bewondering arlile voor nith Brigitha STRENGE TRAINING VAN DE MILITARY-RUITERS Fabriek voor wereldrecords Kluizenaars bij opening Spelen eregasten Smal in het middel, prachtige soepele schouders.. Kilianin opvolger Brundage? S BANDAG 21 AUGUSTUS 1972 PAGINA 9 SPORT bedragen tegenover 25,5 graden in het Olympische zwembad en het 50 bij 12 meter lange trai- MüNCHEN Op het eerste gezicht heeft het Olympisch zwemstadion veel weg van een fabriek in aanbouw. De construe tie van glas en staal onder het tentdak van acryl, dat wegens de vorming van condens in de haast is afgeschermd met plas tic, is functioneel, maar her innert in de verste verte niet aan de vloeiende lijnen van de zwemstadions van Tokio en Mexico. Een uitstulpung aan de achterzijde, waar zeilen van can vas de taak van het niet toerei kende tentdak overnemen en de houten noodtribunes overkappen maakt het geheel er niet fraaier op. Het Olympisch zwemstadion is dan ook niet bedoeld als een voorbeeld van architectuur. Het is een fabriek. Een fabriek van wereldrecords Binnen wordt die indruk nog versterkt. Een stelsel van mans- dikke verwarmingspij pen ont siert de onderste omloop van de tribunes. In de nok van het tent- vormige dak hangen complete luchtbruggen voor de verlich ting, de temperatuursregeling en de televisie-camera's. Boven de startblokken zijn op 4 meter hoogte elektronische camera's aangebracht voor het geval de eveneens electronische aantik- platen dienst mochten weigeren. In het Olympisch zwembad is alles in dienst gesteld van de topsport. Het gehele vloerop pervlak rond de bassins is be legd met kunsttegels, die er on- estetisch uitzien, maar door him stroefheid het gevaar voor blessures verkleinen. Het sousterrein is ingericht als kweekkamer van de prestatie- sport. Sauna's, medische centra met ultra-moderne hulpmidde len, gymnastiekzalen, rustka mers en al wat dies meer zij. Een verdieping hoger is de hon derd meter lange zwemhal, waar van de vochtigheidsgraad en temperatuur automatisch wor den geregeld. Het 2.50 m diepe wedstrijd-bassin wordt door een smalle wand gescheiden van het springbassin. Terzijde, zichtbaar vanachter een glazen wand, ligt een klein bassin, waar de wa tertemperatuur 33 graden zal Voor de eerste maal bij de Olympische Spelen doet de elec- tronica volledig het werk van de bij vorige gelegenheden uit 80 man bestaande Jury, met één uitzondering: de controle bij de keerpunten. Hier zullen Jury leden werken met witte (goed) en rode (verkeerd) bordjes. De deelnemers zullen weinig merken van de technische fi nesses, waarmee het wedstrijd- bad is uitgerust. Voor hen is wel van belang het grote elektro nische scorebord, waarop elke doorkomst per vijftig meter zal verschijnen. De tijdwaarneming geschiedt tot op één duizendste van een seconde. JNCHEN Forbes Carlile, de trainer van 's werelds sterkste zwemster Shane aid, was eerlijk in zijn bewondering voor het Nederlands/Curacaose talent Enith 1 githa. „Smal in het middel met een stel prachtige soepele schouders erboven een meisje confrontatie CarlileBrigitha zondagmorgen plaats tijdens tweede training van de Neder- ploeg in het Olympische ibad. De eerste maal was isdagavond, toen coach Var direct na aankomst op het veld van Riem de jongens er jes naar de Olympische zwem- commandeerde. Ditmaal har. er ruim een uur voor in de bu. en zitten om van het lande- Wald Kraiburg, waar de is ondergebracht, naar Mün- te komen. Frieke Buys was er bij. Als een van de laats ten in loeg, had ze last gekregen van pijn. "Niets ernstigs. Het is nr dag weer over", aldus de bege- ade arts, dokter Kessel. aankomst bleek het bad bezet de Australiërs, die vrijwel niet het Olympisch zwembad zijn te slaan en van wie de onblus- trainingsijver een nogal de- liserende uitwerking heeft op reeds in München aanwezi- swemvertegenwoordigingen. Nico Dam keek het een kwartiertje waarna Wenden, Gould c.s wenen naar het inzwem bassin leder land aan de eigen training beginnen. dusverre heeft de Nederland- wemploeg het weer niet meege- door het slechte weer in Nederland toch al later