Internationale bonden tegen ONDERHANDELINGEN WEER HERVAT Wereldraad tegen Amin en uitwijzen Aziaten Forrest J. verslingerd is Ackerman aan vampiers Nieuw! Vooreen schoon en fris kunstgebit nu ook Steradent pasta Beperking werken Enka (Accijns frisdranken (wordt lontdoken Kamerlid vindt minister te snel UTRECHT (ANP) De Nederlandse, Belgische en Duitse vakbonden die betrokken gijn bij de reorganisatieplannen van Enka-Glanzstoff wijzen inkrimping van de werk gelegenheid binnen het concern af. In een verklaring verwerpen de bonden het struktuurplaai dat de raad van bestuur van AKZO (waar toe ENKA Glanzstoff behoort) in april aan de bonden heeft voorgelegd en dat neerkwam op een produktde- beperking in de sector synthetische garens aie de afvloeiing van onge veer 5000 werknemers tot gevolg zou hebben (van wie ongeveer 2000 in Ne derland). De bonden baseren him houding onder meer op het rapport yan externe deskundigen dat vorige ,week is gepubliceerd. De commissie van externe deskun digen heeft de suggestie gedaan de beperking te spreiden over alle garen- bedrijven van het concern inplaats van enkele ondernemingen geheel te sluiten. De bonden willen echter aan geen enkele "korte termijn-oplossing" meewerken zolang niet zeker is, dat daarmee voor langere termijn zeker heden voor de werkgelegenheid wor den geschapen. Als ENKA inkrimpt gaat de concurrentie gewoon door, >i een van de vakbondsbestuurders. In hun verklaring stellen de ban den, dat AKZO primair verantwoor delijk is voor de werkgelegenheid bin- het concern. Volgens hen bete kent dit, dat alle oplossingen voor bepaalde ondernemingen van de groep moeten worden ingepast in een totaal plan. De heer Drabbe van de Industriebond NW voegde daar ter verduidelijking aan toe, dat bijvoor beeld kan worden gedacht aan ver schuivingen in de arbeidsplaatsen binnen het concern via omscholing of herscholing van de betrokken werknemers. Noodklok De NKV-centrale Breda heeft gis teren de noodklok geluid over de groeiende werkloosheid in Breda. B. en W. en de raad wordt verweten een veel te afwachtende houding aan te nemen. Dat is bij de ENKA-kwestie nog eens duidelijk gebleken, vindt de centrale. Volgens de laatste cijfers bedraagt de werkloosheid in Breda 4,7 pro cent tegen een landelijk percentage van 2,8 procent. De NKV-centrale Breda voorziet bü massa-ontslagen bij ENKA, Breda en wellicht ook bij de Etaia, binnen een jaar een stijging van de werkloosheid tot boven de 10 procent. Prinses Beatrix heeft gisteren samen met prins Claus een driedaags werkbezoek aan de province Utrecht afgesloten met een rondwandeling door Oudewater, waar natuurlijk ook een kijkje werd genomen in de Heksenwaag. In de provinciehoofdstad Utrecht nam de prinses deel aan een discussie over kranten. nooja- redactewr Snijders van het Utrechts Nie uwsblad betoogde dat regionale kranten deel moeten gaan nemen aan de ongetwijfeld opkomende regionale televisie. Anders gaan zij commercieel ten onder. Prinses Beatrix nam met verve aan de discussie, deel. Goudse jeugd I feest niet mee GOUDA De Goudse jeugd zal Ij niet meedoen aan de feestelijkhe den rond de viering van het zeven- Ij honderd jarig bestaan van de stad. vijftienduizend gulden, die IJ voor de jeugd was uitgetrokken, hebben de jongeren beschikbaar ge Ij.'Bteld voor hulp aan zieken be jaar jongeren die in moeilijkhe- ||:den verkeren. Voor vijfduizend gulcen is llfauto gekocht waarin bejaarden lljgehandicapten kunnen worden l jvoerd. Een ander deel van het bud get is