itijksweg twintig uur na de amp open voor verkeer Organisatieonderzoek bij Unox en Zwan Udink: „Zoeken naar betere beveiliging" VAKANTIEWONING WAS SPEELHOL Man schiet vrouw dood en daarna zich zelf Brand in Glasgow tenminste zeven slachtoffers Sijthoff biedt Limburgs Dagblad diensten aan BINNENLAND lEDA Om twee uur vannacht is de Rijksweg tussen sda en Moerdijk weer voor het autoverkeer opengesteld, rintig uur na de verkeersrainp, die dertien mensen het jen kostte waren alle sporen van de enorme chaos uit wist. De laatste wrakken waren in de kranen wegge- ept, vangrails waren vernieuwd en werklieden waren 1st klaar met het opnieuw asfalteren van het wegdek. gehele dag is gisteren een ploeg van ongeveer 20 po- temensen bezig geweest in de ziekenhuizen om doden en |wonden te identificeren. Drie man van de rijkspolitie be- |twoordden de reeks telefoontjes van ongeruste familie- bn. uit Poeldijk, de 49-Jarige P. Hee- ren uit Btten-Leur en zijn 12-jarige zoontje M. Heeren en het 8-jarige Franse meisje Jeanette Blondeau uit Orleans. Haar ouders, bij wie zij in de auto zat werden niet levensge vaarlijk gewond. Opk werden twee Amerikanen afkomstig uit de staat New York geïdentificeerd, maar in verband met het feit dat er waar schijnlijk nog familie van de slacht offers in Nederland verblijft zijn de namen nog niet vrijgegeven. Van de 31 gewonden lagen er gis teravond nog veertien in drie Bre dase ziekenhuizen. De gewonden die in Dordrecht en Rotterdam waren opgenomen zijn inmiddels naar huis teruggekeerd. Volgens een telling van de Rijkspolitie waren bij de ketting botsingen in totaal 48 auto's betrok ken. Overste W. H. L. van Nijnan- ten verklaarde dat een van de oor zaken van de ramp is geweest het rij den met een veel te hoge snelheid in dichte mist. De commandant van de Bredase brandweer M. Bouwmeester vertelde gisteravond, dat een van de proble men was geweest de blussing van de brandende vrachtwagens. De mees te chauffeurs hadden hun wagen verlaten zodat er moeilijk achter te komen was, welke stoffen de tanks bevatten. Toch moest de blussing snel gebeuren, omdat in enkele auto's die beklemd waren geraakt onder vrachtauto's nog slachtoffers zaten. Zo bleek een van de wagens geladen te zijn met de zeer brandgevaarlijke vloeistcif vinylacetaat. In verband daarmee werd het treinverkeer, dat zich afspeelt vlak naast de rijksweg, gedurende enige tijd stilgelegd. Hoe groot de aangerichte schade is was gisteren nog niet te becijferen, Imstreeks elf uur namen van de overledenen end. De „dodenlijst van Breda" meldde de volgende namen: de S. de Vlieger (65) en zijn uw F. W. J. de Vlieger-Frederiks uit Rotterdam, de 22-Jarige H. [Aiyken uit Berkel en Rodenrijs, ige C. A. van Herwijnen uit dreolit, de 50-jarige J. van Oort Gravendeel en de 64-jarige rouw Z. Berends Stegeman Apeldoorn. Voorts kwamen om leven de 37-jarige J. W. van ijven en de 31-jarige H. M. M. jderwijk, beiden betonvlechter arktberichten EIDEN 25/8, kaasmarkt. Aan- 2 partijen Goudse en 3 partijen e kaas. Prijzen (in guldens per goudse extra kwal. iitere kalveren 1; vette schapen "ette lammeren 1477; varkens 52; schrammen 46; biggen geiten 41; totaal 2613. en (in guldens per stuk)fokstie- 1500—1770; slachtstieren per kg SuBTi -165175; drachtige -550; schran 96; geiten zuau. slachtstieren goed; melkkoeien iijk; vette koeien vlug; vare en biggen redelijk; geiten iVOLLE 25/8, veemarkt. Aanvoer; 2271; graskalveren 288; kalveren 1102; schapen en Dieren 531; varkens 'a7; biggen 385; geil (in guldens per stuk)neu- en versgekalfde koeien 1500 neurende vaarzen 14502025; ende pinken 8001325; slacht en vaarzen 1175—1575; slacht- per kg gesl. gew. 4.405.70; koeien 10501475; worstkoeien kg gesl. gew. 4.40—4.80; guiste zen 10001275; guiste pinken 775 50; graskalveren 675900; nuch- lammeren 100—105; vette lieren 120160; drachtige varkens ij -500' ooc 6.25—6.75; melkkoeien koeien per kg schoon 4.805.25, 6.706.30; vare koeien •1200—1500—1950; vette kalv. 5.10—5.60; zeugen 485 0—125; biggen stieren per kg gesl. gew. 5.80 'ette kalveren 525675; per kg. «jgew. 5.50—5.80. J zicht (resp. handel en prijzen) uiksvee en guiste koeien, rustig prijsh.; pinken, lui duur; var- prijsh.; graskalveren. ■der; biggen, kalm prijsh.; !i itkoeien, stug niet prijsh. 