Nederlanders drinken meeste melk jroep Groningse studenten toor politie gearresteerd MILITAIRE AUTO'S IN BRAND GESTOKEN Acties op tal van plaatsen lislukte verval op npermarkt GESLAAGD Sabotage in Schaarsbergen Personeel blijft tegen koopavond Amsterdammer mishandelde dochtertje (2) SCHINVELDSE ANTIQUAIR HANDELDE IN NARCOTICA APPELOOGST VALT TEGEN Bankovervaller: „Ik heb gokje gewaagd" Biesheuvel lijsttrekker van de ARP jpAG 25 AUGUSTUS 1972 BINNENLAND PAGINA 7 BRUSSEL (Belga) In Euro pa zijn de Nederlanders degenen die de meeste melk en suiker gebruiken, het trouwlustigste zijn en het hoogste geboorte cijfer hebben. Dit blijkt uit het statistisch jaarboek van de Europese gemeenschappen. Wat melk betreft kwam Ne derland met 115,2 liter op de eerste plaats gevolgd door Frankrijk (107,5 1) en België (81,2 1). De Italianen die met 66,1 liter op de laatste plaats kwamen, waren ook de slechtste vleeseters (47,8). Nederland ge bruikte iets meer vlees (51,3 kg), maar bleef achter bij Bel gië (67,1 kg), Duitsland (73,2 kg) en Frankrijk (84,5 kg). De Italianen waren de groot ste groenteeters (157,7 kg) met de Nederlanders op de Duitsers na (64,4 kg) op de laatste plaats (72 kg). De Belgen waren de kampioen - aardappeleters (119 kg), gevolgd door de Duitsers (112 kg), Fransen (98 kg) en Nederlanders (89,8 kg). Ook ten aanzien van het roomboterver- bruik kwamen de Belgen met 8,2 kg op de eerste plaats, voor Frankrijk (8,1 kg), West-Duits- land (7 kg), Nederland (2,3 kg) en Italië 1,6 kg per Jaar. Het geboortecijfer lag in Ne derland het hoogste (19,2) en in Luxemburg het laagst (13,3). Nederland had ook de meeste huwelijken (9,1 per 1.000 inwo ners). Voor de andere EEG-lan- den was dit cijfer: Frankrijk 7,6, België 7,5, Duitsland 7,3, Italië 7,1 en Luxemburg 6.6. De Luxemburgers hadden daarentegen gemiddeld de mees te telefoons: 290 per 1.000 in woners, gevolgd door Nederland (226), België (190), Duitsland (185), Frankrijk (149) en Italië (143). In Duitsland waren in 1969 relatief de meeste televi sietoestellen (246 per 1.000 in woners), met Nederland op de tweede plaats (207), gevolgd door België (196), Frankrijk (184), Luxemburg (154) en Italië (150). In Luxemburg was weer per 1 januari 1970 de autodichtheid per duizend inwoners het groot ste (250 personenauto's), tegen 231 in Frankrijk, 215 in Duits land, 205 in België, 179 in Ne derland en 166 in Italië. De verhouding mannen-vrou wen was in Nederland het even wichtigst: 50,1 procent vrouwen tegenover 49,9 procent mannen. Het onevenwichtigst was de ver houding in Duitsland moge lijk nog als gevolg van de oor log 52,2 vrouwen tegenover 47,5 procent mannen. Italië had gemiddeld de meeste artsen: 179 per 100.000 inwo ners, gevolgd door België (155), Duitsland (150)Frankrijk (122) Nederland (118) en Luxemburg (101). België had het grootste aantal apothekers: 68 per 100.000 inwoners, tegen Nederland slechts acht. Wat het aantal ziekenhuisbedden betreft kwam Luxemburg op de eerste plaats met 1.277 per 100.000 inwoners, terwijl Nederland met 723 bed den onder aan de lijst stond. KONINGEN (ANP) Dit is 't begin van harde acties. Dit de waarnemende voorzitter van het dagelijks bestuur n de Groninger universiteit, de heer Terborgch, gister dag direct nadat de politie 67 studenten in het Gronin- universiteitsgebouw had gearresteerd. De studenten allen overgebracht naar het politiebureau waar zij zijn rhoord. öt dagelijks bestuur van de uni- iteit zei dat niet meer kian wor- geduld dat de studenten de [zaamheden in het universiteits- iiiw in Groningen verhinderen, tien dagen geleden heeft het ersiteitsbestuur aan de Gronin- studentenraad gezegd dat ver ingen niet meer kunnen worden lid, omdat het personeel het niet er neemt dat het bestuur niet protesterende studenten op- verklaring zei kroonïid Terborch dat de actie !e studenten momenteel voeren li breder kader moet worden ge- De 1000 gulden is slechts aan- f ing. Men wil het algemene onge in dat in de universitaire we- leeft aanpakken om de maat- ippij te veranderen, zo zei hij. de reotor-magnificus prof. Wat deze mening toegedaan. In verklaring zegt