Fintergoed al roeg in 't rek.. PALET-PALET-PALET Argentijnse vrouwen en emancipatie Leidse modezaken verkochten deze zomer weinig „bloot" maar de maxis en broeken vlogen de deur uit Pasop: compacta3 I W ATTGTTSTOS im Zwemmen, zonne- een luchtig jurkje over dwijkse boulevard flane- hebben het deze zomer oradiseh kunnen doen. In !te gevallen kwam voor andwandeling een lange a trui beter uit dan een )e neiging om die leuke tnerjurkjes, zoals de mo- in Parijs en Rome had- rgeschreven en die te kust sur in de boetieks en an dezaken hingen te kopen ok uiterst gering geweest, voor een vakantie aan kusten dan de onze be- e voor die verleiding. ste "bloot" is dan ook in de ilijven hangen tot de uit- Ine Jonker, boetiek La De invloed van het slechte zeker goed merkbaar ge- :hte zomerjurkjes was bijna naar. Wat veel verkocht lange Jurken daar is op- eel van weggegaan", van Es, boetiek Vionnet dat de weersinvloeden erg i zijn. Niet zo zeer in de juni, juli en augustus als lei en april. "Als die voor nden mooi zijn, zit je voor de vakantie kopen dan natuurlijk nog wat naar de grote klap moet tn het voorjaar binnen ha lten zonnige dagen in Juli heb- noemenswaardige invloed jn zomerverkoop gehad. Cas 'Kijk, dat moet Je zo zien. tte v. d. Hoeven moeten wennen aan het De eerste dagen gaat ar het strand of zo, dan n kip in de winkel", eft al dat slechte weer ook klein lichtpuntje. De bad- 'ekken naar de stad en al en ze dan eens een mode- innen. Cas: "Vooral als het lags slecht weer is kun Je merken. Op straat wordt Je elmatig aangesproken door die vragen wanneer de win- Voor veel vakantiegangers betekende 'n uitstapje ma ken sjouwen met para plu's en regenjassen. Me nigeen heeft zo een kopje koffie gedronken. herfst- Con junctuur "Het is niet alleen de schuld van t slechte weer, ook de teruggang in de conjunctuur is daar schuld aan, zegt Lesgever, verkoopleider bij Waals. Wij hebben er gelukkig wei nig van gemerkt omdaA we in de verbouwing zaten. Het is wel zo dat wat ik van andere zaken weet dat de verkoopcijfers na 1 mei 20-50% zijn teruggelopen in sommige geval len nog meer. Heus het is niet al leen het weer geweest". De heren trekken zich kennelijk minder aan van een regenbuitje want Hij man nenmode heeft gewoon goed ge draaid. Filiaalchef Kastercum "Vooral de drie weken voor de bouwvakvakantie was het een gek kenhuis. Het enige wat wij hebben kunnen merken van het slechte weer, is dat de verkoop van de la- my-jassen en dergelijke doorliep tot april mei". Bikinies Bij sporthuis Wilms-Floet is men in tegenstelling tot het Sporthuis Cen trum niet helemaal tevreden over de verkoop van het badgoed. Wilms-Floet: Het weer heeft ons wel degelijk parten gespeeld. Toch is er wel nieuw badgoed gekocht want als je zo eens in de zwemba den en op het strand kijkt zie je de leuke modelletjes van dit jaar toch wel dragen, iedereen heeft alleen wat voorzichtiger gekocht. Wat na- natuurlijk buiten verwachting lek ker is verkocht is de regenkleding, de coltruien en pantalons. ek inkopen iie zijn erg goed ver- ertelt Louis Oets, La Rose. Pt, zoals ook Cas van Es wek in. De zomer is voor rom niet zo slecht geweest, de vraag op de voet kun- ;n, vandaar dat bij La If juli de grappige angora- net lange en korte mouwen, winter een topper gaan te koop waren. zichtige inkoop-politiek van tatjes" wordt ook door de zoals C en A gevolgd. Al 5 men daar volgens de amse bedrijfsleider Van der ADVERTENTIE BREESTRAAT1080-112 LEIDEN Het valt niet mee om slank te wor den of te blijven. Je wilt ook wei eens feestelijk eten. Zo'n feestelijk etentje draait dan