Cruize 'ranselt' stevig op os tegen Polen Die kleine verschillen... Noordkoreaan schiet zich op nogal „schokkende" manier naar goud WOESTE PARTIJ HOCKEY Hagenaar scoort viermaal uit strafcorners ympische wegwijzer L.F.C.-AALSMEER gUNCHEN De extra zware stick van Ties Kruize heeft en meer nog dan tegen India, zijn grote waarde bewezen e met zoveel spanning verwachte strijd tegen de Polen, De 31, die op de eerste dag Kenia overrompelden, kwamen ials de Indiërs al in de eerste minuten op een achterstand aan. De vervaarlijke knuppel van de 19-jarige Hagenaar J te bij de eerste strafcorner de bal niet eens op zijn hardst, s t de Poolse keeper blunderde op het lage schot op beden ke wijze en Oranje leidde met 10. Een fortuinlijk begin, dat waar schijnlijk de hele verdere strijd heeft gekenmerkt. Binnen het half uur voltooide stoere Kruize een zo genaamde hattrick, dat wil zeggen dat hij, eveneens uit strafcorners, zijn ploeg naar 30 ranselde, waar- Door Piet Kienhuis jjfkampers J: jen Ider achter rJCHEN (ANP) De Neder- ploeg is in de moderne vijf- op de tweede dag in punten- rder achterop geraakt. Oor- irvan was het betrekkelijke pan Henk Krediet, die wel de Nederlander werd, maar met winningen, goed voor 867 pun- 0 ider de maat bleef, en een van Jan Bekkenk. In zijn tegen de Italiaan Peru- it rd Bekkenk na de touchering wegspringen tussen de pink ringvinger van de linkerhand Er ontstond een centi- J diepe wond, die hevig bloed- >r middel van een drukverband et bloeden gestuit om- l« fkenk per sé door wilde scher- ls hij was uitgevallen, zou dat ook het einde van de Ne- (ise ploeg betekend hebben, ^ik bleek nu op 24 overwinnin- zwemmer Rob Bonk eindigde gewonnen partijen ver in de 1 loede. (1jet landenklassement bleef Ne- daardoor op de acht- plaats maar zag de aohter- op de meeste andere landne aar van het schermen werd Onischenko, die echter in de klassering nog pas ze- Is. Leider is de Brit Jeremy de landenklassering kwamen en wel aan de top. Een zich sparend Nederlands team dommelde na rust echter helemaal in, met het gevolg dat de Polen in een rommelige, soms hard en wei nig spectaculair duel tien minuten voor tijd nog dreigend naderden tot 32. Opnieuw moest Ties Kruize toen zijn vervaarlijke „dikkop" van een stick er aan te pas laten ko men om aan alle onzekerheid een eind te maken: 42. Vier treffers van de Jonge HHIJC- man, alle uit de beruchte korte cor ners geboren, het geheime wapen van Nederland dat zich in volle he vigheid laat gelden. Zware stick Vóór de wedstrijd waren de Neder landse spelers, na onderling overleg, overeengekomen dat Kruize zijn zware stick zou blijven hanteren. Zijn snelheid en beweeglijkheid zou er weliswaar ongunstig door worden beïnvloed, maar men vond het de moeite waard dat te riskeren. Voor het eerst had Kruize ermee geëxpe rimenteerd tijdens de tweede helft van de oefenwedstrijd, vorige week, tegen Oeganda en met succes. Kruize over zijn succesvolle serie tegen Polen: „Het belangrijkste is, dat de bal goed wordt aangegeven en gestopt". Hetgeen respectievelijk steeds gebeurde door Frans Spits en Coen Kranenberg. Maar Kruize ranselt de bal dan ook bijna onder de handen van Kranenberg van daan. Hij doet dat met de zoge naamde schuifslag, zoveel mogelijk horizontaal geslagen, waardoor het gevaar van sticks tot het uiterste wordt beperkt. Hij bracht met deze imponerende „vier" zijn internatio nale totaal op zeven, waarvan slechts één treffer „normaal" tot stand kwam. Nederland trad tegen de Polen aan met vervangers voor Kick Thole, Jeroen Zweerts, en Bart Taminiau, voor