Rond 66.000 kantjes haring aangevoerd in Katwijk-Zee Kansen voor Huis ter Duin Grote aanvoer uit gebied bij Hebriden CHILI STUURT ARGENTIJNEN NAAR CUBA Veto China tegen toelating Bangla- desj tot de VN ONRUST OVER BRITSE ORDER IN FRANKRIJK Commissaris Haarlemmermeer naar Zwolle KARPER VAN TWAAUFPOND GEVANGEN VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1972 KATWIJK AAN ZEE De tijd van de groene haring is nagenoeg ten einde. Er worden wel grote partijen volle en steurharing aangevoerd aan de Katwijkse ha ringafslag. Gisteren nog een dik ke 1250 kantjes. In lange rijen liggen aan beide zijden van de Prins Hendrikkade de tonnen met haring. Er is daardoor veel werk aan de winkel voor de werkers van de rederijen: ompakken en bijzouten. Katwijk doet zijn naam als grootste aanvoerplaats van haring alle eer aan. Tot en met gisteren werden er aan de aiflsliag niet minder dl an 06.000 kantjes aangevoerd. Van het be gin van de teelt gerekend. Het zou niet vreemd zijn, dat ais eind augustus de balans wordt opgemaakt er de eerste drie maanden minstens 15.000 kantjes meer zijn verhandeld dan in 1971. Door Cees Combee Foto Jaap v. Duijn Willy van der Windt, hoofd van de Dienst Nederlandse Haringcontro le in Den Haag kon nog geen bij gewerkte gegevens van de andere aanvoerplaatsen Scheveningen, Vlaardingen en IJmuiden geven. Wel had hij de cijfers van 12 augus tus bij de hand, waaruit bleek dat Katwijk 49.976 kantjes onder de klok had gehad tegen in 1971 39.322. Voor Scheveningen waren deze cijfers resp. 25.520 en 21.829, voor Vlaardin gen 15.942 en 21.197 en voor IJmui den 496 en 150. De totaal aanvoer od 12 augustus was dus, gerekend van het begin van de haringvangst op 23 mei, 92.934 kantjes tegen 80.498 vorig Jaar. Nu is men de 100.000 kantjes al dik Meer aanvoer Katwijks Dienst Nederlandse Ha ringcontrole-controleur Kees Hou- waard houdt de zaken van de aan voer van haring in Katwijk aan Zee nauwkeurig bij: "In juni werden er ongeveer 14.700 kantjes aan de wal gebracht en in Katwijk ver kocht. In juli waren het 29.500 kant jes en nu tot 24 augustus 22.000 kantjes. Met de cijfers van 1971 in de hand komt het er op neer. dat de aanvoer in Juni gelijk was aan vo rig jaar, dat in juli een 11.000 kant jes meer werden aangevoerd en dat men thans reeds het totaal van augustus 1971 heeft bereikt, zodat het augustus-resultaat ook aanzien lijk beter zal zijn. De baring is van uitstekende kwaliteit". Van der Windt, woonachtig in Vlaardingen, zegt met wat spijt in de stem: "De Vlaardingse vloot is dit jaar, wat de vangsten betreft, ver achtergebleven bij Katwijk, al moet er worden bijgezegd, dat er hier ook door Vlaardingers gevangen "groe ne" is aangevoerd als gevolg van het in combinatie varen onder de naam "Interpesca" De vangsten van de Noordzee zijn dit Jaar weer teleurstellend. De meeste haring komt uit de Ierse Zee. De schepen vissen ter hoogte van de Hebriden aan de Atlantische Oceaanzijde. Ze zijn dus ver van huis. De Noord- zeeharing wordt thans hoofdzakelijk aangevoerd door Vlaardingers en spanners, waaronder de Wirop-com- binatie met voor het overgrote deel Katwijkse bemanningen. Het nut van de experimentele Haringvisserij is volop bewezen. Men heeft nieuwe visgronden kunnen aanboren. Het zou niet best zijn geweest voor onze vissers als we uitsluitend waren aangewezen op de Noordzee. Die Ierse haring is van uitzonderlijke Piet Schaap ziek In de Katwijkse haringafslag heerst 's morgens vroeg nog altijd een grote drukte. Wel komen er niet zoveel kopers meer als in de tijd de "groene". Er worden noa redelijke prijzen betaald v teitsharing. Een bekende en mar kante figuur, die node wordt gemist is kantinebeheerder en vraagbaak, voor reders en handelaren Piet Schaap. Hij ligt weer ziek in bed. Z'n vrouw Corrie