Wereldraad tilt de kerken boven 'provinciaal' denken €31 ÏÏS Kerkdiensten Leiden en omgeving ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1973 Terwijl we dit schrijven is de vergadering van het Cen trale Comité van de Wereldraad van Kerken nog niet af gelopen. De belangrijkste beslissingen moeten voor het merendeel nog worden genomen. Sleechts één van die belangrijkste punten kon definitief van de agenda worden afgevoerd. Dat was de benoeming van een nieuwe secretaris-generaal als opvolper van dr. Blake die met pensioen gaat. Wie wordt de paus van Genève, zo is er gevraagd en gespecu leerd. Wanneer men het zo zegt, houdt dit in elk geval in, dat men deze post beschouwt als een van de allerbelangrijkste die er zijn in de wereld van de kerken. Er is, behalve in Rome, geen plaats ter wereld te bedenken waar de draden van het kerkelijk en geestelijk leven zo zeer tezamen komen. En al kent men hier geen nuntiatuur en gezantschappen van wereldlijke regeringen, wie de verslagen naleest en wie iets hoort van hetgeen er dikwijls achter de schermen gebeurtbemerkt dat men vanuit Genève ivel degelijk contacten heeft en onderhoudt met regeringen als ook met allerlei instanties van de Verenigde Naties. De man die voor de directe lei ding verantwoordelijk is, is de secre taris-generaal en het is te begrijpen dat het een zaak van veel overleg moet zijn hier iemand voor te dra gen. Men kan bijv. niet met iemand aankomen, die voor een groep vain kerken onaanvaardbaar zou zijn en hoeveel groepen van kerken zijn er niet in de Wereldraad! Het is dit Door ds. S. J. M. Hulsbergen keer met die benoeming zeer vlot gegaan, zoals u hebt kunnen lezen en horen, zo vlot, dat men geen twee de zitting nodig had om tot een resultaat te komen. Dr. Philip Pot ter is een man uit de „Derde We reld". Hij komt van een der West- indische eilanden, maar hij heeft reeds veel in wereldverband gewerkt en hij kent het werk van de Wereld raad van kerken door en door. Bo vendien is hij een methodist. Na twee secretarissen-generaal die uit het ge reformeerde protestantisme afkom stig waren, komt er dus nu iemand uit een andere groep van kerken aan het roer en dit zal zonder twijfel wel van invloed zijn. Een enigszins ander accent kan worden gelegd. Natuurlijk moest hij na zijn benoe ming een persconferentie ondergaan, welke hij goed heeft doorstaan. Het was een bonte veelheid van volken, rassen en kerken waarmee Utrecht werd geconfronteerd in de dagen dat het Centrale Comité al daar bijeen was. Voor de televisie is er het een en ander van te zien geweest. Daar neemt men gewoon lijk datgene wat het meest uitspringt. En zo zag men iets van de veelheid van huidskleuren (zo het een kleu rentelevisie is) en van de gewaden die werden gedragen. Maar in geval als de Wereldraad van Ker ken is de veelheid van gedachten nog veel en veel groter. Dat kan ook haast niet anders. En hoezeer in de kerk er de nadruk op mag leggen dat het gaat om de verbon denheid in Christus zoals h(j ii H.Schrift tot ons komt en hoezeer men zich ook in de Wereldraad heeft toegelegd op bijbelstudie, toch is het niet alleen hierdoor dat de gedach ten der kerkelijke mensen worden bepaald. Mede van invloed is de tijd waarin zij leven en de omgeving waarin zij verkeren. Daarvan kun nen wij mensen ons nu eenmaal niet losmaken. En zoals ieder mens altijd het eerst komt aandragen met wat hij voor bijzonders meent te heb ben, zo is