bestemd voor de inrichting I van een jeugd-adviescentrum I de Goudse ziekenomroep heeft I bedrag gekregen waarvan appara- I tuur kan worden gekocht voor het 1 maken van programma's vc I ken en rusthuizen. UTRECHT (ANP) De invoering ran een accijns op frisdranken per ||l januari 1972 blijkt in de praktijk te problemen op te leveren om- de naleving van die wet onmo gelijk valt te controleren. Volgens de r J. Korthals Altes van de Vida, stichting voorlichtingsinstituut r distributie door automaten, nt ontduiking op grote schaal voor. lij zed gisteren dat het probleem j de siropenverkoop zit. Siropen zijn .elijk uitgezonderd van de hef- alleen als ze voor huishoudelijk jebruik bestemd zijn. In horeca-on- nemingen en andere bedrijven an in totaal ongeveer 2000 auto maten die met siroop limonades ma- Volgens de wet zijn degenen die e automaten bezitten of in bruik- hebben als 'limonadefabrikan - verplicht, accijns te betalen. ,ang niet alle betrokkenen hebben ich echter gemeld en volgens de heer korthals Altes is een doeltreffende bontrole voor de ambtenaren van het Ministerie van Financiën volslagen Ieder automatisch en illegaal getapt bekertje limonade betekent voor 's rijks schatkist een inkomstenderving van anderhalve cent. Als alle auto- Bjmatenexploitaniten zich wel aan de 'voorschriften hielden zouden ze per jaar in totaal rond anderhalf mil joen gulden frisdrank-accijns moeten afdragen. Een ander praktisch pro bleempje is, dat exploitanten van j vruchtesap die precies de voorge- j schreven hoeveelheid water aan het j sapconcentraat toevoegen niet ac- - cijnsplichtinfg zijn, maar exploitan- ten die wat te kwistig met water om springen wel, omdat zij dan geen vruchtesap maar vruchtedrahk ver- kopen Overleg cao-havens verloopt uiterst moeizaam DEN HAAG (ANP) Het socia listisch kamerfid Laban (PvdA) heeft minister Van Veen (Onderwijs en Wetenschappen) gekapitteld, nu deze vooruitlopend op de behan deling van het ontwerp school-en cursusgeld wet reeds schoolgeld- kaarben, geleide-nota's; instructiefor- mulieren, mutatieformulieren en re ductie-aanvraagformulieren aan de betrokken scholen heeft rondgezon den. Het kamerlid wijst erop, dat kaarten en formulieren er vanuit gaan, dat het zi. fel omstreden wets ontwerp ongewijzigd het staatsblad zal bereiken, terwijl er naar zijn mening gerede twijfel kan be staan of dit wetsontwerp zal worden j aanvaard. Hij vraagt de minister, of het van respect voor de wetge vende bevoegdheid van het parlement getuigt, reeds nu scholen en ouders op te zadelen met het invullen van vele kaarten en formulieren. De heer Laban informeert tenslotte nog naar de drukkosten van de inmiddels ver zonden miljoenen kaarten en formu lieren. ROTTERDAM (ANP) De Am sterdamse havenwerkgevers, ver enigd in de Scheepvaiarbvereenigine Noord en de drie vervoersbonden praten vandaag opnieuw ovér de problemen die zijn gerezen betreffende een tussentijdse aan- de haven cao 1972. De Scheepvaartvereeniging Noord heeft inmiddels gereageerd op de eis van de vervoersbonden dat ook de Amsterdamse havenwerkgevers, zoals de Scheepvaartvereeniging Zuid in Rotterdam, een extra reële loons verbetering over heel 1972 moeten toestaan. De bonden hadden de Scheepvaaifbvereeniging Noord tot gistermiddag vier uur de kans ge geven om te antwoorden op" hun eisen. Noch de Scheepwaanbvereeni- ging Noord noch de vakbonden wil den gistermiddag meedelen wat dat antwoord is. NBV-voorzitter Wim Hulsker wilde alleen zeggen dat de hoofdbesturen van de