Mark Spitz doodziek van geklets over die medailles f - ONGUNSTIGE LOTING TOOR JAMES VRIJ Hockeyteam India imponerend Tweede zitting anti-climax Records zeggen nu niets lodenburg - Veers® Boys LFC - Vriendenschaar Sinds Juni '67 heeft Mark Spitz 29 keer een wereldrecord aangescherpt. Hij begon direct maar met twee tegelijk: op de 100 vlinder en de 400 vrij. Die medailles mee". Spltz (10-2-'50 geboren in Modesto; 1.86 meter lang, 73 kilo zwaar) heeft zich de laatste drie Jaar toegelegd op de 100 en 200 vrij, en de 100 en laatste afstand heeft hij nog driemaal in tijd bekort. „Ik zwem nu geen 400 meter meer. Vroe ger was ik Jong en lichter van 200 vlinder. Op alle vier num mers staat achter zijn naam de noot van een wereldrecord. zo hard op de 400 vrij. Ik zou nog wel 4.02-4.03 kunnen berei ken, maar daar win Je geen Hier komt het er op aan Je zenuwen te bedwingen. Naar vroeger vraagt niemand". V. Mark Spitz: "Die snor flatteert me. Ik draag hem nu al twee jaar en ik heb wat wereldrecords mee gebroken RCHARDSON TREFT HET BETER 1UNCHEN Het lijkt vrijwel zeker dat fames Vrij zijn hoop om meer dan één wed- rjd in het Olympische toernooi te boksen, kan opgeven. De Nederl. kampioen in het feitergewicht kreeg gistermiddag bij de loting, de Europese kampioen 1971, de Hon- lar Janos Kajdi als tegenstander. Wij hadden het slechter kunnen treffen", was het geforceerde commentaar van coach inus Krijger, die de ceremonieën van enkele bejaarde bestuursleden van de AIBA de ring met steeds groter wordende nervositeit had gadegeslagen. Krijger was van naam Kajdi kennelijk niet onder de indruk. 1 ist hij misschien niet dat het Europese kiampioen is. „Als het zelfde is die ik vorig Jaar in Ma id gezien heb, dan is hij half maf. hoeft voor Jaimes geen probleem zijn". lamos Kajdi is inderdaad dezelfde die Krijger vorig jaar in de lanse hoofdstad tijdens de Euro kampioenschappen heeft gezien. is waarschijnlijk de bokser die in München ttwezig is. De 32-Jarige legeroffi- bokst sedert 1950. In de ruim intig Jaar dat hij actief is, heeft indrukwekkend record jebouwd. Hij heeft tot nu toe 560 dstrijden gebokst, waarvan hij er Hij verloor slechts ftien partijen en bokste drie maal beslist. Tot de 120 boksers, die »r knock out van hem verloren, be- irt ook de Nederlander Tonny het eerste Holland stoernooi (1966) in de eerste ron- geëxecuteerd werd. De Bossche- üt heeft daarna vrijwel nooit Inthony Richardson, die eind internationaal militair bokskam- in werd, lijkt het op papier be te hebben getroffen dan James De Haagse zwaarwelter, een de vijfendertig, die zijn inge- reven, kwam als zevende balie- uit het lotto-apparaat, dat voor loting werd gebruikt en de ATBA- ioials de nodige moeilijkheden be- gde. Zo moest de hele loting voor liohtvlieggewicht worden overge- a omdat er een balletje voor een id, dat in deze klasse niet had eschreven, was ingegooid, lichardson zal het moeten opne- a tégen de Argentijn met de wel lende naam Rufino Roberto Ga- Van de Zuidamerikaan kon [s Golym, de alwetende computer het perscentrum, niets vertellen, de inschrijvingslijsten büjkt dat brera 19 jaar is en 1.69 m lang. 1 lengte betreft is de 25-jarige ierlandse kampioen duidelijk in voordeel. De Hagenaar is tien ibimeter langer dan zijn tegen- en dat kan in het gevecht s uiterst belangrijk worden. handalig Sr gaan zich bij de Olympische ADVERTENTIE ZONDAG A.S. 2.30 UUR Sportpark Noord. bokswedstrijden schandalige tafere len afspelen", is de stellige overtui ging van de Nederlandse scheidsrech ter Jan Krom. „Wij hebben hier de afgelopen week een cursus gehad. Daarna zijn in de bokshal officiële wedstrijden gehouden. Bij de beoordeling van een aantal partijen waren er uitslagen die onderling soms negen punten ver schilden". Volgens Krom is de oorzaak van de grote verschillen het feit dat de 43 scheidsrechters en juryüeden van hen komen er vier niet als ar biter in de ring uit alle delen van de wereld komen. „Het is ge woon een verschil in stijl. In het ene land ziet men graag een voort durend aanvallende bokser terwijl er gens anders stijl en technisch kun nen hoger gewaardeerd