Vooral 'nieuwe' studenten geïnteresseerd in kunst SOCIALE PLANNING IS HARD NODIG Waver krijgt geen asiel vandaag ...e/? gisteren I RAPPORT WUST UIT {aymond irulez )verleden KVPCHU en ARP zijn het eens over verkiezingsprogram KROON BESLIST TENSLOTTE: TV morgén] Kamerlid Pors jr. reed onder invloed Van de studenten in ons land doet 27 procent aan een of andere vorm van actieve kunstbeoefening. 21 procent doet dat één kunstsector en 6 procent beoefent meerdere kunstvor men. niiveau's) en het zien van films het hoogst genoteerd zijn, namelijk met een belangstelling van respec tievelijk 72 en 71 procent van alle studenten. Dat zijn cijfers die onge twijfeld ver boven het bevolkingsge middelde liggen. Maar wat het TV-kiJken betreft is het andersom, want 53 procent ligt ver onder het bevolkingsgemiddelde. 33 procent van de studenten gaat wel eens naar een muziekuitvoering. Het landelijk gemiddelde daarvoor is slechts 7 procent. De drie door studenten meest ge waardeerde televisieprogramma's zijn Hadimassa, Europacupwedstrij den en Farce Majeure met respec tievelijk 17, 12 en 10 procent van de voorkeur-keuzen. Evident is dat in formatieve en satirische TV-pro- gramma's het meest binnen de in teressesfeer van de studenten lig gen. Uitspringer Een duidelijke uitspringer in de filmwaardering is „Easy Rider", met op de tweede en derde plaats ..Ro semary's Baby" en „The Graduate". Het betreft hier een onderzoek uit 1969-1970 wel te verstaan. Opvallend duidelijke voorkeuren voor bepaalde muziek en bepaalde musici komen niet uit het rapport tevoorschijn. Anders is het bij de literatuur waarin Wolkers hoog bovenaan staat, op enige afstand gevolgd door W. F. Hermans, Lampo, Vestdijk, G. K. van het Reve en Sartre. Voor de moderne literatuur bestaat bij de studenten veel meer interesse dan voor de klassieke. Vrouwelijke studenten lezen meer belletrie dan mannelijke en blijken ook minder politiek geïnteresseerd te zijn. De geloofsovertuiging speelt een niet onbelangrijke rol in de voor keur. Studenten die het geloof van het ouderlijk huis trouw bleven zijn opvallend weinig geporteerd voor geweldadige films en moderne Ne derlandse literatuur. De Dr. E. Boekmanstichting heeft dit vastgesteld in het rapport „Kul- lurele houdingen van studenten", dat gebaseerd is op de meningen ran 994 Nederlandse studenten. De Stichting Werkgroep Studenten-On derzoek had tot deze enquête op dracht gegeven. Deze door dit grote aantal represen tatieve steekproef geeft aan dat 13 ran alle studenten een muziekin- itrument bespeelt. Aan schilderen of beeldhouwen doet 8 procent van »lle studenten; 6 procent tekent of tchetst, 3 procent schrijft gedichten of beletrie. eveneens 3 procent doet aan fotografie of film en 1 procent beoefend toneelspel of cabaret. Betekenis Ook is nagegaan wat de betekenis ran de actieve kunstbeoefening voor de studenten is. De studenten heb ben in de Jaren zestig de gege vens voor dit rapport werden een paar jaar geleden verzameld aare ervaringen opgedaan met wat het rapport genoemd wordt indi- scte vormen van het gedrag, zoals aassaal onderwijs met geringe di- eote contacten met docenten en esluitvormers, burocratidering op universiteiten en onmachtige lauwelijks meer functionerende stu- ientenorganisaties Iet deelnemen aan de cultuur kan ils een reactie daarop gezien wor- !en. Het dient om op een gecon- entreerde manier een nieuwe zin verbeelding te vinden voor matschappelijke werkelijkheid. De unstbeoefenaars onder de studen- ea zijn dan ook sterk politiek" eïnteresseerd. Ze behoren tot de SP. PPR