AEGIR-ACHT IMPONEERT De afgang van twee boksers De Nederlandse meisjes het truttigst.... LIEBESGABE" Met gestuurde Laga-vier naar halve finale #81 m Olympische wegwijzer Turnsters tiende PAGINA 8 MAANDAG 28 AUGUSTUS 1972 99- MÜNCHEN De spelen van de korte afstand, wordt het Olympisch gebeuren in Mün- chen graag genoemd, maar daar ontbreekt toch nog wel iets aan. De toeschouwers van de roeiwedstrijden bij het dorp- Je Oberschleiszheim, in de buurt voor het voor immer be smette Dachau, kunnen daar over meepraten. Er was giste ren voor de voorwedstrijden al meteen geweldige belangstel ling. De parkeerterreinen lig gen echter zó ver van de Regat- tabaan verwijderd, dat velen on geveer een uur in de snikhete zon moesten lopen. Roeidictator Thomas Keiler, de Zwitserse president van de FISA, kwam voorts voor de zo veelste maal met een verrassing voor de publiciteitsmensen door het botenterrein en de tribune voor de deelnemers als verbo den gebied te verklaren. Slechts enkele pasjes weiden uitgege ven, niet langer geldig dan 'n uur en tegen inlevering van de algemene Olympische pers kaart. Als men eindelijk aan de beurt was voor een dergelijke "liebesgabe", waren de roeiers die men zocht meestal hoog en breed weer in het Olympisch dorp, vijftien kilometer verder op. De Aegir-acht (voorgrond) gaat achter de Russen als tweede over de finish. OBERSCHLEISZHEIM Twee van de vijf roeiploegen van Ne derland uit de series zo naar de halve finales. Het kon haast niet missen. In de eerste plaats de acht van het Groningse Aegir, die ronduit imponeerde, al moe ten we niet vergeten, dat slechts een van de drie tegenstanders in het kielzog moest worden gelaten. Hetzelfde geldt voor de gestuurde vier van Laga, die eveneens nu op de lauweren kan rusten tot donderdag. Maar de "bullen-vier" van Delft was begrijpelijk toch niet bijzonder juichend over het resultaat. Een van de drie tegenstanders, Ca nada, moest al na een paar hon derd meter afhaken en toen was het zowel voor Laga, als voor de Tsjechen en Oostduitsers dus een bekeken zaak. „Misschien", berede neerde Evert Kroes later, terug in het Olympisch dorp, „was het onbe wust dAt wel, dat we niet zo best draaiden." En de andere vier vielen hem daarin bij. Wim Grothuis: „We roeiden niet optimaal. Het had iets feller gemoeten." En alle vier. „Niet datwe extreem slecht gingen. Laten we zeggen re delijk. We hadden eigenlijk voor het eerst dit seizoen tegenwind. Het had misschien voor de loting van de halve finale beter geweest als we niet derde, maar tweede waren ge worden. Want ons wel is opgevallen is. dat er sinds Luzern geen ploegen zoals Australië. Nieuw-Zeeland en Amerika zijn bijgekomen, die beter zijn dan wij. Maar voor de fi nale zal het dringen geblazen zijn," aldus Jan-Willem van Woudenberg. „Het veld zit erg dicht bij elkaar. We hebben ook wel ondervonden. dAt we eigenlijk in Sankt Moritz tijdens de hoogte-training, geen echte wedstrijden meer gevaren hebben. Toch is zo'n training op hoogte wel goed. We hebben geluk kig nu nog vier dagen de tijd om te trainen. Erg comfortabel." Het ziet er naar uit dat vooral de „bullen-vier" van West-Duitsland, voorts de Oostduitsers en de verras sende Zwitserse ploeg de „Lagaaien" nog flink dwars kunnen zitten. Kortom, het zal geen eenvoudige zaak zijn voor onze vier een greep naar de „blikken" te doen. Formidabel De acht van Aegir ging laat in de middag formidabel over het