Professor Prikke- been gaat terug naar z'n reptielen Geslaagd Rij nlandsly ceum CHINEES- PAKISTAANS OVERLEG KANTINE- GEBOUW GROENOORD- TERREIN IN RAAD Er zijn meer jonge assurantiemakelaars LSVN EN VERHOGING COLLEGEGELD LEZERS SCHRIJVEN MAANDAG 28 AUGUSTUS 1972 LEIDEN NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN 27 augustus t/m 1 september 9-18 uur, zondag 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 180 stations verkrijgbaar bij de marine. Die zorgde er de vol gende keren ook voor dat ik onder zoeken op Nieuw Guinea kon doen. Per boot, vliegtuig en torpedoboot- jager ging ik verschillende keren naar het eiland toe. Omdat ik me anders gedroeg dan de andere marine mensen (ja, ik hield me natuurlijk wel aan de elementaire gedragsre gels) kon ik veel gedaan krygen. Ik zocht reptielen, amfibieën, vis sen en insecten en heb een hoop in teressante dingen ontdekt. Het mu seum voor Natuurlijke historie was van oudsher al sterk gericht op Ned. Indië. Na de stichting in 1820 wei-den reizigers in dienst genomen die in Indië gingen verzamelen. Er zijn nog heel wat schepen met waardevolle verzamelingen vergaan. De reizigers zelf zyn, op twee na, allemaal dood gegaan in de tropen. Nadat Neder lands Indie "verforen" ging is ons museum overgeschakeld op Suriname en de Antillen. Mijn medewerkers zitten daar regelmatig. Er is nog geen dag geweest dat ze allemaal te gelijk in Leiden waren. Op het ogen blik zitten mensen van het museum in Suriname, het Caraïbisch gebied en in Ghana. De mensen denken wel eens, dat een museum saai en dor is, maar er is altyd wel iets aan de hand, al is het maar een walvis in de Rotter damse haven. We hebben er geen ruimte voor, maar zulke unieke din gen kun je toch niet verloren laten gaan?" Krap In het museum staan ongeveer zes miljoen dieren. Ongeveer, het kunnen er ook tien miljoen zijn. De grote exemplaren zijn nog wel te tel len: drie miljoen: van de olifant- skeletten die je zo gezellig toela- ohen als je het museum binnen komt tot de kleine zeefriemeltjes in potjes alcohol op de "drankafde ling". De insekten zijn niet meer te tellen. Ze worden geschat op drie miljoen. Een losse gok want van sommige potjes kun je niet zien hoe veel vlootjes of andere pieterpeuteri- ge beestjes er nou inzitten. Brongers- ma loopt door zijn museum, laat de plaatsen zien waar vroeger hele maal niets stond maar waar nu me ters lange kasten staan met beestjes op sterk water, met skeletjes, met opgezette vogels of alleen vogelvel letjes, met opgezette vissen, met apebotjes, met van alles en nog wat. HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE - ANCRE. Voor f 39,50 heeft U by ons al een echt Anker Uurwerk, schokvry, onbr. veer. Door eigen ateleirs, de beste vakservice. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden Prof. dr. L. D. Brongersma Tussen lange rijen kasten zijn lan ge rijen stellingen neergezet. De ijzeren doorkijkvloeren (de schrik van de brandweer", merkt Bron gersma op die ook geen andere op lossing weet) staan afgeladen. Iede re vierkante meter die niet direct nodig is om te lopen, wordt ge bruikt. Op de overloopjes van de trappen kom je af en toe een kudde in plastic jassen geklede bisonske- letten tegen, de zeldzame botten zijn beneden in een grote vergaarbak neergelegd en de schedels van de potvissen konden, doordat de auto zo'n opmars maakt, gelukkig in de fietsenstalling worden neergelegd. Brongersma: "Het aantal dieren is nu vier keer zo groot als toen ik hier kwam. Deslyds was hier nog wel een lege zaal te vinden". Hij laat de zolder zien, waar een enthousiaste vlinderverzamelaar een unieke collectie apollovlinders heeft aangelegd. Achttien meter kastjes van twee meter hoog, allemaal laatjes vol apollovlinders. Voor een leek lijken ze allemaal hetzelfde, voor een kenner als Brongersma is hier eindelijk eens een mogelijkheid om de allerkleinste verschillen tus sen vlinders van één soort te onder zoeken. Dus de verzameling kan nooit worden weggedaan. En zo is het met alles in het museum. Er komt alleen maar bij en het wordt zo vol dat een geïnteresseerde leek er niet meer