„Witte Poort": kostendekkend doorgangshuis voor daklozen Waarom Pieter tenslotte zó keek... Raad praat over huurharmonisatie LEIDEN HOUDT KOOP AVOND lady bartender Leidse raad vraagt bestuur universiteit sloop van panden aan Witte Singel uit te stellen UR wil herziening studentenstop MAANDAG 28 AUGUSTUS 1972 LEIDEN Beste Pieter, Nee, dit is niet speciaal een brief aan mijn collega, Dagblad-streek - redacteur P, J. J. Tafffjn. Ik begin deze "begeleidingsbrief' bij het raads- verslag aldus, omdat deze Leddenaar gisteravond de liberale gelereren in de raad Is komen versterken. U vindt hem op de tekening, die Joop Walen- Door Hans Melkert kamp in een verteren ogenblik maak te, misschien wat bars, maar bij de installatie was hij allercharmantst in zijn zwart-fluwelen-pak-met-streep- j esoverhemd-en -stropdas. Op de perstribune had ik een fles de slijter had er een fyn cadeau van gemaakt bij de hand, maar er waren twee redenen waarom ik die niet aan het nieuwe raadslid kon ge- ven. Ten eerste ging hij met gebogen hoofd naar zijn liberale zetel, die eenmaal aan de andere kant van burgemeesterszetel is dan de pers tribune. letwel: letterlijk aan andere kant. niet politiek of zc Ten tweede had hij net plechtig beloofd nimmer een geschenk te zul len aannemen. Ik heb het pakje van de slijter dus maa meegenomen naar huiis. Proost Pieter, daar ga je, het is inmiddels half vier in de nacht en jij moet bijna op om de venslagen van het optreden van je collega raadsleden in Katwijk of Alphen te bewerken. Die donkere blik, die tekenaar Joop kenmerkend vond, tekende later op de avond en ook in de nacht wel het nogal behaarde hoofd zeker voor een Leids Liberaal van Taffijn. Hij trok toen ook aan zijn zoveelste si garetje. In de Leidse raad dreig je een kettingroker te worden. Immers, om even over half elf zegt voorzitter Vis: die en die punten nog, dan zal het klokje van elf wel heb ben geslagen. Die en die onderwerpen blijken dan de aandacht te vragen tot kwart over één. En juist in die uurtjes krijg je irritaties. Dan wil DS70-er Zunderman wel onderbro ken worden, maar pas als hij zelf is uitgesproken Juist dan gaat PAK- fractieleider In t Veld dezelfde Zun derman beschuldigen van demagogie. Het was de eerste keer, Pieter, en je bent voorbeeldig wakker gebleven. Om één uur zei Je nog fors "tegen". Dat heb je in Je eerste vergadering nog een keer gedaan. Verder heb je niets gezgd en Je hoort in dit ver haal dus niet thuis. Daarvoor heb ik pittiger commentaren nodig. Ik plukte er een paar uit de ver- bijna zes uur. Gerke- de PSP-kabouiter, die altijd een opmerkelijke op merking ging af op een uitspraak een hoge ambtenaar van de uni versiteit, die deze had gedaan op één of andere trap. Zijn toevoeging "hij was weliswaar onder invloed" maakte het geheel wel zwakker Zijn fractiegenoot Amptmeijer ont breekt ook zelden. Nu stak hij de waarschuwende vinger op tegen de liberale wethouder mevr. Den Haan, die zich van den domme had gehou den. De PSP-er zei: „Dat hoop ik van deze wethouder niet meer mee t< maken. Van andere ben ik het ge wend D'66-er Kuyper is ook altijd pre sent in de rijen vian raadsleden, die iets opmerkelijks zeggen. Bij de koop avond belandde hij in Avifauna en in Artis. In het 'slopende debat' lanceerde hij trucjes om slopen tegen te houden, o.a. het verbieden van het gebruik van het trottoir. Niet opmerkelijk, maar toch wel vermeldenswaard vond ik een uit- ak van wethouder Lij ten. Hij heeft de gewoonte vragen van raads leden te herhalen en daarmee zijn instemming te betuigen. Die instem ming is niet altijd een antwoord. LEIDEN De Leidse raad heeft gisteravond ingestemd met een eind vorige week plotseling uit de koker van burgemeester en wethouders gekomen plan om het gebouw „Witte Poort", een oud kazernegebouw aan de Weddesteeg tussen Noordeinde en Gal gewater, dat eigendom van de gemeente is en het laatst in gebruik was bij de Rotogra vure, te bestemmen tot doorgangshuis voor daklozen. Wijzend op de omstandigheid, dat B. en W. dit plan vóór 1 januari a.s. van de grond willen hebben, besloot de raad om het bestuur van de universiteit te verzoeken de sloop van een aantal panden aan de Witte Singel, waarin jonge daklozen huizen, uit te stellen. De raad hoorde uit de mond van wethouder mevr. Den Haan iets meer over het Witte Poort-plan dan het pre-advies ver meldde. Het college