fas niet de bedoeling. )ie ene stem tegen Nixon SPAAR- iel Iraaiboek ilepubli- einse onventie anden an de pers Mengele hoopt op wetenschappelijke erkenning Pretoria sterker ondanks wapen embargo Escalatie van rechts in Chili Kritiek van Vatikaan op George McGovern Relatie Moskou- Boekarest aan de beterende hand? pERPAG 24 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent) IAMI President Nixon vloog vannacht per helicopter het parkeerterrein achter een belegerd congresgebouw zijn tweede kandidatuur voor het presidentschap te aan- den. Zijn toespraak bevatte geen mededelingen over een braak in de vredesonderhandelingen over de oorlog nam, zoals in ruime kring werd gespeculeerd. Integendeel, resident herhaalde opnieuw dat zijn regering niet zou toe dat de Zuidvietnamese geallieerden een communistisch ind zou worden opgedrongen. Wiesenthal onthult bestaan memoires oorlogsmisdadiger WENEN (Reuter) De voort vluchtige nazi-dokter Joseph Mengele heeft zijn memoires geschreven en daarin beweerd dat zijn experimenten in een do denkamp tijdens de tweede we reldoorlog wetenschappelijk wa ren en niets met sadisme te maken hadden, zo heeft dr Si mon Wiesenthal in Wenen, die zich wijdt aan het opsporen van nazi-misdadigers, gezegd. Men gele, die nu 27 Jaar na de oor log nog niet is gevonden, heeft volgens Wiesenthal een boek ge schreven over zijn medische ex perimenten, blijkbaar als po ging om zich te rehabiliteren. Dr. Wiesenthal zegt dat de 61- Jarige Mengele in Paraquay woont, maar altijd zijn achter volgers heeft kunnen ontlopen. Mengele was verantwoordelijk voor de dood van duizenden Joden in het concentra tiekamp Auschwitz. Velen stier ven aan de experimenten die hij met hen uitvoerde, waarschijn lijk als poging om een super ras te kweken. Een niet met name genoemde Westduitse professor, die een reis door Paraquay had ge maakt, heeft dr. Wiesenthal van het bestaan van de memoi res van Mengele in kennis ge steld. Mengele zou nog niet van plan zijn deze memoires te la ten uitgeven, "hoewel hij blijk baar wil bewijzen dat hij uit wetenschappelijke motieven en niet uit wreedheid handelde". Dr. Mengele specialiseerde zich in proeven die erop gericht wa ren door echtparen tweelingen te laten verwekken, met het doel het Duitse bevolkingscijfer op te voeren. Hij probeerde de kleur van haren en ogen te veranderen om zijn ideaal blau we ogen en blond haar van het "superras" te bereiken. Ver scheidene van zijn "proefkonij nen" waren daardoor blind ge worden. Leden van de Duitse club in Asuncion (Paraquay), hebben getracht Mengele als geleerde te verdedigen en hebben de be wering dat hij een oorlogsmisda diger was verworpen. Dr. Wiesenthal zegt bewijzen te hebben dat Mengele in 1959 staatsburger van Paraquay is geworden, hoewel de autoritei ten van dat land ontkennen dat Mengele in Paraquay woont. Mengele is in 1951 uit West- Duitsland via Italië naar Ar gentinië ontsnapt en vluchtte in 1959 naar Paraquay toen zijn uitwijzing geëist werd. In Paraquay leeft Mengele, die doctor in de wijsbegeerte en me dicijnen is, onder zijn eigen naam, maar in het buitenland maakt hij gebruik van negen schuilnamen. Joden uit Para quay hebben hem gesmeekt zijn achtervolging van Mengele te staken omdat zij wraakacties vrezen tegen de 800 Joden in dat land, aldus Wiesenthal. Tussen 1961 en 1970 heeft hij vijf gelegenheden gehad om Mengele gevangen te nemen, maar hij kwam steeds net te laat. De laatste keer gebeurde het in Torremolinos in Spanje, anderhalf Jaar geleden. Mengele was daar gezien terwijl hij in 'n auto reed met valse Westduit se kentekenplaten. Wiesenthal kwam vier dagen te laat. Voor hem is het opsporen van Mengele een "grote emotionele zaak". Het Israëlische do cumentatiecentrum in Haifa heeft een prijs van 50.000 dol lar op Mengeles arrestatie uit geloofd. Begin dit Jaar had men