het dagelijks be verder dat men het betreurt studenten, die vroeger duide- bepaalde grenzen in acht namen, a ou niet meer doen. Studentenlei- Th. Wits verklaarde op het ogen- dat hij werd gearresteerd, dat de O ainger studenten actie zullen en voeren. .jen te de Technische Hogeschool nte is het hoofdgebouw gister- 2 id door de studentenraad bezet, eveer honderd studenten doen leze actie mee. De studenten Intrekking van de verhoging net collegegeld, een uitspraak het bestuur van de THT over ituele sancties in verband met tot colleges, practica en imens en zij eisen een uitspraak het woonrecht op de campus afhankelijk wordt gesteld van de -jhrij vingen. sterdam college van bestuur van de und- Iteit van Amsterdam heeft beslo- het inschrijvingsbureau, dat woensdagochtend door de stu- enactiegroep „Weg met die wet" ezet, definitief te sluiten. De in- ijving voor het komende studie- zal nu schriftelijk geschieden, studenten trokken woensdag end het bureau binnen om de hrijving onmogelijk te maken. actie is er op gericht de inschrij- sprocedure te rekken om het iwe kabinet de kans te geven de collegegeldverhoging in te trek- bezetters van het inschrijvmgs- au van de universiteit van Am- in een gisteravond afloop van een plenaire verga- iig uitgegeven verklaring dat het dit van het college van bestuur de universiteit om de inschrij- schriftelijk te doen plaatsvin- [JSWIJK (ANP) Twee gewa- ie mannen, zuidelijke types van aveer 25 jaar, hebben gister- 1 tijdens de koopavond een mis- overval gepleegd op een super- kt aan de Kerklaan in Rijswijk, overvallers sloegen op de vlucht I de 24-jarige dochter van de su- aarkthouder die aan de kassa zat ilaats van gevolg te geven aan het oek om geld hevig begon te gil- van de overvallers loste tijdens 'lucht een schot dat de caisssière «en haar na gemist moet hebben/ kogel werd door de politie gevon- In een rekje met rookwaren ach- !de kassa, gesmoord in een pakje retten. Van de daders ontbreekt spoor. den, blijk geeft van realiteitszin, ge zien de situatie. Het uitstel, wat hiermee verkregen is, wordt beschouwd als een eerste succes en als een aanmoediging de boycot verder uit te breiden. Wageningen De Hogeschoolraad van de Land bouwhogeschool in Wageningen na m gisteravond een motie aan waarin het college van bestuur wordt ver zocht na te gaan bij de minister of er mogelijkheden zijn voor het innen in termijnen van het collegegeld. De voorzitter van het bestuur, dr.. ir. P. Buringh, stelde in Wageningen dat de Landbouwhogeschool de college gelden niet kan missen omdat de middelen voor onderzoek en onder- wils toch al nauwelijks toereikend zijn. Steun aan eventuele boycot acties van de studenten wees hij dan ook van de hand. Vragen Prof. dr. I. A. Diepenhorst, lid van de Eerste Kamer voor de AR en rec tor magnificus van de V.U. heeft minister Van Veen gevraagd of hij de „harde acties" van het Landelijk Overleg Grondraden (LOG) niet schadelijk vindt voor universiteiten en hogescholen. Prof. Diepenhorst noemt het „verzet tegen een in de mocratisch overleg tot stand geko men wettelijke regeling". In schriftelijke vragen verwijst mr. Van Riel naar de beslissing van het bestuur van de universiteit van Am sterdam om de inschrijving van stu denten op te schorten. Hij vraagt zich af, of het opportuun is dat de universiteits-president mr. Cammel- beeck, „tekenen van fraternisering" vertoont met groepen studenten, die zich door de bezetting van een lokali teit en het weren van studenten, die zich willen doen inschrijven duide lijk aan in beginsel onwettige han delingen en wellicht strafbare feiten schuldig maken. Mr. Van Riel informeert ook, of de bewindslieden het juist achten dat het bestuur van de universiteit aan de faculteiten heeft meegedeeld, dat die faculteiten aan studenten, die niet in het bezit zijn van een college kaart, toch een verklaring mogen uittrekken dat zij studeren, om al dus degenen die „de wetten op zijn minst beogen te schenden of te ont duiken" in het bezit van faciliteiten te doen komen. Ook vanuit de liberale fractie in de Tweede Kamer zijn inmiddels schriftelijke vragen gesteld. De