BRILJANTE SIKKING HOUDT INDIA OP 1-1 Vonhoff ook in München SPORT Verrassingen in hockeytoernooi EERSTE GOUD NAAR ZWEDEN VANDAAG HERZIENING VAN BEGRIP AMATEUR? Mariette Dommers (24) bezwijkt weer onder druk van gebeuren... Hoopvolle start van hockeyteam HAANDAG 28 AUGUSTUS 1972 PAGINA 7 MÜNCHEN De Zweedse zakenman Ragnar Skanaker (foto rechts) heeft de eerste gouden medaille gewonnen van de Olym pische Spelen in München en bovendien het eerste nieuwe Olym pische record gevestigd. Bij het schieten werd de 38-jarige, fijn be snorde Skanaker uit de Zuidzweedse plaats Munkaljungby kampioen op het onderdeel vrij pistool met een totaal puntenaantal van 567, één meer dan zijn beste prestatie tot zondag en vijf meer dan het oude Olympische record, dat sinds 1968, gevestigd in Mexico, op naam stond van de Rus Grigori Kossitsjdie nu slechts achtste werd met een totaal van 555 punten. De Zweedse ploegleider Schullström had niet gerekend op het succes van zijn pupil: „Het is een enorme verrassing. Ragnar was de laatste dagen bij de training wel uitstekend in vorm. Ik denk dat zijn sterke zenuwen hem erdoor hebben geholpen". De uitslag van het onderdeel vrij pistool is: 1. Ragnar Skanaker (Zwe.) 567 pnt (nieuw Olympisch record), 2. Dan Iuga (Roem.) 562 pnt, 3. Rudolf Dollinger (Oost.) 560. MÜNCHEN Staatssecretaris Vonhoff (CRM) bevindt zich tot 30 augustus in München voor de Olympische Spelen. Daarna gaat hij twee dagen naar de zeilers in Kiel keert dan naar Nederland terug, maar zal ook het slot van de Spelen vanaf 6 september meemaken. Hij vertelde ons, nadat hij de hockeyers had gecomplimenteerd met hun fraaie resultaat tegen In dia, dat prinses Beatrix omstreeks 7 september eveneens naar de Spe len in München zal gaan. Op onze vraag of hij ook naar München was gekomen met even tuele plannen in Nederland nog eens Olympische Spelen te organiseren was het antwoord: „Jazeker. Ik wil wat indrukken opdoen. Ik heb ook in die geest al een gesprek gehad met de nieuwe president van het IOC, lord Killanin. •oor iet Kienhuis zonder twijel voor een groot el te danken aan zijn koelbloedig [rijpen en zijn schitterende ti- ing. «h", wimpelde Sikking af, „je iet natuurlijk een beetje geluk bben". Maar zijn hele bolle snoet Hij ranselde onder meer strafbal, in de eerste helft ge en door de artistieke linksbui- Kumar Ashok, naar de verge- heid. Met de linkerhand Joeg de bal uit de linkerhoek, e de comfortabele en onver- chte voorsprong uit de eerste mi- ut bleef gehandhaafd, erigens niet zo erg lang meer, idat Oranje onder de geweldige ik die de bedreigde Indiërs ont- enden, na 28 minuten toch be- eek. En tóch door Kumar. Fou- wegwerken in de Nederlandse iterhoede bracht de bal bij de ke Indiër, wiens reactie als een tsemschicht volgde. Vlijmscherp elde hij onder de lat. arten Sikking daarover: „Volgens s die bal gesneden anders |g Je hem van dichtbij nooit zo En ik verwachtte hem dan ook emaal niet daór. Rakkers Nederland heeft in ieder geval een hecht, ook mentaal ruggesteuntje om de „geheel andere" strijd maan dag aan te binden tegen Polen, dat het bestond Kenia met 2-1 om de oren te slaan. Het was trouwens al lang niet onbekend, dat de Polen gevaarlijke rakkers zijn. En onze ploeg zal zich toch niet al te veel een hoge borst mogen opzetten na het bedwingen van de Indiërs. Immers, het kraakte nu en dan nog vervaarlijk in de Hollandse gelede ren. Vooral voor de rust, toen India de tegenslag van de eerste minuut - toen Ties Kruize uit een straf corner met een schuiver Manuel Frederick verlamde - fel attaqueerde om de schade te herstellen. Nederland ging toen