naar kan kijken. Van tentoonstellingen zal, in het kader van de bezuiniging en de personeels inkrimping ook niet veel komen, hoe wel het museum er wel naar streeft er iets meer aan te gaan doen dan in het verleden (zoals de pasgeleden geopende tentoonstelling over Suri name). Kikkers Brongersma gaat na zijn pensio nering 15 oktober drie weken op va kantie. "Br zal m'n vlindernet niet kunnen meenemen, ik heb vorig jaar m'n arm geblesseerd en ik kan die zwaai, die je nodig hebt om vlin ders te vangen, niet meer maken". Doet een museum als dit, waar zo veel wetenschapsmensen zich bezig houden met het onderzoeken van dieren, iets aan het milieubewust zijn? Brongersma: "Van de milieuver vuiling heb ik zelf niet veel gemerkt behalve dan plotselinge vissterftes. Als je, bij een onderzoek naar zee hondjes, plotseling een groot kwik gehalte ontdekt, geef je dat door. Ik zie ook wel dingen, die zich weer herstellen. De kikkers bijvoorbeeld, waarover zoveel drukte is gemaakt. Vorig jaar ben ik in de kikkerpol der geweest en ik heb er meer kik kers gezien dan ooit. Je kunt Je af vragen of de milieu-vervuiling min der wordt of dat de kikker bestand raakt tegen de vervuiling. Ik moet zeggen, dat ik de hele zaak nogal verontrustend vindt. Maar het lijkt me niet de taak van dit museum om het te gaan uitzoeken. Medewerking verlenen op die gebieden waar we op ons plaats zijn lijkt me wel nodig. Biologische onderzoeken, of tentoon stellingen om de mens wat bewuster DELFT Aan de TH in Delft slaagden voor het doctoraal examen bouwkundig ingenieur: L. van Duin uit Noordwijk en W. H. M. Haase uit Lisse, beiden met lof, en P. J. J. van Oerle uit Leiden. (Foto Jan Holvast) te maken van wat er kapot wordt gemaakt". Hij moet nog anderhalve maand volhouden, 6 oktober geeft hij z'n af scheidscollege, 13 oktober draagt hij z'n directeursschap over aan opvol ger dr. Vervoort. Na zijn drie week jes vakantie: ("de nieuwe directeur heeft tijd nodig om z'n plaats in te nemen zonder dat z'n voorganger hem op z'n lip zit") trekt hij zich terug met z'n reptielen. Eindelijk al leen met z'n wetenschappelijk on derzoek. LEIDEN Aan het Rynlandslyceum te Oegstgeest zyn als nog geslaagd voor het examen HBS-A: Béla Bérc- zy, Oegstgeest: Corina van Eeghen, Oegstgeest: HBS-B: SJoerd Boot, Warmond, Jan van Koek van Leeu wen, Oegstgeest; Bert van Egmond, Rynsburg; Rudy Veitz, Noordwyker- hout; Iman van den Bosch, Oegst geest: Sjors Janssen, Wassenaar;' Hendrik Vrolyk, Oegstgeest; Paul Zwarenstein, Oegstgeest. Beroepsonderwijs LEIDEN Aan de Technische School voor de Opleiding Bewys Al gemene Ontwikkeling Beroepsonder- wys. H. H. M. J. Elstgeest, Hoog- made; A. G. Bakker, Noordwyker- hout; C. v. d. Does, Wassenaar; G. v. Duyvenbode, Katwyk/Zee; A. Dykhuizen, Katwyk/Zee; G. v. d. Horst, Woubrugge; J. M. Houwaart, Noordwyk; SJ. Kuyt, Katwyk/Ryn;1 B. v. d. Kwaak, Noordwyk; P. F. Kovacs, Sassenheim; W. Rous, Kat- wyk. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Maarssen: T. van *t Veld te Waddinxveen, te Katwijk aan Zee, L. Boer te Hazerswoude, te Broek op Langendijk, drs. H. Geurs, kandidaat te Amsterdam, te Rhoon, J. C. Plaat te Zwolle. Bedankt voor Oosterland, K. W. Slik te Groningen. Geref. Kerken Beroepen te Den Haag A. C. van Beek te Den Haag, C. W. de Brij no te Goes en L. H. Kwast te Leeuwar den. ISLAMABAD (Reuter) De Chi nese onderminister van Buitenland se Zaken Tsjiao Koean-Hoea is in Islamabad aangekomen voor bespre kingen met de Pakistaanse regering. Hij deelde verslaggevers mee dat zyn bezoek gericht is op verdere verster king van de vriendschap en eenheid tussen de twee landen. Op de vraag of hy een boodschap van zyn pre mier Tsjoe En-lai had meegebracht voor de Pakistaanse president Bhoet- to, antwoordde Tsjiao; "Dat is top geheim". China bracht vrijdag JL in de Vei ligheidsraad een veto uit tegen de toelating van BangladesJ (het vroe gere Oost-Pakistan) tot de Verenig de Naties. Dit veto wierp een scha duw over de bespreking in Nieuw Delhi tussen India en Pakistan be treffende geschilpunten die uitvoe ring van de vredesovereenkomst van Simla in de weg staan. Bij