olkswagen wil iel terugkomen ROESTVRIJ STAAL UIT EEN SPUITBUS Morris Marina 1,3 Coupé ICA KOMT MET RALLYE 2 Fiat 132 nu ook in ons land AUTO Roestvrij staal uit een spuitbus. Dat zegt de Britse industrie te kunnen bieden. Het wordt door Wolf Inter nationale Products in Amersfoort op de Nederlandse markt gebracht onder de naam Metion. Het kan zo wel door middel van een spuitbus als met de kwast worden opge bracht. Het is geschikt voor alles wat kan roesten, want Britse en Amerikaanse laboratoriumproeven hebben uitgewezen, dat metalen de len en oppervlakken door Metion zelfs onder extreem slechte omstan digheden effectiever en langduriger worden beschermd tegen vuil en roest dan welke andere bescherm laag ook. De toepassingsmogelijhe den kan men nu zelf invullen. Na tuurlijk ook autobumpers en wiel doppen, maar daarnaast evenzeer fietsvelgen en -sturen. Maar ook tuingereedschap, onderdelen van ple zierboten, afrasteringen, enfin men noemt maar op. In Amerika en En geland wordt het al op grote schaal gebruikt o.a. door roestvorming bij olietanks, tankwagons, vrachtwa gens, schepen en fabrieksinstallaties tegen te gaan. In Engeland heeft men er zelfs zand- en pekelstrooler» mee behandeld. Volgens het pers communiqué met succes. Metion is niet te vergelijken met andere bestaande metaalkleurige verven, omdat het is samengesteld uit een pigment van honderd pro cent roestvrij staal, dat een zeer hoog gehalte aan chroom en nikkel bevat. Dat worden miniscule staal plaat j es. En deze roestvrije staal - plaatjes vormen als het ware een harnas om het te beschermen ob ject heen, waardoor aantasting van buitenaf schier onmogelijk wordt. Simca Rallye 1 is er nu tallye 2 verschenen. Met verschillen. Verschil - aangebracht met het t doel, waarop wordt ge- tallye 1 kan men zowel in jks verkeer als voor races het weekeinde gebrui- allye 2 is nog meer op de :ht, al kan men het wa- i in het „gewone le- liken. Maar hoe dan ook: duurt ijverig verder aan aaraan enkele jaren iet de 1000 Rallye werd Een klein, pittig, snel oor een betaalbaar prijs- bestemd voor de jeugd. het sportieve hart ophalen. Het remsysteem van de Rallye 2 is geheel nieuw en omvat behalve vier schijfremmen rondom tevens twee gescheiden circuits. De voorruit is van gelaagd glas. Als zonwering heeft het glas aan de bovenzijde een blauwgetinte strook. De motor levert aanzienlijk meer vermogen' 82 DIN-pk tegen 60 in de Rallye I. Hoewel de inhoud even groot is: 1294 cc. Hij is uitgerust met voor zieningen, die de luchtverontreini ging tegengaan. Zo zijn twee dub bele dwarsstroomcarburateurs voor zien van een speciaal luchtinlaatsy steem. Bij de inrichting zijn de wensen van de races en rallyrijders doorslaggevend geweest. Twee kuip- stoelen en een zeer functioneel en compleet matzwart dashboard met schreeuwend oranje wijzernaalden. Standaard op de Rallye 2 ook: ha logeenlampen, luchthoorn, race-bui tenspiegel, elektrisch verwarmde achterruit, ruitenwisser met twee snelheden, t^vee zonneklepjes en met kunstleer bekleed stuurt je. De Simca Rallye 2 wordt geleverd in een speciale kleur: een geelgroene tint. Het kofferdeksel is weer mat zwart. En op de achterzijde natuur lijk de dubbele band met "Rallye 2". Prijs nog onbekend. De Fiat 132, die onlangs als op volger van de 125 in Italië werd geïntroduceerd, is thans ook in de Nederlandse showrooms versche nen. Importeur Leonard Lang heeft dat groots aangepaktEek groot aantal nieuwe ivagens werd voor de RAI neergezet en nadat de dealers alle bijzonderheden over deze Fiat 132 had vernomen ruimte, comfort, prestaties e.d. konden zij zélf in de auto stap pen en ermee naar huis rijden* ïyland heeft de Morris eerste nieuwe wapen in worpen om verloren ter- te veroveren. Deskundi- wnputers hebben keurig hoeveel personen er wel king zouden kunnen ko- deze familiewagen, die in ie uitvoeringen leverbaar Het bleek, dat er heel den uit de machine orden getoverd. Dat ze aal staan te trappelen m zo'n Marina aan reeds gebleken. De -oopresultaten zijn al- %ns land beneden de gebleven. Er zal in de komst nog meer aan de getimmerd met deze verkrijgbaar is als cou- «dan. met een 1,3 of een otor en waarvan de laat- B)k nog als TC "over de kan. een weekje gereden in tweedeurs