en Nieuw Links en tot le studentenorganisaties, die de re- olutie in samenleving en universi- >it voorstaan. irde, nut en zakelijkheid worden iger aangeslagen dan vrijheid en lenselijke goedheid. Ze zoeken dan uk overwegend bij voorkeur geen lan in het bedrijfsleven. De unstbeoefenaars onder de studen- in zijn in hoofdzaak niet muzisch schoold door welgestelde ouders. vormen een nieuwe generatie tudenten, vooral afkomstig uit mi eu's van handarbeiders en de lage- loontrekkende middenstand. Hun unsbeoefening sluit aan bij het astreven van een nieuiwe zin en erbeelding van het leven. ndirect ok het indirecte deelnemen aan de iltuur, waaronder verstaan wordt et zien van films, het bezoeken m concerten en tentoonstellingen, et kijken naar TV enz., is voor dit ipport onderzocht. lebleken is dat daarbij het lezen m belletrie (dus literatuur op alle BRUSSEL (BELGA) De laamse auteur Raymond Brulez is irige week donderdag op 77-Jarige eftijd in Brussel overleden. Raymond Brulez werd in 1895 in lankenberge geboren. Na aan de rije Universiteit in Brussel lette- n en wijsbegeerte gestudeerd te ïbben, was hij enige tijd werkzaam s leraar en zakenman. Daarna trad als letterkundig adviseur in dienst ia de Belgische radio-omroep. Hij lom daar op tot waarnemend di- Kteur-generaal van de Vlaamse sec- le. Brulez debuteerde met de roman Terval (1930) en is vooral fcend geworden door zijn geroman- tterde gedenkschriften in vier de- „mijn woningen". Het eerste „het huis te Borgen", ver been in 1950, het tweede „het pact triumviren". in 1951 het derde haven" in 1952 en het vierde, mirakel der rozen" in 1954. Brulez schreef ook toneelstukken. en kritieken en es- Tot zijn toneelstukken behoren schone slaaDSter" (1933) en „de ste der werelden" (1953). Voor ..het huis te Borgen" kreeg hij Belgische staatsprijs voor letter In 1953 publiceerde hij „de fschilning te Kallista" een symbo- eh-wilsgerig verhaal dat in de tijd m Alexander de grote speelt. Bet werk van Brulez wordt geken- frkt door een soeelse humor en een sensualiteit. Brulez was onder meer lid van Vlaams" academie voor taal- en terkunde en de maatschappij der letterkunde en redacteur het „Nieuw Vlaams tijdschrift". Vlaamse gids" en „het boek van Prinses Beatrix en prins Claus namen gisteren het saluut at hij de vlootschouw van de 60-jarige Koninklijke Watersport Vereniging Loósdrecht. REGENSIN ZUID-KOREA EISEN 350 LEVENS SEOEL (Reuter) In Zuid-Ko- rea heeft buitengewoon zware regen val het afgelopen weekeinde aan ze ker 353 personen het leven gekost. Alleen reeds in de hoofdstad Seoel kwamen ruim 200 mensen om als gevolg van overstromingen en grond verschuivingen. Bij de reddingswerk zaamheden zijn bijna een half miljoen mensen ambtenaren, mi litie-leden en studenten ingescha keld. Er zijn ook 254 gewonden en on geveer 160.000 personen zijn dakloos geworden. Nadat er meer dan 40 centimeter regen in en rond Seoel was geval len, zwakte het. regenfront iets af en trok verder over vier zuidelijke provincies waar er bij rivieren en stromen overstromingen zijn ont staan. Het spoor- en wegverkeer in grote delen van het land is totaal ontwricht. De meeste slachtoffers zijn gevallen door overstromingen en aardverschuivingen. Prof. Ter Hoeven op congres: DEN HAAG (ANP) Op de laat ste dag van het internationaal wel- zijnscongres in Den Haag heeft zich een incident voorgedaan. De leiding van het congres stond zaterdag niet toe, dat een internationale groep congresdeelnemers kritische opmer kingen ging maken. De woordvoerder van de groep, de Nederlander H. van Dijk