de Marine werd hij altijd professor Prikkebeen genoemd. Hij stond bekend als een beetje gek mannetje, dat met z n vlindernetje uren zoet was op Nieuw-Guinea. Een man die het saaie scheepsleven een beetje fleur gaf en die een hoop gedaan kon krij gen van de hoogste heren. „Mijn vrouw zei wel eens, je maakt jezelf belachelijk", en dat was ik ook. Een volwassen man die serieus op vlinderjacht gaat maakt ook een merkwaardige indruk. Iedereen op de Indische eilanden kende me. Ik was gek maar ongevaarlijk". Indië zeggen. Ik ben koloniaal ge weest en ken geen Indonesië) veel mensen gezocht voor de wederopbouw van het land. Ik kon een baan kry gen als directeur van het zoölogische museum in Buitenzorg. Daargekomen bleek de vorige directeur helemaal niet dood te zyn, in zeer goede ge zondheid te verkeren en niet van plan te zyn te vertrekken. Ik heb er toch nog een mooie reis aan overge houden. By elkaar heb ik ruim een half jaar in Ned. Indië gezeten en ik had die smaak om nog eens naar de tropen te gaan flink te pakken. Voor die reis naar Buitenzorg moest je een militaire rang hebben en zo kwam ik LEIDEN De Leidse raad heeft er vanavond aan het begin van de agenda enkele onderwerpen bijgekre- gen: in de eerste plaats de sloop van de panden aan de Witte Singel en verder voorstellen voor het instellen van een koopavond en voor het garanderen van rente en aflossing van een door de Leidse tafeltennis vereniging Scylla aan te gane geld lening. PvdA-fractieleider Van Aken heeft de raad gevraagd nog een onder werp aan de agenda toe te voegen Hij wil dit in verband met een z.i ongelukkig besluit van burgemees ter en wethouders, met de uitvoering waarvan vandaag een begin zou wor den gemaakt. Volgens Van Aken be helst het besluit het plaatsen van een kantine en een kleedgebouw in het verlengde van het op het terrein van de Groenoordhal aanwe zige grasveld. Deze gebouwtjes krij gen een aansluiting voor gas, water, electriciteit en riolering vanuit do Groenoordhal. De werkgroep voor de Groenoordhal, die zich beijvert om verbeteringen in de exploitatie-uit komsten van de hal te verkrijgen, heeft zich in meerderheid tegen dit besluit uitgesproken. Hetzelfde kan gezegd worden van de raadscommis sie voor de bedrijven. Van Aken: Aangezien ik steeds In de veronderstelling heb geleefd, dat het college de uitvoering voorlo pig zou opschorten heb ik mij ont houden van een démarche bij de Raad. Thans dreigt dit besluit te worden uitgevoerd. Ik ben van me ning, dat er overtuigende argumen ten zijn om alsnog tot uitstel te be sluiten. Komt de raad vanavond niet klaar, volgende week eveneens om 7.30 uur is er weer een vergadering Op de agenda staan de beëdiging en Installatie van VVD-er Th. H. Wes- sels en behandeling van een voor stel over de gewenste vorm van ronduitgifte. Hy lacht geamuseerd, diezelfde Vlinder vanger Leo Daniël Brongers ma, in een serieus grijs pak. Zyn ruime kamer in het Rijksmuseum van Natuurlyke. historie, d'at hy half oktober wegens het bereiken van die pensioengerechtigde leeftyd gaat ver laten. vertoont tekenen van het na- Door Ronny Vink derende vertrek. Daar' wordt duide- lyk schoon schip gemaakt in die ka mer. Stapels hoge boeken en papieren liggen overal verspreid en Brongers ma werpt er een wat wanhopige blik op. „Als ik hier weg ben kan ik me eindelyk weer eens gaan wyden aan het vak waarvoor ik ben opgeleid: de reptielen. Zo'n ddrecteursbaan is leuk, maar alle papieren rompslomp die eraan vast zit geeft je weinig ruimte meer voor je wetenschappelyk onder zoek". Ook zyn hoogleraarszetel in de dierkunde, die hy nog vyf jaar mag bezetten, laat hy voor wat het is. „In een museum als dit word je een beetje conservatief. Ik voel die on- dlerwysvernieuwing, de ideeën van jonge mensen, niet meer zo aan. Ik trek me liever nu terug". Hoewel hy de dlrecteursstoel ver laat blyft hy nog wel aan het wierk in het museum aan de Raamstraat. „Ik kryg hier een kamertje waar ik me aan m'n reptielenonderzo ek kan wyden. Ik vind het overigens wel naar, dat ik nu weg moet. In een zelfde tyd van bezuiniging als toen ik kwam. We moeten op het