coupé. Cou- over het algemeen in- ladelen. Zoals b.v. gebrek achterin. Maar dat valt a-coupé lang niet tegen, i goed, zowel voor passa- gage. Maar met die twee deuren en een nogal nauwe door gang is de instap voor de achter - zitters niet gemakkelijk. Bovendien is de vergrendeling van de voorstoel nogal onhandig. Maar dat moet men maar voor lief nemen. Een maal zittend, zit men heel redelijk. Vrij zachte, maar lang geen oncom fortabele stoelen. Dat gaat allemaal best. Of men de carrosserie mooi vindt is een kwes tie van smaak. Het is niet uiterma te progressief, het is ook niet schreeuwend conservatief. Zo'n beetje tussen pruimen en krenten. Weinig opvallend, vrij robuust, maar ook nergens afstotend. Flink veel glasoppervlak, handige verzon ken deurknoppen en hier en daar wat chroom om de boel op te sie men er in de eerste en derde ver snelling wél eens tegenaan kan sto ten, maar als je dat bakje niet he lemaal uittrekt valt dat wel mee. Al is het daarvoor natuurlijk niet zo gemaakt. De motor van deze 1,3 liter coupé (1275 cc 60 DIN-pk bij 5250 toe ren per minuut 4 cilinder in lijn) is geplukt uit de 1300serie van Austin en Morris. Heeft dus een redelijk rijk verleden. Men kan hobbelt, springt, danst en wiebelt de wagen, dat het een (minder) lie ve lust is. Men heeft soms het idee de controle over het stuur te verlie zen. Bovendien heeft de wagen in de bocht nogal de neiging aan het dribbelen te gaan. Met het terugne men van het gas is dat vrij gemak kelijk te corrigeren, maar men moet er wél voortdurend op bedacht zijn. Een ander punt vinden wij de ver snellingsbak. Een beetje wagen begon ook bij ongeveer 110 kilometer snelheid te trillen als een schoothondje (wat bij nog harder rijden bepaald onaangenaam was, temeer daar de wind toch al vrij stevige invloed op de auto had). En de automatische terugschakelaar van de richtingaanwijzer deed het meestal niet. Maar deze "plaatselijke buitjes" mogen de eindindruk niet vertroe belen. Men moet niet vergeten, dat ren. Al glimmen die wieldoppen voor ons wel erg. Het interieur is lang niet onver dienstelijk. We zeiden het al, heel redelijke stoelen (al :s de construc tie wat primitief aandoend), een goed bereikbaar instrumentarium en een overzichtelijk en erg functioneel dashboard je. Men kan bezwaar heb ben tegen de asbak, die zo zit, dat er derhalve moeilijk een buil aan vallen. De prestaties zijn dan ook zeer redelijk. De topsnelheid zweeft op de (optimistische) teller om en nabij de 150 kilometer. De trek kracht is niet overweldigend, wel redelijk. Het benzineverbruik kwam gemiddeld in de buurt van de 1 op 12. Het starten gaf geen problemen Het geluid was niet overmatig. Tot zover lijkt het de volmaakt auto. Toch willen wij dat niet be weren, er kleven ook bezwaren aai deze troef van British Leyland. Om eerste (en voornaamste) punt var kritiek geldt het weggedrag van deze Marina. Op de gladde snelwe gen geen problemen. Maar als men over wat mindere wegdekjes rijdt schakelen. En een beslist moeilijk zittende achteruit. Daar komt bij, dat het ontkoppelingspedaal hele maal ingetrapt moet zijn, om te kunnen schakelen. Het geeft geen centimeter cadeau. Maar dat pedaal zit vlak naast de wielkast. Men moet de voet er loodrecht op zetten anders komt men in de knoei met die wielkast. Alles bij elkaar geen schakeling om woest enthousiast iver te worden. De remmen waren op onze wagen iok niet wat het wezen moet. Vrij slapjes. We hadden het met deze estwagen trouwens toch niet ge- roffen. De ruitenwissers sloegen zo hard tegen de onderkant van de ruit, dat het leek of men met een voorhamer aan de gang was. De deze wat conventionele auto voor een zeer acceptabele prijs wordt aangeboden. Een bedrag van f8.190 is beslist aanvaardbaar voor deze royale wagen, waartegen wel bezwa ren zijn aan te voeren, maar daar tegenover zovele voordelen heeft te bieden, dat deze Marina wellicht tot het succes kan komen, waar British Leyland dagelijks over droomt. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST )AG 26 AUGUSTUS 1972 Later liet importeur Pon in Amers foort weten, dat er een sterk gewij zigde kever zou komen: de 1303. Nu is dat "sterk" nogal sterk uitge drukt, maar de gebogen voorruit, waardoor een geheel nieuw dash board mogelijk werd (eindelijk is dat lelijke lakfrontje verdwenen) is toch een wezenlijke verbetering in het interieur. Ook werd er bijvoorbeeld aan de stoelen gedokterd. Dat is trouwens over de hele VW-lïjn gebeurd. Ook in het vlaggesdh'ip van de VW- vloot: de K 70. Het 73-model van deze wagen kreeg enige echte ver beteringen mee. We noemden de stoelen al. Verder werd het geluids volume van de motor teruggedraaid De schakeling werd gewijzigd, waardoor gemakkelijker en nauw keuriger schakelen mogelijk wordt. En de ventilatie werd onderhanden genomen. Op al die punten klonk de kritiek het luidst, zowel onder de gebruikers als in de vakpers. Door enkele technische ingrepen zou bo vendien het benzineverbruik gunstig zijn beïnvloed. We helbben geen ge legenheid gehad dit te controleren, maar de eerder genoemde verbete ringen kan men ook bij een kort stukje rijden ervaren. Wijzigingen dus op last van de ge en heeft dit jaar de bij len over de modellen voor side seizoenjaar met hor- jten vrijgegeven, im het bericht, dat de 411 '-lift" had ondergaan, zoals ■akjargon heet. De wagen i 412 genoemd om een dui- ierscheid te maken met de sljn slechte start nooit he- boven is gekomen. Porsche luchtpomp iaard. Voor reserve- l en luchtbed. bruikers. Volkswagen kan zich van daag minder dan ooit veroorloven voorbij te gaan aan klachten. Daarop zinspeelde directeur Mein- dert Pon, toen hij tijdens de intro- ducbie van de 73-modellen in Amersfoort wat dieper inging op de positie van VW. Vooral op de Ne derlandse markt, waar VW volgens hem een dieptepunt bereikt moet hebben. Verder dalen zou funest Zijn. HIJ zag dat niet alleen als een gevolg van de modelienpolitiek. '"VW brengt nog altijd een serie zo compleet, dat menig concurrent er jaloers op zou zijn". Het is volgens hem mede het gevolg van de hou ding intern. Sinds de oorlog is het Volkswagen enorm voor de wind ge gaan. Kleine dealers zijn met het ongekende succes van de kever ge groeid tot grote bedrijven. Want het was geen kunst een VW te ver kopen. Noteren van de order, vast stellen van levertijd en daarmee uit. De organisatie was bijzonder strak. Maar nu is het getij gekeerd. De verkoopaantallen zijn sterk terugge lopen. Er moet voor worden geknokt om te verkopen. De kever heeft ijzersterke concurrenten gekregen. We denken aan bijvoorbeeld de Fiat 127 en de Datsun Cherry. Toch ver zekerde de heer Pon, dat de gemid delde VW-dealer ook bij de huidige verkopen nog een redelijke winst kan maken. Natuurlijk minder en soms zelf beduidend minder dan enkele of tien jaren terug. Maar men zal met dit mindere moeten leren leven. Want de VW-organisa- tie wil haar exclusiviteit behouden. En trachten met een agressievere en actievere verkooppolitiek en in de loop der komende jaren wellicht .idere modellen terug te komen. Althans mee te gaan strijden om de eerste plaatsen op de verkoopladder. In menselijk opzicht kan dat tot moeilijkheden leiden. De heer Pon was zich daar terdege van bewust. Men zal zich moeten omschakelen. Het gemakkelijke succes van zo'n 20 Jaar wreekt zich, maar hij was ervan overtuigd, dat het zou lukken. Mede gezien het feit, dat de model len dit Jaar in zijn ogen dui delijk zijn verbeterd, terwijl er geen prijsverhoging heeft plaats gehad. Van de gelegenheid in Amersfoort werd ook gebruik gemaakt om mede te delen, dat de 911 modellen van Porsche met ingang van het nieuwe Jaar wat betreft veiligheid en com fort zijn verbeterd. Uiterlijk veran dert er niets. Al negen jaar laat men de carrosserie ongewijzigd, wat door de kopers op hoge prijs wordt gesteld. Maar innerlijk gebeurde er wel wat. Bijvoorbeeld werd de bin- nenbekleding van moeilijk onvlam- baar materiaal. Richtingsstabiliteit en stuurgevoeligheid werden verbe terd. Op de typen E en S werd ook VW's vlag geschip: de K 70. Veranderd volgens aanwij zingen van gebruikers. Zo als dubbele halogeenlam pen bij de 70 L. de benzinetankinhoud vermeerderd Bovendien komt in deze modellen standaard een persluchtfles, die via het sigarettenaanstekercontact niet alleen kan worden gebruikt voor het op spanning brengen van de re serveband, maar ook voor het op pompen van luchtbedden etc.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19