Schaap-Vooijs doet thans al het werk alleen: zorgen dat er om een uur of zes een pittig bak je koffie gereed is. dat er belegde broodjes zijn om de hongerige ma gen te vullen en het aannemen van de tientallen telefoontjes. Ze slaat er zich flink doorheen. Tot genoegen van de afslagbezoekers, want ze zouden zich geen raad weten als ze in de vroege morgenuren, vaak na een lange autorit, geen "bakje" konden doen. Omtrent de totale vangsten van de teelt 1972/1973 worden tal van gissingen gedaan. Niemand kan er echter het juiste van zeggen. Drs. K. H. Posthuma van het Rijksinsti tuut voor Visserij onderzoek in IJmui den kwam in juni aan de hand van door de werkgroep Noordzeeharing SANTIAGO (Reuter) Chili heeft tien Argentijnse guerrillastrij ders, die vorige week met een ge kaapt lijnvliegtuig in Santiago arri veerden, naar Cuba gestuurd. De guerrillastrijders vlogen met 't Argentijnse passagiersvliegtuig over de Andes na een massale uitbraak i uit de extra- beveiligde gevangenis. I van de Patagonische stad Rawson. Zestien van de negentien gevange nen die hen hielpen ontsnappen voor dat zij zichzelf overgaven, zijn dins dag j.l. op de vliegbasis Trelew dood geschoten bij wat de autoriteiten een nieuwe ontvluchtingspoging noemden. Argentinië had Chili om uitlevering van de tien vliegtuigkapers verzocht. Maar de kapers onder wie een vrouw hebben de liihkse regering van president Allende gevraagd om een vrijgeleide naar Havana. Royal Navy beschermt de vissers KATWIJK AAN ZEE Voor het geval er geen overeenkomst zal worden bereikt tussen Groot- Brittannië en IJsland over de visserijgrens van 50 mijl, zal de marine gaan optreden. De Brit se treilers die dan in die zóne gaan vissen, zullen worden bege- geleid door drie visserijbescher- mingsvaartuigen van de Royal Twee van deze vaartuigen zul len constant aanwezig zijn, het derde schip wordt ingezet voor de aflossing. Deze hulp is tot stand gekomen na een gesprek tussen vertegenwoordigers van werkgevers, werknemers en het ministerie van Landbouw en Visserij. NEW YORK (Reuter) China heeft in de Veiligheidsraad aange kondigd, dat het een veto zal uit brengen tegen een ontwerp-aanbe- veling van de Sowjet-Unie, Engeland India en Joego-Slavië om Bangla desj tot de Verenigde Naties toe te laten. De Chinese ambassadeur Hoeang- Hoea herhaalde dat de Veiligheids raad het verzoek om toelating moet laten rusten, zolang Bangladesj niet heeft voldaan aan alle resolu ties van de Veiligheidsraad en de Algemene vergadering van de VN inzake de beëindiging van de oorlog tussen India en Pakistan van eind vorig Jaar. Met name zouden alle Pakistaanse gevangenen moeten worden vrijgelaten en alle Indiase strijdkrachten uit Bangladesj moeten worden teruggetrokken. De Veiligheidsraad stelde gister avond opnieuw een uitspraak over de toelating van Bangladesj uit. De zitting is verdaagd tot vanavond. Kindersterfte In Latijns-Ame rika sterven Jaarlijks 800.000 kinde ren onder de leeftijd van vier jaar: 500.000 van hen zijn Jonger dan een Jaar. Dit heeft een van de hoofden van de Panamerikaanse Gezond heidsorganisatie, Jorge Atkins, op een congres in Mexico bekendge maakt. clusie, dat er in 1972 uit de Noord zee door de Nederlandse vissers on geveer 37.000 ton haring zal worden aangevoerd, hetgeen rond 5000 ton meer is dan vorig jaar. Het geven van vooruitzichten voor de haringvis serij buiten de Noordzee, Ierland en Hebriden achtte hij door het gebrek aan informatie een hachelijke zaak. Bij een ten opzichte van 1971 gelijk blijvende visserij-intensiteit en vis serij-patroon, zo meent hij, zal de to tale aanvoer uit het gebied buiten de Noordzee liggen tussen 15.000 en 18.000 ton. Niet binnen zóne Het valt nu nog niet te zeggen of de visserij-biologen ten opzichte van hun verwachtingen in het gelijk zul