wil een stichting in het leven roepen, die op korte termijn onderzoekt of het mogelijk is een kostendek kend opvangcentrum te maken. De sociale begeleiding komt in handen van een werkgroep. PvdA-er Vau Peype bouwide het kostendekkende dement in de be sluitvorming ni en kreeg tevens de raad achter zich in zijn voorstel, daJt B. en W. snel met nadere voor stellen komen. Ook het beroep op het bestuur van de universiteit kwam uit zijn koker. De raad achtte een voorstel van de zijde van de PSP en D '66 om de universiteitsraad in deze zaak te betrekken overbodig. Onder het bestuur van de universi teit wordt ook de raad begrepen en dit college kan er dus over praten B. en W.Geen onregelmatig heden bij "Ons Belang" bekend LEIDEN Volgens burgemeester en wethouders is er niets gebleken van onregelmatigheden in het toe wijzingsbeleid bij de woningbouw vereniging "Ons Belang". Het colle ge antwoordt dit op vragen van het PvdA-raadslid Van Aken. Indertijd werd het bestuur van "Ons Belang" door een aantal le den van het wijkcomité Plan-Noord beschuldigde van "corruptie" (in de ze krant van 28 juli) Omdat ook het bureau huisves ting daarbij werd betrokken is een onderzoek ingesteld. Het college verklaart zich bereid de inmiddels gevormde commissie van goede diensten, die het conflict uit de wereld moet helpen, inzage in de dossiers van het bureau huisves ting te geven. Wanneer de belangen van de volkshuisvestinng op enige wijze blijken te worden geschaad, zo zeg- geen B. en W., zal het college zich wenden tot de Nationale Woning raad. Wanneer er geen oplos sing van het conflict tot stand kan worden gebracht, zullen B. en W. wanneer de Nationale Woningraad dat aanbeveelt, een commissie in het leven roepen om te bemiddelen. Toenadering Korea's Noord- en Zuid Koreaanse Rode-Kruis-func- tionarissen maken morgen een aan vang met essentiële besprekingen over familieherenigingen, waaruit mogelijk onderhandelingen over hereniging van Korea zelf zouden kunnen voorspruiten. Vandaag overschreed een omvangrijke dele gatie van 34 man uit het zuiden, vergezeld door twintig persvertegen woordigers, de grens met het onder communistische bestuur staande noorden. Dat is dan voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog toen Korea, na dertien eeuwen als één land te hebben bestaan, in twee stukken uiteen vieL of beslissen. zo was de gedachten - gang. De raad was het eens met het college, dat geen twee ton kan wor den uitgetrokken voor het in be woonbare staat brengen van de pan den aan de Witte Singel. B. en W. hadden uitgerekend, dat op dit be drag neerkomt de bereidheid van de universiteit de sloop uit te stellen, maar de verantwoordelijkheid over te dragen aan de gemeente. Tegen deze wat hij noemde "af- sohuiverij" was vooral socialist Waal zeer gekant. Hij zei de houding van Bewoners Bakker Korffstraat in Groenoordhal LEIDEN De bewoners de Bakker Korffstraat zullen donder dag a.s. om 8.00 uur in de Groen oordhal bijeenkomen om zich samen met het gemeentebestuur te bera den over een oplossing voor htm wateroverlast. Daar zal men worden ingelicht over de mogelijkheden voor een de finitieve verbetering van de riole ring in de straat (na de overstro mingen van enige tijd geleden zijn er voorlopige maatregelen ge troffen). De dienst gemeentewerken heeft als voornaamste oorzaken van de wateroverlast inmiddels aangewe zen: de lage ligging van de wonin gen door verzakking: het binnen dringen van water door de ventila- tieroosters; de rechtstreekse afvoer regenwater uit de goten op het verlaagde trottoirgedeelte en gebreken aan de huisrioleringen. de universiteit te laken te vinden en ook brutaal. "De gemeente doet mee om het idee waar te maken, dat het Witte Singelplan ooit wordt uitgevoerd. Alleen de demping van de Trekviiet kost Leiden al f93.000 per Jaar aan rente". Hij en ook PSP'er Amptmeijer dron gen aan op maatregelen om de sloop uit te stellen of tegen te houden. Er was kennelijk weinig geloof in de woorden van wethouder Kret, dat dit onmogelijk is, want er was geen be zwaar tegen een PSP-motie, die B. en W. uitnodigt eens te bekijken we ke maatregelen een gemeentebe stuur in het algemeen tegen sloping van panden kan nemen. Volgende week zullen B. en W. antwoorden of het ambtelijk apparaat in staat is dit onderzoek nog vóór de begro tingsbehandeling in te stellen. Amptmeijer sprak van middel