"Verkiezingen van de behoedzaamheid' Afvalwaterstroom bij Esso wordt straks gescheiden Wat zijn de rechten van gastarbeiders? U kunt zoveel méér doen met onze bank Raiffeisenbank RS Boerenleenbank ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1972 „Als de Rijn door iemand in de Al pen verontreinigd zou worden, dan kim Je beter beginnen met die ie mand te vragen daar weg te gaan, in plaats van bijvoorbeeld een grote waterzuiveringsinstallatie te bouwen bij Lobith". Daar zit een heleboel in. Merkwaar digerwijs wordt dit voorbeeld, in haar personeelsblad Essofoon, aan gehaald door de Esso zonder de mogelijkheid te openen die iemand in de Alpen te vragen gewoon op te houden met verontreinigen en ver der te blijven zitten waar-ie-zit. Merkwaardig omdat de Esso voor zichzelf deze laatste oplossing wel kiest. Wat gebeurde er de laatste Jaren? Raffinaderijen produceerden en produceren nog een hele stroom afvalwater die men met één of meerdere systemen in zijn geheel probeerde te reinigen. Voordat nu de roep om het ophoe pelen van alle raffinaderijen in de Rijnmond mogelijkerwijs algemeen wordt, heeft de Esso uitvoerig gestu deerd op de mogelijkheid de ver schillende afvalwaterstromen te scheiden en gescheiden te behande len.. Namens drie Esso-raffinaderiJ- en, behalve die in de Botlek in Fawley, (Engeland) en Port Jerome (Frankrijk; is een werkgroep pre cies een jaar lang met deze op dracht onder de pannen geweest. Zes, zeven maanden lang sloeg men aan het monsteren en meten om het afvalwater van de Rotterdamse Esso-raffinaderiJ te karakteriseren. Dit was de uitslag: de helft van het afvalwater bestaat uit koelwater dat uit de Derde Petroleumhaven is betrokken, de andere helft is bal- lastwater van schepen, proceswater dat in contact is geweest met olie en verder sanitair water uit dou ches, toiletten enz. Of: totaal per uur 1000 ton afval water, 500 ton uit de haven, 250 ton leidingwater voor stoomproduktie en koeling, 200 ton ballastwater en 50 ton regenwater. Al dit water, schoon of vuil, gaat naar de zuiveringsinstallaties. In feite wordt dus een hoeveelheid schoon water verontreinigd door vuil water en dat hoeft nou ook weer niet. Om op korte termijn een aantal kleine technische verbeteringen te kunnen realiseren denkt de werk groep aan een bedrag van een mil joen gulden maar om tenslotte ge scheiden afvalwaterzuiveringsinstal laties te kunnen realiseren zal er niet minder dan tien miljoen op ta fel moeten komen. Welke besparingen er zullen voort vloeien uit het feit dat schoon wa ter niet meer behandeld hoeft te worden, wordt in de Essofoon niet onthuld. Wees wijs met water! Vindt de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingsbedrijen in Nederland, korterweg Vewin geheten. Dus gaf de Vewin in deze tijd van toene mend milieubewustzijn, en van het begin van het schooljaar, een pro- jectboek over water uit, met zes lessen voor elk van de zes leerjaren. De heer R. Struyk van gisch Centrum in Enschede heeft het boek samengesteld. Er zit een algemene inleiding in en toelichtin gen voor de leerkrachten, want die zijn natuurlijk ook nog niet altijd even wijs met water. En werkbladen met tekeningen en opdrachten zo dat de scholleren, van de eerste tot en met de zesde klas, steeds wijzer met water zullen worden. Goed boek. Zo ongeveer had het onderwijs altijd al moeten zijn, maar deze keer somt er op de laat ste bladzij in een opdracht wel een klein aapje uit de mouw. Ontwerp een affiche, is de vraag, waarin je protesteert tegen een weg door 't waterwingebied. Opruiend hoor, ze ker als Je bedenkt dat een groot deel van de waterleidingsbedrijven overheidsbedrijven zijn. Met