0 EUW ARDEN 25/8, veemarkt. gebruiksvee 958; kalveren (gras en vett) 145; nuch- 1 mestkalveren 833; schapen en ren 1219; paarden en veulens 27; i en geiten 132; totaal 4114. (in guldens per stuk)nieuw - koeien 14252225; nieuwmelke a 11001425; kalfkoeien 1475 lofvaarzen 13251800; guiste 10501350; pinken 10001250; iereh 12001650; slachtkoeien „o gesl. gew. Ie kwal. 4.506.10, tjj wal. 4.505.10; worstkoeien per kg gew. Ie t/m per kg gesl. gew. -5.50; graskalveren 450750; per gesl. gew. 5.906.40; mestkalveren 510; slachtkalveren 3060; fok- )en 165220; vette schapen per kg gew. 3.00—4.00; •140; vette lammere 7.007.40; geiten pi gew. 2.503.00. ht (resp. aanvoer, handel en gebruiksvee, meer traag stieren (enters en oudere), moeilijk prijsh. iets lager; nieren (gras en vette), meer rus- ibiel; nuchtere en mestkalve- der lui, duur hoger; ;n lammeren, gelijk vlot lager; bokken en geiten, iets min- geiyk. iTWIJK AAN DEN RIJN 25/8, nteveiling: waspeen AI 300490; 280—450; BI 500—920; Bil ocn 136—171; 6/1 8/II 22—97; 10/1 Ivie 37—47; selderij 18—22; kom tere 15—17; tomaten AI 600; BI Cl 550; uien 650—780; spinazie 75; spitskool 52—57; breekpeen 360 LO; snilbonen 120190; groene kool kooi 2433; savoye kool 32. waspeen 106.000 kg. bloemkool ló stuks. JNSBURG 25/8, groenteveiling; e |vie 3335 kilo; peterselie 1822, io s 28; krulpeterselie 2543; selderij H 32 alles per bos; bloemkool 26 breekpeen 310500 alles per kist. JNSBURG 25/8, bloemenveiling; toemeria p. stuk 34; Anemonen p. 57; Anjers A.M. p. p. bos 132; Anthu- stuk 193; Asters j. bos 118; >anula p. stuk stuk 34; idem Holen p. stuk 10; idem Nan p. stuk 13; s 117; I stuk 64; margriet i tuk 5; kl. bl. p. stuk jlosa p. stuk 5; Snijgroen p. bos 8tatlce p. bos 59; Div. snijbloemen 95 idem p. stuk 14; Snijgroen Een beeld van de ravage zoals die gisteren de Rijksweg 10 bij Breda beheerste. Brandende vrachtwagens met daarnaast ijverige brandweerlieden om de vlammen te doven. Eemeroord wil ontslagen staf niet meer terug BAARN Personeel, ouderraad en bestuur van de inrichting voor geestelijk gehandicapten Eemeroord in Baarn willen de acht stafmede werkers die ontslag namen omdat ze niert meer konden samenwerken met de geneesheer-directeur dr. A. Eg- gink, niet meer in de inrichting te rugzien. De stafmedewerkers had den zich vorige week weer bereid verklaard terug te komen "in het belang van de patiënten". Een aan tal personeelsleden van Eemeroord heeft zelfs laten weten dat het ont vast staat wei dat het zeker in de slag zal nemen als de aoht terugke- milj oenen loopt. jren. LEEUWARDEN De politie van Opsterlamd (Fr) heeft een inval ge daan in een tot vakantiewoning om gebouwde boerderij in Duurswoude en daar een compleet speelhol opge rold. Op het moment van de inval wa ren er dertig mensen roulette aan het spelen. Bij de actie waren der tig politiemensen betrokken. De 46-jarige uit - croupier-exploitant G. J. H. S. en zijn zestigjarige helper F. W. H. uit Amsterdam zijn ingesloten. De spelers zijn na verhoor vrijge laten. Zij krijgen wel een proces verbaal wegens overtreding van de Wet op de kansspelen. GRONINGEN (ANP) De 29- J ar ige gescheiden mevrouw K. T. Tuimelaar uit Zuidlaren en de 55-Ja rige R. L. uit