dit ook het geval met ker kelijke mensen. Het behoeft dus nie mand te verbazen wanneer deze nei ging ook in de Wereldraad van Ker ken openbaar wordt. Toch bemerk je er daar betrekkelijk weinig van, tenminste niet bij de algemene zit tingen van het Centrale Comité. In de sectievergaderingen zal het wel meer voorkomen, lijkt ons, maar deze zijn niet openbaar. Er wordt veel Engels gesproken. Er is echter ook een Engels waarvan we niet veel hebben begrepen. Maar sommigen, en we meenden te kunnen opmer ken dat het nog al eens mensen uit de „Derde Wereld" waren, spraken in een beeldende taal, op een wijze die herinneringen opriep aan de ge lijkenissen van de bijbel. De luiste raars zien dan iets voor zich en het volgen en onthouden wordt gemak kelijker. Wie van de stichting van de Wereldraad de zaken enigszins ge volgd heeft, zal hebben begrepen dat het ging om een eenheid. In de kerk van alle landen beleidt men, met de apostolische geloofsbelijdenis, de ene heilige algemene christelijke kerk. Hoe zal deze gestalte moeten krijgen? Er zijn gedachten geweest dat alle kerken ineen zouden moe ten smelten, zodat die éne kerk zicht baar zou worden. Dit was niet meer de toon die in Utrecht op de ver gadering van het Centrale Comité werd gehoord. In plaats daarvan kwam men telkens weer aandragen met het woord „concilie". Alle kerken met elkaar zitten in één en dezelfde kring, waar ieder zijn eigen plaats heeft en daar over leggen ze met elkaar wat zij geza menlijk aan de wereld te zeggen hebben. De Wereldraad wil persé niet zo iets zijn als een super-kerk waar alles gelijkgeschakeld moet worden. Ze heeft ook niet de be doeling iets in deze richting te wor den. Ze wil wèl zijn een plaats waar kerken elkaar ontmoeten om geza menlijk te zien naar de toekomst. Het gaat hier eigenlijk niet om vele, maar om alle kerken. Naar ons werd verzekerd door leden van het Centrale Comité heb' ben de Oostersorthodoxe kerken goed j meegedaan in het gesprek van de Wereldraad, al hebben deze, van ons uit gezien, dan ook vele eigenaar digheden. Hoewel Rome de boot af- houdt en geen lid wordt, krijgen we toch te maken met het wonderlijke verschijnsel dat er bijna geen com missie is waarin deze kerk niet mee spreekt en dat er bijna geen rap port verschijnt waaraan r ooms katholieken hun bijdrage in het ge sprek niet hebben kunnen leveren. Aldus verzekerde dr. Blake, de schei dende secretaris-generaal. Hoe moe ten we nu verder met Rome? Dit was een van de gestelde vragen, die als een verzuchting in de vergade ring klonk. Het werd een volkomen abnormale toestand genoemd dat men op allerlei wijze samenwerkt, maar niet besluit tot het verplicht lidmaatschap. In dit verband a opgemerkt: „De manier waarop Rome zich zelf verstaat en de struc turen die men hier noodzakelijk acht, zijn wel heel verschillend van die van andere kerken". Rome droomt nog altijd van de éne kerk, hoewel ook in deze kerk zoals die nu is, verschillen voorkomen die achter de eenheid een vraagteken doen zetten. De Wereldraad wil in geen geval zo'n droom mee-dromen, maar er de na druk op leggen dat zij niet meer dan een raad wil zijn, waarbinnen de kerken die zich tesamen beraden, ieder him eigen identiteit (zelfstan digheid) kunnen behouden, maar zich tegelijk aan de andere verbon den weten. Het thema dat voor de vergadering in Utrecht was geko zen: „verplicht tot gemeenschap", duidde ook reeds geheel in die rich ting. Dit