Olympische training in Sankt Moritz een nuttige ervaring Noord-bewoners nemen geen genoegen met beloften, zij eisen garanties Telefoon polit ie en alarm isopos-roeiers Maan en J an den Ende DONDERDAG 24 AUGUSTUS lj Disney on Parade" (op de foto een fragment met Alice in Wonderland en oom Dagobert Duckkomt ook in Leiden. Vrij dag 1 september geeft deze reizende arenashcnv een voorstel ling iji de Doezastraat. De organiserende winkeliers hebben het aanvangsuur op 11 uur gesteldHet levende Walt Disney- toneel geeft in september 18 voorstellingen in het Rotterdamse Ahoy. LEIDEN Ed Maan en Cees van den Ende zijn de „Leidse" vertegenwoordigers op de Olym pische Spelen. De studentenroei ers van Asopos reisden als reserve mee met de roeiploeg die na een trainingskamp in Sankt Moritz nu in München zit. Maan en Van den Ende schreven voor het Leidsch Dagblad een impressie uit het trainingskamp. Hun er varingen volgen hieronder. Zoals ieder jaar voor een groot toernooi, wereld of Europees kam pioenschap en dit maal voor de Olympische Spelen, is de Neder landse roei-equipe naar hoger gele gen' gebieden getogen. Ten eerste om in een vrijwel ideale omgeving, in alle rust te kunnen trainen, ten tweede om de effecten van de hoog tetraining, waarover in medische kringen nog steeds geen eensluidend oordeel heerst, te leren kennen. Onze equipe, die bestaat uit een acht. een vier met stuurman, een dubbel twee, een twee met stuur man en een twee zonder, heeft op de meren en in de bergen rond Sankt Moritz de jarenlange training voor !de spelen kunnen afronden, j We hebben op drie meren geroeid. Het meer van Sankt Moritz dat vlak voor ons hotel ligt. is het meest beschutte meer maar helaas wat kort, maar 1500 meter. Veel groter I is het meer van Silvapana. onge- 1 veer 10 minuten met de bus. De te gen tienen opstekende bergwind ver andert het meer echter in een ware binnenzee. Dat maakt het roeien na tienen onmogelijk. Het derde meer, het stuw meer Lago Bianco, ligt veel verder weg. Toch hebben wo daar ook geroeid. Door de veel ho gere ligging 2250 meter tegenover 1850 meter van de beneden meren is de lucht aanmerkelijk zuurstof- armer en kan het effect van hoog tetraining veel beter worden uitge buit. Bovendien was de sfeer er bij zonder inspirerend. Het water is lichtgroen, de omgeving als een Noorwegen zal visserijgrens niet uitbreiden KATWIJK AAN ZEE Noor wegen, de grootste visser Jnatie van West-Europa, heeft verklaard dat het niet het voorbeeld van IJsland zal volgen. Dat betek »nt, dat dit Scandinavische land het territoir van zijn viswateren niet '.al uitbreiden tot vijftig zeemijlen. In een inter view, dat de Noorse minister Andreas Cappelen van buitenlandse zaken gaf aan „Afterposten", verklaarde hij, dat de vraagstukken over het bepalen van de visserij grenzen moe ten worden geregeld op basis van internationale overeenkomsten. Hij I noemde dit de veiligste weg om het volkenrechterlijk systeem uit te bou wen en te verstevigen en om inter nationale erkenning te verkrij- I gen voor de eisen van Noorwegen. maanlandschap. Kale rotsen steken uit het water op; aan een kant wordt het kale rotsmassief ^onder broken door een vervaarlijke glet- scher, bomen ontbreken, het geheel is gehuld in een doodse stilte. Nadelen waren er echter ook. Het water van de meren is ijskoud en de wind overdag te hard, waardoor al leen 's morgens vroeg (acht uur) en 's avonds na zessen getraind kon worden. De temperaturen zijn dan weer zeer laag. Ook hebben we veel last van de vele volgboten van de diverse nationaliteiten gehad. Centrum Sankt Moritz is terecht een in ternationaal h oogtetnainingscen - centrum. Sportlieden hebben tal van faciliteiten oa. grote reducties op onderdak en kabelbanen. De Zwitsers zelf roeiden hier verder