welke constatering net boek ei genlijk alleen nog maar aan waarde gewonnen heeft. Nog een bericht over water. Het is dan ook niet voor niets onze eerste levensbehoefte. Midden oktober wordt in Zürich een symposium ge houden waar de vraag wordt ge steld in welke staat onze wateren nu verkeren en welke maatregelen geëist moeten worden voor de sane ring ervan. Over de Nederlandse „waterstand" zal daar in Zürich worden bericht door ir. J. H. Jansen van het Rijk sinstituut voor Zuivering van Afval water en door ir C. van der Veen, directeur van de Gemeentewaterlei- dingen in msterdam. ADVERTENTIE En daar zijn we dan ook voor. Om zoveel mogelijk voor u te doen. In uw zakelijke en gewone levep. Met alle diensten waarvoor u een bank nodig hebt. Zoals 8 verschillende spaar- j mogelijkheden, een hypotheek, een passende financiering, een behulpzame Persoonlijke Lening, het boeken van een vakantiereis, het bewaren van uw kostbaarheden, het behartigen van uw effekten, het verzorgen van alle verzekeringen, uw buitenlands geld, een Privérekening voor de ontvangst van uw salaris met kosteloze verzorging van al uw betalingen. Of wellicht alleen maar voor een rustig gesprek over financiële zaken en problemen waarin vooral zo'n veelzijdige bankorganisatie als de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank uitkomst kan bieden. U kunt ervoor terecht bij 3000 vestigingen. Dus altijd en overal gemakkelijk dicht bij u in de buurt... 3000 vestigingen De komende verkiezingen gaan in het teken staan van de voorzichtig heid. Dat is de voornaamste indruk als je de politieke leiders aanhoort. Den Uyl wil als hem de duim schroeven van de harde ondervraging worden aangelegd, wel zeggen dat hij niet tot elke prijs wil regeren, dat hij desnoods met een minderheidska binet in zee wil, maar dat laatste is natuurlijk niet geloofwaardig. De op positieleider van dit moment is een zorgvuldig opererend man, groot ge bracht in het geloof van stevige coa lities. Den Uyl maakt de indruk dat hij de afgelopen jaren meegebogen heeft met nieuwe lijnen, met de ge dachte van een links-rechts-polarisa- tie, maar die in zijn hart toch wel verduiveld graag weer eens zou re- van de mogelijke bondgenoten van morgen, de confessionelen geboden. Voorzichtigheid ook in het kamp van VVD en DS'70. Want die par tijen willen blijven regeren. Want als de rooms-rode coalitie wordt hersteld is er voor een numerieke niet al te sterke oppositie weinig eer te beha len. DS'70 en WD komen beslist niet verder dan een dertigtal zetels en dat is met de nodige ongelijksoortige groeperingen in de Kamer niet de moeite waard. Wiegel, een man die samen met Marcus Bakker van de CPN, steeds weer demonstreert het parlementaire spel te beheersen, heeft in het debat van vorige week over de regeringsverklaring van Bies heuvel nog eens laten blijken, hoe zeer hij nu althans de confessionelen aan een touwtje heeft: en dat ze heel I onoprecht zijn als ze zijn goede trouw in twijfel trekken. Dat zou van hem I erg onethisch, wat zeg ik. onchriste lijk zijn. Ook DS'70 wil het na de verkiezin- I gen best opnieuw gaan proberen. Het regeren is mensen als Drees en De Brauw best bevallen. Ze zyn beiden nogal „doeners" en hebben het nodi ge werk verzet. Voorlopig kan Drees daar met wat meer voldoening op terugkijken dan De Brauw, want het huidige studentenverzet van nu is voor een belangrijk deel terug te voe ren op de slordige wijze waarop de regering vlak voor de zomervakantie de verhoging van de collegegelden er door sleepte zonder het noodzakelijk complement, 'n goed leningssysteem, gestalte te geven. Drees heeft zich zeker met zijn zorg voor openbaar vervoer