ogenblik 9% van ons personeel door natuur lyke afvloeiing kwijtraken. Dat be tekent dat het noodlot bepaalt welke plaatsen niet meer worden bezet. Een ongunstige situatie. Daar komt geen beleid aan te pas. Toen ik hier kwam werd ik direct weer ontslagen, ook wegens bezuiniging. Het was 1932 en ik zag- kanis er twee banen by te vin den. In dit museum kon ik twee da gen per week werken, drie dagen per week hielp ik miin oude leermeester Dubois, die na zyn pensionering ein delyk aan zyn collectie kon gaan weiken. Dubois had een verzameling Indische fossielen by elkaar gezocht. Hy wilde de schakel vinden tussen de mens en de mensaap en is dan ook teruggekomen met fossielen van rechtopgaande mensapen. De zater dag werkte ik in een Amsterdams museum. De collectie Dubois werd na verloop van ja-ren ingelyfd by het museum Natuurlyke Historie en mijn twee banen werden samengevoegd tot die van, conservator. In 1938 begon ik, naast myn werk, lessen te geven als privaatdocent. Je moest het gratis doen, hoewel je col legegeld mocht vragen. Als je dat echter deed kreeg Je geen leerlingen, dus je liet 't wel. Aan 't eind van de oorlog gaf ik een kleine kltandestiene cursus dierkunde aan geneeskunde- studenten. Ze moesten voor hun pro pedeuse iets afweten van dierkunde en dat werd er dan in twee weken ingestampt. In 1951 werd ik tot lector1 benoemd, in 1964 tot hoogleraar. Koloniaal Na de oorlog werden in Nederlands Indië (lacht: ja, ik bhjf Nederlands Jan Hiep, de vorige week beëdig de 26-jarige Noordwijkse makelaar in assurantiën Jan van harte pro ficiat mag dit Dagblad wel zeer dankbaar zijn, dat hij via een repor tage van Janneke v. Egmond no- tabene onder een vijfskoloms kop zich zoveel .gratis reclame kreeg toegebracht. Toegegeven, dat Jan zich op zo jeugdige leeftijd makelaar in assu rantiën mag noemen, behoort hij be slist in de omstreken van Noordwijk niet tot de zeer weinigen, die ma kelaar in assurantiën zijn. Leiden en deze gemeente be hoort toch zeker tot de omstreken van Noordwijk heeft sinds enkele ja-ren, om precies te zijn 21 mei 1969 ;drtie jeugdige makelaars in assuran tiën in zijn midden. Het was op die dag, dat drie telgen Van der Horst, diethans de gezamenlijke leiding hebben over het aan de Rijnsburger- singel gevestigde Centraal Ryn- landsch Assurantiebedrijf, door de Arrondissementsrechtbank van Den Haag werden beëdigd tot make laars in assurantiën. Op het moment van hun beëdiging waren zij resp. 25 (mej) 27 en 29 Jaar. Over jeugdige leeftijd gespro ken Als echtgenote van één van hen, meen ik er goed aan te doen deze correctie op het artikel van Janneke van Egmond te moeten aanbrengen. Te meer daar Jan Hiep de sugges tie in zijn interview wekt, dat de "leden van dit nobele gilde over 't algemeen bij toetreding de veertig al gepasseerd zijn". Ook in dit geval geldt het gezegde: "Uitzonderingen bevestigen de regel". Dat mag dan Jan Hiep (uit Noordwijk) zijn, maar dan toch ook zeker het Leidse trio Vah der Horst, de heer Kooyman te Leiden en de heer Haasnoot te Wassenaar. J. C. v. d. HORST. Mauritssingel 74, Leiderdorp. In dit dagblad van zaterdag ver meldde U dat de Leidse Liberale stu denten achter de verhoging van de collegegelden zouden staan. Om misverstanden te voorkomen over de gedachten van de LSVN de volgende punten: 1) Dit persbericht werd uitgegeven door de landelijke LSVN, dus niet door de Leidse afde ling van onze vereniging. Het lan delijk secretariaat is echter wel in Leiden gevestigd. 2) Het opschrift „Liberale studen ten staan achter collegegeldverho ging" komt niet overeen met dit persbericht. De LSVN heeft wél degelijk grote be zwaren tegen de verhoging, vooral nu de financieringsregeling niet of nau welijks voldoende zyn. De LSVN heeft echter ernstige bezwaren tegen de boycotacties en de uitwassen die hierbij ontstaan. Deze collegegelden zijn een maat regel van een democratisch gekozen parlement. Als men het hiermee niet eens is, moet men dit via de aanstaande verkiezingen aan dit parlement la ten weten. M. ZONNEVYLLE, LAND. SE CRETARIS. Witte Singel 79 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3