WD- kamerleden mevrouw Smit-Kroes en de heren Geurtsen en Keja vragen zich daarin o.m. af, of niet moet worden geconcludeerd, dat een veel ernstiger probleem dan de hoogte der collegegelden of de numerus fixus aan de orde is. Zij concluderen, dat de nalatigheid van verantwoor delijke bestuurders om op te treden tegen gewelddadigheden aan de orde is, de nalatigheid om democratische beginselen, te handhaven. Demonstrerende studenten worden door de Groningse politie weggedragen. GRONINGEN Voor het docto raal examen notariaat is C. A. van Erkél uit Wassenaar geslaagd. Voor het doctoraal examen genees kunde aan de Groningse universi teit slaagden P. A. de Graaf uit Oegstgeest, W. Smeenk uit Leiden en J. Wijkstra uit Noordwijk. 9 Tennis Tom Okker heeft in de derde ronde van het tennistoer nooi om het kampioenschap van Pennsylvania verrassend verloren van de Australische Davis Cup-spe ler John Cooper. De standen waren -6 en 7—5. Betty Stöve kwam in een toernooi in Newport (Rhode Island) eveneens niet verder dan de derde ronde. Zij werd verpletterd door de Amerikaanse Wimbledonkampioene Billie Jean King: 2—6, 0—6. ARNHEM (ANP) Twee zwarecan. Hij heeft de vlammen gedoofd vrachtauto's, staande op het parkeer- met zand. Daarna is hij naar de ka- terrein van de Oranje Kazerne in zerne teruggereden en heeft een pa- Schaarsbergen bij Arnhem in de trouille naar het parkeerterrein ge- directe omgeving van een benzine- stuurd. De commandant van de pa- opslagplaats zijn gisteravond uit- trouille trof toen de twee vrachtwa- gebrand. De auto's waren „voorbe werkt" met lappen die in benzine waren gedrenkt. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan, aldus de legervoorlichtingsdienst. Toen de officier van piket gister avond op ronde was, zag hij op het grote, door bossages onoverzichtelijke parkeerterrein een brandende jerry- LEIDEN De in de Decom sa menwerkende bonden van winkelper soneel hebben de Leidse raad ver zocht voortzetting van de wekelijk se koopavond af te wijzen. Een overweldigende meerderheid, van de werknemers in het winkelbe drijf wijst de koopavond af, zo heeft een enquete geleerd. De Decom wijst erop, dat de helft van de Leidse on dernemers ook geen voorstander ii van continuering van de koopavond. Meer dan 90 pet. van de werkne mers vindt het niet prettig te wer ken op koopavond, ook niet als de compensatie meest in vrije tijd hoger zou zijn. Ruim 96 pet is tegen voorzetting van de koopavond. Hetzelfde percen tage is van mening, dat het publiek zonder koopavond voldoende gelegen heid heeft om inkopen te doen. Ruim 92 pet. heeft de indruk, dat de werk gever geen voordeel heeft van de koopavond. PROF. GORTER KRIJGT ERE DOCTORAAT LEIDEN De Leidse hoogleraar prof. dr. C. J. Gorter krijgt van de Technische Hogeschool in Trond- heim (Noorwegen) een eredoctoraat. De Hogeschool reikt zaterdag 2 september verschillende eredoctora ten uit aan wetenschapsbeoefe naars, omdat de school vijftig Jaar bestaat. Prof. Gorter is directeur van het Kamerlingh Onneslaboratorium in Leiden. Het is het zevende eredoc toraat dat hij krijgt, hij werd op de ze manier al onderscheiden door de universiteiten van Grenoble, Parijs, Nancy, Canterbury, Halifax, en Cordoba. Tuinconcerten in binnenhof Legermuseum LEIDEN Zondagmiddag 3 sep tember om half drie zal in de sfeer volle binnenhof van het Leger museum een tuinconcert worden ge geven door de muziekvereniging „Concordia". In deze binnenhof is er ruime zitgelegenheid. Ook is er ge legenheid voor het nuttigen van con sumpties. Op zondagmiddag 17 sep tember a.s. geeft het accordeonorkest „Neerlandia" in dezelfde binnenhof een concert. Er wordt op grote publieke be langstelling gerekend. De direc tie van het Legermuseum stelt zich voor de unieke binnenhof, voor ve len nog onbekend, een recreatieve en culturele plaats te doen innemen in de vrijetijdsbesteding. i gens aan die inmiddels ook in brand waren gestoken. Brandweerpersoneel van de vlieg basis Deelen heeft de branden ge blust. De auto's behoorden toe aan 11e Herstelcompagnie. De brigade Delen van de Koninklijke Mare chaussee stelt een onderzoek