weigerde achter de micro foon vandaan te gaan. De zitting werd geschorst. De tolken stouten met him werk. de geluidsinstalla tie werd niet uitgeschakeld, de heer Van Diik legde zijn verklaring af. De meerderheid van de aanwezigen liet de koffie wachten en gaf de heer Van Dijk een applaus, dat lan ger duurde en luider klonk dan dat voor ieder van de zes voorgaande rapporteurs. In zijn verklaring na mens de groep werd de internationa le raad voor maatschappelijk welzijn opgeroepen er met klem bij de re geringen van aangesloten landen op aan te dringen in plaats van bom men en winsten het volk en de men selijke waardigheid prioriteit te ver lenen. De groep stelde het congres voor de komende jaren contact te hou den met internationale en nationale raden voor maatscnappelijk welzijn om te bereiken dat zijn aanbevelin gen op het volgende internationale congres, dat in 1974 in Nairobi wordt gehouden, aan de orde komen. De I groep, die dit initiatief heeft geno men, werd gevorm door de Australiër M. Fransen, de Canadees M. Nosal. de Engelsman G. E. Carpenter, de Fransman R. Capel. de Nederlanders H. van Dijk en P. J. den Ambtman en de Amerikaansce dames Rachel Silverman en Helen Callbeck. Op de slotzitting van het congres heeft prof. P. ter Hoeven van de Nederlandse Economische Hoge school in Rotterdam een toespraak gehouden over de maatschappelijke conflicten en de beperkingen van de economische groei. Het afremmen van de economische groei zal volgens prof. Ter Hoeven op korte termijn verstrekkende ge volgen hebben. „De mensen voelen zich achtergesteld door verlaging of niet verdere verhoging van de le vensstandaard. Verzet en protest zul len schoksgewijs leiden tot nieuwe politieke partijen, inflaties, rellen, burgerlijke ongehoorzaamheid, op standen en staatsgrepen. Daarom is een nieuw type van sociale plan ning hard nodig, meent prof. Ter Hoeven. Nieuwe beperkingen voor de economische groei worden opgelegd door de zorg voor het milieu. Vol gens hem kan een geleidelijk door gevoerde „ecologische politiek" onrust voorkomen, hoewel soms ook snelle acties nodig zullen zijn om het mi lieu te redden. DEN HAAG (ANP) De ge meenschappelijke programmacommis sie van KVP. ARP en CHU. onder leiding van prof. Steenkamp. is de afgelopen dagen bijeen geweest om basisstukken te ontwerpen ten be hoeve van een gemeenschappelijk actieprogram van de drie partijen. In een gisteravond uitgegeven com munique staat, dat over de behan delde stukken volledige overeenstem ming is bereikt. Met behulp van de ze stukken zal mr. Van Agt deze week een ontwerp maken voor een beknot actieprogram op hoofdpunten. Zaterdag zal de commissie weer bijeekomen en, naar verwacht wordt, het ontwerp vaststellen, waarna het aan de drie partijen aangeboden kan worden. De samenstelling van de commis sie was als volgt: KVP: De Zeeuw, voorzitter, An- driessen, fractievoorzitter, minister Van Agt. staatssecretaris Van der Stee, mr. Brokx, lid van het par tijbestuur en mr. Wibo, centrum voor staatkundige vorming. CHU: Van Verschuere. voorzitter Kikkert, plaatsvervangend voorzit ter, minister Van Veen. Breunink van het partijbestuur, mr. Diepen horst en mevrouw Schleiser van de Savorin Lohmanstichting. ARP: Veerman, partijvoorzitter, Aantjes. fractievoorzitter, De Ko ning, partijbestuur. Hoogendijk. dr Kuiperstichting. Nederland heeft er een nieuwe christelijke politieke partij bij. Het is het nationaal evangelisch ver bond, NEV, dat sinds zijn oprich ting in 1966 samenwerkte met het Gereformeerd Politiek Verbond. Het GPV heeft deze samenwerking in het voorjaar verbroken. Zaterdag besloot de ledenvergadering van het NEV zich als zelfstandige politieke partij aan het Nederlandse volk te presen teren. Het NEV laat zich daarbij leiden door de politieke richtlijnen van het GPV. Voorzitter is gewor den D. C. de Voogt uit Bussum. NEDERLAND 1 6.45 - 6.55 7.05 7.30 - Brigadier Dog (NOS) Journaal (NOS) De Partners, tv-serie (KRO) De Duikers, natuurfilm uit de Engelse serie Sur vival (KRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 De familie .