EIDSCH DAGBLAD Studenten in Leiden gaan ook protesteren Fischer weer op oorlogspad vandaag Nyerere (Tanzania): „Amin schuldig aan racisme" Vlom verwarring binnen universiteit if en toe zon LEIDSCH DAGBLAD Vakbonden becijferen: "Kloof tussen hoge en lage salarissen wordt niet kleiner" „MOGELIJKHEID VAN BLOEDBAD" Wereldraad: miljoen dollar voor strijd tegen racisme Egypte blijft toch in München (buc/ ^ïlte Aus der Fünten en Fischer in observatie teuws* jpgericht 1 maart 1860 DINSDAG 22 AUGUSTUS 1972 No. 33792 tecteur: O. Koopman loofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (bjj vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.35 Witte Singel 1, Lelden - TeL: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel 30500 (zaL 18 uur) REYKJAVIK Bobby Fischer, uitdager van wereldkampioen Boris Spasski, heeft ge dreigd de. tweekamp te stoken als er niets aan de speekwnstan- digheden wordt gedaan. Hij eis te van hoofdscheidsrech ter Lobhar Schmidt in 'n brief, dat de zeventiende partij „in een privé-kamer" zou worden ge speeld. „De speelomstandigheden in de hal worden steeds slechter on danks mijn vele dringende ver zoeken", schrijft Fischer. Hij waarschuwt hem niet weer tot verliezer te verklaren als hij niet opkomt. „Als u mijn eerder ver melde verzoeken niet inwilligt en me weer laat verliezen be schouw ik de tweekamp als ge ëindigd en zal ik helemaal niet meer spelen. De beslissing ligt nu in uw handen". Fischer's vertegenwoordiger Fred Cramer zei, dat onder verbete ring van de omstandigheden werd verstaan het verplaatsen van de voorste zeven rijen in de hal, het posteren van geünifor meerde bewakers en het weren van „chronische kuchers" en rondlopende kinderen. Hij wilde de rust van een operagebouw en niet het kabaal van een base- ballstadion. Maar uit het Russische kamp werd vernomen, dat Spasski niet zal instemmen met een verhui zing naar het tafeltenniskamer- tje, waarin hij de derde partij verloor, nadat Fischer voor de tweede niet was opgekomen. Hij had in dat kamertje last van voorbijrijdende auto's en in de omgeving spelende kinderen. Scheidsrechter Schmidt ver klaarde, dat hij Fischers brief nog eens zorgvuldig zou door nemen. „Ik ben noch voor Fischer noch voor Spasski Ik ben neutraal en doe mijn best alles correct te laten verlopen". Fischers vertegenwoordiger zou vanochtend dr. Max Euwe nog hebben gebeld om hem te vragen zijn invloed als president van de Internationale Schaakfederatie aan te wenden om Schmidt on der druk te zetten. £IDEN De Leidse universiteit kan, als op nog onbe aaide datum de inschrijvingen voor eerstejaars beginnen, en studentenprotest verwachten dat lijkt op de demon- tratie die gisteren in Utrecht werd gehouden. De Leidse itudentenbond vergadert vanavond over de manier waar- het protest moet worden gevoerd. Waarschijnlijk zal Ie inschrijving worden geboycot om het protest tegen de uizendguldenregeling goed duidelijk te maken. eerstejaarsstudenten kunnen h, volgens de wettelijke regeling, ït inschrijven als zij de duizend Jden collegegeld niet hebben be- ald. De Leidse Studentenbond zint in samenwerking met het Lande- Overleg Grondraden, op een ma- er om ook de studenten die de azend gulden wel hebben betaald, beletten zich in te schrijven. £EN IDEE onen de Leidse universiteit heerst het ogenblik grote verwarring er wat nu wel is toegestaan en it niet. Het bureau inschrijvingen inlichtingen heeft er geen idee wanneer de inschrijvingsdatum lt. Men zal in ieder geval wach- tot né, de introductiedagen van Cid, maar de kans dat ook na begin van de colleges half sep- mber nog steeds niemand is inge- iireven blijft groot. Het college van stuur heeft dan ook een brief ge- ïurd aan de besturen van de fa- Iteiten en de decanen, waarin iat dat iedereen, of hij nu een legekaart heeft of niet, aan de ileges mag deelnemen. Dat is voor ten behoeve van die studenten, niet weten of ze nu wel of niet azend gulden moeten betalen, maar tijd dat daarover geen ophel- e Bilt verwacht van vanavond morgenavond: hier en daar een en af en toe zon. herwegend matige wind uit noord- est bot noord. Minimumtempera- mstreeks 12, maxima morgen igeveer 17 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) dering is verschaft kan iedereen gri tis college lopen. In diezelfde brief wordt het personeel verzocht geen adviezen te geven of meningen te uiten over het collegegeld maar