en het milieu in de welwil lende aandacht van vriend en vij and mogen bewegen. Hij rekent er kennelijk op dat het verlies van de confessionelen in de verkiezingen kan meevallen. De jong ste NIPO-enqêute laat met name de KVP een derde van de aanhang ver liezen: Drees wijst er op dat die aan hang tussen 1918 en 1965 stabiel is geweest en sindsdien met eenderde is teruggezakt. Dat er nu na een jaar gemanoeuvreer in het kabinet Bies heuvel weer een derde af zou gaan, is iets dat hij wil betwijfelen. Hij Door J. R. Soetenhorst geren. En aangezien hij geen man is van de verbeeldingskracht aan de macht, maakt hij eenvoudige optel- iiommen. Hoewel, zo eenvoudig? In elk geval: een optelsom leert dat de progressieve concentratie niet di rect aan een meerderheid in de volks vertegenwoordiging komt. En zo'n meerderheid heb je nodig. Hoe kom je eraan? Samenwerken met de con fessionelen is de oplossing. Dan verwerf je je een solide meer derheid. Maar het maken van een zwaai, het openen van de deuren naar de confessionelen wekt weerzin. In de naoorlogse Nederlandse poli tiek heeft bijvoorbeeld de KVP nog nooit buiten de regering gestaan. Heeft, als eerst zeer grote en allengs slinkende partij, nooit de verantwoor delijkheid geschuwd, maar is tegelij kertijd steeds door de wind gegaan. Dat gelaveer is iets wat velen in de Partij van de Arbeid weerzinwekkend voorkomt. Misschien Den Uyl ook wel, maar in elk geval nog niet weerzin wekkend genoeg. Hij wil wel en daar om is voorzichtigheid ten opzichte V.l.n.r.' Berger, Drees en De Brauw ziet desnoods nog wel mogelijkheden om kleine christelijke partijen bij de coalitie te betrekken, die dan wel helemaal onhanteerbaar zou worden: in plaats van vijf, zes of zeven frac ties. Drees hoopt dus kennelijk op een niet al te scherp spelen in de verkiezingen. TussenvraagMaar als nu niemand het scherp speelt, zou je dan als DS'70, Je toch ook socialistisch noe mend (De Brauw heeft het over zichzelf als socialist in hart en nie ren) zou je dan niet kunnen samen werken met de Partij van de Arbeid. Programmatisch zijn de verschillen 1 niet zo groot en misschien irriteert I Den Uyl wel minder dan Biesheuvel? Drees ziet dat toch nietzi tten. Hij hangt heel erg aan ons geliefde-ge- hate politieke systeem, met het tijd rovend reconstrueren van coalities na de verkiezingen. Doordat de progres sieve drie PvdA, D'66 en PPR al voor de verkiezingen een keus wil len over een toekomstige regerings samenstelling. drijven zij zich in een egelstelling. Maar na de verkiezingen valt er best te praten. Althans dat meent Drees en met hem DS'70. Dat is meer dan De Brauw wil. die al geroepen heeft dat hij nooit met de PvdA zou kunnen regeren. Met het noemen van enkele namen zijn we al tot de wortel van de zo- mercrisis gevorderd. Een crisis tus sen mensen die elkaar niet atlijd even goed lagen. En daarbij bedoel ik niet die hete zondagnacht van 17 juli, toen Biesheuvel steil de zaak af kapte en dat min of meer tot ont- ontzetting van de DS'70 ministers. Op dat moment zal Drees best kwaad geweest zijn, maar daar is het nodige aan vooraf gegaan. In de Tweede Kamer en in de krin gen van het kabinet-Biesheuvel ver bergt men nauwelijks zijn teleurstel ling over de leider van het kabinet. Hij heeft het niet gehaald. Biesheuvel in de vorige verkiezingsstrijd duide lijk naar voren geschoven als dé pre mier. in een kabinet met sterke poli tici. heeft eigenlijk vanaf het begin gefaald. Dat uitte zich soms in klei nigheden: de ministerraad begon nooit helemaal op tijd, en duurde te lang. Deze week heeft het kabinet voor de 100ste maal vergaderd. Het kabinet-De Jong kwam bijna nooit vaker dan eens