daar meegedeeld dat zes men sen als groep 100.000 dollar hadden gevraagd voor het adres van Mengeles schuil plaats in Paraquay. ADVERTENTIE ïgeveer 3.500 demonstranten, rvan er uiteindelijk 800 earresteerd en ingesloten, eerden deze laatste zitting van Republikeinse partijcongres te ragen met wijdgesoreide acties lom het zwaar bewaakte con- atiegebouw. Op de belangrijkste angswegen werd het verkeer ge keerd door barricades van vuil akken en versprerringshekken. banden /an tientallen auto's den doorgesneden. Enkele bus met Republikeinse algov aardig - werden onklaar gemaakt, zodat vondkleding gestoken inzitten- gedwongen werden met een es- van politie naar de vergader- te lopen. Aan de verspreide s, die zich steeds verplaatsen, tenslotte een eind gemaakt massaal gebruik van traangas, rdoor ook gedelegeerden 't vaak i het congresgebouw te be en. ek rader zijn opponent voor het Huis, senator George Mc- ;rn, bij name te noemen, viel ident Nixon in zijn rede voor eerst persoonlijk het verkie- iprogramma van McGovern Hij noemde diens beleid „pa- alistische politiek", en maande Amerikaanse volk aan „niet de rpe zwenking naar links" te ne- die „het einde van de hoop i Amerikanen" zou betekenen. president liet zich vooral uit over McGoveras econo- e voorstellen en noemde plan voor een gegarandeerd uum-inkomen van 1.000 dol- «en „belediging van de intel- itie van de Amerikaanse kie- Vietnam zei hij alleen dat oede vorderingen waren ge- de onderhandelingen, en waarschuwde Hanoi zich niet ?n in de Amerikaanse iezingen kennelijk een ver ing naar het recente bezoek Noord-Vietnam van de voor- ge minister van Justitie Ram- llark, die bij zijn terugkeer zei 'n Noordjvietnamese functiona- Jad gezegd dat de kans groot dat, indien senator McGovern izen werd, de Amerikaanse isgevangenen binnen drie Qden na diens inauguratie zou- worden vrijgelaten. Door Henk Leffelaar ee worden. Het scenario had zelfs alle 1348 stemmen al toebedacht aan Nixon, maar dat klopte niet hele maal, want een stem ging onder boegeroep naar het Republikeinse congreslid Paul McCloskey. De organisatoren hebbenook voor :n ruime hoeveelheid juichende toe schouwers gezorgd. Zo'n 3.500 Jon ge Republikeinen worden per bus her en der door Miami Beach gereden om overal op tijd te zor gen voor luid gejuich wanneer een van de leden van de familie Nixon daar verschijnt. Als de jongens en meisjes niet nodig zijn om de pu blieke tribunes in de conventiehal te vullen of elders als publiek te die nen worden ze in een nabijgele gen school gereed gehouden voor het volgende evenement. De mees ten zijn enthousiast over hun bij dragen aan het welslagen van de conventie, maar er worden ook klachten gehoord. Een 17-jarige zei dat hij er genoeg van had: „We worden als vee rondgedreven. Ik wil niet iedere vijf minuten opstaan en maar hoera, hoera, hoera roe pen". Nadruk De president en ook andere spre kers, legden herhaaldelijk de na druk op de aanwezigheid van deze jongeren, kennelijk om de indruk te wekken dat niet alleen senator McGovern kan rekenen op hun stemmen, die in deze verkiezingen door de verlaging van de stemge rechtigde leeftijd, meer gewicht in de schaal leggen dan te voren. De „Nixon-jongeren", ongeveer 3.000 in aantal, kwamen naar voort durend werd verzekerd, op eigen kosten naar Miami. Iedere staat werd echter door het Republikeinse partijbestuur gevraagd een aantal van deze enthousiaste supporters te leveren. Behalve de oproep aan de jeugd om de Republikeinen te steunen, riepen vele sprekers in de afgelo pen dagen, en ook de Dresident zelf, aarzelende Democraten op om de Republikeinse campagne te steu nen. John Connally, de Demo craat van Texas die Nixons minis ter van Financiën was en van wie gezegd wordt dat hem opnieuw een j belangrijke post te wachten staat, leidt een groep „Democraten voor Nixon" die bekende Democraten