Banden in maak Bonn-Peking o PROTEST VAN ARBEIDERS TEGEN KOMST VAN AZIATEN Peron wil pas in oktober terug naar Argentinië Wij staan niet aan de verkeerde kantwij zijn de verkeerde kant Canada wil aantal opnemen MILITAIREN MET NAAR VERGANE GLORIE HUNKERENDE GRIJSAARD IN HUN MAAG VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND PAGINA 9 NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN 27 augustus t/m 1 september 9-18 uur, zondag 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 180 stations verkrijgbaar ADVERTENTIE (Van onze correspondent) MIAMI "Het behoud van Vietnam is het behoud van al les dat goed en menselijk is in deze wereld". Dat is een zinsne de uit een toespraak van de filmactrice Jane Fonda. "Mijn besluit, nu 26 dagen geleden, Door Henk Leffelaar om geen vast voedsel te eten, was de enige manier waarop ik mijn ouders, mijn familie en iedereen die maar wilde luiste ren kon toeroepen, dat ik wat er in Vietnam gebeurt niet meer kon verdragen". Dat is een zin snede uit de toespraak van Ren nie Davis, een van de leiders van de demonstraties tegen de Republikeinen. Geen van beide toespraken kregen enige publiciteit, noch in de Amerikaanse pers, noch op de Amerikaanse televisie. Nog meer redevoeringen ble ven de afgelopen week in Mia mi buiten het Republikeinse nieuws. Daniel Ellsberg, die te recht moet staan voor het open baar-maken van de Pentagon- sudie over Vietnam, zei: "Wij staan in Vietnam niet aan de verkeerde kant, wij zijn de ver eerde kant". David Dellinger, ook een leider van de demonstraties: "Ik heb lang nagedacht over de eigen lijke betekenis van de hervat ting van de zware bombarde menten en van het leggen van mijnen in de haven van Hai phong. Ik ben tot de conclusie gekomen, dat het ook bedoeld is als een psychologische oorlog voering tegen het Amerikaanse volk zelf, om hen murw te maken voor alle kritiek op het Vietnam-beleid van deze rege ring". Meer Deze toespraken werden ge houden op een openluchtbijeen komst voor het congresgebouw, waar 1348 Republikeinen bezig waren president Nixons huurcon tract voor het Witte Huis met nog vier jaar te verlengen. En wat Jane Fonda, Rennie Davis, Ellsberg en Dellinger te zeggen hadden, voor de vuist weg, voor het gehoor van een 400 op de straatstenen gezeten, dood stil luisterende jongeren, die van heinde en verre gekomen wa ren en de ongemakken van een primitief tentenkamp in Fla mingo-park trotseerden om opnieuw van hun idealen te ge tuigen dat had voor de Euro peaan die stond mee te luiste ren, meer te maken met Ameri ka dan alle ontzielde retoriek van de partij, die naar Miami was gekomen om zichzelf geluk te wensen. Want het is dit Amerika van deze baardige jongeren, in hun gerafelde spijkerbroeken en ten nisschoenen, die voor deze Europeaan het menselijkste vertegenwoordigden van de ge kwelde samenleving op dit on metelijke continent. In 1968 wa ren de demonstranten jong en nog hoopvol. De demonstranten die deze week naar Miami kwa men. waren ouder en hun bij eenkomsten hadden de toon van wanhoop. Dit zei 'n Vietnam-ve- teraan die avond"Ze zeggen tegen me: waar bemoei je je mee? Je bent nog maar een kind. Maar ik heb er 33 maan den opzitten in Vietnam en mijn hart is oud en doodmoe van 't wachten op het einde van die smerige oorlog". Nog niet genoeg Rennie Davis zei het ook: "In de afgelopen jaren hebben we naar Washington gemarcheerd, we hebben bloed gegoten op de archieven van dienstplichtkanto ren, we hebben bommen laten springen in fabrieken die na palm maken, we hebben ons la ten slaan en arresteren, we heb ben gedemonstreerd tegen de dode studenten van Kent en Jackson university, en nu zijn ze daar binnen in die hall bezig om een president te prijzen, die meer bommen dan welk mens op aarde ook ooit heeft laten werpen, die zei de oorlog te zul len beëindigen, maar die na 20.000 Amerikaanse gesneuvel den later de oorlog heeft uitge breid tot Cambodja en Laos. en nog is het niet genoeg ge- Welke vergelijking moet ge trokken worden tussen deze jon geren en de 3000 jonge "Nixon- vrijwilligers", die schoongewas sen en uitgedost in Republikein se feestkleding ook naar Miami kwamen, om van bijeenkomst naar bijeenkomst gesleept te worden, om Republikeinse spre kers op signaal toe te juichen? Die met overtuiging de ge meenplaatsen napraten, die vooral het monopolie schijneu te zijn van de Republikeinen: dat "free enterprise" het behoud van Amerika en de vrije we reld is, dat Amerika belaagd wordt door een internationale communistische samenzwering dat de Amerikaanse democratie het beste systeem ter wereld is, dat de Democraten onver antwoordelijke radicalen zijn. Gelukt De conclusie is in ieder geval dat de met Nixon en Agnew doelbewust begonnen polarisa tie van het land zijn effect niet heeft gemist. De politiek ge doogt het dat het dezelfde pre sident was, die bij zijn inaugu ratie de leus koos: "breng ons bijeen". De politiek gedoogt het ook dat de president in zijn re de deze week in Miami, uitvoe rig stilstaat bij het dagboek van een Russisch meisje waar in zij de dood van al haar fa milieleden beschrijft, terwijl in opdracht van die zelfde presi dent bommen blijven regenen op N oor d-Vietnam. De politiek gedoogt het ten slot te ook, dat de president zich door de public-relationsmannen laat adverteren als de "vredes- president", die gezorgd heeft voor een "generatie van duurza me en eervolle vrede". Het is deze politiek, waar de demonstranten geen boodschap aan hebben en waaromzij het als hun taak zien te ageren voor een "nieuwe politiek en 'n nieuwe samenleving". Maar af gesloten van het establishment, en veronachtzaamd door de grote publiciteitsmedia, heeft hun campagne iets van de goed willende ineffectiviteit van Don Quichot. Het staat te bezien in hoever re senator George McGovern er in kan slagen het vertrouwen te winnen van deze jongeren, zonder daarmee tegelijker tijd de steun te verliezen van de establishment-Democraten. die hij broodnodig heeft om zelfs maar in de buurt van het Wit te Huis te komen. Het was in ieder geval niet zonder beteke nis, dat op die avond, voor het Republikeinse congresgebouw in Miami, de naam van McGo vern slechts een keer werd ge- oemd. Dat gebeurde door Daniel Ells berg, die er onmiddellijk een voorbehoud aan toevoegde. Hij zei: "We moeten koning Nixon onttronen, maar dat betekent niet dat McGovern een engel is, omdat ook hij onderhevig is aan de corruptie die macht met zich meebrengt. Hij is onze nige kans". (Van onze correspondent) BONN Westduitslands minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel heeft bekend gemaakt dat hij waarschijnlijk in oktober een be zoek aan Peking zal brengen. Bij die gelegenheid of kort daarna zouden diplomatieke betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en China tot stand kunnen komen. Door Wim Timmers Nadat de Chinese minister-presi dent Tsjoe-en-Lai tegenover Japanse politici zijn wens om volwaardige banden met Bonn aan te knopen nog eens had onderstreept, benut Scheel kans om kort voor vervroegde verkiezingen in de Bondsrepubliek de beslissende zet te doen in een poli tiek spel met de oppositie van CDU 1 CSU. Eind vorige maand had Ger hard Schroder, die Scheel opvolgt indien de oppositie erin mocht sla gen de regering Brandt te verslaan zijn bezoek aan China gebracht. Dit was het hoogtepunt van een cam pagne waarin CDU en CSU de in druk trachtten te wekken dat de Oost een zeer onevenwichtige affaire i was. CDU-voorzitter Barzel had al be toogci: geen Oost-Politiek zonder 'n j Verre Oost-Politiek. De „ontdekking" van China door j de oppositie heeft de regering tot een i versnelde actie bewogen. Goede re- laties met het land zijn van beteke nis nu het gesprek over opneming van beide Duitslanden in de Vere nigde Naties serieuzere vorm gaat aannemen (de DDR en China leven allerminst op vriendschappelijke voet met elkaar. Bonn had echter vanwe- ge zijn toenaderingspolitiek tegen- j over de Russen, alle reden om niet te enthousiast ook de Chinezen in de armen te vallen. Zeker is in elk geval dat de re gering-Brandt bij het normaliseren