ook mentale Galgewaard 4JAX TEVEEL ZORGEN Feyenoord is winnaar in de SPORT „IK GA fflER NIET OP AF" Scorebord vandaag VELDSPORTEN Janssen wint in Hendrik Ido Ambacht SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT errassingen de eredivisie waren de ver- niet van de lucht, arlem klopte thuis FC Twen met 40 en in Maas- leed FC Den Haag ook al grote nederlaag. Voor de ootste sensatie zorgde Excel- r dat in de Rotterdamse der- Sparta op Spangen met 0—1 het zand liet bijten. PAGINA 12 DEZE KRANT IANDAG 21 AUGUSTUS 1972 Wéér Van Stijn (Tonnie Pronk werd tijdelijk van zijn voetbal ver- pliohtingen ontslagen omdat zijn in het ziekenhuis opgenomen zwangere vrouw zijn sportzaak niet kan drij ven) was er de oorzaak van dat Feyenoord aan het derde doelpunt kwam. Een pass in de diepte van Theo de Jong werd door hem ver keerd veoordeeld, waarna Ladinsky de bal vanaf dertig meter langs Hendriksen Joeg, die zich later be riep op het feit dat hij op een voorzet had gerekend. En alsnog was Feyenoords doelpuntenhon- ger niet gestild. Een mouserende actie waaraan Van Hanegem (later door Schoenmaker vervangen) Kris- tensen, Schneider en Ressel deel hadden werd door Dick Schneider aangegrepen om Feyenoords vierde ten doop te houden. Voor Ernst Happel later reden te verklaren dat hij met de huidige kern meer mo gelijkheden heeft. Een van die mo gelijkheden bleek voorstopper Dick Schneider: 'Tk ben tevreden. Ik dacht ook dat FC Utrecht in de tweede helft aan conditiegebrek leed." Rest te vemelden dat Henk Wery (als rechtsback uitstekend) op de valreep nog hkikend plaats maakte voor Wim Rijsbergen. GER STOLE DEN HAAG Arie Haan heeft slechts één dag alleen aan de kop van de topscorerslJjst gestaan. Na twee dagen moet hij nu deze plaats delen met zijn clubgenoot Ger Müh- ren, de PSV-ers Van der Kuylen en Schmidt Hansen, Peter Ressel van Feyenoord en Redel van MW. Zij scoorden elk tweemaal. Vijf en twintig man kwamen tot een tref fer. Secretaris-generaal Elma- djian van Idependiente obser veerde gisteren Ajax, woensdag 6 september voor het eerst te genstander om de wereldbeker. Hij w-as vergezeld van spelmaker Pastoriza, die aj aan Monaco is verkocht, maar pas weg mag na de twee duels met de Nederlan ders. Het commentaar van El- madjian: „Dit was slecht van Ajax. Maar ik ga hier niet op af. Wij hebben allerlei films over Ajax in de Europa Cup. Als ik terugkom zal ik over deze wed strijd maar zwijgen. Hoewel ik toch wel ben geïmponeerd door Neeskens". SpartaExcelsior 0—1 MVV—FC Den Haag 4—1 AZ '67FC Den Bosch 0—0 HaarlemFC Twente 4—0 FC Amsterdam- —Ajax 1—2 Go Ahead EaglesTelstar 2—1 PSVNAC 5—0 NEC—FC jlroningen 1—1 FC UtrechtFeyenoord 0—4 Feyenoord 2 2 0 0 4 5—0 Ajax 2 2 0 0 4 5—1 PSV 2 1 1 0 3 6—1 Den Bosch 2 1 1 0 3 1—0 Go Ahead 2 1 1 0 3 2—1 MVV 2 1 0 1 2 4—2 Haarlem 2 1 0 1 2 4—3 Groningen 2 0 2 0 2 2—2 Telstar 2 1 0 1 2 3—3 Utrecht 2 1 0 1 2 3—4 Twente 2 1 0 1 2 2—4 Excelsior 2 1 0 1 2 1—3 NEC 2 0 1 1 1 1—2 Sparta 2 0 1 1 1 1—2 AZ '67 2 0 1 1 1 0—2 Den Haag 2 0 1 1 1 2—5 NAC 2 0 1 1 1 0—5 Amsterdam 2 0 0 2 0 2—4 Heerenveen- —Vitesse 1—3 VeendamFC Dordrecht 0—0 SC Tilburg- -HVC 2—1 VolewijckersEindhoven 0—0 Fortuna VI.- -Helmond Sport 0—0 Heracles—SVV 2—0 Roda JCFortuna s'c" 2—1 De Graafschap—FC VVV 0—0 Wageningen Volendam 2—1 PEC ZwolleSC Cambuur 2—1 Vitesse 3 3 0 0 6 9—5 Wagening. 3 2 1 0 5 5—3 Roda JC 3 2 1 0 5 6—4 Helm. Sport 3 1 2 0 4 7—3 Volendam 3 2 0 1 4 5—3 Fortuna SC 3 2 0 1 4 4—3 Heerenveen 3 2 0 1 4 3—3 Fortuna VI. 3 1 1 1 3 2—1 Eindhoven 3 1 1 1 3 2—2 Veendam 3 0 3 0 3 3—3 PEC Zwolle 3 1 1 1 3 5—5 Tilburg 3 1 1 1 3 5—5 SVV 3 1 1 1 3 3—4 Dordrecht 3 0 2 1 2 1—2 Heracles 3 1 0 2 2 2—3 VVV 3 0 2 1 2 1—3 Graafschap 3 0 1 2 1 2—4 HVC 3 0 1 2 1 4—6 Cambuur 3 0 1 2 1 4-0 Volewijck. 