brede water in de laatste serie van de dag. De Groningers stelden zich niet tevreden met de simpele plaat sing, maar gingen er fors tegenaan en kwamen als tweede nauwelijks een meter tekort op de Russen, waarmee zij de sterke Oostduitsers en Tsjechen achter zich lieten. Dit zegt natuurlijk nog lang niet alles, maar deze combinatie van twee vie ren zal zich zeker niet laten over varen. De Nederlandse ongestuurde twee, de Mexicaanse routiniers Roel Luy- nenburg en Ruud Stokvis, hadden geen schijn van kans de sprong naar de halve finales direct te ma ken. De Nereïden moesten zich te- .„v vreden stellen met de derde plaats, achter de Zwitserse „openbaring" Bachmann-Fischer en de bekend sterke Polen Broniec-Slusarski. Te vreden waren de Amsterdammers anders allerminst. De boomlange Luynenburg: „We hebben er wel degelijk op gemikt op die halve finales, maar op de eerste duizend meter kregen we het goede baantempo niet te pakken. We waren duidelijk niet snel ge noeg. We gingen al te langzaam weg en dat is zeker de bedoeling niet. Die Zwitsers hebben geweldig verrast. Ik verwachtte dat zij na duizend meter wel zouden afknappen, maar dat gebeurde helemaal niet. Die ke rels zitten pas tien dagen bij el kaar. Geweldig natuurlijk." Geweldig vonden de Zwitsers het inderdaad zelf ook. Bachmann, dui delijk nagenietend: „Het is een bij zonder verrassende ervaring, dat wij Luynenburg-Stokvis achter ons lie ten. We zitten inderdaad pas bij el kaar, omdat Dubs kortgeleden een ongeluk heeft gehad. Het „klappte" echter meteen tussen ons. De eindspring moet echter nog sneller kunnen." De dubbel-twee Bruyn-Venemans kon niet tegen het geweld van de Russen Timoshinin en Korshikow, maar ze bleven ver voor de Duitsers Meissner-Heyne. Verder dan een derde plaats in de gestuurde twee brachten Kieft en Luttikhuizen het niet, die wellicht kanen veronachtzaamden, die zelfs de Russen in de gaten hebben ge- de zege pikten, houden, maar de „vreemde" Ameri- Dinsdag zijn de herkansingen. DINSDAG 29 AUGUSTUS: SCHERMEN: vanaf 8.00 uur: Floret persoonlijk kwalificatie heren PAARDENSPORT: vanaf 8.00 uur: Samengestelde wedstrijd, dres suur ROEIEN: 9.00 en 14.00 uur: Herkansingen BASKETBAL: vanaf 9.00 uur: Wedstrijden voorronde MODERNE VIJFKAMP: 9.00 uur: Schieten SCHIETEN: 9.00 uur:Kleiduiven trap, laatste serie WIELRENNEN: 10.00 uur: Ploegentijdrit 100 km TURNEN: 10.00 en 18.00 uur: Vrije oefeningen landenwedstrijd heren WORSTELEN: 10.00 en 19.00 uur: Vrije stijl, derde ronde ZWEMMEN: 10.00 uur: 200 m vrije slag series heren, 200 m school slag series dames, 100 m schoolslag series heren; 13.00 uur Schoon- springen heren; 17.30 uur: 100 m schoolslag halve finales heren, 100 m vrije slag finale dames, 100 m rugslag finale heren, 200 m schoolslag finale dames, 200 m vrije slag finale heren; 20.00 uur: Schoonspringen heren WATERPOLO: vanaf 10.00 uur: Wedstrijden voorronde VOLLEYBAL: vanaf 10.00 uur: Wedstrijden dames en heren ZEILEN: 11.00 uur: eerste wedstrijd BOKSEN: 13.00 en 19.00 uur: eerste ronde GEWICHTHEFFEN: 13.00 en 19.00 uur tot 60 kg HOCKEY: 13.30 uur: Pakistan Oeganda; 15.00 uur: Spanje Maleisië, Frankrijk België; 16.30 uur West-Duitsland Argen tinië VOETBAL: 16.30 uur: West-Duitsland Marokko, Verenigde Sta ten Maleisië, Denemarken Iran; 17.30 uur: Hongarije Bra zilië Wie naar parallellen zocht tussen de openingsceremoniën van de Duitse Olympische Spelen in 1930 en 1972, had de