land. In elf plaatsen zal het pro gramma "een buitengewoon con cert" worden gebracht, terwijl Obrastzow zelf een solo-optreden verzorgt in twee plaatsen: op 16 sep tember in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest en op 23 september in het Shaffy-theater in Amsterdam. De tournee van het Russische pop pentheater, dat met zijn 36 spelers het grootste poppentheater ter we reld word geacht, begint op 7 sep tember in Eindhoven. Vervolgens worden voorstellingen door het ge hele land verzorgd in Groningen, Almelo, Breda. Venlo, Tilburg. En schede, Scheveningen, Arnhem. Stadskanaal en Utrecht. Danstheater naar Madrid DEN HAAG (ANP1 Het Ne derlands Danstheater neemt deel aan het Festival van Madrid, dat op 8 september begint. Het Nederland se balletgezelschap zal er vier dagen, van 27 tot en met 30 september op treden in het Theatro de la Zarzuela. FRITS THORS AMSTERDAM (ANP) Het vol- 1 tallige. Concertgebouworkest gaat op 31 augustus naar Italië, waar het de volgende dag onder leiding van Ber nard Haitink het openingsconcert verzorgt van de „Settimane Musica- li di Stresa". Het programma ver meldt symfonieën van Mozart en Bruckner. Als tweede gastorkest verleent het Weens Philharmonisch Orkest o.l.v. Claudio Abbado mede werking aan dit internationale mu ziekfeest. Na Stresa reist het Concertge bouworkest naar Luzern waar het —evenals de Berliner Philharmoni- ker onder Von Karajan een aan tal concerten geeft ter gelegenheid 1 van de „Internationale Musikfest- j wochen Luzern". Het orkest zal op 3, 5 en 7 september spelen onder I leiding van respectievelijk Bernard Haitink. Rafaël Kubelik en Eugen Jochum. Aan Igor Strawinsky wordt op dit festival bijzondere aandacht besteed: op alle programma's wor den werken van deze componist uitgevoerd. Het concertgebouworkest voert verder nog werken uit van Brückner, Beethoven, Brahms en Alexander Tsjerepnin. Van laatst genoemde componist wordt het zes de. voor Margrit Weber geschreven pianoconcert uitgevoerd, dat bij de ze gelegenheid zijn wereldpremière I beleeft. Ter gelegenheid van het festival van Vlaanderen geeft het Concert gebouworkest onder leiding van Eu gen Jochum ditmaal twee con ten: op 21 september in de Sint Baafskathedraal in Gent en een later in de Sint Pieterskerk in Leu ven. Met medewerking van het Groot Omroepkoor wordt op deze con ten de Hohe Messe van Bach uitge voerd. Natasja Emile voor de radio LEIDEN/HILVERSUM Het Leidse duo Natasja en Emile, dat onlangs winnaar werd van de finale "Nieuwe Oogst", de televisie-compe titie waarin nieuw talent door een deskundige Jury werd beoordeeld, zal wederom in een AVRO-programma optreden. Dit keer in het radioprogramma "Mobiel", dat het winnende duo ge- engageerd heeft voor de uitzending van donderdag 31 augustus. Ook de Amsterdammer Von Klement, die in de finale van "Nieuwe Oogst" veel ces oogstte, zal in "Mobiel" voor microfoon komen. Zijn optreden vindt plaats in het programma van dinsdag 5 september. "Mobiel" wordt uitgezonden van 17.00 tot 19.00 uur op Hilversum 2. Van Ronnie Erends New York ziet Dynamic A'dam DEN HAAG (ANP) De film "Dy namic Amsterdam" van Voorhoute naar Ronnie Erends en Ted de Wit is in de Verenigde Staten in pre mière gegaan in de Radio City Music Hall in New York, de grootste bio scoop ter wereld. De film krijgt enkele tienduizen den kijkers per dag in het voorpro gramma van "The last of the red hot lovers", de verfilming van het suc cesvolle toneelstuk van Neil Simon. De vertoning in Radio City is tot stand gekomen via Fritz Kahlenberg, directeur van Film Authors, Inc., die reeds vele korte Nederlandse films In de Verenigde Staten heeft gelan ceerd. De film 'Dynamic Amster dam" werd tijdens het internationale film-festival in Chicago in 1971 be kroond met de Gouden Camera. De Spaanse regering heeft be kend gemaakt dat filmregisseur Luis Bunuel de Spaanse staant meer dan 15.000 dollar schuldig is wegens ach terstallige inkomstenbelasting. Het ministerie van Financiën in Madrid heeft verklaard dat de ma ker van films