van Gerwen imponeert Luynen burg-Stokvis beheersen herkansing Waterpoloteam verspeelt kans APPIE HAPPIE Russische ploeg (links) wint landenklassement Zwakke hand orgt Turnen is toch wel aardig DINSDAG 39 AUGUSTUS 1972 SPORT PAGINA 18 MUNCHEN Anderhalf jaar keihard werken van de Neder landse turnsters is in München beloond met een uitstekende negende plaats in het eindklassement. Alle ellende van de vele lange reizen naar Papendal en de keiharde training waren op slag vergeten. "Ik ben nu eindelijk eens helemaal tevreden", was het commentaar van Eva Bartha. "Ik heb ze vaak onbarm hartig hard aangepakt. Maar wat de meisjes nu bereikt hebben is voor dit moment hun absolute top". Eva Bartha heeft in München bewezen dat het Koninklijke Nederlands Gymnastiek Verbond in het voorjaar van 1971 een uitstekende investering heeft gedaan met het aantrekken van de Hongaarse toptrain- ster. Uiteraard speelden de Nederland- je dames in het geweld, dat de grote turnnaties ook nu weer in München lieten zien, geen toonaangevende rol. Een feit is wel dat de enorme voor- litgang van het Nederlandse dames- turnen in het buitenland grote in druk heeft gemaakt. Financiën De Nederlandse dames, die nog jeen twee Jaar geleden bij de kam pioenschappen in Ljubljana met een seventiende plaats roemloos ten on- Her gingen, zijn nu van internatio nale klasse. „West Duitsland kon- ien wij op eigen terrein nog niet takken maar dat verandert beslist," ldus Eva Bartha. Het is echter de raag of het KNGV de Hongaarse, van wie het tweejarig contract in aei 1973 afloopt, kan behouden. In le eerste plaats spelen de financiën en grote rol. Een tweede belang- ljk punt is echter wat Eva Bartha elf ter sprake bracht. „De vooruit- ang van de Nederlandse dames is ok in Hongarije niet onopgemerkt ebleven. Wanneer wij te gevaarlijk lorden, word ik beslist naar mijn- md teruggeroepen". Ans van Gerwen die tijdens de erplichte oefenstof wat onder haar jormale niveau was gebleven, re- incheerde zich bij de keuze-oefe- igen op imponerende wijze. De indhovense kreeg op de vier on derdelen een waardering van ruim oven de negen: 9.30 (sprong), 9.45 irug ongelijk), 9.20 (balk) en 9.30 Tije oefening). Ilasse De klasse van de Nederlandse impioene komt het duidelijkst tot ting wanneer $nen de resultaten in de andere turnsters bekijkt op keuze oefeningen. Het totaal van ,25 punten werd slechts overtrof- a door tien andere turnsters: vijf ussinnen. drie Oostduitsen, Hongaarse en een Amerikaanse, is van Gerwen komt morgenavond enige Nederlandse uit in de z.g. eerkampfinale, een nieuw onder- el op het Olympische turnpro- amma, waarvoor de eerste zesen- rtig turnsters van het klassement de verplichte en keuze-stof zich In de individuele meer- - nip turnen de dames opnieuw de keuze-stof. De meeste indruk lakte Ans van Gerwen gisteren i op de brug met ongelijke leggers. „Ik was zo nerveus toen ik aan de beurt was. Het liefst was ik wegge lopen". Ans van Gerwen was echter alle angst vergeten toen de riskante ra- dochla salto over de lage ligger, waarmee zij haar oefening begint, lukte. Een bewonderend applaus in de stampvolle zaal klaterde op. In haar oefening daarna op dit spec taculaire onderdeel. Het was jam mer dat de afsprong niet helemaal correct was, anders was de waarde ring waarschijnlijk nog wel een tiende puht hoger geweest dan de 9.45 die zij nu kreeg. "Om zo'n meisje kun je een goede ploeg bouwen", aldus Eva Bartha. "Maar niet alleen Ans van Gerwen heeft het uitstekend gedaan. Ze hebben allemaal gevochten voor wat zij waard zijn. Vooral voor Linda Toorop had Eva Bartha de grootste