worden. Het is moeilijk om tot uniformiteit te komen". De Internationale Amateur Boks Associatie (AIBA) heeft in het ver leden herhaaldelijk moeilijkheden gehad met de uitslagen van de jury. Het was een publiek geheim, dat Oosteuropese juryleden de boksers van achter 't ijzeren gordijn meestal bevoordeelden. De AIBA is van het systeem om voor de partijen de vijf juryleden en de scheidsrechter vast aan te wijzen afgestapt. In München worden voor elke wedstrijd zes „on- partijidigen" aangewezen, daarna be paalt het lot wie de wedstrijd gaat leiden. Wordt hetzelfde jurylid twee maal achter elkaar als arbiter aan gewezen dan volgt een nieuwe loting. Voortaan geen 'drukken' meer MÜNCHEN - Het congres van de Internationale Gewichthef -Federa tie heeft gisteren in München be sloten het onderdeel drukken van het wedstrijdprogramma te schrap pen. Alleen het trekken en stoten blijven nu nog over. Tevens zal in de toekomst gesproken worden van de Olympische tweekamp, in plaats van driekamp. Alle tot dusver ge maakte records zijn ongeldig ver klaard. De wijziging is in het voordeel van de technisch sterke gewichtheffers. Hij is doorgevoerd mede op medisch advies, omdat bij het drukken het eerste onderdeel van de drie Olym pische oefeningen het knie- gewricht en de wervelkolom te zwaar zouden worden belast.v Een andere reden voor de afschaffing van het drukken is het feit dat de techniek van dit nummer de laat ste tijd reeds meer op die van het stoten ging lijken. MÜNCHEN Steeds weer wordt dezelfde (onnozele) vraag op Mark Spitz afgeschoten. Maakt hij het echec van Mexico goed in München? De 22-jarige Amerikaan deelt daarop wat goedkope antwoorden uit als: „Ik doe mijn best". Hij heeft het afgeleerd, zoals vóór Mexico, van tevoren een hoeveelheid goud te claimen. Spitz de enige zwemmer in Amerika die op straat wordt herkend en dikwijls moet vluchten voor een horde smachtende meisjes kan dat gedrein duidelijk niet verdragen. Hij heeft al zon hartstochtelijke aversie tegen vreemden en journalisten in het bijzonder. Een vergelijking met Bobby Fischer dringt zich dan ook automatisch op. In de pocherige stijl van Fi scher proclameerde Spitz vóór de Spelen, dat hij alle tegenstanders zal verkruimelen. Maar in Mün chen blijkt hij het spelletje blufpo ker te hebben opgeborgen. "Ek wordt doodziek van het geklets over al die medailles. Mij hoor Je er be slist niet over. Ik geloof wel heilig in driemaal goud voor onze estafet tes". Om zowaar toch gelijk Fischer (en Clay) luidkeels uit te vallen: "Ik heb hier gelezen, dat Fassnacht mij op de 200 meter vlinder zal kloppen. Wie is Fassnacht dan wel? Wat heeft hij dit Jaar eigenlijk ge presteerd?" Discussie Terwijl hij dan toch even passeert net Gerhard Hetz ex-ver zamelaar van wereldrecords en trai ner van onder meer de Westduitse schoolslag-vondst Kusch. Er ont staat een spontane discussie over de stekelige snor van Spitz. Hetz: "Ik zou die er afhalen. Mijn mening is, dat je dan nog sneller zal zijn. Proe ven hebben uitgewezen, dat haar groei door de weerstand de presta ties drukt". (De Amerikaan Steve Genter heeft omwille van het zwem men een nagenoeg kale kop). De ijdele Spitz ("De snor flat teert me") slaat het advies af. "On zin, ik draag 'm nu al een Jaar. Ik heb er al behoorlijk wat wereldre cords mee gebroken". De gebronsde Spitz heeft ook duidelijk succes met de extra-haardracht, want velen van de Amerikaanse dames-ploeg noe men hem dweperig de nieuwe Omar Shariff. Later, na de training, komt expert Gerhard Hetz nog eens terug op Mark Spitz. Maandag opent hij zijn marathonprogramma met de 200 vlinder en de 4x100 vrij-estafette. Hetz: "Als hij op de 200 vlinder van Fassnacht verliest, en dat is heus niet denkbeeldig, ben ik bang, dat het weer mis zal zijn met hem. Maar wanneer hij het goud be machtigt is hij niet meer te stop pen". Dan zal eindelijk de wraak zoet zijn voor het verdriet in Mexico in plaats van viermaal indivi dueel goud: een zilver, een brons, een achtste plaats en de totale ont reddering van een diskwalificatie. Spitz zelf haalt de wond liever niet meer open. "Ik was toen wel