als "Belle de Jour", "Viridiana". "Tristana" in 1969 meer dan 140.000 dollar in het buitenland had verdiend en hiervoor september van dit jaar moeten betalen. Bunuel heeft al zijn grote films het buitenland gemaakt. Momenteel werkt hij aan een film in Parijs. Niet lang: minstens 6 maanden... HAZERSWOUDE Burgemeester en wethouders van Hazerswoude to nen zich nogal optimistisch wat be treft de beslissing van Gedeputeerde Staten over het bestemmingsplan „Rhynenburch-oost", dat de gemeen teraad op 25 november 1971 vast stelde. Het college spreekt in een ant woord op een vraag van de socialist P. Oosterhoff, hoe men ter plaatse tot snelle bouw van woningen kan komen, over „binnen niet al te lange termijn". Op 8 augustus van deze maand is evenwel een schrijven van G.S. op het Hazerswoudse gemeente huis binnengekomen, waarin staat dat het provinciaal bestuur de beslis sing op de goedkeuring van boven genoemd raadsbesluit met zes maan den heeft verdaagd DEN HAAG (ANP) Naasit de Consumentengids gaat de Consumen- bond een Consumentenreisgids uit geven om de Nederlander informatie te verstrekken en kritisch voor te lichten over alles op het gebied van toerisme en wat daarmee samen hangt. In de Consumentengids werd tot nu toe al het en en ander op dit gebied gepubliceerd, o.a. onderzoeken op het gebied van hotels in bijv. Tor- remolinos, maar de bond vindt dat dit niet genoeg is. De bond krijgt van zijn leden nogal wat vragen om inlichtingen over georganiseerde rei zen in het buitenland. Ook omdat het toerisme sbeeds be langrijker wordt en de keus voor de vakantiegangers steeds moeilijker wordt omdat hun steeds meer mogelijkheden worden aangeboden, heeft de bond besloten tot deze uit gave. Het wordt een kwartaalblad, waar van het eerste nummer in februari 1973 zal verschijnen. Het vol gende nummer komt in mei en in het augustusnummer zal men al begin nen met het bespreken van winter - sp ortvakanties. Met Postgiro kunt u contan geld opnemen op alle ruim postkantoren. dak makkelijk! NEDERLAND I 7.05 7.15 7.40 Journaal (NOS) De Flaxton Boys, tv-serie voor de jeugd (NCRV) Dier en Vriend, tv-serie (NCRV) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Papillons, speelfilm over het leven van Robert Schumann (NCRV) 9.35 Ander Nieuws (NCRV) 10.00 Journaal (NOS) 10.05 Olympische Spelen: hoogtepunten uit de middag en avondwedstrüden, voorts turnen en gewicht heffen 11.00 Samenvatting: schieten, boksen, zeilen, voetbal, hockey, worstelen, basketbal, volleybal, schoon- springen en eventueel military-dressuur. NEDERLAND II 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Zomaar 'n Zomeravond (VARA) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Zomaar 'n Zomeravond (VARA) 9.00 De commissaris de dood van meneer Kurusch, politieserie (VARA) 10.00 Achter het Nieuws (VARA) 10.40 Journaal (NOS) WOENSDAG 30 AUGUSTUS NEDERLAND I 9.54 Olympische Spelen: zwemmen 1.10 Mededelingen 1.25 Basketbal en volleybal 2.00 Kanovaren en boksen 5.00 Samenvatting hoogtepunten zwemmen 5.15 Zwemmen Tussen al het Olympisch beeldnieuws (alweer zo ver trouwd alsof we er veel vaker dan twee weken in vier jaar mee geconfronteerd worden) en de vaste series door was er deze maandagavond zowaar ook nog plaats voor de werke lijke problemen die de mens heid kwellen. Het weerzien met 't rampjaar 1672 was wat dat betreft 'n onthutsende ervaring, want al zaten we dan niet di rect op de constatering van de hooggeleerde Charles Wilson uit Camebridge te wachten, dat we dc les van de geschiedenis niet leren, een feit is, dat we met drie eeuwen oude cijfers om de oren werden geslagen die wel te denken gaven. Voor al het begin van Joop Rein- bouds documentaire was een regelrechte oproep tot steun aan de ontwikkelingslanden, waar pest- en pokkenepide mieën immers nog altijd voor komen. Het was wel Jammer, dat Reinboud zijn werkstuk wat topzwaar had opgesierd met psalmgezang en gereciteer van galmende verzen. Het begin liet zich aanzien als een schuchtere poging de kijker met die lang vervlogen