aatste meters waarste uit Brundage zijn regime Wageningen hoge score tegen PEC SPASSKI ZICHTBAAR ONTSTELD Wat is Arlita? 14 ct r Leede zet VS weg: 3-0 KAREL1 SU ;2' DEN HERTOG OP VINGERS GETIKT... Arbitraal trio ISU gaat ijsbanen besmetverklaren als profs schaatsen ANDERLECHT VERSLAAT FEYENOORD Bordeaux-Parijs weer geschrapt Van Katwijk niet in Toekomst ronde Koersen Duindigt REMISE IN ZEVENTIENDE PARTIJ 20 stuks Arlita 2.80 PERPAG 24 AUGUSTUS 1973 lord Killanin weet public-relations te behandelen iCHEN Gistermiddag heeft vroegere paleis Maximilia- ln München de abdicatie jehad van de roemruchte laanse IOC-president Avery jge. Evenals voor elke lange iloper waren de laatste me- oor de 84-jarige Avery de i zijn twintigjarige regi- ftienhuis et onder meer aan de voor- nog de onverkwikkelijke Rho- westie. naan de monumentale staat- veertig treden in de oze hal van Maximilianeus, verwachte zetel-' wereldkundig worden ge- ürenlang hebben de journa- en cameralieden daar ge- op het grote moment. Het de- iets weg van 'n nieuwe paus- Onder een metershoog eld met aan de voet. nogal de vijf Olympische ringen, de microfoons opgesteld, gespfft verscheen daar de schei president. Grimmig knippe nen het schelle licht van de a kc lampen, om plechtig aankon- f ie doen van zijn opvolger. Op en- iger applaus volgde: "Ik heb «foegen u aan te kondigen dat opvolger is benoemd lord van Ierland". Hetgeen ove- lang geen verrassing meer grijze, welgedane Ier trad s minzaam glimlachend 'efi*en om op zijn beurt aan te .1m( n, dat Avery Brundage was istn d tot erepresident van het het leven. Brundage nog enkele andere ingen in de IOC-top had be- ,e hij zich MÜNCHEN Een vrij slecht seizoen is er de oorzaak van, dat Fe- dor den Hertog door zijn makkers voor de tijdrit over 100 km., waar mee dinsdag 29 augustus het Olym pisch wielerprogramma wordt ge opend, niet zonder meer als onbe twist leider wordt geaccepteerd. Na tuurlijk, wegcoach Joop Middelink heeft ook voor deze belangrijke ra- waarin Nederland moet trachten voor de derde maal in succes sie goud te veroveren. Den Hertog als captain aangewezen. "Dat moest ik wel doen alleen al op grond van de grote ervaring, die Fedor in deze wedstrijden heeft". De afgelopen da gen heeft Middelink echter gemerkt, dat Aad van der Hoek, Hennie Kui- en Cees Priem dat leiderschap Den Hertog durven te bekritise- Toen Den Hertog bijvoorbeeld dinsdagavond op bezoek ging bij de Italianen, met wie hij de afgelo pen winter heeft getraind, brak de hel los. "Straks doen wij het werk en als het lukt om goud te verove ren dan loopt hij te flaneren", lieten de andere drie weten. Middelink knoopte deze opmerking in zijn tikte Den Hertog op de vin gers, toen die van zijn Italiaanse vrienden thuis kwam. Middelink: "Dergelijke voorvallen maken het moeilijker dan bij voor gaande gelegenheden om van vier renners een team te maken. Ze moeten om dat te bereiken ver voor de wedstrijd alles samen doen. Ze moeten op één kamer slapen, sa- eten, samen trainen, samen rusten, kortom ze moeten onafschei delijk zijn. Dan mag Den Hertog niet DEN HAAG Vitesse heeft het eerste verliespunt in de eerste divisie geïncasseerd. Tegen