per week bijeen. Veel moeilijkheden werden in tijd voor uitgeschoven. In het kabinet zijn soms felle ruzies geweest tussen Boersma en De Brauw met als inzet de loon- en prijspolitiek. Een kabi netslid zegt dat hij er zeker van is dat bij zo'n ruzie tussen kamerleden de kamervoorzitter, mr. Van Thiel zou hebben ingegrepen. Biesheuvel deed dat niet of te weinig. Intern is er kritiek geweest op de premier, op de procedure die hij volgde, en die heeft dat niet steeds in dank aan vaard. Biesheuvel, de man die in 1967 niet wilde regeren omdat hij de be schikbare politici niet capabel genoeg vond, is door de mand gevallen. En als de coalitie vorig Jaar door Steenkamp gesmeed, terugkomt, eventueel uitgebreid met een enkel dwergpartijtje, zal Biesheuvel zeker geen leider meer zijn. Naast de be hoedzaamheid van de verkiezings strijd is dat één van de zekerheden. Dan rijst de vraag wat al die voor zichtige mannen in de verkiezings tijd kunnen doen om te bewijzen dat ze iets anders willen dan anderen. Het geschil over de loon- en prijs politiek? Drees en De Brauw staan apart als ze loon- en prijsbeheersing eisen, terwijl de overige regeringspar tijen plus de oppositie aandringen op overleg binnen het bedrijfsleven. Maar Drees en De Brauw kunnen met recht op de inflatie wijzen, die elke bezuiniging wegdrukt. Een pro cent loon- en prijsstijging bij de overheid betekent dat er f.270 mil joen meer moet worden gevonden in het overheidsbudget. Met één procent Premier Biesheuvel belastingverhoging kom Je niet op zo'n bedrag. En Den Uyl die vindt dat de overheid het bedrijfsleven zijn gang moet gaan, meent in het verband van de commissie Mansholt. dat de overheid in de naaste toekomst een greep op lonen en prijzen moet hebben Maar Ja, dat gaat om een toekomst, die voorbij deze verkie zingen ligt, en als er misschien een rechtvaardiger inkomstenverdeling tot stand is gebracht. JRS. LEIDEN Eigenlijk wist iedereen het al: gastarbeiders worden voor veel te hoge huren „opgeslagen" in oude huizen. Dat gebeurt veelal bij voorkeur in oude saneringswijken, vrijwel onzichtbaar voor de normale 1 gang van zaken. Iedere stad kent Van onze juridische medewerkster zijn relletjes en kleine uitbarstingen op dit punt. Rotterdam neemt in een aantal opzichten een bijzondere plaats in. Als industriestad heeft de Maas stad een groot aantal gastarbeiders, onder wie ruim 5000 Turken Uit een in 1969 gehouden onderzoek van het Nederlands centrum voor marketing- analyse blijkt de discriminatie ten aanzien van de Turken het grootst ie zijn. Maar het is ook uniek voor Rot terdam dat daar het instituut van de wijkraad betrekkelijk goed werkt. De wijkraad heeft een trefpunt, waar de specifieke porblemen van de buurt op een rijtje worden gezet en door gespeeld naar de gemeenteraad. Pro blemen blijven niet steken in indivi dueel leed. maar krijgen een gemeen schappelijk aspect. En Juist in de oude saneringswijken lagen er nogal wat problemen. De bewoners van deze wijken, die toch al het zwaarst lijden onder de woningnood, kregen ook nog eens een concentratie van gastarbeiders in hun wijk verwerkt. Nu die explosie eenmaal heeft plaatsgevonden, blijkt dat er door de wijkraden al herhaal delijk aan de bel is getrokken bij de gemeente, met waarschuwingen dat de zaak op ontploffen stond, maar er gebeurdp nie s. Integendeel, de al Ingezette him-nheralisatie verslech terde de situatie. Huurliberalisatie In Rotterdam werden de huren van de duurdere huizen vrijgegeven, maar ook de heel goedkope huizen met huren onder de 100 gulden. Het idee was dat deze huizen toch op den duur gesaneerd zouden worden en tot zolang door alleenstaanden, stu