thema is voor de bespre kingen een goede richtlijn geweest. Het legt nadruk op de gemeenschap van christenen en van kerken in Christus. Er mag wantrouwen wezen dat er niet zou moeten zijn; men mag bang zijn dat men teveel van eigen aard en vorm zal verliezen; er mogen allerlei kerkelijke misver standen opdoemen en die zullen voorlopig nog wel blijven meespre ken; er mag een kerkelijk zich- meerder-voelen openbaar worden; de kerk bestaat uit mensen, gewone mensen, wie niets vreemd is. Toch: „wij zijn van plan bij elkaar te blij ven". In een wereld die zozeer ver scheurd is als wij in deze eeuw be leven, een wereld waarin het niet mogelijk schijnt vrede te sluiten, hebben de kerken een roeping. Op deze roeping is deze week telkens weer met nadruk gewezen. De We reldraad kan zijn een spreekbuis van de aangesloten kerken. Zij kan zijn een mond ook voor hen die tot zwij gen zijn gedwongen. Dat zy het niet in alle gevallen is als wij dit zouden wensen, is een zaak waarover getwist kan worden. Maar in elk geval heeft men bet in Utrecht telkens weer ge- had over de oude doelstelling: „on de kerken op te wekken tot een zicht bare éénheid in één geloof en in ééi eucharistische gemeenschap als eind bestemming. die tot uiting moet ko- ben in eredienst en een leven Christus en om ze naar die eenheid te brengen, opdat de wereld moge geloven". r Simon WiesenthaX, de nazi-jager, die indertijd Adolf Eich- mann opspoorde, heeft gisteren in Frankfurt zijn nieuwste boek gepresenteerd„Zeilen van Hoop". Daarin oppert hij de theorie, dat Columbus (diens werkelijke naam ivas Christobal Colon) niet een nieuwe zeeweg naar India heeft gezocht en toen per ongeluk in „Amerika" is terechtgekomen, maar in werkelijkheid op zoek was naar een vluchtweg voor de talrijke Joden, die in Spanje leefden en daar gedwongen waren ge weest het r.k. geloof te aanvaarden. Een van de Duitse afgevaardigden merkte od. dat na de laatste wereld oorlog de naam van zijn kerk ver anderd was. Vroeger heette deze: Duitse Evangelische Kerk. Nu luid de de naam: Evangelische Kerk in Duitsland. Nu zal misschien menig een bij deze naamsverandering den ken: wat heeft dat nu om het lijf? [s dat nu iets dat het vermelden waard is? Toch zit er iets in deze naamsverandering. Er zit zelfs heel veel in; een hele omkeer van ge dachten. Bij de vroegere naam stond het eigen land, de eigen natie op de voorgrond en in de kerk in Duits land heeft men wel begrepen tot welk een gruwelijke afgoderij dit kan leiden. In de nieuwe naam staat het evangelie op de voorgrond, het evan gelie dat aan de kerk is toevertrouwd en die kerk heeft vorm gekregen in een bepaald land. In de Wereldraad kent men geen kerken op wereld niveau. Het zijn bijna allemaal nationale kerken waarom het gaat. Ons is verschillende malen gevraagd: wat is nu voor ons belang van de oecumenische beweging en van de Wereldraad van Kerken? Het is niet bepaald gemakkelijk op zo'n vraag een antwoord, een zo volledig moge lijk en klaar antwoord te geven. Het zal moeten blijken wat voor ons het belang is. Maar in verband met die Duitse naamsverandering zouden we willen zeggen dat wij allen in te enge verbanden hebben gedacht wanneer het ging om de kerk. We mogen dan enigszins uit zijn boven het eigen gemeente-, het eigen-kerk-niveau en boven het provinciale niveau, we krijgen toch zo telkens weer de in druk dat we zeker nog niet uitkomen boven het nationale niveau. Het