vervoersbon den zich gisteravond gingen bera den op de reactie van de Amster damse havenwerkgevers. Vandaag laten de bonden de werkgevers di rect weten wat hun antwoord is. De drie bonden van vèrvoersper- soneel hebben al met acties gedreigd in de Amsterdamse haven op mi dag a.s. als voor die tijd geen oplos sing is gevonden voor de moeilijk heden rond de cao. Het overleg over een tussentijdse aanpassing van de haven cao 1972 raakte eind vorige week opnieuw in een impasse, toen de Scheepvaart vereeniging Noord liet weten reële loonstijging over 1972 voo: havenarbeiders niet te kunnen cepteren vanwege de slechte mische situatie, waarin tal van Amsterdamse havenbedrijven verke- De Rotterdamse werkgevers had den zich wel akkoord verklaard met de eisen van de vakbonden. Zij stemden toe in een reële loonsverbe tering van een procent over heel standpunt van de Scheepvaart ver- havenwerkers materieel achterblij- 1972. De vakbonden hadden twee eniging Noord. Zij achtten het ven bij die in Rotterdam, procent in juli gevraagd. De bonden I voor hun Amsterdamse leden on- De onderhandelingen raakten al tekenden fel protest aan tegen het I verkoopbaar dat de hoofdstedelijke eerder in het slop, toen de werkge- UTRECHT De Wereldraad van land zelf kunnen vervullen. Kerken heeft gisteren stelling geno- De voorzitter van de Wereld- men tegen dé maatregelen in Oe- raad, de Indiër M. M. Thomas ver- ganda tegen inwoners van Voorindi- klaarde achteraf dat m de moeilijk- sche afkomst. Dindag was voorge- heden ook meespeelt de positie die steld de zaak in handen te geven de Voorindiërs zich in Afrika heb- van de Wereldraadscommissie voor ben verworven en die een deel van internationale zaken, omdat het I de weerstanden die zij oproepen wel centrale comité in Utrecht alleen kon afgaan op persbureau's en een enkel telefoontje naar Kampala. Vanuit de Derde Wereld werd echter gevraagd om een krachtiger geluid. De Wereldraad wordt toch al verweten dat hij met twee maten meet, zo werd gezegd. De Wereld raad verklaart zich bezorgd over de situatie en roept de regering in Kam pala op zich te onthouden van ac ties om Aziaten het burgerschap van Oeganda te ontnemen. Zorg drukt de Wereldraad uit over het lot van Oegandese Aziaten met een bui tenlands paspoort. Secretaris-generaal Blake (die vo rige week al een telegram naar ge neraal Amin stuurde) en na 1 no vember zijn opvolger Potter kregen opdracht van de Wereldraad de zaak in de gaten te houden verdere stappen te neme Met opzet is in de verklaring niet yt, gesproken over de kerk in Oegan-'wat begrijpelijk maakt. Hetzelfde geldt trouwens voor de Chinèzen in Zuid oost-Azië, zei hij. Na tien dagen ver gaderen zijn de 125 leden van het centrale comité gisteravond na een sluitingsdienst in de oudkatholieke kathedraal van Utrecht uiteen ge gaan tot volgend Jaar in Helsinki. vers in Amsterdam en Rotterdam gezamenlijk verklaarden dat er geen sprake zou kunnen zijn van reële loonsverbetering van twee pet per 1 Juli vanwege de slechte nomische situatie in de havens. Na bemiddeling van mr. R. J. Erdbrink (ombudsman voor het verzekerings wezen) kwamen de onderhandelin gen uiteindelijk weer op gang met als resultaat, dat de Scheepvaart vereeniging Zuid zich akkoord ver klaarde met een reële loonstijging van één pet per 1 januari 1972. De Rotterdamse werkgevers gingen uit eindelijk toch akkoord op grond van vrij gunstige toekomstverwachtin gen. De Scheepvaiartvereeniging Noord hield voet bij stuk. Noch het stuk goedoverslag