ledereen door te sturen naar bureau inlichtingen en inschrijvingen. Dat bureau kan echter ook maar bar weinig informatie verstrekken. Het bureau heeft inmiddels vijf- k zes honderd plaatsingsbewijzen binnen gekregen van de centrale plaatsings commissies. Ze zijn bestemd voor de mensen die wel toestemming krijgen in Leiden te studeren. Maar ook die mensen zullen voorlopig nog in on zekerheid verkeren, de plaatsingsbe wijzen zijn nog niet verstuurd. In middels zijn verschillende studenten verenigingen begonnen met intro ductiedagen voor eerstejaars, hoewel bijna niemand van de daaraan deel nemende studenten weet, of hij in derdaad in Leiden kan studeren. Overigens is inmiddels nogal wat verwarring ontstaan over het aanbod van de Raiffeisenbank om tegen 5% rente duizend gulden-leningen verstrekken. Dat geld zal door de bank direct worden overgemaakt aan de universiteit. Omdat de student 5% rente over duizend gulden blijft be talen, ook als hij een gedeelte heeft terugbetaald komt de rente neer op 9%%, waarmee de lening in een aan zienlijk minder gunstig daglicht komt te staan. In Utrecht is het vandaag rustig gebleven, nadat de politie gisteren hardhandig op een veertigtal protes terende oudere-Jaars had ingeslagen. Voor het gebouw waar de inschrij vingen plaats hebben staan een Mei ne honderd ouderejaarsstudenten te wachten, maar ruim twintig politie agenten die de eerstejaars ongehin derd doorgang moeten verlenen, hou den de situatie aardig tam. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs n Ik word abonnee per 7 sept 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwari maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. 14 PAGINA'S President Nixon staat vandaag in het midden van de belangstelling, op het punt herkozen te worden als kandidaat voor de Republikei nen voor de strijd van november. Gisteren kreeg hij een kus van Mamie Eisenhower, die hij op zocht op haar boerderij bjj Get tysburg (foto). Zjjn familie werd toen reeds op de conventie gehul digd. Maar in Miami, waar de Republikeinen bijeen zijn, speelt zich ook nog wel wat anders af dan eensgezinde demonstraties voor de leider. PAGINA 8 Eerstejaars voelen zich vaak niet prettig in universiteit. PAGINA LEIDEN De Franse journalisten wantrou wen de man, die zijn geheugen kwijt is. maar inmiddels als Brus selaar is geïdentificeerd. PAGINA 5 NKV-voorzitter Mertens heeft nog hoop, dat de vakbeweging ook met de regering-Biesheuvel tot een so ciaal contract kan komen. PAGINA 7 Massale uittocht komt steeds dreigender naderbij in München. PAGINA 9 Jonge turnsters voelen zich pret tig thuis in de Olympische omge ving. PAGINA 11 Prins Willem-Alexander is voor het eerst naar de kleuterschool geweest. Op de toto de kleine gendijk ver toten van de Baarnse Montessori kleuterklas. Links zijn verzorgster mej. La- DAR ES SALAAM (Reuter, UPI) Het besluit van president Amin om de Aziaten uit zijn land Oeganda te wijzen heeft ook in Afrika felle reac ties te weeg gebracht. President Nyerere van Tanzania heeft Amin UTRECHT (ANP) De Wereld raad van Kerken heeft vandaag in Utrecht besloten om het budget van zijn anti-racisme fonds te verhogen van 500.000 dollar tot 1 miljoen dollar. Het geld is uitdrukkelijk be stemd voor humanitaire bestemmin gen en gaat niet alleen naar Zuid- Afrika, aldus de wereldraad. De raad heeft de aangesloten ker ken gevraagd het antl-racisme fonds zo veel mogelijk te steunen. beschuldigd van racisme. „Het besluit van Amin vertegenwoordigt dezelfde mentaliteit, die de Afrikanen steeds betreurd hebben", zei Nyerere. Hij doelde vooral op het gedwongen ver trek van Aziaten die burgers van Oeganda zijn. Nyerere sloot de mo gelijkheid van een bloedbad niet uit. Maar de president van Tanzania zei ook. dat zijn land niet in staat is om meer Aziaten op te vangen. In Oeganda zelf hebben studenten leiders vergeefs bij Amin aangedron gen op herziening van zijn besluit. Begin van deze maand bepaalde hij dat de Aziaten met Britse, Indiase en Pakistaanse paspoorten uit het land moesten. Dit weekeinde nam hij dezelfde maatregel tegen Aziaten die al de Oegandese nationaliteit bezit ten. Inmiddels heeft ook de regering van Kenia alle Aziaten, die geen Kenlaas staatsburger zijn, gewaar schuwd. dat ook voor hen het mo ment kan komen, dat zij het land moeten verlaten. „De Kenianen moe ten zelf de economie van hun land In handen nemen", zei