evangelie wil ons op wereldniveau laten denken en we zien de Wereld raad van Kerken als een goed in strument dat ons daarbij kan helpen en leiden. Na reformatie en contra-re formatie waren er in Nederland twee volksdelen, die over en weer praktisch niet kommuni- ceerden. Daarbij had het refor matorische deel de touwen in handen en waren de rooms-ka- tholieken gedwongen "under dog" te zijn. Men schermde zich af tegen over de ander, de protestanten uit vrees voor opdringende "roomse" emancipatie, de ka tholieken uit vrees voor verwa tering in eigen kring. De komst van Paus Johannes XXIII en het Tweede Vaticaans concilie, aan welks discussie ook reformatorische theologen volop mochten deelnemen, wekten in Nederland grote verwachtingen zowel in rooms-katholieke als in reformatorische kring. Over en weer vroeg men zich af of het geloof in de ene Heer zo sterk zou blijken te zijn dat we elkaar weer kunnen herken nen als mensen die behoren tot het ene Godsvolk, dat tezamen op weg is naar Gods toekomst. "Ja", hebben velen gezegd in de jaren '60 toen er een ver wachting trilde in grote delen van de Nederlandse christenheid. Misschien klinkt, na een aantal teleurstellingen het "ja" thans niet meer zo overtuigd als toen, maar het is er nog steeds. Daar om zijn we ook in "Kom over de Brug" samen op weg gegaan. Toen op het Nederlandse Pas toraal Concilie kardinaal Alfrink na de zeer geslaagde actie van "Kom over de Brug" in 1968, waaraan toen alleen de refor matorische kerken deelnamen, de verwachting uitsprak dat in 1972 ook zijn kerk van de partij zou zijn, heeft men de rooms- katholieke kerk met vreugde uit genodigd om zich te voegen bij de anderen. In de herfst van dit jaar zul len in alle steden en dorpen van Nederland plaatselijke actie- comité's zijn samengesteld. Man nen en vrouwen, daartoe afge vaardigd door de kerken ter plaatse, zullen in deze comité's de handen ineenslaan om er voor te zorgen dat in december alle kerkleden persoonlijk wor den bezocht. Het zal voor de 15.000 mannen die overal de actie- hartver- ,ring zijn om, dik- die zij nog nooit eerder hebben ontmoet, iets zichtbaar te maken van de oecuméne in hun eigen plaats Op maandag 11 december zul len zich in geheel Nederland on geveer 250.000 mensen op weg begeven. Him taak zal het zijn bij ieder kerklid aan te bellen om een brief te overhandigen. In deze brief zal worden uiteen gezet dat vele, in de regel maar kleine en altijd financieel zwak ke kerken in Azië, Afrika en Latijns-Amerika meer dan 756 grote en kleine projecten op on ze tafel hebben gelegd in de ver wachting dat de Nederlandse christenen die hun broeders zijn, hen zullen helpen deze projec ten te verwerkelijken. Op vrijdagavond 15 december zullen de 250.000 medewerkers zich opnieuw op weg begeven om aan ongeveer 4 miljoen hui zen het antwoord te gaan halen. Het spreekt vanzelf dat men comité' warmende wijls met om 4 miljoen kerkleden te be wegen zo mogelijk 1 van hun jaarsalaris af te staan voor het werk van de kerken in de ont wikkelingslanden niet kan vol staan met een kort bezoek en een brief. In de week waarin "Kom over de Brug" zich zal richten tot de kerkleden zullen de televisie en de radio deze actie begeleiden door allerlei uitzendingen waar in het werk van de kerken in de ontwikkelingslanden aan de orde zal komen. Daartoe zullen programmamakers op reis gaan naar vele kerken in Azië, Afrika en Latijn-Amerika. Ook zal