VEBO MOET BLIJVEN' w Prijzen voor jeugdige affiche-ontwerpers BALLY Ytske 42 en Truus 8 (twee VEBO- kam- pioenen) samen met 1 Susan op de foto Enige correcties op artikel over baarmoederkanker 'I Kasfenpaleis Herenstraat 20-9 Open tafel voor Leidse be jaarden QNPERDAQ 24 AUGUSTUS 1973 EIDEN De VEBO moet in Leiden blijven. Dat was algemene „kreet" op de 36ste vee- en zuiveltentoon- die gisteren in de Groenoordhal werd gehouden, alleen de minister van Binnenlandse Zaken zei het zijn officieel openingswoord, maar ook de juryleden de aanvoerders. Maar er zal geld op tafel moeten ko- want met de eigen inkomsten kan men weinig doen. het eerst werd entree geheven (een rijksdaalder), kwamen vierhonderd betalende bezoekers. blijkt, dat de VEBO gee« moeting tussen stad en platte- d is, zoals de organisatoren zo ag willen. Leiden heeft geen be- gstelling voor vee en zeker niet een woensdagochtend. In tegen- ling met Leiden sterkt de GOVE- in Gouda altijd zo'n zesduizend Dekers, maar die tentoonstelling in in het centrum van de stad jp de ochtend van de markten, at is in Leiden onmogelijk, om- de Groenoordhal alleen al vol met tentoongesteld vee. Waar het verkoop-vee op een markt- moeten blijven? Misschien komt n de toekomst een mogelijkheid, wordt aan het maken van beschutte plaats op het terrein de Leidse markt zou worden van vrijdag in maandag dinsdag. Hieraan wordt sterk nu de Rotterdamse vee- binnenkort wordt opgeheven. Igt Leiden dan de enige Rand- Imarkt, die over zal blijven? Na- iijk zijn daarvoor voorzieningen ig- ADVERTENTIE CASSETTES Grote keuze verzilverde geschenkartikelen De ruimste keuze in Pleet. Edelstaal en Vlekvrij. Uw Juwelier en Gero-dealer. v. d. Water 181, Leiden Door Hans Melkert Foto's Jan Holvast Marktbezoeker De Kooter uit Hazerswoude, die gisteren het kam pioenschap bij het Jongvee mee naar huis nam, zegt: "Leiden moet een markt houden. Er zijn mogelijkhe den als er goed wordt uitgekeken. Een schapenmarkt op dinsdag heeft alle kans van slagen". De Kooter spreekt uit ervaring. Hij is dagelijks als aanvoerder op één of andere markt te vinden. "Koop die nieuwe hal van Rotterdam en zet die hier neer, dan zit Je gebakken", zegt hij slim. Conclusie: in deze kringen vindt men, dat VEBO en veemarkt moe ten blijven. De VEBO is de jaar lijkse show van de beste dieren, die deze streek levert. In verband met andere activiteiten was de VEBO ditmaal een maandje eerder dan ge woonlijk. Dat gaf een kle'nere aan voer van rammen. Schapenhouders hebben in augustus nog geen be langstelling. Pas eind september gaan de rammen bij de ooien in het hok. Bij het kleinvee verder alleen een goede groep geiten, omdat varkens in verband met besmettingsgevaar niet meer worden tentoongesteld. De geit is niet meer de werkmanskoe, maar het produkt van mensen, die Een beeld van de kampioenskeuringFoto boven: de twee zwartbonte kampioenen, aan het lijn tje gehouden door Susan. veel liefde voor de geitenfokkerij hebben. Voorbeeld: één van de aan gevoerde geiten heeft een melkpro- duktie van meer dan 4% liter per Goed rundvee De deskundigen waren over het rundvee goed te spreken. De aan voer was groot en de kwaliteit van goed tot zeer goed. Zowel bij de zwart bonten als bij de blaarkoppen waren er koeien, die elke toets