wie respectievelijk Paul Lit- jens, Wouter Leefers en Van Lidth de Jeude speelden. Het lag voorts voor de hand dat Maarten Sikking, na zijn onwrikbare houding tegen India, onder de lat was gehand haafd. De Polen trokken, aange- moeidgd door hun succes tegen Kenia, meteen driftig ten aanval, met onder meer twee strafcorners, die echter geen resultaat oplever den. is IENSDAG 30 AUGUSTUS: KHERMEN: vanaf 8.00 uur: Sabel persoonlijk, kwalificatie; vanaf 10 uur: Floret persoonlijk, halve finales en finale heren 31 ARDENSPORT: vanaf 8.00 uur: Samengestelde wedstrijd dres- ig'r riiSKETBALvanaf 9.00 uur: Wedstrijden, voorronde BIETEN: 9.00 uur: Geweer klein kaliber, drie houdingen vanaf 10.00 uur: Vrije stijl, vierde en vijfde ronde (EMMEN: 10.00 uur: estafette 4x100 m vrije slag series dames, m wisselslag series heren, 100 m vlinderslag series heren, 400 m i6ie slag series dames; 17.30 uur: 100 m vlinderslag halve finale en, estafette 4 x 100 m vrije slag dames, 400 m wisselslag finale en, 400 m vrije slag finale dames; 20.00 uur: Schoonspringen T.ironde heren iTERPOLO: vanaf 10.00 uur: Wedstrijden voorronde vanaf 10.00 uur: Wedstrijden dames en heren ILEN: 11.00 uur: tweede wedstrijd bBKSEN: 13.00 en 19.00 uur: eerste ronde vanaf 13.00 uur: series K-l slalom en C-II slalom dan. it WICHTHEFFEN: vanaf 13.00 uur: tot 67,5 kg ICKEY13.30 uur: Australië India; 15.00 uur: Nieuw Zeelan Groot Brittannië, Polen Mexico; 16.30 uur: Kenia Nede- VIJFKAMP: 14.00 uur: Zwemmen R.NEN: 16.00 uur: Vrije oefeningen persoonlijk dames; 20.00 u tr ie oefeningen persoonlijk heren bETBAL: 16.30 uur: Mexico Birma, Oost-Duitsland Colun Polen Ghana; 17.30 uur: Sowjet-Unie Soedan ;I ALHANDBAL: vanaf 19.00 uur: voorronden Na dertien minuten waren de hoe kige Polen echter al een flinke illu sie armer en hadden zij tweemaal hardhandig kennis gemaakt met Kruize. Negen minuten voor rust dreigde voor de Polen een debècle toen Neerlands middenvoor opnieuw met een lage kogel had uitgehaald. Opdracht Coach Van Grimbergen had voor deze ontmoeting, die dus per sé ge wonnen moest worden, opdracht ge geven tot 2-4-4-opstelling, met dus één man meer, Litjens-Kruize-Lee- fers en Frans Spits in de eerste lijn. Erg fraai of gaaf waren de combinaties van Nederland overi gens niet en de tegenstanders stoorden dan ook stug. En toen die zo gevaarlijke tweede helft. Ties Kruize: „We dachten dat we er al waren. Dat is natuurlijk voor de hand liggend". Wouter Lee fers bekende: „Er was zo'n beetje de onderlingen afspraak: krachten sparen. Nou, dat werd wel funest. Waarom we dat eigenlijk deden, want morgen hebben we een rust dag". In ieder geval, na zes minuten werd al schrijnend, dat Nederland op de verkeerde weg was. Er vielen beden kelijke gaten in de achterhoede en Juszcak scoorde 31. Waarna aan voerder Nico Spits over het veld schalde: „Hard er in gaan, er moet worden geknokt". Ties Kruize reageerde weliswaar met enkele solo-acties, maar vijf minuten later dreigde een tweede ramp. Van Lidth de Jeude miste volkomen, Sikking liep ver uit, maar werd eveneens door de aan stormende Pool Kazmierczak om speeld. Op het laatste nippertje dook Nico Spits echter op en sloeg het schot op knappe wijze met zijn stick corner. En daar bleef het niet bij. Een lage voorzet van links miste de hele Ne derlandse achterhoede, behalve de Pool Grotowsky, die hoog inkogelde (3—2). Het was tenslotte Litjens, die kort voor tijd tegen de uitgelopen Poolse doelman een strafcorner forceerde, waaruit Kruize de Polen de genade slag toebracht. Coach van Grimbergen: „We had den het wel