len worden gesteld. Wel kan aan de hand van de vangstresultaten in de Ierse Zee en voornamelijk bij de Hebriden worden geconstateerd dat daar een zeer goede Visserij is. Bij na alle grote schepen bevinden zich In dat gebied en halen veel ha ring scheep. De visserij is een wisselvallig be roep, aangezien men altijd maar moet afwachten wat de zee geeft. Tot nu toe zijn de resultaten, dank zij de vangsten bij de Hebriden, be paald niet onbevredigend. De treilers cu spanners, die op de Noordzee op haring vissen, hebben zich deze week niet gewaagd bin nen de Engelse visserijgrenzen in 't gebied tussen Teesmouth en Flam- borough Head. De risico's van het opbrengen naar een Engelse ha ven, het verbeurdverklaren van de vangst en netten en een hoge boete hebben ze niet genomen. Hoe de vangsten zijn is niet bekend, want de spanners zijn voor het grootste deel dinsdag uitgevaren. LEZERS SCHRIJVEN Schietpartij In het Chileense district Fratilla (900 km ten zuiden van Santiago) is gisteren een Jon ge landarbeider doodgeschoten. In alle vroegte was een groepje van vier gewapende mannen een kamp van landarbeiders binnengedrongen om er gereedschappen weg te ha len. Een van hen was de voormalige landbouwonderneming Helmut Dass. De boeren boden verzet maar toen openden de indringers het vuur op hen, waardoor één man werd gedood en zeven gewond. PERSIFLAGE Ik wil gaarne zo inconsequent zijn wederom via dit dagblad te rea geren op de reactie van de heer Verweyen. Hoewel de discussie be treffende de persiflage nog immer onbelangrijk is (en niet mijn persi flage, zoals de heer Verweyen met reeds aangetoonde gebrek voor het leggen van nuances ten onrechte verondersteldevoel ik toch een dringende behoefte hierop te reage ren, niet in de laatste plaats door de ernst van de aantijgingen en de be perktheid van zijn zichtsveld. Ik raad de heer Verweyen derhalve nogmaals dringend aan contact met mij op te nemen, opdat hij in de ge legenheid wordt gesteld zich te over tuigen van het bestaan van de brie ven van Joop Koopman en de be doelde sketch. Hoe kan men overi gens nog nooit "van ene Koekebak- ker" gehoord hebben, indien men drie brieven van hem heeft ont vangen en hem er twee heeft ge schreven? Deze Verweyen-variant is unik en noodt tot diepere bezinning. Op één punt moet ik de heer Verweyen overigens gelijk geven; de etekenis van "op in- kan ik niet op zijn juistheid van" (bij het eerste ge bruik van dit woord dacht ik nog aan een drukfout, overtuigd als ik ben van zijn bekendheid op dit ter rein; d'e tweede maal vroeg ik mij vertwijfeld af welke polemicus ik tegenover mij vind). Het zal derhalve de heer Verwey en tot eer strekken, indien hij in de toekomst niet zijn toevlucht zoekt tot het onbezinnen uiten van be schuldigingen, welke in concreto tot niets zijn terug te voeren en welke tevens vraagtekens oproepen om rent het feit, of hij zich bewust is onwaarheden te veronderstellen, waar feitelijke waarheden bestaan, j Of in concreto: Als ik stel, dat ik a. het stukje van van Kooten niet kende op het ogenblik, dat ik mijn persiflage schreef, b. Met de de heer Koopman heb gecorrespondeerd over de sketch FischerSpasski en c. Mlijn sketch wel degelijk te hebben opgestuurd naar het team van HDM. dan weet ik bijzonder goed wat ik schrijf. En dan wens ik niet op een zeer incourante manier door de heer Verweyen ervan beticht te worden eufemistisch uitgedrukt "onwaarheden" te hebben verkon digd. Na mijn reactie op zijn kritiek stonden voor de heer Verweyen twee wegen open: een positieve weg, welke inhield, dat hij contact op nam met mij en kennis nam van de brieven en de sketch en een ne gatieve weg, welke inhield de weg welke hij bewandelde. Ik weiger dan ook verder op dit niveau met de heer Verweyen in discussie te tre den, tenzij hij