een aantal journalisten zich daar- ten over hun ervaringen te schrijven. Al gaan de 250.000 medewer kers op maandagavond 11 de cember op weg.de actie begint op zondag 10 december. Dan zal in bijna alle kerkdiensten wij hopen ook in vele oecumenische kerkdiensten aan de kerkgan gers worden gezegd wat God van ons verwacht: dat wij er voor zorgen dat het Evangelie, de boodschap der bevrijding, het bericht dat het God te doen is om een nieuwe hemel en een nieuwe aarde waar gerechtig heid woont, verder verteld wordt met woorden en met daden. Dan zal ook aan de christenen van Nederland worden gevraagd of zij de boodschap der bevrij ding voor zichzelf zo goed heb ben verstaan dat zij daarom ge zamenlijk, en met vreugde, 50 miljoen bijeen willen brengen voor hun broeders in de ont wikkelingslanden. Wanneer aan de christenen in Nederland wordt gevraagd over de brug te komen buitenlan ders moeten weten dat deze Ne derlandse uitdrukking betekent: royaal geven en hun gezegd wordt dat hun geld gebruikt zal worden om vele kerken te hel pen bij haar- werk, dan zijn zij kritisch genoeg om te vragen waaruit dit werk dan wel be staat. In de publikaties van "Kom over de Brug", o.a. in grote ad vertenties in de dag- en week bladpers, zal duidelijk worden dat het gaat om meer dan 756 projecten in 80 landen. Al dit werk kan worden sa mengevat in 4 dimensies: Verkondiging van het Evangelie, dienstbetoon aan de medemens, bevordering van de gerechtig heid, gemeenschapsvernieuwing. Wij menen dat in de verschei denheid van de vele projecten, waarin de dimensies zijn ver disconteerd die de Kerk bij haar taak in de wereld ter harte moe ten gaan, ieder christen een aanleiding kan vinden om royaal en met vreugde over de brug te komen. Wij hopen dat door deze actie, en dan denk ik niet alleen aan de geldinzameling maar vooral aan alles wat er om de actde heen zal gebeuren waardoor de Christenen in Nederland gecon fronteerd zullen worden met de kerken in de Derde Wereld, wij hier in Nederland ons er beter dan voorheen van bewust zullen worden wat het betkent Kerk .van Jezus Christus te zijn, in deze tijd, en in de wereld van 1972. Ds P. J. MACKAAY Zendingssecr. Ned. Herv. Kerk, Hooglandse kerk 10. Dr. J. Rie- Oecumenische studentendienst. 5 u, Ds. a. J de Jong. Marekerk 10.30 u. Ds. A. J. de Jong. Maranathakerk 10 u. Ds. H. J. van Achterberg, 5.30 u. Ds. H. Aalbers- Jeugddlenst. Koningskerk 10 u. De heer A. G. Huigen. 10.30 u. Ds. Ds. K. Bou- J. Lamping. Ds. M. J. Wagenvoorde. Geref. Gem. In Nederland (Konings kerk) 11.30 en 5.30 u. leesdlenst. The English and American Episco pal Church (Zoetexwoudsesingel 50) Diaconessenhuis 10.30 u. Ds. H. W. lemmes. Jeugdkapel Vredeskerk 10. u. MeJ. Jeugdkapel "De Goede Herder" 10. i. De heer L. Krassenburg jr. Merenwijk 10. u. Oecumenische i 6.30 u. ds. J. schoten, Chr. Geref. Kerk 9.30 u Dienst des Woords, 2,30 u. ds. A. v.d Weerd te Murmerwoude, RK kerJ 7 u.) 7.30 u. en 10.30 u., Te de heer S. v.d. Land, Wassenaar, u. de heer S. v.d. Land. Petrakerk Surinamestraat 10 u. Ds. Bovenberg, 5 u. Ds. S. Oegema, Oegstgeest. Beloftekerk (RobUnstraat) 10 u. Ds. S. Oegema, 5 u. Dr. Dronkert. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstr.) 10.30 u. Ds. Bovenberg. 5 u. G. de Zeeuw. Voorschoten. 10 "De Mirt" de heer "De Jong, "Het Mierennest" Ds. De Heer. Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 5 u. ds. J. v.d. Haar. Geref. Gem. 10 en 4.30 u. ds. R. Boo gaard. Baptistengem. 