\shton, tv-serie (KRO) 9.10 De eigen keuze van Joegoslavië, documentaire film (KRO) 10.00 Dean Martin Show (KRO) 10.45 Journaal (NOS) NEDERLAND II 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Leven op hoog niveau: dieren in de Alpen, natuur film (AVRO) 7.30 Sebastien en de Mary Morgane, tv-serie (AVRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 De Versierders, tv-film (AVRO) 9.10 Peyton Place (AVRO) 10.00 AVRO'S Televizier Magazine 10.50 Journaal (NOS) Een interessant probleem dook zaterdagavond op in AVRO's Sportpanorama. Nadat we eerst in Buenos Aires een training hadden meegemaakt en een wedstrijd hadden gezien van Independiente, de toekomstige tegenstander van AJax voor de Wereldcup, meldde Wim Jesse dat een gesprek met de Inde- pendiente-speler Pastoriza. die we nog wel in die competitie wedstrijd hadden zien meespe len, maar die inmiddels aan Monaco is verkocht (vandaar dat hij in Europa was, met de opdracht van zijn vroegere broodheren AJax te gaan bekij ken), niet kon doorgaan omdat deze Pastoriza 500 dollar had geeist voor een tv-gesprek. Sportpanorama had geweigerd een zo hoog bedrag te betalen en kon de ontstane leemte op vullen met het gesprek met Leen Pfrommer over de nieuwe situatie bij het schaatsen. Gisteren sprak ik enkele sport journalisten die weinig te spre ken waren over die mededeling op het scherm van Wim Jesse. Hun standpunt was, dat Je door zulke zaken in de open baarheid te brengen de „markt" voor de sportjournalis tiek bederft, omdat het andere spelers maar op een idee brengt. Feit is dat de Argen tijnse spelers in Buenos Aires voor de enkele interviewtjes 100 dollar per persoon vroegen, wat na enig onderhandelen werd teruggebracht tot 30 dol lar. Het was Wim Jesse gebleken, dat de Argentijnen op het idee waren gebracht om geld te vragen door een artikel, waarin een Argentijnse medewerker van de wereldomroep in een Argentijns blad ook de benij denswaardige geldbedragen had vermeld die de AJacieden (de een wat minder dan de ander) plegen te incasseren. Twee vragen werden dus opge worpen: 1 .Is 500 dollar te veel voor een tv-interviewer met een buitenlandse topspeler?, En 2. was het niet beter geweest om over zo'n zaak te zwijgen? De eerste vraag is moeilijk te beantwoorden. Er ls bij de te levisie die vuistregel dat een sportman, die naar de studio komt om geïnterviewd te wor den, een onkostenvergoeding van maximaal ƒ250 krijgt. Het hangt er daarbij wel van af wie het is en wat hij komt doen, want het bedrag ligt vaak lager, en ik weet ook wel een geval dat het aanzienlijk hoger lag, ten dele omdat de verlangde tegenprestatie wat groter was. Ik weet ook dat het weieens is voorgekomen dat een sport vrouw, gehoord hebbende dat er voor het komen naar de studio een redelijk aantrekke lijke onkostenvergoeding werd gegeven, van een interviewer te horen kreeg, dat hij haar hier na aan het NOC zou doorge ven als zij niet bereid was gra tis te komen. Blijft de vraag of 500 dollar (ongeveer 1800 gulden) een re delijk bedrag is (Pastoriza was begonnen