van de betrekkingen met China geen enkele bedenking van de kant der op positie zal vernemen. Die heeft het terrein voorbereid, zal dat in haar verkiezingscampagne benutten en wordt er niet graag aan herinnerd dat de toenmalige CDU-voorzitter Kie- singer nauwelijks een jaar geleden dramatisch uit riep: „Ik zeg alleen maar China, China..." waarmee hij iets heel onheilspellends bedoel- PHONG DIEN Vluchtelingen zijn teruggekeerd naar wat overbleef van hun woningen in het plaatsje Phong Dien langs de verkeers weg nummer 1 ten noorden van Hoe-ee in Zuid-Viet- nam. Het plaatsje kwam onder zwaar artillerievuur te liggen na de recente gevechten tussen het Bevrijdingsfront en troepen van het regime Thioe. De Noordvietnamese delegatie en die van het Bevrij dingsfront bij de Parijse onderhandelingen hebben gisteren geweigerd in te gaan op een voorstel vaii Thioe tot uitiuisseling van zeshonderd zieke en gewonde krijgsgevangenen. De delegaties n oemden het voorstel een truc die Saigon al eens eerder heeft uitgehaald om te bewij zen dat het de Noordvietnamezen zijn die de oorlog in het zuiden voeren. Inmiddels heeft de Zuidvietnamese legervoorlichtingsdienst verklaard dat drie van de gevangenen, die al met schepen vcor de kust van Noord-Vietnam waren aangekomen, zijn overleden. Hetgeen wel iets zegt over hun behan deling. China heeft een scherp protest ingedi end tegen een bombardement op een sloep van een Chi nees vrachtschip voor de kust van Noord-Vietnam. Vijf Chinese zeelui kwamen daarbij om het leven. Het Amerikaanse opperbevel heeft het bombardement toegegeven, maar gezegd dat de be treffende piloot dacht dat het om een lichter ging waarmee de Noordvietnamezen in open zee vrachtschepen lossen nu de havens door Amerikaanse mijnen zijn geblokkeerd. OTTAWA (AFP) Premier Pierre Trudeau van Canada heeft na afloop van een kabinetsvergadering bekendgemaakt, dat zijn land in beginsel bereid is een contingent Aziaten uit Oeganda op te nemen. Er werd geen aantal genoemd. Trudeau zal binnen enkele dagen een groep immigratie- en gezondheidsfunctionarissen naar Oeganda sturen. Zij zullen na gaan hoeveel Aziaten eventueel naar Canada willen, welke speciale maatregeln daartoen moeten worden genomen, en ook de immi- gratieaanvragen helpen behandelen. (Van onze correspondent) LONDEN De spanning stijgt naarmate de aankomst dichterbij komt van de eerste groepen ver dreven Aziaten uit president Amins Oeganda. In Londen werden gister middag de eerste protestoptochten tegen hun toelating gehouden door 3 tot 500 leden van Engelands grootste vakbond, die van de alge mene en transportarbeiders. Het Door Rudolph Bakker waren voornamelijk werkers uit de kleurrijke vlees- en vismarkten die naar het Londense ministerie van Binnenlandse Zaken trokken om er 'n petitie aan te bieden. Terwijl de stoet door Londen ging, vielen her haaldelijk opmerkingen te horen ten gunste van figuren als het ultraconservatieve parlementslid Enoch Powell en zelfs van de bijna vergeten fascistenleider Oswald Mosley. Ook was er een zekere het ze udt de opmerkingen af te ledden aan het adres van al die Aziaten die hier al jarenlang kind aan huis zijn. Bij aankomst op het „home offi ce" verandere de taal echter. De aanvoerder van de groep, vleesdra ger uit de Smithfield-markt vertelt: "Wij zijn geen racisten maar we willen niet dat ons land een soort vuilnisbelt wordt voor iedereen die ergens anders over is". En de vleésdrager ging voort: „We willen gelukkig met de immigran ten samenleven die hier al lang wo nen. Het is dan ook geen politieke optocht, het is alleen een uitdruk king van de mening die onder de werkende man in Londen heerst". Hü besloot: "We kunnen een voudig niet meer mensen opnemen". De optocht door Londen viel sa men met het nieuws dat Engeland de afgelopen maand 930.000 werklo zen telt, dat is ruim 60.000 meer dan vorige maand. Een officieel noodcomité onder leiding van Sir Charles Cunning ham, een vroegere hooggeplaatste ambtenaar op het ministerie van Binnenlandse Zaken, is zijn werk zaamheden