noch het massaoverleg in de Amsterdam se haven hebben in de eerste maanden van dit Jaar verbetering te zien gegeven. Ook voor de rest van het jaar verwacht men in Am sterdam weinig vooruitgang. Arnhem 23 augustus 1972: Kuitenflikker in rechtszaal. Tijdens de verdediging van zijn cliënt die gearres teerd was wegens vreemd gedrag op de openbare weg, moest een advocaat tot drie maal toe een kuitenflikker maken. De rechter was echter pas overtuigd van verdachtes onschuld toen hij zag dat de advocaat fris en monter bleef, dankzij dezelfde groe ne bus die verdachte zo bui ten zijn zinnen had gebracht. Deze groene bus die bij alle drogisten voor 3.75 (5.50 voor een grote bus) te koop is, bevatte Deocologne Kx- tra Dry. De nieuwe droge deodorant van 4711. Hij heeft veel weg van de gemid delde Amerikaanse toerist, de heer Forrest J. Ackerman (54) uit Los .Angeles, die zoals velen van zijn nocUg landgenoten op het ogenblik in Amsterdam vertoeft. Op zijn linker- prijkt een Esperanto-speldje. .jor een chauvinistische Ame- da. In de korte discussie bleek dat I rikaan misschien niet gebruikelijk de positie van deze kerk zodanig iSi maar toch ook niet tot de buite- is. dat zij maar beter niet in in- Inissigheden behoort. Een flink uit ternationale acties betrokken kan de kluiten gewassen vleermuis op de worden, wil zij haar taak in het andere revers geeft deze rustige, constant glimlachende man echter iets onheilspellends, dat niet bij hem lijkt te passen. Leuk gezelschap Een 55-jarige alleenwonende vrouw in de Griekse stad Saloniki heeft met zelfmoord gedreigd omdat ze van de politie op dracht heeft gekregen de tientallen in in haar woning te verdelgen. jouw zegt dat de muizen haar enige gezelschap in deze wereld zijn. Proces in Ankara Een Litouwer zijn zoon, die in oktober 1970 een Russisch passagiersvliegtuig kaap- n het dwongen naar Turkije te vliegen, hebben gisteren voor een rechtbank te Ankara verklaard, dat ÜJ lid geweest zijn van een anti- communistische organisatie in de Sowjet-Unie. De stewardes van het vliegtuig werd dodelijk gewond en ook de tweede piloot werd gewond tijdens een vuurgevecht in het vlieg- dat zich afspeelde vóór de lan- j ding van het toestel in de Turkse Zwarte-Zeehaven Trebizonde. Nieuwe Steradent pasta. Om uw kunstgebit snel schoon te borstelen na elke maaltijd. Nieuwe Steradent pasta. Speciaal gemaakt voor uw kunstgebit - maar ook voor natuurlijke tanden volkomen veilig. Nieuwe Steradent pasta. Met een heerlijk frisse smaak. Steradent voor de hygiëne van u In tablet- en poedervorm, i kunstgebit, elke dag. u ook als pasta. 1,75 Door Kees Haak Toch draagt hij dit riller-symbool I niet voor niets. Want Forrest J. Ac- kerman heeft zich tot levenstaak gesteld, science-fiction en het mon sterwezen te propageren totdat we allemaal zoals hij met Marsmanne- tjes, Venusvrouwtjes, Dnacula's en monsters van Frankenstein opstaan en naar bed gaan, bij wijze van spreken dan. Zijn huis in de scha duw van Beverly Hills is volge stouwd met alle heilige zaken, die aan deze cultus zijn gewijd: dertien kamers, gangen, plafonds, toiletten, zelfs badkamer en keuken boordevol boeken, tijdschriften, posters, mas kers, maquettes en andere souve nters op SF- en horror-terrein. Ackerman woont er allang niet meer; hij heeft met zijn vrouw de wijk genomen naar een naburig flatje. Wel werkt hij er dagelijks en ontvangt hij zijn bezoekers, meer malen met een stel Draculatanden in de mondhoeken of goochelend met een miniatuur-monstertje. Want