met 1000 dollar te vragen, dat wil zeggen toen hij een uur te laat in de studio kwam. denkend dat hij Sport panorama zo voor het blok kon zetten. Zoiets is bij een andere omroep al eens eerder ge beurd). Me dunkt van niet ,ook al heeft Sportpanorama wei eens onthuld dat Johan Cruyff voor een interview (zijnde niet strikt over voetbal en de voet baller Cruyff) 5000 vroeg, waarop Sportpanorama overi gens niet is ingegaan. Als iemand naar de studio komt, en als zeer populaire geïnterviewde een „act" op voert, is hij als zendtijd vulling zanger die een liedje zingt. Als de honorering dat verband in de gaten houdt (daarbij ook niet uit het oog verliezend dat die zanger ervan moet bestaan en niets kan bijverdienen door eens per week even drie minu ten tegen een bal aan te trap- nen), lijkt me dat niet onrede lijk, maar zoiets hoeft, dunkt me, de ƒ250 voor een normaal interview niet te boven te gaan. Blijft nog de vraag of het ver standig of handig is zulke din gen in de openbaarheid te gooien. Misschien niet, maar het is natuurlijk wel Journalis tiek verantwoord, omdat het nieuws verschaft over een be langrijk facet van de heden daagse voetballerij. Ik vond het daarom van AVRO's Televizier interessante inside-information, en daar is zo'n programma tenslotte voor. NICO SCHEEPMAKER DEN HAAG (ANP) Het beroep van de Amerikaanse deserteur Ralph Waver tegen de afwijzing door de minister van Justitie van zijn verzoek om asiel op grond van de vreemdelingen wet. is ongegrond verklaard. De laatste mogelijkheid van beroep voor Waver is daarmee op niets uitgelopen. De Amerikaan zal wel een verblijfs vergunning houden. De Kroon voert bij zijn besluit verschillende overwegingen aan. Uit hetgeen bekend is over de situatie in Amerika en gezien hetgeen Wa ve: zelf daarover heeft aangevoerd, is niet aannemelijk, dat hij bij te rugkeer zal worden blootgesteld aan vervolging wegens zijn politieke overtuiging. Het moet volgens de Kroon aan genomen worden dat in het geval van Waver slechts normale bestraf fing zal plaats vinden wegens de sertie of ongeoorloofde afwezigheid. Het besluit van de Kroon gaat volgens de verdediger van Waver mr. W. J. van Bennekom in Amsterdam dwars in tegen de inzichten van zijn advies college de Raad van State, die tot tweemaal ote adviseerde Waver wel asiel te verlenen. Mr. Van Bennekom sprak van een "teleurstelliend" besluit, dat zijns inziens uitvoeriger en beter geargu menteerd had kunnen worden. Teleurstellend vindt hij het ook dat in het geval van Waver de be slissingen tot tweemaal toe geno men zijn door een demissionair ka binet. De eerste keer toen Waver overgeleverd dreigde te worden en nu. Als Juristen kunnen we ons best doen maar de politiek geeft kenne lijk de doorslag, aldus mr. Van Be- nekom. De marineman Waver deserteerde in Juni 1970 van zijn schip toen dat VIaardingen aandeed. Na een kort tussentijds verblijf in Zweden keer de hij terug naar Nederland. Hij probeerde een verblijfs vergunning te krijgen, maar die werd hem ge weigerd. Hij vroeg herziening van die beslissing. Voordat hij hierover uitsluitsel had gekregen werd hij in Juni 1971 gearresteerd om aan de Amerikaanse autoriteiten te worden overgeleverd op grond van het NA VO - statusverdrag Waver beriep zich erop niet onder de bepalingen van dat verdrag te vallen maar de toenmalige staats secretaris Wiersma (Justitie) was dit niet met hem eens. Het werd de bewindsman in een kort geding ech ter verboden de Amerikaan binnen een half Jaar over te leveren. De staat ging in hoger beroep. Ralph Waver probeerde inmiddels asiel te krijgen. Tweemaal werd op zijn ver zoek afwijzend beschikt, waarna hij in beroep ging bij de Kroon. De raad van State bracht op 30 novem ber 1971 advies uit. In Januari had der de Verenigde Staten hun over- leveringsverzoek inmiddels ingetrok ken. Waver handhaafde niettemin zijn asielaanvraag. t!