veertien Amerikanse roeiers. Deze waren geselecteerd uit een groep van 400. De veertien hebben hun visitekaartjes al afgegeven door met ruime voorsprong de pré-Olym pische Spelen te winnen. Daarnaast hebben we de Deense dubbel twee. wereldkampioen 1970 aan het werk gezien. Verder te gast in Sankt Mo ritz waren een grote groep Britse sportlieden: kanoers. ruiters, atle o.a. de veel besproken roeier; hatende. Dave Bedford en de hele Britse roeiploeg. Bovendien trainde hier de Italiaanse Olympische emploeg met oa. Novella Calli- garis. Progi ramma Het doel van training op grote hoogte is, dat na geruime tijd het bloed in staat is meer zuurstof te transporteren. Onze equipe, heeft in tegenstelling tot de Zwitsers die de eerste week al met een volledig trainingsprogramma werkten, het trainingsschema zorgvuldig opge bouwd, zodat niemand nadelige ge volgen van de hoogtetraining heeft gehad. Pas in de tweede week zijn we aan een volledig programma on- J ander- Maan (links) en Cees den Ende (rechts) hebben hun boot klaargemaakt voor transpal (Foto Jan Holvast) Aardig is om te zien hoe eigenlijk de trainingsmethoden en opvattingen verschillen, zelf bin nen de Nederlandse equipe. De Zwitsers en Amerikanen gaan ge woon in de boot zitten en trek ken lange intervaltrainingen. Hun doel is zoveel mogelijk bikkelharde kilometers te varen. Grote indruk maakte op ons de oude rotten Luynenburg en Stok vis, twee sociologen in de ongestuur de twee, het nummer waarbij de grootste roeitechnische nauwkeu righeid wordt vereist. Him trai ningsmanier toont een frisse speels heid en variatie, die gepaard gaat met zeer grote concentratie. De oe feningen, doorspekt met spelletjes als lucht-halen en onverwachte startjes worden door het tweetal zelf bepaald. De kans dat we tydons de Olym- sterk pische Spelen moeten invallen is ring, omdat dat de hele ploeg kern gezond is. Het reserveschap is voor ons echter een heel nuttige ervaring geweest. We hebben zoveel mogelijk de training van de wedstrijdploegen meegemaakt. Bovendien werden we dikwijls als sparringpartners voor de twee met en twee zonder ge bruikt. Ook wilden deze teams enkele kerep in de vier zonder roei en met de reserves. Het gevolg was dat ons aanpassingsvermogen gro ter is geworden en we kennis heb ben gemaakt met alle mogelijk roeisbijlen. Orgel en blokfluit LEIDEN Het vierde in de se rie zomerorgelconcerten van K. en O. wordt morgenavond in de Pieterskerk verzorgd door organist Louis Toe bosch en Marleen Toebosch, blok fluit. Het programma omvat werken Bach. Telemann en Toebosch. BROMFIETSER GEWOND LEIDEN Morgen na 12.00 uur zal de Leidse politie de beschikking krijgen over een apart alarmnum- mer. Dit alarmnummer is het be- i kende 5 maal 4 44444) In die gevallen, waarin de komst j van de politie dringend gewenst is. krijgt men door het draaien van dit nummer rechtstreeks contact met de wachtcommandant. Het spreekt LEIDEN Een 49-Jarige brom- vanzelf dat hierdoor de hulpverle- j fietser uit Leiden botste gistermiddag ning sneller op gang kan komen, jop de Lammermarkt tegen Voor inlichtingen en gesprekken vrachtauto, waaraan hij geen vo< van minder dringende aard dient men rang verleende. Hij liep een h vanaf morgen na 12.00 uur het in- senschudding op en werd naar 1 formatienummer te draaien: 49961.1 Academisch ziekenhuis vervoerd. Burgerlijke Stand van Leiden Mariëlle dr. v. A. R. van het Hof J. A. de Vries; Alexander Ferdinand 2 v. J. W. Heijtlng sica Joanna Margr huls en G. Hulb?rts; Michel 2 Goudswaard e Vincent Olaf en C. Baars; Nathalie Johanna Maria dr. v. W. C. J. Overmeer en J. J. La Grand. OVERLEDEN S. H. Aarts (60) man; E. Cram a (46) echtgen. van R. Regeer; I. W. Grooten (49) man. WASSENAAR Geboren: Vincent en C. C. B. M. J. A. M. God rle en