bewondering. De donkere Alkmaarse, die op de eerste dag last van haar rug had gekregen, viel van de evenwichtsbalk, het num mer waarmee Nederland evenals zondag moest beginnen. "Ik wist dat Linda veel pijn moest hebben. Ze heeft die op een geweldige manier weggebeten. Vooral op de brug moet ze ontzettend geleden hebben. Ook al werk Je op zo'n moment onder hoogspanning, de pijn blijf Je voe len". Linda Toorop, die door de val van de brug en een mislukking bij de vrije oefening haar tweede plaats achter Ans van Gerwen verspeelde, haalde op de brug met 9.15, de op een na hoogste "Nederlandse" waar dering". Eva Bartha voorziet echter pro blemen met haar groepje turnsters. "Tot nu toe hebben wij alle mede werking gehad bij de training. De meisjes moeten echter na München weer regelmatig naar school. En dat gaat ongetwijfeld ten koste van de training. In het topturnen en daar zijn ze nu echt in aange land betekent miniseren direct een grote terugval. Voor dat pro bleem moet echter een oplossing te vinden". Bij de keuze-oefeningen revancheerde Ans van Gerwen zich schitterend voor de vrij matige indruk die zij hal achtergelaten bij de verplichte oefenstof. Prolongatie n;oor Sensatie IÜNCHEN (ANP) Dennis Tal- een 18-Jarige Australiër, heeft eren voor de eerste sensatie in bokstoernooi gezorgd. Talbot ikelde de kampioen van Mexico .d, Francisco Brito Rodriguez l'nezuela) uit met een knock out rwinning in de tweede ronde, e hand die de klap uitdeelde die in heel Venezuela werd gevoeld, de rechter van Dennis Talbot, hand die hij twee Jaar geleden een auto-ongeluk bijna was Itgeraakt. Tijdens de behande- van Talbot in een ziekenhuis na. autoongeluk meende een van de en dat amputeren de beste oplos- was. In de botsing waren name- pezen, spieren en slagaders rgesneden. Een andere arts voel- echter meer voor opereren. Een Jaar lang heeft Talbot de hand, in München verantwoordelijk voor de nederlaag van Brito in gevechten, niet kunnen gebrui- "Ik dacht nooit meer te zullen tten boksen", vertelde Talbot, sschien dat ik Juist daardoor nu verschrikkelijk gelukkig ben. Ik 1 er zelfs aan te denken dat ik, *Jik de kampioen heb verslagen, gouden medaille mee kan ne- naax Australië". De Russische damesturnploeg pro longeerde de Olympische titel voor landenteams. De Russinnen, die na de verplichte oefenstof al bijna twee punten voorstonden op de grote concurrent Oost-Duitsland, voegden j gisteravond, nog eens twee punten aan" him voorsprong toe. Rusland verzamelde 380.50 punten, waarmee het overigens 2.35 onder het totaal van Mexico bleef. Oost-Duitsland in Mexico nog derde, legde nu be slag op de zilveren medaille. Het Ongestuurde Nereus-twee naar halve finale MÜNCHEN „Ja", zei Ruud Stok vis even nadat de twee zonder stuur man van Nereus zich vanmorgen als derde Nederlandse ploeg had ge plaatst voor de halve finales van de Olympische roeiregatta, „nu klopte het op de eerste 1000 m ook. Wij heb ben moeiteloos gewonnen. Na de slechte ervaringen in de series van zondag hebben wij ons volkomen op het eerste deel geconcentreerd". Te recht voegde hü eraan toe: „maar bij zo'n zwakke tegenstand, zegt een overwinning maar heel weinig". Nereus beheerste bij een matige te genwind de tweede herkansing van de ongestuurde tweeën van start tot finish. „Wij waren heel snel weg", lachte Roel Luynenburg, „Het zat zo tegen een valse start aan. Maar die eerste winst telt toch ook". Toen na 500 m Hongarije-twee van de drie boten zouden overgaan naar de halve eindstrijden al twee volle j lengten achter lag, was de beslissing reeds gevallen. Halverwege de race kwam