universiteit "Eerstejaars prettig aan voelen zich niet 'SLOPEND DEBAT' GING NIET DOOR LEIDSE LAND RAAD EN ENERGIE RUN- Jerry Gaff na onderzoek studie-omgeving deze week halve prijs Afficheprijsvraag Leidse raad hoorde uit publiekdat een Witte Singelpand reeds is gesloopt DINSDAG 22 AUGUSTUS 1972 LEIDEN LEIDEN Er zat gisteravond één brok energie achter de tafel van B. en W. Leiderdorper H v. d. Horst, directeur van het verificatie bureau van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en voorzitter van de werkgroep, die het rapport heeft opgesteld, dat bij aanneming zal leiden tot wijziging van de ste delijke fabrieken van gas en licht in het streekenergiebedrijf Rijn land. liet eigenlijk de stop sprin gen, via welke de raad gewoonlijk praatenergie krijgt. De Leidse raad zit niet gauw met di mond vol tanden, maar ditmaal had hij zijn meester gevonden Daar zat een man uit de praktijk die de zaak duidelijk uit dit oog punt bekeek en niet politiek. Dat gaf aan zijn aandeel in de discus sie een directheid en een duidelijk heid, die je deden wensen, dat v. d Horst altijd achter de collegetaf el zou zitten. Hij zat er evenwel maar één keer en dag nog wel in een informele raad zonder publiek wat het ook helemaal gemakke lijker maakte. De raad hoefde niet „voor publiek" te spelen. Informeel en informatief dus. Uit de raad kwam een aantal detailpun ten. die ik zal overslaan. Er kwa men ook belangrijke zaken om de hoek kijken waar het de vorming van een streekenergiebedrijf be treft. Het is natuurlijk toch wel iets om na meer dan 100 jaar een bedrijf, dat altijd winst heeft ge boekt, overboord te zetten De op zet past evenwel niet meer in de samenwerkingsgedachten van nu. Groot voordeel voor Leiden is ook,» dat de stad af raakt van de finan ciering van de uitgaven, die nu op de toch al in rood staande begro ting drukken. V. d. Horst: Er komt een flink bedrag vrij voor speciale doeleinden (en snel er achteraan: Als het aan mij lag voor de bouw van een zwem bad). Dat kan als Leiden snel ja zet. Wie het onderste uit de kan wil hebben, kan weieens het lid op de neus krijgen. PAK-fractieleider In 't Veld bleek zo'n man, uitgaande van de te res pecteren gedachte, dat Leiden als stad in nood er recht op heeft het onderste uit de kan te halen. Hij vroeg naar het verschil voor Lei den als bij overneming wordt uit gegaan van aanschaffingswaarde (zoals het rapport doet) en ver vangingswaarde. V. d. Horst reken de voor, dat het niet zo heel veel zal schelen, maar dat het voor Lei den hogere bedrag meteen op de tarieven zal drukken en een fikse verhoging voor de consument ten gevolge zal hebben, die er ook niets aan kan doen, dat de SLF een streekenergiebedrijf wordt. De grenzen van het streekenergiebe drijf gaan niet samenlopen met de grenzen, zoals men die voor een gewest Leiden denkt. Waarom niet? vroeg de PSP-er Amptmeijer, die 't betreurenswaardig vindt, dat de gewestraad te maken krijgt met een lappendeken van gemeen schappelijke regelingen. Hij noem de dat onoverzichtelijk en door het maken van tussenschakels een ver mindering van de democratie. In het antwoord werden de histo risch gegroeide banden tussen Lei den en de gemeenten, die energie afnemen, aangevoerd. Achter de tafel voelde men er kennelijk niet voor nu al in de overeenkomst het gewest in te voeren (burgemeester Vis: Ook al, omdat we niet weten hoe en hoe groot dat wordt)Prak tische oplossing van v. d. Horst: Maak je niet druk, als Je een ge west vormt, heb je in het bestuur van dit streekbedryf toch meteen een meerderheid (Leiden heeft im mers als de helft van het aantal stemmen min één) Boeiend aspect, ingebracht door Amptmeijer en socialist Van Aken: de plaats van het huidige bedrijf. Er is kans, dat plannen worden uitgewerkt voor de bouw van een nieuw kantoor op leeggekomen grond aan de Langegracht. Ambt- meijer: Ik wil daar geen nieuw bouw. Deze grond aan de rand van de binnenstad, waar het bedrijf nu twee wijken van het centrum afsnijdt, is beter te gebruiken. Ernstig punt voor beide raadsleden: Als de SLF streekbedrijf wordt, dat het terrein van de gemeente gaat huren, is Leiden het beslissings recht over de grond kwijt. Natuur lijk maakt de gemeente het be stemmingsplan, maar het streek energiebedrijf kan bij de Kroon in beroep gaan en de zaak winnen, een mogelijkheid, die de huidige SLF niet heeft. Er kwam geen af doende antwoord. Niet hierop sloeg de „uitsmijter" van v. d. Horst, maar op vragen over de samenwerking met andere ge meenten, toen