3 0 1 2 1 2—7 Kanoën Een Nederlandse ploeg, bestaande uit Van Engers, Van Stok- kum en Van Iersel heeft gisteren bij een wildwater-slalom in Wezel de eerste plaats bezet voor West— Duitsland. Boksen De Panamees Ernes to Nato Marcel is zaterdag wereldkampioen geworden door de Venezolaan Antonio Gomez op pun ten te verslaan. Cruijff had opnieuw geen beste middag. Hier pro beert hij Cornwall te pas seren, zonder succes. Op de achtergrond Chris Dekker en scheidsrechter Van Ge- mert AMSTERDAM De rectoe-vete rond het Nederlands elf- i heeft zich in Ajax gevrten. Wat niet zo verwonderlijk is, ant acht van de de elf höben (voorlopig) dir'cikt belang bij >ze mogelijke neven-inkcnsten. Maar het geharrewar blijkt èl de concentratie op h( voetballen te hebben verdrongen, jorzitter Van Praag met vrijdag een angstig voorgevoel bbsin gehad, waait hijyiel na de training onverwacht de eedkamer binnen. En roeg om opperste aandacht voor de ?en club. UTRECHT Ernst Happel; hij bedacht het toen Feyenoord, on danks veel andersluidende prog noses, FC Utrecht op een niet ge flatteerd (04) pak rammel had getracteerd, plotseling hardop: "Onze mogelijkheden zijn verge leken met. die van vorig seizoen aanzienlijk uitgebreid". Een con clusie die wat de Oostenrijkse sfinx betreft niet van vandaag of morgen is, alleen: pas na de triomfantelijke strafexpeditie te gen de Jacobsbrigade wenste Happel zulks in het openbaar te verkondigen. Tegen de achter grond van het feit dat met 04 van een opponent werd gewonnen die nog vorig seizoen tweemaal op een doelpuntloze deling aan stuurde. deden de Utrechtse klaagzangen én de ouverture én de een minuut later gecre- eerde tweede treffer, heetten in de mond van veel vaste Galge- waardgangers wrang buitenspel minder belangrijk aan. Bert Jacobs dwars tegen fluitist Charles Corver in: "Niet te geloven. Twee buitenspeldoelpunten in twee minuten. Na zo'n klap ben je weg. Voor de rest is er geen excuus Feyen oord was daarna beter." Wat die omstreden doelpunten be treft, inderdaad ging Ladinsky voordat hij Ressel de bal in twee fa sen op het hoofd legde, niet vrijuit. Maar Jörgen Krstensen kwam van zijn eigen helft toen hij Van Hane gem vlak voor het tweede doelpunt de bal offreerde. Dus: géén buiten spel. Happel: "Sorry, vanaf mijn plaats was dat niet te zien'.' Dick Schnei der eerlijk: "Ladinsky kin buiten spel hebben gestaan." En Jörgen Kristensen: "Hoe kom Je erbij. Ik kwam van mijn eigen speelhelft." Hoe het ook zij, de wijze waarop Feyenoord (met Eddie Trey tel in het doel) de FC. Utrecht bestreed, loog er niet om. Al op het geconcentreerde middenveld (De Jong-Cabo, Jansen-Bonsink, Van Hanegem-Coté) slaagde Feyenoord erin de doorgaans zo gevreesde Utrechtse agressie te beteugelem. Wim van Hanegem heeft Feyenoords tweede doelpunt ge scoord en wil zich in de armen van Peter Ressel wel overge ven aan enig vreugdebetoon. Trouwens, wat die aanvalskracht van de Jacobs-elf betreft, die lijkt na het wegkopen van Jan Groenendijk aanzienlijk minder furieus. Want Leo van Veen mag dan in de lucht eveneens zijn mannetje staan, het Is voor een verdediging aanzienlijk gemkkelijker om een éénkoppige luchtmacht te bestrijden. Noch- thans viel FC Utrecht in het prille begin verwoed aan. (Van Ha negem: 'logisch, zo'n ploeg moet je laten uitrazen.') Wim Jansen door zag in die voor Feyenoord kritieke fase echter het grootste gevaar één-twee Van Veen-Olsen en verder bleek toen al de bedoeling van Happels strategie, toen Kristen sen en Ressel elkaar vonden. Com mentaar van Happel: "Opzet was om FC Utrecht od het middenveld uit te schakelen en vandaar met ééntwee's in de