plat met de rug tegen de muur. Te plat. Het wilde zo graag die ongedachte voorsprong beschermen en verantachtzaamde daardoor schromelijk de opbouw. Zes straf - corners vergaarden de Indiërs in die tijd. Er snerpte er een tegen de paal, Nico Spits „klikte" er een uit de hoek en voor de rest moest „vier kante Sinkking het klaren, hetgeen hij dan ook, bijna onbewogen, deed. De ..zilveren vloot" uit de eerste aanval dreigde hopeloos te stran den. omdat het middenveld U „zwaar" en de driemansvoorhoede met (teleurstellende) Thole, Kruize en driftige Frans Spits te licht tegen de straf dekkende Indiërs. En Piet Weemers werd tot overmaat van ramp door de arbiter achter het doel verbannen, omdt hij iets onvriendelijks tegen de man Op de eerste dag van de Olympische roei-wedstrijden boekten de Aegir-acht en de vier met stuurman van Laga goede resultaten. Beide ploegen plaatsten zich direct voor halve finale. De kaarten bij het waterpolo zijn, na de 3—0 ne derlaag van Nederland tegen Hongarije, geschud, alleen de Joker moet er nog uit. PAGINA 8 Het is niet alles Olympia wat de klok slaat. De voetbalcompe titie draait 'gewoon door. Bril jant Ajax nam wraak op zich zelf èn Go Ahead Eagles. Het werd zaterdagavond 60 in Amsterdam. Johan Cruyff, de weergaloze, scoorde viermaal. Leidse voetbalamateurs waren ook weer druk in de weer. UVS en Roodenburg wa- erg produktief: met doel punten èn met fouten. UVS won 4—3 van Amsterdams OVVO; Roodenburg versloeg ;e Boys met 32. Sam den n Gilles Hendrikse scoor den ieder tweemaal. PAGINA 11 Vreugde bij de Nederlanders nadat doelman Sikking een strafbal heeft gestopt. V.l.n.r.: Thole, Frans Spits, Sikking, Taminiau, de scheidsrechter, Zweerts en Kranenberg. hebben gezegd. Hetgeen de kalme Weemers achteraf pertinent be streed. In de tweede helft dreigde het aan vankelijk niet veel beter te gaan. In hoofdzaak was het consigne: weg is weg. waardoor het plaatsen onvol doende bleef. Het samenspel was pietepeuterig en niet snel genoeg. Maar merkwaardigerwijs kreeg Oranje toch meer greep, geschraagd door het hechte middenveld waarop (met veel nadruk) een geweldig geïnspireerd spelende Coen Kranen- berg op links. Kranenberg, die enkele Jaren - we mogen gerust zeggen - de zwakke stee was: onzeker en bangeliJk.HiJ nu zelfs gevaarlijk aan. Ook Weemers en Zweerts deden veel en goed werk, maar Kaanders en Bol huis waren te „onopvallend". Het dan ook goed gezien van Van Grimbergen om Bolhuis een kwar- na rust te vervangen door Wouter Leefers. „Allemachtig, wat moeilijk om er zo ineens in te val len", vond deze. Maar hij paste zich snel en vaardig aan. Lucht India bleek de druk van de eerste helft niet meer te kunnen volhou den. Nederland kreeg meer lucht, r tijd om te handelen. Tami niau en Nico Spits vulden elkaar „zwieper" goed aan, met voor captain Nico onze voorkeur. De :e mandekking over en weer kreeg met deze riskante stand is meer reliëf. Van spelont- plooiing kon weinig sprake zijn, want daar was meteen alweer zo'n scheidsrechter, die alles fout vond, de grijze Egyptenaar Aziz Iskandar Enfin, Nederland had er ook voor deel van. Maar we mogen van geluk spreken dat Sikking vlak voor tijd tegen die bult aanliep zonder verdere schade, waardoor Nederland een kostbaar punt redde. Ties Kruize mokte, on danks het verblijdende resultaat, toch nóg wat na. „Van die drie strafcorners had ik er graag nóg een ingeslagen. Ik heb speciaal met het oog daarop met een boom van een stick gespeeld. Kijk maar\ en hij haalde het „gevaarte" nog even uit het foudraal. „Tijdens de trai ning zijn alle strafcorners erin ge gaan. Daar moet je het van