er ook licht tussen de Neder- j landse twee en de Noren. Het ver-J schil groeide in de tweede kilometer] Zwemryen Peter Prijdekker heeft de finale van de 200 meter vrije slag niet gehaald. De zwemmer van het Haagse ZIAN werd derde in de zesde serie in een tijd van 1.58.78, De beste tijd in de series kwam (natuurlijk) op naam van de Amerikaan Mark Spitz die 1.55.29 zwom. Voor de finale plaat sten zich verder Genter (VS) 1.55,42, VANDAAG Steinbach (Did) 1.55.80, Lampe (Did) 1.55,97, Tyler (VS) 1.56.04, Boere (Su.) 1.56,15, Wenden (Aus.) j 1.56,66, Hutton (Can.) 1.56,84. Ik heb tot mijn niet geringe schrik gemerkt, dat ik turnen leuk begin te vinden. Vroeger vond ik het een steriele sport: de voornaamste zorg van de turners en turnsters leek te 6preidden, waarna zij de kont achteruit tegen de krib gooi den, alsof zij een veel te zware vracht manna uit de hemel moesten opvangen. Sommige onderdelen vond ik ook sterk overgewaardeerd met name de paardsprong. Wie wel eens circus-kozakken met aan loop en losse handen op de rug van een hollend paard heeft zie springen, raakt niet gauw on- Door Nico Scheepmaker der de indruk van iemand die via een springplank over een stilstaand voorwerp springt zijn handen daarbij dient te ge bruiken en er voor de rest al leen maar voor hoeft te zorgen dat hij of zij bij het neerkomen niet stuiterend tot stilstand komt. Voor een voetballer geeft die onderverdeling bij turnen het zelfde idee, alsof Je Olympisch kampioen zou kunnen worden in corners nemen, koppen, in gooien, bal stoppen en scheids rechter bedanken (als Je dat maar sierlijk doet, zonder ex tra hulpje). Maar gisteren, bij de vier kamp tussen Nederland, Polen, Zwitserland en Frankrijk, heb ik mij gaandeweg gewonnen ge geven. Er blijven natuurlijk merkwaardige zaken, die op heldering behoeven. Op de tele visie overzie Je het strijdbeeld niet zo, omdat je de oefeningen één voor één getoond krijgt. Nu eens de balkenbrij van Linda Toorop (de erbarmenswaardi- ge, zoals Donner Spasski noemt, viel er twee keer af), dan weer het geslinger op de brug met ongelijke leggers. In de zaal echter zit Je naar zo'n vierkamp te kyken als naar de drie pistes van het circus Barnum en Bailey, want alles speelt zich gelijktijdig af. Ook dat zou op zichzelf nog niet zo merkwaardig zijn, want het schiet dan wel lekker op. Bovendien valt er altijd wat te kijken, maar onbegrijpelijk vind ik, dat in het midden van de zaal iemand piano mag spe len ten behoeve van de vrije oefening op een "vierkant vlak, dat diagonaalsgewijs tot in alle uithoeken benut moet worden. Aanvankelijk denk Je als leek dat zo'n meisje, dat vrij oefent bezig is de spieren wat los te maken voordat zij straks aan het echte werk op de brug of de balk gaat beginnen, maar al gauw merk Je dat ze punten krijgt voor haar warming-up, waar de pianist overigens niet in meedeelt. Wat mij nu zo in trigeert is, dat zo'n pianist, die met zijn instrument tussen de vrije oefening en de balk inzit, onvermijdelijk de prestaties van de balkdanseres moet beïn vloeden. Als Je in een bepaald bewe gingsritme je oefeningen op de balk uitvoert (en zo'n kreng is maar 10 cm breed) moet het, dunkt me, toch storend zijn als vlak naast Je iemand in een ge heel ander ritme zo hard mo gelijk piano zit te spelen. Eigen lijk heeft Jan Olie, de pianist van de Nederlandse meisjes, 'n dubbele taak: hij moet met zijn spel de vrije oefening van de eigen turnster ondersteunen en tegelijkertijd proberen met krek dezelfde muziek de pres tatie van de vijandelijke balk- tumster te ondermijnen. Toen de Nederlandse ploeg in Utrecht aan de vaderlandse sportpers gepresenteerd werd, liep ik lichtelijk verbijsterd rond. "Mijn god", dacht ik, "wij sturen kinderen naar de Olympische Spelen". Ben Pon en Wim Ruska even uitgezon derd. Vooral een groep meisjes leek mij te teer om zonder een de gelijke houtwolverpakking de grens over te sturen en dat bleek onze turngroep te zijn. Mijn waarneming klopte uit stekend, de zeven turnsters we gen respectievelijk 50, 59. 