der kritiek kunnen doorstaan. Bij de blaarkoppen waren de ere prijzen voor: kampioen oudere koei en Eva 40 van K. J. Govers uit Stompetoren, reserve Jansje 12 van W. Eikelenboom uit Rijnsaterwoude, kampioen Jongere koeien Beatrix 50 van L. Kwakernaak uit Bodegra ven, reserve Aagjes Irene van P. A. van Zoest uit Zegveld. Beste groep stieren: Uranus van Ter Weer van W. Eikelenboom uit Rijnsaterwou de. Zwartbont: kampioen oudere koeien Ytske 42 van W. J. C. Kom pier uit Leimuiden, reserve Janke 9 van de gebr. Boon uit Leimuiden, kampioen jongere koeien Truus 8 van P. N. van Stralen uit Woubrug- ge. reserve Janke 28 van de gebr. Boon uit Leimuiden. Beste be drijfsgroep van C. J Verduyn uit Alphen aan den Rijn. Kop en schouders Leiderdorper Jac. Verkley had een inzending schapen, die met kop en schouders boven de rest uitstak. Hij bracht alle kampioenen en re serves in. De kampioen ram was een best ontwikkelde typische ram met beste kop, de kampioen ooi een best ontwikkelde, geblokte ooi van zeer goed type met een zeer goed ach terstel. Borst uit Krommenie haalde bij na hetzelfde resultaat bij de geiten. Zijn Roosje werd kampioen geit. Sieta's Roosje reserve. Zijn bok Jos werd reserve en net verslagen door Irol van W. G. de Jongh uit Lisse, die de kampioensrozet kreeg. Bij het jongvee, een nieuwe af deling op de VEBO, ingebracht door de mesters, gingen de kampioen schappen naar v.d. Werf-Kooter uit Hazerswoude en Duineveld-Van Saase in Lisse. Opvallend was, dat deze inzending jong mestvee meer publieke belangstelling trok dan het fokvee. ADVERTENTIE Schoenen Aet kenmerk, mxn. ku/a.Citeit van Dalen Oon.k.erele.ect 2.1 LeicLej^ In het Leidsch Dagblad van 19 augustus Jl. is een artikel opgeno men over baarmoederkanker. Het artikel wekt de indruk, dat het goeddeels tot stand is gekomen op grond van informatie afkomstig van mevrouw M. E. Beijer-Boon, arts verbonden aan de afdeling Pa thologie van de faculteit der Genees kunde van de Leidse universiteit. Dit is slechts zeer ten dele het geval, en voorzover de door haar verstrekte informatie is weergegeven is dit ve le malen onjuist gebeurd. 1. Het is niet Juist, dat het Konin gin Wilhelmina Kankerfonds zijn steun aan het baarmoederkankeron derzoek beperkt tot "een paar ton voor een paar microscopen". 2. Er is geen sprake van een con troverse tussen mevrouw Beijer en het Koningin Wilhelminafonds In zake eisen die door het KWF aan de opleiding van „kanker-analisten" zouden worden gesteld. Genoemde eisen worden gesteld door de Mam moetwet. 3. De frequentie van baarmoeder- kanker in Nederland bedraagt niet 1000 maar ca. 500 per Jaar. 4. Het is niet Juist, dat de zieken fondsen en verzekeringsmaatschap pijen onderzoek van baarmoederkan ker vrijwel onmogelijk maken. Zeer vele ziekenfondsen betalen dit on derzoek wel degelijk. 