meestal uit op een te veel aan caloriën. Om de lij- ners een beetje te helpen hier een twee recepten voor "slank-slaatjes" voor vier personen. Wortel-komkommersla met kaassaus 250 g wortel, 250 g tomaten, kom kommer, 55 g blue -fort-kaas, IV. eetlepel magere kwark, 1% eetlep melk, IVi eetlepel azijn, peper, bie look, enkele gewassen slabladen. Maak de wortelen schoon en sni ze in plakjes. Kook ze 2 minuten ij ruim water met zout; was de torna ten en de komkommer en snijd ze in blokjes. Strooi er wat peper op Vermeng de groenten met elkaar. Wrijf de kaas kruimelig. Werk er met een vork de kwark, melk en azijn door, zodat een gladde saus ontstaat. Maak de saus op smaak af met wat peper. Leg in 4 glazen schaaltjes of coupes een gewassen slablad. Verdeel hierover de groen ten en schep de saus erover. Gar neer het gerecht met wat fijnge knipte, gewassen bieslook. Deze sla kun Je geven als voorge recht of als hapje bij de lunch. Per ersoon levert deze sla 85 calorieën. eloensalade JO g meloen, 200 g schouderham, 4 omaten, 100 g macaroni, 4 eetlepels nagere kwark, 2 eetlepels slasaus 25 vet), 2 eetlepels azijn, 1V2 eet lepel chilisaus, peper (knoflookzout gewassen slabladen, peterselie. Kook de macaroni gaar, spoel ze goed af en laat ze afkoelen. Maak een saus van de kwark, slasaus, azijn, chilisaus, peper, zout (en knoflookzout). Snijd de meloen doormidden, verwijder de pitten en schil en snijd het vruchtvlees in blokjes. Was de tomaten en snijd ze evenals de ham in blokjes. Vermeng de macaroni, meloen, to maat en ham met elkaar. Bedek een platte schotel met gewassen slabladen en schep hierop de salade. Schenk hierover de saus en garneer met peterselie. Deze meloensalade kan als maal tijdsalade dienst doen of als lunch en levert 270 caloriën per portie. Je kunt de meloensalade ook als voor gerecht geven, maar laat dan de macaroni weg en maak de porties kleiner. Neem voor 4 personen het halve recept. Deze hoeveelheid le vert per persoon 80 calorieën. Latijns-Amerika borrelt over van nieuwe politieke en so ciale ideeën want de oude conservatieve orde, hoe veer krachtig ook, is aan het afbrokkelen. Een aspect hiervan is de opstand van de vrouwen. In een groot deel van landelijk Latijns-Amerika is een vrouw nog veroordeeld om een kin deren barende sloof te zijn met weinig kans om uit deze situatie te ontsnappen, behalve wanneer zij bijzonder aan trekkelijk is. Het is slechts één aspect van een algemene toe stand om achterlijkheid. In de meer progressieve landen eisen vrouwen thans gelijkheid met mannen. Zij moeten daar niet zozeer vechten tegen wettelijke achterstelling als wel tegen de ouderwetse opvatting over hun rol. In Argentinië bijvoorbeeld, een be trekkelijk verlicht land met een menselijke benadering van sociale problemen, genieten vrouwen in theorie gelijkheid met mannen. Een kleine wijziging in 1968 nam de laatste sporen weg van wetten, die de vrouwen tot tweederangs burgers degradeerden. Maar wat de wet ook moge beweren, de meeste Argentij nen zijn, net als hun broeders el ders in Latijns-Amerika, ervan overtuigd dat de plaats van de vrouw in de keuken, de kerk, de kinderkamer of het bed is. Ondanks de aanzienlijke prestaties van veel Argentijnse vrouwen van wie sommigen zoals Marta Argerich of Victoria Ocampo internationale roem hebben vergaard, moeten zij op politiek of economisch terrein nog heel wat obstakels zien op te ruimen. Het denkbeeld van een Ar gentijnse Golda Meïr of Indira Gandhi doet de meeste mannen al- Kerk De rooms-katholieke kerk is een machtig instrument van de geves tigde orde in het