dieDte proberen aan te vallen." Wat toen eveneens pijnlijk (voor de FC Utrecht) duidelijk werd, was dat de sleutel van de overigens door Jacobs ontkende buitenspelgren del roestig was. Toegegeven, La dinsky stond bij het eerste doel punt, vlak nadat de Galgewaard nog had gegierd van pret omdat liefst zes Feyenoorders tegelijk in die buitenspelval tippelden, niet honderd prcocent. Een door Ressel ingekopt doelpunt was er het «evola van. Maar toen Kristensen van eigen helft kwam was er niets aan de hand. Mede doordat geen enkele Utrechter zich dat realiseerde kon Wim van Hanegem Feyenoords twee de maken. Fepenoord dat tot op dat moment twee kansen kende die beide wer den benut, kreeg toen plotseling een handvol mogelijkheden. (Jacobs: "die twee klapp enwogen mentaal te zwaar') .Theo de Jong, overigens verdedigend op het middenveld minder actief, profiteerde daarna echter niet van het feit dat Hans van Huissteden de bekende stap naar voren niet maakte, waardoor de buitenspelgrendel weer eens wei gerde. (Van Huissteden: 'Vergeet niet dat ik Ressel als tegenstander had') En Jörgen Kristensen, die als feil kende dat hij rechtsback Cor Hildebrand wanneer die opkwam niet volgde, wriemelde zichlangs vier tegenstander om vervolgens te gen Deense doelman Jörgen Hen driksen op te knallen. Een derde kans kreeg Atylla Ladinsky toen li bero Ed van Stijn zich weer eens half slapend vergiste in de startsnel heid van Peter Ressel. Waarna Feyenoord in het tweede bedrijf orde op zaken wenste te stel len en bij vlagen gesmuld kon wor den van snel uitgevoerde aanvalsac- ties. zeldzame inmenging an de Bitter is verspild gewees' In de eede helft van de derby tS&n FC (sterdam raakte Ajax juurvast esloten in een verbeterende toy. De eerlijke bekendis van i: „Zó slecht hebbe wij nog gespeeld". Vorige wek al, te- Haarlem, nam het afwezige na rust alleen mar de toe- Miwers tegen zich ii Gisteren ,eerde het nog sterke de veer- 1 kijklustigen in het apisch stadion. Vroepr verzorg- )WS vaak slecht zin klanten- i. Dit keer was hfc Ajax, dat derde in zijn service., Muller spelers zelf kondej geen plausi- verklaring opnoenen. Een en- klaagde over eei vermoeid ge- dat steeds wrder opkroop, "Je komt naar niet over dode punt heen Maar ach dit wel over. Ieder* club kent zijn wedstrijdtn. Wij hebben geluk, dat het ons geen punten t gekost. jatief ff viel, net als tegen Haarlem, r in negatieve zin op. Geen had voldoende lengte. Maar veel genauter was: hij scoorde, linuten na rust, in eigen doel De unieke treffer ("Zo kom nminste op de topscorerslij st", het zoetzure grapje) was wel een typisch Cruijff-pro- listdg met de buitenkant voet in de kruising na dit historische voorval aanvoerder Keizer ens zelf kansloos tegen bijter ivleugel - bij Kovacs om f te ruilen tegen Arnold Müh- iruijff zelf walde ook weg van lats des onheils. "Ik vroeg om iging. Door mijn blessure luk- t mij nog wel in de eerste maar daarna niet meer". De 6pier in het linker boven- verzwakte wellicht de inbreng maar de meest waar- oorzaak van zijn slechte achter het feit, dat hij Is aanvoerder van het Neder- elftal heftig roert met het ge- de reolaime-mjlljoenen. Die te prijzen. Maar hij duikt nate diep in, dat hij zijn ge il amper even naar het voet kan verplaatsen. Kovacs liet och ongemoeid. Michels zou onmiddellijk in de hoek van hebben gezet. Kovacs: "Er was net even een bles sure met Neeskens. Daarom haalde ik Cruijff er niet uit. In de hoop, dat hij zich zou revancheren" Cruijff en ook Keizer zetten echter de wanprestatie voort. Vijf minuten voor tijd raakte Keizer voor doel man Jongbloed verward in zijn pi rouettes; drie minuten later weiger den Swart, Keizer en Cruijff ach tereen