5. Een medicijn tegen de vorming van kanker bestaat helaas nog steeds niet, laat staan dat er huisartsen zouden zijn die een dergelijk medi cijn kunnen voorschrijven. Ten aanzien van de punten ge noemd in het kadertje „Borstkanker voorkomen" moge ik er, op verzoek van medische zijde, op wijzen dat: 1. het verband tussen knellende kle dingstukken en kanker 2. het verband tussen het niet met LEZERS SCHRIJVEN de borst voeden van zuigelingen en kanker 3. het verband tussen pilgebruik en kanker nog nooit is aangetoond. N.P. VAN SCHOUWENBURG, Hoofd Bureau Voorlichting, Universitair Medisch Centr., Rijnsburger weg 10, Leiden. ADVERTENTIE LINNENKASTEN LADEKASTEN KEUKENS-BURO'S BUFFETTEN ADVERTENTIE Voor hen die kwaliteit en style stellen boven de prijs. HiFi, Stereo, Gram.platen PIETEflSKERKCHOORSTEEG 11 TELEFOON 22184 - LEIDEN LEIDEN De Stichting Dien stencentrum Leiden gaat met ingang van maandag 28 augustus in het Dienstencentrum Binnenstad, Ge recht 10, diepvriesmaaltijden serve ren voor alle ouderen in de stad. Iedere maandag, woensdag en vrij dag tussen half een en twee uur kun nen de bejaarden daar komen eten. Er worden verschillende maaltijden op het menu gezet, zodat de bezoe kers kunnen kiezen. De maaltijd kost 2,75 gulden, waarbij de eter kan kiezen tussen soep vooraf of toetje toe. Hoofddoel van de maaltijden is, dat alleenwonende bejaarden hier samen met anderen kunnen eten, gezellig een beetje kunnen praten en wat meer contact met de wereld om zich heen hebben. Iedereen die aan de open eettafel wil meedoen is van harte welkom op het Gerecht 10. LEIDEN De jury van de VVV- af fichewedstrijd heeft gisteren, na urenlang boven een stapel bonte tekeningen, schilderijen en collages te hebben gekeken, ge praat en gekozen de eerste-prijs- winnaars aangewezen. Schoolkin deren konden deze zomer op het VVV-kantoor een museumkaart gaan halen. 182 kinderen haalden een kaart op. Als zij alle musea hadden bezocht mochten ze mee doen aan de wedstrijd: „Maak een affiche voor Lelden museum- stad" en aan die uitnodiging ga ven ruim zestig kinderen gehoor. De jury, bestaande uit Adriaan Beerhorst, tekenaar aan het Le germuseum, J. van de Post, van het museum voor volkenkunde en J. Caspers, uit het museum voor oudheden, hadden het nog aardig moeilijk met de beoordelingHoe wel de deelnemers in twee leef tijdsgroepen waren verdeeld, ble ken er grote kioaliteitsverschillev in de affiches te zitten. Sommige kinderen hadden echt professio neel opgezette affiches inge stuurd, anderen hadden ontzet tend lang en mooi zitten tekenen maar voldeden niet aan het be grip „affiche". Tot prijswinnaars in de leef tijdsklasse boven veertien jaar werden uitgeroepen: Ton Bave- laar. veertien jaar, Aad Schenk, zeventien jaar en Frances Paidus, zeventien jaar. De vijftienjarige Johanneke van Andel uit Rotter dam kreeg een aanmoedigings prijs. Rob Dubois, elf jaar, was de eerste prijswinnaar bij de leef tijdsgroep tot veertien jaar. De andei^e prijswinnaars in die groep waren Edith van de Lecq uit Hazerswoude, negen jaar. Car rie van de Lelie, dertien jaar, Pe ter Koomen. elf jaar, Sophia van Dijk uit Oegstgeest, dertien jaar en Erik Scheurs, dertien jaar. De prijzen, een groot aantal cadeau bonnen, zullen vijftien september in het Legermuseum worden uit gereikt. Daar zullen alle ingezon den affiches ook worden opge hangen. Beerhorst, Van de Post en Casper hadden heel wat moeite om het mooiste affiche uit de kleurige sta pel aan te wijzen. Ten slotte werden het de in geel en rose uitgevoerde creatie van Ton Bavelaar (links op linkse foto) en de zeer zorgvuldig uitgewerkte tekening van Rob Du bois (rechts). Foto's Jan Holvast.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3