geweldige handicap dat hij de indrukken van Leni Riefenstahls film (die dat beeld van 1936 heeft gevormd) moest vergelijken met de indrukken van het tv-verslag (als hij thuis zat), met al die close-ups, die duidelijk maakten dat bijvoorbeeld de dele gatie van Iran op te nauwe schoe nen liep, terwijl in de 1936-film juist zulke „humane" close-ups zorgvuldig ontbraken. Ikzelf zat in het stadion, zonder me overigens te hoeven beklagen dat mij daardoor details ontgingen die de tv-kijkers wel opmerkten, want geen van hen heeft de huis- tuin en keukenduif gezien die, op het MUNCHEN Ze hadden er op getraind, ook al met toeschou wers, ze waren overal op voor bereid. En toch traden de Neder landse turnsters vooral aan het eerste toestel uiterst verkrampt op. Toegegeven, de evenwichte- balk is nu eenmaal een "eng" nummer, voor de meeste turnsters een nachtmerrie en uitgerekend aan dat toestel moesten de Ne derlandse dames hun verplichte oefeningen gisterochtend vroeg beginnen. En dan ook nog aan de zijde van de Amerikaanse dames, die al tij dens de training de harten van de toeschouwers hadden gestolen en ook nu bij elke beweging van harte werden toegejuicht. Zulke dingen mogen natuurlijk niet belangrijk zijn voor een goed-ge- trainde ploeg, die de oefeningen er nu eené helemaal in had zitten, maar ja, het waren de eerste Olym pische Spelen voor zes Jonge Neder landse meisjes en meer dan 12.000 toeschouwers in zo'n imposante hal is toch wel wat veel. Ans van Gerwen, de meest-gerouti- neerde van het zestal, was zeker niet tevreden over haar prestatie. „Alleen een goede oefening aan dï brug (9.20) is niet genoeg. De balk was zeer slecht. Ik hoopte bij de eerste zesendertig te komen en ik dacht vorige week ook nog dat het mogelijk was, maar nu zou ik al heel blij zijn als ik zesendertigste word". Vanavond komen de Nederlandse dames voor de tweede maal in actie tijdens de vrije oefeningen vai landenwedstrijd. In de namiddag bleek overigens, dat niet alleen de Nederlandse dames last hadden het Olympisch syndroom. Want Ne derland staat na de verplichte oefe ningen op de tiende plaats (negen tien deelnemende landen) en dat ii zeker niet slecht. Wellicht dat van avond was Josser" kan worden ge turnd en dat zo die begeerde acht ste plaats toch nog te bereiken is. DAMES. Na de verplichte oefenin gen ziet het individueel klassement er als volgt uit: 1. Lazakovitsj (Rusl.) 38,25; 2. Janz (DDR) 38,15; 3. Toe- ristsjeva (Rusl.); 37. Van Gerwen (Ned.) 35,70; 50. Toorop (Ned.) 35,20; 68. Dekker (Ned.) 34,60; 75. Van der Voort (Ned.) 34,40 83. Morsch (Ned.) 34,15 en 98. Velema (Ned.) 33,35. Landenklassement: 1. Rusland 189,15; 2. DDR 187,30; 3. Tsj.-Slowa- kije en Hongarije 182,15; 5. Ver. Sta ten 182,10 en 10. Nederland 174,50. HEREN. Stand na de eerste dag var de twaalfkamp: 1. Kato (Jap.) 57.35; 2. Andrijanov (Rusl.) 57,30; 3. Ken- motsu 57,20. Landenklassement: 1, Japan 285,05; 2. Rusland 282,20; 3. DDR 278,40; 4. West-Duitsland 272,25 en 5. Polen 272.00. MÜNCHEN Zo'n eerste dag in München. Het is goed eens rond te gaan langs een paar accommodaties. Om de sfeer van de Spel'en te proeven, heet dat dan. Of zo kun je 't ook zeg gen om eens te kijken hoe meedogenloos snel voor sommige atleten die intensieve voorbereiding, de hoop^ de dromen over metaal, vervliegen, verdwijnen in de bittere wetenschap dat ergens anders in de wereld iemand leeft, die het allemaal nog beter