de FC Dordrecht kwamen de Vitessenaren tot een doelpuntloos gelijk spel, het derde in successie van de nieuwe Dordtse com binatie. Opvallend was de hoge score die Wageningen tegen PEC Zwolle behaalde (52), waardoor de Wage- ningers weer sterk in de running zyn gekomen. Volendam kwam tot een gedeeltelijk herstel door tegen Roda JC met 11 gelijk te spelen. Heracles was de enige bezoekende club die tot volle winst kwam, de eerste overwinning van de Almeloers. Het sterke FC VW werd met 21 verslagen. Volendam Roda JC 11 (11). 10. Mol 10. 18. Van Leeuwen 11. Toeschouwers: 5000. Scheidsrechter: Coerver. HVC Heerenveen 20 (10). 33. Theunissen 10. 80. Van Mourik 20. Toeschouwers: 3500. Scheids rechter: Beukman. Grimmig kijkende Avery Brundage (r. zijn opvolger: de Ierse Lard Killanin j I Fortuna SC Fortuna (VI) 21 10). 15. Erkens 10. 56. Bloten- andere ploeg gaan buurten berg (strafschop) 20. 86. Korver Daarom heb ik ook neen gezegd 2—1. Toeschouwers: 5000. Scheids toen ze van de televisie kwamen rechter: Vervoort, vragen of Den Hertog naar de studio kon komen voor een interview. Waarom altijd Den Hertog alleen? Laten ze alle vier de renners maar nemen Nederlandse vice-president IOC. jhr. H. A. van Kar- werd gevraagd naar de nieu- identkeuze: "Het is een goe- ;ming. Het is ook een man oor werkt. Lord Killanin hij de public relations moet poJelen. Ik ben blij dat we het lbo® an drie vice-presidenten bij lebben kunnen houden. Willy er nu bijkomt kent het de zweep", dacht dat er nu een nieuwe Katie zou komen van de rregels? "Dat is moeilijk te We blijven er zo goed mo- ?lu^lan dokteren en dat doen we al vijftig jaar. We zouden als iemand eens de oplos- dit probleem zou vinden, venlerdicht is". DEN HAAG Voor de eerste wedstrijd om de wereldbeker tussen de Zuidamerikaanse kampioen Inde- pendiente en de Europese kam pioen Ajax. die op 6 september in Buenos Aires zal worden gespeeld is het volgende arbitrale trio aan gewezen: Conella <It), Magramov (Rus) on Taylor (GB>. In Amster dam op 28 september zullen Marquez (Braz), Perez (Peru) en Romei (Paraguay) de leiding hebben. Pas enkele uren voor de wedstrijd zul len de hoofdscheidsrechters worden aangewezen. Voetbal Liverpool heeft Ar senal verdrongen van de eerste plaats in de Engelse eerste divisie door de uitwedstrijd tegen Chelsea te winnen met21. Liverpool heeft nu zeven punten uit iver wedstrij den, evenals Arsenal, dat echter een slechter doelgemiddelde heeft. DEN HAAG Het bestuur van Internationale Schaats Unie (ISU) heeft naar de diverse nationale bon den een brief gestuurd met de waar schuwing dat een ijsbaan, die in zee gaat met de onlangs geformeerde beroepsformatie, in de toekomst zal worden uitgesloten van het organise ren van een Europese- of wereldti telstrijd. Dit zou dan ook het Ulle- vi-stadion in Götenburg treffen, dat in februari het wereldprof kam pioenschap op het programma heeft staan. De heer Roos, vice-voorzitter de ISU, verklaarde hierover: "Wij hebben in de betrokken brief tot uitdrukking gebracht, dat ook de ingeschakelde officials bij die prof wedstrijden tot beroeps zullen wor den verklaard". Overigens heeft de International