eeuwse toestanden in de binnenstad waar het betreft slopen en braak laten liggen van terreinen, o.a. door gemeente, universiteit en par ticuliere "sloopmaniakken", waar toe het raadslid de Leidse Spaar bank 3 j§ Echte antwoorden weet hij goed t omzeilen. Ook ditmaal had hij op en kele vragen "op dit moment gee antwoord". Een paar complimenten tot dot Voor Van Aken voor de manie waarop hij de veemarktfunctie vai de Groenoordhal verdedigde en voo het bezit van een "altijd-paraat-aan wijsstok", voor mevr. Den Haan voor d< idem-dito van Noorderkwartier ei voor het bezit van een natuurlijki charme en een verrukkelijk bruin» it, voor de volte van de publiek* tribune, >r de "vasthoudendheid" var de vertegenwoordigers van Noorder kwartier, yr de soepele wijze, waarop burgemeester Vis ditmaal de tribune stil hield: een vermanende vinger, geen hamergeroffeL LEIDEN De donderdagse koop avond in Leiden blijft. De raad besloot gisteravond tot definitieve invoering na de proefperiode. Zelfs Lamers (prot. chr.) vorig jaar de enige tegenstemmer tegen de proefperiode, achtte het belang van de koopavond zo groot, dat hij ditmaal vóór stemde. Alleen communist Hoeven stemde tegen. Hij deed dit op grond van de nega tieve enquete onder het winkel personeel. Andere raadsleden en met name uit de PvdA-kring had den bezwaren tegen deze en- quette, die alleen percentages, maar geen aantallen vermeldt. Uitvoerig werd ingegaan op het feit, dat sommige werknemers geen compensatie krijgen. Volgens KVP-er Cornelissens is dit alle maal geregeld. Onderwerp van gesprek was ook vroegere sluiting op zaterdag, maar verder dan praten kon de raad niet komen, omdat dit een zaak van overleg tussen werkgever^ en werknemers is. De raad achtte de koopavond van algemeen belang en vond, dat Lei den zich niet kan isoleren door als centrumgemeente van een aaptal plaatsen-met-koopavond deze voor ziening niet te hebben. FRIEDHOFF IN HET GOUD LEIDEN SASSENHEEM De van oorsprong Leidse modelmakerij Fried- hoff, die zich in april 1971 aan de Sassenheimse Vaartkade vestigde, viert vrijdag 1 september officieel het vijftig bestaan. Dit gebeurt met een receptie in de bedrijfsgebouwen. Hoe wel het personeelsbestand schommelt tussen de vijf en tien man, zegt de huidige directeur W. Friedhoff dat zijn bedrijf tot de grootste particu liere (zelfstandige) modelmakers en van Nederland behoort. Op verzoek van Amptmeijer LEIDEN Op verzoek van het PSP-raadslid Amptmeijer praat de Leidise raad volgende week maandag over een brief van B. en W. over de huurharmonisatie. In deze brief wordlt in het kort uiteengezet wat er nu precies aan de hand is met de harmonisatie in Leiden. In juli heeft de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening aan B. en W. bericht dat hij kan instemmen met het LEIDEN De universiteitsraad il een herziening van de numerus fixus die door het ministerie voor de Leidse medische faculteit is vastge steld. In een vorige vergadering had de raad de capaciteit geschat op 285 voor en acht onthoudingen aange nomen. Aan wie het verzoek om herziening moet worden gericht is nog een raadsel, nu minister De Brauw verdwenen is. Aan de duizend gulden college- het uiteindelijk door de minister geldheffing werden heel wat woor- toegelaten aantal studenten bedraagt den gewijd. Raadslid Gevers had 200. De landelijke commissie Loe- vendie heeft destijds uitgerekend dat' Leiden tussen de 2f" en de 285 eerste jaars geneeskundestudenten kan op nemen. Raadslid Dolman stelde gister avond tijdens de raadsvergadering voor een herziening van het veel te lage aantal aan te vragen, en dat voorstel werd met zestien stemmen serie eisen aan het college bestuur. Hij wilde, dat het college van bestuur zich tegen de maatre gel zou opstellen en zich achter de studenten zou scharen. „Het college moet een positieve houding aannemen om het vertrou wen van de studenten te winnen en niet als een soort arm van Den Haag fungeren". globale plan dat het college hem had toegezonden. Nu zullen de de woningbouw verenigingen en de gemeentelijke woningstiohting het plan voor de harmonisatie op hun eigen wo ningbestand moeten toepassen, De minister is niet gaan met verzoeken v om alle niet opgeknapte vooroorlog se woningen buiten de harmonisatie te houden. Inmiddels hebben B. en W. de mi nister gevraagd om het systeem van de harmonisatie in Leiden pas op 