Ackerman. die zeven Jaar was toen hij ademloos zijn eerste film met Lon Chaney zag en tien toen hij na Fritz Langs „Metropolis" he lemaal aan SF verslingerd raakte, ziet allereerst de humor en de be trekkelijkheid van zijn hobby. Dat langstelling voor SF de laatste Ja- is toegenomen, houdt hij Forrest J. Ackermann geldt vooral z*n monsters, vampieren en weerwolven, al gaat hij er prat op, dat Bela Lugosi (Dracula), Bo ris Kaaioff (Frankemsteins schep ping) en Ray Harryhausen, de tru cageman achter talloze speciale ef fecten, tot zijn persoonlijke vrien den behoorden. I Lezingen Over scienoe-ficton doet hij serieu zer. In de Ver. Staten, waar de be- geregeld lezingen op middelbare scholen en universiteiten. Hij is een vertrouwde figuur op de jaarlijkse World Science Fiction Conventions, die al sinds 1939 worden gehouden en waarvan hij alleen de eerste (in New Orleans) miste omdat toen Juist zijn vader was overleden. Op deze congressen, waarvan er totdus- ver slechts twee in Europa plaats vonden (Londen 1966 Heidelberg Hiertoe behoren Jakob Carossa 1970) worden de Hugo's uitgereikt, onderscheidingen vqor de beste ro mans, korte verhalen, magazines, tekenaars etc. op SF-gebied, toege kend door het deskundige publiek. Ackerman zal zaterdagavond in Amsterdam de Europa SF Special Awards uitreiken, die vorige maand op de eerste Europese SF Conven tion in Triëst (parallel lopend met het SF-filmfestival daar) aan een aantal Nederlanders zijn toegekend. (pseud, van Jaap Stigter), Carl Lans, An net, van Battum en Dick Scheepstra, Ons land is redelijk SF-minded; er is een bescheiden markt voor het SF-boek, dat van verschillende uitgevers veel aan dacht krijgt, en het Nederlands Contactcentrum voor Science Fic tion, dat zeven jaar geleden werd opgericht ter gelegenheid van Ac- kermans eerste bezoek aan deze contreien, telt zo'n tweehonderd le den. Het lezenswaardige maandblad „Holland-SF" zit al in zijn zesde jaargang. Best Ackerman vindt het allemaalbest. Ofschoon hij vermoedelijk meer verdient aan zijn uitgaven „Fa mous Monsters of Filmland" (sinds 1958 reeds 92 afleveringen) en an dere „monsterlijke" activiteiten, werpt hij zich met toewijding en overgave op de SF-promotie. Van het ogenblik af dat hij in de Jaren dertig H.G. Wells ontmoet had voelt hij zich daartoe verplicht ook. Na acht Europese landen in twee- en-een-halve maand te hebben be zocht. gaat hij zondagmiddag naar zijn woonplaats terug, waar van 1 tot 4 september de dertigste „WorldConè." wordt gehouden. Eind oktober moet hij naar New York voor een Fantasy Festival, waaraan o.a. ook Vincent Price, Robert Bloch en Rod Serllng deelnemen. En in december is er een non- stop-SF-festival in Los Angelos dat vier etmalen zal duren en waarvoor hij Fritz Lang en Rouben Mamou- lian (van „Dr. Jekyll and mr. Hyde" in 1931) hoopt te strikken. Collectie Tussen die bedrijven door zal hij zich weer met zijn unieke collectie bezig houden, die inmiddels reeds in een Fantasy Foundation is onderge bracht. Wanneer hij een vliegreis onderneemt, laat hij zich altijd zo hoog mogelijk verzekeren, om, als er iets met hem gebeurt, financieel het voortbestaan van zijn museum te waarborgen. Zijn stoffelijk over schot gaat dan naar een invrie- zingscentrum, want Ackerman heeft de stille SF-hoop, dat de medische wetenschap nog eens zo ver zal zijn, dat hij in een verre toekomst zal ontwaken. Het zou een nieuwe stunt voor zijn museum kunnen be tekenen. DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7