dagen vertrouwd te maken, ook al zijn er dan niet de exacte gegevens beschikbaar, die onovertroffen Britse kro niekschrijver van die dagen Samuel Pepys in zijn stenogra fisch dagboek vastlegde. Het was echter een opwekkend gezicht. Reinboud bezig te zien met een hapje pasternaken en een slok schraal bier van 300 Jaar geleden, zonder er vies te genaan te zitten kijken Zulke taferelen herhaalden zich daarna niet, Reinboud hield het serieus en met vier historici wetenschappelijk, maar het bleef allemaal tot het einde toe wel uiterst ver zorgd. De zorgen van onze tijd weer spiegelen zich via AVRO's Te- levizier vooral in de keiharde cijfers in het CBS-rapport over watervervuiling en de illustra tieve beelden daarbij. De huis vrouwen en natuurlijk ook de witmakers van de STER kre gen daarbij van E. Peereboom voor de zoveelste maal de veeg uit de pan, die gezien onze na tionale helderheidsmanie wel weer geen enkel effect zal heb ben. Er blijft intussen wel zo'n vijftien miljoen fosfor in onze wateren zitten. De verkeersramp bij Breda kreeg ook nog aandacht. Het was wat nakaarten over de vraag of vrachtautochauffeurs werkelijk zo hard móeten rij den en of ze dat dan doen om aan een enigszins redelijk sala ris te komen. Chauffeurs wa ren het hierover evenmin eens als him we rkgevers, die wel van mening waren dat de ba sisbeloning volgens CAO (240 gulden voor 55 werkuren per week tegen de 42 uren van een fabrieksarbeider), waarbij dan nog vele overuren komen te gering is. Hoe zo'n ramp (in het journaal waren weer af schuwelijke beelden van een dergelijk geval tijdens een plotselinge stofwolk in de VS) te voorkomen, kwam niet aan bod. Jean-Pierre van Melle, de 24- jarige Belg zonder geheugen, die vorige week dankzij AVRO's Televizier zijn naam terugkreeg, was natuurlijk weer present. De AVRO kon zich dit buitenkansje niet laten ont gaan, maar gezegd moet wor den dat Marcel de Groot de zaak discreet aanpakte. Jean- Pierre's peetoom bleek, nadat de Jongeman met enkele dia's was geconfronteerd, er van overtuigd te zijn dat hij zijn geheugenverlies niet simuleert, en de psychiaters zeggen dat zijn onderbewustzijn weigert zijn identiteit aan hem door te geven. Dus herkende hij dit weekein de zijn familie alleen van hem eerder getoonde foto's en wacht hij tot zijn moeder van vakantie terug is. Wanneer dan de schok der herkenning nog uitblijft, houdt Jean-Pierre zijn nieuwe leventje in Amiëns met het Franse vriendinnetje maar aan. De AVRO heeft er dan wel alles aan TltOS. 12.00 KRO. 14.10 NOS. 16.45 NCRV. 10.10 NOS. 7.00 Nieuws. 7.02 (S) lichte platen, reportages en berichten. (7.30 Nieuws; 7.418.00 Actualiteiten Nieuws 8.418.50 10.00 (S) programma voor de vroui (10.3010.32 Nieuws). 11.55 Meded< llngen._12_.00_ _(S) gevarieerd program- (12.26 Mededelingen land' jnbouw, 12.30 Nieuws, 12.41— 12.50 Echo, 13.00—13.05 Raden maar 14.10 een rubriek over het leven In de taal. 14.20 (S) moderne 1.50 oude liedjes. 15.10 De stêm van de sprekende min- muziek (opn.) 14.50 oude liedjes. 15.10 De stem van de sprekende min derheid. (15.3015.32 Nieuws). 16.45 (S) Kom mot Je boek: voor de Jeugd. 10.70 (8) NCRV-Vocaal Ensemble. ;opn.) 17.20 Mens en samenleving. Een uitzending R.M. 17.: 18.00 a. 18.30 gewijd' De Kerk vandaag. 19.10 Reportage van de 2e sipeelhelft van de inter land-wedstrijd Tsjecho-Slowakije-Ne- derland. 19.50 (S) Muzlekmagazlne. 22.25 Met elkaar meer mans! 22.30 ?3S Willeke van Ammelrooy heeft in Hilversum naai eer5 single opgenomen, waarop de Nederlandse filmster tal liedjes van Peter Koelewijn zingt. De plaat zal cn veer vier weken worden uitgebracht. gramma. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. 18.20 (S) Klink Klaar, zonder nonsens. 19.30 (S) Musicalfragmenten20.30 hoor- ziekprogramma. 22.30 (S) Twee pla- 3.35 Olympisch journaal. 23.55 Olympische spelen, afgewisseld door lichte muziek. (Op ae hele uren: Nieuws.) Draadomroep (over de 4e lijn), woensdag 30 augustus van 1820 Baby face (Davis),

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5