hij zei: Dit is geen Leidse zaak, maar een gemeen schappelijke zaak. Hij zei de over tuiging te hebben, dat de menta liteit ten goede veranderd is. Mocht er iemand in het bestuur komen, die in zijn denken niet past in dit streekbedrijf, dan moet u hem maar weghonen of zo, zei hij. Over de praktijk gesproken HANS MELKERT LEIDEN „Ook hier vinden de eerstejaarsstudenten hun studieomgeving erg onper soonlijk. De grote groepen mensen die college komen lopen belemmeren een persoon lijk contact tussen de docent en de enkeling. Ik geloof dat in dat opzicht alle universi teiten over de hele wereld hetzelfde zijn. Pas later, in de volgende jaren van zijn studie, begint de student zich meer op zijn gemak té voelen". ferry Gaff (36) Amerikaans sociologisch psycholoog die aan de Leidse universiteit samen met het bureau Onderzoek van Onderwijs een onderzoek deed naar de studie omgeving van de Leidse eerste-jaarsstuden ten, was weinig verbaasd over de uitslag van de enquête. „Wat mij echter wel bezig houdt is, dat geen enkele van de aspecten die ik tot nu toe heb onderzocht, van invloed is op de studieresultaten. We hebben het stu die-gedrag onderzocht, de motiveringen om de studie snel af te maken, de intellectuele mogelijkheden. Maar of een student dom is of slim, of de studie-omgeving als onper soonlijk of als niet-dwangmatig op hem afkomt, of hij goed gemotiveerd is of niet, de studieresultaten blijven onvoorspelbaar. Misschien vindt ik die aspecten die er wél in vloed op uitoefenen nog wel eens, ik zal er naar blijven zoeken". Hoe komt een Amerikaan terecht in een onderwijskundig onderzoek aan een Nederlandse universiteit? Gaff: „Ik deed in de Verenigde Staten een dergelijk onderzoek aan de universi teit van Berkeley. Tijdens dat werk ontmoette ik Hans Crom- bach van het Leidse bureau Onderzoek van Onderwijs aan de universiteit. We wisselden ervaringen uit en omdat op zijn bureau net een plaats was vrijgekomen vroeg hij me mee te helpen aan het onderzoek waarmee zijn bureau bezig was. Een van de doelen van het onderzoek was: uitvinden hoe de studie omgeving op de eerstejaars-student afkomt. Je kunt in zo'n geval met je eigen ogen gaan kijken hoe het eruit ziet, maar dat is je persoonlijke visie, die je bij een dergelijk onderzoek niet kunt gebruiken". In Leiden werden eerstejaarsstu- moeien. Het begint ook in Berkeley denten van vier secties geenqueteerd: geneeskunde, psychologie, rechten en scheikunde. Het rapport dat naar aanleiding van het onderzoek in ok tober verschijnt, wordt op het ogen blik samengesteld door Jerry, Hans Crombach en een derde medewerker aan het bureau, Ten Ming Chung. Als Jerry het werk af heeft gaat hij weer terug naar de VS» Over de vergelijking tussen de Amerikaanse universiteit waar hij werkte en de Leidse universiteit zegt hij „Berkeley is veel groter. Er stu deren zo'n 27.000 mensen. De uni versiteit is op één plek geconcen treerd en valt daarom in het stads beeld veel meer, op. In Leiden zijn de studenten meer verspreid over de stad. Ze voegen zich in de totale Leidse maatschappij. Ik heb ook het idee dat studenten en de Leidse ge meenschap zich meer met elkaar be- enigszins te komen sinds de studen ten mogen meestemmen bij de ge meenteverkiezingen. De verkiezings uitslag veranderde er aanzienlijk door. Wat me wel is opgevallen, is dat de Amerikaanse universiteiten veel meer proberen de gewone gemeen schap van de stad waarin zij geves tigd zijn, van dienst te zijn. Ei- wor den culturele evenementen georga niseerd voor de bevolking, er zijn cur sussen. Ik heb het idee dat Leiden In de maten 116-' normale prijs 00 De Schouwburg bestaat zolang er lust is bij hen voor wie 't steeds een „must" is uit te gaan in een Leids theater. Maar dan sla Je wel een flater als je niet weet wat komen gaat of te laat voor de inging staat. Beste mensen, doe verstandig zo'n maandprogramma, dat is handig Een heel seizoen wordt 't u be steld voor slechts twee-vijf tig, welgeteld. Graag per giro, noteert u even: êén-negen-vier-twee-vier-twee- zeven. Door Ronny Vink Foto Jan Holvast alleen maar nadeel ondervindt van de universiteit. De hoogleraren en mensen die geld verdienen aan de universiteit gaan allemaal buiten de stad wonen, zodat daar geen inkom sten van komen en er wel voorzie ningen moeten warden getroffen voor de mensen die geen belasting beta len. Ik vraag me af, als het weer 1574 was, en Leiden moest weer kie zen tussen een universiteit en vrij stelling van belastingen of ze weer de universiteit