^\m9raifirna\ DINSDAG 22 AUGUSTUS 1972. HHv. 1. 402 m en FM-kanalen. 7.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Klassieke en moderne mu ziek (gr). (7.30 Nieuws. 7.41—7.50 Echo). 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.41 Moeders wil ls wet. 10.00 (S) Klassieke kamermuziek (gr). (10.30 10.32 Nieuws). 11.00 Voor de zie ken. 11.30 Bejaardenprogramma. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Gevarieerd programma. (12.22 WIJ van het land. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.4112.50 Echo. 13.0013.05 Raden maar). 1400 Schoolradio. 14.30 (S) Muzikaal Middagmagazine. (15.3015.32 Nieuws. 16.0017.00 Vraaggesprek). 17.00 Gebri Doro. debuut van een Surinaamse filmer. 17.10 (S) Het Me- tropole Orkest. 17.25 Voor de kinde ren. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo. 18.00 Licht programma. 18.20 Wereldraad- Journaal. 18.30 Nieuws. 18.41 Echo 18 50 KRO-Voorbeschouwing. 19.00 (S) Het Stedelijk Muziekkorps Sneek. 19.30 Nieuwere liturgische gezangen. 20.00 (S) Interview en grammofoon- muziek. 21.00 Hoorspel. 21.55 (S) Klassieke symfonische muziek (gri. 22.25 Overweging. 22 30 Nieuws. 22.38 Den Haag Vandaag 22.50 Echo 23.15 Actueel programma. 23.55 Nieuws. HHv. II. 298 m en FM-kanalen. 7.00 AVRO. 15.00 NOS. 17.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek 7.20 (S) Dag met een gaatje, met om 8 00 Nieuws en om 8.11 Radiojour- 1 naai. 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S> Nieuwe grammofoonplaten met om 9.35 Waterstanden 10 00 Voor de kleuters. 10.10 Populair verzoekpla- tenprogramma met om 11.00 Nieuws 11.30 Programma voor de vrouw, waarin om 11.55 Beursberichten 12.30 Exportlviteiten. Nieuws, wenken en adviezen op exportgebted. 12.40 (S) Wekelijks radioverkeersmagazlne. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 19.00 (S) Jazz spectrum 19.30 Van avond. waarin om 20.00 Nieuws. 22.00 Beschouwingen over aktuele zaken. 22.20 Actueel programma, waarin om 22.55 Mededelingen, om 23.00 Nieuws 23.10 Radio-Journaal. 23.55 710 m. on FM-kanalen. 7.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.02 Dag dinsdag. 8.00 Nieuws). 11.00 Nieuws. 11.C gevarieerde vis U2.°0 __Nieuws 15.00 Nieuws. 15.03 vallend vrolijke gevarieerde Isf£' NOS: 16.15 (K) Verslag van de Re publikeinse Conventie. 18.45 (K) Bri- NOS: 1855 <K> Journ. NCRV: 19.05 (K) De Flax ton Boys. TV-serie voor de Jeugd. 19.30 (K) Mijn NOS: 20.00 (K) Journ. NCRV: 21 Hier en Nu: aktu&llteltenrubrlck. 21.00 (K) Paralymplls, filmreportage van de in Heidelberg gehouden Olym pische Spelen voor lichamelijk gehan- rtó (K) Brigadier Dog. NOS 18.55 (K) Journ. VARA: 19.05 (K) Zo maar 'n zomeravond. NOS: 20 00 (K) Journ. VARA: 20.21 (K) Zomaar 'n Zomeravond. 21.00 De Commissaris Acht*r Nieuws. NOb- 22.40 (K) Journ. TELEAC: 22.45 23.15 Vervolgcursus Schaken. DELFT Het zaterdagochtend aangehouden kamerlid, dat reed on der invloed, is H. Pors Jr. van DS "70. Op het hoofdbureau in Delft, wei gerde hij een bloedproef. Behalve alcoholhoudende drank vertelde hij de politie ook medicijnen te hebben gebruikt. Nadat proces-verbaal was opgemaakt en enige tijd verstreken, mocht Pors zonder auto de thuisreis vervolgen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5