hebben. Maar ik raakte ze nu toch niet al lemaal zoals ik graag wilde. Het nadeel van zo'n stick is wel dat je Een juichende Kick Thole na het door Ties Kruize ge scoorde Nederlandse doel punt. niet zo snel bent, maar we hadden erop gegokt". Coach Ab van Grimbergen, overigens bekend om zijn „behoudende" uit spraken: „Erg blij natuurlijk, maar het had nog beter gekund. De Jon gens waren toch wat te nerveus en te gespannen. Overigens, begrijpelijk. Morgen tegen Polen wordt het heel anders". sprong de boze droom van Mixe- kwam er al matig uit. Braamzeel: „Daar was ze het meest vang voor." Mariette Dommers ont worstelde zich ook in de volgende zweefduiken niet uit de ver- I kramping. De hele reeks verliep matig en zonder gratie. Tussen de dertig deelneemsters vond ze zich zelf tenslotte terug als 23ste. De eerste twaalf beslechten vandaag de finale. Een kans op die groep was ongeveer de gedachte van het NOC, van wie de heren Kerdel en Leeu wenhoek al na de vierde sprong München bracht derhalve niet het eerherstel voor Mariette Dommers Braamzeel: „Als je dit nu voor een tweede keer meemaakt, kan je stel len dat Je niet opkan tegen de spanning op de Spelen. Het vreem de blijft dat ze in talloze mindere wedstrijden wel goed meedraait. Je vraagt je inderdaad af of ze wel geschikt is voor topsport." Zelf zal ze zich niet meer in deze problema tiek verdiepen. Mariette Dommers gaat na gisteren geruisloos heen als schoonspringster. Ze is de eerste Nederlandse, die direct al op de eerste dag haar taak beëindigde. Braamzeel spuidde overigens ook nog kritiek op de jury, de vaste bron van ergernis in deze sport. „Maar dat staat helemaal los van de narigheid met Mariette. Ik vond de jurering algemeen slecht. Er zit zelfs een Zuidafrikaan in en ie mand van de Arabische Repu bliek. Romance De eerste idylle is opgebloeid in het Olympisch dorp tussen de Amerikaan Mark Spitz (22) en zijn landgenote Ann Harsh- barger (17) de nieuwe wereldrecord houdster op de 800 meter vrije slag dames. Men ziet hen dikwijls wan delen, hand-in-hand, terwijl zij fluisterend met elkaar praten. De eerste, maar waarschijnlijk niet de laatste De stand na vijf verplichte en 2 vrije sprongen op het onderdeel schoon- springen (3 meterplank) voor dames: 1. Ulrike Knape (Zwe.) 292,59 pun ten; 2. Agneta Henriksson (Zwe.) 290,49; 3. Micki Kink (VS) 289,14; 4. Heidi Becker (DDR) 281,58; 5. Christa Koehler (DDR) 278,88; 6. Elzbieta Wierniuk (Pool) 277,32; 7. Berverly Boys (Can.) 274,35; 8. Ma rina Janicke (DDR) 273,48; 9. Janet Ely (VS) 269,91; 10. Cynthia Potter (VS) 264,90; 11. Milena Duchkova (Tsjech.) 263,55; 12. Alison Jean Drake (Brit.) 262,32; 23. Mariette Ned.) 239,40. MÜNCHEN Het Olympische hockeytoernooi is met twee grote verrassingen begonnen. Spanje, dat bij het toernooi om het wereldkam pioenschap als tweede is geëindigd, werd door Argentinië bedwongen: 1-1 Van nog meer importantie was in groep B de nederlaag die een van de favorieten voor de halve fina le, Kenia, leed tegen Polen 1-0. De openingswedstrijd leverde West- Duitsland in groep A een nogal onverwacht hoge overwinning van 5-1 op. België bleek geen tegenpar tij voor de Duitsers, die in Michael Krause een zeer vaardig schutter be zaten: drie goals. Pakistan won met 3-0 van Frank rijk door doelpunten van Said Anwar (2) en Rasjid. Op de derde plaats staat verrassend Maleisië, dat Oe ganda met 3-1 versloeg. In groep B heeft Groot-Brittan- nië door een zege van 6-0 op Mexi- ingenomen. Polen zorgde voor het klapstuk van de eerste dag door Kenia achter zich te laten. Matuzynski scoorde het doelpunt van de dag. De twee