kiezen. Leiden wordt er alleen maar armer van. Verandering Overigens vindt ik dat de universi teiten over de hele wereld eens zou den moeten beseffen dat er verande ringen nodig zijn. De studenten zijn niet tevreden met de manier van les- krijgen, dat blijkt uit een onderzoek als dit. Het is al eeuwen zo, dat de docent het onderwijs organiseert en dat de examens een controle zijn op wat de student er van heeft opgepikt. Hij krijgt een pakket kennis aange boden, maar dat past niet meer in deze snel veranderende wereld. Ter wijl hij bezig is zijn kennis op te nemen zijn de feiten weer veranderd. Hij zou op de universiteiten moeten leren bij-de-tijd te blijven, moeten leren zijn mening te ontwikkelen, zijn eigen, nieuwe ideeën te ontwik kelen. De ouderwetse manier van les geven correspondeert niet meer met de huidige maatschappij en de stu denten voelen dat. De universiteiten hebben de plicht te antwoorden op dat protest, maar dat gebeurt nauwe lijks". I Strop voor "Michael X" De LEIDEN Tot opvolgster van voormalige Black-Powerleider Ab- H. A. Schaper, die onlangs uit de doel MaUk <Michael X) is gisteren in port of Spain op Trinidad tot de Leidse universiteitsraad trad wegens strop veroordeeld. Malik, die vroe- zijn vertrek naar de Verenigde Sta- j ger zijn hoofdkwartier in Londen had ten, is mejuffrouw B. Schadee ge- I wer^ schuldig bevonden aan de moord op de 25-jarige kapper Jo- kozen. het centraal stembureau seph skerritt uit Port of Spain. Een heeft de verkiezingsuitslag voor j medeplichtige, Stanley Abbott, is de kiesgroep van de studenten in de I veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid. faculteit der letteren opnieuw vast gesteld en verklaarde dat mejuf frouw Schadee Schapers opvolgster Skerritts lijk was op 22 februari J.l. ontdekt nadat een brand Maliks huis in Christina Gardens ,30 km van de hoofdstad, in as had gelegd. Het lijk werd opgegraven in de achter tuin. LEIDEN Zestig werkstukken zijn ingekomen voor de afficheprijsvraag „Leiden museumstad", waarvoor 180 deelnemers inschreven. Morgen zal de Jury, bestaande uit Legermuseum tekenaar/schilder A. R. Beerhorst, Volkenkunde-tekenaar/schilder J. v. d. Post en Oudheden-tekenaar/schil- der J. Caspers, de winnaars aanwij zen. LEIDEN De publieke tribune had gisteravond de meest interessante mededeling in een debatje over de panden aan de Witte Singel, die gesloopt moeten worden voor de univer sitaire uitbreiding. Door een briefwisseling tussen college van B. en W. en college van bestuur van de Leidse universiteit was de geplande discussie van gisteravond laat onnodig. De raad kan dat volgende week doen aan het begin van de vergadering met een pré-advies van B. en W. in de hand. Dat advies betreft dan de voorwaarden, die het universiteits bestuur aan de gemeente heeft gesteld als zij de panden langer bewoond wil laten. De universiteit is bereid de afbraak uit te stellen. Eén pand moet direct worden ge sloopt: Witte Singel 14, het leegge komen fabriekspand van wasserij Spronk. Daarover kon de discussie alleen nog gaan ditmaal. Van de tri bune kwam de mededeling, dat het pand 's middags al was gesloopt, al thans onder politietoezicht onbruik baar gemaakt om erin te trekken. Burgemeester Vis „sloopte" by deze mededelingen met de voorzittersha mer de tafel, zoals hfj altyd doet in dergeiyke gevallen, maar Amptmeyer (PSP) vond, dat de publieke tribune best even het woord mag als zy rele vante informaties heeft zoals nu. Uit mededelingen „uit de hoge" weet ik nu, dat de afbraak begonnen is. Heeft dat gevolgen voor de aangren zende percelen? vroeg het PSP- raadslid. Nee, volgens bouwkundigen niet, zo luidde het antwoord van wethouder mevr. Den Haan-Groen. Socialist Waal zei tenslotte geen be zwaar te hebben tegen de afbraak, omdat dit pand geen woonruimte is en zyn fractie het altyd al een leiyk gebouw heeft gevonden. Volgende week maandag het vervolg over de overige, wel bewoonde pan den, wellicht opnieuw met enkele tientallen op de tribune, die nu spe ciaal voor dit punt waren gekomen. Zy hoorden ook de waarderende woorden aan, die burgemeester Vis sprak over de vorige week overleden chef-onderwys Van Buuren, die hy herdacht als ambtenaar, maar vooral als mens. ■J?.. Het bewijs (van fotograaf Jan Holvast), dat de publieke tribune in de raad had: 0r is al een gedeelte van de wasserij Spronk aan de Witte Singel gesloopt, te van het dak verwijderd. gisteravond gelijk O.a. is een gedeel-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3