Speedskating League officieel nog niets van zich laten horen bij de ISU. Wel is er bij KNSB een brief binnengekomen, die echter terugge zonden is met de mededeling dat aan het verkeerde adres was. Een afschrift van het schrijven, •in werd aangedrongen op samenwerking, heeft de KNSB aan de ISU ter beschikking gesteld. - Een 5 n n lli ia. 1 el 'S-: iENHEIM Leede is er in het oefen- iet UVS in geslaagd een 'errassende als verdiende 4efo oerwinning te behalen. De heimse ploeg door UVS Eni tijd in de verdediging ge- - zocht haar geluk juist spelletje vanuit de verde- om dan met lange trappen lie spitsen Nanne Sluymer uit het tweede elftal af- ü|;e Jan van Leeuwen aan m. De blauwwitte defensie it n stal maar uit drie a vier ]ans lestaande, omdat de vleu- ledigers volgens plan veel- naar voren oprukten die manier voor veel pro- gesteld, aanval wist er aan de an- ■ïaflfnt niet veel meer tegenover dan wat afstandsschoten doelman Wim van Hars- eugejakkundig onschadelijk wer- De eerste treffer viel l 5ste minuut van de eerste 217 ir Vreugdenhil slim in het J ff oken, dat door rechtsachter :nv0( Balkhoven was opengelaten door Nico van der Fange 10 j ogespeeld, er volgde een op Nanne Sluymer, die al- j onfr Wijnand Sloos geen fout 10. Ook na dit doelpunt spelbeeld. Een machteloos e nd UVS. dat steeds maar 1 in de grote concentratie Iers in het strafschopgebied T eede. De Sassenhein de T.eedp.-rinpl- men voorkwam ook nu een tegen doelpunt. Een verre trap van Pie de Bruin naar Nanne Sluymer leid de voor UVS het definitieve einde in. Sluymer sprintte de diepte en trok de bal goed voor de ten van invaller Jan Keuning, die hard inschoot. Sloos kreeg de bal, niet onder controle en de attente Jan van Leeuwen passeerde de UVS- doelman voor de derde maal. Reac tie van trainer Wally van Schoo- ten op de onverwachte grote neder laag: "UVS heeft niet slecht ge speeld alleen het afwerken liet veel te wensen over". Commentaar van de "winnende oefenmeester" Cees Duindam: „Er zit duidelijk een stij gende lijn in de prestaties van het elftal en dat stemt me natuurlijk wel tevreden, hoewel je natuurlijk nooit tevreden mag zijn. Ter Leede: Van Harskamp, Spaar garen, Ligtenberg, De Bruin, Zand bergen, Van der Fange, Van Biezen, Vreugdenhil (Keuning), Van Leeu wen, Houwers (Schoen), Sluymer. UVS: Sloos, Balkhoven, Hannaart Rol. Visser, Duprie, Désar, Lagen dijk, Hendrikse, Van der Boogaardt. Verver. ROTTERDAM Feyenoord heert gisteravond in Brussel de vriend schappelijke wedstrijd tegen de Bel gische landskampioen Anderlecht verloren met 5—1. Bij rust leidde Anderlecht met 31. Het scorever- loop was: 6. Stockman 10, 9. De Jong 11. 15. Rensenbrink 21, 17. Rensenbrink 31. 48, 8. Stockman 41. 