voorzien, dat het moei lijk zou worden. Vooral toen onze achterhoede ging staan jokeren Maar vergeet niet, dat de jongens voor deze wedstrijd nogal gespan nen waren. En je ziet hoe gevaar lijk het wordt als Je dan op zeker moment wilt gaan consolideren". Woensdag wacht de strijd tegen Kenia, de ploeg die ook de tweede wedstrijd nu tegen de harde Au straliërs met 31 verloor. Trai ner Kees Tania: Ook die wed strijd wordt natuurlijk bijzonder gevaarlijk. Die kerels zullen ten koste van alles nu wel eens willen winnen". Ties Kruize, goochelend, met de hal, wordt stevig op de huid gezeten door zijn Poolse bewaker Otulakowsky. De Nederlandse aanvials spits trof vier keer de roos uit strafcorners. Na twee dagen Olympisch hockey heeft alleen de Duitse ploeg de ma ximale score van vier punten be reikt. De Duitsers behaalden htm tweede overwinning gistermiddag in een slag met de Maleisiërs. De bot sing had weinig met hockey en absoluut niet met de Olympische ge dachte gemeen. De scheidsrechters g ven zes Maleisische spelers en vier Duitsers een waarschuwing. Na het duel, dat de Duitsers met 10 wonnen, moest aanvaller Vos op een brancard voor medisch on derzoek naar het ziekenhuis worden gebracht. De geblesseerde Duitse internatio nal Schmidt typeerde het duel met „Voor deze wedstrijd had Je meer aan een breekijzer dan aan een stick. In deze poule struikelde wereldkam pioen Pakistan verrassend over Spanje 11» ADVERTENTIE Woensdag 8 uur n.m. Terrein Boshuizerkade. MUNCHEN Een paar kilo meter buiten München, niet ver van de roeïbaanliggen de Olym pische schietterreinen. In een vriendelijk glooiend landschap, perfect aangepast aan de natuur lijke omstandigheden liggen de hallen, tribunes en installaties. Met een gezellig restaurant en vrolijk terrasje. De Olympische Spelen van het zwemmen, het turnen en de atletiek blijken erg ver weg, maar toch wordt hier wel degelijk sport beoefend. "Con- centratiesport", noemt een Rot terdamse toeschouwer het gebeu ren op de maandagochtend, waar aan ook de Nederlander Wiüy Hillen meedoet. In de geweerhal op baan 6 ligt de Nederlandse deelnemer uit Winters wijk. Achter hem op de tribune supporters uit zijn woonplaats, le den van de Koninklijke Nederlandse Schuttersassociatie, die twee uw lang intens meeleven met Willy Hillen. De schutter dient zich tot het ui terste te concentreren om van zijn zestig schoten die hij in twee uur mag maken zoveel mogelijk tienen te schieten. Dan namelijk komt hij op 't maximum van zeshonderd pun ten en die perfectie heeft tot nu toe niemand kunnen bewerkstelli gen. De Noordkoreaan Li kwam er het I en Olympisch record. Na afloop dichtst bij. Hij scoorde 599 punten verklaarde de Olympische winnaar en dat betekende een nieuw wereld- dat hij tot dit geweldige resultaat Mysterie rond Koreaanse MÜNCHEN (ANP) De be langrijkste vraag om de Koreaanse volleybalspeelster Han Jong Soek uit Noord Korea is zij een hij? Is nog altijd onbeantwoord gebleven. De Koreaanse volleybalspeelster verscheen als enige van de vrouwe lijke deelnemers bij de Olympische Spelen niet bij de vereiste sextest. "Than Jong Soek mag niet deelne men aan het volleybaltoernooi, aan gezien zij niet heeft voldaan aan de gestelde voorwaarden", meldde Vla dimir Savin, het Russische lid van de technische commissie van de in ternationale volleybalfederatie. Al sinds twee jaar circuleert het gerucht dat Han Jong Soek veel eer der tot de manlijke dan tot de vrou welijke sexe behoort. Het probleem werd twee jaar geleden bij de we reldkampioenschappen in Bulgarije niet opgelost doordat de