iswaar achttien, maar nog zeer on volwassen en onzeker", beroert hij vluchtig het pijnlijke onderwerp. De huidige Spitz moet vooral mentaal Door Lex Muller zijn gedrild door zijn coach op de universiteit van Indiana, de mensen kenner James Counsilman. Deze ve teraan onder de Amerikaanse trai ners heeft de onhandelbare Spltz voor het zwemmen gered. In '69 nam Counsilman het wispel turige talent in bescherming, nadat George Haines hem bij Santa Clara had geroyeerd. Spitz was als gelo- vif Jood naar de Maccablah-Spelen in Tel Aviv geweest. BIJ zijn terug keer verlangde Haines, dat hij de club zou steunen in het nationale es tafette-toernooi. Spitz voelde zich bekaf en weigerde. "Bij Haines draaide alles om Schollander. Zon der dat ik het wist, heeft me dat ge nekt. Ik kwam er achter bij Coun silman". Op de Indiana-universiteit Spitz moet nog een Jaar voor de studie van tand-technieker brak James Counsilman de oester met geweld open. Hij waakte ervoor hem met egards te verwennen, tuchtigde hem integendeel door hem geregeld te negeren. De verwende Mark Spitz (zijn vader verhuisde na de ruzie met Haines ogenblikkelijk van huis en baan) zocht geleidelijk aan kon- takt met zijn studiegenoten, waar mee hij zich veelvuldig overgeeft aan beschouwingen over snelle auto's (hij berijdt er twee: een Triumph en een Mustang). Brian Job, ook tn Mexicoé, „Mark was daar onuitstaan baar. Hij sloot zich af en katte oni alleen maar af. Hij is een stuk vrien delijker geworden, hoewel hij eeuwig een gereserveerd type blijft". Losgelaten In München gaat Mark Spitz voor namelijk om met Sherman Cha- voor, coach van de VS-meisJes. Tij dens de zomer-vakantie is hij lid van Chavoors club Arden Hills. Deze vergrijsde zwemdocent nam Spitz de laatste weken in het gezin op om uren over het Mexico-syndroom te bomen. "Ik heb het idee, dat hij helemaal heeft losgelaten". Volgens Chavoor, die als alle Ame rikanen weinig toeschietelijk is, zal Spitz op deze Spelen alle beloftes In lossen. "Mark is met Matthes de beste zwemmer van dit tijdperk. Beiden hebben de uitzonderlijke eigenschap, dat zij met hun benen een schaarbeweging van negentig centimeter kunnen maken. Mark die schiet elastisch als een veer door 'I water. Op Matthes na heeft nie mand zo'n perfecte ritmiek. Maar hij heeft een nadeel. Ondanks zijn enorme ervaring kan hij ineens door zijn zenuwen van slag raken". Echoën deze woorden maandag avond nog na In de zwemhal of zijn ze dan verstorven? ADVERTENTIE ZONDAG 2.30 UUR N.M. Terrein Bo9huizerkade. De vlaggedrager en de draagster van het naambord "Neder land" op één foto. Hockeyer Nico Spits en Lillian Kolk uit Be verwijk. Fischer-Spasski weer remise REYKJAVIK De tweede zit ting van de achttiende party Fi scherSpasski is gisteren een anti climax geworden. Na het geweldige gebeuren in de tweede helft van de eerste zitting werd gehoopt op een venijnige strijd om de winst. Beide schakers konden pogingen in die richting aanwenden. Evenwel, de krachtmeting werd na enkele zet ten remise (zetherhaling)Zoals re gelmatig voorkomt, had de analy se het doelloze van voortgezette pogingen aan het licht gebracht. De stand is nu 10^—7^ in het voor deel van Fischer. Morgen heeft Spasski wit in de negentiende partij. De achttiende partij was donder- Basketbal - De Zandivoortse ere divisievereniging The Lions zal bij de heren de competitie niet behoe ven te starten met een negatief sal do van tien punten. De commissie van beroep van de Nederlandse bas- ketbalbond heeft deze straf, opge legd toen de vereniging nog Mars Energie Stars heette en fraude met contraoten pleegde, vernietigd. De andere straffen (boete en schorsing bestuur), waar overigens geen be roep tegen was aangetekend, blij- Oranje rust uit voor eerste krachtproef MÜNCHEN De Nederlandse hockeyleiding heeft na de zo suc cesvolle oefenwedstiijd tegen Oegan da op donderdag het niet meer no dig gevonden haar team nog eens tegen een ander land in het veld te sturen. Bang als zy was dat de jongens zioh zouden „overeten" aan wedstrijden vooraf en uiteraard ook de vrees voor blessures. Gisteren hielden onze hockeyers zich