62. Van Himst 5—1. De opstel ling van Feyenoord was: Reitsma Wery, Van Daele, Schneider en Vos, De Jong en Jansen. Ressel (Van Duivenbode). Schoenmaker. Rijs- bergen en Kristensen. Er waren 15.000 toeschouwers. Enkele weken geleden wonnen de Rotterdammers de „thuiswedstrijd" met 21. In Deventer speelde Go Ahead Eagles een vriendschappelijke wed strijd tegen FC Brugge, dat vorig jaar het Belgische landskampioen schap juist misliep. De Belgen won nen met 32, na bij rust reeds te hebben voorgestaan met 10. Het scoreverloop was hier: 10. Carteus 01, 55. Carteus 0—2, 62. Veenstra 71 Geels (1—3) (Een lob van af de middellijn), 77 Van Marwijk 23. Toeschouwers: 4500. PARIJS Evenals in 1971 heb ben de organisatoren van de weg wedstrijd Bordeaux-Parijs, de lang ste wielerklassieker, besloten de wedstrijd ook dit jaar geen door gang te laten vinden. De monsterrit over plusminus 550 kilometer zou worden gehouden op 3 september. Een van de redenen van het niet doorgaan is het geringe aantal in schrijvingen. Voetbal De lichtwedstrij den competitie, waaraan zes eredivisie clubs zullen meedoen, begint op dinsdagavond 19 september. FC Den Haag, NEC, PSV, Sparta, FC Twente en FC Utrecht hebben in overleg met de sectie betaald voet bal van de KNVB hiertoe be sloten. Op 19 september worden de volgende wedstrijden gespeeld: NEC Sparta. FC Den Haag-FC Twente en PSV-FC Utrecht. MUNCHEN De snelle Piet Katwijk zal niet in de Ronde de Toekomst, die van 13 tot en met 24 september wordt gehouden, mo gen uitkomen. Dit is het gevolg van een dopingaffaire uit de dit seizoen verreden Tour de Limousin, als ge volg waarvan Van Katwijk door de UCI een maand werd geschorst. Die straf werd uiteraard overgenomen door de KNWU en liep een paar weken geleden af. Daarom is Piet Katwijk, die dit Jaar een in drukwekkende reeks overwinningen n de zwaarste wedstrijden boek te, wel in München om eventueel ge kozen te worden in de individuele wegploeg. Maar in de Ronde van de Toekomst mag hij niet uitkomen omdat de Fransen een apart regle ment hebben voor dopinggevallen. Volgens dat reglement mag hij gedu rende een jaar niet in Frankrijk fietsen. Handbal De Nederlandse zaal handbalkampioen Sittardia komt in het toernooi om de Europese beker j voor landskampioenen (heren) in de eerste ronde uit tegen Granoldus J Barcelona. De loting is in Neurenberg verricht. WV Heracles 12 (0—2). 32. Nieuwenhuis 0—1. 43. Schuurs (eigen doel) 02. 75. Verbong (strafschop) 1—2. Toeschouwers: 5000. Scheids rechter: Püper. FC Dordrecht Vitesse 0—0. Toe schouwers: 4800. Scheidsrechter: Derks. SW De Volewijckers 31 (0—0). 65. v. d. Spek 1—0. 75 v. d. Spek 20. 80. Mulder (strafschop) 3—0. 85. Van Haaren 3—1. Toeschou wers: 3500. Scheidsrechter: Booij. Wageningen PEC Zwolle 5—2 (3—2). 3. Meure 1—0. 8. Hazelhekke 2—0. 15. Stoffels 2—1. 28. Hazelhekke 3—1. 42. Rorije 3—2, Meurs 42. 78. Wellerdieck 5—2. Toeschouwers: 4500. Scheidsrechter: Donker. Cambuur Graafschap 1—i (01). 30. De Blaauw 01. 84. Zul- dema 11. Toeschouwers: 2500. Scheidsrechter: Draaisma. Eindhoven Veendam 20(10). 3. Brans 1—0. 77. Brans 2—0. Toe schouwers: 4500. Scheidsrechter v d. Kroft. Helmond Sport SC Tilburg 3—2 (2—1). 14 en 23. Kreekels 1—0 en 20. 26. v. Meteren 2—1. 74. Prins (strafschop) 3—1. 88. Hilverts 3—2. Toeschouwers: 7500. Scheidsrechter: v. Gastel. Wageningen 4 3 1 0 7 10- 5 Vitesse 4 3 1 0 7 9-5 Helmond Sport 4 2 2 0 6 10- 5 Fortuna SC 43016 6-4 Roda JC 4 2 2 0 6 7-5 Eindhoven Volendam SW Heracles Heerenveen Fortuna VI. HVC FC Dordrecht Veendam SC Tilburg PEC Zwolle De Graafschap SC Cambuur FC VW De Volewijckers 4 4 2 1 1 5 4-2 4- 4 3- 5 3- 3 1 1 2 3 7-8 1 1 2 3 7-10 0 2 2 2 3-5 0 2 2 2 5-7 0 13 1 3-10 5.70, pi. 1.70, 2.60. 