land, met het ge volg, dat er geen voorzieningen be staan voor echtscheiding. Veel vrou wen die gescheiden leven van hun echtgenoten, ondervinden belem meringen om een eigen leven te gaan leiden. De kerk heeft ook obstakels opge worpen op de weg naar geboortere geling. Veel vrouwen in de armere provincies moeten maar kinderen baren die zij niet behoorlijk kunnen verzorgen. De vrouwen in Argentinië kregen het kiesrecht na de Tweede Wereld- oorlog.Zij kregen het van Juan Pe- ron, wiens vrouw Evita veel deed om hem ervan te overtuigen dat zij althans in Argentinië niet automa tisch de meer conservatieve politici zouden kiezen. De charismatische Evita verbeterde het lot van de Ar gentijnse vrouwen, maar haar in vloed was minder aan haar eigen onmiskenbare talenten te danken dan aan haar positie als vrouw van de president. Een poging van Peron om haar kandidaat te stellen als vice-presi dent werd krachtig de kop inge drukt door de bevelhebbers van de strijdkrachten. Deze meenden dat als een vrouw in rang boven hen zou staan, dit afbreuk zou doen aan hun waardigheid. Mannen en vrouwen partij Tot de dag van vandaag is de perso- nistische partij gesplitst in een vrouwenpartij en een mannenpartij, hoewel bij de sporadische Argen tijnse verkiezingen de stemmen te zamen worden geteld. (In het socia listische Chili worden ze nog afzon derlijk geteld en daar stemmen de conservatiever dan de meisjes uit Buenos Aires en andere welvarende steden, die uit de eerste hand iets te weten zijn gekomen over de ontstellende armoede, die algemeen is in de afgelegen gebie den, doordat zij daar les gegeven hebben, vormen geziene recruten voor terroristische cellen, die vastbe sloten zijn om het ten koste van alles tot revolutie te laten komen. Het onderwijs is zo afhankelijk van vrouwen omdat de salarissen er zo slecht zijn, dat weinig mannen de plaats van vrouwen zouden willen ADVERTENTIE spaar de huidbacteriën Er is iets aan de hand met de deo dorant. Steeds meer publicaties waarschuwen. En hoe! De meeste deodorants bevatten namelijk een bacteriedodende stof. Waarmee de huidbacteriën vernietigd worden. Rigoureus. En waarmee - dat is waar - óók de transpiraticgcur ver dwijnt. Even rigoureus. Maar on gevaarlijk? Huidbacteriën (huidflora') hebben een taak. Ze regelen het evenwicht op onze huid. Ze beschermen ons tegen het binnendringen van ziek teverwekkende kiemen. Zeer accu raat. Vandaar dat zoveel deodorants met een bacteriedodende stof huid irritatie kunnen veroorzaken. Be scherm het milieu. Gebruikde goede deodorant! Kan het hnders? Natuurlijk. Dat bewijst Therme. Een heerlijk ge parfumeerde, veilige deodorant Met 'sinodori. Een Franse stof, die de huidbacteriën ongemoeid laat, maar de geur - zeer snel - afbreekt Oók rigoureus. Maar veilig. Zon der het milieu te verstoren. Zonder huidirritatie te veroorzaken. Denk aan uw huid. Ga over op Therme - de veilige 'alternatieve' deodorant.Verfijnd geparfumeerd. In elegant gedecoreerde spuitbus van 110 gram netto, 5.75. Verkrijgbaar bij 'de Bijenkorf, bij Vroom Dreesmann, bij apotheek en parfumeriezaak, en natuurlijk bij uw drogist. Therme is een produkt van N.V. Import Unie, Arendstraat 5. Hil versum. Tel.: 02150-50547. Ver koopadressen op aanvraag. Het peronistische systeem ls realistische manier om een rol van betekenis in de bewe ging te laten spelen, eerder dan hen op hun plaats te houden. De leidsters van de peronisten zijn veel invloedrijker figuren dan vrou welijke leden van andere partijen. Zij hebben ook bewezen even ge welddadig te zijn als de mannen en zijn al even geneigd