onder meer onledig met naar atletiekwed strijden te kijken. Zelfs werd het niet nodig gevonden de laatste trai ningspartij van India te gaan be studeren, de eerste tegenstander van oranje zondagmiddag aanstaande Om half vijf traden de Indiërs aan tegen Frankrijk op een der bij vel den van het Olympisch hockeysta- dlion. De Fransen verzochten de Indiase coach „Babu" Kanwar Singh viermaal twintig minuten te speleu, maar de kleine Babu ging daar niet op in. Hij wilde het maar gewoon op tweemaal 35 minuten houden. Alleen Ties Kruize kwam een kwar tiertje kijken. Zelfs coach Van Grimbergen en chef d'equlpe Sohnitger waren afwezig. Zij haci- denblijkbaar het imponerende In diase spel al genoeg geobserveerd. De Fransen kwamen er tegen de lichtvoetige Indiase slangenmensen bijna niet aan te pas en de keien dat zij tot in de vijandelijke cirkel doordrongen, waren op de vingers van een hand te tellen. India won met 3—0, terwijl twee treffers wer den afgekeurd. De Indiërs bouwden Door Piet Kienhuis het spel in hoofdzaak rond de „or thodoxe" opstelling 2-3-5 op, maar zij spelen deze formatie uiteraard niet star. Vooral omdat de Indiërs zo bliksemsnel zijn vullen de linies elkaar steeds voortreffelijk aan Ashok Kubar, de linksbinnen, was ook deze middag de grote Spiei- macher en middenvoor Kulwant Singh de goalgetter. Ei' zal bijzonder veel ditie en oplettendheid landgenoten worden deze eerste krachtproef met rede lijk resultaat te kunnen doorstaau. Toch duurde de afwerking van de talrijke Indiase aanvallen nog wel eens te lang. Manager Koshar Ohander Datt (46), een der vroegere sterren van het team was blij dat zijn pioeg meteen al in Nederland een goede tegenstander tegenover zioh vindt. „Ik hoop dan ook dat het een aan trekkelijke wedstrijl zal worden" gaf hij als zijn mening „met India na tuurlijk als winnaar. We hebben een zeer jong team opgebouwd, variërend van twintig (Asham Shar) tot der tig (Harbinder Singh) jaar. Ik denk dat de krachten in het toer nooi niet ver uit elkaar zullen lig gen. De uitslag lij kt net zo moei lijk te voorpellen als een paarden race. Elk lager team is in staat je een punt af te pikken", gaf de be minnelijke theehandelaar als zyn inzicht. De Indiërs hebben een nieuwe keeper n de 24-jarige Manuel Fre derick onder de lat staan, die hier in München zijn internationale de buut maakt. Een frêle manneke, die tegen de Fransen uiteraard moeilijk te beoordelen was. Aan Ties Kruize de eer om Frederick zijn blanke koorts hoog te laten oplopen. dagavond ln onderstaande stand af gebroken. Wit: Fischer (VS)—Kal, Dg0, Tbl Th7, Pi, a3, b2, b4, g3, h2. Zwart: Spasski (Su) Kb6, Dd7, To8, Td4, Pi, a4, b3, e5, f6. Spasski had zijn 42e zet onder couvert afgegeven. Die luidde: 42Dd708 minder goed is 42DD6 en nu bijvoor beeld 43. Tf7, Tc6, 44. Dg7, met ac tief spel, 43. Th7—f7, Td4—d6, 44. Dg6h6dreigt 45. De3-f, met kansen. 44Dc6—f3, 45. Dh6 h7, Df306, ook zwart heeft weinig mogelijkheden. Indien 45Tc2, dan 46. Dh8. 47. Dh6—h7. Remise door 1 DC 8: DE BESTE ZET BELGRADO Bora llic, een hartstochtelijk schaak liefhebber uit Zuid-Slnvië heeft in een ingezonden brief aan zijn krant geschreven dat de beste zet die Boris Spasski in de tweekamp met Robert Fischer kan doen is: Dc8. Hij schreef: "Spasski heeft geen enkele kans meer zijn titel te behouden, zijn beste zet is Dc8, van het vliegveld van Reykjavik naar Moskou". Briesenick stoot record POTSDAM De Oostdultse at leet Hartmut Briesenick heeft gis teravond tijdens wedstrijden ln Pots dam het Europese record kogelsto ten verbeterd en gebracht op 21.45 meter. Het oude record stond met 21.32 meter op naam van zijn land genoot Hans-Joachlm Rothenburg. Het wereldrecord met 21.78 meter ls in handen van de Amerikaan Randy Matson, die zich niet voor München heeft kunnen Dlaatsen. Da beste seizoenprestatie staat op naam van de Amerikaan Al Feuer- bach met 21.52 meter. Ook Hans Peter Gies kwam tn Potsdam boven de 21 meter: met 21.31 meter miste hij het oude re cord op slechts één centimeter, Briesenick stootte het record in da vierde poging.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13