1 oktober te laten ingaan. Dit omdat het college bezwaren heeft tegen huurverhogingen met terugwerken de kracht en tegen de vrij hoge kos ten die het innen van de achterstal lige huurverhogingen. Het college beeft de woningbouw verenigingen medegedeeld dat zij bij het opstellen van hun harmonisatie- plannen 1 oktober als ingangsdatum kunnen stellen, voor zover het gaat om vooroorlogse waningen. Voor wat naoorlogse betreft is het wachten op de beslissing van de minister. Aan de gemeentelijke woningstich ting tenslotte is geadviseerd voor 1945 gebouwde huizen voorlopig bui ten de harmonisatie te houden, tot dat de Nationale Woningraad klaar is met de onderzoeken naar huurni veau en opknapmogelijkheden van een aantal complexen van de GWS. Als alles nu gaat zoals B. en W. zich dat voorstellen, liggen de zaken op 1 oktober als volgt: Bewoners van woningcomplexen, die tussen 1945 en 1967 met rijks- steun tot stand zijn gekomen, krij gen door de minister een huurverho ging opgelegd, die kan variëren van 0 tot 6% van de huidige huur. Over het precieze bedrag worden de be woners door de woningbouwvereni gingen en de gemeentelijke woning stichting nader geïnformeerd vóór 1 oktober as. De vóór 1945 gebouwde woning- webwoningen worden eveneens mJ.v. 1 oktober in huur verhoogd. Ook hier gaat het om verhogingen van maximaal 6% van de huidige huur. Voor deze oudere woningcomplexen Veenbranden woeden voort De bos- en veenbranden by Moskou verwoesten nog dagelijks duizenden hectaren grond, zo meldt het Ruim tevaartinstituut in het Westduitse Bochum op grond van foto's die door satellieten zijn gemaakt. Za terdag berichtte het instituut al dat de branden in hevigheid waren toegenomen en een gigantische om vang hadden bereikt. "Boven het rampgebied hangen dichte rookwol ken, zelfs tot een hoogte van 2000 kilometer heeft de rook dunne wol kenlagen gevormd", aldus directeur Kaminski. Prins verongelukt De 30-Jarige Prins William van Gloucester is gistermiddag om het leven geko men, toen zijn vliegtuig een Pi- per Cherokee kort na de start het vliegveld van Wolverhamp ton een boom raakte. Ook de co-pi loot van de prins kwam om het le- Beiden namen deel aan een Good-Year-luchtrace. Prins William de oudste zoon van de her van Gloucester, de enig nog le vende oom van Koningin Elizabeth Na de dood van haar vader Konmg George V en haar oom, de Hertog Windsor. Hij stond als negen de in de rij en erfgenamen voor de Britse troon. gelden echter twee uitzonderingen: a) het gehele vóór 1945 gebouwde woningbestand van de gemeentelijke woningstichting blijft buiten de har monisatie tot de onderzoekingen van de Nationale Woningraad zijn afge rond; b) complexen van andere woning bouwverenigingen, waarvoor over eenkomstig een urgentieschema een verbeteringsplan wordt uitgewerkt, worden pas geharmoniseerd na vol tooiing van deze verbetering. Een laatste onderdeel in de maan dag aan de orde komende brief van B. en W. is de mogelijkheid om be roep aan te tekenen tegen de nieu we huurprijs van de woningen. De bedoeling is, dat de bewoners van na-oorlogse woningen van de mi nister te horen krijgen wat hun nieuwe huur wordt. Daartegen is geen beroep mogelijk. Bewoners van huizen die voor 1945 zijn gebouwd, krijgen, behalve in de twee genoemde uitzonderingsgeval len, een formulier van de woning bouwverenigingen waarin de nieuwe huurprijs wordt medegedeeld. Als de huurder akkoord gaat, moet hij het formulier tekenen. Deze formu lieren gaan dan via de woningbouw verenigingen naar de huuradviescom missie, die ze met een advies naar de minister doorstuurt. Als alle formulieren binnen zijn stelt de minister een maximum per centage voor de huurverhoging vast, waarvan de bewoners via de ver huurders op de hoogte gesteld wor den. Wanneer de bewoners daarmee niet akkoord gaan, moeten eerst de verhuurders trachten de bezwaren op te heffen. Zijn de bezwaren niet ge grond, dan kan de verhuurder aan de huuradviescommissie een "redelijkheidsverklaring" vragen. De minister stelt dan op basis van deze verklaring de huurprijs en de ingangsdatum daarvan vast. Buiten de harmonisatie vallen de huizen die tussen 1967 en 1972 zijn gebouwd, en die als normwoningen worden aange houden. ADVERTENTIE GEVRAAGD te NOORDWIJK in bar dancing CLUB PADDOCK Bellen tussen 1920 uur telefoon 017195088.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3