zijn beschuldigingen intrekt of het verbazingwekken de eenvoudige initiatief weet te int- plooien de ongeveer tweehonderd meter, welke ons scheidt, te over bruggen. Hoewel natuurlijk altijd de mogelijkheid bestaat, dat de heer Verweyen hiertoe de moed niet bezit. A. C. Koekebakker Jr, Rijn en Sohieka.de 98b, Leiden. r Vele honderden tonnen met haring liggen opgesla gen aan weerszijden van de Prins Hendrikkade in Katwijk aan Zee. Er wordt veel zoute haring de tijd van de maatjes is nage noeg voorbij aangevoerd uit de Ierse Zee en in het bijzonder uit het gebied rond de Hebriden. Men is druk aan het ompakken en het bijvoegen van zout. ABERDEEN De rederij Richard Irvan en Pons uit Aberdeen heeft in Frankrijk een order geplaatst voor de bouw van 2 fabriekstreilers. Met deze opdracht is een bedrag van 1 miljoen pond gemoeid. Deze vaartui gen hebben 'n lengte van 153 voet C46 meter) en worden voorzien van een motor van 1600 pk. Deze order om in Frankrijk vissersvaartuigen te be stellen, heeft in Engelse scheeps- bouwkringen grote ontstemming ver wekt. De vakbonden hebben ge dreigd alle voorkomende reparaties in Britse havens aan deze schepen te NOORDWIJK De aanvankelijk maal niet „im Frage" omdat deze weinig serieus geachte plannen van optrek bij de eerste de beste wind- de Rotterdamse bankier Thijs Sla- kracht 8 in elkaar zou kunnen stor- venburg (83) schijnen nu toch reali teit te worden. De man die Slaven- burg's Bank van een particulier fi nancieringsmaatschappij t je uitbouw de tot een bankiershuis met een het mil jard zegt financiers voldoende te hebben om „Huis ter Duin" aan te passen aan de eisen des tijds. Dat betekenen dat het een „congres center" zou worden met zwembadac commodatie en bijvoorbeeld een win tertuin. In hoeverre de belanghebben in stanties ingenomen zijn of (in prin cipe) steun hebben toegezegd is niet definitief bekend. Slavenburg zegt dat Torenhoed (de eigenaresse), de Exploitatie Maatschappij Schevenin gen (de exploitante) en de gemeen te Noordwijk (die middels het han teren van de gelde bestemmings plannen een forse vinger in de toe komstpap van Huit ter Duin heeft) hun medewerking al hebben verleend. Torenhoed, een Joint venture op één-derde basis van Pakhoek, de Goudse bouwer Nederhorst en de Koninklijke Nederlandse HeidemiJ, zo stelt Slavenburg tot de overtuiging gekomen dat een „goed draaiend, aan de eisen des tijds aan gepast Huis ter Duin" te zijner tijd er zal opbrengen da.t 't ambitieu- project van appartementen met i investering van f 50 min die nu is gepland, maar waarvoor de Ge meente Noordwijk bij lange na nog geen toestemming gegeven heeft. Sterker nog, welke plannen nu al een keer of vijf van tafel zijn ge veegd. Voordelen De EMS ziet financiële voorde len. In het verkoopcontract van het hotel is de clausule opgenomen, dat het terrein onbebouwd opgeleverd zou moeten worden. De EMS zou voor de kosten van het sloopwerk op moeten draaien. En dat forse kos- tenpostje kan Zwolsman nu afschui ven aan de Groep Slavenburg waarin een aantal Nederlandse en Duitse banken (waarschijnlijk het internationale consortium, waar Sla- venburg's Bank deel van uit maakt- participeren. De gemeente Noordwijk zal wei nig bezwaren hebben. Het is bekend dat burgemeester mr. J. M. Bonni- ke er veel voor over heeft het hotel in de huidige staat, althans uiterlijk te handhaven, terwijl aan de andere kant tenminste 2 van de 3 wet houders woorden als „afschoffelen" bepaald niet storend in het gehoor liggen. Toeristisch gezien heeft Huis ten Duin een indirecte aan trekkingskracht, maar 't aantal ho telgasten dat ook voordelen aan de Noordwykse bevolking biedt is uiterst gering. De vraag is in hoeverre bankier Slavenburg indien de plannen worden gerealiseerd op steun van de gemeente in (ver-)bouwkundig