de Kenlase onder-minister van Binnenlandse Zaken SJikoekoe. Engeland haalt over een paar wp- ken de eerste 15.000 Aziaten met Brits paspoort die uit Oeganda uit gewezen zijn per vliegtuig op voor overbrenging naar Engeland. Dat is vandaag in Kampala bekendgemaakt door de Britse hoge commissaris. Richard Slater. De hoge commissaris zei dat alle Britse Aziaten in Oeganda die al li verzoek om vestiging in Engeland hadden ingediend toestemming daar voor gekregen hebben. De Aziaten moeten hun eigen overtocht betalen. MÜNCHEN (ANP) Het natio nale Olympische Comité van Egypte heeft vandaag besloten toch met "n ploeg deel te nemen aan de Olym pische Spelen ln München. Vorige week had men laten weten de beslis sing te laten afhangen van het ad vies van de Afrikaanse sportraad. UTRECHT (ANP) „Nog steeds is de ongelijkheid troef". Dat con cludeert de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Vakcentrales waarin NVV, NKV en CNV samenwerken uit een onderzoek dat is ingesteld naar de inkomensverdeling in Nederland. Volgens de stichting zijn de inko mensverschillen na 1950 nauwelijks verminderd en zijn ze in geld uitge drukt zelfs groter geworden. In 1950 ging bijna de helft van het totale bruto-inkomen naar de 20 procent van de belastingbetalers met de hoogste inkomens, terwijl I de 20 procent met de laagste inko- j mens drie k vier procent van het totale bruto-inkomen verwierf In '67 was deze verhouding volgens de stichting nog precies hetzelfde. Uit recenter cijfers blijkt, dat eind vorig jaar ruim 84.000 Nederlandse loontrekkers van 23 Jaar en ouder het wettelijk minimum-loon verdien den, dat wil zeggen 2,8 procent van deze categorie loontrekkers. Het aan tal Nederlanders dat het met een even klein of nog lager inkomen moet stellen ls echter veel groter. De stichting Wetenschappelijk Onder zoek Vakcentrales schat 't aantal be jaarden, mindervaliden en weduwen dat op dit inkomensniveau bijstands uitkeringen ontvangt op 180.000 k 200.000. Het aantal Nederlanders met een geschiktheidswet (wao) raamt ze op 70.000 k 80.000. Bovendien zijn er nog 25.000 30.000 werMozen wier wachtgeld- of werkloosheidsuitkering evenmin ver van het minimumloon ligt. DEN HAAG (ANP) De Duitse oorlogsmisdadigers Aus der Fünten en Fischer zijn gisteren van de ge vangenis in Breda naar de Psychia trische Observatiekliniek van het ge vangeniswezen te Utrecht gebracht. Zij zullen daar medisch worden on derzocht, waarna de regering zal be zien of zij in aanmerking komen voor individuele gratie. Er ls nog niet oeslist wanneer de 3de oorlogsmisdadiger, Kot&lla naar de Minlek te Utrecht zal gaan. aldus het ministerie van Justitie. Zijn ge zondheidstoestand is zeer slecht. Vandaag honderd jaar gele den stond in de krant: Nabij Dokkum is dezer dagen een man overleden, die voor arm doorging. Na zijn dood vond men in zij ne woning in den schoor steen de som van f200 in een klomp en van f400 in een ouden trommel. Voor eenige dagen is van Nieuw-Buinen naar Duitschland vertrokken F. d. Wit, die door eene commis sie aldaar is aangesteld om als deskundige opzichter te zijn bij het afgraven en daarna bij het ontginnen van ene uitgesterktheld veen in de nabijheid van de stad Oldenburg, op een jaar- lijksch inkomen van f 864, met vrije woning. Hij is reeds de derde persoon uit de gemeente Borger, die daar als zoodanig een goed bestaan vindt. Vandaag vijftig jaar geleden stond in de krant: Te Winterswijk zijn ln de buurtschap Brinkheurne zes bunsings gevangen, tot groote vreugde der omwo nende kippenhouders. Er waren reeds tal van kippen hokken door deze dieren leeggeplunderd. Te Hoogkarspel heeft een tuinder een schuit vol roo- de kool, ongeveer 1600 K.G. verkocht voor 160 centen, derhalve 100 K.G. voor een dubbeltje. Hij had boven dien nog de moeite van het vervoer. Het komt steeds meer voor, dat groote gezel schappen per vliegtuig rei zen, vooral Amerikanen, die de Oude Wereld in aller haast komen bekijken. Het record is verleden week ge slagen, toen twee en zestig Amerikaansche meisjes, leerlingen van het Wooster College, onder leiding van hun leeraar pan Parijs naar Londen vlogen, waarvoor vier groote vliegtuigen noo- dig waren. Het is een alge- meene ervaring van lucht vaart-maatschappijen, dat er meer vrouwen dan man nen reizen. De vrouwen heb ben blijkbaar heel wat meer durf.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1