Noordko- reaanse ploegleiding Han Jong Soek niet liet meespelen nadat was be kend géworden dat de deelneem sters aan een sexetest zouden wor den onderworpen. Toch werd Han Jong Soek door Noord Korea ingeschreven voor de spelen. Maandag voor de wedstrijd tegen Cuba stond haar naam echter niet op het wedstrijd formulier. Zij verscheen ook niet in de hal. Willy Hillen was gekomen door in de schietschijf het gezicht van een tegenstander te zien. Die verklaring schokte uiter aard vooral de officials, want dit is nu niet bepaald de Olympische ge dachte. Willy Hillen deed het eveneens uit stekend. Hij scoorde 595 punten en bereikte daarmee een zeventiende plaats en dat met 102 deelnemers. Geen gek resultaat, waar hij dan ook zeer gelukkig mee was. In het grote gezelschap zaten de deelne mers uiteraard dicht bij elkaar. Er waren maar liefst zes man met 597 punten om een voorbeeld te noemen en daardoor schoof Willy Hillen nog wat plaatsjes naar achteren. Tóch was de Winterswijker zeer te vreden met zijn prestatie. „Van te voren dacht ik als ik de 590 haal mag ik blij zijn, maar vorige week tijdens de training ging het alle maal zo goed dat ik wat meer hoop kreeg". Hillen benaderde zijn Ne derlands record tot op één punt. En dat vond hij geen slechte prestatie, want ook hij had wel degelijk last van zenuwen". „Het is hier allemaal zo geweldig, 102 banen, voor elke eelnemer één, keurig naast elkaar op een rij. Je ligt op tapijt. In Ne derland is het meestal een plank met een stuk kokos erop. En dan die belangstelling, die hier in Beie ren voor het schieten bestaat, dat doet je toch wel wat". I Willy Hillen beoefent het 50 meter liggend Olympiamatch. Het komt er I op neer, dat de schutter languit lig gend op vijftig meter afstand „In de roos" moet schieten, hetgeen hem tien punten oplevert. „Als Je met een negen begint, geeft Je dat al een enorme mentale opdoffer. Dan moet Je Je echt tot het uiter ste concentreren om het daarna be ter te gaan doen". Logisch is het natuurlijk dat de concentratie verslapt. Men kan moeilijk twee uur lang, liggend, tot het uiterste geconcentreerd blijven. Willy Hillen: „Vooral als Je een paar negens achter elkaar schiet, moet je je hervinden. Ik doe dan ademhalingsoefeningen, stop er even mee, tot ik weer rustig ben en ga dan weer verder". Voor Willy Hillen zijn de Olympi sche Spelen afgelopen. Ze hebben precies twee uur voor hem geduurd. „Het zijn mijn eerste en misschien ook wel mijn laatste Olympische Spelen. Als Je eenmaal aan het schieten bent, kun Je er moeilijk mee stoppen, maar om op dit niveau te blijven en je nog te verbeteren moet je te veel trainen. Bovendien kost het me teveel geld. Ik trainde in Duitsland en deed daar aan wedstrijden mee. maar ik had het voor de Olympische Spelen graag over. Ik had dit voor geen geld wil- en missen". Voor Wily Hillen zijn de Olympi sche Spelen voorbij. Maar hij wordt wel een vurig supporter voor de an dere Nederlanders. „Ik ga zoveel mogelijk sporten bekijken. Ik vind het iets fantastisch hier". MUNCHEN Schutter Willy Hillen kwam maar vier punten tekort voor een gouden medaille, en drie voor een bronzen. Wat is dat nou hele maal? Niets natuurlijk, maar bij dat geweerschieten werken ze met millimeters en zó bezien is de af stand tussen de schutter en zijn met goud bekroonde collega net zo groot als het verschil van bijna vier seconden, dat de Amerikaanse esta fetteploeg over 4 x 100 meter met Door Fred Racké de ongenaakbare Spitz bewerkstelig- de ten opzichte van de tegenstan ders uit Rusland. Bijna vier seconden. En daar keek zwemwereld