in, al dus de legervoorlichtingsdienst. Het onoverzichtelijke parkeerter rein grenst aan de openbare weg, waarvan het met een hek is afge scheiden. Men kan nog niet zeggen of de brand van buiten is aangesto ken of van het parkeerterrein af. De brandstichter heeft zeker in de duis ternis, volop gelegenheid gehad zich in de bosjes te verstoppen. AMSTERDAM In Amsterdam is gistermiddag de 42-jarige transpor teur J. S. gearresteerd op verden king het tweejarige meisje Bianca Verburgt zo ernstig te hebben mis handeld, dat zij korte tijd later over leed. Het meisje sterf woensdagochtend aan hersenletsel in het Wilhelmina Gasthuis. De transporteur, die samenwoont met de moeder van het kind, zou het meisje op haar hoofd hebben ge- SCHINVELD (ANP) Juist even over de Zuidlimburgs - Belgische grens heeft de Belgische rijkswacht in een Chinees restaurant de 30-Ja rige Albert P, (vertegenwoordiger in antiquiteiten) uit Schinveld (L) ge arresteerd, die door de Duitse Jus- tite wordt gezocht voor handel en smokkel in verdovende middelen. Men verdenkt hem van f5 miljoen te hebben omgezet in preludine, am fetamine en fenmetraline. Albert P is gisteren in de gevange nis van Tongeren opgesloten. Twee Jaar geleden stelde P een deel van zijn woning beschikbaar aan de in middels naar Duitsland uitgewezen Karl Reinhard Pauksch, bij de Duit se en Zweedse autoriteiten bekend als de "narcotica koning". DEN HAAG De appeloogst valt dit jaar tegen. By alle belangrijke fruitveilingen is de aanvoer belang rijk kleiner dan normaal. Ook in het buitenland zijn er min der vroege appels dan normaal en dat heeft tot gevolg dat er stevige prijzen worden betaald. AMSTERDAM „Je moet het spor tief bekijken. Ik heb gegokt en ver loren". De 31-jarige L. van A. uit Amsterdam zei dit vriendelijk lachend tegen twee agenten, die hem arresteerden, nadat hij twee minuten eerder een gewapende overval had gepleegd. De man liet zich zonder verzet naar het bureau van politie brengen. De buit van de overval op het bij kantoor van de bankiersfirma Van Lanschot en co in de Paulus Potter straat 6385 gulden had hij nog bij zich. Met een nylonkous over zijn hoofd en een gaspistool in zijn hand was hij het kantoor binnen gegaan en had de kassier gedwongen geld in een tas te doen. Nadat hij de kassier in DEN HAAG (ANP) Het dage lijks bestuur van de ARP heeft het partijbestuur voorgesteld mr. B. W. Biesheuvel als nummer één te plaat sen op de kandidatenlijst voor de kiesverenigingen, gevolgd door mr. W. Aantjes en drs. J. Boersma. Mr. Biesheuvel heeft inmiddels laten we ten bereid te zijn een eventueel lijst trekkerschap te zullen aanvaarden. Volgende week zal het dagelijks bestuur over de verdere kandidaten lijsten van gedachten wisselen, waar na het partijbestuur dit onderwerp op 31 augustus zal behandelen. Op 9 september a.s. zal een versterkt partijbestuur de definitieve advies- lijst opstellen. Deze wordt op 11 sep tember aan de kiesverenigingen toe gestuurd. Van 11 tot 26 september brengen de kiesverenigingen him stem uit. een kast had opgesloten nam de overvaller de benen. De kassier bevrijdde zich snel en alarmeerde de politie. Twee agenten in een auto zagen de overvaller lo pen en grepen hem in zijn kraag. Café gesloten uit angst voor vechtpartijen UTRECHT De eigenaar van het bekende Utrechtse café „De Tregter" aan de Oudegracht heeft besloten voorlopig de deuren dicht te houden. Hij doet dit omdat hij bang is voor vechtpartijen in zyn café. De eigenaar, Gert Hogenkamp (35) zegt, dat er een v?te. bestaat tussen enkele groepen Surinamers, die re gelmatig in zijn café komen. Vorige week kwamen er in twee taxi's een aantal mannen, die met messen de vete in het café wilden beslechten. „Daar pas ik voor", zegt Hogenkamp, „mijn per-soneel is door die dreigen de toestand al over zijn toeren heen en ik ook. Ik sluit de zaak. ADVERTENTIE 3 ETAGES woonideeën le etage: Meubelen in Velours- en leer- uitvoering. 2e etage: Mahonie- en noten expositie in Franse stijlen. BULTHUIS exclusieve interieurs BOTERMARKT 23 (eiken-meubelshow) Nieuwe Rijn 25).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7