kan, die het beter heeft aangepakt, sterker is. Geen mooier gelegenheid om dat groepje te la-ten Inwerken dan het Olympisch boks toernooi. Als in de schitterende hal de scheidsrechters allemaal in de ring hebben gestaan om nog eens te beloven, dat ze naar eer en geweten zullen arbitreren, dan is de start van de allereerste partij, de opening van een eindeloze reeks daar. In de hoeken staan Leo Rwabwogo uit Oeganda en Jorge Acuna uit Uruquay. Twee jongemannen in de buurt van de vijftig kilo vliegge- wichten. Er gaat géén gong, op die ouderwetse en vertrouwde manier Er wordt een signaal gegeven en ze vliegen op elkaar in zoals altijd waar het allemaal zo heel erg hard en rechtstreeks naar het hoofd moet, want de Jury bij zo'n evene ment is altijd zó grillig samenge steld, met lieden uit zóveel verschil lende werelddelen, dat alleeen het doorslaggevend bewijs via de knock-out haar lijkt te kunnen overtuigen. De man uit Oeganda, gedrongen en kwiek, de Urugees wat dun, en slungelachtig. En hij krijgt de klap pen. In de eerste ronde al moet hij acht tellen rust nemen, en dan redt de gong hem ook nog. Vorige week is Jorge Acuna uit Montivideo ko men vliegen. In het vliegtuig is hij 24 Jaar geworden. Hij heeft een be hoorlijke staat van dienst achter ze vliegen op eixaar in zoais aiuju bij een Olympisch bokstoernool.zich. Daar bij hem thuis. Goed ge noeg om hem naar de Spelen te sturen en om er wat van te hopen Maar dat komt er allemaal niet In de tweede ronde staat hij tot twee maal toe acht tellen gedwon gen rust te nemen, en dan is er nog die officiële waarschuwing wegens te laag inkomen met het hoofd. Maar wat moet Je anders, als Je al zó bent aangeslagen, dat Je achter Je stoten aanwankelt, het hoofd maar achter die steeds ver geefs beproevende en krachteloze vuist houdend? Kort na het begin van de derde ronde is het gedaan. Weer een tik van de donkere oppo nent. weer dat wankelen gedurende acht tellen. En dan fladdert die handdoek tenslotte toch door de ring. Acht minuten is het Olym pisch bokstoernooi oud. En Jorge Acuna moet naar huis. De eerste van een lange, lange reeks, versuft wordt hij naar de kleedkamers ge leid. Maar dan staan de volgende boksers allang weer in de ring. De molen maalt meedogenloos door, en de rechters wéten het. Is het daarom, dat de kleine Jorge Mejia uit Ecuador, met zijn sluike haren en het uiterlijk dat hem tot onmiskenbaar Indiaans type stem pelt, pal voor het begin van de par tij van het krukje in de hoek naar het canvas zakt en zittend op één knie —nog even een gebedje doet? Tegenstander Douglas Rodri guez van Cuba verwacht wellicht meer hulp van een charmante ge ste, want net als Jorge Mejia zijn kruis heeft geslagen arriveert hij in de hoek voor de overhandiging van een in de bokssport bepaald niet zeer gebruikelijk vaantje. Mejia vindt het gebaar vrij nutte loos, en bewijst dat ook meteen. Door er zó fanatiek in te vliegen, dat je ook al ben je er nooit ge weest je kunt voorstellen hoe ze in Quito, Ecuador, dat vechtertje, dat het sterkste was van al die jongetjes van de straat, hebben op gepikt en in de ring gezet. In de hoop dat zijn mentaliteit hem door veel moeilijkheden van technische aard heen zou helpen. Wel, dat lijkt er zelfs eerst nog even op. Mejia bokst toch we onder toezicht, zo schijnt, van het door hem aangeroepene. Rodriguez is sterker, Is de betere bokser, maar kan dat weinig etaleren. Tot in de