heeft aangetrokken, onder wie Frank Sinatra, Charl ton Heston, Sammy Davis Jr., El liott Roosevelt (één van de zoons van president Roosevelt), en een j aantal minder bekende Democrati sche zakenlieden en financiers. Gemakkelijk en veilig voor al uw betalingen geen kosten, wel rente LEIDSE SPAARBANK De Veiligheidsraad der Verenigde Naties deed in 1963 een dringend be roep op alle leden- landen om de verkoop en levering van wapens aan Zuid-Afrika te verbieden vanwe ge de apartheidspolitiek van dit land. Maar de totale waarde van de wapens, die aan Zuid-Afrika werden verkocht, is tussen 1960 en 1969 verviervoudigd. In 1969 importeerde Zuid-Af rika meer zware wapens dan alle landen van Afrika ten zui den van de Sahara tezamen. Tezelf dertijd werd de eigen wapenindu strie van de republiek dermate ge stimuleerd door de wapenembargo- 'utje, dat het land thans in is wapens te exporteren. Door Max Wilde SANTIAGO (EFE, Reuter) De linkse coalitiepartijen van Chili hebben in een communiqué de ar beiders opgeroepen „zich gereed te houden om vastberaden maatrege len te nemen om het hoofd te bieden aan de escalaties van reac tionairen, die de komende dagen wel eens tot nieuwe oproeren zou kun nen leiden". De zes partijen van de „Unidad Popular" herinneren aan de ernstige incidenten in de nacht van 21 augustus, waarna de regering de noodtoestand heeft af gekondigd voor de provincie Santia- De Volksfront-partijen stellen vooral de beweging „Vaderland en vrijheid" en andere rechtse groe pen verantwoordelijk voor ue esca latie. Over de staking van de mid denstanders, die aanleiding was tot de rellen van maandagnacht zegt de „Unidad Popular" dat deze was „op gelegd" door de vakbond van mid denstanders in strijd met een eer der gesloten akkoord met de re gering. Van de 200 mensen die tijdens de rellen van maandag werden gear resteerd zijn er 120 in staat van beschuldiging gesteld op grond van de wet op de binnenlandse veilig heid. Onder hen zijn leden van de extreemrechtse „Vaderland en vrijheid", die een benzinebom naar een bus hebben gegooid. De andere 80 arrestanten zijn vrijge laten. 3ij ongeregeldheden in Los Ange les, 600 km. ten zuiden van Santia go, is een man om het leven geko men. Er zijn vier gewonden., onder .vie een politiq-agent. zo heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken oekendgemaakt. Het ministerie be schuldigt leiders van de „Nationale partij" en van „vaderland en vrij heid" van aanstichting van de on geregeldheden. JERUZALEM Drieduizend demons t remt en, Joden en Arabie ren hebben woensdag de grootste anti-regeringsdemonstratie ge houden die Israël ooit heeft ge kend. Een kilometer djtnge optocht trok door de heilige stad naar het kantoor van premier Golda Meir uit protest tegen haar wei gering om de inwoners van twee verwoeste Arabische dorpen toe te staan hun huizen weer op te bouwen. Onder leiding van de Grieks katholieke aartsbisschop Joseph Raya (met staf)) had de mars een vreedzaam verloop. Slechts enkel militante Joden, tegenstan ders van de wederopbouw van de dorpen Biram en Ikrit verstoor den de rust door het uitroepen van minder welvoegelijke icoor- den en hier en daar duwtjes uit te delen. De demonstratie was het hoog tepunt van de onrust onder de Arabische dorpelingen, die reeds enkele weken duurt. Veel Joodse intellectuelen hebben hun onge noegen uitgesproken over de be slissing van de regering. De Ara bieren werden tijdens het Israë lisch-Arabische conflict in 1948 uit hun huizen nabij de Libanese grens verdreven. Na een lange strijd om te mogen terugkeren naar hun huizen maakten zij er dit jaar een nationale zaak van en legden hun verlangens voor aan premier Golda Meir. De regering besloot hen te ver bieden terug te keren met het oog op de gespannen situatie aan de Libanese grens en in de twee de plaats, omdat zij geen prece dent