19 lok vlak bij huis is er goed viswater Weimaraner: Duits lands nooiste hond Ruïne in Oudewater I vis I sport VLOOIEN- TIJD alles Vlieland VELTMAN EXTRA ju het huidige Oost-Duitsland het vroegere Vorstendom ómar een bosrijke omgeving noodt tot de Jacht. De grote «the heeft hier gewoond in de dat de Vorsten van Weimar de onbeperkte alleenheer- ïappij over hun onderdanen uit- lenden. Reeds lang is de Volks- jiocratie in Weimar doorge ien en de JachtkasteeltJes de vroegere heersers zijn nu idercreches. Trouwens, de bos- i zijn gerooid om plaats te ma- voor monsterlijke fabrieken. Haar toch bewaren we nog 'n innering aan de Heren van Imar en wel de prachtige Imarse Staande Hond of Wei- raner. Ik zeg geen woord te- als ik beweer dat het een van jor Paul Maryn Aad Hakkert mooiste honden is, die ik ken. grote hondenkenner Toepoel reert trouwens dat hij de limaraner "de mooiste van al- Duitse Jachthonden" vindt! lij heeft een edel hoofd met ogen die de bekende zacht- edige Jachthondenblik hebben, diepe borstkas maakt duide- dat hij enorm hard kan lo- Maar het opvallendste is zijn Jit. De tint kan variëren van dngrauw tot muisgrijs met er rheen die prachtige zilveren die deze hond de bijnaam rey Ghost" heeft bezorgd. De van Clint de hond op foto vertelde dat vaak ver- sde kinderen op hem af kwa- met de vraag "Meneer, is hond van suède?" Hij is prach- te zien en hij heeft ve le bewonderaars. In Nederland ongeveer 150 in de U.S.A. meer dan 40.000! Zijn makkelij ke karakter maakt hem een ge schikte huishond die weinig last geeft. En de man die een Weimaraner koopt bevindt zich in een zeer exclusief gezelschap. Zo heeft de Sjah van Perzië enige Weima- raners evenals prinses Gracia van Monaco. U ziet het een elegante hond voor een elegante vrouw. Weimaraners zijn erg vriendelijk en zachtaardig en als U met zachtheid en beleid te werk gaat is het niet moeilijk ze gehoor zaam te krijgen. Toch zijn ze in Engeland naar men zegt afge richt als politiehond en dat is ongebruikelijk bij Jachthonden. Voor politiehondenwerk moet je een hond hebben die overal op let die alles in de gaten heeft en die het verdedigen en beschermen in het bloed zit. Jachthonden hoefden vroeger nooit iemand te bescheren. Het enige wat van hen werd verlangd is dat ze zich volledig op het wild zouden concentreren en perfect zouden gehoorzamen. Daarbij moesten ze zich niet laten aflei den en zeker geen heibel ma ken. Allemaal eigenschappen die er de oorzaak van zijn dat men bijna nooit Jachthonden gebruikt voor politie-taken. Herdershonden zoals de Duitse Herder en de Bouvier zijn veel beter geschikt. Maar de Weimaraner vormt dan toch de uitzondering op de regel. Eigenlijk niet zó verbazing wekkend want hij is een potige knaap die zwaarder is dan zijn neef de Duitse Staander. En niet bang uitgevallen. Ik heb met ver bazing een piepjong Weimara- nertje gezien dat een Engelse Bulldog aanviel! Natuurlijk werd hem dat door de volwassen bull dog niet kwalijk genomen. Want een ijzeren wet verhindert honden om pups te bijten of aan te val len. Ik bedoel niet dat ze daar te goed of te edel voor zouden zijn ze kunnen het eenvoudig niet. Dat geldt ook ten opzichte van teven geen enkele normale mannetjeshond zal het zelfs maar in zijn hoofd halen een teef aan te vliegen. Terwijl de dame vol strekt niet aarzelt haar tanden te laten zien Maar, dit geldt alleen voor hon den die geestelijk normaal zijn. Door een slechte opvoeding of door onverantwoordelijk fokken, komen er evengoed honden voor die hypernerveus zijn of neuro tisch, of gewoon knettergek. En dan is het onmogelijk om hen ver wijten te maken wanneer ze zich niet gedragen als hun normale makkers. Als een hond werkelijk krankzinnig is, is afmaken het beste wat u kunt (laten) doen. Als U in het bezit-van een ras hond bent doet U er goed aan lid te worden van de rasvereniging zij adviseert bij de fok. ziekten, etc. De prijs van het lidmaat schap varieert maar is