8 (Oude Rijn) 3) 10 glngsdlenst 7.30 jlngwi' komst, Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30 8) 10 u. de heer Dikkes. RK Hartebrug (zat. av. 7 u.) 8, 9, 10, 11, 12.15 e~ - - dienst. oecumenische gebeds- Petruskerk (zat. av. 1 2 en 6 u. St. Jospeh (zat. av.) 1 en 6.30 u. Lodewljkskerk (zat. r.) 7 u.) 9 u.) 9. 10.30 Nieuwe Apostolische Kerlc (H. Riln- ilk 24) 9.30 en 4 u (dond 8 u) Doopsgezinde Rem. Gem. io u. ds. van Bilderbeek. Zendingswerk middernachtsroep (Zoetw. Singel 21) 6 u. evang. v. torkerk 9.30 i J. H. Cirkel. Ned. Bethlehemkerk, 9.30 u. ds. J. H. Cirkel. 6.30 u. ds. G. J. vani Embden, Geref. Kerk 10 u. ds. L. Bui- ds. Noorloos van Gel- dienst 4.15 u. ds. H. J. Gem. 10 en 16.30 u. Stud. Vreug- ïil van Zoetermeer. Evang. Luth. ds. D. Bouman i Kruiskerk Gouwsluis 9.3 straat) 9.30 u. ds. L. Kievit J, H. Bogers, 10.30 i Herv. Sionskerk (Hooftstraat) 9.3 Li.cis. Van Eljk te Gouda, 6.30 De Goede Herderkerk (Ten Harm- senstraat) 10.30 u. ds. N. J. M. Hoo- Geref. Kerk Maranathakerk (Raad huisstraat) 10 u. ds. Pr. Salvatorikerk (W. de Zwijgerlaan) Rijn (Noord) Ruiter intrede dienst. Kasteel Ridderveld (Veldbloemweg) Sociale werkplaats. Laarse te Boskoop. Heils Gebouw (Corn. Bonifaciuskerk Pobuda. Evangsllsa- Wijmenga. Vergadering tiekrlng 10 u. eredienst. 18.4 gen 10 u. eredienst, 18.30 u. u. ds. W. de Leeu iskoon Meljr Geref. Kerk 9.30 en 6.30 Tas, Marantha-school 11 u. ds. C. v.d. Tas. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. lees- 7 u. ds. G. C. v.d. Kamp, Ge leesdiensten. de v.d. Laarse, Th. Verwoerd. Verg. samenkomst 27. Bethel 9.3 Modderkolk, RK Kerk (dorp.: zondag 8.45. 10 Ontmoetlngscentn J. Vroegindewey. rerschool 10 u. hospitium (Long-kliniek) 8.45 u. Jac. de Vos. Wijkgebou Vos, Zee- 19. 10.45 e Lelden. RK Kerk w-Vennep Herv. Gem. 9,30 i den Heeten, Chr 9.30 diening Pijlman Dankzegging. Halsema, bediening H. Dankzegging, Trium- u. ds. F. Pijlman, be- ondmaal. 5 u. Ds. F idiening H. Avondmaal en k 10 u it. VrlJ- ïsesiraat ts.au u. lees- Wieringa. uit Berkel, ds. M. Tanis, G. Roukema. ds. G. Rou- meente (Rem 5 u. leesdiei Katwijk" zaa Voorstraat lOu. y.4t> u.. ging Universel, Sportlaan. formele Universele eredie: ei. Ge- .at) 10 u. leesdienst Volle Evang. gem Herv. Gem. 9.30 1 en 6.30 u. ds. L. Boer, Gerf. Kerk 9.30 en 5 u. ds. Brink, RK St. Bernardus kerk Rijndijk (zat, 7 u.) 9.30 u. en 11 u. R.K. St. Michaelkerk Rijndijk Hoogniade Herv. Gem. 10 u. ds. P. Schoonenboom, RK Kerk (zat. 7 u.) 9 u. en 11 u. Kaag RK kerk (zat. 7), 8 en 10 menzang, dntmoetingskerk 10 u. ds. A. van Buuren, van Wassenaar. 6.30 u. dr. C. Graafland greet Roorda, Irene 10 u. n man. Yvonne Kossen en Cor Zwan, Schepplngskerk 9 Brug, Marianne Minnee en Liefferlng, Schepplngskerk mevr. van Tilburg, Marja 7.30), 9, 10.30 e Lelmuidcn Herv. Gem. 9.30 u. ds. A. de Leeuw te Boskoop. Geref. Kerk in de Oosterkerk 9.30 u. en 7 u. ds. Jos. G. Los. RK Kerk (zat. 7 u.) 10.30 u. ds. J. van der Velden, 7 senstraat) 8.30 u. ds. J. van der Haar, van Leiden. 2.45 u. ds. H. Scholte, v. Rotterdam-Zuid. Geref. Kerk VrlJ- (Salvatori) 9.30 en 5 u. ds. J. J. •ur. Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 u. derd. av. 31 aug. 7.30 Schlnkelshoek. Kam pen. Aktie Kruistochten Ned. maand T Gravendeel. RK Kerk irochie (zat. av. 7 u.) 10 Dependance Poelpoldei I 9 en 11.30 u. Maria Pa Geref. kerk ».ou u. us. xj. 6.30 u. ds. D. H. E'lderman, R.K. Kerk Kerkstraat (zat. 7 u.) 8. 