56, 53. 57 en 55 kg (Ans Dekker is de lichtste, Margoth Hilders de zwaarste), maar als Je ze een maal aan de brug met ongelij ke leggers bezig ziet, maken ze allang niet meer de indruk kin deren fce zyn. Wat Ans v. Ger wen (van onze ploeg met 1.58 m de kleinste en met 53 kg een der lichtsten, maar toch nog van welterklasse vergele ken met het Russinnetje Olga Korbut, dat 1.54 meter hoog is en met 38 kg ongeveer evènveel weegt als een goedgevulde rug zak) met voor de leek "tegen strijdige" bewegingen en hand grepen op de brug kaarspeelt, doet Je toch al gauw beseffen, dat turnen als sport allerminst steriel, maar eerder viriel is. brons was voor Hongarije. Ook het j uit bot een kleine zes lengten. De No- team van de Verenigde Staten ein digde nog voor Tsjecho-Slowakije, dat in Mexico nog zilver had. De Tsjechen hadden toen echter nog de beschikking over Vera Caslavska. Jeugdtoernooi Fluks succes LEIDEN De wedstrijden die de L.K.C. Fluks zaterdag organiseerde voor adspiranten en pupillen zijn 'n groot succes geworden. De wedstrij den hadden een plezierig en sportier verloop, ondanks het feit dat er in bepaalde afdelingen een toch wel iets te groot, verschil in sterkte be stond bussen de verschillende ploe gen. De teams van Dubbel Zes uit Den Haag gingen met de meeste prijzen naar huis: zij behaalden 2 eerste prijzen en 1 tweede prijs. De prijzen waren als volgt ver deeld: Afdeling I: le en winnaar van de J. H. van Nieroptrofee: Dubbel Zes A, 2e Fortuna A Afdeling II: le Dubbel Zes B, 2e WION A: Afdeling III: le Kwiek B. 2e Dubbel Zes C (na straf worpen) Pupillenafdeling: le Algemene, 2e Madjoe. ren op hun beurt hadden eenzelfde voorsprong op de Hongaren. Uitslagen herkansingen: Twee zon der stuurman (eerste twee naar hal ve finales) Tweede herkansing: 1. Nederland (Luynenburg/Stokvis, Ne reus) 7.38,51; 2. Noorwegen (Erich- sen/Fiskerstrand 7.50.20; 3. Hongarije (Balogh/Sarlos) 7.59.40. Vier met stuurman (eerste drie naar halve finales) eerste en enige herkansing: 1. Verenigde Staten 7.02,68. 2. Cana da 7.04,35, 3. Noorwegen 7.05,09, 4. Australië 7.07,08. 5. Denemarken 7.19,67. Twee zonder stuurman; (eer ste twee naar halve finales)Eerste herkansing: 1. Tsjecho-Slowakije (Zapletal/Lakomy) 7.34.16: 2. Ver enigde Staten (Lyon/Hough) 7.37,34: 3. Australië (Mackney/Stevens) 7.45.03; 4. Mexico (Rion/Ruiz) 8.15.97. Verder plaatsten zich in de volgen de herkansingen voor de halve fina les: twee zonder stuurman: Polen en Gelijkspel tegen West-Duitsland: 4-4 MÜNCHEN Het Nederlands waterpolo-team heeft van morgen in de voorronden van het Olympisch toernooi in groep B gelijkgespeeld tegen West-Duitsland. De uitslag werd 44, nadat Nederland met 31 had achtergestaan. De tussenstan den per periode waren 21, 10 (voor Wdl.), 01 en 12. Gewichtheffen Tijdens een con gres van de Internationale Ge wichtheffederatie heeft men beslo ten de weging na het verbeteren van wereldrecords, een regel die door ve len werd gevraagd, af te schaffen. Het gewicht dat de deelnemer voor het begin heeft, blijft tellen. De Cubaanse scheidsrechter Mar tinez was een betwiste figuur. Hjj verdeelde zijn al of niet recht vaardige beslissingen echter