FC Amsterdam alsnog op 3 1 te klinken. Het publiek reageer de met een honend Ajax-ha-ha-ha. Hoogtepunten Voor rust werd de massa trouwens al niet erg verwend. De tribunes moesten het doen met drie hoogte punten': de fraaie 10 van Nees kens na een snoekduik op een te lage voorzet van Suurbier; de 20 als gevolg van Mührens droge knal en een gemiste strafschop tegen Ajax. Wat een zware sanctie was tegen Krol, die obstructie pleegde jegens invaller Kramer (voor de apathische Coupenis). Stuy echter verrichte zijn enige goede daad en ving het slappe buitenkansje voor FC Ahisterdam op. Aangestoken De Ajax' doelman, momenteel vol gens Fadrhonc reserve achter Van Beveren, raakte na rust ook al aan gestoken. Kort voor tijd gaf hij de bal onhandig weg aan Dekker, die zichtbaar zondigde tegen buitenspel. Na enkele duwen smeet Stuy zich ver buiten zijn doelgebied veronge lijkt op de bal. Dekker schoot de vrije trap meteen in. Scheidsrechter Van Gemert redde zich uit het dilemma met de futiliteit, dat Dekker een meter had gesmokkeld Zodoende werd Ajax de afgang van een gelijkspel bespaard. Dat zou ook teveel zijn geweest voor de fu sie-boreling, die net als DWS teert op het opportunisme. Trainer Van der Meent rust heb ik ze een beetje kunnen verlossen van hun angst voor Ajax. Ze zijn er daarna meer uitgekomen. Ajax heeft zijn handen vol gehad aan ons". Kovacs: "Sommige Ajacieden ma ken zich teveel zorgen over het Ne derlands elftal. Ze denken veel min der aan Ajax en er is geen concen- tatie. En het falen van enkele spe lers lijkt besmettelijk. Dit moet snel veranderen. Hoe? Ik zal Cruijff en Keizer wat rust geven. Ze mogen een paar trainingen overslaan". Gelijktijdig kwam ook het ge schrokken Ajax' bestuur in actie. Het deelde aan de heren Burgwal, Van Zanten en Fadrhonc, aanwezig bij de Amsterdamse derby, mee te protesteren tegen die verwarring rond de reodame van het oranje team. Waarbij Va Praag zich nog liet ontvallen: "Het is waanzin acht spelers van ons te selecteren voor een vriendschappelijke interland. Ze •kennen elkaar heus wel". Om vervolgens de scherpte van zijn ergernis af te slijpen: "Nee, Ajax zal niet onwillig doen. Wij drijven de zaak niet op de spits." Maar sinds gistermiddag tracht Ajax het conflict binnen de KNVB snel te laten (uit-)barsten.... ADVERTENTIE De grootste sortering op het gebied van veld- en zaalsportartikelen. B e wonder ing Het Nederlandse zwemtalent Enith Brigitha oogste veel be wondering bij Forbes Carlile, trainer van 's werelds sterkste vrije slag zwemster Shane Gould. De confrontatie Car- lile-Brigitha vond gistermorgen plaats, toén de Nederlandse coach Van Dam zijn meisjes voor de eerste maal het Olym pische zwemwater liet „proeven". PAGINA 9 srkwaardig vooraf gedacht had dat Hordijk en Betty Stöve de tennistitels zouden pen, kwam niet bedrogen uit. ir de finales van de „Natio- werden wel merkwaardige lijen. Gedaanteverwisselin- beslisten de twee-gevechten. PAGINA 10 De zeer strijdlustige Jan Janssen heeft zaterdag met groot machtsver toon de ronde van Hendrik Ido Am bacht voor profs gewonnen. Kort na het begin ontsnapte Jans sen samen met Jos van der Vleuten. Met Cees Stam. die later aansloot, namen de koplopers een ronde voorsprong. Een groep van tien ren ners leverde een zelfde prestatie, maar vlak voor de aansluiting tot stand kwam, sprongen Janssen en Van der Vleuten opnieuw weg. In de eindsprint won Janssen gemakkelijk. De uitslag is: 1. Jan Janssen (Put te) 100 km in 2 uur 16 min. en 15 sec. 2. Jos van der Vleuten (Mierlo- hout), op 20 seconden: 3. Frans Verbeeck (Belg.) 4. Rini Wagtmans (St. Willibrord), 5. Wim Prinsen (Hank).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7