1MB 254.20. Germanlcus-prijs1. Igor M (C. Ber- glsch) (1.23.7), 2. Inca, Maire E. Totow. 6.90, pl. 2.10, 2.80, 2.20 trio 709.40. r Captain-prijs: 1. Altrl b). 2. Terlenka (GB). 3. 9.20, pl. 3.20, 2.80, kop. ociavus-prijs1. Henry Belwln (B. -. Klaveren) (1.22.6), 2. Famous Mac. Ike Hollandia. Toto w. 2.80, pl. 1.60, 1.40, 1.60, kop. 5.20. trio 80.40. Claudlus-prijs 1. Daimelr <W. Stroo- j per) (1.21.7). 2. Iduna J, 3. Ireland. 5.10. pl. 2.20, 3.-, 2.-. kop. 25.50. Fighting Jlnks-prljs: 1. New Electric 1. Linda Hollandia (W. r ,-.28.3). Lady Heieen V. Toto w. 12.80. pl. 3.50, 40. 1.90, kop. 16.60. Totallsator-omzet f. 301.770. ADVERTENTIE MÜNCHEN De moderne vijf kampers vermaken zich uitstekend in München. Gisteren stond een partijtje minigolf op het programma van (v.l.n.r.) trainer Ed van Breukelen, Nico Krediet, Jan Bekkering, Rob Vonk (zwemtrainer van het Leids LZ '86) en Henk Krediet. REYKJAVIK De zeventiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Boris Spasski en uit dager Bobby Fischer is nog tamelijk onverwacht geëindigd in remise wegens herhaling van zetten. In tegenstelling tot vorige gelegen heden was Fischer ditmaal precies op tijd, zelfs vóór de titelhouder, die de zet <41) Tf2-c2 bleek te hebben ingesloten. Fischer antwoordde met g7-g6. Na enkele torenzetten trad bij de 45e zet de herhaling op, die di- rpot. leidde» tot remise. Volgens ooggetuigen was Spasski zichtbaar ontsteld door dit vervolg. Hij staarde na de 45e zet minuten lang naar het bord en ontwaakte pas uit zijn trance toen Fischer, die even arbiter Lothar Schmid was we zen waarschuwen, terugkeerde om hem de hand te schudden. Ook Spasski's secondant Jefim Gei ler was enigszins ontdaan, hoewel hij niet wilde zeggen of Spasski een mogelijke winst had laten lopen. De Zuidslavische grootmeester Svetozar Glicgoric was van mening dat de Russische titelhouder wel degelijk door had moeten spelen: "Misschien was Spasski verrast door Fischers 41e zet. Maar ik ben ervan overtuigd dat hij uiteindelijk had gewonnen". Fischer leidt nu met 107. De uit dager heeft uit de resterende zeven partijen nog 2,5 punt nodig om zich wereldkampioen te moe De partij ^as afgebroken in on derstaande positie. Wit: B. Spasski Kg3. Tc4. Tf2, pl. a2, b3. e4. g2, h3. Zwart: R. Fischer Kg7, Tel, Pc6, pi. a6, b7, d6, e7. f7, g6. Wereldkampioen Boris Spasski had zijn 41ste zet Ingesloten. Die luidde: 41. Tf2-c2 Een kleurloze zet, teneinde gelegen heid tot analyse te hebben. Zwart die zijn tijd uiteraard evenzeer goed had besteed antwoordde met het ver wachte 41e6-e5 Belemmert het ingrijpen van wits koning. Via g4 wordt dit een identiek probleem, daar zwart natuurlijk een voudig Kg6 kan doen. De ana lyse, die alle kenmerken van de stand aan het licht had gebracht, deed de party snel verzanden. 42. Tc2-cl Tel-e2 Natuuriyk mag zwart de toren niet ruilen. 43. Tcl-c2 Te2-el 44. Tc2-cl Tel-e2 45. Tcl-c2 Goeie vraag Het is de nieuwe Karei 1 superlichte senoritas. (moet u naar vragen) er is maar één

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17