De Molen zijn gister avond in het Academisch ziekenhuis overleden aan de schotwonden die zij eerder op de dag hadden opge lopen bij een schietpartij. L., bewaker- portier van militaire objecten in Oude Molen kwam vrij dagochtend omstreeks tien uur op bezoek in de woning van de vrouw aan de Emmastraat in Zuidlaren en schoot haar op de overloop van de woning met zijn dienstpistool in de buik, waarna hij zichzelf een kogel door het hoofd Joeg. Aan de hand van gevonden hulzen stelde de po litie vast dat de man in totaal vijf schoten had gelost. Omtrent het motief van de bewaker portier tast de politie volkomen in het duister. De families Tuimelaar en L. konden goed met elkaar op schieten en kwamen geregeld bij el kaar. Vermoed wordt dat de man een verhouding met zijn slachtoffer wilde beginnen en nul op request had gekregen. De twee kinderen (een Jongen van 4 en een meisje van 5 jaar) van de om het leven gebrachte alleenstaande vrouw zijn bij de moeder van de vrouw ondergebracht. L. laat een vrouw en een zoontje van 9 jaar achter. De Amsterdammer G. W. A. die vol gens een bordje in de tuin "handels- atbaché" is en "lid van het corps di plomatique". De politie gelooft ech ter dat dat camouflage is. (Van onze correspondent) GLASGOW Tenminste zeven brandweerlieden in Glasgow verlo ren het leven toen ze naar over levenden zochten in een brandend cash-and-carrybedrijf. De brand die gisteren rond het middaguur uit brak, liet zich als een routinegeval aanzien, tot het gerucht zich ver spreidde dat er nog iemand in het brandende gebouw aanwezig was. Het personeel had zich namelijk snel in veiligheid kunnen stellen. Een aantal brandweerlieden ging naar binnen. Spoedig daarna stortte het dak in. Er werd absolute stilte be volen om hulpgeroep te kunnen op vangen. Maar binnen de loeiende vlammen werd geen menselijk geluid meer vernomen. Het juiste aantal slachtoffers was vanochtend nog niet bekend. Het is mogelijk dat ook en kelen van hen zijn bezweken toen hun zuurstofapparaat niet meer functioneerde. Glasgow heeft de slechtste repu tatie van alle Britse steden met be trekking tot rampzalige Industrie- branden. De afgelopen 12 jaar wa ren er deze laatste inbegrepen drie branden met een groot aantal dodelijke slachtoffers. In 1960 brand de een whisky-opslagplaats af. Er kwamen hierbij 19 personen om. In 1968 was het een meubelfabriek, die in vlammen opging. De nooduit gangen raakten versperd en 22 leden van het personeel waren achter de tralies van de vensters gevangen. Ze gingen letterlijk levend in vlammen op, terwijl brandweer en publiek buiten het gebouw machteloos moes ten toezien. De autoriteiten hebben hun mede leven met de nabestaanden van de slachtoffers betuigd. Dit neemt niet weg dat ondanks de panische angst die in Gfoot-Brittannië voor brand bestaat, de experts kennelijk nog geen oplossing hebben gevonden voor de vraag hoe rampen als die in Glasgow met moderne middelen kunnen worden afgewend. Unilever verwacht geen massaal ontslag OSS Voortdurend sterke kos- enstijgdngen en stagnerende afzet n enkele buitenlandse en binnen landse marktsegmenten, die voor een belangrijk deel van structurele aard blijken te zijn, maken het noodzakelijk de activiteiten van de Unox- en Zwan-vleesbedrijven. (Uni lever) aan een nader veelomvattend onderzoek te onderwerpen, zo heeft Unilever bekendgemaakt. De be treffende vakbonden en alle onder nemingsraden van die bedrijven zijn ingelicht. Bij Unox en Zwan werken 5500 personeelsleden, ver spreid over 6 bedrijven (twee in Oss, een in Gieten (Drenthe), een in Olst, een in Uithoorn en een in Amersfoort) Of het onderzoek zal leiden tot produktiebeperking of afstoting van activiteiten kon een woordvoerder van Unilever nog niet mededelen. "Men zal bezien hoe de afzetplan- nen op langere termijn gewijzigd moeten worden. Wel wordt ver wacht dat enige teruggang in het personeelsbestand nodig zal zijn, maar men vermoedt toch nu al dat, gezien het totale aantal arbeids plaatsen, niet van een grote ver mindering gesproken zal behoeven te worden", aldus de woordvoerder. "Het gaat natuurlijk niet om 10 mensen", zo voegde hij er nog aan toe. Op welke wijze de vermindering zal plaatsvinden is nog een zaak van onderzoek. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten dat de perso- neelsvermindering ook voor een deel tot stand zal kunnen komen door het niet aanvullen van het zo genaamde natuurlijke verloop. Unilever-organisatie en mogelijk ook daarbuiten wordt ingescha keld. De uit de studie voortvloeien de plannen zullen "zoals ge bruikelijk", aldus Unilever, in brede lagen van het bedrijf en met de vakbonden worden besproken voor dat tot uitvoering wordt besloten. Sinds het samengaan van de twee ondernemingen in 1970 is al een intensief herstructureringspro gramma uitgevoerd, dat zowel op het gebied van marketing, verkoop, produktie als administratie heeft geleid tot integratie en stroomlij ning van de activiteiten, waardoor de slagvaardigheid is vergroot, al dus Unilever. DEN HAAG De directie van het krantenconcern Sijthoff heeft het Limburgs Dagblad haar diensten aangeboden, die zouden neerkomen op een vorm van redactionele sa menwerking tussen wellicht dagblad Het Binnenhof (onderdeel van Sijthoff) en het Limburgs Dagblad. Dit is desgevraagd medegedeeld door directeur A. G. Sijthoff naar aanlei ding van mededelingen van Jhr. drs. H. van Nispen tot Pannerden op een forumgesprek. „Om alle misverstanden te voorko men in deze fusietij d, wij denken in het geheel niet aan een overne ming of iets dergelijks", aldus de heer Sijthoff. Hij zei verder dat een redactionele samenwerking mogelijk zou zijn, wanneer daardoor voor het Limburgs Dagblad besparingen ont staan. De heer Sijthoff herinnerde er nog aan, dat vroeger binnen de persunie reeds een redactionele samenwerking bestaan heeft. Hieraan is een einde gekomen doordat het LD is toege treden tot de gemeenschappelijke persdienst (GPD), aldus de heer Sijt hoff. Op vrijdag 1 september om drie uur dient bij de president van de arron dissementsrechtbank te Maastricht een kort geding, aangespannen door drs. J. P. s. van Neerven, in zijn Overvallers uit Duitsland gearresteerd HOEK VAN HOLLAND De koninklijke marechaussee heeft in Hoek van Holland een Duits echt paar gearresteerd dat wordt ver dacht van een gewapende overval op 6 Juni -in de Duitse plaats Kirschhedm. Het echtpaar stond op het punt aan boord te gaan van de boot naar Harwich. Bij de overval werd onder dwang van revolvers ongeveer veer tigduizend gulden buit gemaakt. Het echtpaar kocht in Hamburg een klein jacht, voer ermee naar Nederland en hield zich enkele we ken met hun twee kinderen schuil in Amsterdam. kwaliteit van aandeelhouder van de N.V. Limburgs dagblad te Heerlen, tegen deze NV en tegen de leden van de raad van commissarissen. In dit kort geding zal de president van de rechtbank worden gevraagd een verbod uit te vaardigen om op de al gemene vergadering van de NV Lim burgs Dagblad van 6 september te behandelen punt 2 van de agenda, dat gaat over de toekomst van het Limburgs Dagblad en voorts te be palen dat dit agendapunt op een volgende vergadering pas mag wor den behandeld, nadat alle op de al gemene vergadering deze vennoot schap van 9 augustus Jl. niet aan de orde gekomen punten zijn behandeld. Tulpenrallye gaat weer niet door DEN HAAG (ANP) De Tulpen rallye 1972 gaat niet door. Evenals in 1971 zijn de organisatoren bij de voorbereidingen van de rit op on overkomelijke