denten en dergelijke zouden worden bewoond. Maar dit pakte totaal an ders uit. Allerlei mensen die geld zagen in het verhuurbedrijf aan gastarbeiders, kochten deze goedkope huurwonin gen op. De bewoners konden er zon der meer worden uitgezet. Nu deze geen beroep op de huurbescherming ■meer hadden. Burgemeester Tho- ;sen van Rotterdam heeft tegen- r de vaste kamercommissie van emdelingenzaken de indruk ge wekt al zouden deze praktijken voor al door Tuken worden uitgevoerd. Dat is onjuist. Het opkopen en ex ploiteren van woningen gebeurt al jarenlang door Nederlanders. Pas de laatste tyd zijn ook Turken „pen sionhouder" geworden. Maar deze blijken nogal vaak als tussenpersoon te worden gebruikt door Nederlan ders Deze zgn. slimme zet bleek ave rechts te werken. Het feit dat een Turkse pensionhouder een Neder lands gezin uit zijn huis zette, ver scherpte het conflict. Verwijten Wat het Rotterdamse gemeentebe stuur en vooral de wethouder van Volkshuisvesting verweten wordt, is dat het zover is gekomen. Bovendien blijkt dat nu de bom eenmaal gebar sten is, er wel degelijk wat bereikt is bij de regering in Den Haag. Daar naast zal het gemeentebestuur veel meer kunnen doen aan begeleiding en opvang van de bewoners, bij het zoeken naar een oplossing van de problemen die nu eenmaal samen gaan van buitenlanders en Nedelan- ders gepaard gaan. Maar het verwijt gaat verder: kan Nederland doorgaan met het aan trekken van gastarbeiders zonder dat er waarborgen komen die een rechts positie garanderen. Het vreemdelin genbeleid zal in overeenstemming moeten zijn met het grondwettelijk gelijkheidsbeginsel: .Allen die zich op het gondgebied van het rijk be vinden, hebben gelijke aanspraak op bescherming van persoon en goede- Een dergelijk beleid is er eigenlijk niet. Een goed teken is wel, dat by het overleg naar aanleiding van deze uitbarsting, de minsiters van Cultuur, Recreatie en Maatschappebjk Werk, Volksgezondheid. Sociale Zaken en Justitie betrokken zyn. Dit duidt op een totale aanpak. Ut dit overleg kwamen twee maatregelen voort: minister Udink van Volkshuisvesting zal de huurliberalisatie voor goedko pe woningen in Rotterdam intrekken. En minister Boersma van Sociale Zaken wil in de toekomst duideiyke regels vaststellen die werkgevers verplichten voor passende woon ruimte te zorgen. Bovendien moeten werknemers worden gedwongen deze woonruimte te betrekken voor de he le verblyfsduur in Nederland. Grondrechten Behalve het grondwetteiyk gebjk- heidsbeginsel hebben wy ook het diep in onze cultuur verankerde recht van vryheid van beweging. Dit aan gastarbeiders te ontzeggen zou men een staaltje van rassendiscriminatie kunnen noemen, dat indruist tegen alle beginselverklaringen, protocol len, verdragen en grondwetsartike len ,die wy in de afgelopen eeuw hebben weten te vergaren. Het is niet uitgesloten dat een dergelyke maat regel of beschikking van de minister voor de rechter kan worden aange vochten. In 1969 heeft de Hoge Raad uitgemaakt dat ook daden van ma teriële wetgeving zoals by voor beeld een beschikking een on rechtmatige daad van de overheid kunnen betekenen. Sinds vorig Jaar is het „aanzetten ■tot haat tegen of discriminatie van mensen van een ander ras" een mis- dryf. Werkeiyk ernstige discriminatie ligt veel subtieler, zy kan bestaan uit het nemen van maatrgelen die discriminerend werken ten aanzien van bepaalde groepen, zy kan ook bestaan uit niets doen. De zaak op zyn beloop laten, waardoor zoals nu in Rotterdam wordt gezien de problemen worden toegeschoven naar bepaalde groepen uit de bevolking, die in een erg moeilyke situatie worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7