zelden hoger dan een tientje per Jaar. Om U de indruk te geven van de activiteiten van een rasvereniging citeer ik hierbij uit een stencil van de Vereniging "De Weimarse Staande Hond": "De club telt thans ruim 80 leden. Het contact wordt onderhouden door middel van informatiebladen, wandel tochten en gezamenlijke deelne ming aan tentoonstelling en voorts ieder jaar, door de organisa tie van een clubmatch. Dit laatste is zeer belangrijk omdat daar de kwaliteit van de honden kan wor den beoordeeld ook vanuit een oogpunt van geschiktheid om ver der mee te fokken. De fokcommis- sie kan 'n fokadvies geven, waar bij onder meer gelet wordt op de graad van verwantschap. Voorts kunnen de leden uiteraard alle hun hond betreffende informatie inwinnen. U ziet hoe handig het is om U aan te sluiten bij de rasvereni ging. Mocht U het adres niet we ten dan kunt u dit altijd te weten komen door een kaartje te stu ren naar de schrijvers van dit ar tikel. Mocht U een Weimaraner aan willen schaffen of iets meer willen weten over dit prachtige ras. dan moet U schrijven aan: Vereniging „Weimarse Staande Hond" Seer. Mr. K. Hoekzema, Kolhornseweg 16. Hilversum. Daar krijgt u alle inlichtingen die u maar kunt wensen. Midden in het Groene Hart van Holland, even buiten de heksenstad Oudewater, plompverloren in het weiland langs de weg naar Haas trecht, staat de geheimzinnigste ruïne van Nederland, Een meters hoog restant van een muur, vormloos en toch ook weer niet. Als je er lang naar kijkt zie je er steeds meer in. Een verschrik kelijke steenman bijvoorbeeld. Een grillige reus, een dreigend monster. Aan die ene kant zo inhoudsloos dat je Je afvraagt waarom ze die steen klomp niet allang weggehaald heb ben, maar ook zo barstens vol sym boliek en voor wie voor dat soort ADVERTENTIE VOOR RASHONDEN DOKO VOEDERS verkrijgbaar bij ROBBERS - Haven 24 - Leiden dingen gevoelig is zo omgeven met een waas van mystiek dat je er kippeved van krijgt. Dat kan geen toeval zijn dat dit er nog staat denk je dan. Is het een „teken" vraag }e je even af. Zo ja, wie zette het er neer en voor wie is het be stemd? Wat is de bedoeling' Lachwekkend is het ook, dat stom me ding dat daar ineens uit het kleffe land opdoemt en wat onwijs ADVERTENTIE Bestrijdingsmiddelen tegen vlooien, luis en teken koopt U bij een ver trouwd adres. Anti-vooien halsbandjes voor hond en poes. Vloeibare middelen of in poedervorm. Afdoende middelen tegen vlooien in vloerbedekking en schuren. VRAAG GEDEGEN ADVIES BIJ weet heeft naar het zwerk wijst. Te weinig ei genlijk voor een ruïne. Maar 't is óók meer dan een over blijfsel van een door ouderdom of wat dan ook vervallen bouwsel, 't provoceert, 1 is vreemd, 't staat daar maar te staan, *t daagt uit, maakt in ieder geval nieuwsgierig. Als toevallige passant wil Je er on middellijk alles van weten. De boer op wiens land 't staat, is gelukkig in de buurt. Nog sterker: hij hanteert de zeis op nog geen tien meter er vandaan. „Wat is het?" of liever: „Wat is het geweest?" „Ja precies weet ik het ook niet. Ik heb 't me eigenlijk nooit afge vraagd." „Waarom heeft u het laten staan?" „Het staat daar best, ik heb er geen hinder van". „Wie zou me kunnen vertellen wat het was? „Probeer t eens in het museum van Haastrecht". De postbode van Oudewater komt langs fietsen. Weet hij iets meer' .Nee, ik zou het niet weten." In Oudewater tracht ik het raadsel te ontsluieren bij de VVV. Daar zullen ze 't toch wel weten. De VW zetelt in hotel -restaurant Seelt, waar een van de obers tussen het opdienen van onder meer .ge bakken hekserïlever met brood" (ƒ5,65), „sneetjes geelbuik" (brood, ham. peer, kaas f 2,50) en„Sneetjes heksenkring" door vreemdelingen te woord staat. Nee, voor de belang rijkste toeristische attractie van Oudewater, de beroemde Heksen- waag. heb ik vandaag geen belang stelling. Ik ben slechts geïnteres seerd in die merkwaardige ruïne of wat het ook is. Weet hij 't? Nee. O misschien