moeilijkheden gestuit. Vorig Jaar waren de problemen van financiële aard, ditmaal waren er problemen met het traject. Tien dagen geleden gaven enkele plaatselijke autoriteiten in Frankrijk volkomen onverwacht bericht niet de vereiste toestemming te zullen verle nen voor bepaalde onontbeerlijke gedeelten van het traject. Duur plasje ARNHEM (ANP) De be heerder van het postagentschap van Het Dorp bij Arnhem heeft geweten dat hij gistermiddag hoog nodig naar het toilet moest. Terwijl hij zijn "kleine boodschap" deed, deed een on bekend gebleven man een greep in de kas. Toen de beheerder van de wc kwam lag alleen nog wat klein geld in de kas. De onbekende stak een bedrag, zo werd gistermiddag geschat van f 15.000,— in zijn zak. Prinses Beatrix bracht gistermiddag een bezoek aan de stad Groningen in het kader van de herdenking van het Gronings ontzet, nu driehonderd jaar geleden. „Het moet mogelijk zijn een elektronisch file-beveiligingssy steem te ontwikkelen. Het is een kwestie van techniek en we doen alles om het zoeken naar zo'n systeem te stimuleren", aldus minister Udink, die gistermid dag op rijksweg 16 aanwezig was om zich op de hoogte te stellen van de omvang van de ramp. De minister sprak met vele bij de kettingbotsing betrokken mensen. Minister Udink, ver gezeld door een aantal deskun digen van rijkswaterstaat, was diep onder de indruk van het gebeurde. Rijkswaterstaat zal er toe overgaan bij verkeersongeluk ken de ongevalsplek af te bake nen. Met deze taak zullen de kantonniers van Rijkswaterstaat worden belast, zo heeft het mi nisterie van Verkeer en Water staat gisteren meegedeeld. De kantonniers zullen deze nood- bebakening, bestaande uit negen verkeersborden met demonta bele statieven en de bekende oranje bebakeningskegels, mee voeren in hun auto's. Ir. E. Asmussen, directeur van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid, verklaarde gisteravond in KRO's tv-actualiteitenrubriek „Brand punt", dat de mogelijkheid van milieuverontreinigende factoren niet uitgesloten moet worden geacht. „Het ongeluk gebeurde vlak bij de brug over het rivier tje de Mark. Het is een bekend feit, dat mist ontstaat bij tem peratuurschommelingen. Moge lijke verontreinigende stoffen kunnen de temperatuur van het water hebben doen stijgen", al dus ir. Asmussen, die verder zei, dat het uiterst moeilijk is tijdig mistindicaties te geven. De heer R. Maas, voorzitter van de SWOV, pleitte in dezelf de tv-uitzending voor meer uni forme voertuigen op meer uni forme wegen.' „Een andere ver- keersbenadering is langzamer hand vereist", zo zei hij. Ir. B. Beukers, hoofd van de dienst verkeerskunde van Rijks waterstaat betoogde, dat het vrijwel onmogelijk is om maat regelen te nemen die dit soort ongelukken kunnen voorkomen of beperken. Bovendien staat uiteraard de plaats van het ongeval nooit van te voren vast. Het KVP-kamerlid Cornelis- sen heeft de ministers van Ver keer en Waterstaat en van Volksgezondheid gevraagd een onderzoek in te stellen naar de verkeersramp op de autosnel weg Breda-Rotterdam. De resul taten van dit onderzoek zullen z.i. aan de Kamer moeten wor den meegedeeld. In schriftelijke vragen aan beide bewindslieden dringt de heer Cornelissen aan op het treffen van maatregelen om de verkeersveiligheid op de auto snelwegen te vergroten. Nage gaan zal moeten worden of de invoering van verkeerssignale- ring om weggebruikers tijdig te informeren over dreigende ge varen (verkeersopstoppingen, gladheid en mist) kan worden bespoedigd. Ook zal, naar de mening van het kamerlid, in het onderzoek moeten worden betrokken of nadere voorwaar den kunnen worden gesteld aan het vervoer van gevaarlijke en licht ontbrandbare stoffen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9