begonnen om de toe vloed van naar schatting een half miljoen Aziaten uit Oeganda naar Engeland in goede banen te leiden. Tegelijkertijd zijn 40 regionale or ganisaties voor welzijnszorg aan het werk gegaan. Uit beide groepen wordt steeds meer de wens gehoord de immigranten per boot naar En geland te laten komen. Ze kunnen dan gemakkelijker acclimatiseren en onderweg worden ingelicht over wat hun te wachten staat. Tot nu toe bestaat het plan de Aziaten in een enorme luchtbrug van Kampala naar Londen-Gatwick te brengen. Zeven Britse luchtvaartmaat schappijen, waaronder de Boac en de Caledonian Airways, doen aan de operatie mee. De luchtbrug zal naar men uitrekent 'n paar maan den in stand moeten worden gehou den. De eerste vluchtelingen zullen naar men verwacht volgende week in Londen aankomen. De prijs voor de enkele reis zal ongeveer 70 pond (550 gulden) bedragen. Normaal be draagt het tarief 160 pond, maar in speciale gevallen werd tot nu too slechts 56 pond berekend. Woonplaats (Door onze correspondent) MADRID Vandaag, 25 augus tus, heeft Argentinië eens temeer, en wel op onherroepelijke wijze, de kans verloren om zich door orde lijke democratische verkiezingen te bevrijden van een nachtmerrie die praktisch al dertig jaren duurt. Dit tragische verlies hebben de Ar gentijnen te danken aan de man, die door miljoenen onder hen wordt verafgood hoewel zij hem in 17 Jaar niet meer hebben gezien: Juan Domingo Peron De nu 77-jarige ex-dictator heeft geweigerd om voor 25 augus tus uit zijn vrijwillig ballingsoord Madrid naar Argentinië te komen en zo te voldoen aan de wettelijke eisen voor zijn reeds ingedien de kandidatuur bij de presidentsver kiezingen van maart 1973. Van donderdag af hebben die verkiezingen opgehouden een oplos sing te zijn voor Argentiniës enor me problemen die niet alleen poli tieke leegte maar ook een economi sche chaos inhouden. In de veron Door Robbert Bosschardt derstelling dat zij nog zullen plaatsvinden (en dat hangt ervan af of de Argentijnse militairen in het geharrewar van de komende ze ven maanden het geduld kunnen bewaren, hetgeen niet hun sterkste punt is) worden die verkiezingen toch een voorstelling die door een van de twee hoofdfiguren als een farce zal worden afgeschreven. Houden de miliairen het been stijf en wordt Peron van de kan- didaatlijst geschrapt, dan zullen de miljoenen Peronisten de stemming als een fraude veroordelen, deze sa boteren, zich ervan onthouden, of alle drie tegelijk. In ieder geval, zijn de militairen dan weer in de precies dezelfde doodlopende straat aangekomen waar generaal Lanus- se hen met opmerkelijke durf en inzicht uit probeerde te halen door het gesprek met Peron te openen. Het Argentijnse wrak is niet van de economische klippen te halen als de Peronisten weigeren mee t' trekken aan de sleeptouwen. Geven de huidige sterke man nen daarentegen toe aan de eisen van Peron, die in de (voorlopige), laatste versie inhouden dat hij pas in oktober naar Buenos Aires komt voor zijn triomfantelijke intocht, dan zullen andere militairen hen voor zwakkelingen uitmaken en kan men, verkiezingen of geen verkie zingen, rekenen op de zoveelste mi litaire staatsgreep die zal terugval len op het geijkte recept van een dictatuur zonder democratische ti- relantijnen. En dat is nu precies de nacht merrie die al dertig Jaren lang een vastere plaats heeft in de presi dentswoning „Casa Rosada" dan de president zelf. Sinds de staatsgreep van generaal Ramirez in 1943 beeft geen Argentijnse presiden' zich nog 's avonds in het „Casa Rosada" (rose huis) te slapen ge legd in de geruste zekerheid dat hij de volgende ochtend ook nog als staatshoofd zal wakker wor den. Ramirez, Farell, Peron. Lonar- di, Aramburu, Frondizi, Allia, On- gania, Levingston en Lanusse: het rijtje is nog niet afgesloten. Peron zit in zijn luxueuze Madrileense villa, die als naam de datum „17 oktober" draagt. Zijn laatste plan (zoals gezegd voorlo pig) draait om precies diezelfde da tum. Het was de dag waarop hij in 1945 door de volksmassa, door hem als