toch. ,.Ik moet ergens een boek over Hoenkoop hebben waar het in moet staan." Het duurt even maar hij vindt wat hij zoekt: een gedenkboek over het een paar jaar geleden door Oudewater opge slokte Hoenkoop. waarin inderdaad op een oude plattegrond op de plek waar ik de steenklomp zag een stip staat. En bij die stip staat geschre ven: 't Oude Huys van Vliet. Maar daar blijft 't bij. Meer vertelt ook dit boek niet. Dan maar doen wat de boer advi seerde: naar 't Museum Bisdom van Vliet te Haastrecht. En Ja hoor daar in de bibliotheekkamer van dit door de Vrouwe van Haastrecht Pauline Maria Bisdom van Vliet, weduwe van de heer J. J. Lefevre de Montigny, bij laatste wilsbe schikking aan Haastrecht geschon ken familiehuis, hangt een tekening van t Oude Huys van Vliet. Een mooi huis, dat wel. Maar ver der heel gewoon. Jammer eigenlijk. Eén troost: onop gelost blijft de vraag waarom t nooit helemaal is verdwenen. Waar om die ene rare steenklomp er van daag nóg staat. Ook op die •'vraag zal best een be vredigend antwoord te vinden zijn. Ik heb 't met opzet niet gezocht. Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 <01710) eek hoorde ik in een visserscafeetje in de omgeving iden een nogal negatief gesprek tussen twee henge ver het viswater in Zuid-Holland. Hun conclusie e vangsten zijn over het algemeen maar magertjes, hoeveelheid beschikbaar viswater kon hun goed- niet direct wegdragen. Kortom er deugde niet zo el van. Te weinig ruimte en te weinig vis. „In het ind is het allemaal veel beter" constateerde de een. a vielen al snel landennamen als Ierland en Noor- zuchtige baarzen was gericht dan op mijn pen. Ik stond nog op het punt een klein spinnertje aan de werphengel te monteren ten einde een paar baarzen te vangen, maar ik zag er tenslotte van af. De aanblik van zo'n massaal aan vallende school baars is een uniek gezicht dat ik niet wilde verstoren. De baarzen leverden met hun op treden wel het zuiverste bewijs dat er beslist geen reden is tot pessimis- Ook in de omgeving 1 nog altijd goede vangsten te boeken. En mocht een visdag voor u eens wat minder succesvol verlopen, steek dan de hand eens in eigen boezem of geef de weersomstandigheden de schuld van de geringe bijtlust van Leiden zijn de vis. dat gesprek, waarvan ik ongewild getuige was, in twee dingen denken: ste plaats het feit, dat enkele weken geleden dat hij veertien dagen vas geweest om daar vissen. In die twee weken iter geen enkele keer de en op geweest, omdat een aanhoudende storm elijk maakte uit te varen. Ik daarmee niet zeggen, d een waardeloos visland me dan schuldig maken fde generalisering, die de elaars in het cafeetje de- Natuurlijk worden er in record vangsten geboekt, slechte ervaringen en zo nu en dan to- dat het in het buitenland laai koek en ei is, al willen «folders ons soms van het overtuigen. spel We gedachte die bij mij *as een gebeurtenis waar- fgelopen zaterdag tijdens Üjkse vaste visdag op een Old-Hollandse plassen ge- Ik was in mijn roeiboot geroeid en had Juist de i een metertje de mod- uwd toen zich voor mijn i fascinerend schouwspel ADVERTENTIE SOEDE VANGST itraat 46 - Leiden Telefoon 21751 voltrok. Het water, dat tot op dat ogenblik vrijwel rimpelloos was ge weest, veranderde plotseling in een zeer woelige massa. Het duurde even voordat ik door had, dat het geplons en gespetter werd veroorzaakt door een meute jagende baars. Het was moeilijk te schatten hoeveel het er waren, maar ook met een voorzichtige schatting kom ik altijd nog op enkele honder den. Ze jaagden massaal op de kleine visjes, die volkomen in pa niek gebracht, soms twintig a der tig centimeter boven water uit sprongen om lijf en vinnen te red den. Iets dat lang niet altijd lukte. Doodsnood Links en rechts, voor en achter de boot hoorde Je het gesmak van de baarzen langs het wateroppervlak. Het tafereel duurde ruim een uur en daarna werd het geleidelijk min der. Steeds opnieuw zag Je brede ruggen met stekelige vinnen het wateroppervlak doorklieven. Baar zen die met enkele soortgenoten een visje in doodsnood achtervolgden. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik het vissen het eerste uur sterk ver waarloosd heb en dat mijn aandacht meer op de enorme school vraat Viswater Ook de kritiek, dat er te weinig goed viswater is in onze omgeving wijs ik van de hand. Integendeel. Wij sportvissers in de buurt van Leiden, zijn eigenlijk een stelletje boffers. Want een kleine inventari satie leert, dat er een scala van mo gelijkheden is om hier de vissport te beoefenen. Bent u bijvoorbeeld een liefhebber van de "ruimte" dan staat u een aantal prachtige plas sen ter beschikking. Nemen we bijvoorbeeld eens de Kagerplassen bij de kop: een uitge strekt viswaterareaal van de eerste orde. Plassen en poelen waar Je de visavonturen als het ware kunt rui ken en waar knapen van voorns, brasem, karpers en snoeken op u liggen te wachten. Hetzelfde geldt voor het Braassemermeer, de Wijde Aa en de Westeinder Plassen: Ju weeltjes van plassen die bijzonder rijk aan vis zijn. Aan alle drie plassen zijn roei bootjes te huur, terwijl ze tevens vele mogelijkheden bieden om vanaf de kant een hengeltje uit te gooien. Dat geldt bijvoorbeeld voor Of we gen, het recreatieve gedeelte van de Wijde Aa ten zuiden van de plas. Er zijn daar honderden meters oever beschikbaar voor de sportvisser. Aan het Braassemermeer kunt u langs de kant vissen in Rijnsaterwoude en Roelof arendsveen, de West- einderplassen bieden die mogelijk heid onder meer bij Kudelstaart. Roeiboten In "ons" gebied hebben we verder de Nieuwkoopse Plassen waar vele roeibootverhuurders aanwezig zijn. U moet wel in een cafeetje even een dagvergunning kopen, want dat is verplicht, ook voor het vissen met één hengel. Tenslotte nog de Lange- raarse Plassen, waar ik persoonlijk ADVERTENTIE 'VTTfTV?TTVTTyyTTTTTTTT> DE ENIGE SPECIAALZAAK voor ai uw HENGELSPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11 - Tel. 24020 Vissen aan de Ziende bij Zwamefrdam ADVERTENTIE HENGELSPORTHUIS Lage Rijndijk 76, Leiden, tel. 34867 niet zo'n grote liefhebeer van ben, maar waar grote aantallen blei en brasem te vangen zijn. Voor die groep sportvissers die de voorkeur geeft aan het vissen in kanalen of vaarten zijn er ook legio mogelijkheden in het "groene hart" van Holland. De bekendste is onge twijfeld de Ringvaart rondom de Haarlemmermeer. Rijk aan brasehi, voorn en karper met het nadeel dat het er soms te snel stroomt en dat de scheepvaart vrij intensief is. Maar er zijn meer speciale "stek kies" bijvoorbeeld langs het Aarka naal, de Drecht, het Oegstgeester- kanaal, de Heimanswetering, de Zijl, de Nieuwe Vaart, de Vliet en het nieuwe Korte Vlietkanaal. In som mige van deze vaarten is er vooral voor de "torrenpikker'' veel sport te beleven want er zijn grote aantallen kleine voorntjes en bleitjes te van gen. Ook de poldervisser kan in deze omgeving terecht. In de buurt van Hoogmade, Rijpwetering, Stomp- wijk, Zwammerdam en Hazerswou- de zijn talloze poldersloten met een rijke visstand. Wel moet u vooraf even informeren wie het visrecht op dat water bezit en de betrokken boer toestemming vragen om over zijn grond te lopen. In het Hazerswoudse Rietveld is het mogelijk een dagver gunning te kopen en een roeibootje te huren. Tenslotte is er zelfs voor de zee vissers mogelijk om op korte af stand van Leiden de zeepieren of zagers weg te smijten. Bij de Was- se naarse Slag en aan het strand van Noordwijkerhout wordt soms een aardig platvisje gevangen en in de winterdag komt af en toe ook de gul zo dicht onder de kust dat deze Jonge kabeljauw vanaf het strand wordt gevangen. Vanuit Schevenin- gen en IJmuiden vertrekken dage lijks speciaal uitgeruste zee vissport- schepen. U ziet het: er zijn tal van moge lijkheden om een hengeltje uit te gooien. Daarvoor behoeft u beslist van huis te gaan.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21