kogels te ge bruiken ter oplossing van hun twis ten. Er worden vrouwen aangetrof fen onder de leiders van talrijke Argentijnse guerillabewegingen. Velen van hen worden gerecruteerd uit de rangen van het grote leger van vrouwelijke leerkrachten. Het lager en middelbaar onderwijs wordt beheerst door vrouwen en geeft aan redelijk begaafde meisjes praktisch de enige mogelijkheid voor Heroïsme Dankzij het heroïsme van veel Jon ge vrouwen, die vaak pas omstreeks twintig Jaar oud zijn, kunnen kin deren in afgelegen gebieden über- haubt onderwijs krijgen. Jonge Verzet Aangemoedigd door het voorbeeld van vrouwen in andere landen be ginnen Latijns-Amerikaanse vrou wen thans de oude barricaden van het vooroordeel af te breken. Er be staat verzet tegen vrouwen met an dere baantjes dan in winkels of op kantoren. Vrouwen uit de arbeiders klasse kunnen slechts huishoudelijk werk doen. En daar het werkloos heidscijfer ongeveer 8 procent be draagt en er voor mannen te weinig baantjes beschikbaar zijn, blijven fabrieken in het algemeen sinds enige tijd gesloten voor vrouwen. Een belangrijke hinderpaal wordt gevormd door een aantal wetten die de bedoeling hebben vrouwen te be schermen tegen uitbuiting. Zij mo gen. wettelijk althans, niet 's nachts werken op kantoren of in fabrieken. En als een vrouw een kind moet krijgen is haar werkge ver verplicht haar drie maanden volledig salaris te geven, zelfs als zij pas een maand bij hem in dienst is. Dit weerhoudt onderne mingen ervan vrouwen in dienst te nemen in de leeftijd dat ze kinde ren kunnen krijgen. Traditioneel Ironisch genoeg stuiten de progres sieve vrouwen op de felste oppositie van traditioneel ingestelde vrouwen, vooral zij die de talrijke liefdadig heidsinstellingen organiseren of lei ding geven aan verenigingen van moeders. Maar verreweg het groot ste obstakel voor de vrouweneman cipatie is toch de cultus van "ma chismo" (overdreven mannelijkheid die algemeen heerst in de lagere klassen en krachtig is in de hogere. De sexsymbolen van de arbeiders klasse zijn over het algemeen op een groteske manier vrouwelijk met grote, soms kunstmatig opgevulde borsten en dijen, een karikatuur van de "maten" waar Hollywood de voorkeur aan geeft. De meeste goedkope restaurants en café's hebben nog een aparte afde ling voor gezinnen, hoewel in de grote steden vrouwen, al dan niet in gezelschap, al Jarenlang geen vandacht meer plegen te schenken aan deze afscheiding. Vier bewegingen voor de bevrijding van de vrouw zijn actief, hoewel geen enkele meer dan enige hon derden lezers telt. Een tijdschrift van een van deze groepen heeft een oplage van 3000, en dat in een land waar de oplage van tijdschriften veelal klein is. De eisen gaan veel minder ver dan die van de revolutionaire zusters in de Verenigde Staten. De leidsters zeg gen de meeste affiniteit te gevoelen jegens de "ribellione feminista" in Italië. Allereerst verlangen zij op heffing van de paternalistische wet ten, die de vrouwen beschermen. Zij hebben echter ook bezwaar tegen de mannelijke overheersing, zoals die o.a. tot uiting komt in de leiding van vakbonden met Juist in hoofd zaak vrouwelijke leden. Deze vrou wen willin in de eerste plaats als mensen beschouwd worden en niet als vrouwen, en om hierop de na druk te leggen vragen zij dat er een verplichte militaire dienst voor vrouwen naast die van de mannen zal worden ingesteld. In de moderne oorlog zo zeggen zij, is het geslacht van slachtoffers irrelevant. ADVERTENTIE van LEWENSTEIN klein, licht, handig, en ó-zo-kompleet

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17