9.30 en 11.15 n, Geref. Kerk 9.30 u. ref. Kerk 9.30 Amsterdam- l.) 7.30. 9. 10.45 Bodegraven. Ge- 9. 11 en 7.30 i (Hoofdstraat) ds, Sole Mio ds. A. L. Lapré, 10 u. De Rank. Duitse dienst. 17 u. Vinkenlaan- kerk ds. D. Keuning, 17 u. De Rank, kand. R. H. M. de Jonge, Leiden. Ge- kerk ds. C. Warner, 10.30 u. Hoofdstr.- kerk ds. C. Warner, 17 u, Hoofdstraat- hein» Herv. Gem. 10.30 (In Geref. Kerk) ds. A. Westra, 16.30 u. (iu (Ontmoeting) ds. H. van 't Hof, De Kaag, Geref. Kerk 9 u. ds. J. D. to Winkel, 17 u. ds. H. v.d. Berg. Chr - -- 5 u. ds. L. S. den oaid, 10.30 u. ds. L. n, RK Kerk (zat. 7) J. Batelaan Hoorn, Geref. Kerk J ooze, Ger. Kerk (vrijgem.) 9.30 i ds. Th. Hoff. (zat. 7 u.). RK kerk Maria Zee (zat. 7 u.). 7.30, 9. s. Elgersma, gem. Herv. Geref. st, 10 u. in de Zilk. aula rk meis jesschool, ds. J. de Wit, Leiden. RK Kerk St. Jozef zat. av. 7 u„ 8. 10. 1.30 i Oej Herv. Gem. Gro of Willibrordkerk ds. R. H. doorn, 10.30 u. Pauluskerk 10 u. ds. K. E. H. Oppenheimer, Gemeenteci um (ingang Wijttenbachweg) as Irik gespreksdlenst, 10.30 u., Ge- eentecentrum (ingang Lijtweg 10.3( Geref. Kerk 10 u. ds. Vester, 7 u. RK Kerk _(zat. pel (zat. av. 6.3 9, 11.30, 12 en 6.30 u. Bonaventuraka- Outle Wetering Herv. Gei Borman te Al- Herv. Gem. 9.30 Is, 2.15 ds. Bouw Maranathakerk 9.30 u. ds. v.d. Lin de, 5 u. ds. Huisman, Geref. Kerk rijgem. 10 en 5.15 u. ds. K. Deddens, Jhr. Geref. Kerk 9.30en 5 u. Evang Chr. Gemeenschap (Mavo-school) 10 "ienst, RK Kerk Tuinbouwschool maal, 7 u. ds. M. Visser Moeder Gods (zat. u. Ds. J. v. d. Heuvel Wijkgebouw: Veld, 5.00 u. Ds. D. van Vliet; Imnvanuelkerk 9.30 en 7.00 u. Ds. N. J. Flink. Geref. Kerk Kruis- en 5.00 u. Drs. T ;enthelm; Ontmoet 5.00 u. Ds. M. J. ï-Sohenkieveld te Krimpen aan do h. G x>p. Gem. In Ned., Zuidkade 158, 10.00 6.30 u. leesdienst. Rem. Ger. Gem.: 10 u. Jhr. Ir. A. C. D. de Graeff te Den Haag. R.K. Ontmoet 1 ngskerk 8.30 u. 11.45 en 6.30 u. (zat. av. 7 u.) St. Vlotorkerk 8.00 en 10.00 u. (zaterdag avond 7.00 u.). Warmond Herv. Gem. 10 u. v.m Ds. H. L. Boonstra, 3 u. n.m. beves tiging en intrede van Ds. A. J. den ***- 7. Bevestiging door Ds. van de Kaag. R.K. Kerk (zat. 7) Dienst des Scheveningeh, RK Kerk (zat. 7 u,), 7.30, 9.30 en 11.15 v Rijnsburg Herv. Gem. Grote kerk 9.30 u. ds. Wisse, 5 u. ds. Van Hiel (Jeugddienst), Bethlehemkerk 9.30 u. J. Vink, Katwilk; Geref. Kerk. Petra- kerk 5 u. ds. Wisse 9.30 u. ds. Huis man, 5 u. ds. Baayen, Immanuëlkerk 9.30 u. ds. Baayen, 5 u. ds. v.d. Linde, Herv. Gem. Dorpskerk W. J. Sepmeijer, 's-Gra- Duitemeijer, Utrecht, Dorpscentrum ds. Schoep, Bodegraven, Zijl en 7 u. ds. v.d. Menken. Ned Dorpskerk Leiderdorp (Foto Jan Holvast) (zat. 7). 7.30, 8.45, 10.30. 12.15 e Geref. Kerk 9.30, ds. Her- laar, Heemstede, 6.30 u. ds. De Heer, Leiderdorp, RK Kerk Zoeterwoude Herv. Gem. 10 u. da S. L. Schoek, RK St. Janskerk (zat. 7.30 u.) 7.30, 10 en 11 u. RK Christu- Dlenaarkerk (zat. 7 u.) 8.30, 10, 11.30 en 6 u.), RK Parochie Meerburg (zat. 7 u.8.45, 10.30, 12 en 6 u. Zwammerdam Herv. Gem. 10 u. ds. J. van Woerden Em-pred. te Middelburg, 6.30 u. ds. J. van Woer den Gez. dienst in de Geref. Kerk, Ge ref. Kerk 9.30 u. ds. A. C. Langedijk te Waarder, 6.30 u. ds. van Woerden te Middelburg Gez. dienst met Herv. Rem. Geref. Gem. Geen dienst, RK Kerk (zat. 7 uur) 8, 10. 11.30 en 6.30

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4