over beide partijen. Neen, de Nederlandse waterpoloploeg moest de schuld voor het gelijke spel tegen West-Duits land (44) en onze landgenoten mochten nog blij zijn, dat het geen nederlaag werd ln de sleutelwed strijd voor de "Nederlandse groep" van het Olympisch waterpolotoer- ïooi geheel bij zichzelf zoeken. Kan- ;en hebben de Jongens genoeg gehad, maar zij wisten deze niet uit te bui ten en doordat de Duitsers de dag te voren een verrassend gelijkspel (3— 3) behaalden tegen de Hongaren, die Nederland met 3—0 versloegen, is het zeer twijfelachtig, eigenlijk vrij wel onmogelijk geworden, dat Neder land de finalepoule nog zal bereiken. De optimisten zullen zich vastklam pen aan de theorie, die nog moge lijkheden open laat. De ervaring is echter, dat de praktijk daarvan to taal verschilt. Dit zevental mist een man van allure en daardoor blijft al het in de theoretische- en praktische lessen geleerde zonder effect. De "stof" hebben de poloërs stellig onder de knie. Zij kunnen zwemmen en enkelen razendsnel Zij kunnen combineren en.... schieten, zoals in oefenwedsctrljden en tijdens trainin gen wel is gebleken. Wanneer het er evenwel op aankomt en de zenuwen mee gaan spreken, komt het er niet uit. Dan verstart de ploeg en ver toont geen lef. Dit leidde er onder meer toe, dat men zelfs van een num. merieke meerderheid van twee man niet kon profiteren. Ook schoolslagzwemster Alle te Riet werd vanmorgen in de series uitge schakeld. Zij zwom een tijd van 2.48,49 in de derde reeds van de 200 meter schoolslag voor dames. Voor de finale plaatsten zich Kissne Kaczander (Hang.) 2.43.13, Eva Kiss (Hong.) 2.43.68, Ljoedmilia Poroe- baiko (Rusl.) 2.43.69, Dana Schön- field (VS) 2.43.97, Galina Stepanóva BRONS VOOR WIELERPLOEG MUNCHEN De Nederlandse wie lerploeg bestaande uit Fedor den Her tog, Cees Priem, Henny Kuiper en Ad van der Hoek heeft vanmorgen brons kunnen veroveren tijdens de ploegentijdrit over honderd kilometer. Het Oranje-kwartet, dat lange tijd kansrijk in de race lag. verspeelde de kansen door pech. Van der Hoek moest na 46 kilometer met materiaalpech uitvallen en de Neder landers die op dat moment de snelste tijd hadden gemaakt, werden voorbij gestreefd door Rusland en Polen. (Rusl.) 2.44.20, Beverley Whitfield (VS) 2.44.47, Cladia Clevenger (VS) 2.44.74 en Petro Nows (W.-Dld.) 2.45.20. In de eerste serie van de 100 meter schoolslag voor heren zwom de Ame rikaan Chatfield met zijn tyd van 1.05,89 naar een nieuw Olympisch record (oud 1.07.7). Geplaatst voor de halve finales 200 meter schoolslag heren: Chatfield (VS) 1.05.89, 2. Hencken (VS) 1.05.96. Gaguchi (Jap.) 1.06.07, Fiolo (Braz.) 1.06.23, Wilkie (Brit.) 1.06.35, Bruce <VS> 1.06.45, Kusch. (Did.) 1.06.95, Mahonyk (Can.) 1.07.14. Katzur (DDR) 1.07.36, Kossingski (SU) 1.07.39. Combet (Fr.) 1.08.08, Stoeli- kov (Rus.) 1.08.18, Stoddart (Can.> 1.08.44, Menu (Fr.) 1.08.63, Hradetzki (DDR) 1.08.67, Whittaker iCan.» 108.86 Atletiek Het besluit van de IAAF alle soorten polsstokken toe te staan in München heeft ontstem ming gewekt bij de Europeanen. De Griek Christos Papanicolaou zei „Het wordt tijd dat de nationale bonden er iets tegen doen. Met uit zondering van Kjell Isaksson aijn de Europeanen ten opzichte van de Amerimanen hierdoor duidelijk in het nadeel". NA DIG SLINGER VAM APPIG MET HAWD, VEE- LOOU-IE AL Z'M 2ELW6<?reoüLlÊ/0 Hü ZIT NU ALTWEÊ DAGEN Z'N VÊBDHIET TE VEEPE/NK&J |M EEN 8IEC«ELDse 'T LEIDT M'JN GEDACHTEN AA VAM ANDEEe DINÖÖO n 00/ADA L'JKT 'N EE© HIP LANDJE, MAAR IE WEgCAAB Toch m'M vjanosn mmb06 iolonsl

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15