laatste seconden van de partij. Dan komt de gong Mejia tooh echt red den, Maar goed, even later staat hij dan, naast de Joegoslavische scheidsrechter, die Rodriguez zijn andere zijde heeft. De ni na een paar partijen, tergend lang durige ceremonie van het verzame len van de jurybriefjes. Dan, in drie talen, de uitsag: winnaar op punten Mejia f Vreugdedansen, kus sen in de hoek van Ecuador. Dolle vreugde. Begeleid door een hels fluitconcert van dedriediuizend ke kers in de hal. Dit kAn toch niet? Net wil Je vaststellen dat het nog wel eens meer zal voorkomen, in dit toernooi, dat er een afzichtelijke fout in de beoordeling wordt ge maakt, of daar is de speaker weer „Hernieuwde bekendmaking van de uitslag, vergissing, Rodriguez win naar!" Mejia af, snikkend, eerst wan hopig, dan driftig roepend dit maal lijkt het niet op een g En het Olympisch bokstoernooi Is nu zeer duidelijk op gang geko men. Fred Racké Door Nico Scheepmaker sche groet met gestrékte arm op zij, die Bolivia goed had ingestu- deerd. Truttig moment dat Israël binnen mar cheerde, opeens uit het niets een noodlanding maakte op de rij voor me en eerst op de enige nog open zitplaats op de perstribune, later daaronder, de rest van de ceremo nie, inclusief het loslaten van de duiven, gelaten over zich heen liet gaan. Ziek? Moe? Of toch ge woon, net als wij allen op die za terdagmiddag, een plotselinge liefhebber van de muziek van Kurt Edelhagen? Trein Natuurlijk was er die parallel, dat de openingsceremonie als een trein liep: onverwacht twee minu ten te laat beginnend, om 3.02 uur. maar om 4.30 uur (toespraak Daume) exact volgens het tijd schema, waarna het steeds sneller ging: de Olympische eed zes mi nuten te vroeg, terwijl de ver wachting dat de laatste deelne mer om ongeveer 6.00 uur het stadion zou verlaten, veel te pes simistisch bleek. De meeste be zoekers waren toen het stadion al uit. zelfs de duif. die zorgvuldig ge wacht had tot de perstribune leeg was. verliet al om acht minuten voor 6 zijn schuilplaats onder plaats 17, rij 36, blok y-2, met opmer kelijk krachtige vleugelslag. Maar voor het overige werd bij deze openingsceremonie de wens van organisator Willi Daume in acht genomen, dat „zijn" Spelen „vro lijkheid, grote sport en misschien menigmaal ontroering en waar digheid zouden schenken". Na tuurlijk, als 3200 Münchener schoolkinderen, geboren tussen de Olympische Spelen van Melbour ne 1956 en Rome 1960, na afloop van hun feilloze stadionspeloefenin gen keurig afmarcheren met weer hun groene schuimrubber zitkus sentje in de linkerhand, dan wijst dat op Deutsch-gründliche per fectie. Maar ik dacht zo: het gaat er om wat Je doet. Als dat een maal deugt, pleit het aUeen maar voor Je vakmanschap als Je het dan ook nog perfect doet. Rimram En deze openingsattributen "deug de", als je er tenminste van uitgaat dat die hele Olympische rimram met zjjn lopende-bandattributen van eed, vlam, openingswoorden, duiven, hijsen der vlag etc. nu eenmaal onvermijdelijk is. Niemand zal ontkennen, dat er naast de serieuze muziek van Carl Orff en de Pool Penderecki (die door velen als de belangrijk ste hedendaagse componist wordt beschouwd)veel vrolijkheid uit gang van de geweldige schwun- gende muziek van Kurt Edelha gen. En dat het overhandigen van de vlag door de Mexicanen (die kennelijk niet chagrijnig zijn als ze iets weg moeten geven) een opwindend feest werd, met dte danseressen en