minister van Arbeid, de machtige vakbonden en door zijn echtgenote en top-demagoog „Evita" opgezweept, uit de gevan genis werd gehaald en in een triom fantelijke „mars op Buenos Aires" naar het „Casa Rosada" werd ge bracht. gen. Peron wil niet inzien dat hij ondertussen een grijsaard is gewor den en zijn Evita niet meer dan een gebalsemd lijk is, dat gene raal Lanusse hem heeft terugge ven in de macabere hoop dat hij er zijn eigen graf mee zal graven. Peron heeft verzekerd dat hij ten slotte in oktober naar Argentinië zal terugkeren, ongetwijfeld in ge zelschap van de lijkkist die nu in een van de garages van zijn villa staat. Peron hoopt op een nieuwe „mars op Buenos Aires", die hem ditmaal echter zeker niet tien Jaar respijt zal geven voor de eerstvol gende staatsgreep. Als de hunke ring van een grijsaard naar de ver gane glorie inderdaad tot een nieu we 17e oktober leidt, zal het Argen tijnse volk spoedig de rekening wotftlen. Wat de Britse hoofdstad betreft, daar zullen de immigranten voor namelijk in de voorsteden Houns- low, Hillingdon en Brent worden opgenomen. Maar hier is de wo ningnood als huizenhoog. Vooral Brent gaat gebukt onder een be volkingsexplosie. De wachtlijsten van woningzoekende tellen er al 8000 namen. In Ealing, een ande re voorstad van Londen, hoopt men voorlopig buiten de stroom van de immigranten te blijven. Daar zijn al 33.000 Aziaten waar men nau welijks onderdak voor kan vinden. Men hoopt dan ook dat de immi granten uit Oeganda in Londen alleen maar zo lang zullen blijven tot ze elders in het land werk en onderdak zullen hebben gevonden. In Oeganda is de staf van het Britse hoge commissariaat met 20 man uitgebreid. De eerste 3000 ge zinshoofden moeten daar de nodige formaliteiten vervullen om straks Engeland binnen te mogen ko men. Zij vertegenwoordigen de eerste groep van 15.000. Ook van de zijde van president Amins regi me worden eisen voor de uitreis ge steld. Zo moet men eerst formulie ren invullen, maar die zijn er niet. En niemand weet hoeveel geld men mee mag nemen. Als men inderdaad de 2800 pond sterling (21.000 gul den) zou mogen meenemen waar over wordt gesproken zou dit bete kenen dat na het vertrek van alle Aziaten de staatskas van Am in leeg is. Oeganda's buitenlandse reserves bedragen namelijk niet meer dan 15 miljoen pond. Op het ministerie van Buiten landse Zaken in Londen betwijfelt men of Am in zyn belofte gestand kan doen, volgens welke de 23.000 Aziaten met een Oegandese na tionaliteit in het land mogen blij ven. Niet eenvoudig Maar na alle moeilijkheden om Oeganda te verlaten, zal de' aan komst voor de Aziaten in Engeland verre van eenvoudig zijn. En op 'n illegale binnenkomst hoeft men he lemaal niet te rekenen. Afgelopen donderdag zijn er een paar Indiërs, die illegaal uit Ostende met de boot in Dover waren aangekomen en die door het raam van het douanekan toor waren gevlucht, door bloed honden opgespoord. De Indiërs hadden overigens Britse paspoorten Ze werden naar Oostende terugge stuurd. De stemming onder de bevol king zal nog verder afnemen. De opwinding begon, net als in 1968 onder de arbeidersbevolking. Het waren dezelfde vleesdragers van Smithfield die vier Jaar geleden samen met de Londense havenar beiders op de barricade ginnen. Dat was na Enoch Powells beruchte rede over „De stromen bloed" die In de botsing tussen beide volkeren zou den gaan vloeien. Toendertijd werd Powells actie gesteund door 2000 handtekeningenzetters, die net als nu verklaarden geen racisten te zijn, maar wel tegen verdere immi gratie. Geen vicarus De Vaticaanse persdienst heeft gisteren het bericht dat Paus Paulus van plan zou zijn ene „apostolisch vicarus" naar Ne derland te sturen, „volkomen onge grond" genoemd. Het bericht was afkomstig van het Italiaanse pers bureau Ansa. Er was in gezegd dat de paus voornemens zou zijn een kerkelijke hoogwaardigheidsbekle der naar Nederland te zenden om te weten te komen hoe diep de kloof is tussen het Vaticaan en de RK W* ia Nederland.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9