deelnemers van de andere zijde van de wereldbol, Australië en Nieuw Zeeland, kwamen na een keihard ge vecht een remise zonder doelpunten overeen. Nederland bedwong tenslot te de recordhouder van de gouden hockeyplakken, India 1-1. MÜNCHEN Jack Kelly, voorzitter van de Amerikaanse Atletiekbond en lid van het da gelijks bestuur van het Olym pisch Comité van de Verenigde Staten, heeft gisteren in Mün chen verklaard dat er in zijn land plannen bestaan om bij 't IOC voorstellen in te dienen aangaande een herziening van het begrip "amateur" in het in ternationale sportwezen. De plannen komen in Januari 1973 aan de orde in de verga dering van het Amerikaans Olympisch Comité en zullen, in dien goedgekeurd, bij het IOC- congres in Varna (Bulgarije) ter tafel worden gebracht. "Dat zal dan een stormach tige vergadering worden", al dus de heer Kelly, een broer van prinses Gracia van Monaco, de vroegere filmster Grace Kel ly. "Wij vinden dat het liegen en bedriegen om te kunnen deel nemen aan Olympische Spelen onmogelijk langer kan worden getolereerd. Ons voorstel is iedereen amateur te noemen, behalve degenen die een dui delijk profcontract heeft in zijn tak van sport". Momenteel is het zo (de be roemde regel 26 van de IOC-reg- lementen), dat "het verboden is geld te verdienen aan de sportbeoefening en een gelde lijke beloning te ontvangen voor het gebruik van naam of foto voor commerciële doelein den". Kelly: "Maar dit is reeds zo ingevreten. Je kunt het niet meer ongedaan maken. De eni ge mogelijkheid is dus het te le galiseren. Veel van onze ploegle den zijn behoorlijk gefrustreerd omdat ze weten dat een hele boel van hun concurrenten be ter worden van de sport. We zullen echter tijdens deze Spelen nog onze mond houden om niet opschudding te ver- Motorsport De Zweden Ha- kan Andersson en Arne Kring zege vierden gisteren in Wohlen in een 250 oc-motorcross die meetelt voor het wereldkampioenschap. De favo rieten, de Belgen Joel Robert en Sylvain Geboers, vielen uit door een val in de eerste manche. Voetbal Independiente, de tegenstander van Ajax in de strijd om de wereldbeker, heeft gisteren in de Argentijnse competitie met 40 verloren van Boca Juniors. Paardesport De Nederlandse combinaties Ton van Eyden-üiya Kuryakin en Karei Bergisch-George van Rhea zijn er in het wereldkam pioenschap voor drafamateurs in Mönchen-Gladlbach niet in geslaagd een finaleplaats te veroveren. Karei Bergisch werd in zijn serie zevende en Ton van Eyden in de tweede serie vijfde. Atletiek De Zuidnederlandse atletiekploeg heeft gisteren in Weert een dubbele nederlaag geleden tegen België. De heren verloren met 79 tegen 121 punten van België B, de dames met 48—84 van België A. MÜNCHEN Ze ontpopte zich dan toch weer als het eeuwige raadsel. Mariette Dommers (24) bezweek onder de druk van het gebeuren en sloot zichzelf uit voor de Olympische finale schoon- springen (drie meter) -plank. Coach Braamzeel. "Het ging niet. Ze was gewoon weer te gespan nen. Zaterdag op de training voelde ik het al mis gaan. Ze maakte ineens foutjes". De Haagse lerares bleef gisteren 1 onder haar kunnen. Haar eerste Mariette Dommers geruisloos af ijl MttfCHEN „Voel maar, ik heb een flinke bult op m'n cop", /'erteMe de Nederlandse hockey-goalie Maarten Sikking jpgavekt, na afloop van de uiterst moeilijke en fortuinlijke )lynpische première-strijd tegen grootmeester India. „Dat e'leed die rechtsbuiten" (met de inderdaad onuitspreekbare -iaah Mollerapoovaya)„omdat het hem toch op het laatste nonent van de wedstrijd niet lukte de winnende goal te ma-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7