dansers (die tot slot als een rij dominostenen over elkaar heen vielen) en die ene lassoist, die door de Duitsers op hun beurt weer ondanks het ver vaarlijke blaaspoepenorkest en de dijenkletsende Beierse dansers toch ook adequaat beantwoord werden door de 40 Goaszalschalzers, die Ct woord zegt 't al) met op koeie- staarten gelijkende zwepen een oorverdovend geknal produceerden. Maar het mooiste blijft natuur lijk toch de intocht van de lan denploegen. Waarom worden er geen medailles gegeven voor de "beste presentatie", zoals bij een bloemencorso, eventueel onderver deeld in: kleding, groet en bewe ging? Neem bijvoorbeeld die groet, die op velerlei manieren kan wor den gebracht als hij niet geheel wordt nagelaten: hoofd naar recht richten (Peru), hoed af zwaaien, hoed voor de borst (En geland, Korea)hoed langs de naad van de broek (Israël), wit te pet opzij strekken (Guyana), de hoeden rij voor rij, van voren naar achteren, weer opzetten (Japan, Nieuw-Zeeland en Tsjecho-Slo- wakije), hand op het hart (El Salvador e.v.a.), hand op de borst met elleboog omhoog (Co lumbia), de rechterarm als groet achteruit strekken (Guatemala) zwaaien met rode voorwerpen zoals: doekjes (Albanië), bloemen (Bulgarije) en baretten (Cuba) en de enge nazi-achtige Olympi- De kleding Is natuurlijk een teer punt. Het truttigst liepen de Ne derlandse meisjes erbij, in hun te lange witte plooirokken met de donkere kniekousen erondo- en het te lange oranje jasje erover heen. Dan nog die witte schou dertas en dat hoedje: Je loopt wel voor spot het enige wat ze bij het passeren van de ereloge nog had den kunnen doen om die ver keerde indruk van de hedendaagse Nederlandse Jonge meisjes weg t* nemen, was het schaamteloos op. tillen van de plooirokjes geweest, maar helaas, Mieke Sterk heelt <k limiet niet gehaald De medailles gingen ook niet bijvoorbeeld de Zwitsers in hun nationale nescafé-Meuren, maar eerder naar Frankrijk en zeker naar de „exotische lauden" in hiui kleurige lange dracht, bijvoorbeeld Indonesië met vier rmlsjes in mi ni met gebatikte oveigooiers, d« vrouwelijke deelneemste- van Tri- De vlaggedrager van Mon~ golië. nidad in een rood-wit-zwart ,&t vlamd" broekpak, of zelfs Oost Duitsland, dat zijn meisjes al wisselend in oranje, groene, blauw gele of violette broekpakken ha gestoken. Uiteraard gaat de gouden medall weer naar Mongolië met zijn hal naakte worstelaars in mini-broei Je en een soort dekmantel teg( de ergste kou, terwijl Bermuda nc voor een speciale vermelding aanmerking komt, omdat men Bermuda-shorts aantrad (de Pi namezen droegen geen hoeden, i Nederlanders wel, eens in de vi Jaar). En dan was er natuurlijk nog de a deling curiosa. Brits Hondufi met een kale official en eei grijze vlagdrager. Kenia met maj nen met tulbanden (Indiërs), ol bedekte hoofden (negers) of bril (een blanke). Lesotho, m twee officials en daarvoor, de vb torsend, de enige deelnemer: Mo sapi Moorosi, een sprinter die zie hinkend van zijn taak kwijt. Saoedi-Arabië, het enige land mi een tekst op zijn (groene) vla waarschijnlijk: „Dit is een groei vlag". Swaziland: twee zwartji opgedraven door een blanke off cial. En dan tenslotte de prijs va de leukste inzending: Afghanistai met een stuk of zes deelnemer die allemaal een eigen kornis loopje hadden met als beste 'n té ganger, zoals Je die in Je bes dienstjaren niet bent tegengek

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8