werd ingezet dan de bedoeling was, opnieuw werd ver traagd. "In Wald Kraiburg was de buiten temperatuur een keer niet hoger dan twaalf graden. Ga in die kou maar eens rustig op de kant uitblazen als je een sprintje hebt ge trokken", aldus wisselslag zwemster Hennie Penterman. Nico van Dam gelooft dat hij die achterstand in de komende dagen nog wel kan weg werken. "We hebben nu nog een week de tijd voor de tapering-off. Dat moet voldoende zijn. De bais- oonditie is er. We hebben een macht aan cijfermateriaal, waaruit blijkt dat de conditie goed is. We zullen het heus aardig doen. Daar ben ik van overtuigd". Over de mogelijkheid van het be halen van medailles wordt in het Nederlandse kamp niet gesproken. Van Dam: "Ons uitgangspunt is dat de jongens en meisjes straks bij de Olympische wedstrijden persoon lijke topprestaties leveren. Meer mo gen we niet verwachten. Als daar dan toevallig een medaille mee ver diend wordt, is het meegenomen. Daarom ook hebben de geweldige prestaties tijdens de Amerikaanse I selectie-wedstrijden ons niet veel gedaan. Men moet tenslotte zijn plaats weten". Enith Brigitha bekijkt met -peinzende blik het Olympisch zwembad van München. Forbes Carlile Russische medaille-winnaars zullen een dag extra in Mün chen mogen blijven als dank voor de geleverde prestatie. De Russen hebben in München erg veel haast. Om deviezen te sparen arriveren de sportmensen pas twee dagen voordat zij in actie komen in het Olympisch dorp. Daags daarna ver trekken zij weer. Met 742 deelnemers en officials vaardigt Rusland zijn grootste ploeg uit de geschiedenis van de Spelen MüNCHEN N ast as Ja en Timofej, het Russische kluizenaarspaar, dat al meer dan vijfentwintig Jaar in een hutje op het Oberwieselfeld woont, zullen op 26 augustus de officiële opening van de Olympi sche Spelen als eregasten bijwo nen. Een dezer dagen overhan digde Jürgen Schroeder, de assis tent van de hoogste Olympische baas Willi Daume, Natas ja en Ti mofej de kaarten. Het was voor Natasja een geschenk voor haar achtenzeventigste verjaardag. Wie zijn Natasja en Timofej? Drie Jaar geleden kwam de hele stad München voor het paar in bewe ging .Er werden handtekeningen acties gevoerd en talloze brieven naar allerlei instanties en kran ten gestuurd. In niet mis te ver stane bewoordingen werd de orga nisatoren van de Olympische Spe len te kennen gegeven dat zij „naar de hel konden lopen en dat. Timofej moest blijven". Kort na afloop van de tweede we reldoorlog verscheen Timofej met zijn Natasja op het Oberwiesen- feld. Hij bouwde een nederig hut- Je, dat nu op nog geen driehonderd meter van het Olympische sta dion staat. Timofej, die zegt meer dan tweeduizend Jaar oud te zijn. en hoofd van de heilige Russische kerk, heeft de organisatoren op grote kosten gejaagd. Immers op de plaats waar de Russische kluize naar woont, was oorspronkelijk het hippisch stadion gepland. Omdat Timofej in de loop der jaren een symbool voor de inwoners van Müchen was geworden, had men er graag een half miljoen mark voor over om de plannen alsnog aan te passen. Timofej en Natasja hebben hun „ka pel" onlangs geschilderd en het dak is opnieuw bedekt met het zil verpapier van duizenden lege siga rettendoosjes. Het huisje heeft ook een opknapbeurt gehad en zelfs de kleine poortjes in het hek, dat om het stukje grond staat, zijn ge schilderd. Kleine bordjes wijzen de bezoeker erop dat geen honden mee naar binnen mogen worden genomen. Ook roken is verboden. Het kluizenaarspaar woont op het stuk grond van vijftig bij hon derd meter zonder officiële pa pieren. Van belastingen heeft Tt- nofej nog nooit gehoord. De au toriteiten laten het zo. Een eigen Dlympische kluizenaar mag ten slotte wel wat kosten. Gerekend naar het stuk grond dat hij be woont prijs 500 gulden per vier kante meter moet Timofej een rijk man zijn. ~>3 Olympische Spelen worden voor Natasja en Timofej een gouden tijd Een bezoek aan de kapel kost vijf tig pfenning of wat meer volgens een bordje, dat op een of ferblok staat. Als tegenprestatie geeft Natasja de bezoeker dan een bloem, waarvan