wilde scheppen voor de an dere ontheemde Arabische Israë liërs. Aanhangers Peron: gevangenen werden geëxecuteerd BUENOS AIRES (AP) Door studenten en leden der krachtige Peronistische partij is in Buenos Ai res felle kritiek geleverd op het doodschieten, in de zuidelijke stad Trelew, van 15 gevangen genomen stadsguerrillastrijders tijdens een ont snappingspoging De uitvoerende raad van de Pero- nistas de grootste politieke partij in Argentinië heeft de schietpartij betiteld als „een nieuwe schending van de mensenrechten" en gezegd eigen deskundigen naar Trelew te zullen sturen om alles te onderzoe ken. CORFOE AP) De Engelse film en toneelregisseur, Roger Furse, is op 68-jarige leeftijd op Corfoe over leden. De afgelopen tien jaar heeft Furse met zijn vrouw in een klein kuststadje van het Griekse eiland gewoond. In vroegere jaren heeft Furse met sir Lawrence Olivier nauw samenge werkt bij de verfilming van toneel stukken a VATIKAANSTAD (AP) In het weekblad van het Vatikaan wordt kri tiek geleverd op de verkiezingscampagne van de Democratische presidents kandidaat senator George McGovern. Die campagne, aldus het hoofdartikel in de Osservatore dalla Domenica, steunt Hanoi en de Vietcong en is na delig voor president Nixon. „De campagne van de presidentiële kandidaat helpt absoluut de regering te Hanoi en de Vietcong maar niet de pogingen van Nixon", aldus de schrijver van het artikel, Federico Alessandrini. Dit is de woordvoerder voor de pers van het Vatikaan.. Het probleem van Nixon, aldus de schrijver, was „zich los te maken uit Zuidoost-Azië zonder het Amerikaanse prestige te veel te schaden. De toekomstige president van de VS, „wie dat ook wordt", zou er aan moeten denken „dat de Amerikanen wel Vietnam kunnen verlaten, maar er niet uit moeten worden gestuurd." WENEN (DPA) Naar aanleiding van de feestelijkheden in Roemenië ter herdenking van de bevrijding van Roemenië van het fascistische juk" (thans 28 Jaar geleden), heb ben de Russische leiders in een telegram aan de Roemeense leiders er de nadruk op gelegd, dat „de betrekkingen van vriendschap en broederlijke samenwerking tussen beide landen" zich verder ontwik kelen. De Roemeense vice-premier. Gheor- ghe Radulescoe, heeft dinsdag de eind juli tussen de Russische par tijleider, Brezjnew en de Roemeen se partijleider en staatshoofd Ceausescoe gevoerde besprekingen, „een nieuwe en belangrijke bijdra ge" genoemd tot de ontwikkelin gen van de betrekkingen met de SowJet-Unie op elk gebied. Ceausescoe en premier Gheorghe Maurer hebben woensdag een mi litaire parade afgenomen, die drie ëneenhalf uur duurde en waarin o.a. raketten tanks en zwaar ge schut werden meegevoerd. Het orgaan van de Albanese com munistische partij schrijft naar aanleiding van de Roemeense vie ring, dat het Roemeense volk voor het behoud van zijn vrijheid en onafhankelijkheid „verscheidene komplotten" het hoofd heeft moe ten bieden, die „de Moskouse re visionisten" hadden gesmeed om „hun expansionistische overheer singsplannen" te verwezenlij ken. Het Albanese orgaan verzekert, dat Albanië Roemenië steeds zal steu nen in zijn strijd voor onafhan kelijkheid en soevereiniteit. Het blad wenst Boekarest nieuwe suc cessen toe in „zijn verdedigings strijd" tegen de agressie van de im perialisten". Meer discipline De SowJetrus- sische communistische partij heeft, de voorzitter van haar filmcommis sie Romanov, ontslagen en Jermasj benoemd in zijn plaats. De par tij had tevens kritiek op de com missie en de filmindustrie, die be ticht worden van .slordigheid en on zorgvuldigheid oij het Uitbeelden van i het communistische realisme. De 1 partij heeft besloten de filmers meer discipline bij te brensen, aldus de Prawda. Dr. Barakat Ahmad uit India, rap- porteur van de speciale commissie apartheid van de Verenigde Naties zegt dat Zuid-Afriica in staat is ge