opzicht kan rekenen. Indien de Groep Slavenburg geheel Huis ter Duin (exclusief de Laiterie, want die wordt verkocht aan iemand an ders en zal waarschijnlijk in zijn huidige vorm blijven bestaan) in zijn plannen betrekt kan zij bou wen wat zij wil voor zover men bin nen het bestemmingsplan blijft. Er is evenwel sprake van het handhaven van alleen maar het hoofdgebouw, wellicht inclusief de brug begane grond met het gebouw, waarin zich het grootste deel van het kamerbestand bevindt (van de drie gebouwen het middelste). Hand haven van het zgn. kasteel is hele- het afbreken van de villa's ten welke plaats een groot zwembad aan gelegd kan worden. het afsplitsen van het hoofdge bouw van de rest van de bouwwer ken (desgewenst bouwvallen). Wat Torenhoek met de rest gaat aanvan gen schijnt ook intern nog 'n vraag te zijn, het restaureren van het interieur en het met geringe investeringen opknappen van de buitenboel en het aantrekken van een dynami sche manager in plaats van iemand die gewoon de tijd tot het vallen van de eerste slopershamer afwacht. Er gaan stemmen op, dat de heer Sla venburg de vroegere directeur G. J. Cleypool heeft gevraagd terug te komen. Cleypool vertrok indertijd omdat hij bij een reddingspoging van de familie Brenninkmeyer (van C en A) de zijde van laatstgenoem den koos en bij het afspringen zijn consequenties trok. De huidige directeur, W. J. van Leeuwen, is niet voor commentaar bereikbaar. Hij is ziek. De beslissing valt vandaag als Slavenburg's accountant de kansen ten aanzien van een rentabiliteit hebben berekend, want de heer Sla venburg heeft zich dan wel voor het leven gehouden ingezet uit sentimen tele overwegingen, veel zin om ieder jaar een aantal briefjes van duizend op de zaak toe te leggen zal hij als goed financier ook niet hebben. In ieder geval gaan er geruchten dat de zaak enigermate boven Jan is: in 1971 schijnt een winst van f 700 behaald te zijn. DEN HAAG (ANP) De huidige commissaris van gemeentepolitie te Haarlemmermeer, W. A. C. Vos, is als zodanig eervol ontslagen en per 1 oktober benoemd tot commissaris van gemeentepolitie te Zwolle. HAZERSWOUDE De zestienja rige Jan v. d. Kraats en de zeven tienjarige Henny Schellingerhout uit de Potgieterlaan Hazerswoude-Rijn- dijk hebben gisteravond een enorme karper in het water langs de Ge- meneweg, nabij het Kromme Jaag pad, gevangen. De Jeugdige vis-en- de krachten in om de karper (72 c timeter lang, 12 pond zwaar) het droge te halen. NOORDWIJK AAN ZEE 't Is te begrijpen, dat vooral de oudere leden van de Noordwijkse Golf Club wat triest stonden te kijken toen slopers begonnen met de afbraak van hun zo vertrouwde clubhuis aan de Bosweg. Het betekent het einde van een roemruchte periode uit de geschiedenis van de N.G.C. en tevens een nieuw begin, want het niemoe complex bij Nora Radio is gereed en zal 16 september officieel door prins Claus ingébruik worden genomen. Officieus is dat al ge daan. De N.G.C.-ers hébben met een beetje weemoed in het hart het oude, zo vertrouwde o het prachtige terrein met zijn t kilometer, omsloten door Zeereep, Weideiveg, Randweg en Noraweg. Ze hebben er unieke banen met een clubhuis in een ongeëve naard mooi duinterrein voor de oude go Ifbaan voor in de plaats gekregen. Toch is het begrijpe lijk. dat vooral de ouderen met een beetje „pijn" naar die afbraak staan te kijken. Het oude club huis had veel gebreken en voldeed niet me&- aan de eisen van deze tijd, maar ja, het had toch sfeer en intimiteit. Binnen de muren zijn talrijke gol f verhalen verteld en werden hechte vriend schapsbanden gesmeed. Bij het zien van dat sloopnverk wordt duidelijk, dat afscheid nemen pijn doet. Vooral als het voorgoed is en men er zoveel pre ttige herinneringen aan heeft. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4