er duizenden in de tuin staan. Juist in het Olympische Jaar hebben Natasja In 1936 viel voor Nederland het doek MÜNCHEN Npdf»rl»nd zal in München weer vertegen- I d'equipe Platenkamp. „Het Is ons, zo- Het is echter niet alleen de 8100 INeaeriana zal in muncnen weer veitcg.n i deelnemer en omdal op meter lange cross met zijn 36 .voordigd zijn in een van de takken van sport, waarin het in straffe het inmiddels verre verleden zulke grote successen be haalde: de militairy. Het begon in 1924 op de Spelen in Parijs, toen Van der Voort van Zijp goud won en de équipe, waarvan hij deel uitmaakte met Pahad de Mortanges, De Kruijff en Colenbrander, eveneens het predikaat Olympisch kampioen verwierf. Het succes herhaalde zich vier de internationaal erkende jaar later in eigen land op de Spe- an en" len van 1928 te Amsterdam met dit- De gesiecteerde military-ruiters laai de latere, vorig Jaar overleden onderwierpen zichzelf en hun paar- generaal Charles Pahud de Mortan- den aan een strenge training volgens ges als de dubbele Olympische een s^raf schema. Resultaten ble- iampioen. Tot de equipe behoor- ven nlet ult en getoetst in interna len verder De Kruijff (tevens indi- tionale wedstrijden bleek tenslotte, vidueel zilver) en Van der Voort dat Nederland weer in staat was een van Zijp. In 1932 in Los Angeles military-equipe te formeren, die „ge- k De Military ploeg in het ruitersportcentrum RIEM rond het paard Eminent. Links van voor naar achter: J. Wülems, H. van Bergen, H. Brugmai, E. Stibbe, rechts van voor naar ach ter: P. v. d. Schans, J. Ruiterkamp (coach), T. J. Platenkamp (chef d'equipe), M. Juergens en D, Nanning, werd opnieuw Pahud de Mortanges, die na de oorlog als voorzitter van het Nederlands Olympisch Comi té en als lid van het Internatio naal Olympisch Comité eveneens op het organisatorische Vlak zijn Olympische sporen zou verdienen, kampioen, terwijl de Nederland se equipe (met verder Karei Schummelketel en jhr A. van Len- nep) zilver behaalde. Ook in 1936 te 3erlijn was er voor de vaderlandse nilitary-equipe nog zilver, doch laarna viel het doek. Alle pogingen, ia de oorlog aangewend om een re- resentatieve equipe te formeren letgeen overigens ook gold voor de essuur en het springen misluk- en. Tot in 1969 onder energieke lei ding en met even enthousiaste rui- acht mag worden op Olympisch ni veau strijd te leveren". Coach Ruiterkamp heeft tot nu toe eer van zijn werk gehad en in het prachtige Oly u ische ruitercentrum Riem, slechts enkele kilometers verwijderd van d:.' M in-hen0'- 'ithaven van die naam, wordt de voorbereiding voor de grote strijd, die op 29 au gustus begint met de dressuurproef, afgesloten. De dressuur zal twee da gen vergen en op 31 augustus volgt de ulthoudingsproef met de spectacu laire cross, bestaande uit 36 hinder nissen. Met het springen als laatste onderdeel wordt op vrijdag 1 sep tember f'.e samengestelde wedstrijd voltooid. De cross.niet alleen het specta- ters, het oog gericht op München, de i culairste, maar ook het zwaarste on- military-sport nieuwe impulsen derdeel van de military. „Hoe die er kreeg. Het eerste doel: de aanslui- zal uitzien, is voor ons nog een groot vraagteken", aldus chef van uitsluiting ten streng ste verboden het terrein waar op de cross is 'ütgezet, te betreden. Wij hebben weliswaar schetsen van de hindernissen, de aankleding en de ligging in het parcours, vooral be langrijk voor het aanrijden en de afsprong. Slechts kort tevoren zal he- nrcours worden vrij gegeven. Dat de cross zwaar zal zijn, lijdt geen twijfel, y'oor Olympische Spelen en Internationale kampioenschappen worden geen lichte parcoursen ge bouwd". Specialiteit van hel land De Olympische deelnemers uit Italië en Frankrijk zullen het tijdens de Spelen niet zon der de typische specialiteiten van him land behoeven te doen. In de opslagruimte onder de Italiaanse flats in het Olympische dorp liggen 5000 flessen mineraalwater, een ton Spaghetti, 200 küo Parmesaan- se kaas en 50 kilo koffie voor de e xpress o- machin esdie chef kok Giuseppe Camera ook spe ciaal heeft laten