C. M. M. Snoek. Petronel- la W d.v. H. van der Does en G. Koe- lewljn. Ondertrouwd: R. J. M. Westgeest en E. van den Brink. D. H. A. Sijnja en A. C. H. van Moorsel J. C. Kortekaas der Does. C. Vlnkestijn en en H. G. H. Timmermans, J. Koole en P. P. Die- Donderdag Breestraat 19 Soc. voor gehandlcs D Stadhuis Spreekuur soc. raadsvrou -8 uur nam. id 76 De Dul iq denarbeid, 8- ngel 21 Huize Jen Sun Myung Moon, 8 u Morsweg 10 Spreekuur adviesre iinnenstad ,8-10 uur nan VRIJDAG viswedstrijd wijkcomité Veia' alleenstaanden, Oegstgeest Sticht kamerbewoners i kamerbewoners Gezondheidscentrum Lijtweg 7 Oegs ~eest Bejaardenspreekuur. 2-4 i liddag. Morsweg 10 Spreekuur adviesral r! binnenstad, 2-5 uur nam. Zaterdag Schaakzolder Morsweg 114 Lel< Jeugd Schaaksocieteit, 2-5.30 uur i Bij Molen De Valk Postzegelmart Zondag - i Kuiper, F. G Gaus Andringa en us en W. J. C. C. van Battum. Stoopman -Vloemans LEIDEN Het buurtcomité van de Bond van Huurders en Woning zoekenden heeft de gemeentelijke Woningstichting een brief geschre ven over de verbouwing van de ge meentewoningen in Leiden-Noord. De brief is ondertekend door 250 buurtbewoners. In de brief zeggen de bewoners: ..Dat de gemeente eindelijk tot het inzicht gekomen is, dat ze onze huizen al Jaren verwaarloosd neeft. Juichen wij toe. WIJ hebben huizen allang afbe taald en we moesten duizenden gul dens uitgeven om ze een beetje leef baar te maken. Daarom hebben we vorig jaar de huurverhoging niet be taald. In de Burcht, 6 Juni. heoben we dia's gezien van gemeentewoningen uit Gouda, na de verbouwing. Dat zag er allemaal heel mooi uit. Vol gens u waren de bewoners in Gou da dan ook erg tevreden, raadde ons aan om eens een kijkje te nemen en het hen zelf te vragen Dat heb ben we dan ook gedaan Een aan tal mensen van de BHW zijn naar Gouda gegaan en hebben bij de ver- I bouwde huizen aangebeld. Overal, waar we belden, mochten we bin nen komen kijken en vertelden de bewoners wat ze ervan vonden. De huizen waren inderdaad net zo mooi als op de dia's. Maar de bewoners waren niet zo tevreden als u het had voorgesteld. Op de dia's hebben we gezien: nieuwe dakpannen, een dak kapel, grotere ramen, een nieuwe keuken, w.c. en een douche. De ge meente Gouda had van te voren gezegd: f 30 huurverhoging, het bleek f 40 te zijn geworden. Ook zagen we op de dia's doorgeslagen kamers en een nieuwe trap. Maar dat was niet eens inbegrepen bij die f 40 verho ging. Daar moesten de bewoners f 35 per maand extra voor betalen, of f 3500 ineens of het zelf doen. Dus eigenlijk bedraagt de huurverhoging f 75. Dat hebt u er niet bij verteld in de Burcht. Ook werd er maar ge deeltelijk geverfd en betegeld. De rest moesten de bewonrs zelf doen. Er was In Gouda gezegd, dat de bewo ners een vergoeding zouden krygen voor zaken die na de verbouwing niet meer pasten, zoals vloerbedek king. behang, gordijnen. Nu blijkt, dat ze alleen maar f 50 hebben ge kregen. Dat het er op die dia's zo mooi uitzag, is dus mede te danken aan duizenden guldens, die de bewoners naast de huurverhoging zelf moesten uitgeven. In het gunstigste geval be taalt men in Gouda nu f 120 per maand. De verbouwing kostte f 12000 per huis. Zelfs al zou de huurver hoging jaarlijks maar 6 pet bedra gen lUdink wil meer) dan nog vün die f 12.000 al in 61.