toch wel erg tegen op. Ja, de verschillen zijn klein, en tegelijk onvoorstelbaar groot. Zélfs tussen medaillewinnaars onderling. Want als die Shane Gould, die zo veel roem en eer „gewend" lijkt, staat te huilen op het podium om haar goud, dan barst naast haat Amerikaanse in snikken uit om dat ze „maar brons" heeft gewon nen, en in dat huilen zit dat wel weer zoveel verschil, dat het ver haaltje over het plezier van het be zit van welke Olympische medaille dan ook als fabel terzijde mag wor den geschoven. Bekende dingen natuurlijk. Iedereen kan altijd wel zo'n verhaaltje op dissen over de vreugde en de tra giek en het groot en klein in de sport. Maar het werkwaardige is, dat Je bij Olympische Spelen bij wijze van spreken om de minuut met die gedachte wordt geconfron teerd. Dat komt natuurlijk enerzijds doordat München en omgeving bul ken van de sport, maar aan de an dere kant toch ook omdat vandaag de dag alles zo nauwkeurig en zo ontzettend dicht bij de toeschou wers wordt gebracht. Door de televisie bijvoorbeeld. Toen ik gistermiddag een uurtje pauze benutte om enige ordening in de haardos te laten brengen, dreigde de kapper alle aandacht voor schaar en kam te verliezen om het draagbare toestelletje dat in een hoek van de zaak was opgesteld, en dat van erg dichtbij de levenloze gelaatsuitdrukking in beeld bracht van een na k.o. naar zijn hoek te- rugwankelende bokser. „Die kan ook weer naar huis", zei de kapper, ,maar als die linkse hoek in de vo-r rige ronde goed was doorgekomen dan had-ie mogen blijven". Toegegeven: geen sterke tekst, maar toch wel tekenend voor de situatie hier. Bij de kassa stond ook al een toestel, en toen een Westduitse wildwatervaarder op het laatste moment nog zo'n boven het water hangende stok raakte en daarmee een medaille verspeelde, haalde de cassière vertwijfeld de schouders op. Ofschoon ze daarna, bij onze afre keningsceremonie, toch wel weer erg koel bleef. Ja, Je kunt in „civiel" München, en zeker de omgeving van het Ober- wiesenfeld die sport helemaal nooit meer ontlopen. Net schiet je aan de rechterkant een trainende wielren ner voorbij, of aan de andere kant, op de flikkerende buis in een etala ge, mislukt een poging van een ge- wichtsheffer uit Iran, die eerst zó duidelijk omhoog heeft gekeken, dat hij Allah wel moet hebben aange roepen. Logisch, zult u zeggen, daarvoor zijn die Spelen er dan ook, in München. Dan valt er wel wat sport te zien. En weer heeft u ge lijk. Maar wat is nou het mooiste, het fijnste van dat alles? En dan kom ik wéér op dat fenomeen, dat voor mij boven dat grote sportge beuren uitreikt, die ontzettend klei ne verschillen en dan toch die grote wereld daartussen. Die kleine zaken, die overal beslis- over mensen, die al lang zijn vergeten, dat deelnemen belangrij ker is dan winnen. En dan te be denken, dat het allemaal weer zo snel vergeten is. Toen Ard Schenk, die hier zijn training bepaald ook niet verwaarloost, gisteren in de namiddag op één van die vele trai ningsaccommodaties wat rondjes liep, stormde een horde handteke ningenjagers op hem af. Schenk, in Duitsland mét Erhard Keiler ha Sapporo bepaald niet onbekend, in tegendeel, verstrekte met veel ge duld vele autogrammen. Toen dat voorbij was, vroeg een man „en op welke afstanden komt u nu wel uit?" De schaatsprof bleek even verbijsterd en meldde toen afge meten: op allemaal, behalve op de 500 meter. ADVERTENTIE Macdonald CanadfanTöbacco Co., 5k£>jesdi]k 109, Rotterdam ©10-2959 00 featuKB-W"*' CONTESSA/fijn datje d'r bent

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13