overkomen. De Franse "reserve" bestaat uit 10.000 liter wijn en champag ne, eenzelfde hoeveelheid mine raal water en een grote voor- chocolade. hindernissen, die de uithoudingsproef vormt. Deze bestaat uit vier fasen, waarvan de eerste met start in het stadion een 3600 meter lang wegparcours is. Onmiddellijk daar op aan sluit een rit over de ren baan (tempo 690 meter per mi nuut) met twaalf sprongen. De der de fase bestaat uit een 15 km lang wegparcours, dat moet woorden afge legd met een snelheid van 240 meter per minuut en dat leidt naar het dorpje Poing, waar alvorens aan de cross wordt begonnen elk paard gedurende een verplichte rustpauze van tien minuten een nauwgezette medische controle ondergaat. Een zelfde onderzoek vindt plaats na de cross. De dierenarts bepaalt bij de ze controle, hoe het paard de grote Inspanningen heeft verwerkt en op welke wijze het naar de stal te rug gaat: aan de teugel te voet ge leid, bereden of per auto. De Nederlandse ruiters, die elk hun eigen trainingsschema hebben, wer ken elke dag zowel in de ochtend als in de middag enkele uren met hun paarden om ze in de beste conditie te houden of te brengen. Daarbij vergeten de ruiters zichzelf niet. Ook voor hen is een optimale con ditie in deze veeleisende tak van de hippische sport van het grootste be lang. Veldlopen staan op het da gelijks programma. Voetbal Op verzoek van de Eagles is de competitiewedstrijd tussen Ajax en de Go Ahead Eagles, die voor zondag was vastgesteld, ver vroegd naar a.s. zaterdag, aanvang 8 uur. Timofej 2000 jaar oud en Timofej er voor gezorgd, dat zij de komende dagen volop bloeien. Het tweetal leeft echter niet bij de dag. Wanneer het even stil is rond het „heiligdom" plukken Natasja en Timofej aardbeien, bramen en bessen in hun tuin. Daarvan maakt Natasja jam. De na-Olympische winter kan erg lang worden MÜNCHEN Lord Michael Kil lanin, de 58-jarige pijprokende Jo viale Ierse edelman, is de meest waarschijnlijke opvolger van AVery Brundage als voorzitter van het In ternationale Olympische Comité. In de wandelgangen tijdens de feeste lijke opening van het 73-ste IOC- congres kreeg men de indruk dat de derde Lord Killanin van Dublin en Spiddal (eigenlijke naam Michael Morris) in de opinie van de 73 le den van het IOC een beslissende voorsprong heeft verworven op zijn voornaamste rivaal, de mede-vice- president graaf Jean de Beau mont. Over een eventuele kandida tuur van het Nederlandse lid in het presidium van het IOC, Jhr. Her- man van Karnebeek, wordt in dit stadium niet langer gesproken. Ook andere kandidaten als de Deen Vind en de Noor Staubo worden kansloos geacht. Lord Külanin, een forse gezette figuur, wiens pakken altijd een maat te groot schijnen, kan in eerste in stantie rekenen op de steun van de angelsaksische landen. De tien Jaar oudere Franse graaf De Beau mont. oud-volksvertegenwoordiger, bankier en president van een reeks maatschappijen, zoekt zijn steun in de Franstalige landen van Afrika, Als straks Külanin metterdaad de zesde voorzitter van het Interm tio nale Olympische Comité wordt, la het de tweede maal, dat hij Brun dage in een IOC-functie opvolgt. De eerste maal gebeurde dat in 1952, toen Brundage voorzitter werd en KiUanin de open gekomen plaats Innam. De Franse graaf is nog een Jaar langer lid van het IOC. In tegenstelling tot De Beaumont, die in 1924 aan de Olympische schietwedstrijden deelnam natio naal kampioen op de horden was en uitkwam in vertegenwoordigende niet bogen op een imposante spor tieve carrière. Wel heeft hij voetbalelftaüen, kan Lord Killanin geroeid en gebokst. Ook rijdt hij paard. Na een Journalistieke carrier®, die in de oorlog werd ai gebroken door zes Jaar müitaire dienst ging hij in het zakenleven. Hij is nu directeur van een oliemaatschappij, een geneesmiddelenfabriek en een bank. Gewichtheffen De Bulgaarse gewichtheffer Mladen Koetsjev heeft gisteren tijdens wedstrijden in Sofia zijn eigen wereldrecord tweehandig drukken in de lichtgewichtklasse van 155 kg, gebracht op 155,5 kg.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9