- Jaar at betaald. Waarom heeft u dat niet gezegd? U zei toch, dat het een zakelijke vergadering zou zijn in de tmreht. Dan moet u er zulke dingen ook bij noemen. U heeft gezegd dat niemand gedwongen zou worden om tegen zijn zin mee te doen met de verbouwing. Dat heeft de gemeente in Gouda ook gezegd, maar toch was er ook ver bouwd bij mensen die het niet wil den. Verder vragen velen van ons die op een bovenhuis wonen zich af, hoe hier verbouwd moet worden? de dia's die u liet zien waren alleen van huizen met twee verdiepingen. Waarom laat u voorbeelden zien van iets wat voor bovenhuizen toch nooit kan gebeuren? De bewoners in Gouda hebben vanaf de eerste Dlamien tot de ver bouwing 2 jaar moeten wachten. Al die tijd doet de gemeente helemaal niets meer aan de hu'.zer. omdat er toch verbouwd zou worden Bent u van plan om ons ook nog 2 jaar in de ellende te laten zitten' Do \er- bouwing duurde 7 maanden <ia nu nog bezig). De hele winter nebben ze dus In de rotzooi gezeten en moes ten toch gewoon huur betalen. U heeft beloofd, dat wij er lit mogen als we dat willen. Teg^u een lid van het buurtcomité van de BHW hebt u gezegd dat er zes huizen in de Merenwijk klaar staan. Hoe zit het dan met de huur? Waarom moe ten wij op de onderzoeksformulie- ren opgeven hoeveel hurrvernoglrg we willen betalen terwijl we nog met eens weten wat we ervoor terug krijgen. Dat noemen vij geen -a- ken doen. Dit zijn allemaal vragen waar we graag antwoord op wil- precieze cij- en zakelijke i. Voor alle I len hebben. In de Burcht wilde u niets zeggen, omdat a zogenaamd niets wist. De gemeente in Gouda wist ook steeds maar niets, totdat uiteindelijk bleek, dat de zaken lang niet zo mooi waren als ze werden voorgesteld. Wij wensen niet belazerd of aan Het lyntje gehouden te worden. Daarom eisen wij van u, dat u er niet omheendraait, fers noemt, zodat beslissing kunnen duidelijkheid volgen hierbij punts gewijs onze eisen: Niemand mag gedwongen wor den tegen zijn zin mee te doen met de verbouwing. waar niet verbouwd wordt moet wel gerepareerd worden. En dan zon der huurverhoging, want die repa ratie had u al jaren geleden moeten doen. Voor de verbouwing, begint, moeten we precies weten welke huur verhoging de gemeente gaat vragen. Velen van ons zijn van mening dat er helemaal geen huurverhoging mag al Jaren huur be- huizen die geen komen, omdat taald hebben cent waard waren. U moet het bedrag noemen en dan kijken wij of we ak koord gaan. alles wat door de verbouwing aan ons eigendom vernield wordt moet vergoed worden. alles wat na de verbouwing niet meer past <b.v. vloerbedekking, be hang) moet vergoed worden f 1500, is veel te weinig. voor wie dat wil, moet tijdens de verbouwing een ander huis be schikbaar zijn. Wij willen weten wel ke huur u dan gaat vragen. wanneer gaat de verbouwing be ginnen. Gedurende de tijd dat we op de verbouwing moeten wachten moet u de noodzakelijke reparaties doen. Anders betalen we helemaal geen huur meer. Wij betalen geen huur r, waar u niets anders mee doet dan alleen maar opstrijken. Wij hebben niets aan beloften, we moeten alle garanties zwart op wit hebben. Wij verwachten uw ant woord binnen 10 dagen. Oude Rijn 3 Pinkstergemeente, spr. J. Eikerbout. 3 uur nam. Fred. Hendrikplantsoen 2, Leider dorp Gespreksavond Baha'is, 8 Breestraat 19 Soc. Twentwel vc kamerbewoners en alleenstaanden 1 en 9-12 uur. Geversstraat 65 Oegstgeest Stich Zijlsingel 2 Evangeliecentrum spr J. Zijlstra, 10 uur voorm. Hogewoerd 175 Jehovah's getul gen, 2.30 uur nam. Vestestraat 39-49 Jehovah's getui gen, 10 uur voorm. en 3 uur nan R Rijnl. lyceum Oegstgeest Gem voor oorspr. christendomp spr. N. d. Brugge, 7.30 uur nam. Steenschuur 6 Kerk van J« zus Christus van de heiligen de laatste dagen, 11.30 uur voorm. Apothekers wordt waargenomen door de Zuidel apotheek. Lammenschansweg 7. Va Breest Smallenburg, Loevestein 6 Leli derdorp en apoth helmlnapark 8. i )3-dienst Release Hulpverleningsdienst Release Nlett -re Rijn 20a. tel 24C" rljdag 2022 uur; derdag ook 1518 Gezinsverzorging AaDvragen nulp oejaarden eD lanf durlg zieken en gezinsverzorging Mo» singel 8 tel 24800 9—10 Wetswinkeltje schtshulp dondert 'Leidse Volkshuls. Apotheker*' 1 ff Ier V

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2