weest een machtig militair apparat op te bouwen met enorme investe ringen. De uitgaven voor de eigen wapenindustrie zijn verdrievoudigd smds 1965 en de begroting voor de fensie voor 1972-73 laat een stijging zien van 26 miljoen tot 225 milJoeS Rand (196 tot 918 miljoen gulden) De onderzoekscommissie van de Verenigde Naties inzake apartheid haalt als voorbeelden van de schen ding van het wapenembargo de ver koop door Engeland aan van drie Hawker Siddeley HS 125-vliegtuigen Z^afrikaanse luchtmacht. Deze toestellen kunnen gerekend worden tot de militaire verken- hihgsvliegtuigen. Verder de Britse toestemming tot levering van zeven Wasp-hehkopters. Frankrijk heeft de tweede van drie onderzeeboten op zich genomen. De getelde projec tielen en de elektronische appara tuur van deze korvetten zuilen waarschijnlijk door Engeland wor- den geleverd. Onder de minder verfijnde wapens die Zuid-Afrika zelf vervaardigt noemt het overzicht een machiDepi: stool, dat in staat is 800 schoten per minuut te lossen. Dit zou revol- vers en machinekarabijnen, ge- voor gevechten van man te- vervangen. frikaanse regering heeft -v, te onthullen naar welke „bevriende landen" wapens worden geëxporteerd, maar betrouwbare rapporten berichten, dat er zeker aan Malawi sinds vorig Jaar no vember wapens zyn geleverd. Zuid- Afrika s minister van defensie, P. W. Botha zou gezegd hebben: „Zuid-Afrika staat niet langer ge- isoleerd door wapenboycots. We kun nen ons voor onze interne behoef ten volledig zelf voorzien." Waarom besteedt Zuid-Afrika dan zo veel geld aan het importeren en tot ontwikkeling brengen van zeer verfijnde aanvals- en verdedigings wapens? Dr. Ahmad antwoordt op deze vraag: „Een deel van deze zeer ver fijnde apparatuur is volledig onge schikt om verzet tegen apartheid binnen Zuid-Afrika te onderdruk ken of om aangrenzende landen te bedreigen. Deze wapens zijn vol strekt onnodig voor de verdediging, aangezien er geen bedreiging be staat van naburige Afrikaanse lan den die slechts enkele bataljons voor hun strijdkrachten tot hun be schikking hebbem. Wat het Zuid- afrikaanse regime wil is zichzelf aantrekkelijk te maken als defensie partner voor de Westerse mogend heden en zich militair met hen te verbinden, zodat zij belang zouden hebben bij stabiliteit en het voort bestaan van het huidige bewind in Zuid-Afrika. Ahmed haalde verder Botha aan, die gezegd heeft: „Meer en meer besegit men, dat de zeeroute langs de Kaap en een stabiel Zuid-Afrika van het grootste belang zijn voor de landen die afhankelijk zijn van het vervoer van een miljoen ton olie via Kaap de Goede Hoop. Door de wederzijdse samenwerking zouden de anti-communistische sta ten van Zuidelijk Afrika zich na der aaneen moeten sluiten om een blok te vormen tegen het commu nisme in Afrika. Wij willen dit niet tot zuidelijk Afrika beperken, maar ook andere Afrikaanse staten erbij betrekken, en onze samenwerking uitbreiden tot allen, die zich bij ons willen voegen voor het vormen van een anticommunistisch blok". Ahmed gaf als toelichting dat Zuid-Afrika voortdurend hamert op het ambeeld van de zogenaamde communistische bedreiging om de Westelijke mogendheden te verlok ken tot een bondgenootschap en om 'n regionale groep te vormen onder Zuidafrikaanse leiding. En hij ver volgt: „Het is de plicht van het commissie inzake apartheid om de Westrse mogendheden en andere landen af te raden te bezwijken voor deze manoeuvre, omdat samen werking met Zuid-Afrika op militair terrein thans betekent, dat men collaboreert met het blanke minder heidsregime by het onderdrukken van de zwarte bevolking van Zuid- Afrika. Militaire macht kan nooit voorkomen, dat de grote meerder heid der bevolking van Zuid-Afrika vrijheid verkrijgt, maar het kan de strijd daarvoor wel moeilijker en gewelddadiger maken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9